Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Haos pe sens unic

Străzile din Slobozia

Haos pe sens unic

În ultimii 10 de ani, Slobozia și-a triplat numărul de autoturisme care circulă pe străzi. Și, o dată cu acestea, au crescut exponențial și numărul anomaliilor semnalate de șoferi. De la străzi cu sens unic care generează accidente, la străzi fără semne de circulație, totul este permis și se întîmplă la Slobozia. Mai nou însă, artera de circulație care leagă Strada Ialomiței cu M. Sadoveanu, prin fața sediului SC Urban, este, în același timp, și stradă cu sens unic și stradă cu două sensuri. Autoritățile locale susțin că nu există bani pentru un studiu rutier care să permită ordonarea haosului.

Anomalia de pe Sadoveanu
Artera de circulație care leagă Strada Ialomiței cu M. Sadoveanu, prin fața sediului SC Urban, poate intra cu ușurință în istoria aberațiilor rutiere, fiind strada care are sens dublu, dar și sens unic la intersecția cu strada Ialomiței, în zona Urban. Deși figurează de multă vreme pe lista străzilor cu probleme, subiectul fiind dezbătut în Comisia Rutieră a Consiliului Local Slobozia, constant a rămas fără o rezolvare, spre disperarea locuitorilor din zonă. Aceștia, în fiecare dimineață, sînt nevoiți să-și educe nervii pentru a face față aglomerației și haosului produs de împărțirea aberantă a străzii. «Dimineața aici e un haos de nedescris. Pleacă oamenii la serviciu, își duc copiii la școală cu mașina și se formează ambuteiaj. Șoferii sînt nervoși, se înjură unii pe alții, dar problema e că strada asta e în neregulă, că prostia asta cu sens unic și Sadoveanu a fost mereu și nu au rezolvat-o niciodată! Și degeaba spun că o vor rezolva pentru că nu-i interesează. Așa, una-două te amendează, dar ar trebui să ne strîngem și să contestăm amenzile, pentru că strada asta are sens unic și apoi dă în Sadoveanu. E o varză aici!» ne spune George Ifrim, unul dintre șoferii care locuiesc în zonă.

Minutele care ar salva vieți
Zona care a repus pe agenda publică subiectul semnelor de circulație cu sens unic este însă cea a Spitalului Județean Slobozia. Aici, la intersecția străzilor Lacului cu Decebal se hotărăsc minute, uneori decisive, din viața bolnavilor transportați cu Ambulanța. «Mașinile sau Ambulanțele care vin de pe Lacului trebuie să dea roată pe la Casa de Cultură a Sindicatelor ca să poată intra apoi la spital. Iar polițiștii stau aici la intrare și pîndesc ca să dea amenzi. Nu i-a interesat niciodată să mute semnul acesta, cred eu. Dar ce să zic mai mult? În Slobozia e ca în junglă, iar dacă vorbești, greșești...» mărturisește un alt șofer. Pe de altă parte, doi polițiști locali aflați în zonă se disculpă și aruncă vina pe șoferi: «Nu e nicio problemă nici cu Ambulanța, nici pentru ceilalți șoferi. Se plîng taximetriștii, ei tot timpul au o problemă... Dar, să fim serioși, Slobozia e un oraș mic, iar dacă ocolești nu durează mult... Unde să mute semnul de sens unic? S-ar crea un haos și mai mare. Cît privește Sadoveanu, dacă se dau amenzi înseamnă cu șoferii ăia au făcut ceva, noi nu dăm amenzi așa aiurea, fără motiv!».

Soluții pompieristice la Primărie
Conștiente de haosul din municipiul Slobozia, autoritățile reiau ciclic ideea realizării unui studiu rutier, realizat la nivel profesionist, care să permită fluidizarea traficului în municipiu. În cadrul ședinței ordinare din luna februarie a acestui an, primarul Alexandru Stoica a făcut din nou declarații publice legate de acest subiect. «Nu schimbăm nimic, deocamdată. Vrem să facem un studiu de circulație, cu niște profesioniști, care să ne spună care străzi trebuie să fie cu sens unic și care nu. Nu putem face noi de capul nostru!» a declarat primarul Stoica în plen. Consilierul local Vasile Olaru, fost director al Spitalului, a explicat din nou anomalia de pe strada Decebal, insistînd pentru o soluționare mai rapidă a situației. «Nu trebuie să uitați că și dumneavoastră aveți o vîrstă și nu știi cînd ai nevoie de cele 5 minute pe care le pierde Salvarea pentru a intra în spital!» a spus doctorul Olaru. Replica primarului Stoica a fost una în tonul cu care deja ne-a obișnuit. «Te informez că stau foarte bine cu sănătatea. Dar am înțeles ce vrei. O să vorbesc la DADP să mute semnul ăla cu 5 metri mai în față, ca să nu mai ocolească degeaba. Ce mare brînză? Se rezolvă, stați liniștiți!».

Pîndarii de pe sensurile unice Cum la Serviciul Poliției Rutiere Ialomița domnul Goagă este puțin «ocupat» cu dosarul penal și ne-a trimis la purtătorul de cuvînt al instituției, am întrebat și la Poliția Locală Slobozia despre mărețul plan al străzilor cu sens unic, dar și despre amenzile care curg în continuare, deși șoferii se plîng că sînt nejustificate. «Subiectul a fost dezbătut și în Comisia Rutieră a Consiliului Local Slobozia. S-au discutat cîteva variante pentru Sadoveanu, Feroviarul, Viilor, am ridicat problema și a unei părți din Lacului, dar dacă ne raportăm la dimensiunile orașului Slobozia și la faptul că în curtea spitalului intră doar medicii cu mașina, nu cred că se pierde prea mult timp ocolind. Șoferii se mai plîng și degeaba de amenzi, că așa e la noi, toată lumea se plînge. Pe Sadoveanu trebuie neapărat sens unic, pe Aleea Maramureș trebuie, de asemenea! E un dezastru acolo. Pe Școlii, Castanilor, chiar și în zona Nordului... Eu sînt de acord că avem nevoie de mai multe străzi cu sens unic, dar în Comisia Rutieră încă se mai dezbate!» ne-a declarat Laurențiu Abaza, directorul Poliției Locale Slobozia. Sătui de promisiuni și de atîtea dezbateri, șoferii se plîng că sînt pîndiți pe străzile cu probleme și că au devenit o pradă ușoară pentru norma de amenzi a polițiștilor locali. În replică, doi dintre angajații domnului Abaza ne-au declarat sub anonimat că șoferii exagerează și că nu sînt probleme nici în zona Spitalului, nici pe strada Sadoveanu, iar panseluțele cresc și a venit primăvara...

25 Martie 2015, 12:10 (10391 vizualizări - 21 comentarii)

Comentariile cititorilor:


unul:
(26 Martie 2015, 00:57)
pana sa intri in fata la sc urban, venind dinspre sadoveanu, este un semn de trecerea oprita. asa ca nu este nicio anomalie. deci nu este strada si cu sens unic si cu sens dublu
Florin:
(26 Martie 2015, 00:07)
O problema reala care cred ca multi au sesizat in trafic .In zona florariei de la M14 exista un ceas care este luminat  rosu (pana mai ieri a fost orientat spre gara ) se putea usor confunda mai ales pe timp ploios putand pune in pericol siguranta circulatiei (am observat ca a fost usor orientat spre episcopie ) ma rog cine stie . A doua problema in aceeasi zona in apropiere de semaforul din fata Casei de Cultura tot o reclama luminata excesiv care pe timp de ploaie mai ales noaptea poate perturba circulatia in zona si bineinteles punand viata tuturor participantilor la trafic (deranjeaza prin multitudinea de culori fosrte intens luminate pe timp de noapte) Bineinteles ca exista si probleme mai mari la nivel de oras ......dar poate cineva o sa analizeze aceste doua "probleme"
dezastru:
(25 Martie 2015, 23:28)
Politia locala!Sa i vedeti cum dirijeaza circulatia la scoala nr 2 dimineata !Nu au nici o treaba cu masini le sau treceriele de pieton stau acolo fara nici o treaba si nici o prezenta nu au ,nu stiu cum se fac angajari acolo !
SORIN:
(25 Martie 2015, 17:23)
Da' anomalia rutieră de la Lidl situat la ieșirea spre Constanța când va fi normalizată?! Dacă ar fi să te iei după semnele aiurea, de la ieșirea din supermarket, pentru a vira la stânga, spre variantă sau Călărași, chiar pentru a intra în oraș, singura variantă corectă ar fi intrarea la Peco, unde ai posibilitatea să întorci și să te înscrii în funcție de opțiune. Acolo aștepți ca dobitocul să treacă orice căruță sau bicicletă, nervi, înjurături și toate cele șoferești. Oare preacinstitul Goagă, ăl de ne dădea lecții la televiziunea locală, cum ieșea de la Lidl fără să încalce legea circulației?! Sau orice polițist aflat, încă, în libertate?!
automobilist:
(25 Martie 2015, 15:16)
  De acord cu strazile ale caror semne nu se justifica sau incurca circulatia. Nu mai spun pe prelungirea Mihai Viteazul, intr-o intersectie dezacsata nu sunt treceri de pietoni, dar ce ne facem cu indisciplina in trafic, cu intoarcerile taxiurilor, semnalizarea in doi, trei metri (am vazut si echipaje ale politiei semnalizand astfel), vorbitul la telefon in timpul mersului, fara centura, stationari cu avariile aprinse, sau treceri pe rosu la semafor. Toate aceste nereguli reclama o si mai mare atentie in trafic, in conditiile in care uneor,i sau de cele mai multe ori, nu sti de ce sa te feresti mai intai, de bozonii coparticipanti, sau de gropi. Convingerea mea este ca asa cum circulam, denota carecterul balcanic indisciplinat, de prost gust si fara cei sapte ani de acasa. Majoritatea au stat in gazda.
hei, nea Stoica!:
(25 Martie 2015, 14:42)
sunt pline cimitirele de insi care au stat bine cu sanatatea!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 10 Aug 2026
259 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJFP Ialomița: Precizări privind noile măsuri fiscale aprobate de Guvernul României

Prin actul normativ sunt aduse o serie de modificări și completări Legii nr. 207/2015 privind Codul de procedură fiscală necesare pentru reglementarea obligației de raportare de către furnizorii de servicii ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2022, 15:00
(11228 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Vineri, 20 mai 2022, se oprește apa în Cartierul Buliga din Fetești!

Vineri, 20 mai 2022, echipele RAJA Constanța execută lucrări periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile din Cartierul Buliga/Fetești. Astfel, în intervalul orar 08,00- ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2022, 15:00
(18230 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Jandarmii ialomițeni, la datorie

IJJ Ialomița: Jandarmii ialomițeni, la datorie

Aproximativ 140 de jandarmi ialomițeni vor asigura măsuri de ordine și siguranță publică pe timpul desfășurării manifestărilor sportive, religioase și cultural-artistice care vor avea loc în perioada 1 ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2022, 14:45
(12270 vizualizări - 0 comentarii)


Efectivele de pisică sălbatică, râs și lup, evaluate de APM Ialomița

În baza atribuțiilor ce îi revin conform legislației în vigoare, autoritatea publică centrală pentru protecția mediului realizează studiile de evaluare a stării resurselor biologice pentru stabilirea cotelor ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2022, 17:55
(7731 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 18 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27169, fiind înregistrate 4 cazuri noi față de ziua de marți, 17 mai ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2022, 16:20
(2255 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Reținut pentru «viol»

Luni, 16 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reținut, pe bază de ordonanță, un bărbat de 49 de ani, domiciliat în localitatea Borănești. Acesta este acuzat că, în noaptea de 13/14 aprilie a.c., ar fi violat ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2022, 18:20
(2396 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Ghidul fiscal al contribuabililor care realizează venituri din închirieri a fost actualizat

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a actualizat Ghidul fiscal al contribuabililor persoanelor fizice care realizează venituri din închirierea și subînchirierea bunurilor mobile și imobile ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2022, 18:00
(13049 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Campania de depunere a Cererilor de plată aferente anului 2022, la final

Agenția de Plăți si Intervenție pentru Agricultură (APIA) aduce la cunoștința opiniei publice încheierea Campaniei de depunere fără penalități a Cererilor Unice de Plată. Astfel, în perioada 1 martie-1 ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2022, 16:40
(11790 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Marți, 17 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27165, fiind înregistrate 4 cazuri noi față de ziua de luni, 16 mai a.c ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2022, 16:15
(2028 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Generală a Locurilor de Muncă, organizată la Slobozia

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 20 mai 2022, «Bursa Generală a Locurilor de Muncă», eveniment ce va avea loc la Slobozia, în incinta Centrului Cultural «Ionel ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2022, 14:00
(9920 vizualizări - 0 comentarii)


Moaștele Sfântului Ioan Botezătorul, la Urziceni

În anul în care se împlinesc 20 de ani de la sfințirea bisericii cunoscută drept Catedrala Urziceni, racla cu un fragment din moaștele Sfântului Ioan Botezătorul va sosi în oraș. Evenimentul se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2022, 02:05
(11272 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Bullying în școala mea-aleg să mă implic»

IPJ Ialomița: «Bullying în școala mea-aleg să mă implic»

Polițiștii ialomițeni au continuat activitățile preventive la sfârșitul săptămânii preventive. Aceștia s-au întâlnit cu elevii de liceu și cadrele didactice în cadrul proiectului «Bullying în școala mea ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2022, 17:20
(9810 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină mistuită de flăcări la Manasia, incendiu la un stâlp electric la Fetești, casă cuprinsă de foc la Borănești

Mașină mistuită de flăcări la Manasia, incendiu la un stâlp electric la Fetești, casă cuprinsă de foc la Borănești

Duminică, 15 mai a.c., un echipaj de pompieri din Urziceni a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă pentru lichidarea unui incendiu produs la un autoturism abandonat de câteva zile pe ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2022, 16:50
(3755 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Luni, 16 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27161, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de duminică, 15 mai a ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2022, 16:30
(4085 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că vineri 20 mai 2022, este termenul de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării organului ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2022, 15:20
(12827 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Aproape 100000 de chestionare completate la nivelul județului Ialomița

În intervalul 14.03-14.05.2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021 au fost completate 97283 chestionare la nivelul județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2022, 15:05
(15467 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Duminică, 15 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 27161, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 14 mai ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2022, 16:50
(2058 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 5 cazuri noi de COVID-19

Sâmbătă, 14 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27161, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de vineri, 13 mai ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2022, 16:20
(4220 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Lovită de mașină pe trecerea de pietoni

Vineri, 13 mai a.c., o tânără de 15 ani, din Țăndărei, a ajuns la spital fiind victima unui accident rutier. Fata a fost lovită de un camion în timp ce traversa strada, regulamentar, pe trecerea de pietoni ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 19:20
(3487 vizualizări - 3 comentarii)


Programul «Tinerii și Hristos», în liceele din Urziceni

Programul «Tinerii și Hristos», în liceele din Urziceni

Joi, 12 mai 2022, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în contextul Anului Omagial și Comemorativ 2022, Protopopiatul Urziceni a organizat, în cadrul ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 17:00
(10941 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Vineri, 13 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27156, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de joi, 12 mai a.c ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 16:20
(1816 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Perioada de autorecenzare se prelungește până pe 27 mai 2022

Direcția Județeană de Statistică Ialomița informează cu privire la faptul că perioada de autorecenzare pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021 se prelungește până la data de 27 mai 2022. Recenzarea ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 15:00
(25057 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: «Noaptea Muzeelor», supravegheată de pompieri

Sâmbătă, 14 mai a.c., se va desfășura evenimentul cultural «Noaptea Muzeelor». Pentru a asigura un nivel ridicat de siguranță pentru participanți și patrimoniul adăpostit de muzeele din municipiul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 14:45
(8083 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copil electrocutat după ce s-a urcat pe vagonul unui tren

Fetești: Copil electrocutat după ce s-a urcat pe vagonul unui tren

Joi, 12 mai a.c., pompierii din Fetești au fost solicitați să intervină pentru gestionarea unei situații de urgență, generată de producerea unei electrocutări a unui copil, în vârstă de 12 ani, care s-a ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2022, 10:30
(15045 vizualizări - 0 comentarii)


Penitenciarul Slobozia: Curs de calificare profesională pentru deținuți

Penitenciarul Slobozia: Curs de calificare profesională pentru deținuți

Joi, 12 mai a.c., Penitenciarul Slobozia, în parteneriat cu Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița și Centrul Regional de Formare Profesională a Adulților Călărași, a demarat cursul ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2022, 19:30
(17927 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Joi, 12 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27154, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de miercuri, 11 mai a ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2022, 16:15
(2828 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi pentru dezastrul ecologic de la Borănești

Printr-o adresă oficială, Inspectoratul de Poliție a Județului Ialomița înștiința DSVSA Ialomița asupra faptului că, în data de 21.04.2022, urmare a unei sesizări primite, reprezentanții Gărzii Naționale ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2022, 18:10
(8652 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Miercuri, 11 mai 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27152, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de marți, 10 mai a.c ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2022, 16:50
(1958 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Luna mai, luna concursurilor cu elevi

Ca în fiecare an, luna mai este dedicată unor activități extrașcolare pe care ISU Ialomița le desfășoară cu elevi de toate vârstele din județ. Concursul cu tematică în domeniul apărării împotriva incendiilor ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2022, 16:40
(2682 vizualizări - 0 comentarii)


«SEMINARII WEB», un nou serviciu electronic al ANAF

Agenția Națională de Administrare Fiscală a dezvoltat un nou serviciu electronic, «SEMINARII WEB», care va fi pus la dispoziția contribuabililor începând cu luna mai 2022. Prin intermediul acestui serviciu ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2022, 21:20
(6840 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetatean în Consiliul Județean Ialomița: Podul Bucu se închide total pentru 3 luni! Cetatean în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia @ Daniel V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Remy în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Ion în Consiliul Județean Ialomița: Podul Bucu se închide total pentru 3 luni! @@Dinu M în Consiliul Județean Ialomița: Podul Bucu se închide total pentru 3 luni! Ion în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia joaca de a munca în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Daniel V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Daniel V în Consiliul Județean Ialomița: Podul Bucu se închide total pentru 3 luni! Daniel V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia @Dinu M în Consiliul Județean Ialomița: Podul Bucu se închide total pentru 3 luni! Dinu M în Consiliul Județean Ialomița: Podul Bucu se închide total pentru 3 luni! Angela în Majorări de tarife la apă și canalizare în localitățile deservite de Urban SA Slobozia! Mary în Port modern la Fetești! Panait în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Baba Dac în Clinica Stomatologică Dr. Ardeleanu din Slobozia s-a extins de la 4 la 7 cabinete Ady în Port modern la Fetești! Drăgan în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...