Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

PASTORALĂ LA NAȘTEREA DOMNULUI

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
iar din parte-mi, arhierești binecuvîntări !


Dreptmăritori creștini,
După ce magii au ajuns la Betleem și s-au închinat dumnezeiescului Prunc, i-au oferit Acestuia daruri de aur, smirnă și tămîie: aurul pentru a omagia demnitatea Sa regală; smirna pentru a ne aminti de moartea Sa jertfelnică, iar tămîia pentru a cinsti dumnezeirea Sa. Sfîntul Evanghelist Matei povestește cum prin intermediul magilor, popoarele păgîne s-au închinat Mîntuitorului Hristos; cum Pruncul Iisus era amenințat cu moartea de regele Irod; și cum Dumnezeu, prin intermediul Dreptului Iosif și al Fecioarei Maria, are grijă de Pruncul Iisus.
Probabil că părinții după trup ai Domnului, Iosif și Maria au fost profund mîngîiați de venirea magilor și de ceea ce au făcut ei. Aceasta era confirmarea tuturor lucrurilor minunate care se spuseseră înainte cu privire la Pruncul Iisus: Dreptului Iosif de către un înger în vis, Fecioarei Maria de către îngerul Gavriil și Elisabeta, iar atît Dreptului Iosif, cît și Fecioarei Maria de către păstorii care le-au povestit ce le-au spus îngerii pe cîmpul de lîngă Betleem.
În capitolul al doilea al Evangheliei după Matei întîlnim de cinci ori expresia «Pruncul și mama Lui» (Matei 2, 11, 13, 14, 20, 21). Pruncul Iisus și Maria, mama Lui, sînt prezentați totdeauna împreună și niciodată despărțiți. Cînd magii au găsit Pruncul la Betleem, se spune în Evanghelia Sfîntului Matei că: «au văzut pe Prunc împreună cu Maria, mama Lui» (Matei 2, 11). Dreptul Iosif trebuie să salveze Pruncul de ura lui Irod și primește această poruncă de la Dumnezeu: «scoală-te, ia Pruncul și pe mama Lui și fugi în Egipt» (Matei 2, 13), iar el ascultă și împlinește imediat această poruncă (2, 14). Cînd a trebuit să se întoarcă din Egipt, evanghelistul ne spune că din nou îngerul Domnului i s-a arătat în vis lui Iosif și i-a spus: «Scoală-te ia Pruncul și pe mama Lui și mergi în pământul lui Israel» (2, 20). Și de data aceasta, din nou, Iosif ascultă și se supune (2, 21). Evanghelistul subliniază că Pruncul și mama Lui sînt inseparabili. Ceea ce are loc întotdeauna în relațiile profund omenești dintre un prunc și mama sa este valabil și pentru  dumnezeiescul Prunc Iisus și Maria, mama Lui: Pruncul este dependent de mama Lui și fără de ea nu poate trăi. La rîndul ei Maria, mama Lui, este legată de El, asumîndu-și grija maternă a creșterii Lui. Mama și Pruncul se află într-o strînsă și intimă comuniune de viață. Această perioadă din viața lui Iisus, în care, El este un Prunc ce are nevoie de ajutor, precum și acest aspect al relației Sale cu Fecioara Maria, în care ea se dedică întru totul Lui, sînt evidențiate de Sfîntul Evanghelist Matei mai mult decît toți ceilalți evangheliști. Dreptul Iosif are îndatorirea de a proteja Pruncul de pericolele externe, iar Sfînta Fecioară Maria are grija maternă a creșterii Lui. Dreptul Iosif și Fecioara Maria au îndatoriri diferite, însă în centrul vieții lor se află slujirea pe care i-o aduc dumnezeiescului Prunc; o slujire care nu are nimic particular, ci este întrutotul firească. Dumnezeu L-a trimis în lume pe Fiul Său ca pe un Prunc și, asemenea tuturor pruncilor, este amenințat în multe feluri și depinde de slujiri multiple.
Potrivit Sfîntului Evanghelist Luca, Dreptul Simion, care aștepta mîntuirea lui Israel, a vorbit și despre o sabie care va străpunge sufletul Mariei (Luca 2, 34-35). Această sabie începe să străpungă deja de pe acum, căci, într-un vis, Iosif aude vocea unui înger, spunîndu-i să se scoale imediat și să fugă în Egipt cu Pruncul și cu mama Lui. Motivul: Irod se pregătea de un gest plin de cruzime, adică, să caute Pruncul și să-L ucidă. Prin această poruncă, de a se scula în grabă și de a fugi în Egipt, ne sînt descoperite purtarea de grijă a lui Dumnezeu și ocrotirea Sa pentru Pruncul dumnezeiesc.
Comportamentul lui Irod se află în opoziție cu cel al Fecioarei Maria și al Dreptului Iosif. Aceștia îl protejează pe Prunc și au grijă de El, în timp ce Irod vrea să-l ucidă. Își simte amenințat tronul regal de un prunc. Ce fel de putere este aceea care depinde de eliminarea unui prunc? Fuga este șansa oferită celor slabi ca să scape de o putere distrugătoare. Mai mult decît Pruncul Însuși, Fecioara Maria și Dreptul Iosif trăiesc experiența pericolelor pricinuite de Irod, neajunsurile fugii și ostenelile șederii într-o țară străină. Viața părinților după trup, alături de Pruncul dumnezeiesc și comuniunea cu El le-au oferit mari și profunde experiențe duhovnicești, dar i-au făcut de asemenea părtași tuturor pericolelor și suferințelor.
Însă Fecioara Maria, ca mamă, a simțit cel mai mult ascuțișurile de sabie care i-au străpuns inima de la nașterea dumnezeiescului Prunc pînă la vederea Lui, răstignit pe cruce. «Maria, mama lui Iisus» (cf. Fapte 1, 14) a avut o rînduială unică în iconomia lui Dumnezeu, o relație privilegiată, legată de alegerea ei pentru a deveni «Maica Domnului» (cf. Luca 1, 43), prin întruparea celei de-a doua Persoane a Preasfintei Treimi. De aceea, maternitatea ei, în urma alegerii divine, a fost una cu totul specială. 

Iubiții mei fii duhovnicești,
Plecînd de la cele relatate de Sfîntul Evanghelist Matei, se poate spune că cinstirea deosebită a Bisericii față de Fecioara Maria, Maica Domnului, s-a dezvoltat, pornind de la purtarea ei de grijă pentru dumnezeiescul Prunc, încă de lîngă ieslea de la Betleem. În vechime, cînd încă nu se dezvoltase calendarul Bisericii, singura sărbătoare închinată Fecioarei Maria era în a doua zi a praznicului Nașterii Domnului, în 26 decembrie, cunoscută cu vechiul său nume de «Soborul în cinstea Preacuratei Născătoare de Dumnezeu».
În acea noapte unică pentru creștini, cînd Iisus S-a născut, chipul Mamei cu Pruncul a devenit și rămîne pentru totdeauna cea mai importantă, mai profundă și mai fericită icoană a credinței noastre. Astăzi, principala icoană a Fecioarei Maria este cea a Maicii cu Pruncul-care, pentru Biserica Ortodoxă, este, în primul rînd, o icoană a Întrupării.
În icoana Nașterii Domnului vedem, pe de o parte, expusă credința noastră în dumnezeirea și natura umană a Fiului lui Dumnezeu întrupat, iar pe de alta, icoana ne sugerează care sînt consecințele venirii Sale în lume. După cum ne învață Sfîntul Grigorie Teologul, Nașterea lui Hristos este «sărbătoarea re-creării lumii», a unei înnoiri, care sfințește întreaga lume. El a venit să sfințească lumea, iar prin întruparea Sa întreaga creație dobîndește un sens nou, legat de scopul final al existenței ei -transfigurarea ei ultimă.
Într-una din cîntările Bisericii de la Crăciun ne întrebăm: «Ce vom aduce Ție, Hristoase? Că Te-ai arătat pe pămînt, om pentru noi...». Și îndată urmează răspunsul: «Fiecare dintre făpturile cele făcute de Tine, mulțumire aduc Ție. Îngerii lauda, cerurile steaua, magii darurile, păstorii uimirea, pămîntul peștera, pustiul ieslea; iar noi pe Maica Fecioară!» (Stihiră la Vecernia Nașterii Domnului). Reiese din această cîntare că Nașterea Domnului a fost întîmpinată de întreaga creație: îngerii au cîntat cîntări, cerul a pogorît steaua, magii au adus daruri, păstorii au venit cu închinarea, pămîntul a oferit peștera, iar noi, oamenii, am dat-o pe Fecioara Maria.
Toată creația ia parte la eveniment, iar în jurul Pruncului nou-născut vedem reprezentanți ai întregii lumi create, fiecare aducîndu-și prinosul lui sau, cum spune Biserica, fiecare mulțumind în felul său.
Însemnătatea profundă a acestei cîntări remarcabile din Slujba de Crăciun este aceea că lumea și întreaga creație participă la planul lui Dumnezeu de mîntuire, tînjind după unirea cu El, nu doar așteptînd venirea Lui, ci pregătindu-se pentru această întîlnire dintre Dumnezeu și om în deplină libertate și iubire.
Imnograful care a alcătuit această cîntare prezintă întreaga creație ca aflîndu-se într-o procesiune cosmică, care merge în întîmpinarea Mîntuitorului: steaua, pustiul, peștera, ieslea, îngerii, păstorii, magii, iar în mijlocul acestei procesiuni strălucitoare se află Fecioara Maria, Maica Domnului, rodul cel mai frumos și desăvîrșit al creației, prin care Dumnezeu a ales ca Fiul Său să devină Fiul Omului, ca pe noi, fiii oamenilor, să ne facă fii ai lui Dumnezeu după har.
Cîntarea ne spune că peștera a fost darul pustiei pentru Pruncul dumnezeiesc. Însemnătatea acestui dar se descoperă în cuvintele Sfîntului Grigorie Teologul, care scrie: «Plecați-vă în fața ieslelor prin care voi, cei lipsiți, ați fost crescuți de Cuvîntul» (adică ați crescut, hrăniți cu pîinea Euharistică). Pustia, ca loc nelocuit, care i-a oferit adăpost Mîntuitorului, pe Care, de la naștere, lumea nu L-a primit, a fost locul în care Dumnezeu a hrănit cu mană poporul Israel, timp de 40 de ani, în vremea peregrinării sale. Iar mana nu a fost altceva decît o anticipare prefigurativă a darului Betleemului, a Pîinii Vieții care s-a pogorît din cer, a lui Iisus Mielul, care S-a făcut pentru noi pîinea Euharistică, ce ni se oferă pe masa altarului.
Peștera, ieslea, scutecele sînt indiciile coborîrii lui Dumnezeu la noi, a smereniei Sale desăvîrșite.
Însă atît icoana Nașterii lui Hristos, cît și cîntările slujbelor ne atrag atenția asupra locului pe care Maica Domnului îl ocupă în planul mîntuirii. Ea este cel mai înălțător dar pe care omul a fost vreodată în stare să-l facă lui Dumnezeu. Maica Domnului este preamărită ca fiind darul cel mai de preț pe care lumea l-a oferit lui Dumnezeu, pentru că din ea S-a născut Fiul lui Dumnezeu întrupat, darul cerului făcut nouă oamenilor. În libertate deplină și iubire necondiționată ea a acceptat ca Dumnezeu să zămislească în ea, pe Cel ce avea să vină în lume, pe Cel ce Fiul lui Dumnezeu se va chema: «Fie! Să-mi fie mie după cuvîntul tău!» (Luca 1, 38).
În jurul Maicii Domnului și a dumnezeiescului Prunc, îngerii slăvesc pe Dumnezeu și bine-vestesc oamenilor. Acești oameni sînt, în primul rînd, păstorii, primii fii ai lui Israel care I se închină Pruncului; ei constituie începutul Bisericii evreilor, iar magii -«începutul neamurilor»- Biserica neamurilor păgîne. Pe de o parte, sînt păstorii-oameni simpli, cu care Dumnezeu comunică direct, în împrejurările concrete ale vieții lor zilnice de lucru; pe de altă parte, sînt magii -oameni învățați, care au de străbătut o cale lungă, de la cunoașterea a ceea ce este relativ la ceea ce este absolut, prin subiectul pe care îl studiază. Așadar, Dumnezeu se descoperă atît oamenilor simpli, cît și celor mai învățați, care se apropie de tainele dumnezeiești cu smerenie, credință și întru curăția vieții: «Taina nu suferă ispitire, ci cu credință apropiindu-ne strigăm: Netîlcuitule Doamne, slavă ție!».
În poezia și cîntările specifice slujbelor de Crăciun, chipul Maicii și al Pruncului sînt prezentate, așadar, într-o lumină negrăită. Aici, toate cele ce au fost sfîșiate de păcat și ostilitate, de mîndrie omenească, sînt iarăși unite: cerul cu pămîntul, Dumnezeu și oamenii, natura și duhul. Lumea întreagă devine doxologică, un imn de laudă, cuvintele devin o cîntare a iubirii, materia devine dar și întreaga natură se face iesle. În această imagine a Maicii și a Pruncului, iubirea eternă a lui Dumnezeu, pentru lume și iubirea eternă a lumii -în starea ei cea mai profundă- pentru Dumnezeu se unesc, se completează, biruiesc! Și nimeni nu a fost capabil vreodată să dezrădăcineze această imagine din memoria și conștiința umană.

Iubiții mei fii sufletești,
Sărbătoarea Nașterii Domnului sau a Crăciunului este în primul rînd o sărbătoare a familiei creștine, a cinstirii mamelor și darului de prunci, a familiilor care, asemenea celei după trup a Domnului, se îngrijesc de aducerea pe lume a copiilor, de creșterea și ocrotirea lor. Este important ca în zilele noastre, cînd familia creștină este condiționată și, de cele mai multe ori, determinată de constrîngeri socio-economice, să nu ne părăsim credința și speranța că Dumnezeu poate «birui rînduiala firii», după cum reiese din exemplul Maicii Domnului. Ne interesează astăzi ca fiii noștri să crească sănătos și frumos prin contribuția în primul rînd a educației primită în familie, iar mai apoi în școală și Biserică. De aceea este nevoie să veghem la educația fiilor noștri, nu numai pentru dobîndirea cunoștințelor necesare alegerii unui drum în viață, ci și pentru formarea lor morală și civică. Educația religioasă în familie și, mai ales, prin ora de religie din școlile noastre este absolut necesară pentru a-i ajuta pe copiii noștri să facă față tentațiilor și seducției lumii acestea, să stea departe de cei care le propun o fericire iluzorie și evadarea din lumea aceasta prin consumul de droguri sau alte substanțe care distrug ființa umană. Să-i ajutăm pe copiii noștri să devină «făcători de pace» într-o lume a violenței verbale și fizice, cultivîndu-le conștiința apartenenței la o comunitate a valorilor veșnice, în care Biserica noastră Ortodoxă crede și pentru care militează.

Iubiți frați și surori în Domnul,
Fie ca această zi a păcii și bucuriei, marea prăznuire a Nașterii Mîntuitorului Iisus Hristos, să fie un izvor de bucurie, pace și împliniri pentru voi toți, acum și în Noul An 2015, închinat în Patriarhia Română Sfîntului Ioan Gură de Aur și misiunii parohiei și mănăstirii azi.
Fie ca lumea bolnavă și dezbinată de ură, în care trăim, să-și găsească pacea pe care Mântuitorul Iisus Hristos a adus-o, «Pace vă las vouă, pacea Mea o dau vouă!» (Ioan 14,27), descoperind și trăind Cuvântul Evangheliei Vieții.

Al vostru părinte duhovnicesc,
pururi rugător către Domnul Iisus, Dumnezeul nostru,
ca să dăruiască pace lumii și sufletelor noastre mare milă.

† VINCENȚIU
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

24 Decembrie 2014, 11:20 (6327 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Episcopia Sloboziei și Călărașilor acuză Garda de Mediu Ialomița de «inacțiune»
Episcopia Sloboziei și Călărașilor sesizează problema poluării olfactive din Slobozia
Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Vineri 26 Iun 2026
259 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: S-au modificat declarațiile pentru notificarea intrării/ieșirii din sistemul TVA

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii ineresați că au fost actualizate declarațiile 097 și 700 ca urmare a modificării plafonului pentru care se aplică sistemul ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2021, 19:40
(5865 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Întrerupere apă la Căzănești

Ca urmare a unei avarii pe conducta principală de alimentare cu apă de pe strada Vasile Popescu din orașul Căzănești, RAJA Constanța a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile joi, 8 aprilie ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2021, 19:25
(2072 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «5 decenii de pictură»

Sâmbătă, 10 aprilie a.c., Galeriile de Artă «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia vor găzdui expoziția personală de pictură a artistului Virgiliu Parghel. Intitulat «5 decenii ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2021, 17:20
(3051 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 40 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 8 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9964, cu 40 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2021, 16:40
(2784 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Eveniment privat întrerupt de polițiști

În cursul zilei de marți, 6 aprilie a.c., aproape 100 de forțe de ordine au acționat pe raza județului Ialomița pentru verificarea respectării măsurilor și interdicțiilor impuse în vederea limitării răspândirii ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2021, 17:45
(2474 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 60 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 6 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9924, cu 60 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2021, 16:25
(4708 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Iazu și Fierbinți-Târg

Accidente la Iazu și Fierbinți-Târg

Marți, 6 aprilie a.c., în jurul orelor 16,15, salvatorii de la Detașamentul de Pompieri Slobozia-Garda de Intervenție Slobozia au fost solicitați să intervină la un accident rutier în care a fost implicat ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2021, 12:45
(2052 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 12 aprilie 2021, termen limită de depunere a unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește persoanelor impozabile, înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015, care nu au depășit plafonul de scutire și care ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2021, 11:40
(4145 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Alexeni, reținut după ce a spart geamurile la 11 autovehicule în Urziceni

Un tânăr, de 23 de ani, din Alexeni, a fost reținut de polițiști în cursul zilei de luni, 5 aprilie a.c., pe raza municipiului Urziceni. Conform oamenilor legii, în cursul nopții de sâmbătă spre duminică ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2021, 21:05
(2258 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

Peste 100 de polițiști ialomițeni au participat luni, 5 aprilie a.c., la o acțiune preventivă ce a avut ca scop respectarea măsurilor de protecție sanitară. Cu ocazia acestei misiuni, oamenii legii au aplicat ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2021, 18:55
(2516 vizualizări - 0 comentarii)


Horia: 48 de ore de luptă cu flăcările

Horia: 48 de ore de luptă cu flăcările

Au trecut 48 de ore de când pompierii din Ialomița și Călărași încearcă să stingă un incendiu care a cuprins o șiră de baloți de aproximativ 50 de metri lungime și 4 metri înălțime. Pompierii au reușit ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2021, 18:40
(3821 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Horia incendiu


Cotorca: Autocamion implicat în accident

În dimineața zilei de marți, 6 aprilie a.c., un accident rutier s-a petrecut în zona localității Cotorca. Din informațiile autorităților, în evenimentul rutier a fost implicat un autocamion. Șoferul autovehiculului ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2021, 18:25
(3783 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


Grupul de Comunicare Strategică: 39 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 6 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9864, cu 39 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2021, 16:25
(2565 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Fetești!

RAJA Constanța informează toți consumatorii din orașul Fetești cu privire la faptul că în noaptea de marți spre miercuri, 6/7 aprilie 2021, în intervalul orar 24,00-04,00, se va opri apa în tot orașul. ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2021, 13:50
(2648 vizualizări - 0 comentarii)


Focar COVID-19: Carantină zonală la Gârbovi

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a dispus carantinarea zonală a comunei Gârbovi. Decizia va intra în vigoare de la miezul nopții de luni spre marți, 5/6 aprilie 2021, și va fi valabilă ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 20:05
(2663 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 600 de persoane aflate în carantină/izolare, verificate de polițiștii ialomițeni în ultimele 24 de ore

Duminică, 4 aprilie a.c., forțele de ordine au fost la datorie, acționând pentru verificarea respectării măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, precum și  pentru prevenirea și limitarea infectării ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 18:45
(1553 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 69 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 5 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9825, cu 69 de cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 16:40
(3151 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Platformă on-line pentru adeverințele aferente sectorului zootehnic

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, începând cu data de 5 aprilie 2021, pune la dispoziție o platformă on-line prin care pot fi transmise către Centrele județene ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 14:20
(4413 vizualizări - 0 comentarii)


Portalul www.anaf.ro oferă posibilitatea înregistrării electronice în sistemul One Stop Shop-OSS

Începând cu 1 aprilie 2021, portalul www.anaf.ro oferă posibilitatea înregistrării electronice în sistemul One Stop Shop-OSS (Regim special de TVA). În conformitate cu prevederile Directivei T ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 13:40
(6215 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți pentru beneficiarii Măsurii 14-bunăstarea animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a demarat procesul de autorizare la plată pentru Măsura 14-Plăți privind bunăstarea animalelor-pachet a) Plăți în favoarea bunăstării ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 12:55
(3521 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Horia și Coșereni

Incendii la Horia și Coșereni

Un incendiu a izbucnit în dimineața zilei de luni, 5 aprilie 2021, la o rezervă de furaje din satul Horia. Locația era în raionul de competență al ISU Călărași însă, din cauza arderii foarte mari, au fost ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2021, 12:40
(4182 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 66 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 4 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9756, cu 66 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2021, 16:50
(3318 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 48 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 3 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9690, cu 48 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2021, 16:40
(2816 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Evaluarea riscului la TVA

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane juridice că în Monitorul Oficial nr. 286 din 22 martie 2021 a fost publicat Ordinul președintelui ANAF nr. 393 din ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 16:55
(4053 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 63 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 2 aprilie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9642, cu 63 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 16:45
(2904 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii de vegetație uscată la Slobozia și Movilița

Pe raza municipiului Slobozia, pompierii militari din cadrul Gărzii de pompieri Slobozia au fost solicitați joi, 1 aprilie a.c., în jurul orelor 11,35, să intervină pentru localizarea și lichidarea unui ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 14:55
(2850 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni rutiere

Joi seara, 1 aprilie 2021, în jurul orelor 22,00, polițiștii rutieri din Fetești au depistat, în flagrant, un bărbat în vârstă de 38 de ani, din Stelnica, în timp ce conducea o autoutilitară pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 14:50
(2213 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Slobozia

Forțe de ordine ale Poliției și Jandarmeriei au acționat în cursul zilei de joi, 1 aprilie 2021, pe raza municipiului Slobozia, pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19 și diminuarea ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 14:40
(3984 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia razie


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

Joi, 1 aprilie a.c., polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile de verificare a modului în care sunt respectate prevederile Legii nr. 55/2020, privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 14:30
(2939 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Slobozia

Joi, 1 aprilie a.c., în jurul orei 12,40, salvatorii de la Garda de intervenție Slobozia au fost solicitați să intervină la un accident rutier, în care au fost implicate două autoturisme și în urma căruia ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2021, 12:20
(2008 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...