EVENIMENT
Blestemul pămîntului
Autoritățile din Dridu, acuzate de furt
La aproape 25 de ani de la intrarea în vigoare a celebrei Legi 18 din 1991, urmașii proprietarilor de teren încă își mai caută dreptatea prin instituțiile publice. La Dridu însă, dreptatea pare să umble cu capul spart, iar Tudor Banu așteaptă, din 2001, ca autoritățile locale să identifice locul de casă lăsat moștenire de bunica acestuia, Niculina Banu. Cazul a ajuns în atenția Instituției Prefectului Ialomița și a fost declinat către Comisia Locală de Fond Funciar. «Adică tot către ăia care au refuzat atîția ani punerea în posesie. O bătaie de joc de la un cap la altul!» concluzionează amar Tudor Banu.
Dreptate, ochii plînși vor să te vadă
Povestea lui Tudor Banu începe în anul 1991, cînd numiții Banu M. Ion și Banu M. Constantin (moștenitori ai defuncților Banu S. Mihai și Banu Niculina) au înaintat solicitări Comisiei Comunale Dridu pentru Reconstituirea Dreptului de Proprietate asupra terenurilor conform Legii 18/1991. Printre terenurile solicitate s-a numărat și un loc de casă de 2500 de mp, situat în vatra satului. Terenul fusese achiziționat în 1954 de către Banu Niculina, în vatra satului, ca loc de casă. După 10 ani lungi de tergiversări administrative, unchiul lui Tudor Banu este împroprietărit în extravilan cu suprafața solicitată, respectiv 2500 de mp, la momentul respectiv reprezentanții Primăriei susținînd că «nu mai există teren intravilan care să poată fi retrocedat». Este anul în care între Tudor Banu și autoritățile locale și județene a început un război fără sfîrșit, care continuă și în ziua de astăzi. «Au făcut tot ce le-a stat în putință ca să mă descurajeze. Eu anul acesta am intrat în posesia declarațiilor care demonstrează furtul unei proprietăți și atribuirea ilegală a terenului prin dispariția de documente. Dacă aveți posibilitatea în a mă ajuta, vă rog să o faceți, deoarece autoritățile PSD din județul Ialomița fac tot ce le stă în putință pentru a-și acoperi faptele.Totul a rămas la stadiul de bășcălie, mă iertați. De asemenea, nici domnul prefect de Ialomița nu a încercat să afle adevărul și dezastrul lăsat de autoritățile locale ale statului la Dridu» ne scrie, exasperat, Tudor Banu, după o serie de 6 petiții adresate Instituției Prefectului Ialomița.
Cum să furi un loc de casă?
Potrivit acuzațiilor publice lansate de către Tudor Banu, tergiversarea retrocedării celor 2500 de mp de teren ascunde «un furt grosolan». Concret, terenul cumpărat de către Niculina Banu în 1954 ascunde «un furt grosolan», realizat cu largul concurs al funcționarilor publici din Primărie, al secretarului Primăriei și al actualului primar, Valentin Turiga. «Răspunsurile date de Consiliul Local de-a lungul timpului dovedesc ca am fost interesat de acest teren în suprafață de 2500 mp. Dar întotdeauna Consiliul Local și Primăria Dridu m-a umilit, deși cunoștea realitatea, respectiv, cum că au atribuit ilegal lui Ilie Constantinescu, fără nicio dovadă de proprietate din partea acestuia, terenul intravilan în suprafață de 2500 mp. Fac precizarea că între anii 1990-2000, actualul secretar al Consiliului Local al Primăriei Dridu, domnul Glonțaru Mihai Florin a fost primar al comunei Dridu și președinte al Comisiei Locale de Fond Funciar pe Legea 18/1991. Fac precizarea ca domnul Turiga Valentin, actualul primar și președinte al Comisiei Locale de Fond Funciar a fost între anii 1998-2002 viceprimar și a îndeplinit funcții în Comisia de Fond Funciar. Din anul 2002 este primar al comunei Dridu și președinte al Comisiei de Fond Funciar» susține Tudor Banu. Mai mult decît atît, Tudor Banu afirmă că șirul ilegalităților din Primăria Dridu nu se oprește aici: «Dacă doriți vă mai pot pune la dispoziție și alte documente referitoare la fonduri APIA. Domnul Turiga și domnul Glonțaru sînt persoanele care au semnat adeverințe pentru o anumită firmă din comuna Dridu. Ulterior, firma respectivă, prin adeverința eliberată de Primărie, a obținut fonduri APIA necuvenite 3 ani consecutiv (7000 lei), iar acestea fac obiectul unui dosar la DNA București. Și multe-multe altele care promit să le pot pune pe biroul procurorilor... Spre exemplu, un anumit domn, Turiga Vasile, din orașul Hațeg, județul Hunedoara, a beneficiat de restituirea a zeci și zeci de hectare de teren în comuna Dridu... După o perioadă scurtă de timp a vîndut aceste terenuri unor firme deținute de persoane cunoscute presei. Există dovezi care se află într-un dosar la Parchetul Urziceni! Să fie vorba despre o coincidență de nume?» mai spune Tudor Banu.
Autoritățile caută soluții Plîngerile repetate ale lui Tudor Banu nu au rămas fără răspuns. Instituția Prefectului Ialomița a reacționat, declanșînd propria anchetă în acest caz. În urma cercetărilor, s-a stabilit că din dosarul respectiv lipsesc o serie întreagă de documente. Printre acestea, și cererea lui Ilie Constantinescu de punere în posesie pe suprafața de 2500 de mp, primită în detrimentul lui Tudor Banu. Pe cale de consecință, administrația din Dridu a fost notificată să identifice documentele lipsă, să completeze dosarul și să-l decline spre soluționare Comisiei Locale de Fond Funciar. Contactat telefonic, primarul Valentin Turiga susține și el că va face tot posibilul pentru soluționarea acestei situații. «Așteptăm formularea unei concluzii legale. Și, dacă există o soluție pentru rezolvarea acestei probleme, îi vom da curs. Eu nu am nimic împotrivă, deși în comună nu mai există teren intravilan care poate fi retrocedat!» a declarat acesta pentru Independent.
27 August 2015, 18:20 (14244 vizualizări - 16 comentarii)











Comentariile cititorilor:
(22 Mai 2016, 21:15)
Vin controale de la curtea de conturi , cum vin asa pleaca. Noi ramanem tot ca prostii , cu hotii langa noi!S-a dat cu Tinel ca sa se spele de facaturi , ca se stie ca are dosare , si i-a promis traseistul Tinel ca il spala , il face curat...
(22 Mai 2016, 21:09)
Oameni buni , ce se intampla in Dridu este revoltator ! Domnul Turiga Valentin , primar suspendat , traseist politic , corupt si manjit pe maini pana la gat....a ajuns sa mearga pana la intimidarea indirecta a persoanelor. Voalat , esti amenintat ca iti pierzi locul de munca daca nu votezi cu ei ! Chiar nu mai exista urma de lege in Romania?Se vorbeste ca in PSD sunt corupi... dar tocmai de acolo vin acesti indivizi , din PSD....care , de bine de rau , s-a reformat...Ca om de rand vii si e intrebi , ce interese sa fie la mijloc de oamenii astii tin cu orice pret sa ramana acolo!Iesi afara coruptule , miselule ! Ai strica drumuri , ai pus o limba de asfal iar vagaunele de pe langa buduroaie sunt imense. Pleaca in lume , lasa-ne in pace. Pana Marin , analfabetule , du-e pe vola!Nu stii sa vorbesti corect romaneste si ai pretentia sa stai in primarie?Rusine!!....daca a-ti auzi de asa ceva ...
(20 Mai 2016, 19:28)
Acelasi Primar dar cu alta palarie vopsita in culorile PNL,candideaza iarasi.Drideni,deschideti ochii larg si nu va mai lasati pacaliti de minciunile lor electorale;altfel va meritati soarta si escrocii joaca inca patru ani tontoroiul in Primarie.
(8 Ianuarie 2016, 13:05)
Pai de unde ma sa mai fie teren ? Poate nu stiati ca TOT ISLAZUL dridu a fost "dat" "unora". Inca nu il lucreaza fiindca "e periculos" dar peste vreo 2 ani cand se vor mai linisti apele faine culturi agricole ce for hranii tara Romaneasca vor rasarii. ba chiar unul si-a facut si gard pe islaz. - Este doar o ipoteza, nu o afirmatie ! Realitatea din primarie este exact ca in serialul "Las Fierbinti" Cred ca pagina asta ar trebui postata pe facebook de cineva din Dridu pentru ca mai multi concetateni sa o citeasca , dar cine are tupeu ?
(3 Septembrie 2015, 00:10)
Retineti : Conducere primaria Dridu refuza a da raspunsuri la petitii si sesizari. In termenele legale de 30 zile.Pentru a obtine o informatie trebuie sa treci pe la tribunal cu,,Obligatia de a face,,Domnule primar din Dridu va cer public a spune de ce nu imi puneti la dispozitie,dosarul ,actele care au stat la baza impropietariri si emiterii Titlu de Propietate numitului Comstantinescu Ilie. Domnule Turiga Valentin primar la Dridu,, Legea nr.18/1991 art.12 alin.4 scrie clar: Actele care stau la baza cereri de constituire / reconstituire a dreptului de propietate,sunt publice pentru orice cetatean.Persoana desemnata a raspunde petitiilor da raspunsuri cu antentul primariei dar fara nr.... de registratura...Domnule primar Turiga Valentin va solicit pubic raspundeti petitiilor daca nu aveti nimic de ascuns.Dati va rog copii conform cu originalul dupa dosaru lui Banu ion cat si a dosarului celui ce a fost improprietarit in detrimentul celor indreptatiti. Domnule primat va intreb cine acopera ,deR ce si pana cand.
(1 Septembrie 2015, 16:27)
La puscarie !!!!! Au furat de au rupt derbedeii sa faca control amanuntit EXPLOZIE !!!!
(1 Septembrie 2015, 00:19)
La Dridu au disparut registrele agricole ori au fost furate. Daca apar da de dracu Florica Glontaru fost primar si actual secretar la Dridu.prin Dridu circula vorbe cum ca el le ar fii dat foc La Dridu mai al dracu ca nana lui baselu.nnu cred ca turigî a avut timp sa faca,pt.ca erau facute Y
(31 August 2015, 03:46)
Comisia judetena,corpul de control al prefectuli pot fii acuzati lejer de abuz in serviciu.Lipsa documentelor inseamna suspiciunede furt. Cei care au constatat disparitia au obligatia cum spune legea De indata sa informeze organele de cercetare penala.Aici se vede complicitatea celor de la prefectura. Si cel mai slab student la drept ar condamna .Tudor Banu fuguta la Dna ca miroase a coruptie. Bafta
(30 August 2015, 00:36)
Cum a fost notificata primaria Dridu, sa identifice documente lipsa si sa completeze dosarul.Ori sunt lipsa ,ori acum completeaza ce dosar. Hmmm cu ce completeaza dupa 20 ani. Off in ce tara traim. Astia de la Dridu completeaza in 2015 un dosar de retroceare din anii 1990. Nu se pupa fratilor cine a facut colajul stirii este jurnalist sau ce este. Astia de la Dridu fabrica acum documentele. Mai ce dumnezei ca miroase a facatura
(29 August 2015, 22:43)
Ce nu inteleg este faptul cum Prefectul nu anunta organul judiciar.Evident foarte grav si ma gandesc direct la complicitate,abuz si grup infractional ! Se intampla des in Romania,
(29 August 2015, 11:15)
Nu este corcodus in dridu,piatra dupa sosra care sa nul fii blestemat pe Florica Glontaru. Mare njigodie multa lume a nenorocit cat a fost primar,asta trebuie ologit cu uluca din gard.- grijania mami luiO
(29 August 2015, 03:28)
holeeuuu mancatias ce tara de rahat si daca ia turnat cu savarina ciordita nui atesteaza.sai dai la cap cu toporul ma tudoree punele foc sa arda ca omizile in dud. Acolo la dridu nu este militie sai ia pe hoti io bulibas le mancam ochii la tigaie
(28 August 2015, 22:05)
CE TUPEU ARE PRIMARUL TURIGA ASTA, OMUL RECLAMA FURTUL TERENULUI ! SI EL SPUNE CA NU MAI EXISTA TEREN INTRAVILAN CARE POATE FII RETROCEDAT ! Aloooo Cetatene ales primar vino de acasa,omule ! Trezeste-te din bautura Nimeni nu te-a intrebat daca mai ai terenuri. Da omului inapoi ce ati springarit, banditilor de la ialomita. JEPCARILOR ! IA SPUNE CATA SPAGA AI LUAT LA SMENUL ASTA NU NE MINTII CA AI FOST TU BAIAT BUN SI AI DAT ASA DIN GRESEALA ! CAND OMUL ITI SPUE IN FATA CA ESTI CUM ESTI LA PUSCARIE CU VOI
(28 August 2015, 19:44)
Nu este singurul caz din ialomita comuna Dridu, D.M sa judecat cu astia din comisia fond funciar ani de zile si pana la urma primarul si secretarul au fost invinsi iar primaria si Ministerul Finantelor publice a platit o galagie de bani despagubiri. Altuia care tot asa avea loc de casa avea omul si constructia astia au demolat casuta si au dat terenul la cunostiintele lor dupa ani multi de judecata a platiti primaria cam 400 de milioanesi penalizari
(28 August 2015, 18:39)
La voi in judet nu exista DIICOT , DGA exista undeva im municipiu Slobozia ei sunt cei care in urma acestui text ar trebuii sa se autosesizeze. Se pare ca la dridu este groasa cand o exploda mamaliga, ce porcarie sati bati joc de oameni se poate sa fii luat bani ca sa dea terenul omului,altuia aia din comisie ciomagiti bine pana da pe goarna tot maiculita ce ordinari sunt astia de la dridu pe fata Asta nu este pri. ul cu copii lasati fara transport da ce este fartic la dridu jungla nana lui baselu. Puneti mana pe ei si aruncatii dracului din primarie chiar asa cr sunt dictatoriI