Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Epurarea tăcută a descentralizatelor

Tănase a căzut la datorie! Cine urmează?

Epurarea tăcută a descentralizatelor

La începutul săptămînii precedente, cvasianonimul director al Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară, Tănase Mihalcea, a fost demis. Vestea a frisonat puținii pedeliști și peneliști rămași stingheri în funcții de conducere prin descentralizatele ialomițene. Iar speculațiile privind un nou val de epurare au început să curgă.

Tănase «invizibilul» a fost demis La începutul săptămînii precedente, Tănase Mihalcea, directorul Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară, a rămas fără funcție. După ce a petrecut 5 ani insesizabil în fruntea instituției, el a fost schimbat în tăcere. În 2009, Tănase Mihalcea a fost propunerea democrat-liberalilor la conducerea Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița. Cu alte cuvinte, un alt necunoscut, membru de partid însă, era numit într-o funcție de conducere la o deconcentrată. Timp de 5 ani, directorul «invizibil» Tănase Mihalcea era de negăsit la birou, indiferent de ora la care era căutat. Fie dimineață, fie după prînz, oricine avea nevoie de o audiență primea același răspuns: «Domnul director nu este momentan!». În cele din urmă a fost schimbat din funcție și transferat la Compartimentul Juridic. Revenind, pentru prima dată în cei 5 ani de cînd este director la Cadastru, Tănase Mihalcea a reușit să închege chiar și o declarație. Cu o voce tremurîndă, Tănase Mihalcea a rostit telefonic și mai mult silabisind că: «nu am ce să spun despre această schimbare, sînt consilier juridic acum, nu am ce să comentez...». Funcția de director al instituției a fost predată, pe linie de partid și, temporar se pare, inginerului Gheorghe Țuțuianu.

De ce nu au fost demiși indezirabilii? Răspunsul la această întrebare nu este simplu. Una dintre variante, cea mai banală, e aceea că directorii și directorașii moșteniți de la PD-L sau unși în funcție prin algoritmul de guvernare al USL nu deranjează pe nimeni. Insignifianți sau lipsiți de coloană vertebrală, cei 8-9 șefi de descentralizate se confundă de ani buni cu peisajul, sperînd să nu fie băgați în seamă. Ca să nu vorbim în necunoștință de cauză, facem o succintă trecere în revistă a celor mai cunoscuți dintre anonimii descentralizatelor locale: Marian Nedelcu, director adjunct al ITM (PD-L), Ioniță Grigore, director ITM (PNL), Georgian Mocănescu, directorul AJOFM (PNL), Laurențiu Ghiauru, directorul Agenției de Mediu Ialomița (PNL), Nicolae Drogeanu, directorul Oficiului Județean de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit (PNL)... Și vor mai fi fiind și alții! Un alt posibil răspuns ar fi acela că, încă de acum 2 ani, cei nominalizați mai sus au pactizat necondiționat cu diavolul roșu, devenind parte a angrenajului administrativ, asemeni liderului PNL Ioan Martin. Iar un al treilea răspuns, și el valabil, e acela că unii dintre acești șefi de descentralizate și-au securizat posturile pînă-ntr-atît încît deranjul de a-i înlătura din funcție e prea mare...

Descentralizații se jură că n-au mîncat usturoi Vestea «epurării tăcute» a șefilor instituțiilor descentralizate ale statului este deja răsuflată. Însă, oficial, niciunul dintre aceștia nu recunoaște că se fac presiuni asupra lor pentru a demisiona. «Nu știu nimic, n-am auzit nimic. Avem probleme mai importante. De exemplu, ne-am dori să se oprească ploaia, ca să poată fi cules grîul» ne-a spus în răspăr Georgian Mocănescu. «N-a venit nimeni la mine. Nu știu nimic!» susține și Laurențiu Ghiauru, de pe piedestalul unei funcții care îi permite să controleze o firmă cu capital mixt, PNL-PSD, hrănită la sînul instituției pe care o conduce. «Decizia în cazul meu ține de minister. Se va organiza un concurs, pentru că eu sînt, deocamdată, interimar!» încearcă să explice și Nicolae Drogeanu. Însă realitatea este confirmată, e drept, anonim, chiar la vîrful lanțului trofic, de către un lider PSD. «Noi nu dăm pe nimeni afară. Mizăm pe bunul simț al fiecăruia. Iar dacă, din întîmplare, vreunul dintre ei este rugat amical să demisioneze, este normal să se conformeze pentru că și ai noștri au făcut-o atunci cînd au venit ei la Putere!» ne-a declarat sursa noastră. După 2 ani de așteptare însă, susține aceeași sursă, rezervele de răbdare ale PSD Ialomița s-au epuizat. Și, pentru că alegerile prezidențiale bat la ușă, termenul limită pentru cei rămași e luna decembrie a anului în curs.

4 Iulie 2014, 10:50 (9597 vizualizări - 20 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Conteaza ¿ ::
(7 Decembrie 2020, 22:11)
Măi oameni buni , idiotii astia tin foaia cu valorile umane invers , altfel nu vad cum de ar fi asa josnici ! Cel mai cel e CRETINUL (...), îmi e si scarba sa-i scriu numele . Prostul asta se vede Dumnezeu ! El nu citeste despre el , nu-l intereseaza parerea altora ? Lingau ordinar de cea mai joasa speta.
chelosu:
(16 Iulie 2014, 15:37)
toti directori sunt niste jigodii
ha ha:
(9 Iulie 2014, 23:25)
mocanescu tot cioban a ramas, desi are putina experienta in posturi pe la oras; cand nu mai are aregumente isi arata ouale poate nici nu stii cat de mic incepi sa fii
herr:
(9 Iulie 2014, 18:56)
Acesta este ultimul comentariu pe care il fac pe marginea acestui subiect indiferent de reactiile violente ale unora.Domnilor care sunt vizati le doresc succesuri si poate isi fac loc pe la operatorii privati asa cum prevede doctrina liberla de care fac atata tam-tam.
herr:
(9 Iulie 2014, 18:52)
Asa este dnu mocanescu dar invitatia era si este pentru cei cu oua.Din moment ce dumneata ai trecut de la pupaturi in dos aplicate unei femei, ma refer la madam pocora, la pupaturi in dos aplicate unui barbat,ne referim la martin, consider ca nu mai aveti oua iar in atari conditii vom ramane la pseudonime.In momentul cand veti reusi sa nu mai stati cu nasul in curul vreunui politician ialomitean pentru a va satisface interesele personale atunci voi considera ca aveti verticalitate si voi posta cu numele real.Eu asa am fost invatata....
ION:
(9 Iulie 2014, 13:59)
Pacala de la cultura cand pleaca? De ce e tinuta? nu gasiti un om competent?
G.Mocanescu:
(8 Iulie 2014, 14:58)
Dna/dle "herr",inainte de a raspunde asaziselor comentarii pe care le faceti,va redau o postare a dvs la un alt articol al acestei publicatii: << am o propunere:pt a ne cunoaste mai bn haideti sa postam cu numele reale,asta-i valabila pt cine are oua!  >>
amedeo:
(7 Iulie 2014, 16:54)
Nu stiu cum a fost si este posibil ca administratia PSD sa tina in funtctii fosti pdl-isti,pnl-isti si alte hiene de  dreapta.Stimati PSD-isti noi v-am vota pentru ca am dorit schimbari..dar ce vedem..pdl-isti cu cefe groase zac bine merci prin functii banoase si isi continua nestingeriti furtisagurile grosolane .
herr:
(7 Iulie 2014, 16:47)
Apropos,poate ne spune dnu. mocanescu cum a reusit intr-un timp relativ scurt sa se mute de la Tandarei la Slobozia,sa-si construiasca o casa in comuna Bucu si sa-si innoiasca masina proprie.Alo,dnu. mocanescu,da-ne domnule si noua reteta succesului dumitale sa iesim si noi la lumina,noi astia care sustinem cu salarii babane oameni ca dumneata.Aaa..acum mi-a picat fisa,cred ca folosesti reteta lu gogu,ca si la gogu se ridica palatele ca un instrument in erectie maxima.
chestiune arzătoare:
(7 Iulie 2014, 13:07)
Și descentralizata de la Cultură, care doarme pe scaun de 14 ani, cu toate (ne)realizările ei? O să-i putrezească ciolanele pe scaunul ăla! Chiar nu se gândește nimeni?!
herr:
(7 Iulie 2014, 11:18)
Eheii ,iaca si pe faimosul georgian mocanescu,principalul pupincurist al deputatei pocora.Mai dnu georgian daca sefa dumitale a fost lasata in curu' gol de liberali cred ca-i timpu ca si mata sa dispari din fruntea deconcentratei platita din banii publici.Sa  mai zica cineva ca roate nu se intoarce.....
gigel:
(7 Iulie 2014, 08:40)
nu pot sa cred ca sunt numiti pe criterii politice! :))
cui:
(6 Iulie 2014, 23:38)
De finante vorbeati? Pai ia sa vedem cine cade primul? Secundul sau adjunctul? Tot aia....e! Omul din Atlantic, sau mai bine cotizez cu o masa acolo sa ma lasein pace.
Dănuț:
(6 Iulie 2014, 22:42)
Depinde de Lefter..ce vrea de la viață....să ajungă ca Marcelică...ca Tache...sau e tare și-și vede de treabă la poliție!!Iar dacă afacerile sunt ale familiei, și el e bugetarul din familie...lăsați omul în pace, că n-are vreo vină!!
Adi:
(6 Iulie 2014, 15:19)
Ce moace au!!!??Nu i ajuta fata!!!Nu sant rautacios dar aspectul este important,mai ales in conditiile de fata cand ,sigur nu s a pus problema profesionalismului sau a vreunui concurs

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Joi 06 Aug 2026
250 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Crescătorii de ovine/caprine pot solicita subvenții

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură anunță că, în perioada 28 aprilie-31 mai 2010, crescătorii de ovine/caprine pot solicita Plata Națională Directă Complementară pentru sectorul zootehnie ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2010, 15:55
(13504 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Transport ilegal de animale

Marți, 27 aprilie, polițiștii slobozeni aflați într-un filtru pe DN21 din municipiu, au depistat o autoutilitară cu numere de înmatriculare străine, la volanul căruia se afla un tînăr, de 22 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2010, 15:54
(21013 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Copii la furat din autoturisme

În cursul nopții trecute, respectiv 27 spre 28 aprilie, o patrulă mixtă de siguranță publică a observat, pe o stradă din Urziceni, un grup de patru persoane care, la vederea autospecialei poliției, au fugit ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2010, 15:53
(24622 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan fără permis

În cursul nopții de luni spre marți, respectiv 26 spre 27 aprilie, puțin după miezul nopții, o echipă mixtă de siguranță publică aflată în serviciul de patrulare pe raza municipiului Slobozia, a oprit pentru ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2010, 15:51
(24315 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Șofer beat, prins de polițiști

Un bărbat de 30 de ani, din comuna Săveni este cercetat penal de polițiști după ce acesta a fost depistat în cursul zilei de luni, 26 aprilie, conducînd pe DJ 201 un autoturism deși consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2010, 15:50
(14872 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Motociclist accidentat

La începutul săptămînii, luni, 26 aprilie, pe Bulevardul Unirii din Slobozia s-a produs un accident rutier în urma căruia a rezultat vătămarea corporală a unui tînăr de 18 ani, din localitate. Pe scurt ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2010, 15:49
(21835 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Hoți prinși de polițiști

Luni, 26 aprilie, polițiștii din Ciochina au fost sesizați de un localnic despre faptul că în perioada noiembrie 2009-25 aprilie 2010, persoane necunoscute i-ar fi sustras dintr-o fîntînă aflată în curtea ...[citește_toată_știrea]

28 Aprilie 2010, 15:48
(23486 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 17:08
(13785 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 16:54
(15526 vizualizări - 0 comentarii)


6 ialomițeni, judecați pentru trafic de minori

Șase persoane, dintre care una în stare de arest preventiv, au fost trimise în judecată pentru trafic de minori. Suspecții, prin violențe și amenințări, au exploatat din punct de vedere sexual mai multe ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 16:49
(20375 vizualizări - 0 comentarii)


Problema celor 6 loturi de teren atribuite de Primărie Episcopiei: PS Vincențiu invocă prefectului Teculescu Legea Cultelor

La scurt timp după publicarea pe site-ul nostru a articolului «Eu cînd vreau să fluier, fluier!/Prefectul Teculescu fluieră în Biserica Consiliului Local Slobozia», Preasfințitul Vincențiu ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 12:57
(25025 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 7000 de pachete de țigări, confiscate

Peste 7000 de pachete de țigări, confiscate

Peste 7000 de pachete de țigări, fără documente de proveniență, ce aveau aplicate timbre emise de autoritățile Republicii Moldova, au fost ridicate în vederea confiscării luni, 26 aprilie, de polițiștii ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 12:22
(21586 vizualizări - 0 comentarii)


Comunicat APIA: În atenția producătorilor de lapte

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește producătorilor de lapte că pot solicita, pînă la data de 30 aprilie 2010, acordarea cotelor din rezerva națională. Potrivit Ordinului nr. ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 08:51
(24024 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: A intrat cu mașina în stîlp

Duminică, 25 aprilie, pe raza comunei Traian, s-a produs un accident rutier soldat doar cu pagube materiale, provocat de un șofer aflat în stare avansată de ebrietate. Polițiștii au stabilit că în timp ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:22
(29892 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Și-a amenințat vecina că o calcă cu mașina

Sîmbătă, 24 aprilie, agenții Postului de Poliție Făcăeni au fost sesizați prin 112, de către o localnică, de 37 de ani, despre faptul că vecinul său, aflat în stare de ebrietate, a amenințat că o va accidenta ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:22
(24344 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Mai multe mașini avariate din cauza unui șofer băut

În noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 24 spre 25 aprilie a.c., agenții Biroului Rutier Fetești au fost sesizați că pe Strada Călărași, din municipiu, s-a produs o tamponare în care au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:22
(23702 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: La furat dintr-o școală

În cursul dimineții de sîmbătă, 24 aprilie, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată de directorul unei școli din localitate, despre faptul că în cursul nopții de 23 spre 24 aprilie, persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:21
(27448 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiuni pentru siguranța publică

În noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 24 spre 25 aprilie, polițiștii slobozeni au organizat o acțiune în colaborare cu efective din cadrul Inspectoratului Județean al Jandarmeriei și ale Serviciului ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:21
(25414 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Hoți prinși de polițiști

Sîmbătă, 24 aprilie, polițiștii din Bordușani au fost sesizați de către o localnică, de 65 de ani, despre faptul că în noaptea anterioară, persoane necunoscute i-au furat din curtea locuinței și dintr-o ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:20
(27869 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Viteza face victime

Duminică, 25 aprilie, polițiștii din Urziceni au fost sesizați prin 112, despre producerea unui accident de circulație. Accidentul s-a produs pe DJ203B, pe raza localității Gîrbovi, și s-a soldat cu vătămarea ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:20
(26075 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi aplicate de polițiștii din Urziceni și Fierbinți-Tîrg

Sîmbătă, 24 aprilie, polițiștii din Urziceni au acționat pentru menținerea ordinii și liniștii publice, pentru prevenirea faptelor cu violență, a furturilor din buzunare, de și din auto, a comerțului ilicit ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:19
(23771 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat la volan

O echipă de siguranță publică ce acționa pe raza municipiului Urziceni a oprit pentru control, duminică, 25 aprilie, un autoturism înmatriculat în Spania, la volanul căruia se afla un localnic, de 35 de ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2010, 00:18
(31139 vizualizări - 0 comentarii)


264 locuri vacante pentru 1100 de persoane fără loc de muncă

Vineri, 23 aprilie a.c., la nivel național s-a desfășurat Bursa generală a locurilor de muncă, acțiune organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Evenimentul s-a desfășurat și la nivel ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2010, 12:10
(21731 vizualizări - 0 comentarii)


O mașină a luat foc la Făcăeni, acoperișul unei case a fost mistuit de flăcări la Condeești

Sîmbătă, 24 aprilie, autoutilitara unui cetățean din comuna Făcăeni a fost cuprinsă de flăcări ca urmare a unui scurtcircuit produs la un conductor electric defect sau izolat necorespunzător. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

26 Aprilie 2010, 12:10
(27478 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Scuterul a fost acroșat de un autobuz

Vineri, 23 aprilie, pe 112, Poliția a fost sesizată despre faptul că pe Strada Călărași, din Fetești, un cetățean care se deplasa cu un moped a fost lovit de un autobuz. La fața locului s-a deplasat un ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:30
(23949 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Minor la volanul autoturismului bunicii

În cursul nopții de joi spre vineri, respectiv 22 spre 23 aprilie a.c., în jurul orei 00,20, polițiștii din Balaciu au oprit pentru control un autoturism înmatriculat în județul Ialomița. În urma legitimării ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:29
(24633 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer în stare de ebrietate

Un bărbat de 37 de ani, din Fetești, s-a ales cu dosar penal după ce a fost depistat de polițiști conducînd un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși se afla în stare de ebrietate. Autoturismul ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:26
(23704 vizualizări - 0 comentarii)


S-a înecat în Ialomița?

Polițiști și pompieri au desfășurat joi, 22 aprilie a.c., eforturi comune pentru a depista un bărbat, de 66 de ani, din Urziceni, a cărui dispariție a fost sesizată de către familia acestuia. Ultimele informații ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:56
(23217 vizualizări - 2 comentarii)


Conducea tractorul cu permisul suspendat

Joi, 22 aprilie, în jurul orei 23,30, polițiștii au identificat în trafic, pe strada Călărași, din Fetești, un bărbat, de 45 de ani, din județul Constanța, care se deplasa la volanul unui autotractor ce ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(20327 vizualizări - 0 comentarii)


Fierul vechi, în atenția polițiștilor

Polițiștii din Țăndărei au acționat joi, 22 aprilie, în intervalul orar 09,00-12,00, pe raza de competență, pentru respectarea prevederilor privind gestionarea deșeurilor industriale reciclabile și pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(13933 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Justin în Consiliul Superior al Magistraturii scoate la concurs posturi de judecător în cadrul Judecătoriei Urziceni Pavel în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Andrei în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița Andrei în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Ion Ion în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă FELICITĂRI în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă autoturism Seat Ibiza în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 22 iulie 2026 cetatean în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Eu în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița Deșteaptă-te ROMÂNE în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Fascinat în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! cetatean în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! cetatean în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița NELAMURITULE în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Azi, miercuri, de la 16 în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Cel care i nelamurit în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! mai baieti în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Independent? în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Maine de la ora 16 în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Ionica în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...