Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Infractorul e infractor, indiferent ce calitate are în societate!»

Viorel Ștefu, șeful IPJ Ialomița

«Infractorul e infractor, indiferent ce calitate are în societate!»

Este unul dintre cei mai longevivi șefi de poliție pe care i-a avut județul. A scăpat la mustață din scandaluri publice și interne care i-au îngropat pe predecesorii săi. Conduce cu o mînă de fier un viespar de interese și orgolii. Are performanțe profesionale notabile. A reușit să cîștige respectul și aprecierea unui colectiv care obișnuia să-și devoreze șeful. Iar peste 2 luni împlinește 5 ani de mandat în Ialomița... Ne-am grăbit să fim primii care fac bilanțul unui cincinal la care Ialomița nici măcar nu a visat vreodată...

O poliție după chipul și asemănarea lui
Viorel Ștefu trebuie că are cam 55 de ani. Pare cu 10 ani mai tînăr, iar lipsa burții (în cazul lui) ne complexează. Pe noi și jumătate din Poliție, am auzit! Ne privește circumspect, cu garda ridicată. Fixăm scopul și durata vizitei, apoi încrucișăm întrebările cu răspunsurile.
-Sînteți de 5 ani în fruntea instituției... Nu e prea mult?
- Mă surprinde și pe mine faptul că am rămas atît de mult. Nu-mi vine să cred, privind în urmă, că au trecut atîția ani... După cum știți, pentru că ați fost primii care ați întrebat la acel moment, trebuia să rămîn aici doar un an. Se pare însă că oamenii din Ialomița au apreciat activitatea mea, ce am făcut aici, împreună cu toți colegii mei, și au insistat să rămîn...
-5 ani pe drumuri, 5 ani fără viață personală, 5 ani de muncă și atît...
-Este un fel de a vedea lucrurile. De 5 ani de zile stau doar aici, viața mea personală nu prea există, iar singurul lucru pe care îl fac e să mă ocup de munca de Poliție, atît ziua, cît și noaptea. Dar, pe de altă parte, am reușit să construiesc ceva aici, cu efectivele pe care județul le are la dispoziție. Infracționalitatea a scăzut, grupările infracționale au fost destructurate, iar polițiștii ialomițeni asigură, la acest moment, un climat de liniște si siguranță. E o reușită cu care toți ne mîndrim, prin urmare și eu! Îmi aduc aminte că, în anul 2010, cînd am venit, infracționalitatea stradală a scăzut cu 45 la sută, iar ulterior, de la an la an, ea a scăzut cu 20-25 la sută. Iar cînd vezi rezultate, parcă te uiți mai senin la sacrificiile pe care le-ai făcut pentru a le obține.
-Cînd ați venit, fiindcă tot veni vorba, Inspectoratul Județean de Poliție era un butoi cu pulbere. Orice fitil îl arunca în aer... Care a fost rețeta pentru a readuce liniștea și ordinea în instituție?
-Știți vorba aceea... «Dacă nu știi, te învăț, dacă nu poți, te ajut, dacă nu vrei, te oblig!» Soluția este să respecți regulile, să nu permiți apariția unor grupuri de interese sau de presiune, să nu permiți favoritisme și să pui oamenii la treabă. Managerul, indiferent de instituție, cred eu, are rolul de a conștientiza angajații că trebuie să muncească, a-i sprijini, atunci cînd nu reușesc singuri, și a-i obliga, atunci cînd descoperă că aceștia nu vor!

Un județ fără infracțiuni stradale
Marea realizare a lui Viorel Ștefu rămîne însă destructurarea grupărilor infracționale din cele patru zări ale județului. La vremea cînd a ajuns aici, din Buzău, Gigi Piticu se bătea pe burtă cu deputații neamului, iar polițiștii se lăsau strigați din Mercedes-urile cu numere de Bulgaria cu apelativul «Ce faci, .oaie?!». Viorel Ștefu a spus stop și, paradoxal, după 20 de ani de așteptare, liderii grupurilor infracționale au ajuns după gratii.
-Destructurarea rețelelor infracționale din județ reprezintă cea mai mare realizare a mandatului dumneavoastră. Ați avut noroc, s-au aliniat astrele, v-ați propus în mod expres acest aspect?
-Este, fără îndoială, o realitate incontestabilă. Dar au fost obiective normale pentru această instituție, nu ceva ieșit din comun. Dacă lucrezi cu bună credință, dacă nu ai interese particulare în a proteja sau evita anumiți infractori, eu cred că Poliția, ajutată și de celelalte instituții care aplică legea, își poate face datoria, iar cetățenii pot trăi într-un mediu liniștit și curat!
-Cine le ia locul interlopilor din penitenciare?
-Locul liber, și în mediul interlop, tinde să fie întotdeauna ocupat. De aici și scandalurile dintre ei pentru ocuparea unei poziții centrale. Noi am încercat să documentăm activitatea infracțională a tuturor celor care ar putea emite astfel de pretenții și, astfel, să fim pregătiți pentru orice.
-Vorbim de camătă, droguri, prostituție...
-Vorbim și de astfel de manifestări. Infracționalitatea românească s-a contaminat, în timp, de relele infracționalității occidentale, după cum și noi am exportat în afara țării tot felul de infracțiuni. Aceste tendințe omogenizează tipurile de infracțiuni și nu putem vorbi, neapărat, de un specific local. Important este ca instituțiile de aplicare a legii să se ocupe îndeaproape de eradicarea acestor fenomene.

Compromisurile din spațiul public
Dincolo de lege și obsesia declarată pentru aplicarea ei, Viorel Ștefu este un șef de instituție care trăiește «în lume». Privit din această perspectivă, nu trebuie uitat faptul Viorel Ștefu a fost obligat, în ultimii ani, să facă față unor scandaluri publice și interne care au ținut săptămîni în șir prima pagină a publicațiilor locale.
-La începutul mandatului dumneavoastră, acuzați o relație tensionată cu Parchetul local...
-Cred că aveți o percepție greșită asupra situației. Am lucrat întotdeauna bine cu procurorii, și aici, și la Buzău, de unde am venit. Bineînțeles că pot apărea asperități într-o astfel de relație, dar atîta timp cît există dialog, singura direcție în care putem merge e înainte. Eu m-am preocupat întotdeauna ca dosarele finalizate de noi să fie produse solide, corecte, dosare foarte bine documentate...
-În ultimii 5 ani, județul a fost zguduit de scandaluri publice. Oameni politici, șefi de instituții, aleși locali... Cum comentați această stare de fapt?
-Eu, ca polițist, nu m-am ferit niciodată să iau măsuri acolo unde a fost încălcată legea. Nu am ținut niciodată cont de calitatea pesoanelor implicate într-un fenomen infracțional. Nu m-a interesat niciodată că sînt persoane publice sau că fac parte dintr-un partid... Pentru mine infractorul e infractor, indiferent ce calitate are în societate!
-Au existat, de asemenea, și scandaluri interne. La Poliția Economică, la Poliția Rutieră...
-De cînd am venit aici, am fost preocupat de crearea unui sistem intern de autocurățire. Dar, în opinia mea, cel mai important mecanism este acela de prevenire. De aceea am depus eforturi suplimentare în această direcție. Oamenii trebuie ajutați să înțeleagă cine sînt, ce reprezintă și ce consecințe pot avea faptele lor. Evident, unii oameni, oricît și orice le-ai spune, nu pot fi schimbați. Dar eu nu am încercat niciodată să ascund astfel de fapte pentru că, pe de o parte, devii complice, iar pe de altă parte, putregaiul ăsta s-ar fi putut extinde și am fi putut reveni la situația din anii anteriori. Mi-am asumat și percepția negativă din partea publicului, și din partea colegilor, dar atunci cînd au existat probe privind activitatea infracțională am acționat fără ezitări și, cred eu, pe termen mediu și lung se va dovedi că nu am greșit.
-E greu să iei măsuri împotriva propriilor colegi!?
-(oftează...) Greu, ușor, dacă ne-am asumat o anumită misiune trebuie să o ducem pînă la capăt.
-Instituția este o reflexie a societății. Dacă societatea este coruptă, atunci și Poliția e la fel!
-E adevărat! Dar această instituție are rolul de a apăra și aplica legea. La un moment dat, și datorită unor factori externi, unii pot cădea în această extremă. Dar eu cred că noi, cei care conducem instituția, avem rolul de a-i feri pe polițiști de astfel de practici, iar atunci cînd nu renunțăm, să-i scoatem din colectiv.
-Un mesaj pentru cetățenii care urmăresc în fiecare zi activitatea polițiștilor?
-Societatea nu poate exista fără Poliție. Și chiar dacă se constată că există și excepții sau că există polițiști care nu-și fac datoria, trebuie să avem mereu încredere... Trebuie să aflăm de existența acestor derapaje și vă asigur că vom lua măsuri eficiente care să corecteze situația. Dar pentru asta, avem nevoie să fim sprijiniți și informați corect. Nu putem să ne facem datoria fără sprijinul cetățenilor. Și nu putem să-i apărăm dacă ei nu vor. De aceea fac apel la toți cetățenii județului să aibă încredere în această instituție. Pentru că Poliția este puternică doar dacă cetățeanul are încredere în această instituție și în polițiști!

Dacă-i ordin, cu plăcere! Situația roză prezentată de către șeful IPJ Ialomița are un preț despre care acesta vorbește cu greutate. Potrivit datelor oficiale, în mediul urban, IPJ Ialomița are acoperită schema de personal în proporție de 80%, în timp ce, în mediul rural, acest procent este mai mic, de numai 67%. În aceste condiții, majoritatea polițiștilor din sistem se consideră suprasolicitați și insuficient plătiți. Chiar și în aceste condiții, datele statistice prezentate la sfîrșitul anului trecut de către instituție relevă rezultate notabile. Infracționalitatea stradală sesizată a înregistrat o scădere cu 26,21%, de la 412 în 2012 la 304 în anul 2013 (-108 fapte), aspect care a dus la atingerea și depășirea indicatorului de performanță de «reducere cu 5% a numărului infracțiunilor stradale sesizate». În mediul urban se înregistrează o scădere cu 88 fapte (-25,88%), același trend fiind înregistrat și în mediul rural -20 fapte (-27,77%). Din cele 304 infracțiuni stradale sesizate în 2013, 34 (11,18% din total) au fost flagrante, în scădere cu 14 fapte față de anul precedent (-29,17%). Ca și în anul precedent, se remarcă faptul că majoritatea infracțiunilor stradale sînt săvîrșite noaptea, respectiv 222 fapte.

27 August 2014, 16:20 (15615 vizualizări - 20 comentarii)

Citiți și:
Comisarul șef Viorel Ștefu, promovat la IGPR
«Eu cred în respectarea legii și nu am făcut niciodată compromisuri!»
EXCLUSIV: Comisarul șef Viorel Ștefu rămîne în fruntea Poliției Județene

Comentariile cititorilor:


atentionare:
(23 Septembrie 2014, 08:29)
am o rugaminte ...daca cineva din Politie ,,mai trece pe aici "  SA SE FACA O VERIFICARE ,la blocul  1 C.,scara A,  de pe strada Cuza Voda .....sa vedem si noi ,citi locatari au domiciliul stabil  sau flotant ....NU VERIFICARE DIN DATELE ASOCIATIEI .....intrebati pe fiecare locatar ....si sa vedeti ce are de spus ,despre ascunzisurile din aceasta scara multumesc frumos 
ionut:
(13 Septembrie 2014, 17:35)
ce se antampla cu postul nr 6 ion roata domnule stefu dece an grindu fura iancu victor titei de la sonde parc 28 de ani de zile si nul prinde nimeni umbla cu masini neamatriculate a terorizat comuna cu sabii si bate dece nui face nimeni nimic domnule stefu antrebatil pe domnul mugurel ca sigur stie
iulica:
(4 Septembrie 2014, 09:13)
nu cumva este d-l Stefu care impreuna cu marele procuror al judetului,arestat ca a incalcat regulile arestarii la domiciliu scapau de dosare penale toti smecherii care beau ca porcii si apoi plecau cu masinile fara sa le pese de lege? Parca dansul era trezit la 3 noaptea de procuror sa-i rezolve prietenul(vezi stenogramele)
unuul dasta:
(3 Septembrie 2014, 23:18)
Alinee! esti un caz fericit. sa vezi cum e sa vii la servici la 8 si sa pleci a doua zi la 6 si sa te reintorci la 9...... lucruu care se intampla de doar 3-4 ori pe saptamana....lucru care duce la o eficienta foarte slaba.... normal dupa parerea mea..... dar sa fim multumiti de articolele din presa.... sa  se prinda un proxenet si sa sew scape 100 de hoti.... e bine
!@#$^:
(2 Septembrie 2014, 10:49)
Bv aline !!! ca bine mai zici.
Alin:
(1 Septembrie 2014, 23:44)
Stefu? Ha ha ha...... merita laudat? Cum puteti sa fiti atat de usor influentabili domnilor? Stefu habar nu are ce inseamna munca in teren. Habar nu are ce inseamna sa faca patrula pedestra sa intre la serviciu la ora 2 si sa mai iasa a doua zi la 11.... de ce il premiati pe dumnealui? Habar nu are ce inseamna munca de politist! Domnul stefu face abuzuri dar poate dumnezeu isi va intoarce privirea catre el.
sam:
(1 Septembrie 2014, 23:26)
felicitari si pentru adjunctii sai ce dracu ! unul ing.mecanic agricol si unul ing.silvic se pare,primul unul din baietii lui Lefter fost presedinte C.A.P. Cocora si fratele lui actual primar la Cocora P.S.D. fost P.D.L.si nici el nu mai stie pe la ce partide a fost iar celalalt baiatul lui Voicu fost sef politie judeteana pe timpuri vechii  si cel mai ajuta pe dnl. Stefu ca datorita lor are aceste rezultate.
din germania comentez:
(31 August 2014, 14:19)
felicitari celor care fac parte din echipa d/lui Stefu. Felicitarii !!!
Contribuabil:
(31 August 2014, 09:51)
Oare ? Parca iesise scanadal cu primarul  de la Platonesti care facea legea prin fata institutiei pe care o pastoriti ? Sau asta nu sa intimplat ? Primarul de la Platonești aplică legea pumnului la Slobozia -asa se numea articolul aparut prin iunie 2014 . Ceva masuri ?
112:
(31 August 2014, 09:43)
Are dreptate mare ăsta cu semnele!!
!@#$%c:
(30 August 2014, 20:06)
Ce va mai place sa-l tot saltati in slavi atata...extraordinar ce mare om mare , parca zici ca el sta singur in strada sau sosea si face saracu' toata treaba. Tot pe carca la amaratii aia mici , care fac treaba, dar asta e la noi (ala care sta la birou si butoneaza cam toata ziua la tel este intotdeauna mai bine vazut decat cel care sta in teren si-l arde soarele.......
Jan:
(29 August 2014, 10:29)
Foarte frumos articolul si felicitari celui care l-a redactat! Dar mai ales felicitari domnului Stefu pentru activitatile realizate.
doina:
(29 August 2014, 09:29)
peste ani din tot ce a-ti realizat pe plan profesional ve-ti primi cea mai grea candamnare SINGURATATEA din tot ce a-ti realizat si ve-ti realiza profesional rasplata va fi cea mai grea condamnare pe care o poate primi omul SINGURATATEA ..
ioan:
(29 August 2014, 08:54)
felicitari dle. inspector sef ,faceti cinste uniformei pe care,o purtati..   DE CE NU AVEM  OAMENI CA DV. IN FICARE JUDET. MAI AVETI SI OAMENI ,in mediul rural , care se supun , politicului, si nu rezolva , plingerile cetatenilor,un caz la valea ciorii, petrecutin seara zilei de23. 08 .2014,cind seful de post a fost chemat sa sa apleneze un caz in care sotia mea ,cozma maria a fost , injurata de un individ  GAVRILA VIOREL,  CARE LUCREAZA LA CONSILERUL LOCAL URSACHESCU AUREL FARA FORME LEGALE.  INDIVIDUL  GAVRILA VIOREL, A FOLOSIT EXPRESIA  CA DACA SCOT CUTITUL, TE TAI M.ISTA DRACULUI. Seful de post, a venit la sotia mea , care ia relatat cele spuse de acel  individ. Seful de post intre timp , a primit un telefon,de la consilerul  local , care inainte  a fost  anuntat de angajatul sau gavrila viorel, vazind  pe seful de post ca sta de vorba cu sotia mea. Seful de post  nu a luat nici o masura , sa le ia declaratii ambelor parti, eu eram in casa , cind  individul GAVRILA VIOREL , A AMENITATO PE SOTIA MEA, NE FIND VINOVATA CU NIMIC, care si in data 27.08 2014, cind trecea pe strada cu tractorul a tras  asa de aproape de sotia mea sa sa o sperie, daca nu se ferea, dadea cu tractorul peste ea. Domnule redactor sef POPA, VA ROG SA-I ADUCETI AMINTE acest comentariu dumnului inspector sef  STEFU,CA EU NU POT SA AJUNG LA DANSUL , CA AM HANDICAP MOTOR DIN CAZA UNUI AVC din2007. VA MULTUMESC. 
Gigel:
(28 August 2014, 16:35)
Domnul Ștefu este un adevărat profesionist. Căutați pe site-ul Independent articolele vechi, de exemplu în anul 2009, și vedeți ce se întâmpla în Ialomița acum 5 ani. De asemenea, vedeți și primul interviu cu dl. Ștefu, și veți vedea că obiectivele au fost îndeplinite. Iar noi, cetățenii de rând, suntem mai în siguranță, și acest lucru contează cel mai mult.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
28 Iun 2026
249 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane

IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane

La data de 24 iunie 2026, în jurul orei 6,00, polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la producerea unui accident de circulație în care au fost implicate două camioane, pe DN2A ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2026, 13:50
(690 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

24 Iunie 2026, 10:15


S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!

S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!

Pompierii ialomițeni au desfă­șurat încă de duminică, 22 iunie 2026, o amplă acțiune de căutare a doi minori, de 13 și, respectiv 17 ani, înecați în apele râului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2026, 08:20
(3339 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Traficant de droguri, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 18:00
(450 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 167,21 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în mai 2026

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna mai a anului 2026, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 167,21 milioane ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 12:10
(264 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă pe mai multe străzi din orașul Țăndărei!

Echipele RAJA Constanța intervin marți, 23 iunie 2026, în intervalul orar 10,00-16,00, pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Venus din orașul Țăndărei. Pe durata desfășurării lucrărilor ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 10:30
(384 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 24 Iunie-«Ziua Internațională a Iei», sărbătorită la Sala «Europa»

Miercuri, 24 iunie 2026, de la orele 18,00, la Sala «Europa» din Slobozia, Consiliul Județean Ialomița, prin Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 09:10
(510 vizualizări - 0 comentarii)


Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Duminică, 22 iunie a.c., în cadrul misiunilor executate cu ocazia desfășurării evenimentului cultural «Drăgaica» din Căzănești, jandarmii ialomițeni au identificat o persoană care comercializa ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 13:15
(510 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 225 mm, de la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei, echipele RA ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 12:40
(422 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie în localitatea Țăndărei!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 350 mm, de pe strada Gării din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2026, 09:55
(557 vizualizări - 0 comentarii)


1097 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în perioada ianuarie-mai 2026

În primele 5 luni ale anului 2026, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 1097 persoane, dintre care 414 femei.  ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2026, 08:25
(504 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

16 Iunie 2026, 18:10


Slobozia: Expoziția de pictură «TEMPO RUBATO», la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Luni, 15 iunie 2026, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» va fi vernisată expoziția de pictură «TEMPO RUBATO-natură și proiect», semnată ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 11:20
(1399 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

Un bărbat de 51 de ani, din Bărbulești, a fost prins în flagrant delict de polițiștii de investigații criminale din Urziceni, imediat după ce ar fi primit 1000 de euro, bani pretinși prin amenințări ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 10:25
(978 vizualizări - 1 comentariu)


Tânăr din Urziceni, reținut de polițiști pentru infracțiuni rutiere

Un tânăr de 28 de ani, din Urziceni, a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii rutieri ialomițeni după ce a fost depistat la volan deși avea permisul de conducere suspendat. Cercetările au ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 17:20
(1173 vizualizări - 0 comentarii)


Call Center RAJA Constanța

Call Center RAJA Constanța

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul Call Center pus la dispoziția acestora vine î ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 12:50
(635 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale și amenzi de peste 132 mii de lei. Peste 1000 kg de produse alimentare, retrase de la comercializare!

În perioada 25 mai5 iunie 2026, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a desfășurat 58 de acțiuni de control în unități din domeniul alimentar, având ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 10:15
(1140 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Căzănești!

Marți, 9 iunie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Prunului din orașul Căzănești. Astfel, în intervalul orar 09,30-13,00, sunt afectați ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2026, 10:20
(585 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni!

Miercuri, 10 iunie 2026, în intervalul orar 09,00-16,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni, pentru realizarea operațiunilor ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 15:05
(1237 vizualizări - 0 comentarii)


«Pe pământ și pe apă: locuitorii Deltei Dunării acum 6500 de ani», expoziție vernisată la Muzeul Județean Ialomița

Muzeul Județean Ialomița invită publicul pasionat de istorie și patrimoniu să participe joi, 11 iunie 2026, începând cu orele 11,00, la vernisajul expoziției «Pe pământ și pe ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 12:50
(1182 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Joi, 4 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au pus în aplicare 5 mandate de percheziție domiciliară în orașul Țăndărei. Activitățile au fost desfășurate în cadrul unui dosar penal î ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:40
(1627 vizualizări - 0 comentarii)


Soluții digitale de la RAJA Constanța

Soluții digitale de la RAJA Constanța

Pe lângă misiunile principale de a aduce apă de calitate la robinetele tuturor utilizatorilor și de a asigura servicii de canalizare eficiente, o preocupare constantă a societății RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:30
(1117 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținut pentru consum de alcool la volan și lipsa permisului auto

Polițiștii din Fetești au reținut pentru 24 de ore un bărbat în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de «conducere a unui vehicul sub influența alcoolului ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:20
(1327 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Mașină de Poliție, vandalizată. Autorii au fost reținuți!

Miercuri, 3 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au reținut, pentru 24 de ore, doi bărbați cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de «distrugere». Din cercetările efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:00
(2509 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,72%, rata șomajului la sfârșitul lunii aprilie 2026

La sfârșitul lunii aprilie 2026, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4487 de șomeri (din care 2114 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 11:30
(1414 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind plata facturilor RAJA Constanța prin rețeaua PayPoint

RAJA Constanța informează clienții societății că, urmare a noilor condiții comerciale și operaționale implementate la nivel național de către procesatorul de plăți PayPoint, la achitarea facturilor prin ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2026, 13:20
(1463 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Luni, 1 iunie 2026, o femeie de aproximativ 70 de ani și un minor de aproximativ 5 ani au fost loviți în plin de trenul InterRegio Constanța-București în timp ce traversau neregulamentar ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2026, 17:00
(3825 vizualizări - 2 comentarii)


Programul RAJA Constanța de 1 Iunie 2026

Casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise luni, 1 Iunie 2026, cu prilejul Zilei Copilului și Rusaliilor. Abonații societății au ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2026, 10:20
(4442 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia/Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:55
(2119 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, au documentat activitatea infracțională a unei persoane, de ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:50
(11538 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
#pasajladrajna în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...