Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar din parte-mi, arhierești binecuvîntări !


Dreptmăritori creștini,
După ce magii au ajuns la Betleem și s-au închinat dumnezeiescului Prunc, i-au oferit Acestuia daruri de aur, smirnă și tămîie: aurul pentru a omagia demnitatea Sa regală; smirna pentru a ne aminti de moartea Sa jertfelnică, iar tămîia pentru a cinsti dumnezeirea Sa. Sfîntul Evanghelist Matei povestește cum prin intermediul magilor, popoarele păgîne s-au închinat Mîntuitorului Hristos; cum Pruncul Iisus era amenințat cu moartea de regele Irod; și cum Dumnezeu, prin intermediul Dreptului Iosif și al Fecioarei Maria, are grijă de Pruncul Iisus.
Probabil că părinții după trup ai Domnului, Iosif și Maria au fost profund mîngîiați de venirea magilor și de ceea ce au făcut ei. Aceasta era confirmarea tuturor lucrurilor minunate care se spuseseră înainte cu privire la Pruncul Iisus: Dreptului Iosif de către un înger în vis, Fecioarei Maria de către îngerul Gavriil și Elisabeta, iar atît Dreptului Iosif, cît și Fecioarei Maria de către păstorii care le-au povestit ce le-au spus îngerii pe cîmpul de lîngă Betleem.
În capitolul al doilea al Evangheliei după Matei întîlnim de cinci ori expresia «Pruncul și mama Lui» (Matei 2, 11, 13, 14, 20, 21). Pruncul Iisus și Maria, mama Lui, sînt prezentați totdeauna împreună și niciodată despărțiți. Cînd magii au găsit Pruncul la Betleem, se spune în Evanghelia Sfîntului Matei că: «au văzut pe Prunc împreună cu Maria, mama Lui» (Matei 2, 11). Dreptul Iosif trebuie să salveze Pruncul de ura lui Irod și primește această poruncă de la Dumnezeu: «scoală-te, ia Pruncul și pe mama Lui și fugi în Egipt» (Matei 2, 13), iar el ascultă și împlinește imediat această poruncă (2, 14). Cînd a trebuit să se întoarcă din Egipt, evanghelistul ne spune că din nou îngerul Domnului i s-a arătat în vis lui Iosif și i-a spus: «Scoală-te ia Pruncul și pe mama Lui și mergi în pământul lui Israel» (2, 20). Și de data aceasta, din nou, Iosif ascultă și se supune (2, 21). Evanghelistul subliniază că Pruncul și mama Lui sînt inseparabili. Ceea ce are loc întotdeauna în relațiile profund omenești dintre un prunc și mama sa este valabil și pentru  dumnezeiescul Prunc Iisus și Maria, mama Lui: Pruncul este dependent de mama Lui și fără de ea nu poate trăi. La rîndul ei Maria, mama Lui, este legată de El, asumîndu-și grija maternă a creșterii Lui. Mama și Pruncul se află într-o strînsă și intimă comuniune de viață. Această perioadă din viața lui Iisus, în care, El este un Prunc ce are nevoie de ajutor, precum și acest aspect al relației Sale cu Fecioara Maria, în care ea se dedică întru totul Lui, sînt evidențiate de Sfîntul Evanghelist Matei mai mult decît toți ceilalți evangheliști. Dreptul Iosif are îndatorirea de a proteja Pruncul de pericolele externe, iar Sfînta Fecioară Maria are grija maternă a creșterii Lui. Dreptul Iosif și Fecioara Maria au îndatoriri diferite, însă în centrul vieții lor se află slujirea pe care i-o aduc dumnezeiescului Prunc; o slujire care nu are nimic particular, ci este întrutotul firească. Dumnezeu L-a trimis în lume pe Fiul Său ca pe un Prunc și, asemenea tuturor pruncilor, este amenințat în multe feluri și depinde de slujiri multiple.
Potrivit Sfîntului Evanghelist Luca, Dreptul Simion, care aștepta mîntuirea lui Israel, a vorbit și despre o sabie care va străpunge sufletul Mariei (Luca 2, 34-35). Această sabie începe să străpungă deja de pe acum, căci, într-un vis, Iosif aude vocea unui înger, spunîndu-i să se scoale imediat și să fugă în Egipt cu Pruncul și cu mama Lui. Motivul: Irod se pregătea de un gest plin de cruzime, adică, să caute Pruncul și să-L ucidă. Prin această poruncă, de a se scula în grabă și de a fugi în Egipt, ne sînt descoperite purtarea de grijă a lui Dumnezeu și ocrotirea Sa pentru Pruncul dumnezeiesc.
Comportamentul lui Irod se află în opoziție cu cel al Fecioarei Maria și al Dreptului Iosif. Aceștia îl protejează pe Prunc și au grijă de El, în timp ce Irod vrea să-l ucidă. Își simte amenințat tronul regal de un prunc. Ce fel de putere este aceea care depinde de eliminarea unui prunc? Fuga este șansa oferită celor slabi ca să scape de o putere distrugătoare. Mai mult decît Pruncul Însuși, Fecioara Maria și Dreptul Iosif trăiesc experiența pericolelor pricinuite de Irod, neajunsurile fugii și ostenelile șederii într-o țară străină. Viața părinților după trup, alături de Pruncul dumnezeiesc și comuniunea cu El le-au oferit mari și profunde experiențe duhovnicești, dar i-au făcut de asemenea părtași tuturor pericolelor și suferințelor.
Însă Fecioara Maria, ca mamă, a simțit cel mai mult ascuțișurile de sabie care i-au străpuns inima de la nașterea dumnezeiescului Prunc pînă la vederea Lui, răstignit pe cruce. «Maria, mama lui Iisus» (cf. Fapte 1, 14) a avut o rînduială unică în iconomia lui Dumnezeu, o relație privilegiată, legată de alegerea ei pentru a deveni «Maica Domnului» (cf. Luca 1, 43), prin întruparea celei de-a doua Persoane a Preasfintei Treimi. De aceea, maternitatea ei, în urma alegerii divine, a fost una cu totul specială. 

Iubiții mei fii duhovnicești,
Plecînd de la cele relatate de Sfîntul Evanghelist Matei, se poate spune că cinstirea deosebită a Bisericii față de Fecioara Maria, Maica Domnului, s-a dezvoltat, pornind de la purtarea ei de grijă pentru dumnezeiescul Prunc, încă de lîngă ieslea de la Betleem. În vechime, cînd încă nu se dezvoltase calendarul Bisericii, singura sărbătoare închinată Fecioarei Maria era în a doua zi a praznicului Nașterii Domnului, în 26 decembrie, cunoscută cu vechiul său nume de «Soborul în cinstea Preacuratei Născătoare de Dumnezeu».
În acea noapte unică pentru creștini, cînd Iisus S-a născut, chipul Mamei cu Pruncul a devenit și rămîne pentru totdeauna cea mai importantă, mai profundă și mai fericită icoană a credinței noastre. Astăzi, principala icoană a Fecioarei Maria este cea a Maicii cu Pruncul-care, pentru Biserica Ortodoxă, este, în primul rînd, o icoană a Întrupării.
În icoana Nașterii Domnului vedem, pe de o parte, expusă credința noastră în dumnezeirea și natura umană a Fiului lui Dumnezeu întrupat, iar pe de alta, icoana ne sugerează care sînt consecințele venirii Sale în lume. După cum ne învață Sfîntul Grigorie Teologul, Nașterea lui Hristos este «sărbătoarea re-creării lumii», a unei înnoiri, care sfințește întreaga lume. El a venit să sfințească lumea, iar prin întruparea Sa întreaga creație dobîndește un sens nou, legat de scopul final al existenței ei -transfigurarea ei ultimă.
Într-una din cîntările Bisericii de la Crăciun ne întrebăm: «Ce vom aduce Ție, Hristoase? Că Te-ai arătat pe pămînt, om pentru noi...». Și îndată urmează răspunsul: «Fiecare dintre făpturile cele făcute de Tine, mulțumire aduc Ție. Îngerii lauda, cerurile steaua, magii darurile, păstorii uimirea, pămîntul peștera, pustiul ieslea; iar noi pe Maica Fecioară!» (Stihiră la Vecernia Nașterii Domnului). Reiese din această cîntare că Nașterea Domnului a fost întîmpinată de întreaga creație: îngerii au cîntat cîntări, cerul a pogorît steaua, magii au adus daruri, păstorii au venit cu închinarea, pămîntul a oferit peștera, iar noi, oamenii, am dat-o pe Fecioara Maria.
Toată creația ia parte la eveniment, iar în jurul Pruncului nou-născut vedem reprezentanți ai întregii lumi create, fiecare aducîndu-și prinosul lui sau, cum spune Biserica, fiecare mulțumind în felul său.
Însemnătatea profundă a acestei cîntări remarcabile din Slujba de Crăciun este aceea că lumea și întreaga creație participă la planul lui Dumnezeu de mîntuire, tînjind după unirea cu El, nu doar așteptînd venirea Lui, ci pregătindu-se pentru această întîlnire dintre Dumnezeu și om în deplină libertate și iubire.
Imnograful care a alcătuit această cîntare prezintă întreaga creație ca aflîndu-se într-o procesiune cosmică, care merge în întîmpinarea Mîntuitorului: steaua, pustiul, peștera, ieslea, îngerii, păstorii, magii, iar în mijlocul acestei procesiuni strălucitoare se află Fecioara Maria, Maica Domnului, rodul cel mai frumos și desăvîrșit al creației, prin care Dumnezeu a ales ca Fiul Său să devină Fiul Omului, ca pe noi, fiii oamenilor, să ne facă fii ai lui Dumnezeu după har.
Cîntarea ne spune că peștera a fost darul pustiei pentru Pruncul dumnezeiesc. Însemnătatea acestui dar se descoperă în cuvintele Sfîntului Grigorie Teologul, care scrie: «Plecați-vă în fața ieslelor prin care voi, cei lipsiți, ați fost crescuți de Cuvîntul» (adică ați crescut, hrăniți cu pîinea Euharistică). Pustia, ca loc nelocuit, care i-a oferit adăpost Mîntuitorului, pe Care, de la naștere, lumea nu L-a primit, a fost locul în care Dumnezeu a hrănit cu mană poporul Israel, timp de 40 de ani, în vremea peregrinării sale. Iar mana nu a fost altceva decît o anticipare prefigurativă a darului Betleemului, a Pîinii Vieții care s-a pogorît din cer, a lui Iisus Mielul, care S-a făcut pentru noi pîinea Euharistică, ce ni se oferă pe masa altarului.
Peștera, ieslea, scutecele sînt indiciile coborîrii lui Dumnezeu la noi, a smereniei Sale desăvîrșite.
Însă atît icoana Nașterii lui Hristos, cît și cîntările slujbelor ne atrag atenția asupra locului pe care Maica Domnului îl ocupă în planul mîntuirii. Ea este cel mai înălțător dar pe care omul a fost vreodată în stare să-l facă lui Dumnezeu. Maica Domnului este preamărită ca fiind darul cel mai de preț pe care lumea l-a oferit lui Dumnezeu, pentru că din ea S-a născut Fiul lui Dumnezeu întrupat, darul cerului făcut nouă oamenilor. În libertate deplină și iubire necondiționată ea a acceptat ca Dumnezeu să zămislească în ea, pe Cel ce avea să vină în lume, pe Cel ce Fiul lui Dumnezeu se va chema: «Fie! Să-mi fie mie după cuvîntul tău!» (Luca 1, 38).
În jurul Maicii Domnului și a dumnezeiescului Prunc, îngerii slăvesc pe Dumnezeu și bine-vestesc oamenilor. Acești oameni sînt, în primul rînd, păstorii, primii fii ai lui Israel care I se închină Pruncului; ei constituie începutul Bisericii evreilor, iar magii -«începutul neamurilor»- Biserica neamurilor păgîne. Pe de o parte, sînt păstorii-oameni simpli, cu care Dumnezeu comunică direct, în împrejurările concrete ale vieții lor zilnice de lucru; pe de altă parte, sînt magii -oameni învățați, care au de străbătut o cale lungă, de la cunoașterea a ceea ce este relativ la ceea ce este absolut, prin subiectul pe care îl studiază. Așadar, Dumnezeu se descoperă atît oamenilor simpli, cît și celor mai învățați, care se apropie de tainele dumnezeiești cu smerenie, credință și întru curăția vieții: «Taina nu suferă ispitire, ci cu credință apropiindu-ne strigăm: Netîlcuitule Doamne, slavă ție!».
În poezia și cîntările specifice slujbelor de Crăciun, chipul Maicii și al Pruncului sînt prezentate, așadar, într-o lumină negrăită. Aici, toate cele ce au fost sfîșiate de păcat și ostilitate, de mîndrie omenească, sînt iarăși unite: cerul cu pămîntul, Dumnezeu și oamenii, natura și duhul. Lumea întreagă devine doxologică, un imn de laudă, cuvintele devin o cîntare a iubirii, materia devine dar și întreaga natură se face iesle. În această imagine a Maicii și a Pruncului, iubirea eternă a lui Dumnezeu, pentru lume și iubirea eternă a lumii -în starea ei cea mai profundă- pentru Dumnezeu se unesc, se completează, biruiesc! Și nimeni nu a fost capabil vreodată să dezrădăcineze această imagine din memoria și conștiința umană.

Iubiții mei fii sufletești,
Sărbătoarea Nașterii Domnului sau a Crăciunului este în primul rînd o sărbătoare a familiei creștine, a cinstirii mamelor și darului de prunci, a familiilor care, asemenea celei după trup a Domnului, se îngrijesc de aducerea pe lume a copiilor, de creșterea și ocrotirea lor. Este important ca în zilele noastre, cînd familia creștină este condiționată și, de cele mai multe ori, determinată de constrîngeri socio-economice, să nu ne părăsim credința și speranța că Dumnezeu poate «birui rînduiala firii», după cum reiese din exemplul Maicii Domnului. Ne interesează astăzi ca fiii noștri să crească sănătos și frumos prin contribuția în primul rînd a educației primită în familie, iar mai apoi în școală și Biserică. De aceea este nevoie să veghem la educația fiilor noștri, nu numai pentru dobîndirea cunoștințelor necesare alegerii unui drum în viață, ci și pentru formarea lor morală și civică. Educația religioasă în familie și, mai ales, prin ora de religie din școlile noastre este absolut necesară pentru a-i ajuta pe copiii noștri să facă față tentațiilor și seducției lumii acestea, să stea departe de cei care le propun o fericire iluzorie și evadarea din lumea aceasta prin consumul de droguri sau alte substanțe care distrug ființa umană. Să-i ajutăm pe copiii noștri să devină «făcători de pace» într-o lume a violenței verbale și fizice, cultivîndu-le conștiința apartenenței la o comunitate a valorilor veșnice, în care Biserica noastră Ortodoxă crede și pentru care militează.

Iubiți frați și surori în Domnul,
Fie ca această zi a păcii și bucuriei, marea prăznuire a Nașterii Mîntuitorului Iisus Hristos, să fie un izvor de bucurie, pace și împliniri pentru voi toți, acum și în Noul An 2015, închinat în Patriarhia Română Sfîntului Ioan Gură de Aur și misiunii parohiei și mănăstirii azi.
Fie ca lumea bolnavă și dezbinată de ură, în care trăim, să-și găsească pacea pe care Mântuitorul Iisus Hristos a adus-o, «Pace vă las vouă, pacea Mea o dau vouă!» (Ioan 14,27), descoperind și trăind Cuvântul Evangheliei Vieții.

Al vostru părinte duhovnicesc,
pururi rugător către Domnul Iisus, Dumnezeul nostru,
ca să dăruiască pace lumii și sufletelor noastre mare milă.

† VINCENȚIU
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

24 Decembrie 2014, 11:20 (6271 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Episcopia Sloboziei și Călărașilor acuză Garda de Mediu Ialomița de «inacțiune»
Episcopia Sloboziei și Călărașilor sesizează problema poluării olfactive din Slobozia
Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Joi 25 Iun 2026
287 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Polițiștii ialomițeni atrag atenția asupra înșelăciunilor

Pentru a preîntâmpina comiterea unor fapte de înșelăciune prin metoda distragerii atenției, polițiștii ialomițeni atrag atenția cu privire la modul de operare folosit de infractori și recomandă cetățenilor ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2021, 16:25
(2945 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 45 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 19 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11358, fiind înregistrate 45 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2021, 16:50
(6028 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 38 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 18 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11313, fiind înregistrate 38 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2021, 17:05
(3944 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 75 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 17 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11275, fiind înregistrate 75 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2021, 16:30
(5036 vizualizări - 0 comentarii)


Tânără din Fetești, amendată că nu a respectat măsura izolării la domiciliu

Joi, 16 septembrie a.c., au continuat acțiunile desfășurate de polițiștii ialomițeni în contextul situației epidemiologice provocate de virusul SARS-CoV-2. O tânără de 22 de ani, din Fetești, a fost depistată ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2021, 14:15
(13265 vizualizări - 1 comentariu)


Beat și fără permis, la volan pe străzile din Urziceni

În noaptea de joi spre vineri, 16/17 septembrie a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din Urziceni au oprit pentru control, pe strada Transilvaniei, un autoturism  condus de un bărbat în vârstă de ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2021, 13:55
(4963 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița, ianuarie-august 2021: 27 de accidente grave, 18 persoane decedate, 19 răniți

În perioada 16-22 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, polițiștii rutieri vor acționa în cadrul Proiectului Național «ROADPOL-Safety Days», pentru reducerea numărului accidentelor rutiere și ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2021, 13:40
(1747 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Încasări la bugetul consolidat de 751,28 milioane de lei în primele 8 luni din 2021

Printr-un comunicat de presă, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița precizează că la bugetul consolidat, în perioada ianuarie-august 2021, s-au încasat venituri în sumă totală de 751,28 ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2021, 12:55
(2592 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Opt bărbați, reținuți pentru fapte de «furt»

În ziua de miercuri, 15 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au pus în executare 21 mandate de percheziție domiciliară, ce au vizat documentarea activității infracționale a unor persoane bănuite de săvârșirea ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2021, 18:10
(2426 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Joi, 30 septembrie 2021, termen limită pentru depunerea Formularul 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că joi, 30 septembrie 2021, este termenul limită de depunere a «Declarației informative privind livrările/prestările și ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2021, 17:55
(5525 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 22 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 16 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11200, fiind înregistrate 22 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2021, 16:50
(1663 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: 18/19 septembrie 2021, Sfințirea Mare a Bisericii Mânăstirii Hagieni

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: 18/19 septembrie 2021, Sfințirea Mare a Bisericii Mânăstirii Hagieni

În zilele de sâmbătă și duminică, 18 și 19 septembrie 2021, se va săvârși slujba de târnosire (sfințire) a Bisericii Mânăstirii Hagieni cu hramul «Sfântul Ierarh Nicolae» . La eveniment vor fi prezenți ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2021, 13:20
(8458 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: 53,013 milioane de lei, obligații suplimentare de plată stabilite ca urmare a controalelor

Activitatea de Inspecție Fiscală din cadrul AJFP Ialomita a efectuat, în luna august 2021, controale la contribuabili persoane fizice și juridice. Astfel, au fost finalizate 20 de inspecții fiscale, 12 ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 16:45
(7202 vizualizări - 4 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 40 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 15 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11178, fiind înregistrate 40 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 16:40
(2461 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Borănești, Coșereni, Gârbovi, Amara și Ciulnița. Hoții, în vizor!

În dimineața zilei de miercuri, 15 septembrie 2021, polițiștii ialomițeni au descins la locuințele a 21 de persoane bănuite de comiterea mai multor furturi din societăți comerciale. 10 persoane au fost ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 13:55
(4176 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Controale la societățile comerciale din zona unităților școlare

Magazinele din curtea școlilor și din zonele adiacente acestora au fost verificate de polițiștii ialomițeni, în vederea prevenirii și combaterii comercializării ilegale de mărfuri alimentare, băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 13:45
(4585 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziția «De la brazdă la cuptor» la Muzeul Național al Agriculturii

La Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia se va deschide vineri, 17 septembrie 2021, orele 10,00, expoziția «De la brazdă la cuptor», care prezintă principalele etape ale drumului pâinii, începând ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 13:35
(3497 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată și miriști de porumb

ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată și miriști de porumb

Marți, 14 septembrie a.c., în jurul orelor 15,00, pompierii din Țăndărei au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată, produs pe un teren viran pe raza comunei Mihail ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 12:35
(3157 vizualizări - 0 comentarii)


APIA a demarat plata ajutorului de stat în sectorul bovin

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de miercuri, 15 septembrie 2021, demarează autorizarea la plată a ajutorului de stat pentru susținerea activității crescătorilor ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2021, 12:10
(6507 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția ialomițeană caută ajutor de șef de post. 14 funcții, scoase la concurs!

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița scoate la concurs 14 posturi de ajutor șef de post, prin încadrare directă din sursă externă, în scopul reducerii deficitului de personal. Înscrierile se fac ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2021, 18:20
(9370 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive ale polițiștilor

În ultimele 24 de ore, polițiștii au intervenit la 70 de evenimente, din care 66 sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, au constatat 22 de infracțiuni și au aplicat 185 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2021, 18:10
(2769 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 26 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 14 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11138, fiind înregistrate 26 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2021, 16:50
(6644 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: «Sprijin pentru prima împădurire și crearea de suprafețe împădurite»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că, în perioada 15 septembrie 2021-28 februarie 2022, se primesc cereri de sprijin pentru accesarea Schemei de ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2021, 13:40
(3629 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Rechizite și îmbrăcăminte pentru elevii nevoiași

Protopopiatul Urziceni: Rechizite și îmbrăcăminte pentru elevii nevoiași

Protopopiatul Urziceni a continuat seria acțiunilor filantropice, oferind rechizite și îmbrăcăminte copiilor săraci din eparhie, cu ocazia debutului noului an școlar. 661 de elevi, cu posibilități materiale ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2021, 11:10
(3034 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul!

În perioada 14-17 septembrie 2021, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în localitățile ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 19:15
(4956 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Beneficiarii «Clubului de vară», în excursie tematică la Galați

Protopopiatul Slobozia: Beneficiarii «Clubului de vară», în excursie tematică la Galați

Sâmbătă, 11 septembrie 2021, beneficiarii «Clubului de vară» desfășurat de Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Școala Gimnazială Bucu și Primăria Bucu au participat la excursia organizată în județul ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 19:05
(4209 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 30 septembrie 2021, termenul până la care mai pot fi depuse cereri de acordare a eșalonărilor la plată în formă simplificată

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor, persoanelor fizice și juridice, care au obligații de plată a căror scadență/termen de plată s-a împlinit după data declarării ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 17:50
(3728 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 17 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 13 septembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 11112, fiind înregistrate 17 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 16:45
(1738 vizualizări - 0 comentarii)


Service-urile auto, în vizorul ITM Ialomița

În perioada 6-8 septembrie 2021 s-a desfășurat Campania Națională pentru identificarea cazurilor de muncă nedeclarată la angajatorii care își desfășoară activitatea în domeniul «întreținerea și repararea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 16:25
(7110 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 18 incendii produse în mai multe localități

ISU Ialomița: 18 incendii produse în mai multe localități

Sâmbătă, 11 septembrie a.c., pompierii din Fetești au fost solicitați să intervină la un incendiu izbucnit la o anexă gospodărească a unui cetățean din Fetești. La sosirea forțelor de intervenție, incendiul ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2021, 14:50
(1522 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...