Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scrisoare deschisă pentru ialomițeni

Adrian Berbece, ex-directorul Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Scrisoare deschisă pentru ialomițeni

După aproape un an de interimat în fruntea instituției, Adrian Berbece se retrage definitiv din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Considerat de către unii un inovator, contestat vehement de către alții, Adrian Berbece a încercat să demonstreze că Spitalul Județean poate fi adus pe linia de plutire prin reducerea cheltuielilor și schimbarea mentalității față de pacienți. Deși învins de sistem, fostul director al Spitalului Județean predă noului manager Violeta Șapira o instituție despre care acum știm că «poate fi vindecată». Rămîne de văzut dacă noul director va reuși ceea ce nimeni nu a reușit niciodată!

«După aproape 3 ani de activitate în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, am decis să-mi reîndrept pașii către domeniul privat, unde sînt format și unde pot face performanță, o performanță bazată în primul rînd pe cuantificarea și răsplătirea acesteia. Am decis să vă transmit gîndurile mele acum, la terminarea unui drum și începerea unuia nou pentru a vă mulțumi, în primul rînd, pentru colaborarea avută în ultima perioada, cînd mi-a revenit dificila misiune de a conduce acest spital ca manager interimar.
A fost un an dificil pentru noi toți. A fost un an în care s-au început modificari ale sistemului de Sănătate per ansamblu, cînd schimbările de abordare cu privire la pacient s-au intersectat cu rolul, în primul rînd social,  pe care un spital județean de provincie îl joacă. Însă, cu toate acestea, am reușit să supraviețuim, să tratăm un număr egal de pacienți, comparativ cu anul 2013, cu o finanțare cu peste 18% mai mică. Dorind să subliniez cîteva elemente cheie care au marcat Spitalul Județean de Urgență Slobozia în perioada ianuarie 2014-noiembrie 2014, aș dori să punctez următoarele:
-perioada mai sus-amintită a fost o perioadă caracterizată, în primul rînd, de controale! Foarte multe controale! Începînd cu Ministerul Sănătății, prin Corpul de Control, Camera de Conturi Ialomița, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița, Direcția de Sănătate Publică Ialomița, Direcția Sanitară Veterinară Ialomița, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița, Pompierii, Arhivele Naționale sucursala Ialomița, Asociația Persoanelor cu Dizabilități Ialomița și, nu în ultimul rînd, Agenția Națională de Integritate, respectiv Direcția Națională Anticoruptie, toate au avut rolul de a controla, verifica, urmări și corecta activitatea unității sanitare. Și, ceea ce nu s-a întîmplat în activitatea recentă (ultimii 4 ani) ai spitalului, s-a întîmplat în 2014: amenzi primite din partea ITM Ialomița, CJAS Ialomița, ultimatumuri primite din partea tuturor, investiții de efectuat care, însumate, depășesc 1500000 de euro (incluzînd și aparatul RMN ce trebuie achiziționat pentru a rămîne în gradul III);
-așa cum am afirmat public de fiecare dată, pe lîngă suma lunară aferentă salariilor (2200000 de lei), necesarul de finanțare al spitalului este de 600000 de lei (utilități aproximativ 250000 de lei, iar restul cheltuielilor -medicamente, materiale sanitare, reactivi, dezinfectanți, servicii- aproximativ 350000 lei); în perioada ianuarie-septembrie 2014, cu mici variații, spitalul a avut contractată cu CJAS Ialomița suma de 2650000 lei, deficitul lunar fiind de aproximativ 150000 lei; pentru luna octombrie 2014, suma contractată a fost de aproximativ 2400000 de lei, iar pentru noiembrie 2014 s-au contractat servicii medicale de 2200000 de lei; pînă în acest moment nu există fonduri alocate pentru luna decembrie 2014; încercările noastre permanente de a reduce cheltuielile au fost încununate cu succes și iată că, deși sîntem la sfîrșitul lunii noiembrie, iar disponibilul bugetar s-a utilizat în întregime încă din septembrie 2014, pacienții internați au medicamente și materiale sanitare, spitalul are utilități, iar activitatea curentă nu este perturbată serios de lipsurile financiare;
-în anul 2014, s-a pus un accent deosebit pe reducerea cheltuielilor, de la rezilierea convențiilor de prestări servicii și pînă la rezilierea unor contracte păguboase pentru spital și încheierea altora, prin proceduri de achiziții transparente (de exemplu, transportul pacienților în regim medicalizat), care au scăzut considerabil cheltuielile curente și au permis spitalului să supraviețuiască chiar și cu un deficit considerabil;
-anul 2014 a fost un an în care, în lipsa unui buget aferent investițiilor, am reușit să finalizăm lucrările începute prin sponsorizări, și anume Secția Cardiologie, să achităm reparația Computerului Tomograf, să achiziționăm un aparat de radiologie pentru blocul operator și să începem anumite investiții în renovarea blocului alimentar, a stației de sterilizare, a bazei de tratamente;
-mi-am dorit, personal, o deschidere a unității față de pacient; mi-am dorit o îmbunătățire a percepției pacienților față de ceea ce înseamnă Spitalul Județean de Urgență Slobozia; am conștientizat, din păcate, că NICIODATĂ pacientul nu va fi mulțumit și nu va avea încredere dacă va fi programat la o consultație peste luni de zile, dacă i se va vorbi nepoliticos și dacă lipsa de respect este un sentiment tangibil; pe de altă parte, sînt sigur că am reușit să îmbunătățesc încrederea ialomițenilor în această unitate sanitară și regret că n-am reușit să fac mai mult de atît.
În final, va doresc multă sănătate, putere de muncă și bunăvoință față de cel de lîngă.
Numai bine.
Cu stimă, Adrian Berbece»

11 Decembrie 2014, 20:45 (16536 vizualizări - 18 comentarii)

Comentariile cititorilor:


PACIENTUL ENGLEZ:
(24 Ianuarie 2015, 17:02)
bravo,dr Condrutz!! vad ca nu se inghesuie sa-ti raspunda,desi stie foarte bine cine esti, ce ti-a facut si mai ales, de ce n a scos postul la concurs! pai orelista vesnic colectoare de biruri prin cabinetul particular la care isi cheama toti pacientii nu are niciun cuvant de spus/?/ prea curand nu vom avea specialist orl in oras,presiunea d nei nour este atmosferica de a dreptul si produce cofoza la urechile cui trebuie sa auda!! felicitari,dr Condrutz, esti bine unde esti ,bine ca nu te-ai angajat in cloaca asta!!
Cetateanu':
(15 Decembrie 2014, 14:47)
Nu zau, bre...
doina :
(15 Decembrie 2014, 13:51)
pentru pacienti nu e bine .E prea mult pentru un MEDIC ,medicul trebuie sa aiba grija de bolnavi caci pentru asta a fost scolit .Ziua are 24 ore doamna doctor cat timp este ; FIICA  MAMA  SATIE  MEDIC  DIRECTOR  si cat citeste  cat merge la congrese cat doarme .Doamna Doctor ramane-ti DOCTORITA  cu respect pentru dumneavoastra
Petre:
(13 Decembrie 2014, 19:29)
Fuga-i rusinoasa dar e sanatoasa.
Mary:
(13 Decembrie 2014, 11:42)
         Un singur exemplu vreau sa aduc la cunostinta cititorilor acestei publicatii. Una dintre marile magarii petrecute in acest spital a fost examenul de ocuparea posturilor vacante de operator calculator, examen sustinut in aprilie a.c. Numai taxa de participare a fost 30 lei si pe cuvant, nu au fost putini participanti. Un examen trucat mai ceva ca la bac, in care invingatorii erau cunoscuti si recunoscuti de mari spagari. Un final fara "happy end" deoarece spagarul cel mai tare urma sa-si ceara banii inapopi chiar cu amenintari, nestiind ca v-a fi pus pe "liber" foarte curand chiar de cel care-i facilitase acest examen. Si ca sa fie treaba oabla, la cererea dosarelor inapoi, in el regasindu-se acte ce putea fi folosite la alt examen, raspunsul a venit de la secretariatul unitatii ca nefiind posibil deoarece nu se putea face dovada ca respectivul individ a fost la examen, de parca chitanta cu taxa de participare sau lucrarea de examinare nu era deajuns. Nu stiu daca fostul director cunostea aceste detalii dar un singur lucru este cert : a fost doar director si atat.
Mihnea:
(12 Decembrie 2014, 20:01)
Si daca s-ar putea asistentele sa nu mai scoale cu noaptea in cap pacientii pentru tratamente si incercati sa le faceti cucuvelelor din curtea spitalului cuibul in alta parte.
Matei:
(12 Decembrie 2014, 19:56)
Cita bunavointa poti sa ai cind primesti o programare dupa saptamini bune, astepti ore intregi la usa doctorului, trebuie sa scoti bani din buzunar pentru analize, medicamente si nu numai si la final afli ca diagnosticul a fost putin pe alaturi.
Rodica:
(12 Decembrie 2014, 19:31)
Din totalul de aproximativ 28 de miliarde, o avere, pacientilor revine o citime de 3,5 miliarde, mizilic. Desfiintati spitalul si dati toti banii bolnavilor care s-ar putea trata astfel corespunzator in spitale mai de soi cum ar fi cele din Ungaria sau Austria.
Leto:
(12 Decembrie 2014, 19:12)
E vreun fel de spovedanie publica? Are dumnealui impresia ca si-a spalat pacatele daca a repus lucrurile pe un fagas cit decit normal si legal? Asta a fost numai o spoiala, asa, greul abia acum urmeaza. Pentru grajdurile lui Augias a fost nevoie de Hercule ca sa faca ordine, doctorita Sapira pare sa fie nevasta-sa.
Alen:
(12 Decembrie 2014, 18:50)
Din cei trei muschetari au ramas doar doi. Domn Zamfir isi petrece dupa amiezile in sedinte furtunoase de consiliu local iar doctorul Olaru dupa ultimele informatii a fost chemat la Sorbona sa predea stiinta indreptarii oaselor in gradina de zarzavaturi. Helas, apune o epoca.
Vica:
(12 Decembrie 2014, 18:43)
Intelegem ca n-au fost degeaba trasi de urechi cei responsabili. Intrebarea e din ce fonduri s-au platit amenzile primite? Cind s-au petrecut ilegalitatile domnul Berbece unde era? De ce in urma controalelor facute lucrurile au fost indreptate cit decit si nu s-a intimplat asta inainte? De ce au fost inselate sperantele tinerilor medici? Parintii domnului Berbece stie ce face?
Cornel:
(12 Decembrie 2014, 18:32)
V-a strins nitel de coa...e organili anu-asta, nu degeaba a tot batut darabana presa locala asupra situatiei scandaloase din spital. Parca s-au mai limpezit apele dar nu ne facem iluzii c-o sa curga numai lapte si miere odata cu venirea Sapirei la conducere. Oricum, mai rau decit a fost n-are cum sa fie.
Veta:
(12 Decembrie 2014, 18:02)
La cite organe de control au fost pe metru patrat, e explicabil ca s-au depus ceva eforturi ca lucrurile ca capete o aparenta oarecum umana si n-a mai fost chiar spitalul abramburelii. Adica a fost clar, personalul medical circula pe partea dreapta a culoarului iar gindacii pe stinga. Pacientii nu si-au mai dat duhul decit in prezenta doctorilor iar rezerva de singe si-a depasit propriile asteptari. Dracula n-ar fi avut nimic de comentat.
Domnul Goe:
(12 Decembrie 2014, 17:48)
Ce-i veni? Vruse sa-si faca "mea disculpa"?
adevar:
(12 Decembrie 2014, 14:04)
mare dreptate are  dnu dr condruz.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
09 Aug 2026
276 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Sinești: Incendiu la o hală dezafectată

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a fost cauza probabilă care a dus la izucnirea unui incendiu la o hală dezafectată a unei societăți comerciale, pe raza localității Sinești. Evenimentul s ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2016, 12:10
(5778 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești incendiu


DSVSA Ialomița: Suspiciune de dermatoză nodulară contagioasă la Ciochina

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor anunță crescătorii de bovine din județul Ialomița că în cursul zilei de duminică, 12.06.2016, a fost înregistrată prima suspiciune a bolii dermatoză ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2016, 18:25
(9474 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR actualizează constant Baza de Date cu Prețuri de Referință

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) actualizează în mod constant Baza de Date cu Prețuri de Referință pentru mașini, utilaje și echipamente specializate și o completează cu noi elemente ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2016, 17:55
(36615 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Doi minori, surprinși la furat de fier vechi cu căruța

Marți, 14 iunie 2016, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Căzănești au surprins în flagrant doi minori, de 15 și 17 ani, din localitate, respectiv din București, în timp ce transportau cu o căruță mai ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2016, 16:25
(7101 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bătrînă de 67 de ani, acroșată de o mașină care dădea cu spatele

Marți, 14 aprilie 2016, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Fetești s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce o tînără, de 23 de ani, conducea ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2016, 14:40
(5537 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Bărbat din Giurgeni, arestat pentru contrabandă

Polițiștii din cadrul Secției Rurale Platonești au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2016, 13:15
(5148 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni arestare


Urmărit de polițiștii germani, prins în Ialomița

Un tînăr de 26 de ani, urmărit internațional de organele judiciare din Germania, a fost prins de polițiștii ialomițeni la Bărbulești. Pe numele acestuia, autoritățile germane au emis un mandat european ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2016, 21:35
(6535 vizualizări - 0 comentarii)


Uniunea Europeană hrănește săracii Ialomiței

De la începutul acestei săptămîni, primăriile din Ialomița au demarat programul de distribuire a ajutoarelor alimentare oferite persoanelor defavorizate de Uniunea Europeană. La nivelul județului, peste ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2016, 20:20
(5838 vizualizări - 1 comentariu)


Bucu: Contrabandă cu țigări

Peste 9500 de țigarete, fără documente de proveniență, dintre care 4520 netimbrate, restul avînd aplicate timbre emise de autoritățile Republicii Moldova, au fost ridicate în vederea confiscării de polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2016, 19:40
(6261 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 74000 de lei, 18 permise reținute

La sfîrșitul săptămînii precedente, în perioada 10/12 iunie 2016, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2016, 18:15
(5941 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Ciochina

Duminică, 12 iunie 2016, pe DJ203B, pe raza comunei Ciochina, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce un bărbat, de 33 de ani, din județul Brăila, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2016, 16:40
(6641 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Ialomița: Beți și fără permise la volan!

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului doi conducători auto de 46, respectiv 66 de ani, din comunele Săveni și Făcăeni, care conduceau autoturisme pe drumurile publice deși au consumat anterior ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2016, 15:10
(4522 vizualizări - 0 comentarii)


«Zilele Culturii Slobozene»: Întîlnire cu scriitoarea Otilia Sîrbu

În cadrul manifestărilor ample intitulate generic «Zilele Culturii Slobozene», desfășurate în perioada 6-12 iunie 2016, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița, partener cultural al Primăriei ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2016, 13:55
(7474 vizualizări - 0 comentarii)


Concurs de desene religioase la Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Concurs de desene religioase la Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Peste 20 de copii din întreaga țară s-au întrecut în urmă cu o săptămînă într-un concurs de desene cu temă religioasă, organizat de Protopopiatul Slobozia, în cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2016, 11:25
(9953 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Părinți trimiși în judecată pentru că și-au ucis copilul

Caz șocant petrecut în Ialomița. În urmă cu o săptămînă, procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au trimis în judecată doi părinți, anchetați pentru că și-au ucis copilul. Actele de urmărire ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2016, 21:25
(6010 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident rutier soldat cu două victime

În cursul zilei de miercuri, 8 iunie 2016, o mașină s-a răsturnat și două persoane au fost rănite pe șoseaua care leagă Slobozia de localitatea Drajna. Din cercetările polițiștilor a reieșit faptul că accidentul ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2016, 20:10
(5842 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


IPJ Ialomița: Campanie națională împotriva furturilor din locuințe

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița vor demara în perioada următoare ample activități de prevenire pe linia combaterii furturilor din locuințe. Acțiunea se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2016, 19:50
(5609 vizualizări - 2 comentarii)


Pompierii voluntari, premiați la Slobozia

Joi, 9 iunie 2016, pe Stadionul «1 Mai» din Slobozia s-a desfășurat faza județeană a concursurilor serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență. La cele 3 probe ale concursului au participat ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2016, 19:10
(4988 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Alegerile locale 2016 în Ialomița, fără incidente majore

Din punct de vedere al ordinii și siguranței publice, alegerile locale din acest an au fost cele mai sigure alegeri din ultimii ani. Prezența activă a polițiștilor a făcut ca, în ziua procesului electoral ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2016, 21:05
(3758 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 accidente rutiere, trei decese și șase persoane rănite

La acest sfîrșit de săptămînă, pe șoselele ialomițene s-au produs 4 accidente rutiere, soldate cu decesul a trei persoane și rănirea a altor șase.
Primul dintre acestea s-a produs vineri, 3 iunie ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2016, 19:10
(6351 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Faza județeană a concursurilor SVSU și SPSU

Inspectoratul pentru situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează, în data de 9 iunie 2016, începînd cu orele 8,30, faza județeană a Concursurilor Profesionale ale Serviciilor ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2016, 18:20
(8664 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În atenția contribuabililor mijlocii

Printr-un comunicat de presă, Direcția Generală Regională a Finanțelor Publice Ploiești anunță că, începînd cu data de 03.06.2016, Registrul unic de control și Registrul de evidență fiscală vor fi eliberate ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2016, 16:10
(3385 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfîrșitul lunii aprilie 2016, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7690 șomeri, din care 1395 șomeri indemnizați, respectiv 6295 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2016, 15:05
(4588 vizualizări - 0 comentarii)


Cerc Pastoral la Parohia «Sfîntul Dumitru» Slobozia

Vineri, 3 iunie 2016, preoții parohiilor din municipiul Slobozia, în frunte cu părintele Butu Ionuț, Protopop de Slobozia, au săvîrșit Sfînta Taină a Maslului la Parohia «Sfîntul Dumitru» Slobozia, alături ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2016, 14:10
(3874 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de supraveghere a Pestei Porcine Clasice

Direcția Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează faptul că, în perioada iunie-iulie 2016, se va demara o amplă campanie de supraveghere activă a Pestei Porcine Clasice. ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2016, 19:40
(5199 vizualizări - 1 comentariu)


«Ziua Eroilor», sărbătorită la Slobozia

Reprezentanții Instituției Prefectului anunță faptul că joi, 9 iunie 2016, la Slobozia vor fi organizate o serie de manifestări publice dedicate «Zilei Eroilor». Evenimentele se vor desfășura în colaborare ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2016, 19:10
(4994 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: I-au furat mașina din fața casei

Miercuri, 1 iunie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au fost sesizați de un bărbat, de 59 de ani, din  localitate, cu privire la faptul că i-a fost sustras autoturismul personal ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2016, 18:45
(4098 vizualizări - 0 comentarii)


TU votezi! MAI te informează!

În contextul organizării alegerilor locale din acest an, MAI desfășoară o campanie de informare a cetățenilor cu privire la principalele prevederi legale referitoare la exercitarea dreptului de vot.
...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2016, 17:45
(4338 vizualizări - 0 comentarii)


De 1 Iunie, porțile IPJ Ialomița s-au deschis pentru copii

De 1 Iunie, porțile IPJ Ialomița s-au deschis pentru copii

Miercuri, 1 iunie a.c., cu prilejul Zilei Internaționale a Copilului, elevii, însoțiți de cardele didactice, au vizitat sediul Inspectoratului, unde le-au fost prezentate autospecialele de poliție, tehnica ...[citește_toată_știrea]

2 Iunie 2016, 17:40
(7240 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

societate comercială
angajează
contabil evidență primară
condiții
-absolvent liceu economic
-cunoștințe operare PC
-cunoscător limba engleză
CV-urile se transmit
la adresa de e-mail
[email protected]

25 Mai 2016, 15:30


Ultimele comentarii
Răduță Aurelian-Constantin în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Antoine în «Suntem în urmă cu pregătirea, dar construim un grup puternic!» ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...