Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Sunt un naiv și vreau să rămân așa!»

Victor Moraru se întoarce în politica județeană

«Sînt un naiv și vreau să rămîn așa!»

Victor Moraru, primarul orașului Amara și «simplu membru al PSD» la acest moment, revine în politica județeană. El crede că județul poate fi reformat politic prin intermediul unui cod de conduită, că societatea poate fi salvată prin profesionalizarea instituțiilor publice și că Ialomița poate absorbi 400 milioane de euro din fondurile europene. «Utopii! Copilării! Naivități!» am cataloga noi declarațiile domniei sale. «Da, sînt un naiv și vreau să rămîn așa! Voi activa în cadrul PSD atîta timp cît nu mi se va cere să renunț la principiile care m-au ghidat pînă acum în politică și în viață!» contracarează primarul Moraru.

Moraru nu crede în PNL
Revenirea lui Victor Moraru în prim-planul vieții politice a PSD Ialomița este o certitudine. După ce noul președinte, Marian Neacșu, a radiat numele celor 6 «trădători» de pe panoul istoriei PSD din sediul filialei, Victor Moraru a acceptat invitația de a redeveni activ în cadrul Organizației. Prea tîrziu însă pentru a putea opri contraofensiva PNL în Ialomița...
-Oficialii PNL au declarat că vor cîștiga alegerile locale din Ialomița în 2016. PSD nu reușește să găsească o soluție pentru vidul de putere creat prin decapitarea lui Silvian Ciupercă. De ce v-ați întors?
-Cunoașteți poziția mea... Domnul Ciupercă nu mai era de actualitate! Asta înseamnă că, în Ialomița, în toți acești ani, nu s-a putut vorbi despre fonduri europene, despre administrație performantă, despre alegerea unor profesioniști în funcțiile publice. Totul se făcea pe criterii numai de dînsul știute. Eu, care mă consider un politician de centru-stînga, nu m-am putut regăsi într-un astfel de sistem. Nu mi-am dat niciodată demisia, așa cum mi s-a cerut, nu am adeziuni la alte partide, așa cum s-a speculat în presă, am ales să fac administrație la Amara și să demonstrez că se poate și altfel. Și am demonstrat! Iar revenirea mea, cum o numiți dumneavoastră, nu e decît o continuare a acestei activități. Așa cum nu pot fi de acord cu dumneavoastră în nicio privință... PNL poate declara orice, iar liderii acestei filiale pot avea orice fantezie! Dar PSD are oameni competenți și pregătiți să își asume responsabilitatea unor decizii de interes local sau județean. Iar domnul Neacșu este un astfel de exemplu!
-Mai oferiți alte trei nume. Două, dacă trei înseamnă prea mult... Cine sînt profesioniștii cu care se laudă PSD Ialomița?
-Nu pot să îi nominalizez pentru că nu e în atribuția mea să fac acest lucru. Vă reamintesc că acum sînt un simplu membru de partid și că am participat la ședințele Organizației doar în această calitate. Dar ce pot să vă asigur este că, în 3, în 4, în 6 luni maxim, lucrurile se vor schimba radical și veți descoperi că politica PSD poate fi diferită de cea de pînă acum. Am mai spus-o și o repet, chiar dacă, poate, vi se pare nepotrivită comparația. Eu cred că la ședințele de partid trebuie să vii ca la biserică, respectuos și plin de gînduri bune. Politica nu e apanajul unei găști, a șmecherilor, cum au ajuns, din păcate, să creadă oamenii... Politica înseamnă responsabilitate și respect pentru cetățenii acestui județ.
-Astea sînt utopii! Povești de adormit electoratul. Sau, în cel mai bun caz, naivități politice...
-Da, sînt un naiv și vreau să rămîn așa! Voi activa în cadrul PSD atîta timp cît nu mi se va cere să renunț la principiile care m-au ghidat pînă acum în politică și în viață...

Candidat pentru Consiliul Județean în 2016
Naiv sau nu, Victor Moraru este unul dintre puținii profesioniști din cadrul administrației locale și județene. Nu o spunem noi, ci faptele. Sub egida sa, Amara a redevenit una dintre cele mai apreciate destinații turistice din țară, iar fondurile europene accesate în ultimii ani reprezintă, de asemenea, o garanție. În aceste condiții, propulsarea sa în administrația mare este următorul pas logic.
-Ați susținut ani în șir ideea, nepopulară printre colegii de partid, a profesionalizării instituțiilor publice locale și județene. Într-un cuvînt, concursuri în locul obișnuitelor numiri politice pe post. Veți face asta în continuare?
-Da. Știu că e o idee nepopulară. Dar vă întreb: cît mai trebuie să așteptăm pînă cînd vom fi conduși de profesioniști, nu de politicieni în administrație? Ori în instituțiile publice? Nu s-a greșit destul? Nu s-au pierdut deja prea multe oportunități? Sîntem pe ultimul loc din România la aproape toate capitolele!
-Vorbe... Cum e posibilă profesionalizarea administrației, a posturilor publice?
-Cu un cod de conduită. Aceasta e propunerea mea, am vorbit deja cu domnul Neacșu, iar el a acceptat această propunere. Sigur, mai există și alte mecanisme, ele au existat întotdeauna, chiar dacă nu au fost aplicate. Este important ca ceea ce mi s-a întîmplat mie și altor colegi de-ai mei să nu se mai întîmple niciodată. Nu putem permite la nesfîrșit acest lucru... De aceea partidul se pregătește pentru susținerea profesioniștilor la orice nivel. Aceasta este singura soluție care poate salva spațiul public și administrația locală.
-Mulți dintre colegii de partid v-au considerat și vă consideră cea mai bună opțiune pentru șefia Consiliului Județean Ialomița în 2016. Luați în calcul această candidatură? Vi se va oferi posibilitatea unei candidaturi?
-Întîi de toate, vreau să vă spun că îmi place foarte mult la Amara! Nu vreau să renunț la ce am construit aici. Am proiecte în lucru de 30 milioane de euro, aștept deschiderea liniilor de finanțare. În 2012 spuneam că, dacă nu ne pregătim din vreme, vom rata fondurile europene puse la dispoziție în ciclul programatic 2014-2020. Acum am văzut prin ziare că cei de la Consiliul Județean sînt bucuroși că vor accesa 20 milioane de euro. 20 de milioane de euro!?! Ar trebui să vorbim despre 400 de milioane de euro, în opinia mea! Deci, nu am o părere bună despre ce se întîmplă acolo. Nu sînt încîntat și nu mi se pare o performanță atîta timp cît eu vreau pentru Amara 40 de milioane de euro. Și, așa cum v-am mai spus, nici nu sînt dornic să merg acolo. Dar nici nu exclud această variantă. E onorant să fii ales de către colegii tăi, să fii votat de electorat  pentru o astfel de poziție... Este însă devreme, mult prea devreme pentru o decizie definitivă într-un sens sau altul!

8 Aprilie 2015, 18:10 (13213 vizualizări - 20 comentarii)

Citiți și:
DILETANȚII «MAI BINELUI PUBLIC»
Ciupercă își vrea înapoi primarii-dezertori?

Comentariile cititorilor:


CETATEAN:
(9 Aprilie 2015, 17:36)
La cum arata AMARA  ca dupa razboi tot inainte.apa potabila nu,strazi asfaltate pe sarite,centrul mizerabil dar in schimb avem parc si primarie restul nu mai conteaza d-nul MORARU
parvu :
(9 Aprilie 2015, 13:33)
altfel arata p s d daca era condus de oameni ca domnul moraru .
SORIN:
(9 Aprilie 2015, 12:39)
Tre' să fii naiv să-l crezi pe dl. Moraru naiv. Totuși, rezulatele de la Amara nu sunt vorbe-n vânt, ele sunt realități iar dacă, și  la nivel județean, ar putea avea realizări performante, nu văd de ce nu ar putea candida pentru o funcție, poate cea mai importantă din județ. Singura problemă ar fi tentațiile mult prea mari și numeroase. Cine ar fi crezut că profesorul Ciupercă, modest cum îl știam, va ajunge vreodată să fie acuzat de fraudă și chiar închis?!
Ion:
(9 Aprilie 2015, 11:11)
Nu stim daca este asa,dar dupa ce rezultate a avut  la Amara,chiar merita o sansa sa vedem daca poate conduce bine judetul.Ce bine ar fi daca ar avea aceleasi rezultate ca si la Amara.Sa-i ajute Dumnezeu!
Cetatean:
(9 Aprilie 2015, 11:01)
Cred ca este cel mai bun si cel mai potrivit om la conducerea judetelui!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Joi 06 Aug 2026
244 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Jandarmeria, la bilanț

Jandarmeria, la bilanț

Miercuri, 27 ianuarie, în cadrul unei conferințe de presă, reprezentanții Inspectoratului Județean de Jandarmi și-au prezentat bilanțul instituției pentru anul 2009. Potrivit documentului, misiunile jandarmilor ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2010, 15:18
(8901 vizualizări - 0 comentarii)


Telverde Anticorupție, apelabil gratuit de pe mobil

Potrivit autorităților, de la începutul săptămînii în curs, respectiv de luni, 25 ianuarie 2010, linia verde anticorupție 0800806806 este apelabilă gratuit și din rețelele de telefonie ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2010, 15:13
(12806 vizualizări - 0 comentarii)


Alt șofer beat la volan

În noaptea de marți spre miercuri, 26/27 ianuarie a.c., puțin trecut de miezul nopții, polițiștii au oprit pe Strada Bănățenilor din Fetești un autoturism înmatriculat în Capitală, la volan aflîndu-se un ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2010, 15:10
(11001 vizualizări - 0 comentarii)


Atenționări meteorologice și hidrologice

Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență, «în conformitate cu atenționarea hidrologică din 27.01.2010, emisă de INHGA București, avînd în vedere situația hidrometeorologică actuală, începînd ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2010, 15:02
(11599 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2010, 13:41
(12426 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2010, 16:09
(13727 vizualizări - 0 comentarii)


A încercat să fure de la societatea unde lucra

Un bărbat de 40 de ani, din Urziceni, este cercetat de polițiști pentru tentativă de furt calificat după ce a fost surprins în cursul nopții de 25/26 ianuarie de polițiștii din localitate în timp ce încerca ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2010, 15:48
(12097 vizualizări - 0 comentarii)


Saci de soia fără documente

În noaptea de luni spre marți, respectiv 24 spre 25 ianuarie a.c., în jurul orelor 00,30, o echipă de siguranță publică din Fetești a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în județul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2010, 15:47
(13921 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale Poliției

Polițiștii ialomițeni au desfășurat, în ultimele zile, mai multe acțiuni pe raza județului Ialomița.
În noaptea de luni spre marți, 25/26 ianuarie a.c., efective ale posturilor de poliție din zona Urziceni ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2010, 15:37
(10842 vizualizări - 0 comentarii)


Aplicație online pentru cererea de plată a subvenției pe suprafață

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că este disponibilă aplicația IPA online, prin intermediul căreia fermierii care intenționează să solicite sprijin pe suprafață completează ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2010, 15:31
(15515 vizualizări - 0 comentarii)


Sobele produc incendii

Nerespectarea măsurilor de prevenire a incendiilor la sistemele de încălzire a condus, din nou, la producerea a două incidente de acest fel la locuințele unor cetățeni din Fetești și comuna Andrășești. ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2010, 15:29
(12918 vizualizări - 0 comentarii)


La 14 ani a furat 12 găini

În dimineața zilei de duminică, 24 ianuarie a.c., Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată de către un localnic despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute au sustras 12 găini din curtea unei ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 18:28
(10471 vizualizări - 0 comentarii)


Tot mai mulți șoferi băuți în trafic

Cinci sancțiuni contravenționale au fost aplicate unor conducători auto care au fost depistați la volanul unor autoturisme deși se aflau sub influența băuturilor alcoolice. Față de aceștia, complementar ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 18:21
(10769 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permis, la volan

Un tînăr în vîrstă de 27 de ani, din Urziceni este cercetat de polițiști pentru conducerea unui autovehicul fără a poseda permis de conducere. Autoturismul condus de acesta a fost oprit în trafic de un ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 18:15
(10853 vizualizări - 0 comentarii)


Un ceai cald de la Sensiblu

Un ceai cald de la Sensiblu

Ca urmare a scăderii tot mai accentuate a temperaturilor, din ce în ce mai multe persoane surprinse de ger suferă de hipotermii. Începând de sîmbătă, 23 ianuarie 2010, persoanele care suferă din cauza gerului ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 18:07
(14564 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenții SMURD

Intervenții SMURD

Echipajul SMURD Urziceni a fost solicitat, la final de săptămînă, în cazul a doi pacienți cu afecțiuni medicale. Astfel, vineri, 22 ianuarie, în jurul orelor 20,00, din cauza drumului înzăpezit, subofițerii ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 17:59
(14163 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii datorate coșurilor de evacuare

Incendii datorate coșurilor de evacuare

Coșul de evacuare a fumului amplasat necorespunzător ori neprotejat termic a reprezentat cauza probabilă de izbucnire a nu mai puțin de 4 incendii. Astfel, sîmbătă, 23 ianuarie a.c., în jurul orelor 17 ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 17:53
(11333 vizualizări - 0 comentarii)


Drumuri județene parțial blocate

Drumuri județene parțial blocate

Potrivit Prefecturii, în prezent,pe teritoriul județului Ialomița circulația se desfășoară în condiții, grele de iarnă.

Drumuri județene parțial blocate, datorită temperaturilor extrem de scăzute ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2010, 10:40
(10615 vizualizări - 0 comentarii)


Au furat din cabina unui TIR

Joi, 21 ianuarie, polițiștii ialomițeni au prezentat cu propunere de arestare preventivă Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni doi tineri din localitate, principalii suspecți de comiterea unui furt ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2010, 10:18
(9014 vizualizări - 0 comentarii)


Fiul l-a «furat» pe tată

Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată cu privire la faptul că, pe ruta dinspre Slobozia către Urziceni, există date că s-ar deplasa un autoturism taxi înmatriculat în județul Constanța în care se ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2010, 06:12
(10973 vizualizări - 0 comentarii)


Arme deținute ilegal

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat joi, 21 ianuarie a.c., pentru depistarea deținătorilor ilegali de arme și prevenirea producerii evenimentelor ca urmare ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2010, 20:12
(10358 vizualizări - 0 comentarii)


La volanul unei mașini furate

În cursul nopții de joi spre vineri, respectiv 21 spre 22 ianuarie, un agent din cadrul Postului de Poliție Sfîntu Gheorghe, aflat în patrulare pe raza comunei împreună cu un echipaj al Poliției Comunitare ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2010, 18:46
(10086 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni stradale

Joi, 21 ianuarie, începînd cu orele 15,00, polițiștii slobozeni, în colaborare cu efective ale Inspectoratului Județean de Jandarmi, au demarat o razie în municipiul reședință de județ urmărindu-se, în ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2010, 18:45
(11478 vizualizări - 0 comentarii)


Modificări legislative pentru angajatori

Potrivit unui comunicat de presă, începînd cu data de 1 februarie 2010, urmează a se modifica întocmirea Registrului general de evidență a salariaților. Astfel, registrul se întocmește în formă electronică ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2010, 18:38
(13122 vizualizări - 0 comentarii)


Prostituate minore la Făcăeni

Miercuri, 20 ianuarie, în baza informațiilor deținute, agenții Postului de Poliție Făcăeni s-au sesizat din oficiu despre faptul că, în perioada octombrie-decembrie 2009, un localnic de 32 de ani, a recrutat ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2010, 16:57
(15382 vizualizări - 0 comentarii)


70 de anvelope într-o mașină

70 de anvelope într-o mașină

În cadrul unei acțiuni organizată miercuri, 20 ianuarie, în municipiul Slobozia, polițiștii de siguranță publică aflați într-un filtru rutier instituit la intersecția Străzilor Nicolae Bălcescu și Mihai ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2010, 16:56
(11418 vizualizări - 0 comentarii)


Tîlhar arestat la Slobozia

Polițiștii au identificat și probat activitatea infracțională a unui individ suspectat de comiterea a două tîlhării pe raza municipiului Slobozia. Bărbatul a fost reținut de polițiști pe bază de ordonanță ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2010, 16:55
(15927 vizualizări - 1 comentariu)


Drumuri județene închise

Drumuri județene închise

Polițiștii ialomițeni avertizează conducătorii auto asupra faptului că zăpada căzută noaptea trecută a făcut ca traficul rutier să fie întrerupt pe nu mai puțin de 7 segmente de drumuri județene. Astfel ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2010, 11:42
(11226 vizualizări - 0 comentarii)


Seminar pe teme de mediu

Agenția Regională pentru Protecția Mediului Pitești organizează la Pitești un seminar cu tema «Evaluarea impactului asupra mediului datorat creșterii emisiilor de bioxid de carbon». Potrivit organizatorilor ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2010, 08:12
(11255 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2010, 18:54
(10398 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Gigel în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere cetatean în Costul «ipocriziei politice» în opinia deputatului PSD Ștefan Țintă: blocarea fondurilor PNRR din rațiuni de partid! Sindicat în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere antiagatha în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă nemultumitu' în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Răduță Aurelian-Constantin în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Justin în Consiliul Superior al Magistraturii scoate la concurs posturi de judecător în cadrul Judecătoriei Urziceni Pavel în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Andrei în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița Andrei în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Ion Ion în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă FELICITĂRI în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...