Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Haos pe sens unic

Străzile din Slobozia

Haos pe sens unic

În ultimii 10 de ani, Slobozia și-a triplat numărul de autoturisme care circulă pe străzi. Și, o dată cu acestea, au crescut exponențial și numărul anomaliilor semnalate de șoferi. De la străzi cu sens unic care generează accidente, la străzi fără semne de circulație, totul este permis și se întîmplă la Slobozia. Mai nou însă, artera de circulație care leagă Strada Ialomiței cu M. Sadoveanu, prin fața sediului SC Urban, este, în același timp, și stradă cu sens unic și stradă cu două sensuri. Autoritățile locale susțin că nu există bani pentru un studiu rutier care să permită ordonarea haosului.

Anomalia de pe Sadoveanu
Artera de circulație care leagă Strada Ialomiței cu M. Sadoveanu, prin fața sediului SC Urban, poate intra cu ușurință în istoria aberațiilor rutiere, fiind strada care are sens dublu, dar și sens unic la intersecția cu strada Ialomiței, în zona Urban. Deși figurează de multă vreme pe lista străzilor cu probleme, subiectul fiind dezbătut în Comisia Rutieră a Consiliului Local Slobozia, constant a rămas fără o rezolvare, spre disperarea locuitorilor din zonă. Aceștia, în fiecare dimineață, sînt nevoiți să-și educe nervii pentru a face față aglomerației și haosului produs de împărțirea aberantă a străzii. «Dimineața aici e un haos de nedescris. Pleacă oamenii la serviciu, își duc copiii la școală cu mașina și se formează ambuteiaj. Șoferii sînt nervoși, se înjură unii pe alții, dar problema e că strada asta e în neregulă, că prostia asta cu sens unic și Sadoveanu a fost mereu și nu au rezolvat-o niciodată! Și degeaba spun că o vor rezolva pentru că nu-i interesează. Așa, una-două te amendează, dar ar trebui să ne strîngem și să contestăm amenzile, pentru că strada asta are sens unic și apoi dă în Sadoveanu. E o varză aici!» ne spune George Ifrim, unul dintre șoferii care locuiesc în zonă.

Minutele care ar salva vieți
Zona care a repus pe agenda publică subiectul semnelor de circulație cu sens unic este însă cea a Spitalului Județean Slobozia. Aici, la intersecția străzilor Lacului cu Decebal se hotărăsc minute, uneori decisive, din viața bolnavilor transportați cu Ambulanța. «Mașinile sau Ambulanțele care vin de pe Lacului trebuie să dea roată pe la Casa de Cultură a Sindicatelor ca să poată intra apoi la spital. Iar polițiștii stau aici la intrare și pîndesc ca să dea amenzi. Nu i-a interesat niciodată să mute semnul acesta, cred eu. Dar ce să zic mai mult? În Slobozia e ca în junglă, iar dacă vorbești, greșești...» mărturisește un alt șofer. Pe de altă parte, doi polițiști locali aflați în zonă se disculpă și aruncă vina pe șoferi: «Nu e nicio problemă nici cu Ambulanța, nici pentru ceilalți șoferi. Se plîng taximetriștii, ei tot timpul au o problemă... Dar, să fim serioși, Slobozia e un oraș mic, iar dacă ocolești nu durează mult... Unde să mute semnul de sens unic? S-ar crea un haos și mai mare. Cît privește Sadoveanu, dacă se dau amenzi înseamnă cu șoferii ăia au făcut ceva, noi nu dăm amenzi așa aiurea, fără motiv!».

Soluții pompieristice la Primărie
Conștiente de haosul din municipiul Slobozia, autoritățile reiau ciclic ideea realizării unui studiu rutier, realizat la nivel profesionist, care să permită fluidizarea traficului în municipiu. În cadrul ședinței ordinare din luna februarie a acestui an, primarul Alexandru Stoica a făcut din nou declarații publice legate de acest subiect. «Nu schimbăm nimic, deocamdată. Vrem să facem un studiu de circulație, cu niște profesioniști, care să ne spună care străzi trebuie să fie cu sens unic și care nu. Nu putem face noi de capul nostru!» a declarat primarul Stoica în plen. Consilierul local Vasile Olaru, fost director al Spitalului, a explicat din nou anomalia de pe strada Decebal, insistînd pentru o soluționare mai rapidă a situației. «Nu trebuie să uitați că și dumneavoastră aveți o vîrstă și nu știi cînd ai nevoie de cele 5 minute pe care le pierde Salvarea pentru a intra în spital!» a spus doctorul Olaru. Replica primarului Stoica a fost una în tonul cu care deja ne-a obișnuit. «Te informez că stau foarte bine cu sănătatea. Dar am înțeles ce vrei. O să vorbesc la DADP să mute semnul ăla cu 5 metri mai în față, ca să nu mai ocolească degeaba. Ce mare brînză? Se rezolvă, stați liniștiți!».

Pîndarii de pe sensurile unice Cum la Serviciul Poliției Rutiere Ialomița domnul Goagă este puțin «ocupat» cu dosarul penal și ne-a trimis la purtătorul de cuvînt al instituției, am întrebat și la Poliția Locală Slobozia despre mărețul plan al străzilor cu sens unic, dar și despre amenzile care curg în continuare, deși șoferii se plîng că sînt nejustificate. «Subiectul a fost dezbătut și în Comisia Rutieră a Consiliului Local Slobozia. S-au discutat cîteva variante pentru Sadoveanu, Feroviarul, Viilor, am ridicat problema și a unei părți din Lacului, dar dacă ne raportăm la dimensiunile orașului Slobozia și la faptul că în curtea spitalului intră doar medicii cu mașina, nu cred că se pierde prea mult timp ocolind. Șoferii se mai plîng și degeaba de amenzi, că așa e la noi, toată lumea se plînge. Pe Sadoveanu trebuie neapărat sens unic, pe Aleea Maramureș trebuie, de asemenea! E un dezastru acolo. Pe Școlii, Castanilor, chiar și în zona Nordului... Eu sînt de acord că avem nevoie de mai multe străzi cu sens unic, dar în Comisia Rutieră încă se mai dezbate!» ne-a declarat Laurențiu Abaza, directorul Poliției Locale Slobozia. Sătui de promisiuni și de atîtea dezbateri, șoferii se plîng că sînt pîndiți pe străzile cu probleme și că au devenit o pradă ușoară pentru norma de amenzi a polițiștilor locali. În replică, doi dintre angajații domnului Abaza ne-au declarat sub anonimat că șoferii exagerează și că nu sînt probleme nici în zona Spitalului, nici pe strada Sadoveanu, iar panseluțele cresc și a venit primăvara...

25 Martie 2015, 12:10 (9596 vizualizări - 21 comentarii)

Comentariile cititorilor:


unul:
(26 Martie 2015, 00:57)
pana sa intri in fata la sc urban, venind dinspre sadoveanu, este un semn de trecerea oprita. asa ca nu este nicio anomalie. deci nu este strada si cu sens unic si cu sens dublu
Florin:
(26 Martie 2015, 00:07)
O problema reala care cred ca multi au sesizat in trafic .In zona florariei de la M14 exista un ceas care este luminat  rosu (pana mai ieri a fost orientat spre gara ) se putea usor confunda mai ales pe timp ploios putand pune in pericol siguranta circulatiei (am observat ca a fost usor orientat spre episcopie ) ma rog cine stie . A doua problema in aceeasi zona in apropiere de semaforul din fata Casei de Cultura tot o reclama luminata excesiv care pe timp de ploaie mai ales noaptea poate perturba circulatia in zona si bineinteles punand viata tuturor participantilor la trafic (deranjeaza prin multitudinea de culori fosrte intens luminate pe timp de noapte) Bineinteles ca exista si probleme mai mari la nivel de oras ......dar poate cineva o sa analizeze aceste doua "probleme"
dezastru:
(25 Martie 2015, 23:28)
Politia locala!Sa i vedeti cum dirijeaza circulatia la scoala nr 2 dimineata !Nu au nici o treaba cu masini le sau treceriele de pieton stau acolo fara nici o treaba si nici o prezenta nu au ,nu stiu cum se fac angajari acolo !
SORIN:
(25 Martie 2015, 17:23)
Da' anomalia rutieră de la Lidl situat la ieșirea spre Constanța când va fi normalizată?! Dacă ar fi să te iei după semnele aiurea, de la ieșirea din supermarket, pentru a vira la stânga, spre variantă sau Călărași, chiar pentru a intra în oraș, singura variantă corectă ar fi intrarea la Peco, unde ai posibilitatea să întorci și să te înscrii în funcție de opțiune. Acolo aștepți ca dobitocul să treacă orice căruță sau bicicletă, nervi, înjurături și toate cele șoferești. Oare preacinstitul Goagă, ăl de ne dădea lecții la televiziunea locală, cum ieșea de la Lidl fără să încalce legea circulației?! Sau orice polițist aflat, încă, în libertate?!
automobilist:
(25 Martie 2015, 15:16)
  De acord cu strazile ale caror semne nu se justifica sau incurca circulatia. Nu mai spun pe prelungirea Mihai Viteazul, intr-o intersectie dezacsata nu sunt treceri de pietoni, dar ce ne facem cu indisciplina in trafic, cu intoarcerile taxiurilor, semnalizarea in doi, trei metri (am vazut si echipaje ale politiei semnalizand astfel), vorbitul la telefon in timpul mersului, fara centura, stationari cu avariile aprinse, sau treceri pe rosu la semafor. Toate aceste nereguli reclama o si mai mare atentie in trafic, in conditiile in care uneor,i sau de cele mai multe ori, nu sti de ce sa te feresti mai intai, de bozonii coparticipanti, sau de gropi. Convingerea mea este ca asa cum circulam, denota carecterul balcanic indisciplinat, de prost gust si fara cei sapte ani de acasa. Majoritatea au stat in gazda.
hei, nea Stoica!:
(25 Martie 2015, 14:42)
sunt pline cimitirele de insi care au stat bine cu sanatatea!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Joi 06 Aug 2026
243 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Băut la volan

Miercuri, 17 martie a.c., polițiștii rutieri au depistat în trafic, pe raza localității Jilavele, un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat, de 45 de ani, din comuna Balaciu. Polițiștii au procedat ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:30
(32264 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni pentru prevenirea accidentelor rutiere

Acțiunile polițiștilor rutieri din ultimele 24 de ore au vizat atît depistarea și sancționarea cu fermitate a celor care nu respectă regulile de circulație, cît și asigurarea unui trafic fluent.
Astfel ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:28
(15510 vizualizări - 0 comentarii)


Pistol cu aer comprimat, deținut ilegal

Miercuri, 17 martie a.c., cadrele Serviciului Arme, Explozibili și Substanțe Periculoase, în timpul desfășurării unei acțiuni pentru depistarea persoanelor care dețin arme fără a avea acest drept, au identificat ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:26
(27854 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Poliției Române, sărbătorită de polițiștii ialomițeni în mijlocul cetățenilor

Sărbătorită în fiecare an la data de 25 martie, Ziua Poliției Române va fi marcată la nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița printr-un program de activități de apropiere a cetățeanului ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:16
(16218 vizualizări - 0 comentarii)


Un singur ialomițean selectat pentru muncă în agricultură în Marea Britanie

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă a organizat în data de 18 februarie 2010, la Bistrița, o selecție de persoane pentru muncă în agricultură în Marea Britanie, selecție în cadrul căreia au ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:10
(19023 vizualizări - 0 comentarii)


Persoană imobilizată într-un scaun cu rotile, transportată de pompieri

În cursul zilei de miercuri, 17 martie a.c., pompierii din cadrul Detașamentului Slobozia s-au deplasat, la solicitarea Serviciului de Ambulanță, pe strada M. Eminescu din localitate pentru a transporta ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:05
(19881 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o firmă din Slobozia

Miercuri, 17 martie 2010, în jurul orei 15.10, la dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență a fost anunțată izbucnirea unui incendiu la sediul unei firme din Slobozia. Pompierii militari s ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2010, 16:05
(16207 vizualizări - 0 comentarii)


L-a tîlhărit în scara blocului

Un tînăr în vîrstă de 26 de ani, din Slobozia, recidivist, a fost încarcerat în arestul Inspectoratului în cursul zilei de marți, 16 martie a.c., după ce instanța a emis pe numele său un mandat de arestare ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 17:12
(18334 vizualizări - 0 comentarii)


Cristina Pocora: «Dormiți liniștiți, Guvernul Boc veghează la banii dumneavoastră!»

Cristina Pocora: «Dormiți liniștiți, Guvernul Boc veghează la banii dumneavoastră!»

«Guvernul Boc s-a transformat într-un FNI. Toți băgăm bani în el, cîștigă, însă, doar cine trebuie!» își începe pledoaria de opozant deputatul PNL Cristina Pocora. «Guvernul Boc, însă, ca un adevărat F ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 14:18
(16577 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism furat din Ungaria, identificat de polițiștii ialomițeni

Autoturism furat din Ungaria, identificat de polițiștii ialomițeni

Marți, 16 martie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de rutină pe raza municipiului Slobozia, ocazie cu care a fost depistat în trafic un autoturism ce figura furat din Ungaria. Mașina, condusă ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 13:31
(28094 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr din Ograda, încarcerat

Marți, 16 marti, polițiștii din Ograda au pus în aplicare un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea. Infractorul, un tînăr de 25 de ani, din localitatea Ograda, are de executat o pedeapsă cu privare ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 13:27
(18380 vizualizări - 0 comentarii)


A dat cu căruța peste un copil

Marți, 16 martie a.c., Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată despre faptul că pe drumul comunal din Bordușani s-a produs un accident rutier, soldat cu vătămarea corporală a unui minor de 7 ani. ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 13:27
(18547 vizualizări - 0 comentarii)


Tînărul acuzat de comiterea a șase infracțiuni, arestat

Bărbatul de 30 de ani, reținut de polițiști luni, 15 martie a.c., pentru comiterea a șase infracțiuni, a fost prezentat Parchetului de pe lîngă Judecătoria Fetești cu propunere de arestare preventivă. ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 13:26
(17505 vizualizări - 0 comentarii)


Radieri, dizolvări și suspendări de firme pe bandă rulantă

Criza economică continuă într-un ritm alarmant să elimine societățile comerciale din viața economică a județului. Unul dintre principalele efecte ale acestui fenomen incontrolabil este o rată a șomajului ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 11:28
(25290 vizualizări - 0 comentarii)


Sfîrșit de săptămînă încărcat de evenimente culturale

Palatul Copiilor din Slobozia găzduiește, la finalul săptămînii, respectiv în perioada 20-21 martie a.c., un inedit eveniment cultural. «Francofolies 2010»-concurs județean de teatru francofon, concurs ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 10:18
(22648 vizualizări - 0 comentarii)


Prinși în flagrant la furat de fier vechi

La începutul săptămînii, luni, 15 martie 2010, Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată, prin 112, de un bărbat, paznic la o firmă din localitate, despre faptul că în zona unei foste societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 09:12
(19781 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permis, la volan

Luni, 15 martie a.c., polițiștii feteșteni au depistat un tînăr, de 18 ani, din Călărași, în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism înmatriculat în străinătate, deși nu poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 07:28
(22831 vizualizări - 0 comentarii)


Minori, infractori de ocazie

Polițiștii orașului Țăndărei au identificat pe șoseaua București, din localitate, doi minori, de 11, respectiv 14 ani, care se deplasau cu un atelaj hipo. După oprirea și verificarea atelajului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2010, 06:22
(20671 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 18:29
(17534 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 18:18
(14834 vizualizări - 0 comentarii)


170 de locuri pentru arma «pompieri»

Ministerul Administrației și Internelor lansează programele de promovare, recrutare și selecționare a candidaților pentru admiterea în instituțiile militare de învățămînt. Începînd cu data de 15 martie ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 13:18
(15211 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Sărulești-Călărași

Efective din cadrul Poliției Municipiului Urziceni, ale posturilor de poliție limitrofe, precum și cele ale Serviciului Intervenție Rapidă Ialomița și Inspectoratului de Poliție al Județului Călărași au ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 11:16
(15818 vizualizări - 0 comentarii)


Arme deținute ilegal, confiscate

Polițiștii au acționat în cursul zilei de luni, 15 martie a.c., în vederea depistării celor care dețin ilegal arme. Astfel, au fost depistați doi bărbați, în vîrstă de 34, respectiv 24 de ani, ambii din ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 10:42
(15431 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr cu șase infracțiuni la activ, reținut de polițiști

În cursul zilei de luni, 15 martie a.c., polițiștii ialomițeni au dispus reținerea pe bază de ordonanță pentru 24 de ore a unui bărbat în vîrstă de 30 de ani, din comuna Sudiți, acuzat de comiterea a șase ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 10:18
(13452 vizualizări - 0 comentarii)


Prins în flagrant la furat

Sâmbătă seara, 13 martie a.c., în jurul orei 19.00, o echipă de siguranță publică mixtă, formată dintr-un polițist și un jandarm, a surprins, în flagrant, un bărbat în vîrstă de 31 de ani, din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 10:16
(17612 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din Bordușani, identificați

Trei tineri în vîrstă de 17, 19 și 20 de ani, toți din comuna Bordușani, sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat, fiind suspectați de comiterea a două furturi din curțile locuințelor a doi consăteni ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 09:23
(16414 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă la Urziceni

Polițiști din Urziceni au participat sîmbătă, 13 martie a.c., la o acțiune preventivă desfășurată pe raza municipiului. Acțiunea s-a desfășurat în intervalul orar 8.00-12.00, polițiștii controlînd 23 autovehicule ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 08:42
(15876 vizualizări - 0 comentarii)


15 tone deșeuri feroase, confiscate la Fetești

Sâmbătă, 13 martie a.c., în jurul orei 8.00, o echipă de siguranță publică aflată într-un filtru rutier instituit pe Strada Călărași din Fetești a oprit, pentru control, un autotractor cu remorcă în care ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 08:12
(14378 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente de la băutură

Sâmbătă, 13 martie a.c., în jurul orei 19.45, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată prin 112, despre un accident rutier petrecut pe raza comunei Făcăeni. Polițiștii deplasați la fața locului au efectuat ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 07:12
(18038 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de peste un miliard de la Poliția Rutieră

Avînd în vedere numărul mare al accidentelor rutiere produse în ultima perioadă, Poliția Rutieră a derulat în acest week-end acțiuni ce au avut drept scop determinarea participanților la trafic de a conștientiza ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2010, 06:48
(14721 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Gigel în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere cetatean în Costul «ipocriziei politice» în opinia deputatului PSD Ștefan Țintă: blocarea fondurilor PNRR din rațiuni de partid! Sindicat în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere antiagatha în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă nemultumitu' în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Răduță Aurelian-Constantin în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Justin în Consiliul Superior al Magistraturii scoate la concurs posturi de judecător în cadrul Judecătoriei Urziceni Pavel în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Andrei în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița Andrei în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Ion Ion în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă FELICITĂRI în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...