Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

Comisarul Sorin Goagă și trei subordonați, trimiși în judecată

Comisarul Sorin Goagă și trei subordonați, trimiși în judecată

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au finalizat cercetările în dosarul deschis pe numele agenților Serviciului Rutier din cadrul Poliției Orașului Țăndărei. Anchetatorii i-au trimis în judecată pe polițiștii Costin Rovilian Clinciu, Daniel Olteanu și Laurențiu Dan Mihale. Alături de ei, în aceeași anchetă, a fost trimis în fața magistraților și comisarul Sorin Goagă, șeful Serviciului Poliției Rutiere Ialomița. Toți patru sînt acuzați de «luare de mită», «fals intelectual» sau «instigare la fals intelectual».
Ancheta a ajuns la final Cercetările în dosarul deschis pe numele agenților Serviciului Rutier al Poliției Orașului Țăndărei și comisarului Sorin Goagă, șeful Serviciului Poliției Rutiere Ialomița, au debutat cu o serie de percheziții în urma cărora au fost aduși la audieri polițiștii Costin Rovilian Clinciu, Daniel Olteanu și Laurențiu Dan Mihale. După o decizie a Curții de Apel București, primii doi agenți au fost arestați preventiv, iar ultimul a fost pus sub control judiciar. Cercetările au continuat cu punerea sub acuzare a comisarului Sorin Goagă care, de asemenea, se află sub control judiciar pentru o perioadă de 60 de zile. În sarcina tuturor oamenilor legii, anchetatorii au reținut mai multe infracțiuni. Așa se face că aceștia sînt acuzați de «luare de mită», «fals intelectual» sau «instigare la fals intelectual», fapte petrecute în cursul anului precedent.
Infractori cu epoleți Prin Rechizitoriul în baza căruia Tribunalul Ialomița a fost învestit să judece acest caz, procurorii au scos la iveală modul în care cei 4 oamenii ai legii au comis infracțiunile pentru care sînt cercetați. Faptele acestora sînt de-a dreptul uluitoare. Cele mai multe dintre acuzații vizează faptul că, sub supravegherea comisarului Sorin Goagă, agenții Costin Rovilian Clinciu, Daniel Olteanu și Laurențiu Dan Mihale ar fi întocmit procese-verbale de contravenție în fals. Concret, aceștia s-ar fi folosit de datele oferite de mai mulți șoferi pe care i-au oprit în trafic, urmînd apoi să le aplice amenzi. Mai mult, aceiași agenți sînt acuzați de faptul că cereau șpagă șoferilor prinși în ilegalitate. În unele cazuri, mita era constituită din produse combustibile și chiar dolari. «Inculpatul Costin Rovilian Clinciu (...) a oprit în trafic un conducător autor străin neidentificat de la care a primit mai multe bancnote în dolari, pentru ca să nu-i întocmească proces-verbal de contravenție pentru abaterea săvîrșită». De asemenea, anchetatorii au reținut în sarcina șefului Poliției Rutiere Ialomița faptul că a falsificat rezultatele testelor de evaluare a subordonaților săi. «Șeful Serviciului Rutier Ialomița, în timp ce se afla în exercitarea atribuțiilor de serviciu, a întocmit în fals un înscris oficial, prin atestarea necorespunzătoare adevărului, referitor la testarea de evaluare profesională, aferentă anului 2014».

18 Martie 2015, 10:05 (6171 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Șeful suspendat al Serviciului Rutier Ialomița rămîne în libertate
Comisarul Sorin Goagă, urmărit penal într-un dosar al Parchetului Județean
Ialomițenii sancționați de Poliție refuză să-și plătească amenzile

Comentariile cititorilor:


Semafor:
(23 Martie 2015, 08:48)
Sorin Goaga si....camioanele babutei din Ciulnita!!!!! Ce-am mai ras cand am vazut profitul de sute de mii de euro realizat de o batrinica experta in km-tona-rovigneta....Ce fac acum firmele cu zeci de camioane care erau palmate de Goaga?HSS...NSS....TAN...ITA...VLA...
cico:
(19 Martie 2015, 10:33)
EEE, de ce nu spune nimeni ca Goaga nu are treaba cu luarea de mita? Si cu falsurile alea...apa de ploaie. In toata politia se poarta.Care sunt consecintele juridice produse,la Goaga? Lasati omul in pace, ca mai are multa treaba in politie.