SPORT
Handbal, CSM Unirea Slobozia-HCM Rîmnicu Vîlcea 23–22 (15–12)
Pe plus după botezul Ligii
Unirea Slobozia a trecut cu bine peste contactul cu Liga Națională. În fapt, cu excepția pivotului Raluca Băcăoanu, toate celelalte handbaliste din primul 7 avuseseră prilejul de-a lungul carierei să probeze emoțiile din primul eșalon. Ne-au ajutat, ce-i drept, și sorții, care ne-au scos în cale pentru prima etapă o altă echipă care caută supraviețuirea, HCM Rîmnicu Vîlcea. Totuși, Clara Vădineanu, Carmina Bădiță, Roxana Cherăscu sau Mihaela Smedescu sînt nume care greu te pot lăsa indiferent. Dumitru Muși, antrenorul vîlcencelor, este, de asemenea, un nume care impune respect. Dar și noi avem pe bancă un nume greu: Liviu Paraschiv. O avem în poartă pe excelenta Georgiana Martin, iar la centru pe Paula Pavăl, o fată în stare să muncească cît pentru 10. Le avem pe inter pe necruțătoarele Alina Moroianu și Ana Maria Drăguț, la extreme pe luptătoarea Irina Simion și eficienta Cristiana Nica, în vreme ce pe semicerc, greul îl duc tenacele Raluca Băcăoanu și Ramona Urse. Avem resurse și pe bancă, iar viața noastră pe prima scenă poate fi lungă.
Start ca din pușcă
Și mai avem ceva ce multe echipe nu au: un public extraordinar. Acesta a aplaudat duminică, 31 august 2014, la scenă deschisă primele goluri ale Sloboziei și uimitorul 3-0 înscris pe tabelă în minutul 4, grație Alinei Moroianu și dublei realizată de Cristiana Nica. În minutul 9 aveam deja 6-2, cea mai mare diferență înregistrată pe parcursul partidei care avea să fie egalată undeva în repriza secundă. Am ținut o repriză întreagă adversarul la respect, vina purtînd-o atît atacul cît și apărarea, iar acolo unde apăreau breșe rezolva temeinic Georgiana Martin. Pavăl făcea rost de mingi utile atacului, iar după un start mai ezitant și-a intrat în mînă și Ana Maria Drăguț, care avea să marcheze două goluri consecutive pentru 12-8. Avea să fie 15-12 la pauză, dar chinurile aveau să înceapă abia în partea a doua.
Final fierbinte
Firește că trupa vîlceană nu s-a mulțumit să contemple marșul triumfal al fetelor noastre. Le-au ajutat din plin și cele 4 aruncări de la 7 metri pe care Unirea le-a irosit. În minutul 40 tabela arăta 17-17, prima și ultima dată cînd cele două formații erau pe picior de egalitate, exceptînd, firește, startul partidei. A urmat un nou tur de forță galben-albastru și 4 goluri consecutive în poarta lui Smedescu, dar partida era departe de a se fi sfîrșit. A ieșit la rampă extrema Carmina Bădiță, cu o dublă, iar apoi Janina Luca a apropiat Vîlcea la un singur gol. Finalul de joc ne-a ținut cu sufletul la gură și a scos în evidență stăpînirea de sine a handbalistelor noastre, care au alergat mai departe spre victorie, deși răsuflarea adversarelor ardea. S-a terminat 23-22 pentru Slobozia, cu o recuperare spectaculoasă înainte de final. «Unirea Slobozia a muncit mai mult, și-a dorit mai mult victoria și a fost răsplătită ca atare. Îl felicit pe Liviu Paraschiv, felicit echipa pentru acest succes, iar noi vom merge mai departe» a declarat pentru Independent antrenorul Vîlcei, Dumitru Muși, cel care le-a remarcat de la Unirea pe «furnicuța» Paula Pavăl, pe Ana Maria Drăguț și, firește, pe Georgiana Martin, care a făcut din nou un meci mare. Principala marcatoare a Unirii a fost Alina Moroianu, cu 9 reușite. Au urmat-o Cristiana Nica cu 6 goluri, Ana Maria Drăguț-5, Raluca Băcăoanu-2 și Ramona Urse-1. Vîlcea a avut-o pe Luca drept principală marcatoare, cu 12 goluri, urmată de Bădiță-5, Adespii-3 și Stoica-2.
Paula Pavăl: «Am avut emoții pentru acest debut, dar a ieșit bine»
Chiar dacă nu a reușit să marcheze vreun gol, Paula Pavăl, jucătoare venită în această vară de la HCM Roman, a fost printre remarcatele partidei cu Rîmnicu Vîlcea. S-a zbătut tot timpul, a recuperat și a furnizat mingi totdeauna utile pentru atac. La finalul jocului, centrul Unirii Slobozia era, firește, fericită pentru victoria obținută: «Vă dați seama că după atîția ani petrecuți în handbal nu puteam să am emoții în ceea ce privește persoana mea. Am avut însă emoții pentru echipă, care debuta cu această ocazie în Liga Națională... Și mă bucur că ne-am putut mobiliza, iar totul a ieșit bine. Ne dorim să scoatem cît de mult posibil din următoarele confruntări!». Miercuri, 3 septembrie 2014, ora 17,30, Unirea face o deplasarea aproape imposibilă la București, unde va da piept cu «galacticele» CSM-ului. Duminică, 7 septembrie 2014, de la ora 11,00, la Slobozia vine Dunărea Brăila, echipă care le are în componență pe slobozencele Elena Voicu și Lăcrămioara Stan, dar și pe marea speranță a handbalului românesc, Gabriela Perianu.
2 Septembrie 2014, 15:45 (6366 vizualizări - 2 comentarii)
Slobozia, gazda Turneului Semifinal
Ultima partidă, ultima victorie!
Au câștigat grupa de play-out!
Locul 5 pentru România la Cupa Mondială de Sabie-masculin de la Cairo
Viorel Ioniță și Mădălin Roșu, sportivi legitimați la CSM Unirea Slobozia, campioni la «CONTROL OPEN BRAZILIAN JIU-JITSU 2026»











Comentariile cititorilor:
(6 Septembrie 2014, 11:29)
nu stiu pt ce ati promovat va luati de mana cu valcea i inapoi echipa de 2 lei
(3 Septembrie 2014, 12:11)
Felicitari! Suntem alaturi de voi!