Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Mamă pentru a cincisprezecea oară!

Premieră la Maternitatea Slobozia

Mamă pentru a cincisprezecea oară!

Performanță mai puțin obișnuită a unei femei din Țăndărei. În urmă cu o săptămînă, ea a adus pe lume al cincisprezecelea copil al familiei. Nașterea micuțului reprezintă o premieră și pentru medicii Maternității Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Specialiștii susțin că ultimul record la nașteri a fost atins în urmă cu 20 de ani de o altă mamă care a adus pe lume 13 copii... Deși femeia promite să dea naștere unui alt bebeluș, medicii susțin că o eventuală altă sarcină i-ar putea pune viața în pericol.

Un caz special Artemiza Tudor are 42 de ani și este din Țăndărei. În urmă cu o săptămînă a devenit o mamă demnă de Cartea Recordurilor. Internată la Maternitatea Spitalului Județean de Urgență Slobozia ea a adus pe lume cel de-al 15-lea copil al familiei. Un băiețel de 3400 de grame, perfect sănătos... Nu s-a hotărît însă ce nume îi va pune, însă știe că va avea grijă de el așa cum a avut și de ceilalți 14 frați care îl așteaptă acasă. Deși, lunar, 2 din 10 femei care nasc la Slobozia manifestă intenția de a-și abandona copiii pe patul de spital, Artemiza refuză să se gîndească la așa ceva. Trăiește la limita sărăciei, singurele surse de venit pe care le are fiind ajutoarele sociale și alocațiile copiilor, însă nu se gîndește să renunțe la bebeluș. «Dacă Domnul mi l-a dat, eu vreau să-l cresc. Și dacă îl voi face și pe al 16-lea și de ăla voi avea grijă!» declară proaspăta mamă. Acoperișul sărăcăcios sub care va locui cel mai proaspăt membru al familiei Tudor adăpostește nouă fete și cinci băieți. Proaspăt venit pe lume, micuțul este deja unchi. Cea mai mare dintre surorile sale, care a împlinit recent 24 de ani, are la rîndul său doi copii, un băiețel de cinci ani și o fetiță de șapte ani. «Am și nepoți și sînt mîndră de ei. Sîntem o familie numeroasă, dar unită. Nu ne-am certat niciodată și am trecut peste probleme cu toții!» mărturisește mămica ajunsă la a cincisprezecea naștere.

Sfatul medicilor Potrivit declarațiilor reprezentanților Maternității Spitalului Județean de Urgență Slobozia, femeia din Țăndărei care a născut pentru a cincisprezecea oară reprezintă un caz special. Ultima naștere-record s-a petrecut în urmă cu 20 de ani, cînd o altă mamă a reușit performanța de a aduce pe lume al treisprezecelea copil al familiei. Toate aceste sarcini multiple sînt însă extrem de periculoase atît pentru femei, cît și pentru copii. «O femeie care are nașteri multiple își pune în pericol viața. Este foarte epuizant pentru mamă, în primul rînd, să ducă la bun sfîrșit un număr ridicat de sarcini. Apoi și copiii pot veni pe lume cu o serie de probleme de sănătate. Ceea ce este important este faptul ca fiecare familie, înainte de concepție, să meargă la cabinetele de planing familial pentru mai multe informații cu privire la sarcină și ce presupune nașterea și creșterea unui copil» ne-au declarat medicii din cadrul secției Neonatologie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

25 Aprilie 2014, 11:35 (17697 vizualizări - 45 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Vica:
(29 Aprilie 2014, 11:52)
@Gigeleeeee, tu pe ce lume trăiești, inconștientule? Faci copii să-i chinui, bă prostule?! Tu nu realizezi dezastrul? Mai bine, tăceai dracului, prostule!
Mitu:
(29 Aprilie 2014, 11:50)
Si ce vezi prin parcuri? Fătuce d-astea tinerele de 22, 23 de ani, carora le ticăie allegro-pițicato ceasul biologic. Si daca nu si l-au acordat in Italia au facut-o acilea c-au gasit prostii care se spetesc de dimineata pina seara ca sa le intretina alaturi de progeniturile lor care miine poimiine vor ingrosa rindurile manelistilor, cocalarilor si analfabetilor care populeaza strazile urbane.
dubla personalitate:
(29 Aprilie 2014, 10:58)
a lui @SORIN:  o data vorbeste frumos de "spiritul crestin" in care i-au fost crescuti stramosii; si alta data isi descarca umorile si frustrarile de nedus la biserica:" Biserica (mamii lor) ar trebui să dea dovadă de mai multă atenție oferită nevoiașilor, nu să-i spolieze cu orice ocazie.  Adică de la naștere, până la moarte, inclusiv. Preoții, trufași, nesimțiți și putred de bogați, nu dau doi bani pe suferința semenilor: lor să le fie bine. La fel ca și medicii, în eventualitatea unor matrapazlâcuri, fiindcă la popi nu se pune problema malpraxisului, dimpotrivă, imediat aceștia din urmă sunt apărați de tot felul de sinoduri, care mai de care mai “dumnezeiești”.
Gigel:
(29 Aprilie 2014, 09:35)
Comentariile rautacioase de aici sunt ale celor care n-au avut curaj sa faca copii, amagindu-se ca nu au o situatie materiala prea buna sau cine stie ce alt argument fals. Ma uit prin parcuri si ma minunez cat de putine familii cu 2 copii exista. Pe cele cu 3 copii le numeri pe degete, si acest lucru se intampla din frica, nu din cauza lipsurilor materiale. Cei care critica aici nu o fac din cauza faptului ca femeia este de etnie roma, ci pentru ca ii face sa se simta prost (contrastul este prea mare - 14 copii fata de unul singur sau poate nici unul).
bun sunt zau:
(28 Aprilie 2014, 22:56)
ha ha hazzz Sorine! te plangi ca ai doar 1100. si te crezi crestin educat! fa un exercitiu de logica: cine a furat, fura si va fura in Romania? Tiganii sau Romanii... dupa logica ta, Tiganii! cat despre bunici, cei cu multi copii... esti absolut convins ca aveau nivelul ala ridicat, de trai, civilizatie, moralitate, etc? DACA ERA CUM CREZI TU... nu-i mai trageau isu-istii pe ponta, dragnea si doina cu barca... NU?
Dănuț:
(28 Aprilie 2014, 22:25)
Nu v-ați prins, a început campania electorală, poza asta face reclamă electorală PMP:))) Păi nu se pupa Nuți și EBA cu regele lu puiernița asta:)))))))))))))))
SORIN:
(28 Aprilie 2014, 12:50)
@ T.B. Ai dreptate, numai că bunicii noștri care, zici tu, aveau o droaie de copii, să știi că aveau cu ce să-i întrețină și să-i crească în spirit creștin, nu ca aceste baragladine care ciordesc din fragedă pruncie, fiindcă așa sunt "educate". Câți dintre copiii bunicilor noștri au devenit hoți, cerșetori, criminali, proxeneți ?! N-am nimic cu femeile și bărbații fertili, numai că demografia trebuie să țină cont de anumite niveluri de trai și standarde de viață socială.
SS:
(28 Aprilie 2014, 10:33)
Va simtiti bine cand felicitati o tiganca pentru realizarea facuta?sa se impuieze in continuare si o sa ajunga sa ne conduca.Subspeciile nu au drepturi!
Cornel:
(28 Aprilie 2014, 09:20)
@ninel: Du-te băăă... Și mai trage-i un copil! Nație de gloabe cocoșate!
ninel:
(28 Aprilie 2014, 08:16)
Pacat ca o vorbiti asa de rau,de unde stiti voi ca aceasta femeie  aduce pe lume un copil care v-a face natia de rusine.  Adevarul asa e...suntem un popor care facem ura de rasa. Personal ii doresc multa sanatate si copilului ani multi sa-i traiasca  cu frica de D-zeu si bun simnt in societate.
TEPES VODA:
(27 Aprilie 2014, 19:42)
Se inmultesc ciorile ca soareci,ce baragladina urata
Pardaillan:
(27 Aprilie 2014, 14:09)
O iubesc pe Argentina si fac 9 copii sa moara bulibasa de ciuda si romanii de icter mecanic :).Teatrales bahtalo !
T.B.:
(27 Aprilie 2014, 12:18)
celor care iau peste picior astfel de oameni, le reamintesc ca si bunicii lor au trait vremuri in care cel putin 7-8 copii intr-o familie era un lucru absolut  normal. Oare cati dintre noi  constientizam, ca de fapt, avem azi sansa de a trai o viata, doar pt ca in firul arborelui nostru geanealogic, un stramos a avut o sotie "iepuroaica", cum cu dispret se exprima unii aristocrati de balta, pe forum?
Johanna:
(27 Aprilie 2014, 11:57)
@john: Greșit! Urmează "Romalinazarea". La fiecare fătare, gemeni (gemene)....
Jhon:
(27 Aprilie 2014, 11:20)
Asta e rromanizarea Romaniei...vai de nepotii nostri.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Vineri 07 Aug 2026
254 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Femeie amenințată cu moartea de către soț

Caz șocant într-o familie din municipiul Fetești. O femeie de 53 de ani a reclamat la Poliție faptul că bărbatul acesteia a stropit pereții locuinței cu motorină și amenință că o va omorî. Speriată, femeia ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2021, 16:40
(5344 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Daruri de Moș Nicolae pentru copii

Protopopiatul Slobozia: Daruri de Moș Nicolae pentru copii

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit «Piticot» din municipiu a desfășurat vineri, 3 decembrie 2021, activitatea cu tema «Din inimă pentru inimă-daruri de la Moș Nicolae ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2021, 16:00
(2173 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 8 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 3 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19368, fiind înregistrate 8 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2021, 15:15
(2790 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se depun cereri pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că în cursul lunii decembrie 2021 se depun Cererile de acord pentru finanțare aferente schemei de ajutor de stat pentru reducerea accizei ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2021, 14:00
(8708 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Măsuri de prevenire a îmbolnăvirii cu trichineloză

Având în vedere apropierea Sărbătorilor de Iarnă, inspectorii DSVSA Ialomița recomandă populației respectarea măsurilor de protecție pentru a preveni îmbolnăvirea provocată de parazitul Trichinella spiralis ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2021, 13:40
(8368 vizualizări - 0 comentarii)


Doi infractori, reținuți de polițiștii feteșteni

Polițiștii din Fetești au reținut doi bărbați, de 27 și 31 de ani, bănuiți de comiterea infracțiunilor de «violare de domiciliu», «lovirea sau alte violențe», «distrugere», «furt» și «portul sau folosirea ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2021, 17:15
(2016 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Depunere cereri inițiale de solicitare a ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor pentru anul 2022

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în perioada 1-15 decembrie 2021, se depun la centrele județene ale Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, respectiv ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2021, 17:10
(23497 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Sancțiuni pentru nerespectarea măsurilor sanitare

Polițiștii ialomițeni au intensificat la data de 1 decembrie a.c. acțiunile preventiv-reactive, în vederea limitării răspândirii virusului SARS-CoV-2, acționând în zonele aglomerate unde au avut loc manifestări ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2021, 17:05
(2936 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Campanie de donare de sânge

Protopopiatul Slobozia: Campanie de donare de sânge

Joi, 2 decembrie 2021, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Centrul Județean de Transfuzie Ialomița a organizat o acțiune de donare de sânge la sediul Primăriei din localitatea Perieți, prin implicarea ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2021, 16:25
(3339 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 8 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 2 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19360, fiind înregistrate 8 noi cazuri față de ziua ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2021, 15:35
(2551 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: S-a urcat băut la volan și a provocat un accident rutier

Gheorghe Doja: S-a urcat băut la volan și a provocat un accident rutier

Miercuri, 1 decembrie a.c., în jurul orelor 17,00, pe DC51, în apropierea localității Gheorghe Doja s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

1 Decembrie 2021, 21:30
(9250 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 16 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 1 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19352, fiind înregistrate 16 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

1 Decembrie 2021, 15:40
(2173 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident rutier provocat de un tânăr băut

Slobozia: Accident rutier provocat de un tânăr băut

În dimineața zilei de miercuri, 1 decembrie a..c, la ora 2,00, la intersecția străzilor Ianache cu Orion, s-a produs un accident rutier. Astfel, două autoturisme, conduse de doi tineri, de 22 și 23 de ani ...[citește_toată_știrea]

1 Decembrie 2021, 11:15
(2237 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 30 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19336, fiind înregistrate 2 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2021, 16:10
(3762 vizualizări - 0 comentarii)


Horia: 150 de baloți de paie, cuprinși de flăcări

Horia: 150 de baloți de paie, cuprinși de flăcări

Pompierii ialomițeni și cei din județul Călărași acționează în acest moment pentru lichidarea unui incendiu de amploare în localitatea Horia, sat aparținător al comunei Axintele. Incendiul se manifestă ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2021, 16:00
(4357 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Horia incendiu


Grupul de Comunicare Strategică: 11 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 29 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19334, fiind înregistrate 11 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2021, 15:40
(2920 vizualizări - 0 comentarii)


Gimbășani: S-a răsturnat cu mașina într-o curte

Gimbășani: S-a răsturnat cu mașina într-o curte

În seara zilei de duminică, 28 noiembrie a.c., pe raza localității Gimbășani s-a produs un accident rutier. Din cercetările efectuate de polițiști a reieșit că, în timp ce un tânăr în vârstă de 24 de ani ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2021, 12:30
(2249 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 14 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 28 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19323, fiind înregistrate 14 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2021, 16:20
(2397 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 5 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 27 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19309, fiind înregistrate 5 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2021, 16:10
(2764 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru «șantaj»

Un tânăr de 25 de ani, din București, a fost reținut pentru 24 de ore pentru că și-ar fi șantajat fosta iubită. După ce s-a despărțit de tânăra domiciliată în Slobozia, acesta i-a pretins suma de 1000 de ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2021, 21:45
(2530 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 18 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 26 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19304, fiind înregistrate 18 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2021, 16:30
(7619 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Activități dedicate sărbătorii Sfântului Andrei

Protopopiatul Slobozia: Activități dedicate sărbătorii Sfântului Andrei

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița «Piticot», a organizat vineri, 26 noiembrie a.c., o activitate tematică, denumită «Sfântul Apostol Andrei-patronul spiritual al românilor». Scopul acestui ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2021, 15:15
(5107 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: Noi reglementări privind organizarea activității de administrare a marilor contribuabili

Începând cu data de 1 ianuarie 2022, intră în vigoare prevederile Ordinului Președintelui Agenției Naționale de Administrare Fiscală nr. 1721/2021, privind organizarea activității de administrare a marilor ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2021, 13:30
(20156 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Focuri de armă trase pentru prinderea unui hoț de mașini

În seara zilei de miercuri, 24 noiembrie 2021, polițiștii din Țăndărei au fost sesizați, prin apel 112, de un bărbat din orașul Țăndărei, cu privire la faptul că i-a fost sustras autoturismul din curtea ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2021, 17:50
(4071 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Parfumuri contrafăcute, confiscate de polițiști

Miercuri, 24 noiembrie a.c., polițiștii din Fetești, în timp ce efectuau un filtru rutier pe strada Călărași din localitate, au oprit pentru control un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 35 de ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2021, 17:40
(2194 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 22 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 25 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19286, fiind înregistrate 22 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2021, 15:40
(2676 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Formularele de înregistrare fiscală se pot depune electronic

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că în Monitorul Oficial al României a fost publicată o reglementare pentru aprobarea formularelor de înregistrare ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2021, 14:10
(5929 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 46 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 24 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19264, fiind înregistrate 46 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2021, 19:48
(1817 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Schema de ajutor de minimis în sectorul apicol

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița (APIA Ialomița) informează apicultorii că, până pe data de 26 noiembrie 2021 inclusiv, se pot depune cereri de acordare a ajutorului de minimis ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2021, 12:25
(8474 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Contribuabilii pot beneficia de eșalonarea la plată a obligațiilor fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, prin depunerea unei cereri, pot beneficia de eșalonarea la plată în formă simplificată a obligațiilor fiscale ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2021, 18:20
(2956 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Gigel în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere cetatean în Costul «ipocriziei politice» în opinia deputatului PSD Ștefan Țintă: blocarea fondurilor PNRR din rațiuni de partid! Sindicat în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere antiagatha în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă nemultumitu' în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Răduță Aurelian-Constantin în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...