Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Haos pe sens unic

Străzile din Slobozia

Haos pe sens unic

În ultimii 10 de ani, Slobozia și-a triplat numărul de autoturisme care circulă pe străzi. Și, o dată cu acestea, au crescut exponențial și numărul anomaliilor semnalate de șoferi. De la străzi cu sens unic care generează accidente, la străzi fără semne de circulație, totul este permis și se întîmplă la Slobozia. Mai nou însă, artera de circulație care leagă Strada Ialomiței cu M. Sadoveanu, prin fața sediului SC Urban, este, în același timp, și stradă cu sens unic și stradă cu două sensuri. Autoritățile locale susțin că nu există bani pentru un studiu rutier care să permită ordonarea haosului.

Anomalia de pe Sadoveanu
Artera de circulație care leagă Strada Ialomiței cu M. Sadoveanu, prin fața sediului SC Urban, poate intra cu ușurință în istoria aberațiilor rutiere, fiind strada care are sens dublu, dar și sens unic la intersecția cu strada Ialomiței, în zona Urban. Deși figurează de multă vreme pe lista străzilor cu probleme, subiectul fiind dezbătut în Comisia Rutieră a Consiliului Local Slobozia, constant a rămas fără o rezolvare, spre disperarea locuitorilor din zonă. Aceștia, în fiecare dimineață, sînt nevoiți să-și educe nervii pentru a face față aglomerației și haosului produs de împărțirea aberantă a străzii. «Dimineața aici e un haos de nedescris. Pleacă oamenii la serviciu, își duc copiii la școală cu mașina și se formează ambuteiaj. Șoferii sînt nervoși, se înjură unii pe alții, dar problema e că strada asta e în neregulă, că prostia asta cu sens unic și Sadoveanu a fost mereu și nu au rezolvat-o niciodată! Și degeaba spun că o vor rezolva pentru că nu-i interesează. Așa, una-două te amendează, dar ar trebui să ne strîngem și să contestăm amenzile, pentru că strada asta are sens unic și apoi dă în Sadoveanu. E o varză aici!» ne spune George Ifrim, unul dintre șoferii care locuiesc în zonă.

Minutele care ar salva vieți
Zona care a repus pe agenda publică subiectul semnelor de circulație cu sens unic este însă cea a Spitalului Județean Slobozia. Aici, la intersecția străzilor Lacului cu Decebal se hotărăsc minute, uneori decisive, din viața bolnavilor transportați cu Ambulanța. «Mașinile sau Ambulanțele care vin de pe Lacului trebuie să dea roată pe la Casa de Cultură a Sindicatelor ca să poată intra apoi la spital. Iar polițiștii stau aici la intrare și pîndesc ca să dea amenzi. Nu i-a interesat niciodată să mute semnul acesta, cred eu. Dar ce să zic mai mult? În Slobozia e ca în junglă, iar dacă vorbești, greșești...» mărturisește un alt șofer. Pe de altă parte, doi polițiști locali aflați în zonă se disculpă și aruncă vina pe șoferi: «Nu e nicio problemă nici cu Ambulanța, nici pentru ceilalți șoferi. Se plîng taximetriștii, ei tot timpul au o problemă... Dar, să fim serioși, Slobozia e un oraș mic, iar dacă ocolești nu durează mult... Unde să mute semnul de sens unic? S-ar crea un haos și mai mare. Cît privește Sadoveanu, dacă se dau amenzi înseamnă cu șoferii ăia au făcut ceva, noi nu dăm amenzi așa aiurea, fără motiv!».

Soluții pompieristice la Primărie
Conștiente de haosul din municipiul Slobozia, autoritățile reiau ciclic ideea realizării unui studiu rutier, realizat la nivel profesionist, care să permită fluidizarea traficului în municipiu. În cadrul ședinței ordinare din luna februarie a acestui an, primarul Alexandru Stoica a făcut din nou declarații publice legate de acest subiect. «Nu schimbăm nimic, deocamdată. Vrem să facem un studiu de circulație, cu niște profesioniști, care să ne spună care străzi trebuie să fie cu sens unic și care nu. Nu putem face noi de capul nostru!» a declarat primarul Stoica în plen. Consilierul local Vasile Olaru, fost director al Spitalului, a explicat din nou anomalia de pe strada Decebal, insistînd pentru o soluționare mai rapidă a situației. «Nu trebuie să uitați că și dumneavoastră aveți o vîrstă și nu știi cînd ai nevoie de cele 5 minute pe care le pierde Salvarea pentru a intra în spital!» a spus doctorul Olaru. Replica primarului Stoica a fost una în tonul cu care deja ne-a obișnuit. «Te informez că stau foarte bine cu sănătatea. Dar am înțeles ce vrei. O să vorbesc la DADP să mute semnul ăla cu 5 metri mai în față, ca să nu mai ocolească degeaba. Ce mare brînză? Se rezolvă, stați liniștiți!».

Pîndarii de pe sensurile unice Cum la Serviciul Poliției Rutiere Ialomița domnul Goagă este puțin «ocupat» cu dosarul penal și ne-a trimis la purtătorul de cuvînt al instituției, am întrebat și la Poliția Locală Slobozia despre mărețul plan al străzilor cu sens unic, dar și despre amenzile care curg în continuare, deși șoferii se plîng că sînt nejustificate. «Subiectul a fost dezbătut și în Comisia Rutieră a Consiliului Local Slobozia. S-au discutat cîteva variante pentru Sadoveanu, Feroviarul, Viilor, am ridicat problema și a unei părți din Lacului, dar dacă ne raportăm la dimensiunile orașului Slobozia și la faptul că în curtea spitalului intră doar medicii cu mașina, nu cred că se pierde prea mult timp ocolind. Șoferii se mai plîng și degeaba de amenzi, că așa e la noi, toată lumea se plînge. Pe Sadoveanu trebuie neapărat sens unic, pe Aleea Maramureș trebuie, de asemenea! E un dezastru acolo. Pe Școlii, Castanilor, chiar și în zona Nordului... Eu sînt de acord că avem nevoie de mai multe străzi cu sens unic, dar în Comisia Rutieră încă se mai dezbate!» ne-a declarat Laurențiu Abaza, directorul Poliției Locale Slobozia. Sătui de promisiuni și de atîtea dezbateri, șoferii se plîng că sînt pîndiți pe străzile cu probleme și că au devenit o pradă ușoară pentru norma de amenzi a polițiștilor locali. În replică, doi dintre angajații domnului Abaza ne-au declarat sub anonimat că șoferii exagerează și că nu sînt probleme nici în zona Spitalului, nici pe strada Sadoveanu, iar panseluțele cresc și a venit primăvara...

25 Martie 2015, 12:10 (9815 vizualizări - 21 comentarii)

Comentariile cititorilor:


unul:
(26 Martie 2015, 00:57)
pana sa intri in fata la sc urban, venind dinspre sadoveanu, este un semn de trecerea oprita. asa ca nu este nicio anomalie. deci nu este strada si cu sens unic si cu sens dublu
Florin:
(26 Martie 2015, 00:07)
O problema reala care cred ca multi au sesizat in trafic .In zona florariei de la M14 exista un ceas care este luminat  rosu (pana mai ieri a fost orientat spre gara ) se putea usor confunda mai ales pe timp ploios putand pune in pericol siguranta circulatiei (am observat ca a fost usor orientat spre episcopie ) ma rog cine stie . A doua problema in aceeasi zona in apropiere de semaforul din fata Casei de Cultura tot o reclama luminata excesiv care pe timp de ploaie mai ales noaptea poate perturba circulatia in zona si bineinteles punand viata tuturor participantilor la trafic (deranjeaza prin multitudinea de culori fosrte intens luminate pe timp de noapte) Bineinteles ca exista si probleme mai mari la nivel de oras ......dar poate cineva o sa analizeze aceste doua "probleme"
dezastru:
(25 Martie 2015, 23:28)
Politia locala!Sa i vedeti cum dirijeaza circulatia la scoala nr 2 dimineata !Nu au nici o treaba cu masini le sau treceriele de pieton stau acolo fara nici o treaba si nici o prezenta nu au ,nu stiu cum se fac angajari acolo !
SORIN:
(25 Martie 2015, 17:23)
Da' anomalia rutieră de la Lidl situat la ieșirea spre Constanța când va fi normalizată?! Dacă ar fi să te iei după semnele aiurea, de la ieșirea din supermarket, pentru a vira la stânga, spre variantă sau Călărași, chiar pentru a intra în oraș, singura variantă corectă ar fi intrarea la Peco, unde ai posibilitatea să întorci și să te înscrii în funcție de opțiune. Acolo aștepți ca dobitocul să treacă orice căruță sau bicicletă, nervi, înjurături și toate cele șoferești. Oare preacinstitul Goagă, ăl de ne dădea lecții la televiziunea locală, cum ieșea de la Lidl fără să încalce legea circulației?! Sau orice polițist aflat, încă, în libertate?!
automobilist:
(25 Martie 2015, 15:16)
  De acord cu strazile ale caror semne nu se justifica sau incurca circulatia. Nu mai spun pe prelungirea Mihai Viteazul, intr-o intersectie dezacsata nu sunt treceri de pietoni, dar ce ne facem cu indisciplina in trafic, cu intoarcerile taxiurilor, semnalizarea in doi, trei metri (am vazut si echipaje ale politiei semnalizand astfel), vorbitul la telefon in timpul mersului, fara centura, stationari cu avariile aprinse, sau treceri pe rosu la semafor. Toate aceste nereguli reclama o si mai mare atentie in trafic, in conditiile in care uneor,i sau de cele mai multe ori, nu sti de ce sa te feresti mai intai, de bozonii coparticipanti, sau de gropi. Convingerea mea este ca asa cum circulam, denota carecterul balcanic indisciplinat, de prost gust si fara cei sapte ani de acasa. Majoritatea au stat in gazda.
hei, nea Stoica!:
(25 Martie 2015, 14:42)
sunt pline cimitirele de insi care au stat bine cu sanatatea!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Vineri 07 Aug 2026
263 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Expoziție de pictură «Atitudini Contemporane»

Pasionații de artă își pot delecta privirile începînd de vineri, 16 septembrie, cu «Atitudini Contemporane». Este vorba de vernisajul etapei a IX-a a Salonului Național de Artă Plastică «Atitudini Contemporane ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2011, 17:20
(10512 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Un bărbat băut și fără permis a intrat cu mașina pe care tocmai o furase într-un parapet!

Un bărbat, de 38 ani, din Urziceni a fost implicat luni, 12 septembrie, într-un accident rutier. De fapt, individul, băut fiind și fără experiență în conducere, a pierdut controlul volanului și s-a lovit ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2011, 17:10
(11189 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Femeie lovită de o mașină

A plecat de acasă spre locul de muncă și a ajuns la spital. Este vorba de o femeie, de 33 ani, din Urziceni, lovită de o mașină în timp ce aștepta un mijloc de transport pentru a merge la serviciu. Femeia ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2011, 17:07
(13548 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Campania «Împarte Drumul» a ajuns în Ialomița

Potrivit unei informări media, «începînd cu data de 22 august, Direcția Rutieră din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, în parteneriat cu Suzuki România, a demarat Campania „Împarte Drumul ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2011, 17:06
(13917 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 2 milioane lei, venituri suplimentare

Potrivit unui comunicat de presă, «organele de control din cadrul DGFP Ialomița au efectuat, în luna august 2011, un număr de 179 verificări ale bazei de impozitare, ale legalității și conformității declarațiilor ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2011, 17:05
(10692 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Braconaj cu plase monofilament

Luni, 12 septembrie, administratorul unei firme de pe raza municipiului Urziceni a sezisat polițiștii din localitate cu privire la faptul că pe balta sa se aflau două persoane care pescuiau cu plase. Ajunși ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2011, 17:02
(9770 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni braconaj


Sinești: A pătruns pe contrasens și s-a izbit de un vehicul. 4 victime!

Luni dimineață, 12 septembrie a.c., în jurul orei 6,30, pe DN2, în localitatea Sinești, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a 4 persoane. Potrivit cercetărilor polițiștilor, în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2011, 16:14
(7824 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Valea Ciorii: Trei copii, de 12-15 ani, cercetați pentru furt

Poliția efectuează cercetări față de trei minori, suspectați că în perioada august-septembrie a.c. au sustras mai multe bunuri din incinta unei firme cu sediul în comuna Valea Ciorii. În urma investigațiilor ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2011, 16:10
(9047 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Valea Ciorii furt


Țăndărei: A lovit o bătrînă de 83 ani cu un ATV furat din Anglia

Sîmbătă, 10 septembrie a.c., în jurul orei 11.30, Poliția a fost sesizată despre producerea unui accident de circulație pe strada Narciselor, din Țăndărei, accident soldat cu rănirea unei persoane. Din ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2011, 16:07
(11443 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 17 permise reținute și amenzi de peste 68000 lei

La sfîrșit de săptămînă, peste 60 de polițiști din cadrul Serviciului Rutier au desfășurat acțiuni pe arterele județului. Actele de indisciplină au fost sancționate de polițiștii rutieri: 2 infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2011, 15:59
(11880 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Beat la volan, s-a răsturnat cu mașina pe cîmp. Trei femei au fost rănite!

Un accident s-a produs sîmbătă, 10 septembrie, în jurul orei 16.45, pe DN2, în afara localității Coșereni și s-a soldat cu rănirea a trei persoane. În urma cercetărilor s-a stabilit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2011, 15:52
(7696 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Jandarmii reiau misiunile în zona unităților de învățămînt

În scopul prevenirii și a contracarării unor fapte antisociale, precum și pentru creșterea gradului de siguranță al elevilor, începînd cu data de 12 septembrie a.c., efective din cadrul Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2011, 15:48
(9490 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: A intrat în căruța care nu a acordat prioritate

Sîmbătă, 10 septembrie a.c., în jurul orei 8,30, pe strada Unirii din localitatea Mihail Kogălniceanu, un accident rutier a dus la rănirea a două persoane. Astfel, în timp ce o femeie, de 58 ani, din comuna ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2011, 15:45
(9505 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Frați prinși la furat de floarea-soarelui

Secția de Poliție Rurală Stelnica a fost sesizată vineri, 9 septembrie a.c., de către un tînăr, de 25 ani, din comuna Vlădeni, despre faptul că două persoane au sustras floarea-soarelui dintr-o cultură ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2011, 15:42
(17353 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La volan deși avea permisul reținut

Vineri, 9 septembrie a.c., în jurul orei 18,00, o patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Urziceni a identificat pe strada Calea București o autoutilitară condusă de un bărbat, de 61 ani, din ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2011, 15:40
(7820 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A lovit pe trecerea de pietoni o mamă și o fetiță de 2 ani în cărucior!

O mămică de 34 ani și fetița sa, de 2 anișori, aflată într-un cărucior, au fost rănite pe trecerea de pietoni. Femeia încerca să traverseze strada în mod regulamentar cînd a fost lovită de o mașină condusă ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2011, 17:23
(15551 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Întîlniri cu contribuabilii pentru declarațiile on-line

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița, prin Biroul Asistență Contribuabili din cadrul AFP Slobozia, informează persoanele interesate că va organiza intîlniri de lucru cu contribuabilii, pentru ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2011, 17:20
(11121 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 13 septembrie-Ziua Pompierilor

«Ca în fiecare an, pompierii din toată țara își sărbătoresc existența, comemorînd faptele eroice ale înaintașilor de la 1848 ce au luptat cu eroism împotriva trupelor venite să înfrîngă mișcarea revoluționară ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2011, 17:18
(13334 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Prima zi de școală, în atenția polițiștilor

150 de polițiști vor fi prezenți în prima zi de școală a elevilor din învățămîntul preuniversitar la cele 114 de unități școlare din județ și în zonele limitrofe acestora. «Zona unităților de învățămînt ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2011, 17:15
(8166 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La volan, fără permis

Un bucureștean de 22 ani a fost prins în trafic joi, 8 septembrie, de către polițiștii din Urziceni, în timp ce conducea o mașină deși nu avea permis pentru nicio categorie. Pentru aceasta, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2011, 17:10
(7083 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiune a Poliției

Joi, 8 septembrie, polițiștii slobozeni au efectuat, în intervalul oral 18,00-21,30, o acțiune pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor stradale, a celor comise cu violență și a altor norme de conviețuire ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2011, 17:05
(8934 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: S-a izbit de un parapet de beton de pe marginea șoselei!

Un bărbat de 30 ani din localitatea Afumați s-a rănit grav într-un accident rutier. Incidentul s-a produs miercuri, 7 septembrie, în localitatea Lilieci. Pe scurt, în timp ce se deplasa pe direcția Urziceni ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2011, 18:15
(10110 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


6,47%, rata șomajului în Ialomița

La sfîrșitul lunii august 2011, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 7100 persoane, din care 1734 șomeri indemnizați, respectiv 5366 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2011, 17:04
(12842 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Fără permis, la volan

Un bărbat, de 30 ani, din Slobozia, a fost prins în noaptea de 7 spre 8 septembrie în timp ce conducea o mașină deși nu poseda permis de conducere. Bărbatul a fost prins în jurul orelor 1,00, pe strada ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2011, 17:02
(8166 vizualizări - 0 comentarii)


CAS Ialomița: Lista persoanelor fizice care nu și-au declarat veniturile, pe site-ul www.casil.ro

Casa de Asigurări de Sănătate Ialomița informează contribuabilii persoane fizice, altele decît cele pentru care colectarea contribuției se realizează de către Agenția Națională de Administrare Fiscală, ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2011, 17:00
(6752 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Intervenții de urgență ale pompierilor și paramedicilor SMURD

Miercuri, 7 septembrie, pompierii militari au fost solicitați pentru stingerea unui incendiu inzbucnit pe un teren viran din Urziceni. Flăcările ardeau vegetația uscată de pe o suprafață de aproximativ ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2011, 16:25
(13083 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Produse contrafăcute, confiscate

Miercuri, 7 septembrie, polițiștii din Țăndărei au organizat și desfășurat o acțiune pe raza comunelor Mihail Kogălniceanu, Săveni și Sudiți, scopul urmărit fiind combaterea evaziunii fiscale și a comerțului ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2011, 16:20
(13071 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bicicliști sancționați de polițiști

Polițiști din cadrul Secției 3 Rurală Stelnica și Biroului Rutier Fetești au organizat marți, 6 septembrie, o acțiune privind circulația pe drumurile publice a mopedelor, a atelajelor hipo și a biciliștilor ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2011, 19:13
(10584 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiune în piețele slobozene

Marți, 6 septembrie, polițiștii slobozeni în colaborare cu alte autorități locale au desfășurat, timp de 3 ore, o acțiune împotriva activităților ilicite în două piețe din municipiu. De asemenea, pe timpul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2011, 19:13
(8821 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Furturile de animale, în atenția polițiștilor

«În cadrul Programului de prevenire a infracțiunilor contra patrimoniului, noaptea trecută, 6/7 septembrie, în intervalul 22,00-02,00, efective din cadrul Poliției Municipiului Urziceni, au desfășurat pe ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2011, 19:12
(6298 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Gigel în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere cetatean în Costul «ipocriziei politice» în opinia deputatului PSD Ștefan Țintă: blocarea fondurilor PNRR din rațiuni de partid! Sindicat în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere antiagatha în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...