Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scrisoare deschisă pentru ialomițeni

Adrian Berbece, ex-directorul Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Scrisoare deschisă pentru ialomițeni

După aproape un an de interimat în fruntea instituției, Adrian Berbece se retrage definitiv din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Considerat de către unii un inovator, contestat vehement de către alții, Adrian Berbece a încercat să demonstreze că Spitalul Județean poate fi adus pe linia de plutire prin reducerea cheltuielilor și schimbarea mentalității față de pacienți. Deși învins de sistem, fostul director al Spitalului Județean predă noului manager Violeta Șapira o instituție despre care acum știm că «poate fi vindecată». Rămîne de văzut dacă noul director va reuși ceea ce nimeni nu a reușit niciodată!

«După aproape 3 ani de activitate în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, am decis să-mi reîndrept pașii către domeniul privat, unde sînt format și unde pot face performanță, o performanță bazată în primul rînd pe cuantificarea și răsplătirea acesteia. Am decis să vă transmit gîndurile mele acum, la terminarea unui drum și începerea unuia nou pentru a vă mulțumi, în primul rînd, pentru colaborarea avută în ultima perioada, cînd mi-a revenit dificila misiune de a conduce acest spital ca manager interimar.
A fost un an dificil pentru noi toți. A fost un an în care s-au început modificari ale sistemului de Sănătate per ansamblu, cînd schimbările de abordare cu privire la pacient s-au intersectat cu rolul, în primul rînd social,  pe care un spital județean de provincie îl joacă. Însă, cu toate acestea, am reușit să supraviețuim, să tratăm un număr egal de pacienți, comparativ cu anul 2013, cu o finanțare cu peste 18% mai mică. Dorind să subliniez cîteva elemente cheie care au marcat Spitalul Județean de Urgență Slobozia în perioada ianuarie 2014-noiembrie 2014, aș dori să punctez următoarele:
-perioada mai sus-amintită a fost o perioadă caracterizată, în primul rînd, de controale! Foarte multe controale! Începînd cu Ministerul Sănătății, prin Corpul de Control, Camera de Conturi Ialomița, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița, Direcția de Sănătate Publică Ialomița, Direcția Sanitară Veterinară Ialomița, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița, Pompierii, Arhivele Naționale sucursala Ialomița, Asociația Persoanelor cu Dizabilități Ialomița și, nu în ultimul rînd, Agenția Națională de Integritate, respectiv Direcția Națională Anticoruptie, toate au avut rolul de a controla, verifica, urmări și corecta activitatea unității sanitare. Și, ceea ce nu s-a întîmplat în activitatea recentă (ultimii 4 ani) ai spitalului, s-a întîmplat în 2014: amenzi primite din partea ITM Ialomița, CJAS Ialomița, ultimatumuri primite din partea tuturor, investiții de efectuat care, însumate, depășesc 1500000 de euro (incluzînd și aparatul RMN ce trebuie achiziționat pentru a rămîne în gradul III);
-așa cum am afirmat public de fiecare dată, pe lîngă suma lunară aferentă salariilor (2200000 de lei), necesarul de finanțare al spitalului este de 600000 de lei (utilități aproximativ 250000 de lei, iar restul cheltuielilor -medicamente, materiale sanitare, reactivi, dezinfectanți, servicii- aproximativ 350000 lei); în perioada ianuarie-septembrie 2014, cu mici variații, spitalul a avut contractată cu CJAS Ialomița suma de 2650000 lei, deficitul lunar fiind de aproximativ 150000 lei; pentru luna octombrie 2014, suma contractată a fost de aproximativ 2400000 de lei, iar pentru noiembrie 2014 s-au contractat servicii medicale de 2200000 de lei; pînă în acest moment nu există fonduri alocate pentru luna decembrie 2014; încercările noastre permanente de a reduce cheltuielile au fost încununate cu succes și iată că, deși sîntem la sfîrșitul lunii noiembrie, iar disponibilul bugetar s-a utilizat în întregime încă din septembrie 2014, pacienții internați au medicamente și materiale sanitare, spitalul are utilități, iar activitatea curentă nu este perturbată serios de lipsurile financiare;
-în anul 2014, s-a pus un accent deosebit pe reducerea cheltuielilor, de la rezilierea convențiilor de prestări servicii și pînă la rezilierea unor contracte păguboase pentru spital și încheierea altora, prin proceduri de achiziții transparente (de exemplu, transportul pacienților în regim medicalizat), care au scăzut considerabil cheltuielile curente și au permis spitalului să supraviețuiască chiar și cu un deficit considerabil;
-anul 2014 a fost un an în care, în lipsa unui buget aferent investițiilor, am reușit să finalizăm lucrările începute prin sponsorizări, și anume Secția Cardiologie, să achităm reparația Computerului Tomograf, să achiziționăm un aparat de radiologie pentru blocul operator și să începem anumite investiții în renovarea blocului alimentar, a stației de sterilizare, a bazei de tratamente;
-mi-am dorit, personal, o deschidere a unității față de pacient; mi-am dorit o îmbunătățire a percepției pacienților față de ceea ce înseamnă Spitalul Județean de Urgență Slobozia; am conștientizat, din păcate, că NICIODATĂ pacientul nu va fi mulțumit și nu va avea încredere dacă va fi programat la o consultație peste luni de zile, dacă i se va vorbi nepoliticos și dacă lipsa de respect este un sentiment tangibil; pe de altă parte, sînt sigur că am reușit să îmbunătățesc încrederea ialomițenilor în această unitate sanitară și regret că n-am reușit să fac mai mult de atît.
În final, va doresc multă sănătate, putere de muncă și bunăvoință față de cel de lîngă.
Numai bine.
Cu stimă, Adrian Berbece»

11 Decembrie 2014, 20:45 (16196 vizualizări - 18 comentarii)

Comentariile cititorilor:


PACIENTUL ENGLEZ:
(24 Ianuarie 2015, 17:02)
bravo,dr Condrutz!! vad ca nu se inghesuie sa-ti raspunda,desi stie foarte bine cine esti, ce ti-a facut si mai ales, de ce n a scos postul la concurs! pai orelista vesnic colectoare de biruri prin cabinetul particular la care isi cheama toti pacientii nu are niciun cuvant de spus/?/ prea curand nu vom avea specialist orl in oras,presiunea d nei nour este atmosferica de a dreptul si produce cofoza la urechile cui trebuie sa auda!! felicitari,dr Condrutz, esti bine unde esti ,bine ca nu te-ai angajat in cloaca asta!!
Cetateanu':
(15 Decembrie 2014, 14:47)
Nu zau, bre...
doina :
(15 Decembrie 2014, 13:51)
pentru pacienti nu e bine .E prea mult pentru un MEDIC ,medicul trebuie sa aiba grija de bolnavi caci pentru asta a fost scolit .Ziua are 24 ore doamna doctor cat timp este ; FIICA  MAMA  SATIE  MEDIC  DIRECTOR  si cat citeste  cat merge la congrese cat doarme .Doamna Doctor ramane-ti DOCTORITA  cu respect pentru dumneavoastra
Petre:
(13 Decembrie 2014, 19:29)
Fuga-i rusinoasa dar e sanatoasa.
Mary:
(13 Decembrie 2014, 11:42)
         Un singur exemplu vreau sa aduc la cunostinta cititorilor acestei publicatii. Una dintre marile magarii petrecute in acest spital a fost examenul de ocuparea posturilor vacante de operator calculator, examen sustinut in aprilie a.c. Numai taxa de participare a fost 30 lei si pe cuvant, nu au fost putini participanti. Un examen trucat mai ceva ca la bac, in care invingatorii erau cunoscuti si recunoscuti de mari spagari. Un final fara "happy end" deoarece spagarul cel mai tare urma sa-si ceara banii inapopi chiar cu amenintari, nestiind ca v-a fi pus pe "liber" foarte curand chiar de cel care-i facilitase acest examen. Si ca sa fie treaba oabla, la cererea dosarelor inapoi, in el regasindu-se acte ce putea fi folosite la alt examen, raspunsul a venit de la secretariatul unitatii ca nefiind posibil deoarece nu se putea face dovada ca respectivul individ a fost la examen, de parca chitanta cu taxa de participare sau lucrarea de examinare nu era deajuns. Nu stiu daca fostul director cunostea aceste detalii dar un singur lucru este cert : a fost doar director si atat.
Mihnea:
(12 Decembrie 2014, 20:01)
Si daca s-ar putea asistentele sa nu mai scoale cu noaptea in cap pacientii pentru tratamente si incercati sa le faceti cucuvelelor din curtea spitalului cuibul in alta parte.
Matei:
(12 Decembrie 2014, 19:56)
Cita bunavointa poti sa ai cind primesti o programare dupa saptamini bune, astepti ore intregi la usa doctorului, trebuie sa scoti bani din buzunar pentru analize, medicamente si nu numai si la final afli ca diagnosticul a fost putin pe alaturi.
Rodica:
(12 Decembrie 2014, 19:31)
Din totalul de aproximativ 28 de miliarde, o avere, pacientilor revine o citime de 3,5 miliarde, mizilic. Desfiintati spitalul si dati toti banii bolnavilor care s-ar putea trata astfel corespunzator in spitale mai de soi cum ar fi cele din Ungaria sau Austria.
Leto:
(12 Decembrie 2014, 19:12)
E vreun fel de spovedanie publica? Are dumnealui impresia ca si-a spalat pacatele daca a repus lucrurile pe un fagas cit decit normal si legal? Asta a fost numai o spoiala, asa, greul abia acum urmeaza. Pentru grajdurile lui Augias a fost nevoie de Hercule ca sa faca ordine, doctorita Sapira pare sa fie nevasta-sa.
Alen:
(12 Decembrie 2014, 18:50)
Din cei trei muschetari au ramas doar doi. Domn Zamfir isi petrece dupa amiezile in sedinte furtunoase de consiliu local iar doctorul Olaru dupa ultimele informatii a fost chemat la Sorbona sa predea stiinta indreptarii oaselor in gradina de zarzavaturi. Helas, apune o epoca.
Vica:
(12 Decembrie 2014, 18:43)
Intelegem ca n-au fost degeaba trasi de urechi cei responsabili. Intrebarea e din ce fonduri s-au platit amenzile primite? Cind s-au petrecut ilegalitatile domnul Berbece unde era? De ce in urma controalelor facute lucrurile au fost indreptate cit decit si nu s-a intimplat asta inainte? De ce au fost inselate sperantele tinerilor medici? Parintii domnului Berbece stie ce face?
Cornel:
(12 Decembrie 2014, 18:32)
V-a strins nitel de coa...e organili anu-asta, nu degeaba a tot batut darabana presa locala asupra situatiei scandaloase din spital. Parca s-au mai limpezit apele dar nu ne facem iluzii c-o sa curga numai lapte si miere odata cu venirea Sapirei la conducere. Oricum, mai rau decit a fost n-are cum sa fie.
Veta:
(12 Decembrie 2014, 18:02)
La cite organe de control au fost pe metru patrat, e explicabil ca s-au depus ceva eforturi ca lucrurile ca capete o aparenta oarecum umana si n-a mai fost chiar spitalul abramburelii. Adica a fost clar, personalul medical circula pe partea dreapta a culoarului iar gindacii pe stinga. Pacientii nu si-au mai dat duhul decit in prezenta doctorilor iar rezerva de singe si-a depasit propriile asteptari. Dracula n-ar fi avut nimic de comentat.
Domnul Goe:
(12 Decembrie 2014, 17:48)
Ce-i veni? Vruse sa-si faca "mea disculpa"?
adevar:
(12 Decembrie 2014, 14:04)
mare dreptate are  dnu dr condruz.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Vineri 07 Aug 2026
233 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urziceni: Tînăr arestat pentru infracțiuni la regimul circulației

Polițiștii din Urziceni au depistat joi, 5 ianuarie a.c., pe raza municipiului, un tînăr localnic de 33 ani, pe numele căruia Judecătoria Călărași a emis un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 13:01
(10020 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni arestare


Făcăeni: Trei tineri, cercetați de polițiști după ce au furat hamuri de cai

Poliția a fost sesizată joi, 5 ianuarie a.c., de către o femeie din comuna Făcăeni despre faptul că persoane necunoscute i-au sustras două seturi de hamuri pentru cai. După verificările polițiștilor, au ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 13:00
(15129 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni furt


Slobozia: Prins cu un cuțit pe stradă

O echipă mixtă de siguranță publică polițist-jandarm a identificat joi noaptea, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 1,00, pe strada Mihai Eminescu, din Slobozia, un tînăr de 29 ani, domiciliat în localitate ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2012, 12:58
(14472 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia cuțit


APIA Ialomița: Viză anuală pentru carnetele de rentă viageră

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că, pentru a intra în posesia rentei viagere agricole cuvenite, rentierii au obligația să se prezinte la sediul din ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 13:21
(20245 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Contractele de arendă, înregistrate și la Finanțe

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că în conformitate cu prevederile OUG nr. 125/2011, s-a reglementat obligativitatea înregistrării contractelor de arendă la organul fiscal în raza ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 12:46
(14097 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan și fără permis, a produs un accident în Slobozia. A fugit de la locul faptei și a fost prins în Țăndărei!

Polițiști din Țăndărei au identificat în trafic, pe raza orașului, un autoturism care fusese implicat într-un eveniment rutier pe raza municipiului Slobozia, șoferul părăsind locul accidentului. Astfel ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 12:34
(9383 vizualizări - 0 comentarii)


Păltiniș: Amărean depistat beat la volan. A refuzat alcooltestul și recoltarea de sînge!

Polițiștii au oprit pentru control în trafic miercuri, 4 ianuarie a.c., pe raza satului Păltiniș, un autoturism, la volanul cărui se afla un bărbat de 41 ani, din orașul Amara. Întrucît emana halenă alcoolică ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 12:21
(10880 vizualizări - 0 comentarii)


Minor din Urziceni, prins la volan în Slobozia. A luat mașina tatălui la o plimbare!

Joi, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 1.15, o patrulă de siguranță publică a oprit pentru control, în trafic, pe raza municipiului Slobozia, un autoturism condus de un minor, de 17 ani, din Urziceni. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 12:10
(7689 vizualizări - 1 comentariu)


Campanie a Poliției: «Fii precaut. Hoții nu dorm!»

Polițiștii slobozeni au acționat în Piața Agroalimentară și Piața Cuza Vodă, zone în care afluxul de persoane este ridicat, în cadrul campaniei de prevenire a furturilor din locuințe «Fii precaut. Hoții ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 12:08
(5341 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Marcarea pentru ouă destinate consumului

Pentru o mai bună informare a opiniei publice și pentru evitarea oricăror confuzii, referitor la marcarea pentru ouă în coajă destinate consumului, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 10:28
(11615 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beat la volan

Joi, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 1.30, un tînăr de 29 ani, din Cosîmbești, a fost surprins de polițiști în timp ce conducea un autoturism aflîndu-se sub influența băuturilor alcoolice. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 10:13
(13384 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis

Joi, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 2.00, polițiștii au depistat pe DC1, un autoturism care se deplasa din direcția Frățilești către Săveni. La volan se afla un tînăr, în vîrstă de 22 ani. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 10:12
(10376 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Normele de venit pentru 2012 și coeficienții de corecție

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează contribuabilii care își desfășoară activitatea în mod individual că au fost afișate pe site-ul instituției www.dgfpialomita.ro și la sediile ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 07:17
(18027 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: La furat de cai în noaptea de Revelion

Polițiștii au reținut marți, 3 ianuarie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru o perioadă de 24 ore, un tînăr de 20 ani, din comuna Reviga, pentru săvîrșirea infracțiunii de furt calificat. În fapt ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 06:52
(12316 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Reviga furt cal


Pompierul care i-a spulberat pe cei doi tineri la Gheorghe Doja, reținut

Tînărul slobozean de 33 ani, care i-a accidentat spulberat pe cei doi tineri pe o stradă din localitatea Gheorghe Doja în ziua de 1 ianuarie 2012, a fost reținut marți, 3 ianuarie a.c., pe bază de ordonanță ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 06:51
(19078 vizualizări - 2 comentarii)


Sfîntu Gheorghe: Surprinși la braconaj de polițiști

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat marți, 3 ianuarie 2012, pe linia prevenirii și combaterii braconajului pe fondul cinegetic Sfîntu Gheorghe. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 06:50
(15000 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Modificări la depunerea Declarației 390

Începînd cu data de 4 ianuarie 2012, pentru perioade de raportare începînd cu decembrie 2011, Declarația 390 se va putea depune doar pe noile versiuni de soft, publicate pe portalul ANAF. Depunerea prin ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2012, 06:49
(5042 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: I-a luat foc mașina

Marți, 3 ianuarie 2012, în jurul orei 16,30, un autoturism a luat foc pe raza orașului Amara. Cel mai probabil, incendiul a pornit de la o fisură a furtunului de alimentare cu benzină. În scurt timp, flăcările ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2012, 10:40
(12454 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Incendiu de la un scurtcircuit

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, mai multe piese de mobilier și diverse materiale textile din locuința unui cetățean din Săveni au fost cuprinse de flăcări. Evenimentul s-a produs ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2012, 10:39
(11369 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Săveni incendiu


Grivița: Beat la volan, a acroșat un consătean

Duminică, 1 ianuarie 2011, în timp ce un tînăr, de 29 ani, din Grivița, conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, a acroșat un pieton care se deplasa pe partea carosabilă. Din accident a ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2012, 13:58
(13606 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Grivița accident


Fetești: I-au dat foc la magazie

Un incendiu la care a fost solicitat sprijinul pompierilor s-a produs în data de 1 ianuarie 2012, în jurul orei 15,00, cînd o persoană rămasă neidentificată a dat foc unei anexe gospodărești a unui cetățean ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2012, 13:52
(11892 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Anunț angajare Germania

Oferim 3000-6000 euro pe lună pentru fete frumoase, între 20-30 ani, pentru muncă erotică legală în Bremen/Germania, într-un club românesc.
Contractul va fi încheiat pe o perioadă de ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2012, 12:52
(13832 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: Doi tineri, spulberați de autoturismul unui pompier în noaptea de Revelion. Șoferul, beat la volan, a părăsit locul accidentului și a refuzat să i se testeze alcoolemia!

Doi tineri, un băiat, de 21 ani, și prietena acestuia, de 15 ani, au fost spulberați de autoturismul unui pompier chiar în noaptea de Revelion. Accidentul s-a produs pe o stradă din Gheorghe Doja, șoferul ...[citește_toată_știrea]

2 Ianuarie 2012, 21:16
(104702 vizualizări - 99 comentarii)


Tenis de cîmp: Sorin Iordache și Cristian Andreescu, campioni la Brăila

Începînd cu 27 decembrie, la Brăila s-a desfășurat ultimul turneu de tenis de cîmp al anului 2011 cu participare slobozeană. Turneul a fost de categoria I, de 500 puncte, participarea fiind relativ bună ...[citește_toată_știrea]

2 Ianuarie 2012, 12:49
(21394 vizualizări - 3 comentarii)


Urziceni: Suprins la volanul unei mașini cu numere false

Tot miercuri, 28 decembrie a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Urziceni au depistat pe strada Mihai Viteazul, din localitate, un tînăr de 27 ani care se deplasa la volanul unui autoturism neînmatriculat ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2011, 15:34
(12226 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Petarde și artificii, confiscate de polițiști

În cursul zilei de miercuri, 28 decembrie a.c., polițiștii au confiscat peste 800 de articole pirotehnice deținute ilegal. În urma unor controale efectuate pe raza comunelor Mihail Kogălniceanu, Gura Ialomiței ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2011, 15:32
(8592 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Arestat pentru că a condus un autovehicul fără permis

Agenți din cadrul Secției de Poliție Rurală Țăndărei au depistat miercuri, 28 decembrie a.c., pe raza comunei Giurgeni, un localnic în vîrstă de 28 ani pe numele căruia Judecătoria Însurăței- Brăila a emis ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2011, 15:31
(13244 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Circula cu numere expirate

Polițiști din cadrul Secției de Poliție Rurală Slobozia au identificat în cursul zilei de miercuri, 28 decembrie a.c., o autoutilitară ce se deplasa pe DN2A, pe direcția Slobozia-Urziceni. În urma legitimării ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2011, 15:31
(15802 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Incendiu de la un scurtcircuit

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, mai multe piese de mobilier, aparatură electrică și diverse materiale textile dintr-o locuință din comuna Bucu au fost cuprinse de flăcări. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2011, 15:22
(16622 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Intervenții ale SMURD

Paramedicii din cadrul ISU Ialomița au intervenit în ultimele 24 de ore în cazul a trei persoane care au solicitat ajutor medical. Astfel, echipajul SMURD de la Secția Urziceni s-a deplasat în dimineața ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2011, 15:21
(13025 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Gigel în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere cetatean în Costul «ipocriziei politice» în opinia deputatului PSD Ștefan Țintă: blocarea fondurilor PNRR din rațiuni de partid!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...