Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Sunt un naiv și vreau să rămân așa!»

Victor Moraru se întoarce în politica județeană

«Sînt un naiv și vreau să rămîn așa!»

Victor Moraru, primarul orașului Amara și «simplu membru al PSD» la acest moment, revine în politica județeană. El crede că județul poate fi reformat politic prin intermediul unui cod de conduită, că societatea poate fi salvată prin profesionalizarea instituțiilor publice și că Ialomița poate absorbi 400 milioane de euro din fondurile europene. «Utopii! Copilării! Naivități!» am cataloga noi declarațiile domniei sale. «Da, sînt un naiv și vreau să rămîn așa! Voi activa în cadrul PSD atîta timp cît nu mi se va cere să renunț la principiile care m-au ghidat pînă acum în politică și în viață!» contracarează primarul Moraru.

Moraru nu crede în PNL
Revenirea lui Victor Moraru în prim-planul vieții politice a PSD Ialomița este o certitudine. După ce noul președinte, Marian Neacșu, a radiat numele celor 6 «trădători» de pe panoul istoriei PSD din sediul filialei, Victor Moraru a acceptat invitația de a redeveni activ în cadrul Organizației. Prea tîrziu însă pentru a putea opri contraofensiva PNL în Ialomița...
-Oficialii PNL au declarat că vor cîștiga alegerile locale din Ialomița în 2016. PSD nu reușește să găsească o soluție pentru vidul de putere creat prin decapitarea lui Silvian Ciupercă. De ce v-ați întors?
-Cunoașteți poziția mea... Domnul Ciupercă nu mai era de actualitate! Asta înseamnă că, în Ialomița, în toți acești ani, nu s-a putut vorbi despre fonduri europene, despre administrație performantă, despre alegerea unor profesioniști în funcțiile publice. Totul se făcea pe criterii numai de dînsul știute. Eu, care mă consider un politician de centru-stînga, nu m-am putut regăsi într-un astfel de sistem. Nu mi-am dat niciodată demisia, așa cum mi s-a cerut, nu am adeziuni la alte partide, așa cum s-a speculat în presă, am ales să fac administrație la Amara și să demonstrez că se poate și altfel. Și am demonstrat! Iar revenirea mea, cum o numiți dumneavoastră, nu e decît o continuare a acestei activități. Așa cum nu pot fi de acord cu dumneavoastră în nicio privință... PNL poate declara orice, iar liderii acestei filiale pot avea orice fantezie! Dar PSD are oameni competenți și pregătiți să își asume responsabilitatea unor decizii de interes local sau județean. Iar domnul Neacșu este un astfel de exemplu!
-Mai oferiți alte trei nume. Două, dacă trei înseamnă prea mult... Cine sînt profesioniștii cu care se laudă PSD Ialomița?
-Nu pot să îi nominalizez pentru că nu e în atribuția mea să fac acest lucru. Vă reamintesc că acum sînt un simplu membru de partid și că am participat la ședințele Organizației doar în această calitate. Dar ce pot să vă asigur este că, în 3, în 4, în 6 luni maxim, lucrurile se vor schimba radical și veți descoperi că politica PSD poate fi diferită de cea de pînă acum. Am mai spus-o și o repet, chiar dacă, poate, vi se pare nepotrivită comparația. Eu cred că la ședințele de partid trebuie să vii ca la biserică, respectuos și plin de gînduri bune. Politica nu e apanajul unei găști, a șmecherilor, cum au ajuns, din păcate, să creadă oamenii... Politica înseamnă responsabilitate și respect pentru cetățenii acestui județ.
-Astea sînt utopii! Povești de adormit electoratul. Sau, în cel mai bun caz, naivități politice...
-Da, sînt un naiv și vreau să rămîn așa! Voi activa în cadrul PSD atîta timp cît nu mi se va cere să renunț la principiile care m-au ghidat pînă acum în politică și în viață...

Candidat pentru Consiliul Județean în 2016
Naiv sau nu, Victor Moraru este unul dintre puținii profesioniști din cadrul administrației locale și județene. Nu o spunem noi, ci faptele. Sub egida sa, Amara a redevenit una dintre cele mai apreciate destinații turistice din țară, iar fondurile europene accesate în ultimii ani reprezintă, de asemenea, o garanție. În aceste condiții, propulsarea sa în administrația mare este următorul pas logic.
-Ați susținut ani în șir ideea, nepopulară printre colegii de partid, a profesionalizării instituțiilor publice locale și județene. Într-un cuvînt, concursuri în locul obișnuitelor numiri politice pe post. Veți face asta în continuare?
-Da. Știu că e o idee nepopulară. Dar vă întreb: cît mai trebuie să așteptăm pînă cînd vom fi conduși de profesioniști, nu de politicieni în administrație? Ori în instituțiile publice? Nu s-a greșit destul? Nu s-au pierdut deja prea multe oportunități? Sîntem pe ultimul loc din România la aproape toate capitolele!
-Vorbe... Cum e posibilă profesionalizarea administrației, a posturilor publice?
-Cu un cod de conduită. Aceasta e propunerea mea, am vorbit deja cu domnul Neacșu, iar el a acceptat această propunere. Sigur, mai există și alte mecanisme, ele au existat întotdeauna, chiar dacă nu au fost aplicate. Este important ca ceea ce mi s-a întîmplat mie și altor colegi de-ai mei să nu se mai întîmple niciodată. Nu putem permite la nesfîrșit acest lucru... De aceea partidul se pregătește pentru susținerea profesioniștilor la orice nivel. Aceasta este singura soluție care poate salva spațiul public și administrația locală.
-Mulți dintre colegii de partid v-au considerat și vă consideră cea mai bună opțiune pentru șefia Consiliului Județean Ialomița în 2016. Luați în calcul această candidatură? Vi se va oferi posibilitatea unei candidaturi?
-Întîi de toate, vreau să vă spun că îmi place foarte mult la Amara! Nu vreau să renunț la ce am construit aici. Am proiecte în lucru de 30 milioane de euro, aștept deschiderea liniilor de finanțare. În 2012 spuneam că, dacă nu ne pregătim din vreme, vom rata fondurile europene puse la dispoziție în ciclul programatic 2014-2020. Acum am văzut prin ziare că cei de la Consiliul Județean sînt bucuroși că vor accesa 20 milioane de euro. 20 de milioane de euro!?! Ar trebui să vorbim despre 400 de milioane de euro, în opinia mea! Deci, nu am o părere bună despre ce se întîmplă acolo. Nu sînt încîntat și nu mi se pare o performanță atîta timp cît eu vreau pentru Amara 40 de milioane de euro. Și, așa cum v-am mai spus, nici nu sînt dornic să merg acolo. Dar nici nu exclud această variantă. E onorant să fii ales de către colegii tăi, să fii votat de electorat  pentru o astfel de poziție... Este însă devreme, mult prea devreme pentru o decizie definitivă într-un sens sau altul!

8 Aprilie 2015, 18:10 (13677 vizualizări - 20 comentarii)

Citiți și:
DILETANȚII «MAI BINELUI PUBLIC»
Ciupercă își vrea înapoi primarii-dezertori?

Comentariile cititorilor:


CETATEAN:
(9 Aprilie 2015, 17:36)
La cum arata AMARA  ca dupa razboi tot inainte.apa potabila nu,strazi asfaltate pe sarite,centrul mizerabil dar in schimb avem parc si primarie restul nu mai conteaza d-nul MORARU
parvu :
(9 Aprilie 2015, 13:33)
altfel arata p s d daca era condus de oameni ca domnul moraru .
SORIN:
(9 Aprilie 2015, 12:39)
Tre' să fii naiv să-l crezi pe dl. Moraru naiv. Totuși, rezulatele de la Amara nu sunt vorbe-n vânt, ele sunt realități iar dacă, și  la nivel județean, ar putea avea realizări performante, nu văd de ce nu ar putea candida pentru o funcție, poate cea mai importantă din județ. Singura problemă ar fi tentațiile mult prea mari și numeroase. Cine ar fi crezut că profesorul Ciupercă, modest cum îl știam, va ajunge vreodată să fie acuzat de fraudă și chiar închis?!
Ion:
(9 Aprilie 2015, 11:11)
Nu stim daca este asa,dar dupa ce rezultate a avut  la Amara,chiar merita o sansa sa vedem daca poate conduce bine judetul.Ce bine ar fi daca ar avea aceleasi rezultate ca si la Amara.Sa-i ajute Dumnezeu!
Cetatean:
(9 Aprilie 2015, 11:01)
Cred ca este cel mai bun si cel mai potrivit om la conducerea judetelui!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
09 Aug 2026
292 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Intervenție a jandarmilor pentru calmarea unui elev-bătăuș

Vineri, 21 octombrie a.c., în jurul orei 12,00, patrula de intervenție din cadrul Detașamentului de Jandarmi Fetești a fost sesizată de conducerea unui liceu din localitate despre faptul că în incinta școlii ...[citește_toată_știrea]

24 Octombrie 2016, 18:40
(6862 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Printr-un comunicat, Enel Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2016, 19:40
(5523 vizualizări - 1 comentariu)


Manasia: A intrat cu mașina în stîlp

Joi, 20 octombrie a.c., în comuna Manasia, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 32 de ani, din comuna Manasia, conducea un autoturism pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2016, 19:25
(4984 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia accident


Acțiune a Poliției Rutiere Ialomița

Joi, 20 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la care se expun ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2016, 19:10
(4737 vizualizări - 1 comentariu)


Două posturi de ofițer, scoase la concurs la ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează concurs/examen în vederea ocupării unor posturi vacante de execuție, recrutare din sursă externă ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2016, 18:20
(11435 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Bugetul pentru «Casa Verde Clasic», epuizat

În cadrul programului «Casa Verde Clasic», Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița a înregistrat, pînă la data de 20 octombrie 2016, un număr de 181 dosare. Astfel, plafonul de 1089963 lei, pus la dispoziție ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2016, 15:35
(5213 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Luna octombrie, luna siguranței on-line

Peste 80 de elevi de la Colegiul Național «Grigore Moisil» și Liceul Tehnologic «Sfînta Ecaterina», din Urziceni, au fost informați despre navigarea în siguranță în mediul on-line. Astfel, la data de 1 ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2016, 14:10
(3908 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Săveni produs de un șofer băut la volan

Miercuri, 19 octombrie a.c., pe DJ201, în localitatea Săveni, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2016, 12:20
(5675 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Săveni accident


AJOFM Ialomița: Rezultate la Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Joi, 20 octombrie 2016, la nivel național s-a organizat, sub îndrumarea Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă, Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți. Acest eveniment s-a desfășurat și ...[citește_toată_știrea]

21 Octombrie 2016, 10:45
(6733 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții ale Poliției în Ialomița. «Evaziune fiscală» în servicii de publicitate!

Joi, 20 octombrie a.c., polițiști din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București, sub supravegherea Parchetului de pe lîngă Tribunalul București, pun în aplicare 34 de mandate de percheziție ...[citește_toată_știrea]

20 Octombrie 2016, 12:10
(7398 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier la Slobozia. Șoferul a fugit de la locul faptei!

Un tînăr de 23 de ani din Slobozia s-a ales cu un dosar penal după ce a provocat un accident rutier, în zona Muzeului Național al Agriculturii. Fără să dețină permis de conducere, după ce a băut cîteva ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2016, 18:53
(6708 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat mortal la Ciochina

Marți, 18 octombrie 2016, pe DN2A, în localitatea Ciochina, s-a produs un accident rutier soldat cu decesul unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la fața locului, s-a stabilit că ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2016, 16:20
(4122 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 36500 de lei, 10 de permise reținute

În perioada 17-19 octombrie 2016, polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile la ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2016, 15:55
(5629 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 50 și 60 de ani, au fost depistați în perioada 17-19 octombrie 2016 de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși au consumat anterior ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2016, 15:40
(3598 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestați pentru «furt calificat»

În cursul zilei de marți, 18 octombrie 2016, polițiști de Investigații Criminale au acționat pe raza județului Ialomița pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

19 Octombrie 2016, 15:20
(5361 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Tîrg: Bătrînă de 82 de ani, victimă a unui furt

În urmă cu 2 zile, fiica unei femei de 82 de ani, din localitatea Fierbinți-Tîrg a sesizat Poliția cu privire la faptul că mama sa a fost victima infracțiunii de furt. Victima le-a relatat anchetatorilor ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2016, 18:40
(5596 vizualizări - 1 comentariu)


Gîrbovi: Accident rutier, provocat de un șofer băut

Accident rutier la Gîrbovi, la sfîrșitul săptămînii trecute, produs de un bărbat de 49 de ani, cu domiciliul în aceeași localitate. Șoferul a scăpat cu viață, însă s-a ales cu un dosar penal pentru conducere ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2016, 13:20
(4882 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi accident


DSVSA Ialomița: Macrou contaminat, retras de la comercializare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, prin personalul de specialitate, în perioada 10-12 octombrie 2016, ca urmare a unei notificări primite de la DSVSA Bucuresti, a dispus ...[citește_toată_știrea]

18 Octombrie 2016, 12:25
(4892 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Atestarea si certificarea întreprinderilor sociale/întreprinderilor sociale de inserție

În cadrul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița s-a înființat Compartimentul de Economie Socială, ce are ca obiectiv consolidarea coeziunii economice si sociale, ocuparea forței de ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2016, 18:20
(5934 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor din Fetești, arestat

Un bărbat care se sustrăgea executării unei pedepse privative de libertate a fost depistat de polițiști. Astfel, polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2016, 17:10
(4893 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a Poliției Rutiere în zona Urziceni

În cursul zilei de marți, 11 octombrie a.c., polițiștii rutieri au acționat pe raza municipiului Urziceni pentru prevenirea și combaterea principalelor cauze generatoare de evenimente rutiere, precum și ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2016, 15:35
(5524 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Buget suplimentat pentru «Casa Verde Clasic»

În cadrul programului «Casa Verde Clasic», Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița a înregistrat, pînă la data de 12 octombrie 2016, un număr de 113 dosare, în valoare de 679937lei. Avînd în vedere dispoziția ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2016, 14:05
(4620 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Urmărit pentru «tentativă de omor», arestat

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2016, 12:45
(4752 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfîrșitul lunii septembrie 2016, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6791 șomeri, din care 1074 șomeri indemnizați, respectiv 5717 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2016, 11:20
(5061 vizualizări - 0 comentarii)


Firmă specializată în prelucrarea lemnului, sancționată de Garda de Mediu Ialomița

Comisarii Gărzii de Mediu Ialomița au sancționat o societate specializată în prelucrarea lemnului, cu sediul social în județul Suceava, care funcționa ilegal în incinta fostului CAP din Grivița. Reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2016, 16:20
(11826 vizualizări - 0 comentarii)


SC TRANSMIM SRL

angajează
FUNCȚIONAR ECONOMIC
2 posturi
în următoarele condiții
-studii medii
-vechime minim 3 ani
Relații la telefon
0243/213.390, 0372/721.701

7 Octombrie 2016, 10:40


angajăm

sudori/lăcătuși/muncitori necalificați
pentru șantier București.
Se asigură contract, cazare,
transport și salariu de 10 lei
la ora pontată.

Relații la telefon
0728/872.559
0733/927.239

7 Octombrie 2016, 10:30


anunț angajare

Societate activă din 2007 în Franța căutăm
ajutor/ucenic la asamblare lifturi
Locul de muncă este în Franța
și presupune muncă fizică,
trezire dimineața devreme.
Căutăm o persoană între 18 și 30 de ani,
permisul de conducere ar fi un plus.
Cerințe: harnic, dinamic, serios și motivat.
Salariul este de 900 euro net,
program de lucru de luni pînă vineri,
de la 08,00 la 17,00.
Dacă lucrați de luni pînă sîmbătă,
salariul net este 1050 euro și
orele suplimentare se plătesc
separat. Salariul de bază crește
în funcție de dedicația angajatului.
Trimiteți CV cu poză la adresa
[email protected]
sau SMS (NU SUNAȚI!)
la numărul 0033662802304
și vă vom contacta ulterior.

7 Octombrie 2016, 10:10


IPJ Ialomița: Noutăți în organizarea concursului de încadrare directă ca polițiști

Cei care doresc să se înscrie pe cele 63 de posturi de agent de poliție scoase la concurs de Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, trebuie să știe că:
-există doar limită minimă de vîrstă ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2016, 16:25
(4916 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «Alături de Oameni... pentru Oameni»

Programul social «Alături de Oameni... pentru Oameni» a fost inițiat în anul 2009 din dorința de a veni în întîmpinarea problemelor resimțite de persoanele din comunitate aflate în dificultate și care din ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2016, 14:05
(3719 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Răduță Aurelian-Constantin în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Antoine în «Suntem în urmă cu pregătirea, dar construim un grup puternic!» ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...