Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Corespondență de la Bruxelles

Două ore în Parlamentul European

La jumătatea săptămînii trecute, un grup de 25 de primari și viceprimari ialomițeni ai PD-L au răspuns invitației europarlamentarului Traian Ungureanu, de a vizita Parlamentul European de la Bruxelles. Vizita a fost programată pentru joi, 9 octombrie 2014, orele 14,30, iar prezența a fost obligatorie. Traian Ungureanu a lipsit, cu temei, de la întîlnire. La fel și ceilalți 750 de parlamentari europeni. Ce a mai rămas, citiți mai jos!

La două trecute fix, în fața Parlamentului European
Stația Luxemburg este capăt de linie pentru turiștii care vor să viziteze Parlamentul European. E joi,  9 octombrie, și kurzii nu s-au săturat de proteste. Deși sînt la fel de vocali, nimeni nu-i mai bagă în seamă. Ambulanța ciuruită de gloanțe pe care au adus-o e acum înconjurată de garduri de metal. Și ei la fel. Drumul către intrarea în Parlament e acum un culoar încadrat de alte garduri, de sîrmă ghimpată. Parlamentul respiră a asediu. Am venit prea devreme, vizita este programată pentru 14,30. Formalitățile durează puțin. «Controlul este pentru cei care acceptă să fie controlați. De acea kurzii au trecut așa ușor de forțele de ordine. Dar au fost civilizați și pașnici. Au acceptat dialogul!» se răspunde, în treacăt, unei curiozități anonime. Pentru grupurile de turiști, vizita în Parlament începe în fața steagurilor celor 28 de țări care compun Uniunea Europeană. Steagul României e al șaselea din dreapta, cum privești. Delegația ialomițeană se înghesuie în fața lui pentru fotografii, alături de niște italieni. Degeaba sîntem frați de gintă latină, nimeni nu cedează. Grupurile se amenstecă în poze, nimeni nu mai înțelege nimic. «Nu vă grăbiți, aveți 20 de minute pentru fotografii!» ne explică asistentele domnului Ungureanu. Se numesc Elena și Monica și ne-au explicat că nu trebuie să le reținem numele de familie. Nici ele nu vor să ni le rețină, primesc cîte cinci delegații de români pe an. În hol sînt pliante de informare în toate limbile Europei. Cele în română lipsesc! Găsim, în sfîrșit, una. «Parlamentul European este singura adunare parlamentară multinațională din lume și singura instituție a Uniunii Europene aleasă în mod direct de cetățeni. Ea reprezintă 500 de milioane de cetățeni din cele 28 de state membre ale UE. Alegerile sînt organizate o dată la 5 ani, iar cele din iunie 2009 au marcat cea de-a 30-a aniversare a primelor alegeri pentru Parlamentul European prin sufragiu universal direct...».

Turnul Babel european e gol
După 20 de minute fix, grupul ialomițean este urcat în lifturi și mutat la etajul 4. Sîntem preluați de către unul dintre funcționarii români care lucrează pentru Parlamentul European. Se numește Mariana Cosac și este de 7 ani aici. Următoarea oprire o facem în loja pentru public, din care pot fi urmărite lucrările ședințelor Parlamentului. Sala arată la fel ca la televizor, numai că e goală. Goală și nemișcată. Din ușa lojei pare mai degrabă un poster uriaș. Sau o glumă proastă. Mariana Cosac se scuză diplomat. «Astăzi ar fi trebuit să aibă loc aici o sesiune în plen, în plus față de sesiunile obișnuite, însă aceasta a fost amînată. Ea va fi recuperată într-o altă zi, evident!». O zi în care delegația ialomițeană va fi acasă, evident. La schimb cu europarlamentarii absenți, primim explicații: «România este reprezentată de 32 de europarlamentari. Parlamentul European este alcătuit din 7 grupuri politice. Aici nu există Opoziție și Putere și nu avem un grup politic care să dețină majoritatea. Există alianțe, dar acestea nu sînt de durată și se formează pentru un amendament. În Parlamentul European totul se stabilește prin negociere și compromis!». Vocea Marianei Cosac e plină de un entuziasm europarlamentar. Ne vorbește îndelung despre procesul de vot, despre fața nevăzută a muncii de europarlamentar, negocierile, despre minutul de aur al fiecărui europarlamentar și despre raportorii care stau în spatele fiecărui proiect legislativ. «Aici, în Parlament, avem reguli pentru absolut orice...». Întrebările grupului ialomițean sînt decente și politicoase. Întrebăm unde stau parlamentarii români, ce riscă dacă nu votează o lege, dacă pot veni la slujbă în papuci de casă... Chiar dacă sîntem singurii vizitatori ai lojei, după 30 de minute sîntem rugați, politicos, să o părăsim. Grupul ialomițean obține însă o dispensă pentru un nou set de fotografii. Unele ies, altele nu. Poate data viitoare!

Traian Ungureanu își cere scuze
Din nou în lift, din nou holuri nesfîrșite. Grupul a obosit, răspunde mai greu la comenzi. Și vocea Marianei Cosac și-a mai pierdut din entuziasm. Ajungem într-o sală de conferințe de vreo 50 de locuri, pentru prezentarea cu diapozitive. «Sediul oficial al Parlamentului European este la Strasbourg. (...) Conform hotărîrii statelor membre ale UE, la Strasbourg au loc, în fiecare an, 12 sesiuni plenare ale Parlamentului European. Deputații se reunesc și în comisii parlamentare, la Bruxelles, unde pot fi organizate sesiuni plenare suplimentare» se aude vocea gazdei. Exact ca cea amînată azi. «Știți de ce sediul oficial al UE nu este la Bruxelles? Pentru că prima oară cînd s-a votat ca sediul UE să fie aici, una dintre țări s-a opus. Știți care?». Nu știm, dar am învățat că tăcerea e de aur. «Belgia!» explică neobosită Mariana Cosac. Printre explicațiile despre Parlament și rolul acestuia în dezvoltarea Europei și a României ne plasează și o scuză din partea gazdei, europarlamentarul Traian Ungureanu. «Din păcate, domnul Ungureanu, după cum vă vor confirma și asistentele dumnealui, nu a putut fi azi aici, deși și-ar fi dorit foarte tare. După cum știți însă, în țară este campanie electorală și prezența sa a fost cerută în această după-amiază acolo!». Altfel, aveam să aflăm, prezența parlamentarilor europeni e monitorizată strict, sînt plătiți doar atunci cînd lucrează efectiv, iar în mașinile de serviciu nu se plimbă nici amanta, nici nevasta și nici măcar asistentele din cabinetul acestuia. Grupul primarilor și viceprimarilor PD-L ialomițeni vibrează la unison. Informația pare incredibilă și este respinsă mut de grup. Întrebările devin brusc, lejere. «În Parlamentul ăsta există un cod vestimentar obligatoriu?» «Cine oficiază căsătoriile în Parlamentul European?» «Ce amendă primești dacă spui unui parlamentar țigan împuțit?». Mariana Cosac pare, pentru prima dată după 7 ani de muncă, surprinsă. Este, evident, depășită de situație. «Regula pentru toate» o salvează însă. «Dacă nu mai aveți alte întrebări, vă mulțumesc foarte mult pentru prezența aici...». La fel de politicos, decanul de vîrstă al grupului de primari și viceprimari PD-L din Ialomița mulțumește la rîndul lui... domnului Traian Ungureanu. Vizita ia sfîrșit în aplauzele reciproce, fix după două ore. La ieșirea din Parlament nu mai e nici picior de protestatar kurd. În locul lor, sprijinit de ghizdul fîntînii din centrul pieței, un homless musulman citește Coranul.

O vizită ratată de două ori Deși ratată, vizita delegației primarilor PD-L din Ialomița la Bruxelles nu a deranjat pe nimeni. Cei 20 de reprezentanți PD-L ai administrației ialomițene (plus 4 jurnaliști, plus președintele PD-L, Cazacu Marinică!), s-au declarat încîntați de atmosferă, obiectivele turistice vizitate și sesiunea de shopping prelungită la care au participat ulterior vizitei. Pentru a respecta adevărul, vom preciza însă că vizita a fost de două ori ratată. Conform unor informații care pot deveni oficiale la sfîrșitul acestei săptămîni, 5 din cei 20 de primari și viceprimari care au vizitat Bruxelles-ul săptămîna trecută vor migra, oficial, la PSD, PLR sau alte partide de buzunar ale politicii românești. Cazacu Marinică și cei 4 jurnaliști rămîn, cuminți, la locurile lor. Pănă la următoarea vizită, presupunem!

La parlamentarul lăudat... Traian UNGUREANU se află la al doilea mandat de Parlamentar European. S-a născut la 1 martie 1958, la București, este membru în Grupul Partidului Popular European (Creștin Democrat), iar în România este membru al Partidul Democrat-Liberal. Potrivit siteului http://www.europarl.europa.eu, în cea de-a 7 legislatură europeană Traian Ungureanu se poate lăuda cu 61 de luări de cuvînt în plen, cu două rapoarte în calitate de raportor european, 4 rapoarte în calitate de raportor european alternativ, 35 de propuneri de rezoluție și 5 întrebări parlamentare. Cele două rapoarte realizate în calitate de raportor european reprezintă, conform  informațiilor oficiale, baza activității sale de parlamentar european. Primul dintre acestea se referă la promovarea mobilității lucrătorilor în cadrul Uniunii Europene, iar cel de-al doilea raport se referă la promovarea unei Strategii UE pentru Marea Neagră. Lor li se alătură celelalte 4 rapoarte, realizate în calitate de raportor european alternativ. «Sînt egale ca importanță și volum de muncă» susțin oficialii cabinetului său de la Bruxelles, dar nu presupun «asumarea responsabilității directe pentru promovarea lor».

21 Octombrie 2014, 12:10 (9622 vizualizări - 6 comentarii)

Comentariile cititorilor:


SORIN:
(27 Octombrie 2014, 14:10)
@ Mary. Da' deștepții ce votează?!
Mary:
(23 Octombrie 2014, 16:07)
       Da, Sorine, mai gresesc. Numai ca diferenta dintre noi doi este ca tu nu o sa recunosti niciodata ca ai gresit si ai facut-o, nu de putine ori. Cat priveste PD-L sau PSD, cred ca nu este nicio diferenta, toti se trag din PCR, pentru ca nu s-au inteles intre ei si fiecare a ros la acelasi ciolan dar din directii diferite. "Mai avem multe de descoperit, calatoria continua !" Numai prostii voteaza PSD.
SORIN:
(23 Octombrie 2014, 11:40)
@ Mary. Ca de obicei, ești "pe pustii". Delegația este de la PDL, cu "deontoloaga" Daniela Istrate  pe post de mascotă. Unde s-ar putea să ai dreptate, este partea dintre ghilimele de la urmă. Și, vezi ce faci cu gramatica: ... cum VA fi cu Ponta...
Mary:
(22 Octombrie 2014, 20:56)
        Dupa ce va dezmeticiti, mergeti si pe strazile Sloboziei, sa vedeti mizeria care domneste. Primarul viseza cum v-a fi cu Ponta, presedinte. Vise! Poate o rezolva "vantu'" ca tot se strica vremea, ori, "vremurile" pentru unii din PSD.  Nu ma pot abtine: "Numai prostii va voteaza !"
SORIN:
(22 Octombrie 2014, 12:09)
Romanii și gagiii îmbrăcați șucar, să moară mama.
eu:
(22 Octombrie 2014, 10:57)
da unul din ei este domnul Gheorghe Stelica primarul com Ciulnita care pana acum era un PDL-list infocat si care acum a fugit la PLR 

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Joi 16 Iul 2026
339 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Amenzi de 14 mii lei pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

Polițiștii ialomițeni au desfășurat luni, 10 mai a.c., ample acțiuni privind modul în care populația județului respectă măsurile de poretcție sanitară. Cu această ocazie au fost aplicate 75 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2021, 17:45
(2052 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată la Valea Ciorii și Lăcusteni

ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată la Valea Ciorii și Lăcusteni

Pompierii ialomițeni au intervenit luni, 10 mai a.c, pentru stingerea unor incendii de vegetație uscată produse pe raza localităților Valea Ciorii și Lăcusteni. La Lăcusteni, incendiul s-a produs pe terasamentul ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2021, 17:40
(2315 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița le reamintește contribuabililor faptul că 25 mai 2021 este data limită pentru depunerea următoarelor declarații fiscale: Formularul 100, Formularul ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2021, 17:35
(3674 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 8 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 11 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10671, cu 8 cazuri mai mult față de ziua de luni, ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2021, 16:35
(3594 vizualizări - 0 comentarii)


24 de localități din Ialomița, incluse în zona epidemiologică de risc înalt din cauza gripei aviare

Din cauza apariției focarelor de gripă aviară înalt patogenă pe teritoriul Europei, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a inclus 24 de localități din județul nostru în ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2021, 17:20
(4805 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 5 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 10 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10663, cu 5 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2021, 16:40
(3520 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Ograda, Iazu și Grivița

Accidente la Ograda, Iazu și Grivița

Vineri, 7 mai a.c., în jurul orelor 10,00, salvatorii de la Garda de Intervenție Țăndărei au fost solicitați să intervină la un accident rutier produs pe raza localității Ograda, fiind implicate două autoturisme ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2021, 13:05
(3483 vizualizări - 0 comentarii)


Horia: Incendiu la o șiră de baloți

Horia: Incendiu la o șiră de baloți

Pompierii din două județe acționează pentru stingerea unui incendiu izbucnit încă de sâmbătă, 8 mai a.c., în jurul orelor 23,00, la o șiră de baloți din paie aprinsă în câmp, în satul Horia din comuna ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2021, 12:55
(3884 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 8 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 9 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10658, cu 8 cazuri mai mult față de ziua de sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2021, 17:20
(3628 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 15 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 8 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10650, cu 15 cazuri mai mult față de ziua de vineri ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2021, 16:35
(2662 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 10 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 7 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10635, cu 10 cazuri mai mult față de ziua de joi, ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2021, 16:35
(3809 vizualizări - 0 comentarii)


8 mai-Ziua Mondială a Crucii Roșii și a Semilunii Roșii

8 mai-Ziua Mondială a Crucii Roșii și a Semilunii Roșii

La data de 8 mai se sărbătorește Ziua Mondială a Crucii Roșii și a Semilunii Roșii. Această zi este dedicată personalului și voluntarilor Mișcării Internaționale a Crucii Roșii și Semilunii Roșii. Mișcarea ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2021, 15:20
(3198 vizualizări - 0 comentarii)


APIA autorizează plățile aferente schemelor de sprijin cuplat în sectorul vegetal-Campania 2020

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) aduce la cunoștința opiniei publice că începând de vineri, 7 mai 2021, a demarat autorizarea la plată a schemelor de sprijin cuplat în sectorul ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2021, 13:25
(6533 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Modificările aduse Formularului 300 «Decont de taxă pe valoarea adăugată»

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea nr. 227/2015 privind Codul Fiscal, cu modificările și completările ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2021, 12:10
(5040 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 6 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10625, cu  3 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2021, 16:40
(2306 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 10 mai 2021, termen pentru depunere a declarațiilor fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele impozabile, înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015, care nu au depășit plafonul de scutire și care ...[citește_toată_știrea]

6 Mai 2021, 13:20
(6157 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 12 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 5 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10622, cu 12 cazuri mai mult față de ziua de marți ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2021, 16:40
(3009 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Depunerea Cererilor Unice de Plată, în linie dreaptă

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește fermierilor care nu au depus încă Cererea Unică de Plată în anul 2021 că au mai rămas doar câteva zile până la finalizarea Campaniei ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2021, 13:50
(3256 vizualizări - 0 comentarii)


Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița recomandă folosirea serviciilor electronice

AJFP Ialomița reamintește contribuabililor, având în vedere contextul actual al infecției cu noul Coronavirus, precum și a respectării distanțării sociale, că la nivelul Agenției Naționale de Administrare ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2021, 13:25
(6571 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța a lansat aplicația MyRAJA

RAJA Constanța a lansat aplicația de mobil MyRAJA pentru a facilita accesul abonaților săi la contul de client și la serviciile utilizate, în această perioadă în care recomandarea ...[citește_toată_știrea]

5 Mai 2021, 11:35
(5220 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Sfântu Gheorghe

Incendiu la o casă din Sfântu Gheorghe

Marți, 4 mai a.c., în jurul orei 9,00, pompierii militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au fost alertați, prin 112, să intervină în localitatea Sfîntu Gheorghe, pentru localizarea și lichidarea ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2021, 20:40
(2061 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente, 21 de victime

Un accident rutier s-a produs la Borănești (DJ201) joi, 29 aprilie 2021, în jurul orelor 22,20, fiind implicate două autoturisme. Au fost cinci victime, două dintre acestea fiind încarcerate. Pompierii ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2021, 20:25
(2819 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la un apartament din Slobozia, tractor în flăcări la Gheorghe Doja

Înultimele zile, pompierii ialomițeni au intervenit pentru localizarea și stingerea a două incendii. Astfel, duminică, 2 mai a.c., în jurul orelor 19,30, la Slobozia, a izbucnit un incendiu care s-a manifestat ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2021, 20:10
(3457 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 13 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 4 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10610, cu 13 cazuri mai mult față de ziua de luni, ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2021, 17:20
(2319 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția Județeană de Statistică Ialomița: Recensământul General Agricol runda 2020

Recensământul se realizează de către Institutul Național de Statistică, Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale și Ministerul Afacerilor Interne împreună cu structurile din subordinea acestora, cu ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2021, 12:20
(3074 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 10 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 3 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10597, cu 10 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2021, 16:45
(2368 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 2 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10587, cu 3 cazuri mai mult față de ziua de sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2021, 16:40
(2932 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 14 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 1 mai a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10584, cu 14 cazuri mai mult față de ziua de vineri ...[citește_toată_știrea]

1 Mai 2021, 16:50
(3640 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 4 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 30 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10570, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de joi ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2021, 17:10
(3362 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Fetiță de 1 an, moartă într-un accident rutier

Borănești: Fetiță de 1 an, moartă într-un accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut în seara zilei de joi, 29 aprilie a.c., în comuna Borănești. 4 persoane au fost rănite, iar o fetiță de un an a murit, după ce două mașini s-au ciocnit violent. Autoturismele ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2021, 10:00
(3791 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Andrei în Unul dintre cei doi adolescenți înecați în zona Ograda, de negăsit! Cetatean în Slobozeanca Irina Stoica sfidează limitele la «L'Étape du Tour de France 2026» Ioana în Primăria Slobozia și DIICOT-Structura Centrală, război în instanță pentru preluarea fostului cinematograf «Ialomița» Pt. @@cineva în Mii de dosare, «uitate» la Parchetele locale din Ialomița autoturism RABLA în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 15 iulie 2026 Biciclist în Slobozeanca Irina Stoica sfidează limitele la «L'Étape du Tour de France 2026» garsonieră Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 15 iulie 2026 apartament 2 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 15 iulie 2026 casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 15 iulie 2026 casă Miloșești în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 15 iulie 2026 casă Iazu în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 15 iulie 2026 casă Gheorghe Doja în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 15 iulie 2026 teren intravilan Păltinișu în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 15 iulie 2026 nemultumitu' în Sictir în tractir! feli nar în Sictir în tractir! Bratu în Unul dintre cei doi adolescenți înecați în zona Ograda, de negăsit! Alice S în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Lidia în «FreeLand Festival» Slobozia 2026 s-a «stricat» Titi în Primarul Alexandru Potor vrea să reducă suprafața parcurilor din Slobozia Costy în Depozitul ilegal de pepeni din Slobozia Nouă rămâne în picioare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...