EVENIMENT
Viorel Ștefu, șeful IPJ Ialomița
«Infractorul e infractor, indiferent ce calitate are în societate!»
Este unul dintre cei mai longevivi șefi de poliție pe care i-a avut județul. A scăpat la mustață din scandaluri publice și interne care i-au îngropat pe predecesorii săi. Conduce cu o mînă de fier un viespar de interese și orgolii. Are performanțe profesionale notabile. A reușit să cîștige respectul și aprecierea unui colectiv care obișnuia să-și devoreze șeful. Iar peste 2 luni împlinește 5 ani de mandat în Ialomița... Ne-am grăbit să fim primii care fac bilanțul unui cincinal la care Ialomița nici măcar nu a visat vreodată...
O poliție după chipul și asemănarea lui
Viorel Ștefu trebuie că are cam 55 de ani. Pare cu 10 ani mai tînăr, iar lipsa burții (în cazul lui) ne complexează. Pe noi și jumătate din Poliție, am auzit! Ne privește circumspect, cu garda ridicată. Fixăm scopul și durata vizitei, apoi încrucișăm întrebările cu răspunsurile.
-Sînteți de 5 ani în fruntea instituției... Nu e prea mult?
- Mă surprinde și pe mine faptul că am rămas atît de mult. Nu-mi vine să cred, privind în urmă, că au trecut atîția ani... După cum știți, pentru că ați fost primii care ați întrebat la acel moment, trebuia să rămîn aici doar un an. Se pare însă că oamenii din Ialomița au apreciat activitatea mea, ce am făcut aici, împreună cu toți colegii mei, și au insistat să rămîn...
-5 ani pe drumuri, 5 ani fără viață personală, 5 ani de muncă și atît...
-Este un fel de a vedea lucrurile. De 5 ani de zile stau doar aici, viața mea personală nu prea există, iar singurul lucru pe care îl fac e să mă ocup de munca de Poliție, atît ziua, cît și noaptea. Dar, pe de altă parte, am reușit să construiesc ceva aici, cu efectivele pe care județul le are la dispoziție. Infracționalitatea a scăzut, grupările infracționale au fost destructurate, iar polițiștii ialomițeni asigură, la acest moment, un climat de liniște si siguranță. E o reușită cu care toți ne mîndrim, prin urmare și eu! Îmi aduc aminte că, în anul 2010, cînd am venit, infracționalitatea stradală a scăzut cu 45 la sută, iar ulterior, de la an la an, ea a scăzut cu 20-25 la sută. Iar cînd vezi rezultate, parcă te uiți mai senin la sacrificiile pe care le-ai făcut pentru a le obține.
-Cînd ați venit, fiindcă tot veni vorba, Inspectoratul Județean de Poliție era un butoi cu pulbere. Orice fitil îl arunca în aer... Care a fost rețeta pentru a readuce liniștea și ordinea în instituție?
-Știți vorba aceea... «Dacă nu știi, te învăț, dacă nu poți, te ajut, dacă nu vrei, te oblig!» Soluția este să respecți regulile, să nu permiți apariția unor grupuri de interese sau de presiune, să nu permiți favoritisme și să pui oamenii la treabă. Managerul, indiferent de instituție, cred eu, are rolul de a conștientiza angajații că trebuie să muncească, a-i sprijini, atunci cînd nu reușesc singuri, și a-i obliga, atunci cînd descoperă că aceștia nu vor!
Un județ fără infracțiuni stradale
Marea realizare a lui Viorel Ștefu rămîne însă destructurarea grupărilor infracționale din cele patru zări ale județului. La vremea cînd a ajuns aici, din Buzău, Gigi Piticu se bătea pe burtă cu deputații neamului, iar polițiștii se lăsau strigați din Mercedes-urile cu numere de Bulgaria cu apelativul «Ce faci, .oaie?!». Viorel Ștefu a spus stop și, paradoxal, după 20 de ani de așteptare, liderii grupurilor infracționale au ajuns după gratii.
-Destructurarea rețelelor infracționale din județ reprezintă cea mai mare realizare a mandatului dumneavoastră. Ați avut noroc, s-au aliniat astrele, v-ați propus în mod expres acest aspect?
-Este, fără îndoială, o realitate incontestabilă. Dar au fost obiective normale pentru această instituție, nu ceva ieșit din comun. Dacă lucrezi cu bună credință, dacă nu ai interese particulare în a proteja sau evita anumiți infractori, eu cred că Poliția, ajutată și de celelalte instituții care aplică legea, își poate face datoria, iar cetățenii pot trăi într-un mediu liniștit și curat!
-Cine le ia locul interlopilor din penitenciare?
-Locul liber, și în mediul interlop, tinde să fie întotdeauna ocupat. De aici și scandalurile dintre ei pentru ocuparea unei poziții centrale. Noi am încercat să documentăm activitatea infracțională a tuturor celor care ar putea emite astfel de pretenții și, astfel, să fim pregătiți pentru orice.
-Vorbim de camătă, droguri, prostituție...
-Vorbim și de astfel de manifestări. Infracționalitatea românească s-a contaminat, în timp, de relele infracționalității occidentale, după cum și noi am exportat în afara țării tot felul de infracțiuni. Aceste tendințe omogenizează tipurile de infracțiuni și nu putem vorbi, neapărat, de un specific local. Important este ca instituțiile de aplicare a legii să se ocupe îndeaproape de eradicarea acestor fenomene.
Compromisurile din spațiul public
Dincolo de lege și obsesia declarată pentru aplicarea ei, Viorel Ștefu este un șef de instituție care trăiește «în lume». Privit din această perspectivă, nu trebuie uitat faptul Viorel Ștefu a fost obligat, în ultimii ani, să facă față unor scandaluri publice și interne care au ținut săptămîni în șir prima pagină a publicațiilor locale.
-La începutul mandatului dumneavoastră, acuzați o relație tensionată cu Parchetul local...
-Cred că aveți o percepție greșită asupra situației. Am lucrat întotdeauna bine cu procurorii, și aici, și la Buzău, de unde am venit. Bineînțeles că pot apărea asperități într-o astfel de relație, dar atîta timp cît există dialog, singura direcție în care putem merge e înainte. Eu m-am preocupat întotdeauna ca dosarele finalizate de noi să fie produse solide, corecte, dosare foarte bine documentate...
-În ultimii 5 ani, județul a fost zguduit de scandaluri publice. Oameni politici, șefi de instituții, aleși locali... Cum comentați această stare de fapt?
-Eu, ca polițist, nu m-am ferit niciodată să iau măsuri acolo unde a fost încălcată legea. Nu am ținut niciodată cont de calitatea pesoanelor implicate într-un fenomen infracțional. Nu m-a interesat niciodată că sînt persoane publice sau că fac parte dintr-un partid... Pentru mine infractorul e infractor, indiferent ce calitate are în societate!
-Au existat, de asemenea, și scandaluri interne. La Poliția Economică, la Poliția Rutieră...
-De cînd am venit aici, am fost preocupat de crearea unui sistem intern de autocurățire. Dar, în opinia mea, cel mai important mecanism este acela de prevenire. De aceea am depus eforturi suplimentare în această direcție. Oamenii trebuie ajutați să înțeleagă cine sînt, ce reprezintă și ce consecințe pot avea faptele lor. Evident, unii oameni, oricît și orice le-ai spune, nu pot fi schimbați. Dar eu nu am încercat niciodată să ascund astfel de fapte pentru că, pe de o parte, devii complice, iar pe de altă parte, putregaiul ăsta s-ar fi putut extinde și am fi putut reveni la situația din anii anteriori. Mi-am asumat și percepția negativă din partea publicului, și din partea colegilor, dar atunci cînd au existat probe privind activitatea infracțională am acționat fără ezitări și, cred eu, pe termen mediu și lung se va dovedi că nu am greșit.
-E greu să iei măsuri împotriva propriilor colegi!?
-(oftează...) Greu, ușor, dacă ne-am asumat o anumită misiune trebuie să o ducem pînă la capăt.
-Instituția este o reflexie a societății. Dacă societatea este coruptă, atunci și Poliția e la fel!
-E adevărat! Dar această instituție are rolul de a apăra și aplica legea. La un moment dat, și datorită unor factori externi, unii pot cădea în această extremă. Dar eu cred că noi, cei care conducem instituția, avem rolul de a-i feri pe polițiști de astfel de practici, iar atunci cînd nu renunțăm, să-i scoatem din colectiv.
-Un mesaj pentru cetățenii care urmăresc în fiecare zi activitatea polițiștilor?
-Societatea nu poate exista fără Poliție. Și chiar dacă se constată că există și excepții sau că există polițiști care nu-și fac datoria, trebuie să avem mereu încredere... Trebuie să aflăm de existența acestor derapaje și vă asigur că vom lua măsuri eficiente care să corecteze situația. Dar pentru asta, avem nevoie să fim sprijiniți și informați corect. Nu putem să ne facem datoria fără sprijinul cetățenilor. Și nu putem să-i apărăm dacă ei nu vor. De aceea fac apel la toți cetățenii județului să aibă încredere în această instituție. Pentru că Poliția este puternică doar dacă cetățeanul are încredere în această instituție și în polițiști!
Dacă-i ordin, cu plăcere! Situația roză prezentată de către șeful IPJ Ialomița are un preț despre care acesta vorbește cu greutate. Potrivit datelor oficiale, în mediul urban, IPJ Ialomița are acoperită schema de personal în proporție de 80%, în timp ce, în mediul rural, acest procent este mai mic, de numai 67%. În aceste condiții, majoritatea polițiștilor din sistem se consideră suprasolicitați și insuficient plătiți. Chiar și în aceste condiții, datele statistice prezentate la sfîrșitul anului trecut de către instituție relevă rezultate notabile. Infracționalitatea stradală sesizată a înregistrat o scădere cu 26,21%, de la 412 în 2012 la 304 în anul 2013 (-108 fapte), aspect care a dus la atingerea și depășirea indicatorului de performanță de «reducere cu 5% a numărului infracțiunilor stradale sesizate». În mediul urban se înregistrează o scădere cu 88 fapte (-25,88%), același trend fiind înregistrat și în mediul rural -20 fapte (-27,77%). Din cele 304 infracțiuni stradale sesizate în 2013, 34 (11,18% din total) au fost flagrante, în scădere cu 14 fapte față de anul precedent (-29,17%). Ca și în anul precedent, se remarcă faptul că majoritatea infracțiunilor stradale sînt săvîrșite noaptea, respectiv 222 fapte.
27 August 2014, 16:20 (15613 vizualizări - 20 comentarii)
Comisarul șef Viorel Ștefu, promovat la IGPR
«Eu cred în respectarea legii și nu am făcut niciodată compromisuri!»
EXCLUSIV: Comisarul șef Viorel Ștefu rămîne în fruntea Poliției Județene











Comentariile cititorilor:
(23 Septembrie 2014, 08:29)
am o rugaminte ...daca cineva din Politie ,,mai trece pe aici " SA SE FACA O VERIFICARE ,la blocul 1 C.,scara A, de pe strada Cuza Voda .....sa vedem si noi ,citi locatari au domiciliul stabil sau flotant ....NU VERIFICARE DIN DATELE ASOCIATIEI .....intrebati pe fiecare locatar ....si sa vedeti ce are de spus ,despre ascunzisurile din aceasta scara multumesc frumos
(13 Septembrie 2014, 17:35)
ce se antampla cu postul nr 6 ion roata domnule stefu dece an grindu fura iancu victor titei de la sonde parc 28 de ani de zile si nul prinde nimeni umbla cu masini neamatriculate a terorizat comuna cu sabii si bate dece nui face nimeni nimic domnule stefu antrebatil pe domnul mugurel ca sigur stie
(4 Septembrie 2014, 09:13)
nu cumva este d-l Stefu care impreuna cu marele procuror al judetului,arestat ca a incalcat regulile arestarii la domiciliu scapau de dosare penale toti smecherii care beau ca porcii si apoi plecau cu masinile fara sa le pese de lege? Parca dansul era trezit la 3 noaptea de procuror sa-i rezolve prietenul(vezi stenogramele)
(3 Septembrie 2014, 23:18)
Alinee! esti un caz fericit. sa vezi cum e sa vii la servici la 8 si sa pleci a doua zi la 6 si sa te reintorci la 9...... lucruu care se intampla de doar 3-4 ori pe saptamana....lucru care duce la o eficienta foarte slaba.... normal dupa parerea mea..... dar sa fim multumiti de articolele din presa.... sa se prinda un proxenet si sa sew scape 100 de hoti.... e bine
(2 Septembrie 2014, 10:49)
Bv aline !!! ca bine mai zici.
(1 Septembrie 2014, 23:44)
Stefu? Ha ha ha...... merita laudat? Cum puteti sa fiti atat de usor influentabili domnilor? Stefu habar nu are ce inseamna munca in teren. Habar nu are ce inseamna sa faca patrula pedestra sa intre la serviciu la ora 2 si sa mai iasa a doua zi la 11.... de ce il premiati pe dumnealui? Habar nu are ce inseamna munca de politist! Domnul stefu face abuzuri dar poate dumnezeu isi va intoarce privirea catre el.
(1 Septembrie 2014, 23:26)
felicitari si pentru adjunctii sai ce dracu ! unul ing.mecanic agricol si unul ing.silvic se pare,primul unul din baietii lui Lefter fost presedinte C.A.P. Cocora si fratele lui actual primar la Cocora P.S.D. fost P.D.L.si nici el nu mai stie pe la ce partide a fost iar celalalt baiatul lui Voicu fost sef politie judeteana pe timpuri vechii si cel mai ajuta pe dnl. Stefu ca datorita lor are aceste rezultate.
(31 August 2014, 14:19)
felicitari celor care fac parte din echipa d/lui Stefu. Felicitarii !!!
(31 August 2014, 09:51)
Oare ? Parca iesise scanadal cu primarul de la Platonesti care facea legea prin fata institutiei pe care o pastoriti ? Sau asta nu sa intimplat ? Primarul de la Platonești aplică legea pumnului la Slobozia -asa se numea articolul aparut prin iunie 2014 . Ceva masuri ?
(31 August 2014, 09:43)
Are dreptate mare ăsta cu semnele!!
(30 August 2014, 20:06)
Ce va mai place sa-l tot saltati in slavi atata...extraordinar ce mare om mare , parca zici ca el sta singur in strada sau sosea si face saracu' toata treaba. Tot pe carca la amaratii aia mici , care fac treaba, dar asta e la noi (ala care sta la birou si butoneaza cam toata ziua la tel este intotdeauna mai bine vazut decat cel care sta in teren si-l arde soarele.......
(29 August 2014, 10:29)
Foarte frumos articolul si felicitari celui care l-a redactat! Dar mai ales felicitari domnului Stefu pentru activitatile realizate.
(29 August 2014, 09:29)
peste ani din tot ce a-ti realizat pe plan profesional ve-ti primi cea mai grea candamnare SINGURATATEA din tot ce a-ti realizat si ve-ti realiza profesional rasplata va fi cea mai grea condamnare pe care o poate primi omul SINGURATATEA ..
(29 August 2014, 08:54)
felicitari dle. inspector sef ,faceti cinste uniformei pe care,o purtati.. DE CE NU AVEM OAMENI CA DV. IN FICARE JUDET. MAI AVETI SI OAMENI ,in mediul rural , care se supun , politicului, si nu rezolva , plingerile cetatenilor,un caz la valea ciorii, petrecutin seara zilei de23. 08 .2014,cind seful de post a fost chemat sa sa apleneze un caz in care sotia mea ,cozma maria a fost , injurata de un individ GAVRILA VIOREL, CARE LUCREAZA LA CONSILERUL LOCAL URSACHESCU AUREL FARA FORME LEGALE. INDIVIDUL GAVRILA VIOREL, A FOLOSIT EXPRESIA CA DACA SCOT CUTITUL, TE TAI M.ISTA DRACULUI. Seful de post, a venit la sotia mea , care ia relatat cele spuse de acel individ. Seful de post intre timp , a primit un telefon,de la consilerul local , care inainte a fost anuntat de angajatul sau gavrila viorel, vazind pe seful de post ca sta de vorba cu sotia mea. Seful de post nu a luat nici o masura , sa le ia declaratii ambelor parti, eu eram in casa , cind individul GAVRILA VIOREL , A AMENITATO PE SOTIA MEA, NE FIND VINOVATA CU NIMIC, care si in data 27.08 2014, cind trecea pe strada cu tractorul a tras asa de aproape de sotia mea sa sa o sperie, daca nu se ferea, dadea cu tractorul peste ea. Domnule redactor sef POPA, VA ROG SA-I ADUCETI AMINTE acest comentariu dumnului inspector sef STEFU,CA EU NU POT SA AJUNG LA DANSUL , CA AM HANDICAP MOTOR DIN CAZA UNUI AVC din2007. VA MULTUMESC.
(28 August 2014, 16:35)
Domnul Ștefu este un adevărat profesionist. Căutați pe site-ul Independent articolele vechi, de exemplu în anul 2009, și vedeți ce se întâmpla în Ialomița acum 5 ani. De asemenea, vedeți și primul interviu cu dl. Ștefu, și veți vedea că obiectivele au fost îndeplinite. Iar noi, cetățenii de rând, suntem mai în siguranță, și acest lucru contează cel mai mult.