SPORT
Fotbal, Liga a II-a, ACS Berceni-Unirea Slobozia 0-0
Fotbal în stare de îngheț
Liga a II-a și-a spus ultimul cuvînt pe 2014 sîmbătă, 6 decembrie. În această ultimă etapă, Unirea Slobozia s-a deplasat la Berceni, acolo unde se simțea ca peștele în apă. Iar acum apa a fost din belșug. Din păcate, faptul că sezonul de toamnă a mușcat și din luna decembrie a pus stavilă spectacolului. A ieșit un joc de uzură, cu o încleștare surdă la mijlocul terenului. Prima acțiune mai consistentă o are Berceniul, cu Pătrașcu centrînd bine în careu (’4), dar reluarea lui Mihai este respinsă de Soare. De la Unirea iese la rampă Ivașcă. Acesta are două execuții peste poartă (’18, ’21), iar apoi îl pune la încercare pe veteranul din poarta Berceniului, Andreescu, (’29), dar acesta reține. Revenit în poarta Unirii, Leo Dobre are o intervenție foarte bună în minutul 41 la șutul lui Pătrașcu, venit după pasa lui Nistor. A doua repriză este și mai săracă în evenimente. Ocaziile avute de Nicu (’87, ’90), rămase, din fericire, fără rezultat sînt singurele care atrag atenția. Se termină logic 0-0, iar Unirea rămîne fără victorie în deplasare. La Berceni, Adrian Mihalcea a folosit următoarea echipă: Dobre-Ibrian, Lazăr, Soare, Toma-Macare, Ivașcă (Florea ’46)-Stan, Teodorescu (Topală ’90), Bolat (Tudorache ’79)-Jianu. După cele 16 etape ale sezonului de toamnă, Unirea Slobozia acumulează 21 de puncte și ocupă locul 7.
Ene și Gohoreanu pleacă
Chiar dacă analiza acestei prime părți a campionatului este departe de a se fi încheiat, conducerea Unirii a luat deja hotărîrea de a se despărți de doi jucători. Este vorba chiar de cele două noutăți ale verii, Ene și Gohoreanu. Atacantul Daniel Ene (23 de ani) și mijlocașul Aurelian Gohoreanu (20 de ani) nu au confirmat întru totul așteptările, iar despărțirea se face de comun acord. În această situație, gașca U21 a Unirii rămîne doar cu jucători ialomițeni. Vorbim de Ibrian, Teodorescu, Topală, Alexe și Patrianca. Pentru ultimul există în acest moment varianta unui împrumut la o echipă unde ar avea posibilitatea să joace mai mult. Cea mai probabilă destinație este echipa de Liga a III-a, Înainte Modelu.
9 Decembrie 2014, 16:45 (9353 vizualizări - 16 comentarii)
«Suntem în urmă cu pregătirea, dar construim un grup puternic!»
Primul obiectiv al Unirii Slobozia: «stabilizarea»!
Echipă bazată pe tineri, atitudine și spirit de grup











Comentariile cititorilor:
(9 Decembrie 2014, 22:01)
Pana la urma e un rezultat bun , care in cazul retragerii(iminente) echipei din Navodari, ne plaseaza pe loc de play-off. Nea Primaru sa sprijine in continuare echipa iar daca membrii galeriei se vor duce sa-l colinde sa le ofere bombonele(agricole), specialitatea lor ! Hai Unirea!