Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Transport școlar cu scandal în comuna Dridu

8 kilometri pe jos, pentru Educație

Transport școlar cu scandal în comuna Dridu

Situație fără precedent în județul Ialomița. Părinții a 30 de copii din satul Patru Frați, comuna Adîncata, care frecventează cursurile Școlii Generale Dridu, sînt obligați să scoată din buzunare pînă la 140 de lei pentru a-i trimite pe elevi la școală. În semn de protest, de cîteva zile, oamenii merg împreună cu cei mici 8 kilometri pe jos către instituția de învățămînt. Miza acestui scandal ar fi reprezentată de interesul primarului Valentin Turiga de la Dridu, de a susține afacerea unui transportator privat, apropiat lui.

Primarul Turiga face și desface
Scandalul a fost iscat de reprezentanții Consiliului Local Dridu care au emis o hotărîre în baza căruia au sistat finanțarea pentru transportul școlar al elevilor care vin din localitatea vecină, Patru Frați, comuna Adîncata. Pentru ca totuși copiii să ajungă la școală, singura soluție pe care au găsit-o a fost aceea de a plăti abonamente unei firme private de transport. Părinții susțin că la mijlocul acestei decizii s-ar ascunde însă un mare interes financiar, pe care l-ar susține chiar edilul de la Dridu, Valentin Turiga. «Cînd au început lucrările la podul de la Dridu, s-a renunțat la microbuzele școlare în favoarea acestei firme private. Se plăteau 10 mii de lei pe lună pentru transportul copiilor noștri, dar Consiliul Local a refuzat să mai dea acești bani. Acum ne pun să plătim noi pentru transport, pentru că patronul microbuzelor e finul domnului primar din Dridu. Este, deci, o afacere a domnului primar» reclamă Mariana Sandu, unul dintre părinți. În semn de protest față de măsurile pe care le-au impus autoritățile locale din Dridu, de cîteva zile, oamenii au refuzat să mai circule cu microbuzele firmei private și au ales să-și trimită copiii la școală pe jos. Așa s-a întîmplat și joi, 19 martie 2015, cînd copiii și părinții lor au mers din satul Patru Frați pînă la școala din comuna Dridu traversînd podul avariat, pădurea din zonă și digul din jurul barajului. «Refuzăm categoric să plătim acele abonamente pentru că nu avem bani. Eu am doi copii la școală și nu am venituri. Vă dați seama ce cheltuială este pentru mine, în condițiile în care sînt casnică, iar soțul meu este șomer!» se plînge Ionela Vică.

Citiți mai multe amănunte despre acest subiect în ediția ziarului Independent de miercuri, 25 martie 2015!

19 Martie 2015, 12:40 (31606 vizualizări - 56 comentarii)

Comentariile cititorilor:


HAHAL Şef consilieri Dridu: :
(14 Aprilie 2015, 16:27)
   RUSINE  SA  VA  FIE !  Domnule  Sef^^^^^Șef consilieri Dridu: ^^^^^^ De cand ati fost ales consilier local al com .Dridu,, d.voastra si colegii d.voastra ati depus vreodata ,DECLARATII DE AVERE SI INTERESE  asa cum scrie in lege ? Unde este domnule,  sef consilieri Dridu ??? Uitati-va in NOTA CONSTATARE nr.2471 /19.02.2015 ,Prefectura Ialomita sa vedeti ce scrie despre domniile voastre alesi consilieri ai primariei Dridu. Intrebare ? Nu iti este rusine cand primesti bani de la primaria com.Dridu ? Muncesti ceva ca sa incasezi banii ?????
ADRIANA:
(14 Aprilie 2015, 15:31)
Și totuși, ce fac elevii care au refuzat așa-zisa ,,oră de Religie"? Sunt. Puțini, față de câți și-ar fi dorit. În afară că au devenit paria, in acea școală, ce se face pentru ei?! E prea incomodă acum schimbarea orarului și așteptăm finalul de an școlar? Lene și dureri in bască! Puneți-o a șasea, a șaptea oră, să vedeți adeziune sinceră la ora de Religie! Încercați, la prima oră, 8-9, să vedeți prezență din sinceră ,,pasiune"...ori conștiiciozitate! Ori respect pentru profesor.
Şef consilieri Dridu:
(14 Aprilie 2015, 14:03)
 Noi,consilierii impreuna cu d-l primar am luat o hotarare foarte buna ,deoarece copii din Patru Frati au scoala la Adancata ceea ce ni se pare normal sa invete acolo ...
Radu:
(28 Martie 2015, 11:27)
Cu elevii care nu fac religia ce faceți? Un program, un orar? Ați îngropat subiectul!
,Antihotie:
(28 Martie 2015, 08:40)
Nu la arestat pe Turiga Valentin ? Maine ,poimaine sigur il ia si pe primarul sa vezi atunci cati or cada la puscarie . mult lana se slarge buba sil agata. Ca pe urma ,, fara numar,, primarule.sa vezi atunci Turiga tata ce pomeni cu mici primesto la puscarieB BB
Gigel:
(27 Martie 2015, 09:42)
Promisiune ziarului  a fost !  A ramas la stadiul de promisiune ! Citiți mai multe amănunte despre acest subiect în ediția ziarului Independent de miercuri, 25 martie 2015!
dudu:
(26 Martie 2015, 12:22)
domule redactor ar fi bine sa trimiteti pe cineva la dridu sa vedeti ce intalnire este acum la primarie,sunt vreo 20 de masini in fata primariei iar la bazinele de apa sunt vreo 10 masini cu nr de CT.va da-ti seama ca se pune ceva la cale
consatean:
(26 Martie 2015, 11:51)
domnu SPYN din cate vad eu,sunt vreo 3 copii de scoala primara asa ca nu incerca sa intepi ca nu tine.iar daca esti asa curios sa stii naveta am facut din clasa a-4 pana in liceu.imi pare rau ca nu pot atasa aici o paza cu urmele degeraturilor la degetele de la picioare.Cei din generatia mea stiu despre ce vb,pt ca eram destul de multi care faceam naveta pe acea vreme.Daca te roade asa tare curiozitatea, sa stii ca sunt din Patru Frati iar clasele 5-8 le-am facut la dridu ca de, parinti mei au ales sa primesc o educatie si nu au facut rau(asta din cauza profesorilor dedicati de la Dridu si  care erau si sunt profesionisti).Uite o ocazie sa le MULTUMESC! pe acesta cale ca, m-au ajutat sa devin ceea ce sunt azi.Toate RESPECTELE mele!Asa ca nu mai comenta, daca nu ai trecut prin situatii similare.Intreaba si tu in stanga, dreapta pe cei din generatia anilor 70 unde si cum au facut scoala si pe urma sa comentezi.Iar despre copii mei ,DA, daca ar trebui sa mearga pe jos, ar merge asa cum am facut-o eu si multi alti.Nu vb prostii ,este crunta realitate a vremurilor in care traim.Moromete,mare om ,mare caracter, avem multe de invatat de la el.
Spyn:
(25 Martie 2015, 21:11)
Domnule Redactor Sef, asteptam cu mare interes ceea ce ne-ati promis pentru data de 25 martie. Nu ne lasati sa speculam chiar de ziua Politiei Romane.    
Pentru Concetatean:
(25 Martie 2015, 20:24)
Pentru Consatean:Mr. consatean nu mai vb aiurea de naveta care o faceai pe jos!tin sa precizez ca nu faceai naveta din Patru Frati -Dridu la varsta de 6 ani pe jos!si naveta catre Fierbinti o faceai cand erai la liceu nu cls.1!nu compara lucrurile de alta data!Nu tranversai padure....!Am avansat , nu mai santem pe timpul Morometilor!trimete -ti copii pe jos tu (daca ai)la fel cum fac acei oameni sa vezi cum este!asa ca nu mai vb.prostii!eu spun sa constientizezi mai mult !
lili:
(25 Martie 2015, 18:28)
of doamne,tare sunt curiosa cum de isi permite d-nu invatator Turiga atatea din salariu de bugetar?microbuce,farmacie(ca de este asociat cu d-na doctor)ca doar are si spatiu de la primarie pt cabinet,apartament in bucuresti,vila,masina,sa tina 2 copii la scoli  inalte in bucuresti si multe altele,pffffffffffffffffffff bre primare imi spui si mie cum faci?ca noi din 2 salarii de corporatisti nu ne permitem atat de multe?app daca nu stii ce inseamna coprporatist cauta in dex,si daca nu vezi bine,ca de....... esti putin buhait de la atatea sprituri, iti spun personal cand te vad pe strada si treci fara sa saluti.
liliana:
(25 Martie 2015, 18:26)
of doamne,tare sunt curiosa cum de isi permite d-nu invatator Turiga atatea din salariu de bugetar?microbuce,farmacie(ca de este asociat cu d-na doctor)ca doar are si spatiu de la primarie pt cabinet,apartament in bucuresti,vila,masina,sa tina 2 copii la scoli  inalte in bucuresti si multe altele,pffffffffffffffffffff bre primare imi spui si mie cum faci?ca noi din 2 salarii de corporatisti nu ne permitem atat de multe?app daca nu stii ce inseamna coprporatist cauta in dex,si daca nu vezi bine,ca de....... esti putin buhait de la atatea sprituri, iti spun personal cand te vad pe strada si treci fara sa saluti.
un consatean:
(25 Martie 2015, 18:06)
Acum 25 de ani nu aveam transport pt a face naveta.  Si nu ne mai vaitam atat ca mergeam pe jos pana la scoala,acum de..... suntem comozi,trebuie sa vina microbuzul in fata porti.Eu am facut naveta pe jos, intai la scoala dridu si apoi pana la fierbinti la liceu.Asa faceau toti colegi mei si cei din Moldoveni, asa ca nu v-a mai vaitati fratilor ca merg copiii pe jos.Am vazut si eu cum ies mamicile cu copilasi in fata porti sa ii urce la microbuz,stand cu tigarea in coltul guri si cesca de cafea in mana.Problema primarului este mai veche si speram ca cei abilitati sa-si faca treaba si in scurt sa fie acolo unde ii este locul si toata cloaca din primarie la fel,pana nu este dat jos nu se v-a rezolva nimic. . multumitile celor care l-au votat pt un tricou si o sticla de bere.
.dana:
(25 Martie 2015, 15:50)
Dridenii ,sunt niste LASI ,vorbesc pe la colt de strada si stat
Radu:
(25 Martie 2015, 10:36)
CE  SA CITIM ?  ORI ATI UITAT  ZIARUL ,,INDEPENDENT,, Citiți mai multe amănunte despre acest subiect în ediția ziarului Independent de miercuri, 25 martie 2015!