Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Jihadul politichiei la Slobozia

Război în comisiile de specialitate ale Consiliului Local

Jihadul politichiei la Slobozia

Pentru cei care nu știu, jihadul (războiul sfînt) se poate face cu inima, cu vorba sau cu fapta. După 2 ani în care n-au făcut nimic, consilierii Opoziției din Consiliul Local Slobozia, reuniți într-o «Dreaptă coagulată», au trecut în decurs de o lună de la lupta cu inima (conferința de presă din 31 mai 2014), la vorbe (ședința de joi, 26 iunie 2014) și la fapte (cele pe care vi le vom zugrăvi mai jos). Concluzia, pentru cei care nu vor avea răbdare, e că începînd cu luna iulie, Opoziția va boicota comisiile de specialitate din cadrul Consiliului Local Slobozia!

Războiul «Dreptei coagulate»
La sfîrșitul lunii mai 2014, consilierii PNL, PD-L și PER și-au pus țărînă în cap, recunoscînd cei 2 ani de trădare a electoratului de Dreapta și au promis slobozenilor că vor scăpa orașul de guvernarea roșie. De la catharsisul politic în public la realitate drumul a fost însă lung. Trădați, umiliți, ridiculizați de colegii din PSD, consilierii «Dreptei coagulate» au rezistat eroic o lună pînă la ședința ordinară din 26 iunie 2014, respectiv vinerea trecută. Atunci, ei au trecut de la gînd la vorbă, transformînd ședința de consiliu local într-o tribună a refulărilor politice și personale. Aflați la paritate cu consilierii Puterii (10-10), consilierii Opoziției au încercat (și uneori au și reușit!) să blocheze unele dintre proiectele de hotărîri care aveau nevoie, conform legii, de două treimi din voturile consilierilor prezenți. Dintre zecile de «schimburi de idei» vehiculate în plen reproducem doar o frîntură de dialog dintre consilierul PD-L Mădălin Teculescu și primarul Alexandru Stoica. «Domnule primar, dumneavoastră trebuia să delimitați foarte clar terenurile care aparțin autorității locale... Pentru asta, trebuia să faceți cărți funciare! Este vina dumneavoastră că aceste cărți funciare nu există și proiectele nu sînt votate. Sînteți un incompetent!» a declarat Mădălin Teculescu la un moment dat. «Ciocu’ mic, competentule!» a replicat Alexandru Stoica! În aceste condiții, conflictul deschis dintre cele două fracțiuni a escaladat ajungînd pînă la amenințări cu închisoarea, plîngeri penale sau acuzații de «mită» și «trafic de influență». Surse din cadrul administrației locale confirmă faptul că acest război de uzură afectează direct activitatea administrativă a instituției și «fac un mare rău angajaților, care încearcă să își facă datoria în condițiile unei salarizări derizorii...».

Boicotul comisiilor de specialitate
Opoziția din plenul ședințelor de consiliu local nu este însă suficientă, susțin consilierii locali ai «Dreptei coagulate». Prin urmare, consilierii celor trei formațiuni care compun Opoziția au decis boicotarea comisiilor de specialitate din cadrul Consiliului Local Slobozia. Aparent imposibil, acest obiectiv are șanse reale de izbîndă. Dintre cele 5 comisii de specialitate din componența consiliului local, doar una, cea de Urbanism și Amenajarea Teritoriului, este dominată de o majoritate de 4 consilieri PSD din cei 5 care compun Comisia. Celelalte 4 (respectiv cea Juridică și de Disciplină, Comisia de Învățămînt, Comisia Economico-Financiară și cea de Comerț și Prestări Servicii) au în componență o majoritate formată din consilierii Opoziției. «Îi vom bate cu propriile arme. Au fost lacomi și au comasat consilierii PSD la Comisia de Urbanism, pentru că acolo este cea mai mare miză. Dar au lăsat descoperite celelalte comisii. În aceste condiții, dacă nu vor ține seamă de opiniile și voința noastră, vom bloca ședințele de consiliu local înainte de plen, pentru că deținem majoritatea în aceste comisii!» a explicat noua schimbare de strategie consilierul PD-L Mădălin Teculescu. În replică la aceste declarații, primarul Alexandru Stoica a susținut că niciodată nu va permite «Dreptei coagulate» din Consiliul Local Slobozia să afecteze deciziile administrative și proiectele de hotărîre pe care Consiliul Local trebuie să le adopte: «Am auzit cu ce se laudă. Dar am să măresc componența comisiilor pentru a contracara această intenție. Iar dacă mă supără, nu mai convoc Consiliul Local 3 luni și fac alegeri anticipate! Nu voi permite nimănui să comande cum vrea el la Primăria Slobozia! Avem o echipă, avem proiecte pentru oraș, sîntem aici să facem treabă, nu să ne țigănim!» a declarat acesta. Indiferent cine va cîștiga acest război care, deocamdată, se reduce la declarații, jihadul clasei politice de Slobozia a fost declanșat oficial.

3 Iulie 2014, 11:10 (17407 vizualizări - 41 comentarii)

Citiți și:
Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia
Administrația Potor vrea un nou front de captare pentru alimentarea cu apă a Sloboziei
Vot cu scandal pentru bugetul Sloboziei, în ședința Consiliului Local

Comentariile cititorilor:


Poarta:
(4 Iulie 2014, 13:29)
Hai lăsați cu Tastaman! Este o pupăză! Și acesta este un compliment!
Vasile:
(4 Iulie 2014, 13:25)
Sorin. ,,De gașcă''...nu este pupăza! Corect! Pupăza este mai selectivă in alegerea...grupului ciripitor! Nu tot ce are aripi, zboară! Nu te supăra, dar in afară de ,,Gașcă''....e varză!
Jana:
(4 Iulie 2014, 12:52)
@eu. Care juristă?!! Visezi! N-are nicio facultate, in afara de Pilalogie!
draga@eu:
(4 Iulie 2014, 11:48)
apropo de democratie: rolul consilierilor e sa se "certe"cu adversarii politici pt ideile lor, nu sa ia notite de la primarul psd, ca mieluseii,in vremea impuscatului. Altfel degeaba au fost trimisi de slobozeni acolo. Nu de orgolii e vorba, ci de manariile psd, care se vede pt prima oara in imposibilitatea de a-si mai face mendrele linistit, dupa pierderea majoritatii in consiliu. In rest, vezi cum faci cu limba romana pe care o chinuiesti rau de tot..
SORIN:
(4 Iulie 2014, 11:16)
Da, Andreea Tastaman este jurist în cadrul Primăriei, și nu merită apelativul "pupăză", fiindcă e o fată "de gașcă". Dacă n-o cunoașteți, abțineți-vă de la apelative jignitoare.
Titi:
(4 Iulie 2014, 10:11)
Pupăză nu poate fi juristă! Confundați personajul. Ea este guristă! Și e o prezență pitorească! E o pată de culoare printre roșii.
eu:
(4 Iulie 2014, 08:21)
pupaza aia cum ii spui tu dupa cate stiu eu este jurista la primari si dupa cum o obliga functia trebuie sa paricipe la toate jedintele consiliului local
eu:
(4 Iulie 2014, 08:14)
 domnu Teculescu, domnu Paros acum aveti putere in comisi va aduceti aminte ce ziceati in conferinta de presa ca nu ati putut sa faceti nimic in comisi ca nu aveti nici un fel de putere. Domnul Paros este chiar sef de comisie.Lasati cearta ca nu daia ati fost alesi in functiile pe care le detineti sa va sustineti orgoliile personale si pe cele ale partidelor lasti boicotul mai bine ganditiva la ceva bun pt oameni din slobozia ca sunteti consilieri sloboziei nu ai partidelor din care faceti parte.De cand sunteti in consiliu local ce ati facut inafara de a va certa cu toata lumea.
G:
(4 Iulie 2014, 01:12)
Cred ca încurcați personajul .
Radu:
(3 Iulie 2014, 22:01)
Numără voturile! Ce studii îți trebuie pentru slugărit? Da e lângă primar! Nicio poză fără damă!
Barbu:
(3 Iulie 2014, 21:28)
Cine este pupăză bleu veșnic prezentă lângă distinsul primar?! Cherchez la femme! Este protejata din harem. Bine că nu mai este blondă; excepția "întărește".......regula!!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Vineri 07 Aug 2026
263 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: Șomaj în 10 zile de la diponibilizare

Potrivit reprezentanților Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, luni, 28 februarie au fost publicate modificările privind sistemul asigurărilor de șomaj și stimularea ocupării forței ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2011, 12:00
(10427 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Beat la volan, a acroșat un scuter

Duminică, 27 februarie, la Amara s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, o mașină condusă de un bărbat de 37 ani, din localitate, a lovit un scuter ce circula regulamentar. Mopedul a fost acroșat ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:24
(43667 vizualizări - 32 comentarii)

Taguri: Amara accident


Fetești: Bătrînă accidentată de un șofer ce dădea înapoi

O bătrînă de 66 ani a fost lovită violent de o mașină, la Fetești. Incidentul s-a produs sîmbătă, 26 februarie, pe o stradă din localitate. Șoferul încerca să efectueze manevra de mers înapoi, timp în care ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:23
(14670 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Căzănești: Țigări de contrabandă, descoperite într-o mașină

20 de cartușe de țigări, aceasta este ultima captură a polițiștilor la capitolul contrabandă cu țigarete. Descoperirea a fost realizată vineri, 25 februarie, de către polițiștii din Căzănești, care au oprit ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:23
(11327 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi beți la volan

Un șofer băut a fost prins de polițiști vineri, 25 februarie, conducînd o mașină în orașul Țăndărei. Localnicul de 35 ani, a cărui alcoolemie depășea 0,97 la mie, s-a ales cu dosar penal. În aceeași noapte ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:22
(9298 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune a polițiștilor în discoteci

Aproape 50 de polițiști ialomițeni, însoțiți de jandarmi, au desfășurat o acțiune de amploare în noaptea de sîmbătă, 26 februarie, în Slobozia și în localitățile limitrofe. Ținta principală a polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 17:17
(9415 vizualizări - 0 comentarii)


Casă mistuită de flăcări la Ciochina

Casă mistuită de flăcări la Ciochina

Pompierii militari de la Garda de Intervenție Slobozia și Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență al orașului Căzănești au acționat sîmbătă, 26 februarie, în jurul orei 17.20, pentru lichidarea unui ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 14:59
(11915 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina incendiu


Fetești: Tînără de 22 ani, salvată de SMURD după ce a înghițit mai multe medicamente

Sîmbătă, 26 februarie, în jurul orei 16.00, echipajul SMURD de la Garda Fetești a fost solicitat să intervină pentru a acorda primul ajutor medical unei tinere, în vîrstă de 22 ani, din municipiu. La sosirea ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 14:55
(9138 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Fetești are OFICIAL comandanți: Anghel, șef al Poliției, Mihăilă, șef la Ordine Publică

În urma concursului desfășurat la finele acestei luni, Poliția Fetești a revenit la normal. Adică are șefi. Potrivit unui comunicat remis de Inspectoratul Județean de Poliție, noul șef al Poliției Municipiului ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2011, 12:54
(13924 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Fermierii pot depune cereri pentru plata pe suprafață

Marți, 1 martie, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură lansează Campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață. Potrivit unei informări a instituției ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:41
(9035 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: După ce au spart mai multe case din Albești și Buești, doi tineri au fost reținuți

Doi tineri, în vârstă de 16, respectiv 18 ani, primul din comuna Albești, iar cel de-al doilea din comuna Buești, au fost încarcerați în cursul zilei de joi, 24 februarie a.c., în arestul Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:40
(12766 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Miliarde de euro pentru fermieri

Potrivit datelor statistice ale Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, în perioada februarie 2010-februarie 2011, instituția a efectuat plăți în conturile beneficiarilor în valoare ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:39
(13724 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Stagiul de practică al studenților Academiei de Poliție, la final

Cei 11 studenți ai Academiei de Poliție «Al. I. Cuza» București au finalizat vineri, 25 februarie a.c., stagiul de practică la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița.
Repartizați să își desfășoare ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 16:27
(12269 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Prinși de polițiști la furat de lemne

Manasia: Prinși de polițiști la furat de lemne

În cursul nopții trecute, joi spre vineri, 24/25 februarie a.c., agenții Postului de Poliție Manasia împreună cu lucrători din cadrul Ocolului Silvic Urziceni au identificat trei bărbați, cu vîrste cuprinse ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 15:43
(10370 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Manasia furt lemne


Ialomița: Traficul rutier, îngreunat de viscol și zăpadă

Ialomița: Traficul rutier, îngreunat de viscol și zăpadă

La primele ore ale dimineții de vineri, 25 februarie, Inpectoratul de Poliție anunță că în Ialomița sînt blocate 4 drumuri județene, traficul rutier fiind întrerupt din cauza vîntului puternic care viscolește ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2011, 09:32
(10639 vizualizări - 0 comentarii)


5 stele la testele Euro NCAP pentru Hyundai ix20

5 stele la testele Euro NCAP pentru Hyundai ix20

Hyundai ix20, noul MPV din segmentul B al mărcii, a obținut punctajul maxim de 5 stele la testele Euro NCAP-organizație independentă care se ocupă cu evaluarea nivelului de siguranță al ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2011, 17:53
(5059 vizualizări - 0 comentarii)


Agajatorii, obligați să depună fișele fiscale pentru 2010

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomita reamintește contribuabililor, plătitori de venituri din salarii și asimilate salariilor, că au obligația depunerii fișelor fiscale pentru anul 2010. Acestea ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2011, 17:43
(5256 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: A intrat cu Salvarea în pom!

Ciochina: A intrat cu Salvarea în pom!

Joi, 24 februarie a.c., în jurul orei 15.20, pe DN2A, în comuna Ciochina s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a două persoane. Din primele cercetări efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2011, 17:31
(11968 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Ialomița: 15 sesizări penale depuse la Parchet de Finanțe

«În cursul lunii ianuarie 2011, organele de control din cadrul Direcției Generale de Finanțe Publice Ialomița au efectuat un număr de 171 verificări ale bazei de impozitare, ale legalității și conformității ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2011, 17:29
(8364 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Proiect pentru copii de grădiniță

IPJ Ialomița: Proiect pentru copii de grădiniță

În cursul zilei de marți, 22 februarie a.c., în baza unui protocol de colaborare între Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița și Grădinița cu program prelungit nr. 2 Slobozia, polițiștii din cadrul ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2011, 15:57
(9843 vizualizări - 0 comentarii)


TNL Slobozia vă «căsătorește» pentru o zi

De Dragobete, joi, 24 februarie a.c., TNL Slobozia vă așteaptă pe platforma «Mihai Viteazul» de pe bulevardul Unirii din Slobozia «pentru a fi cununați timp de o zi». Inițiativa tinerilor liberali slobozeni ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2011, 15:48
(10845 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Atelier de confecționat mărțișoare la Muzeul Județean

Vineri, 18 februarie, în cadrul Muzeului Județean Ialomița, a debutat acțiunea «Firicel de primăvară»-atelier de confecționat mărțișoare. La inițiativa Muzeului a răspuns și de această dată Școala «Sfîntul ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2011, 15:38
(10642 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Serată muzicală și expoziție de artă platică

Miercuri, 23 februarie, la Sala Arcadia a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia a fost vernisată «Expoziția de artă platică a artiștilor brăileni», evenimentul fiind organizat de Uniunea ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2011, 15:28
(11394 vizualizări - 0 comentarii)


ISUJ Ialomița: 28 februarie 2011-78 de ani de protecție civilă, Ziua «Porților Deschise»

Ziua Protecției Civile din România este un eveniment care prilejuiește rememorarea momentului istoric care a consfințit înființarea Apărării Pasive din România. Înaltul Decret Regal nr. 468 din 1933 este ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2011, 15:17
(10083 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Modificări ale Codului Fiscal pentru sediile secundare

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița aduce la cunoștința contribuabililor modificările aduse Codului de procedură fiscală privind administrarea creanțelor fiscale ale sediilor secundare care ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2011, 18:06
(10047 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Slobozia și Urziceni

Incendii la Slobozia și Urziceni

Sîmbătă, 19 februarie, în jurul orei 11.00, pompierii de la Garda Slobozia au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la un depozit al unei societăți comerciale care are ca ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2011, 18:00
(10907 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2011, 17:29
(6426 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Fura rufe de pe balcon

În noaptea de vineri spre sîmbătă, 18/19 februarie a.c., în jurul orei 1.30, o patrulă de siguranță publică a surprins într-o parcare din Slobozia un bărbat, de 31 ani, din municipiu, care sustrăgea obiecte ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2011, 18:04
(8663 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Ciochina: După ce a băut bine, a provocat un accident și a părăsit locul faptei

Sîmbătă spre duminică, 19/20 februarie a.c., în jurul orei 3.20, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că pe raza localității Ciochina a avut loc un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2011, 18:03
(8789 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cichina accident


Sărățeni: Prins în flagrant cînd fura din mașini

A fost identificat un tînăr, în vîrstă de 24 de ani, din Sărățeni, în timp ce încerca să sustragă bunuri dintr-un autoturism parcat pe raza localității. Pe numele său polițiștii au întocmit dosar penal ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2011, 18:01
(9506 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sărățeni furt


Ultimele comentarii
Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Gigel în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere cetatean în Costul «ipocriziei politice» în opinia deputatului PSD Ștefan Țintă: blocarea fondurilor PNRR din rațiuni de partid! Sindicat în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere antiagatha în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă nemultumitu' în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Răduță Aurelian-Constantin în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Justin în Consiliul Superior al Magistraturii scoate la concurs posturi de judecător în cadrul Judecătoriei Urziceni Pavel în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Andrei în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița Andrei în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...