Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scrisoare deschisă pentru ialomițeni

Adrian Berbece, ex-directorul Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Scrisoare deschisă pentru ialomițeni

După aproape un an de interimat în fruntea instituției, Adrian Berbece se retrage definitiv din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Considerat de către unii un inovator, contestat vehement de către alții, Adrian Berbece a încercat să demonstreze că Spitalul Județean poate fi adus pe linia de plutire prin reducerea cheltuielilor și schimbarea mentalității față de pacienți. Deși învins de sistem, fostul director al Spitalului Județean predă noului manager Violeta Șapira o instituție despre care acum știm că «poate fi vindecată». Rămîne de văzut dacă noul director va reuși ceea ce nimeni nu a reușit niciodată!

«După aproape 3 ani de activitate în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, am decis să-mi reîndrept pașii către domeniul privat, unde sînt format și unde pot face performanță, o performanță bazată în primul rînd pe cuantificarea și răsplătirea acesteia. Am decis să vă transmit gîndurile mele acum, la terminarea unui drum și începerea unuia nou pentru a vă mulțumi, în primul rînd, pentru colaborarea avută în ultima perioada, cînd mi-a revenit dificila misiune de a conduce acest spital ca manager interimar.
A fost un an dificil pentru noi toți. A fost un an în care s-au început modificari ale sistemului de Sănătate per ansamblu, cînd schimbările de abordare cu privire la pacient s-au intersectat cu rolul, în primul rînd social,  pe care un spital județean de provincie îl joacă. Însă, cu toate acestea, am reușit să supraviețuim, să tratăm un număr egal de pacienți, comparativ cu anul 2013, cu o finanțare cu peste 18% mai mică. Dorind să subliniez cîteva elemente cheie care au marcat Spitalul Județean de Urgență Slobozia în perioada ianuarie 2014-noiembrie 2014, aș dori să punctez următoarele:
-perioada mai sus-amintită a fost o perioadă caracterizată, în primul rînd, de controale! Foarte multe controale! Începînd cu Ministerul Sănătății, prin Corpul de Control, Camera de Conturi Ialomița, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița, Direcția de Sănătate Publică Ialomița, Direcția Sanitară Veterinară Ialomița, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița, Pompierii, Arhivele Naționale sucursala Ialomița, Asociația Persoanelor cu Dizabilități Ialomița și, nu în ultimul rînd, Agenția Națională de Integritate, respectiv Direcția Națională Anticoruptie, toate au avut rolul de a controla, verifica, urmări și corecta activitatea unității sanitare. Și, ceea ce nu s-a întîmplat în activitatea recentă (ultimii 4 ani) ai spitalului, s-a întîmplat în 2014: amenzi primite din partea ITM Ialomița, CJAS Ialomița, ultimatumuri primite din partea tuturor, investiții de efectuat care, însumate, depășesc 1500000 de euro (incluzînd și aparatul RMN ce trebuie achiziționat pentru a rămîne în gradul III);
-așa cum am afirmat public de fiecare dată, pe lîngă suma lunară aferentă salariilor (2200000 de lei), necesarul de finanțare al spitalului este de 600000 de lei (utilități aproximativ 250000 de lei, iar restul cheltuielilor -medicamente, materiale sanitare, reactivi, dezinfectanți, servicii- aproximativ 350000 lei); în perioada ianuarie-septembrie 2014, cu mici variații, spitalul a avut contractată cu CJAS Ialomița suma de 2650000 lei, deficitul lunar fiind de aproximativ 150000 lei; pentru luna octombrie 2014, suma contractată a fost de aproximativ 2400000 de lei, iar pentru noiembrie 2014 s-au contractat servicii medicale de 2200000 de lei; pînă în acest moment nu există fonduri alocate pentru luna decembrie 2014; încercările noastre permanente de a reduce cheltuielile au fost încununate cu succes și iată că, deși sîntem la sfîrșitul lunii noiembrie, iar disponibilul bugetar s-a utilizat în întregime încă din septembrie 2014, pacienții internați au medicamente și materiale sanitare, spitalul are utilități, iar activitatea curentă nu este perturbată serios de lipsurile financiare;
-în anul 2014, s-a pus un accent deosebit pe reducerea cheltuielilor, de la rezilierea convențiilor de prestări servicii și pînă la rezilierea unor contracte păguboase pentru spital și încheierea altora, prin proceduri de achiziții transparente (de exemplu, transportul pacienților în regim medicalizat), care au scăzut considerabil cheltuielile curente și au permis spitalului să supraviețuiască chiar și cu un deficit considerabil;
-anul 2014 a fost un an în care, în lipsa unui buget aferent investițiilor, am reușit să finalizăm lucrările începute prin sponsorizări, și anume Secția Cardiologie, să achităm reparația Computerului Tomograf, să achiziționăm un aparat de radiologie pentru blocul operator și să începem anumite investiții în renovarea blocului alimentar, a stației de sterilizare, a bazei de tratamente;
-mi-am dorit, personal, o deschidere a unității față de pacient; mi-am dorit o îmbunătățire a percepției pacienților față de ceea ce înseamnă Spitalul Județean de Urgență Slobozia; am conștientizat, din păcate, că NICIODATĂ pacientul nu va fi mulțumit și nu va avea încredere dacă va fi programat la o consultație peste luni de zile, dacă i se va vorbi nepoliticos și dacă lipsa de respect este un sentiment tangibil; pe de altă parte, sînt sigur că am reușit să îmbunătățesc încrederea ialomițenilor în această unitate sanitară și regret că n-am reușit să fac mai mult de atît.
În final, va doresc multă sănătate, putere de muncă și bunăvoință față de cel de lîngă.
Numai bine.
Cu stimă, Adrian Berbece»

11 Decembrie 2014, 20:45 (16122 vizualizări - 18 comentarii)

Comentariile cititorilor:


PACIENTUL ENGLEZ:
(24 Ianuarie 2015, 17:02)
bravo,dr Condrutz!! vad ca nu se inghesuie sa-ti raspunda,desi stie foarte bine cine esti, ce ti-a facut si mai ales, de ce n a scos postul la concurs! pai orelista vesnic colectoare de biruri prin cabinetul particular la care isi cheama toti pacientii nu are niciun cuvant de spus/?/ prea curand nu vom avea specialist orl in oras,presiunea d nei nour este atmosferica de a dreptul si produce cofoza la urechile cui trebuie sa auda!! felicitari,dr Condrutz, esti bine unde esti ,bine ca nu te-ai angajat in cloaca asta!!
Cetateanu':
(15 Decembrie 2014, 14:47)
Nu zau, bre...
doina :
(15 Decembrie 2014, 13:51)
pentru pacienti nu e bine .E prea mult pentru un MEDIC ,medicul trebuie sa aiba grija de bolnavi caci pentru asta a fost scolit .Ziua are 24 ore doamna doctor cat timp este ; FIICA  MAMA  SATIE  MEDIC  DIRECTOR  si cat citeste  cat merge la congrese cat doarme .Doamna Doctor ramane-ti DOCTORITA  cu respect pentru dumneavoastra
Petre:
(13 Decembrie 2014, 19:29)
Fuga-i rusinoasa dar e sanatoasa.
Mary:
(13 Decembrie 2014, 11:42)
         Un singur exemplu vreau sa aduc la cunostinta cititorilor acestei publicatii. Una dintre marile magarii petrecute in acest spital a fost examenul de ocuparea posturilor vacante de operator calculator, examen sustinut in aprilie a.c. Numai taxa de participare a fost 30 lei si pe cuvant, nu au fost putini participanti. Un examen trucat mai ceva ca la bac, in care invingatorii erau cunoscuti si recunoscuti de mari spagari. Un final fara "happy end" deoarece spagarul cel mai tare urma sa-si ceara banii inapopi chiar cu amenintari, nestiind ca v-a fi pus pe "liber" foarte curand chiar de cel care-i facilitase acest examen. Si ca sa fie treaba oabla, la cererea dosarelor inapoi, in el regasindu-se acte ce putea fi folosite la alt examen, raspunsul a venit de la secretariatul unitatii ca nefiind posibil deoarece nu se putea face dovada ca respectivul individ a fost la examen, de parca chitanta cu taxa de participare sau lucrarea de examinare nu era deajuns. Nu stiu daca fostul director cunostea aceste detalii dar un singur lucru este cert : a fost doar director si atat.
Mihnea:
(12 Decembrie 2014, 20:01)
Si daca s-ar putea asistentele sa nu mai scoale cu noaptea in cap pacientii pentru tratamente si incercati sa le faceti cucuvelelor din curtea spitalului cuibul in alta parte.
Matei:
(12 Decembrie 2014, 19:56)
Cita bunavointa poti sa ai cind primesti o programare dupa saptamini bune, astepti ore intregi la usa doctorului, trebuie sa scoti bani din buzunar pentru analize, medicamente si nu numai si la final afli ca diagnosticul a fost putin pe alaturi.
Rodica:
(12 Decembrie 2014, 19:31)
Din totalul de aproximativ 28 de miliarde, o avere, pacientilor revine o citime de 3,5 miliarde, mizilic. Desfiintati spitalul si dati toti banii bolnavilor care s-ar putea trata astfel corespunzator in spitale mai de soi cum ar fi cele din Ungaria sau Austria.
Leto:
(12 Decembrie 2014, 19:12)
E vreun fel de spovedanie publica? Are dumnealui impresia ca si-a spalat pacatele daca a repus lucrurile pe un fagas cit decit normal si legal? Asta a fost numai o spoiala, asa, greul abia acum urmeaza. Pentru grajdurile lui Augias a fost nevoie de Hercule ca sa faca ordine, doctorita Sapira pare sa fie nevasta-sa.
Alen:
(12 Decembrie 2014, 18:50)
Din cei trei muschetari au ramas doar doi. Domn Zamfir isi petrece dupa amiezile in sedinte furtunoase de consiliu local iar doctorul Olaru dupa ultimele informatii a fost chemat la Sorbona sa predea stiinta indreptarii oaselor in gradina de zarzavaturi. Helas, apune o epoca.
Vica:
(12 Decembrie 2014, 18:43)
Intelegem ca n-au fost degeaba trasi de urechi cei responsabili. Intrebarea e din ce fonduri s-au platit amenzile primite? Cind s-au petrecut ilegalitatile domnul Berbece unde era? De ce in urma controalelor facute lucrurile au fost indreptate cit decit si nu s-a intimplat asta inainte? De ce au fost inselate sperantele tinerilor medici? Parintii domnului Berbece stie ce face?
Cornel:
(12 Decembrie 2014, 18:32)
V-a strins nitel de coa...e organili anu-asta, nu degeaba a tot batut darabana presa locala asupra situatiei scandaloase din spital. Parca s-au mai limpezit apele dar nu ne facem iluzii c-o sa curga numai lapte si miere odata cu venirea Sapirei la conducere. Oricum, mai rau decit a fost n-are cum sa fie.
Veta:
(12 Decembrie 2014, 18:02)
La cite organe de control au fost pe metru patrat, e explicabil ca s-au depus ceva eforturi ca lucrurile ca capete o aparenta oarecum umana si n-a mai fost chiar spitalul abramburelii. Adica a fost clar, personalul medical circula pe partea dreapta a culoarului iar gindacii pe stinga. Pacientii nu si-au mai dat duhul decit in prezenta doctorilor iar rezerva de singe si-a depasit propriile asteptari. Dracula n-ar fi avut nimic de comentat.
Domnul Goe:
(12 Decembrie 2014, 17:48)
Ce-i veni? Vruse sa-si faca "mea disculpa"?
adevar:
(12 Decembrie 2014, 14:04)
mare dreptate are  dnu dr condruz.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Vineri 07 Aug 2026
236 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ion Ghica: Incendiu la o anexă gospodărească

Luni, 17 octombrie a.c., trei echipaje de intervenție din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o anexă gospodărească în satul Ion Ghica. A ars ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2022, 13:15
(6704 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Drogați, beți și fără permise, la volan

Polițiștii ialomițeni au continuat activitățile de prevenire și combatere a consumului de droguri. În acest context, polițiștii Biroului Rutier Fetești au depistat în trafic, pe raza localității, trei autoturisme ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2022, 18:25
(3336 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Bărbulești, arestat pentru «conducere fără permis»

Polițiștii din Urziceni au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate. Astfel, polițiștii au pus ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2022, 18:15
(2632 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Procedură redirecționare impozit (profit sau micro)

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că a fost aprobat Formularul 177-«Cerere privind redirecționarea impozitului pe profit/impozitului pe veniturile microintreprinderilor ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2022, 17:20
(7305 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 5 cazuri noi de COVID-19

Luni, 17 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29689, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de duminică, 16 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2022, 16:20
(2326 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în municipiul Fetești!

De marți, 18 octombrie 2022, orele 23,00, până miercuri, 19 octombrie 2022, ora 5,00, în municipiul Fetești se vor realiza lucrări de conectare a sistemului de alimentare cu apă nou executat la rețeaua ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2022, 13:50
(3778 vizualizări - 0 comentarii)


APIA a dat startul plăților în avans pentru Campania 2022

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că duminică, 16.10.2022, a demarat Campania de plată în avans a fermierilor care au depus Cereri unice de plată în anul 2022. Cuantumurile ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2022, 12:20
(11999 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Duminică, 16 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 29684, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 15 octombrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2022, 16:40
(2241 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Sâmbătă, 15 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 29684, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de vineri, 14 octombrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2022, 16:20
(3392 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 14 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29684, fiind înregistrate 4 cazuri noi față de ziua de joi, 13 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2022, 16:15
(2640 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Prof. dr. Constantin Dulcan, invitat la «Salonul Anual de Carte»

Luni, 17 octombrie a.c., în cadrul «Salonului Anual de Carte», organizat la Slobozia, se va desfășura conferința «Despre frumusețea vieții! Experiențe de schimbare a alimentației care au schimbat vieți ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2022, 15:45
(9971 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: 29 de absolvenți, selectați în vederea ocupării unui loc de muncă

Vineri, 14 octombrie a.c., s-a desfășurat bursa locurilor de muncă pentru absolvenți, organizată de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița. La nivelul județului, până la data desfașurării ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2022, 15:30
(7662 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Bilanțul perchezițiilor organizate de polițiști

Ialomița: Bilanțul perchezițiilor organizate de polițiști

Peste 37000 de lei, 4000 de euro, 1 pistol, 3 arme tip airsoft, obiecte contondente precum și documente de interes operativ au fost ridicate în urma celor 26 de percheziții domiciliare efectuate joi, 1 ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2022, 18:15
(3531 vizualizări - 5 comentarii)


Căutați de autoritățile germane, identificați de polițiștii din Urziceni

Doi bărbați de 21 și 33 de ani, pe numele cărora autoritățile judiciare din Germania au emis mandate europene de arestare pentru comiterea infracțiunii de «tentativă de omor», au fost identificați de polițiști ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2022, 18:00
(3983 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Adolescent urmărit de polițiști după ce a furat o mașină

Un adolescent de 15 ani din Fetești s-a ales cu un dosar penal după ce în seara zilei de miercuri, 12 octombrie a.c., a furat o mașină din fața porții unui cetățean din municipiu. Acesta a fost prins de ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2022, 17:30
(5159 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 5 noi cazuri de COVID-19

Joi, 13 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29680, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de miercuri, 12 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2022, 16:20
(2383 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o locuință în Fetești

Incendiu la o locuință în Fetești

Două echipaje din cadrul Stației de Pompieri Fetești au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o bucătărie și o anexă gospodărească la Fetești. Au ars bucătăria și o anexă gospodărească în ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2022, 14:15
(3163 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


ISU Ialomița: «Ziua Internațională pentru Reducere a Riscurilor la Dezastre»

Aniversată la 13 octombrie, «Ziua Internațională pentru Reducere a Riscurilor la Dezastre» marchează modul în care oamenii și comunitățile din întreaga lume depun eforturi pentru reducerea expunerii la ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2022, 14:10
(10111 vizualizări - 0 comentarii)


Luciu: Femeie salvată dintr-o fântână

Luciu: Femeie salvată dintr-o fântână

O misiune dificilă și de amploare, dar cu un final fericit, au avut echipajele de pompieri din Slobozia și Țăndărei. Astfel, miercuri, 12 octombrie a.c., în jurul orelor 15,20, prin apel la numărul unic ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2022, 13:55
(6408 vizualizări - 0 comentarii)


26 de percheziții domiciliare la Bărbulești și Urziceni

Joi, 13 octombrie a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au pus în aplicare 26 de mandate de percheziție domiciliară, dintre care 16 în municipiul Urziceni și 10 în comuna Bărbulești. În urma descinderilor ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2022, 10:30
(3344 vizualizări - 0 comentarii)


Prevenirea delicvenței juvenile și siguranța în școli, în atenția prefectului de Ialomița

Prevenirea delicvenței juvenile și siguranța în școli, în atenția prefectului de Ialomița

Miercuri, 12 octombrie 2022, prefectul județului Ialomița a convocat ședința Echipei Interinstituționale pentru creșterea gradului de siguranță a elevilor și a personalului didactic și prevenirea delicvenței ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2022, 17:10
(9369 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România: «Apa noastră cea de toate zilele»

Miercuri, 19 octombrie a.c., între orele 15,00-17,00, Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia va organiza evenimentul «Apa noastră cea de toate zilele»-o dezbatere despre reabilitarea sistemului național ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2022, 16:25
(9618 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 12 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29675, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de marți, 11 octombrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2022, 16:15
(1916 vizualizări - 0 comentarii)


Ajutoare materiale și financiare oferite de parohiile din cadrul Protopopiatului Slobozia

Ajutoare materiale și financiare oferite de parohiile din cadrul Protopopiatului Slobozia

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor și în coordonarea părintelui protopop Laurențiu Cioranu, conform rapoartelor trimestriale de activitate, parohiile ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2022, 14:50
(10375 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Subvenții acordate angajatorilor pentru încadrarea în muncă a anumitor categorii de persoane

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă implementează la nivel național, prin intermediul agențiilor județene, proiectul «PROACCES 4-Subvenționarea locurilor de muncă pentru șomeri», proiect ce ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2022, 14:40
(11444 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ANOFM subvenție


Percheziții domiciliare la Țăndărei și Fetești

Miercuri, 12 octombrie a.c., polițiștii IPJ Ialomița efectuează 8 percheziții domiciliare, în municipiul Fetești și orașul Țăndărei, pentru documentarea activității infracționale a unor persoane bănuite ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2022, 11:30
(6938 vizualizări - 1 comentariu)


Bordușani: Bunuri susceptibile a fi contrafăcute, confiscate de polițiști

Efective din cadrul Poliției Fetești au depistat, pe raza comunei Bordușani, un bărbat de 39 de ani, din județul Constanța, în timp ce oferea spre vânzare din interiorul unui autoturism articole de îmbrăcăminte ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 19:20
(7897 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, fără permis

Polițiștii din Urziceni au oprit în trafic, pe DN2, la intersecția cu DN1D, un autoturism condus de un tânăr, în vârstă de 21 de ani. În urma verificărilor efectuate în bazele de date s-a constatat faptul ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 19:10
(2864 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 7 noi cazuri de COVID-19

Marți, 11 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29673, fiind înregistrate 7 cazuri noi față de ziua de luni, 10 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 16:15
(1485 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Protest al pensionarilor în fața Prefecturii Ialomița

Slobozia: Protest al pensionarilor în fața Prefecturii Ialomița

Membrii Uniunii Județene a Pensionarilor Ialomița și cei ai Consiliului Județean al Persoanelor Vârstnice Ialomița, alături de alte asociații care susțin drepturile pensionarilor au organizați marți, 1 ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2022, 15:00
(9499 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Gigel în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere cetatean în Costul «ipocriziei politice» în opinia deputatului PSD Ștefan Țintă: blocarea fondurilor PNRR din rațiuni de partid! Sindicat în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere antiagatha în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă nemultumitu' în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...