Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Sindicatul liber AMONIL pichetează «stânga»

Grevă electorală

Sindicatul liber AMONIL pichetează «stînga»

Cu voie de la Ioan Niculae, salariații AMONIL s-au decis să picheteze sediile instituțiilor publice locale, precum și pe cel al partidului unic PSD. Acțiunea se va desfășura pe tot parcursul acestei săptămîni, timp de o oră și jumătate în fiecare zi.

Revendicări de sezon Conform unui comunicat de presă remis redacției, Sindicatul Liber AMONIL a decis să protesteze pe tot parcursul acestei săptămîni în fața sediilor instituțiilor publice din județ. Acțiunea a fost declanșată luni, în fața sediului SC Chemgas și va continua în zilele următoare în fața sediului județean al PSD «partid de stînga care guvernează România» și a Prefecturii Ialomița, «reprezentantă a Guvernului Ponta în teritoriu, guvern de stînga care nu-și onorează programul de guvernare». Potrivit comunicatului de presă, revendicările sindicaliștilor vizează faptul că «salariile cuvenite pentru munca prestată întîrzie cu regularitate cu minim 2 luni și în acest fel se provoacă grave prejudicii materiale și morale angajaților și familiilor acestora, amplificîndu-se astfel permanent tensiunile sociale». În cazul în care protestul nu va atrage atenția autorităților, sindicaliștii promit, ca de fiecare dată cînd organizează astfel de acțiuni că «vom recurge și la alte forme legale de protest».

Unde nu-i coloană vertebrală, vai de angajați Acțiunea sindicaliștilor, corectă ca formă, suferă de grave carențe de fond. Conducerea Sindicatului ascunde o stare de fapt jenantă, pe care majoritatea angajaților o acceptă fără probleme. Concret, «Familia fostului Combinat Chimic» este scindată și gata să se sfîșie pentru păstrarea locurilor de muncă. «Fiecare e cu aia a mă-sii... Vreo 300 sînt pensionari și le convine să aștepte salariile cîte trei luni... Sînt șefi, se fac că muncesc, spun că ei au făcut Combinatul... Restul sînt cu cîrca, cu familii acasă, cu greutăți... De ăia e vai și amar. Sînt unii care nu mai au lumină, le-a tăiat și gazul... Și mai vine și iarna acuma...» ne explica în luna octombrie a anului trecut unul dintre muncitori. În aceste condiții, acțiunea de săptămîna aceasta a sindicatului este strict una de imagine, iar singurul beneficiar real, în cazul în care sindicaliștii vor atrage atenția autorităților, rămîne SC Chemgas, care a transformat sindicatul într-un factor de presiune asupra instituțiilor statului.

15 Mai 2014, 04:10 (37001 vizualizări - 97 comentarii)

Citiți și:
Pericol biologic din cauza apelor uzate ale Combinatului Chimic din Slobozia
Firma care administrează Combinatul Chimic din Slobozia are datorii de 80 milioane de euro
Suspiciuni de evaziune fiscală la Amonil Slobozia

Comentariile cititorilor:


LIMITE !?:
(23 Iunie 2014, 22:59)
Cum ar fi daca angajatii ar comunica patronului un singur lucru si anume: "daca in ziua de salariu nu am banii pe card, urmatoarea zi nu vin la munca!" (presupunand ca salariul se vireaza pe card) De exemplu: am muncit toata luna iunie si presupunem ca pe data de 10.iulie (joi) trebuie sa am salariul pe card. Verific seara la ora 19:01 pe data de 10.iulie daca am banii pe card (in caz ca sunt carduri ING, adica banii pot intra inclusiv pana la ora 19:00 - pentru celelalte banci, intrebati care sunt orele limita pentru transferurile bancare). Daca NU am banii pe card, atunci NU am de ce sa merg urmatoarea zi la munca. (mai bine merg ca zilier si tot castig ceva!)  Eu ca angajat am muncit luna iunie, patronul stia ca trebuie sa ma plateasca pana pe data de 10 si STIA ca daca nu ma plateste, urmatoarea zi nu voi veni la munca (stia pentru ca i-am comunicat eu, acel singur lucru de mai sus. Cu alte cuvinte, vorbim despre o limita pe care daca patronul o incalca, exista consecinte!). Si lucrurile comunicate clar, fara prea multi intermediari... Vineri seara (11.iulie) se verifica din nou cardul (a avut o zi sa faca plata). Daca nu s-a facut plata, inseamna ca weekend-ul continua si luni. Luni seara se verifica din nou....si tot asa. Vi se pare ca ar fi absente nemotivate? Adica sa muncesti degeaba o luna de zile nu-i un motiv suficient? Intrebarea este - cat timp va putea functiona combinatul daca oamenii nu merg la munca? Nici nu cred ca-i nevoie ca toti muncitorii sa aplice acest principiu - este suficient sa-l aplice cei ce au pozitii cheie, fara de care combinatul va functiona mai greu sau deloc... Si daca patronul nu este motivat de cat castiga de pe urma combinatului...s-ar putea sa fie motivat de cat ar putea pierde intr-o zi in care nu s-a muncit, 2, 3... Daca vrem respect, trebuie mai intai sa ne respectam pe noi insine! (si munca degeaba/neplatita arata ca muncitorii nu se respecta pe ei insisi - atunci cum sa primeasca respect de la altii?)
Cale:
(26 Mai 2014, 15:40)
Nu mai are curaj Calinescu sa se arate la fata.  Vine dimineata devreme deghizat in Conchita Wurst parasutata de un desant aerian al Armatei a III-a de vinatori de munte si pleaca noaptea tirziu in calitate de ofiter Gestapo sublocotenent in rezerva Crucea de Fier in grad de comandor. Zorile il gasesc in cartierul felinarelor rosii din Bora unde a petrecut ca gheisa categoria a II-a in compania unui batalion de infanteristi de marina care au confundat Autostrada Soarelui cu canalul Dunare-Marea Neagra.
Sal:
(26 Mai 2014, 15:19)
Daca ne listam la casa de pariuri, pe ce data cam credem noi ca o sa luam banii, pariu ca cistigam mai mult decit am cistigat in ultimele trei luni? Io zic ca prin cinspe iulie o sa fie. Care tii?
gogu:
(26 Mai 2014, 09:25)
stiti ca bani pe aprilie se dau dupa 15 iunie,......sau mai devreme daca punem putina presiune..ce-i de la turnu-magurele vor sa esim ...iMPREUNA...sa le dam in cap...la securisti.
Titel:
(24 Mai 2014, 09:07)
Pun pariu ca daca in locul lui Calinescu patronul angajeaza un antrenor cu atestat, la cit sintem de tonifiati de cursa zilnica cu obstacolele vietii si fortificati de stresul locului de munca, plus sudalmele onorifice primite de la actualul director, intr-un sezon, hai maxim doua, Chemgas Slobozia acceseaza liga I si cu modest suport financiar, numai salariile pe ultimele doua luni, vizeaza si Cupa campionilor la handbal. Hockey. Curling. Gimnastica aerobica.
Adi:
(24 Mai 2014, 08:40)
N-ai ce zice. Daca patronul pune mina, creste. In fotbal succesurile, in chimie datoriile. De ce m-o fi pus mama sa fac liceul tehnologic si nu m-a lasat sa bat mingea pe maidan? Daca punem de-o miuta in curtea combinatului credeti ca avem sanse sa ne luam macar avansul pe vreo luna, ceva?
Gica:
(24 Mai 2014, 08:21)
Rugile noastre au fost ascultate. Cupa Romaniei va sta de acum incolo in dulapiorul din baia cu jacuzzi a sefului. In diminetile cind uitindu-se in oglinda isi va da jos barba tepoasa de 12 ore sorbind in acelasi timp din cupa de sampanie, gindurile-i vor rataci nelinistite deasupra trofeului placat cu aur de 19 karate intrebindu-se cu curiozitate ce aia a lui a uitat sa faca in ultimele trei luni ca doar porcilor astora de fotbalisti nemultumitii dracului le-a dat cele 20000 de euro promise. Ah! Chemgas-ul. Sa mai astepte. Nu sta nimeni in apa. Pina la urmatoarea cupa mai am timp.
Puni:
(23 Mai 2014, 05:19)
Parerea mea e ca lumea se inseala. Chemgas nu exista. Nu exista nici Calinescu cu moaca lui de politist corupt , nici muncitorii cu cererile lor de rahat, azotatul nu este folosit in agricultura, Niculae este un fotbalist din Congo iar orasul este o zona crepusculara in care zombi cu inalte principii morale fumeaza chistoace gasite pe jos.
Toni :
(23 Mai 2014, 05:11)
Cu o exorcizare la fata locului ati incercat? Puteti apela la Preafericitul Daniel sau macar o sfestanie, o molifta, o coliva, ceva trebuie sa functioneze. Nici macar dracul nu-i chiar asa de negru.
Sile Dinicu:
(23 Mai 2014, 05:07)
Sa pastram un moment de reculegere pentru sufletul lui adinc incercat de soarta. Nu cred ca i-ar strica si un sejur la Baile Felix daca la Karlovy Vary nu-i da mina. Are nevoie de o lunga cura de namol, un masaj facial profund, o exfoliere dermica in focurile iadului si o trepanatie craniana de larga respiratie. Sa nu uitam donatia benevola de organe pentru care si-a dat acordul in alb.
Manuel:
(23 Mai 2014, 05:00)
Eu chiar simt nevoia sa-l compatimesc pe directorul Calinescu, asa,ca de la om la om. Mi-e chiar simpatic ca m-a servit odata cu un Kent si m-a imprumutat cu 10 lei la chenzina. Aveti idee ce e in sufletul omului? Cum nu poate el sa doarma linistit din cauza ca sa nu ne dea prea mult la salarii sau sa ni le dea prea devreme. Eu n-am idee cum poate sa mai reziste cu o asemenea preocupare permanenta si cu stresul ca iar tolomacii aia de angajati or sa vrea sa mai manince si ei ceva de la ultima cina pe care au luat-o acum vreo saptamina.
nae:
(23 Mai 2014, 04:52)
Circ mai mare ca la noi la combinat nu cred ca gasesti prin oras. Nici ca ne  mai trebuiau sarbatorile municipiului. Spectacolul pe care-l putem noi oferi nu are pereche.
Costel:
(22 Mai 2014, 10:13)
Mi s-a oferit si mie o demisie dintr-asta. Le-am recomandat sa se stearga cu ea undeva. Le e teama sa nu cumva sa ne datoreze si salarii compensatorii in caz de ne dau afara. O alta magarie pe care vor sa ne-o faca. Au impresia ca le sintem datori.
Lucian:
(22 Mai 2014, 10:02)
Interesanta metoda de constringere au mai inventat: demisia in alb. S-o patenteze si s-o inscrie in Codul muncii. Codul Penal s-ar putea sa aiba si el ceva de zis ceva in privinta asta.
Nelu:
(22 Mai 2014, 09:56)
Ginditi-va cit de recunoscatori trebuie sa-i fim patronului care si-a pus in primejdie reputatia de afacerist cinstit, conturile din banca, libertatea, doar pentru a putea fi partas la megadosarul subminarii economiei nationale, menit sa ne asigure noua gaze ieftine, salarii de top in industria chimica si ridicarea lor la intervale regulate. Slava tie maret industrias, minunata constiinta insuficient recunoscuta, exemplar tata de familie si fragil exploatator de forta de munca.