Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Mușoiu și Martin fac legea în Consiliul Județean Ialomița

Ședință festivă la Conacul Manasia

Mușoiu și Martin fac legea în Consiliul Județean Ialomița

Împărțirea discreționară a fondurilor publice continuă să fie una dintre practicile curente ale oficialilor Consiliului Județean Ialomița. Și pentru că Silvian Ciupercă nu mai poate fi făcut responsabil, vina trece automat în cîrca celor doi vicepreședinți, respectiv Ștefan Mușoiu (PSD) și Ioan Martin (PNL). Cît despre bani, ei vin de la Guvern și au fost împărțiți așa cum Independent anticipa încă de la începutul lunii august.

O ședință de luxe
Ședința Consiliului Județean Ialomița de vineri, 25 septembrie, a fost convocată la Conacul Manasia, proprietate particulară devenită celebră în ultimii 2 ani, după ce a fost redată circuitului turistic și economic. Cu o ordine de zi încărcată, sedința a durat mai mult de două ore, oferind același simulacru de dezbatere publică cu care consilierii județeni ne-au obișnuit în ultimele luni. Concret, printre proiectele de hotărîre supuse aprobării (și care ar putea trezi interesul opiniei publice locale) s-a numărat și cel privind rectificarea bugetului Spitalului Județean Slobozia «ca urmare a obținerii unui plus de 953 de mii de lei din contractele încheiate cu Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița (...), precum și a alocării suplimentare a sumei de 1,8 milioane de lei de la bugetul propriu al județului Ialomița pentru achiziționarea unui aparat RMN». Un proiect de hotărîre care a stîrnit controverse a fost cel privitor la încheierea a două convenții de colaborare cu Episcopia Sloboziei și Călărașilor. Ca urmare a numeroaselor solicitări de fonduri din partea Episcopiei, mulți dintre consilieri privesc cu reticență orice formă de colaborare, iar spiritele au fost liniștite abia atunci cînd vicepreședintele Ștefan Mușoiu a precizat: «Semnarea acestor convenții nu presupune din partea Consiliului Județean asumarea unor obligații financiare». Alte două proiecte care ar putea suscita interesul opiniei publice vizează diferite acorduri de colaborare cu administrația județeană din Călărași în vederea reabilitării rețelei de drumuri județene dintre cele două județe. Valoarea acestor investiții s-ar putea ridica, susțin oficialii județeni, la peste 20 milioane de euro în următorii 3 ani.

6,9 milioane pentru fideli
Proiectul care a suscitat însă cele mai vii dezbateri a fost cel privind «repartizarea pe bugetele locale a sumelor defalcate din TVA pentru drumuri județene și comunale în anul 2015». Valoarea totală a sumei repartizate județului a fost de 6,9 milioane de lei (bani primiți prin HG, pe 19 august 2015), însă împărțirea banilor a trenat nejustificat aproape 6 săptămîni sub pretextul «identificării nevoilor fiecărei localități». Într-un final, oficialii Consiliului Județean Ialomița au decis, iar majoritatea a fost de acord, ca banii să fie alocați către 39 din cele 66 de unități administrativ teritoriale din județ, printre care se numără și orașele Fierbinți-Tîrg și Fetești. Înainte de a se supune la vot proiectul de hotărîre, consilierul Nicolae Sitaru a explicat tranșant modalitatea și scopul alocării acestor fonduri: «ca de obicei, banii aceștia se împart în mod discreționar, ei fiind orientați spre primăriile PSD sau primăriile care urmează să fie PSD. Așa a fost făcută împărțirea asta de fiecare dată, iar dumneavoastră (n.red.: vicepreședinții Consiliului Județean Ialomița) ați preluat această moștenire și o duceți mai departe. Din păcate... Iar dacă ne uităm la sumele mai mici din lista asta, toate sînt ale primăriilor PD-L și PNL. Asta e! Cine împarte, parte-și face! Ce drum între sate are Colelia de apare în această listă? Și unde e Manasia, de exemplu? Ea nici măcar nu apare...». În ciuda acuzațiilor făcute, declarațiile oficialilor Consiliului Județean rămîn neschimbate: «Am organizat o consultare publică cu autoritățile locale, preluînd cererile acestora. (...) Solicitările erau mai mari, aproximativ 20 milioane de lei... În această conjunctură, noi avînd asigurată finanțarea pentru întreținerea drumurilor județene, am distribuit integral suma primită prin Hotărîre de Guvern» a declarat vicepreședintele Ioan Martin.
Cele mai mari sume repartizate pentru reabilitarea drumurilor comunale au revenit orașului Fetești (200 mii de lei), Valea Ciorii (450 mii de lei), Rădulești (300 mii de lei), Săveni (470 mii de lei), Gheorghe Lazăr (447 mii de lei), Andrășești, Buești, Valea Măcrișului (cîte 200 mii de lei).

Conacul Marghiloman
La conacul lăudat, să nu duci... Consiliul Județean!
Scopul declarat al organizării ședinței la Manasia l-a reprezentat trezirea interesului oamenilor de afaceri locali pentru achiziționarea și restaurarea unor locații similare de pe teritoriul județului. De la intenții la realitate drumul a fost însă ceva mai lung. Niciunul dintre potentații județului nu a răspuns invitației lansate de Consiliul Județean, iar felicitările, masa, dansul și... deranjul au fost suportate, ca de obicei, din bani publici. În aceste condiții, autoritățile județene apreciază că succesul întîlnirii a fost unul parțial. «Nu cred că a fost o întîlnire ratată. Sînt convins că cei prezenți vor promova această locație și oportunitățile care există la acest moment pentru cei interesați de restaurarea unor edificii de acest gen!» a declarat Ștefan Mușoiu, vicepreședintele Consiliului Județean. Potrivit informațiilor oficiale, județul Ialomița are cel puțin o duzină de locații care pot fi restaurate și introduse în circuitul turistic. Dintre acestea, cel mai cunoscut este Conacul Bolomey, de la Cosîmbești. Există însă și conace de mai mici dimensiuni, precum cele din comuna Bărcănești sau conacul Marghiloman din comuna Sinești, sat Hagiești.

2 Octombrie 2015, 13:40 (11337 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Ialomița are un buget estimat de 150 milioane de lei
Ialomița, județul tandemului Mușoiu-Martin
Ștefan Mușoiu, președinte al Consiliului Județean Ialomița!
Administrația județeană guvernează «extraordinar»

Comentariile cititorilor:


mitu:
(29 Octombrie 2015, 00:15)
Oare cat o fi costat Lexusul lui Musoiu ? In locul japonezilor eu nu le-as da voie neispravitilor sa le cumpere. Mai ales ca sunt din bani nemunciti.
"prieten":
(5 Octombrie 2015, 15:44)
Gek si vrejul de fasole, au pus mana pe ouale de aur si inca mai numara la ouale lu' Nastase, dece nu si pe ale lu Ciuperca. Sa vedem ce fac cu ale lor cand ii va strange baietii de la DNA, mai fac pe smecherii?. Barem fasole a mai facut ceva dar Gek este bata, ocna. Pe mainile cui a ajuns asest oras! ruine! sunt atati oameni competenti cu capul pe umeri si noi dam roata la javrele astea.
vox populis:
(3 Octombrie 2015, 16:06)
《Amintiri din trecut》, stii ce inseamna sa fii mafiot? Sa n-ai nimic si sa te ridici prin forte proprii, ca ei. In rest, ceilalti, ca tine mananca in continuare rahat cu aroma de frustrare si fac gargara despre unul si altul cu ceai de pipi. Sa te duci la ei sa iti dea un parpalac, fiindca cu minte nu te mai poate ajuta nimeni, putoare sociala ce esti! :)))
reamintire din trecut:
(3 Octombrie 2015, 07:23)
inainte de a invata sa vorbeasca Fane si Gek musoiu (mosoiu)cei doi baieti cu parpalace negre pana in pamant din piata mare ,strada ialomitei bloc b35 ,care pe vremuri le purtau unul de la altul,unul mergand la sedintele psd alaturi de dicipolul sau ciuperca,iar Gek la postul local Antena1 sa nu uite de unde au plecat ,ei de familie nu au fost niste bogatani asa cum se cred acum.Lumea din oras stie bine cum s-au ridicat cei doi inculpati, averea lor o-sa apartina peste catva timp D.N.A-ului..................Succesuri baieti!  Aveti grija de voi!
Adi Cosmar :
(2 Octombrie 2015, 17:41)
Musoiu, sa invete sa vorbeasca. Are un accent de taran ajuns, priveste lucrurile de sus si tinde mai sus. Vax albina crema puca, cum zicea Bibanu. Atat poate. Si mai poate face afaceri cu Statul, mai poate da spaga... poate, vrea sa ma contrazica. Nu prea cred!, ca De Nu A dat, astazi nu avea tupeu.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 17 Aug 2026
259 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Amenzi de peste 28 mii de lei în doar 3 zile

În perioada 4-6 februarie, polițiștii slobozeni, agenții posturilor de Poliție arondate și alte structuri polițienești, jandarmi și polițiști comunitari au desfășurat o acțiune amplă la nivelul mai multor ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2011, 09:53
(8713 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: amendă Ialomița


Sinești: Tîlhar încarcerat

La începutul săptămînii, luni, 7 februarie, polițiștii din Urziceni au prins un bărbat, de 30 de ani, din Sinești care se sustrăgea executării uneii pedepse cu închisoarea de 3 ani. Potrivit polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2011, 08:46
(9061 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești tâlhar


Fetești: Hoți de fier vechi prinși de polițiști

În noaptea de luni spre marți, 7 spre 8 februarie, polițiștii feteșteni au prins în flagrant patru bărbați, cu vîrste între 22 și 36 de ani, toți domiciliați în comuna călărășeană Borcea, în timp ce transportau ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2011, 07:38
(6931 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2011, 18:14
(4718 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Instituțiile financiar-bancare, verificate de polițiști

«Polițiștii ialomițeni au desfășurat, în perioada 2-4 februarie, mai multe acțiuni privind activitatea de verificare a respectării prevederilor legale privind paza, manipularea și transportul de bani și ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2011, 12:47
(9887 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Copii acuzați de furt calificat

Sîmbătă, 5 februarie, polițiștii din Urziceni au identificat pe stradă doi minori ce cărau un căruț de sîrmă împletită sub formă de colaci. Copiii, de 12, respectiv 15 ani, nu au putut indica proveniența ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2011, 12:46
(10452 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni copil furt


Acțiuni preventive la Slobozia

Polițiștii slobozeni, în colaborare cu jandarmii și polițiștii comunitari au desfășurat vineri, 4 februarie, o amplă acțiune pe linia prevenirii și combaterii faptelor comise cu violență. În mare, acțiunea ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2011, 12:43
(8662 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: A acroșat un scuter

O persoană a fost rănită într-un accident rutier produs în după-amiaza zilei de sîmbătă, 5 februarie, în apropiere de localitatea Bucu. Accidentul a fost produs de un tînăr, de 21 de ani, din județul Călărași ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2011, 12:42
(10311 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu accident


Ialomița: Beți și fără permise la volan

Un șofer băut a fost prins de polițiștii rutieriști, sîmbătă, 5 februarie, la Movilița. Bărbatul de 29 de ani, din București, a fost depistat conducînd pe raza localității deși aparatul Drager a indicat ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2011, 12:41
(8521 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Pistol confiscat de polițiști

Un tînăr de 25 de ani din Grivița a fost prins de polițiștii ialomițeni deținînd ilegal un pistol cu aer comprimat de calibru 5,5 cm. Arma a fost descoperită de polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2011, 12:38
(12225 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 600 de persoane, perfecționate pe fonduri europene

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița anunță demararea implementării a trei proiecte de finanțare la nivelul regiunii Sud-Muntenia, în anul 2011. Pe scurt, prin cele trei programe vor fi perfecționate ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2011, 12:37
(10429 vizualizări - 0 comentarii)


«Cupa Orașului Amara» la tenis de cîmp-dublu masculin

Primăria Amara și Asociația Sportivă «Victoria» Amara organizează, în perioada 11-13 februarie 2011, concursul de tenis de cîmp-dublu masculin «Cupa Orașului Amara». Evenimentul, ajuns la cea de a VI-a ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2011, 15:01
(8632 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Rata șomajului, în creștere

La sfîrșitul lunii ianuarie 2011, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrate 10878 persoane, din care 5362 șomeri indemnizați, respectiv 5516 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2011, 14:49
(9088 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM prelungește perioada de selecție pentru studenții care doresc să lucreze în Germania

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță prelungirea perioadei de selecție pentru studenții care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei pe perioada vacanței ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2011, 14:45
(11160 vizualizări - 1 comentariu)


Primarul Vasile Sava strânge semnături pentru Spitalul Țăndărei

Primarul Vasile Sava strînge semnături pentru Spitalul Țăndărei

Primarul Țăndăreiului, Vasile Sava face apel la toți locuitorii orașului, precum și la cei ai comunelor din zona de est a județului Ialomița să susțină prin semnături protestul față de decizia ministrului ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2011, 14:35
(12249 vizualizări - 6 comentarii)


DGFP Ialomița: Modificări de formulare și anexe

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că s-au abrogat și modificat mai multe formulare și anexe care erau prevăzute în Ordinul președintelui ANAF nr.101/2008:
-formularul ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2011, 14:16
(11636 vizualizări - 0 comentarii)


Asociația Orașelor din România, împotriva desființării spitalelor

Asociația Orașelor din România, împotriva desființării spitalelor

Președintele Asociației Orașelor din România, primarul orașului Săliște-Sibiu, Teodor Dumitru Banciu, a declarat că «primarii orașelor din România se declară îngrijorați și nu susțin procesul de reorganizare ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2011, 14:09
(6614 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Bătrînă de 82 de ani, găsită inconștientă în propria locuință

Asta au descoperit subofițerii echipajului de prim ajutor și descarcerare de la Garda Slobozia, după deschiderea forțată a ușii apartamentului. Aceștia au fost alertați duminică, 6 februarie a.c., în jurul ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2011, 14:01
(10006 vizualizări - 0 comentarii)


Patru Frați: A luat foc Cantonul

Patru Frați: A luat foc Cantonul

Focul a izbucnit vineri, 4 februarie, în jurul orei 10.00, pompierii de la Detașamentul Urziceni fiind solicitați pentru a acționa la stingerea flăcărilor. Clădirea, aparținînd Direcției Silvice Ialomița ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2011, 13:56
(8284 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Tatăl beat și-a bătut fiul pînă l-a băgat în spital

Joi după-amiază, la ora 18.50, o femeie din comuna Maia a sesizat telefonic polițiștii din cadrul Postului de Poliție Maia, cu privire la faptul că la locuința vecinilor săi a avut loc o altercație, între ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2011, 16:24
(10567 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia scandal


Căzănești: Fără permis, la volan

Polițiștii din Căzănești, în timp ce efectuau serviciul de patrulare, au identificat în trafic la intersecția DN2A-E60 cu DJ203E, un autoturism condus de un bărbat, de 57 de ani, domiciliat în localitatea ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2011, 14:23
(7976 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: I-au furat caloriferele din curte

În cursul zilei de joi, 3 februarie a.c., în jurul orei 10.40, agenții Postului de Poliție Manasia au fost sesizați de un bărbat, de 31 de ani, din Urziceni, despre faptul că persoane necunoscute i-au sustras ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2011, 11:16
(9094 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia furt


Ialomița: Amenzi de peste 27000 de lei de la Poliția Rutieră

În ultimele 24 de ore, echipajele de poliție rutieră au acționat pe principalele artere intens circulate, cît și în zonele urbane, pentru monitorizarea și fluidizarea traficului dar și pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2011, 07:21
(7546 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Furt de energie electrică

Țăndărei: Furt de energie electrică

În urma unei razii desfășurată în orașul Țăndărei, 14 gospodării au fost depistate racordate ilegal la rețeaua de distribuție a energiei electrice. Astfel, în intervalul orar 7.00-10.00, efective sporite ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2011, 18:36
(14631 vizualizări - 7 comentarii)


Acțiune pentru verificarea taximetriștilor

În dimineața zilei de vineri, 4 februarie a.c., în intervalul orar 7.00-9.00, polițiști din cadrul Serviciului Rutier și Serviciului de Investigare a Fraudelor au organizat o acțiune pe linia prevenirii ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2011, 17:42
(8836 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Jandarmii recrutează

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița recrutează tineri absolvenți de liceu, cu diplomă de bacalaureat (sau în curs de absolvire a liceului) pentru instituțiile militare de învățămînt din Ministerul ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2011, 15:09
(12082 vizualizări - 1 comentariu)


Adîncata: Doi frați gemeni s-au luat la bătaie chiar de ziua lor

Polițiștii din Adîncata au fost sesizați asupra situației de vecini. Ulterior, s-a stabilit că cei doi frați gemeni, după ce au consumat băuturi alcoolice sărbătorindu-și ziua de naștere, pe fondul unor ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2011, 14:12
(10519 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Adâncata scandal


Guvern: Stimularea înființării de microîntreprinderi de către tineri

Executivul a adoptat o Ordonanța de Urgență pentru stimularea înființării și dezvoltării microîntreprinderilor de către întreprinzătorii tineri. «Guvernul va sprijini înființarea a cel puțin 1100 de firme ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2011, 13:52
(10531 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Sabie descoperită în mașina unor tineri

O echipă de siguranță publică a depistat în trafic, pe raza municipiului Slobozia, un tînăr de 26 de ani, din Căzănești, ce se deplasa la volanul unui autoturism, însoțit de alți doi prieteni de 17, respectiv ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2011, 11:08
(8554 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia sabie


Mihail Kogălniceanu: Armă de tir deținută ilegal de un bătrîn de 70 de ani

În cursul zilei de miercuri, 2 februarie a.c., polițiști din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au depistat un bărbat, de 70 de ani, din localitatea Mihail Kogălniceanu care deținea ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2011, 10:27
(14078 vizualizări - 3 comentarii)


Ultimele comentarii
[email protected] în Festivalul Internațional de Folclor «Floare de pe Bărăgan», 15-18 august 2026: Tradițiile lumii, în inima Ialomiței, la cea de a XXVI-a ediție! @ Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Daria în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Mary în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cetatean în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița AlexDan în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Iulia în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Scolar în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Marius în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon garsonieră Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 cetatean în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon Novac Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 Antoine în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...