Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Autoritățile din Dridu, acuzate de furt

Blestemul pămîntului

Autoritățile din Dridu, acuzate de furt

La aproape 25 de ani de la intrarea în vigoare a celebrei Legi 18 din 1991, urmașii proprietarilor de teren încă își mai caută dreptatea prin instituțiile publice. La Dridu însă, dreptatea pare să umble cu capul spart, iar Tudor Banu așteaptă, din 2001, ca autoritățile locale să identifice locul de casă lăsat moștenire de bunica acestuia, Niculina Banu. Cazul a ajuns în atenția Instituției Prefectului Ialomița și a fost declinat către Comisia Locală de Fond Funciar. «Adică tot către ăia care au refuzat atîția ani punerea în posesie. O bătaie de joc de la un cap la altul!» concluzionează amar Tudor Banu.

Dreptate, ochii plînși vor să te vadă
Povestea lui Tudor Banu începe în anul 1991, cînd numiții Banu M. Ion și Banu M. Constantin (moștenitori ai defuncților Banu S. Mihai și Banu Niculina) au înaintat solicitări Comisiei Comunale Dridu pentru Reconstituirea Dreptului de Proprietate asupra terenurilor conform Legii 18/1991. Printre terenurile solicitate s-a numărat și un loc de casă de 2500 de mp, situat în vatra satului. Terenul fusese achiziționat în 1954 de către Banu Niculina, în vatra satului, ca loc de casă. După 10 ani lungi de tergiversări administrative, unchiul lui Tudor Banu este împroprietărit în extravilan cu suprafața solicitată, respectiv 2500 de mp, la momentul respectiv reprezentanții Primăriei susținînd că «nu mai există teren intravilan care să poată fi retrocedat». Este anul în care între Tudor Banu și autoritățile locale și județene a început un război fără sfîrșit, care continuă și în ziua de astăzi. «Au făcut tot ce le-a stat în putință ca să mă descurajeze. Eu anul acesta am intrat în posesia declarațiilor care demonstrează furtul unei proprietăți și atribuirea ilegală a terenului prin dispariția de documente. Dacă aveți posibilitatea în a mă ajuta, vă rog să o faceți, deoarece autoritățile PSD din județul Ialomița fac tot ce le stă în putință pentru a-și acoperi faptele.Totul a rămas la stadiul de bășcălie, mă iertați. De asemenea, nici domnul prefect de Ialomița nu a încercat să afle adevărul și dezastrul lăsat de autoritățile locale ale statului la Dridu» ne scrie, exasperat, Tudor Banu, după o serie de 6 petiții adresate Instituției Prefectului Ialomița.

Cum să furi un loc de casă?
Potrivit acuzațiilor publice lansate de către Tudor Banu, tergiversarea retrocedării celor 2500 de mp de teren ascunde «un furt grosolan». Concret, terenul cumpărat de către Niculina Banu în 1954 ascunde «un furt grosolan», realizat cu largul concurs al funcționarilor publici din Primărie, al secretarului Primăriei și al actualului primar, Valentin Turiga. «Răspunsurile date de Consiliul Local de-a lungul timpului dovedesc ca am fost interesat de acest teren în suprafață de 2500 mp. Dar întotdeauna Consiliul Local și Primăria Dridu m-a umilit, deși cunoștea realitatea, respectiv, cum că au atribuit ilegal lui Ilie Constantinescu, fără nicio dovadă de proprietate din partea acestuia, terenul intravilan în suprafață de 2500 mp. Fac precizarea că între anii 1990-2000, actualul secretar al Consiliului Local al Primăriei Dridu, domnul Glonțaru Mihai Florin a fost primar al comunei Dridu și președinte al Comisiei Locale de Fond Funciar pe Legea 18/1991. Fac precizarea ca domnul Turiga Valentin, actualul primar și președinte al Comisiei Locale de Fond Funciar a fost între anii 1998-2002 viceprimar și a îndeplinit funcții în Comisia de Fond Funciar. Din anul 2002 este primar al comunei Dridu și președinte al Comisiei de Fond Funciar» susține Tudor Banu. Mai mult decît atît, Tudor Banu afirmă că șirul ilegalităților din Primăria Dridu nu se oprește aici: «Dacă doriți vă mai pot pune la dispoziție și alte documente referitoare la fonduri APIA. Domnul Turiga și domnul Glonțaru sînt persoanele care au semnat adeverințe pentru o anumită firmă din comuna Dridu. Ulterior, firma respectivă, prin adeverința eliberată de Primărie, a obținut fonduri APIA necuvenite 3 ani consecutiv (7000 lei), iar acestea fac obiectul unui dosar la DNA București. Și multe-multe altele care promit să le pot pune pe biroul procurorilor... Spre exemplu, un anumit domn, Turiga Vasile, din orașul Hațeg, județul Hunedoara, a beneficiat de restituirea a zeci și zeci de hectare de teren în comuna Dridu... După o perioadă scurtă de timp a vîndut aceste terenuri unor firme deținute de persoane cunoscute presei. Există dovezi care se află într-un dosar la Parchetul Urziceni! Să fie vorba despre o coincidență de nume?» mai spune Tudor Banu.

Autoritățile caută soluții Plîngerile repetate ale lui Tudor Banu nu au rămas fără răspuns. Instituția Prefectului Ialomița a reacționat, declanșînd propria anchetă în acest caz. În urma cercetărilor, s-a stabilit că din dosarul respectiv lipsesc o serie întreagă de documente. Printre acestea, și cererea lui Ilie Constantinescu de punere în posesie pe suprafața de 2500 de mp, primită în detrimentul lui Tudor Banu. Pe cale de consecință, administrația din Dridu a fost notificată să identifice documentele lipsă, să completeze dosarul și să-l decline spre soluționare Comisiei Locale de Fond Funciar. Contactat telefonic, primarul Valentin Turiga susține și el că va face tot posibilul pentru soluționarea acestei situații. «Așteptăm formularea unei concluzii legale. Și, dacă există o soluție pentru rezolvarea acestei probleme, îi vom da curs. Eu nu am nimic împotrivă, deși în comună nu mai există teren intravilan care poate fi retrocedat!» a declarat acesta pentru Independent.

27 August 2015, 18:20 (14244 vizualizări - 16 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Ana:
(22 Mai 2016, 21:15)
Vin controale de la curtea de conturi , cum vin asa pleaca. Noi ramanem tot ca prostii , cu hotii langa noi!S-a dat cu Tinel ca sa se spele de facaturi , ca se stie ca are dosare , si i-a promis traseistul Tinel ca il spala , il face curat...
Ana :
(22 Mai 2016, 21:09)
Oameni buni , ce se intampla in Dridu este revoltator ! Domnul Turiga Valentin , primar suspendat , traseist politic , corupt si manjit pe maini pana la gat....a ajuns sa mearga pana la intimidarea indirecta a persoanelor. Voalat , esti amenintat ca iti pierzi locul de munca daca nu votezi cu ei ! Chiar nu mai exista urma de lege in Romania?Se vorbeste ca in PSD sunt corupi... dar tocmai de acolo vin acesti indivizi , din PSD....care , de bine de rau , s-a reformat...Ca om de rand vii si e intrebi , ce interese sa fie la mijloc de oamenii astii tin cu orice pret sa ramana acolo!Iesi afara coruptule , miselule ! Ai strica drumuri , ai pus o limba de asfal iar vagaunele  de pe langa buduroaie sunt imense. Pleaca in lume , lasa-ne in pace. Pana Marin , analfabetule , du-e pe vola!Nu stii sa vorbesti corect romaneste si ai pretentia sa stai in primarie?Rusine!!....daca a-ti auzi de asa ceva ...
Monica:
(20 Mai 2016, 19:28)
Acelasi Primar dar cu alta palarie vopsita in culorile PNL,candideaza iarasi.Drideni,deschideti ochii larg si nu va mai lasati pacaliti de minciunile lor electorale;altfel va meritati soarta si escrocii joaca inca patru ani tontoroiul in Primarie.
Darius:
(8 Ianuarie 2016, 13:05)
Pai de unde ma sa mai fie teren ?    Poate nu stiati ca TOT ISLAZUL dridu a fost "dat"  "unora". Inca nu il lucreaza fiindca "e periculos" dar peste vreo 2 ani cand se vor mai linisti apele faine culturi agricole ce for hranii tara Romaneasca vor rasarii.  ba chiar unul si-a facut si gard pe islaz.   -  Este doar o ipoteza, nu o afirmatie !    Realitatea din primarie este exact ca in serialul "Las Fierbinti" Cred ca pagina asta ar trebui postata pe facebook de cineva din Dridu pentru ca mai multi concetateni sa o citeasca , dar cine are tupeu ?
Tudor:
(3 Septembrie 2015, 00:10)
Retineti : Conducere primaria Dridu refuza a da raspunsuri la petitii si sesizari. In termenele legale de 30 zile.Pentru a obtine o informatie trebuie sa treci pe la tribunal cu,,Obligatia de a face,,Domnule primar din Dridu va cer public a spune de ce nu imi puneti la dispozitie,dosarul ,actele care au stat la baza impropietariri si emiterii Titlu de Propietate numitului Comstantinescu Ilie. Domnule Turiga Valentin primar la Dridu,, Legea nr.18/1991 art.12 alin.4 scrie clar: Actele care stau la baza cereri de constituire / reconstituire a dreptului de propietate,sunt publice pentru orice cetatean.Persoana desemnata a raspunde petitiilor da raspunsuri cu antentul primariei dar fara nr.... de registratura...Domnule primar Turiga Valentin va solicit pubic raspundeti petitiilor daca nu aveti nimic de ascuns.Dati va rog copii conform cu originalul dupa dosaru lui Banu ion cat si a dosarului celui ce a fost improprietarit in detrimentul celor indreptatiti. Domnule primat va intreb cine acopera ,deR ce si pana cand.
EEnescu:
(1 Septembrie 2015, 16:27)
La puscarie !!!!! Au furat de au rupt derbedeii sa faca control amanuntit EXPLOZIE !!!!
geta:
(1 Septembrie 2015, 00:19)
La Dridu au disparut registrele agricole ori au fost furate. Daca apar da de dracu Florica Glontaru fost primar si actual secretar la Dridu.prin Dridu circula vorbe cum ca el le ar fii dat foc La Dridu mai al dracu ca nana lui baselu.nnu cred ca turigî a avut timp sa faca,pt.ca erau facute Y
SICA:
(31 August 2015, 03:46)
Comisia judetena,corpul de control al prefectuli pot fii acuzati lejer de abuz in serviciu.Lipsa documentelor inseamna suspiciunede furt. Cei care au constatat disparitia au obligatia cum spune legea De indata sa informeze organele de cercetare penala.Aici se vede complicitatea celor de la prefectura. Si cel mai slab student la drept ar condamna .Tudor Banu fuguta la Dna ca miroase a coruptie. Bafta
Cerasela:
(30 August 2015, 00:36)
Cum a fost notificata primaria Dridu, sa identifice documente lipsa si sa completeze dosarul.Ori sunt lipsa ,ori acum completeaza ce dosar. Hmmm cu ce completeaza dupa 20 ani. Off in ce tara traim. Astia de la Dridu completeaza in 2015 un dosar de retroceare din anii 1990. Nu se pupa fratilor cine a facut colajul stirii este jurnalist sau ce este. Astia de la Dridu fabrica acum documentele. Mai ce dumnezei ca miroase a facatura
Andra:
(29 August 2015, 22:43)
Ce nu inteleg este faptul cum Prefectul nu anunta organul judiciar.Evident foarte grav si ma gandesc direct la complicitate,abuz si grup infractional ! Se intampla des in Romania,
popanu:
(29 August 2015, 11:15)
Nu este corcodus in dridu,piatra dupa sosra care sa nul fii blestemat pe Florica Glontaru. Mare njigodie multa lume a nenorocit cat a fost primar,asta trebuie ologit cu uluca din gard.- grijania mami luiO
holeu mamaa:
(29 August 2015, 03:28)
holeeuuu mancatias ce tara de rahat si daca ia turnat cu savarina ciordita nui atesteaza.sai dai la cap cu toporul ma tudoree punele foc sa arda ca omizile in dud. Acolo la dridu nu este militie sai ia pe hoti io bulibas le mancam ochii la tigaie
alexeni:
(28 August 2015, 22:05)
CE  TUPEU  ARE PRIMARUL TURIGA  ASTA, OMUL RECLAMA  FURTUL  TERENULUI ! SI  EL  SPUNE CA NU MAI  EXISTA  TEREN  INTRAVILAN  CARE  POATE  FII  RETROCEDAT !  Aloooo Cetatene ales primar vino de  acasa,omule !  Trezeste-te  din bautura  Nimeni nu te-a intrebat daca mai ai terenuri. Da omului inapoi ce ati springarit, banditilor de la ialomita. JEPCARILOR  !  IA SPUNE  CATA SPAGA AI LUAT LA SMENUL  ASTA  NU NE MINTII CA  AI FOST TU  BAIAT  BUN  SI AI DAT  ASA DIN GRESEALA  ! CAND  OMUL  ITI SPUE IN FATA  CA ESTI CUM ESTI  LA  PUSCARIE CU VOI
Goguta:
(28 August 2015, 19:44)
Nu este singurul caz din ialomita comuna Dridu, D.M  sa judecat cu astia din comisia fond funciar ani de zile si pana la urma primarul si secretarul au fost invinsi iar primaria si Ministerul Finantelor publice a platit o galagie de bani despagubiri. Altuia care tot asa avea loc de casa avea omul si constructia astia au demolat casuta si au dat terenul la cunostiintele lor dupa ani multi de judecata a platiti primaria cam 400 de milioanesi penalizari
kiki:
(28 August 2015, 18:39)
La voi in judet nu exista DIICOT , DGA exista undeva im municipiu Slobozia ei sunt cei care in urma acestui text ar trebuii sa se autosesizeze. Se pare ca la dridu este groasa cand o exploda mamaliga, ce porcarie sati bati joc de oameni se poate sa fii luat bani ca sa dea terenul omului,altuia aia din comisie ciomagiti bine pana da pe goarna tot maiculita ce ordinari sunt astia de la dridu pe fata Asta nu este pri. ul cu copii lasati fara transport da ce este fartic la dridu jungla nana lui baselu. Puneti mana pe ei si aruncatii dracului din primarie chiar asa cr sunt dictatoriI

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
28 Iun 2026
219 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane

IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane

La data de 24 iunie 2026, în jurul orei 6,00, polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la producerea unui accident de circulație în care au fost implicate două camioane, pe DN2A ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2026, 13:50
(690 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

24 Iunie 2026, 10:15


S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!

S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!

Pompierii ialomițeni au desfă­șurat încă de duminică, 22 iunie 2026, o amplă acțiune de căutare a doi minori, de 13 și, respectiv 17 ani, înecați în apele râului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2026, 08:20
(3337 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Traficant de droguri, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 18:00
(449 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 167,21 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în mai 2026

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna mai a anului 2026, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 167,21 milioane ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 12:10
(264 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă pe mai multe străzi din orașul Țăndărei!

Echipele RAJA Constanța intervin marți, 23 iunie 2026, în intervalul orar 10,00-16,00, pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Venus din orașul Țăndărei. Pe durata desfășurării lucrărilor ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 10:30
(384 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 24 Iunie-«Ziua Internațională a Iei», sărbătorită la Sala «Europa»

Miercuri, 24 iunie 2026, de la orele 18,00, la Sala «Europa» din Slobozia, Consiliul Județean Ialomița, prin Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 09:10
(510 vizualizări - 0 comentarii)


Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Duminică, 22 iunie a.c., în cadrul misiunilor executate cu ocazia desfășurării evenimentului cultural «Drăgaica» din Căzănești, jandarmii ialomițeni au identificat o persoană care comercializa ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 13:15
(508 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 225 mm, de la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei, echipele RA ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 12:40
(422 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie în localitatea Țăndărei!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 350 mm, de pe strada Gării din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2026, 09:55
(557 vizualizări - 0 comentarii)


1097 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în perioada ianuarie-mai 2026

În primele 5 luni ale anului 2026, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 1097 persoane, dintre care 414 femei.  ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2026, 08:25
(504 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

16 Iunie 2026, 18:10


Slobozia: Expoziția de pictură «TEMPO RUBATO», la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Luni, 15 iunie 2026, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» va fi vernisată expoziția de pictură «TEMPO RUBATO-natură și proiect», semnată ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 11:20
(1395 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

Un bărbat de 51 de ani, din Bărbulești, a fost prins în flagrant delict de polițiștii de investigații criminale din Urziceni, imediat după ce ar fi primit 1000 de euro, bani pretinși prin amenințări ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 10:25
(978 vizualizări - 1 comentariu)


Tânăr din Urziceni, reținut de polițiști pentru infracțiuni rutiere

Un tânăr de 28 de ani, din Urziceni, a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii rutieri ialomițeni după ce a fost depistat la volan deși avea permisul de conducere suspendat. Cercetările au ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 17:20
(1173 vizualizări - 0 comentarii)


Call Center RAJA Constanța

Call Center RAJA Constanța

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul Call Center pus la dispoziția acestora vine î ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 12:50
(632 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale și amenzi de peste 132 mii de lei. Peste 1000 kg de produse alimentare, retrase de la comercializare!

În perioada 25 mai5 iunie 2026, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a desfășurat 58 de acțiuni de control în unități din domeniul alimentar, având ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 10:15
(1140 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Căzănești!

Marți, 9 iunie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Prunului din orașul Căzănești. Astfel, în intervalul orar 09,30-13,00, sunt afectați ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2026, 10:20
(585 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni!

Miercuri, 10 iunie 2026, în intervalul orar 09,00-16,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni, pentru realizarea operațiunilor ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 15:05
(1236 vizualizări - 0 comentarii)


«Pe pământ și pe apă: locuitorii Deltei Dunării acum 6500 de ani», expoziție vernisată la Muzeul Județean Ialomița

Muzeul Județean Ialomița invită publicul pasionat de istorie și patrimoniu să participe joi, 11 iunie 2026, începând cu orele 11,00, la vernisajul expoziției «Pe pământ și pe ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 12:50
(1182 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Joi, 4 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au pus în aplicare 5 mandate de percheziție domiciliară în orașul Țăndărei. Activitățile au fost desfășurate în cadrul unui dosar penal î ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:40
(1625 vizualizări - 0 comentarii)


Soluții digitale de la RAJA Constanța

Soluții digitale de la RAJA Constanța

Pe lângă misiunile principale de a aduce apă de calitate la robinetele tuturor utilizatorilor și de a asigura servicii de canalizare eficiente, o preocupare constantă a societății RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:30
(1117 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținut pentru consum de alcool la volan și lipsa permisului auto

Polițiștii din Fetești au reținut pentru 24 de ore un bărbat în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de «conducere a unui vehicul sub influența alcoolului ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:20
(1327 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Mașină de Poliție, vandalizată. Autorii au fost reținuți!

Miercuri, 3 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au reținut, pentru 24 de ore, doi bărbați cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de «distrugere». Din cercetările efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:00
(2507 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,72%, rata șomajului la sfârșitul lunii aprilie 2026

La sfârșitul lunii aprilie 2026, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4487 de șomeri (din care 2114 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 11:30
(1413 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind plata facturilor RAJA Constanța prin rețeaua PayPoint

RAJA Constanța informează clienții societății că, urmare a noilor condiții comerciale și operaționale implementate la nivel național de către procesatorul de plăți PayPoint, la achitarea facturilor prin ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2026, 13:20
(1460 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Luni, 1 iunie 2026, o femeie de aproximativ 70 de ani și un minor de aproximativ 5 ani au fost loviți în plin de trenul InterRegio Constanța-București în timp ce traversau neregulamentar ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2026, 17:00
(3825 vizualizări - 2 comentarii)


Programul RAJA Constanța de 1 Iunie 2026

Casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise luni, 1 Iunie 2026, cu prilejul Zilei Copilului și Rusaliilor. Abonații societății au ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2026, 10:20
(4440 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia/Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:55
(2118 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, au documentat activitatea infracțională a unei persoane, de ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:50
(11538 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
#pasajladrajna în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...