Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Mușoiu și Martin fac legea în Consiliul Județean Ialomița

Ședință festivă la Conacul Manasia

Mușoiu și Martin fac legea în Consiliul Județean Ialomița

Împărțirea discreționară a fondurilor publice continuă să fie una dintre practicile curente ale oficialilor Consiliului Județean Ialomița. Și pentru că Silvian Ciupercă nu mai poate fi făcut responsabil, vina trece automat în cîrca celor doi vicepreședinți, respectiv Ștefan Mușoiu (PSD) și Ioan Martin (PNL). Cît despre bani, ei vin de la Guvern și au fost împărțiți așa cum Independent anticipa încă de la începutul lunii august.

O ședință de luxe
Ședința Consiliului Județean Ialomița de vineri, 25 septembrie, a fost convocată la Conacul Manasia, proprietate particulară devenită celebră în ultimii 2 ani, după ce a fost redată circuitului turistic și economic. Cu o ordine de zi încărcată, sedința a durat mai mult de două ore, oferind același simulacru de dezbatere publică cu care consilierii județeni ne-au obișnuit în ultimele luni. Concret, printre proiectele de hotărîre supuse aprobării (și care ar putea trezi interesul opiniei publice locale) s-a numărat și cel privind rectificarea bugetului Spitalului Județean Slobozia «ca urmare a obținerii unui plus de 953 de mii de lei din contractele încheiate cu Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița (...), precum și a alocării suplimentare a sumei de 1,8 milioane de lei de la bugetul propriu al județului Ialomița pentru achiziționarea unui aparat RMN». Un proiect de hotărîre care a stîrnit controverse a fost cel privitor la încheierea a două convenții de colaborare cu Episcopia Sloboziei și Călărașilor. Ca urmare a numeroaselor solicitări de fonduri din partea Episcopiei, mulți dintre consilieri privesc cu reticență orice formă de colaborare, iar spiritele au fost liniștite abia atunci cînd vicepreședintele Ștefan Mușoiu a precizat: «Semnarea acestor convenții nu presupune din partea Consiliului Județean asumarea unor obligații financiare». Alte două proiecte care ar putea suscita interesul opiniei publice vizează diferite acorduri de colaborare cu administrația județeană din Călărași în vederea reabilitării rețelei de drumuri județene dintre cele două județe. Valoarea acestor investiții s-ar putea ridica, susțin oficialii județeni, la peste 20 milioane de euro în următorii 3 ani.

6,9 milioane pentru fideli
Proiectul care a suscitat însă cele mai vii dezbateri a fost cel privind «repartizarea pe bugetele locale a sumelor defalcate din TVA pentru drumuri județene și comunale în anul 2015». Valoarea totală a sumei repartizate județului a fost de 6,9 milioane de lei (bani primiți prin HG, pe 19 august 2015), însă împărțirea banilor a trenat nejustificat aproape 6 săptămîni sub pretextul «identificării nevoilor fiecărei localități». Într-un final, oficialii Consiliului Județean Ialomița au decis, iar majoritatea a fost de acord, ca banii să fie alocați către 39 din cele 66 de unități administrativ teritoriale din județ, printre care se numără și orașele Fierbinți-Tîrg și Fetești. Înainte de a se supune la vot proiectul de hotărîre, consilierul Nicolae Sitaru a explicat tranșant modalitatea și scopul alocării acestor fonduri: «ca de obicei, banii aceștia se împart în mod discreționar, ei fiind orientați spre primăriile PSD sau primăriile care urmează să fie PSD. Așa a fost făcută împărțirea asta de fiecare dată, iar dumneavoastră (n.red.: vicepreședinții Consiliului Județean Ialomița) ați preluat această moștenire și o duceți mai departe. Din păcate... Iar dacă ne uităm la sumele mai mici din lista asta, toate sînt ale primăriilor PD-L și PNL. Asta e! Cine împarte, parte-și face! Ce drum între sate are Colelia de apare în această listă? Și unde e Manasia, de exemplu? Ea nici măcar nu apare...». În ciuda acuzațiilor făcute, declarațiile oficialilor Consiliului Județean rămîn neschimbate: «Am organizat o consultare publică cu autoritățile locale, preluînd cererile acestora. (...) Solicitările erau mai mari, aproximativ 20 milioane de lei... În această conjunctură, noi avînd asigurată finanțarea pentru întreținerea drumurilor județene, am distribuit integral suma primită prin Hotărîre de Guvern» a declarat vicepreședintele Ioan Martin.
Cele mai mari sume repartizate pentru reabilitarea drumurilor comunale au revenit orașului Fetești (200 mii de lei), Valea Ciorii (450 mii de lei), Rădulești (300 mii de lei), Săveni (470 mii de lei), Gheorghe Lazăr (447 mii de lei), Andrășești, Buești, Valea Măcrișului (cîte 200 mii de lei).

Conacul Marghiloman
La conacul lăudat, să nu duci... Consiliul Județean!
Scopul declarat al organizării ședinței la Manasia l-a reprezentat trezirea interesului oamenilor de afaceri locali pentru achiziționarea și restaurarea unor locații similare de pe teritoriul județului. De la intenții la realitate drumul a fost însă ceva mai lung. Niciunul dintre potentații județului nu a răspuns invitației lansate de Consiliul Județean, iar felicitările, masa, dansul și... deranjul au fost suportate, ca de obicei, din bani publici. În aceste condiții, autoritățile județene apreciază că succesul întîlnirii a fost unul parțial. «Nu cred că a fost o întîlnire ratată. Sînt convins că cei prezenți vor promova această locație și oportunitățile care există la acest moment pentru cei interesați de restaurarea unor edificii de acest gen!» a declarat Ștefan Mușoiu, vicepreședintele Consiliului Județean. Potrivit informațiilor oficiale, județul Ialomița are cel puțin o duzină de locații care pot fi restaurate și introduse în circuitul turistic. Dintre acestea, cel mai cunoscut este Conacul Bolomey, de la Cosîmbești. Există însă și conace de mai mici dimensiuni, precum cele din comuna Bărcănești sau conacul Marghiloman din comuna Sinești, sat Hagiești.

2 Octombrie 2015, 13:40 (11319 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Ialomița are un buget estimat de 150 milioane de lei
Ialomița, județul tandemului Mușoiu-Martin
Ștefan Mușoiu, președinte al Consiliului Județean Ialomița!
Administrația județeană guvernează «extraordinar»

Comentariile cititorilor:


mitu:
(29 Octombrie 2015, 00:15)
Oare cat o fi costat Lexusul lui Musoiu ? In locul japonezilor eu nu le-as da voie neispravitilor sa le cumpere. Mai ales ca sunt din bani nemunciti.
"prieten":
(5 Octombrie 2015, 15:44)
Gek si vrejul de fasole, au pus mana pe ouale de aur si inca mai numara la ouale lu' Nastase, dece nu si pe ale lu Ciuperca. Sa vedem ce fac cu ale lor cand ii va strange baietii de la DNA, mai fac pe smecherii?. Barem fasole a mai facut ceva dar Gek este bata, ocna. Pe mainile cui a ajuns asest oras! ruine! sunt atati oameni competenti cu capul pe umeri si noi dam roata la javrele astea.
vox populis:
(3 Octombrie 2015, 16:06)
《Amintiri din trecut》, stii ce inseamna sa fii mafiot? Sa n-ai nimic si sa te ridici prin forte proprii, ca ei. In rest, ceilalti, ca tine mananca in continuare rahat cu aroma de frustrare si fac gargara despre unul si altul cu ceai de pipi. Sa te duci la ei sa iti dea un parpalac, fiindca cu minte nu te mai poate ajuta nimeni, putoare sociala ce esti! :)))
reamintire din trecut:
(3 Octombrie 2015, 07:23)
inainte de a invata sa vorbeasca Fane si Gek musoiu (mosoiu)cei doi baieti cu parpalace negre pana in pamant din piata mare ,strada ialomitei bloc b35 ,care pe vremuri le purtau unul de la altul,unul mergand la sedintele psd alaturi de dicipolul sau ciuperca,iar Gek la postul local Antena1 sa nu uite de unde au plecat ,ei de familie nu au fost niste bogatani asa cum se cred acum.Lumea din oras stie bine cum s-au ridicat cei doi inculpati, averea lor o-sa apartina peste catva timp D.N.A-ului..................Succesuri baieti!  Aveti grija de voi!
Adi Cosmar :
(2 Octombrie 2015, 17:41)
Musoiu, sa invete sa vorbeasca. Are un accent de taran ajuns, priveste lucrurile de sus si tinde mai sus. Vax albina crema puca, cum zicea Bibanu. Atat poate. Si mai poate face afaceri cu Statul, mai poate da spaga... poate, vrea sa ma contrazica. Nu prea cred!, ca De Nu A dat, astazi nu avea tupeu.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
16 Aug 2026
300 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Bărbulești: Tînăr fără permis, la volan

Nerăbdător să devină șofer, un tînăr de 17 ani, din localitatea Bărbulești, s-a urcat la volanul unei mașini și a plecat la plimbare prin localitate. Ghinionul adolescentului a fost că în timp ce conducea ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:32
(12248 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Localități fără energie electrică

Potrivit unei informări a Prefecturii Ialomița, joi, 2 decembrie a.c., la orele 6.00, mai multe localități din județ erau fără energie electrică. Așadar, conform informării SC Enel Distribuție ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 15:03
(11851 vizualizări - 0 comentarii)


Moară cu valțuri pentru Muzeul Național al Agriculturii

Ședința Consiliului Județean Ialomița a adus în atenția consilierilor județeni și un proiect de hotărîre privind preluarea unei mori cu valțuri «Ganz» din domeniul public al statului. Transferul are drept ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 12:51
(12679 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Mai puține locuri de muncă vacante

De la săptămînă la săptămînă, locurile de muncă se împuținează. Potrivit Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, în Ialomița sînt vacante doar 41 de locuri de muncă. Dintre acestea, 8 sînt pentru ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 11:35
(12401 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «90 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre România și Finlanda»

Vineri, 3 decembrie, la Muzeul Județean Ialomița va fi vernisată expoziția «90 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice dintre România și Finlanda». Expoziția va cuprinde documente istorice și se ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 10:19
(10568 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2010, 09:02
(8100 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:13
(9393 vizualizări - 0 comentarii)


Șapte ialomițeni, înșelați la telefon de un necunoscut care promitea locuri de muncă

În ciuda numeroaselor cazuri de înșelăciune înregistrate în ultimii ani, mirajul unui loc de muncă în străinatate, prin intermediari necunoscuți, atrage încă mulți naivi. Recent, polițistii ialomițeni au ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:03
(12207 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan, fără permis și beat mangă!

Marți dimineață, 30 noiembrie, polițiștii din Slobozia, în urma unui control de rutină, au depistat un localnic, de 45 de ani, care conducea fără permis de conducere. Totodată, șoferul se afla sub influența ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 19:00
(10633 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furt în familie

În urma cu două zile, luni, 29 noiembrie, un ialomițean în vîrstă de 46 ani a fost victima unui furt din cadrul propriei louințe. În urma sesizării făcute Poliției Fetești a reieșit că în jurul orei 9. ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:58
(14645 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Grupul Școlar «Al. I. Cuza» a sărbătorit Sfântul Andrei și Ziua Națională

Grupul Școlar «Al. I. Cuza» a sărbătorit Sfîntul Andrei și Ziua Națională

În urmă cu două zile, luni, 29 noiembrie, Grupul Școlar «Al. I. Cuza» a sărbătorit ziua Sfîntului Andrei, precum și Ziua Naționala a României. Sub directa coordonare a Letiției Petcu, profesor de istorie ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:57
(9713 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Sfîrșit de săptămînă cu amenzi de peste 76 mii de lei pentru șoferi

Potrivit unui buletin informativ al Serviciului Rutier din cadrul IPJ Ialomița, în weekend-ul trecut polițiștii ialomițeni au aplicat 307 sancțiuni contravenționale șoferilor ce tranzitau arterele județului ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:54
(13675 vizualizări - 2 comentarii)


Sudiți: Muniție neexplodată pe cîmp

Marți, 30 noiembrie, la primele ore ale dimineții, un localnic din Sudiți a alertat pompierii după ce a găsit pe un cîmp patru proiectile explozive de artilerie. Pirotehniștii Inspectoratului Județean pentru ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2010, 18:51
(12584 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: muniție Sudiți


Slobozia: Arestat preventiv după ce a furat un autoturism

În cursul nopții de sîmbătă spre duminică, 27/28 noiembrie a.c., în jurul orei 2.30, Poliția Slobozia a fost sesizată de o femeie din localitate asupra faptului că autoturismul său a fost sustras din fața ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:39
(14692 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Accidentată pe trecerea de pietoni de un șofer băut

O tînără în vîrstă de 21 de ani, din București, a fost transportată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia după ce a fost rănită în urma unui accident rutier produs duminică, 28 noiembrie a.c., în jurul ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:33
(15205 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Șoferul beat a provocat un accident

Duminică, 28 noiembrie a.c., la ora 17.30, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe DJ203B, în afara localității Grindu, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:31
(15739 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grindu accident


Urziceni: Încarcerați pentru tulburarea liniștii publice

În cursul zilei de sîmbătă, 27 noiembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale Ialomița au prins, reținut și încarcerat trei bărbați cu vîrste cuprinse între 21 și 42 de ani, toți din ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:29
(13176 vizualizări - 0 comentarii)


Frățilești: Tînăr băut la volan

În cursul nopții trecute, în jurul orei 2.40, polițiștii au depistat în trafic, pe raza localității Frățilești, un tînăr, de 18 ani, domiciliat în comuna Platonești. Acesta se deplasa la volanul unui autoturism ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 14:25
(11860 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incendiu într-un apartament

Duminică, 28 noiembrie, în apartamentul unui slobozean a izbucnit un incendiu. Vecinii, speriați de fumul ce ieșea pe unul dintre geamurile locuinței, au alertat pompierii. Întrucît în momentul izbucnirii ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 12:07
(12135 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


LAPAR: Dezastrul din agricultura românească, dezbătut public

LAPAR: Dezastrul din agricultura românească, dezbătut public

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 26 noiembrie, Academia Română, Secția de științe agricole și silvice în colaborare cu Academia de Științe Agricole și Silvice «Gheorghe Ionescu Sisești» au organizat ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2010, 12:05
(12678 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tînăr fără permis și băut, la volan

În noaptea de joi spre vineri, respectiv 25 spre 26 noiembrie, un echipaj de poliție slobozean ce acționa într-un filtru pe o stradă din localitate a oprit pentru un control de rutină o mașină condusă de ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:24
(12968 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Femeia rănită grav într-un accident rutier

O femeie de 56 de ani, din Sinești, a fost dusă în stare gravă la un spital din Capitală după ce a fost victima unui accident rutier. Incidentul s-a produs joi, 25 noiembrie, în jurul orelor 21.10, în apropierea ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:24
(14277 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Munteni Buzău: Infractor încarcerat

A fost condamnat la un an și 10 luni închisoare, dar a încercat să fugă de ispășirea pedepsei. Este vorba de un bărbat, de 24 de ani, din comuna Munteni Buzău, pentru care Judecătoria Slobozia a emis la ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:23
(13878 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Acțiune de siguranță la un internat

Polițiștii ialomițeni au continuat seria de acțiuni privind asigurarea unui climat de siguranță în unitățile de învățămînt. Joi, 25 noiembrie a.c., polițiștii au desfășurat o acțiune în internatul unei ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 16:22
(13125 vizualizări - 0 comentarii)


Seara catehetică și lansare de carte la Protoieria Urziceni

Seara catehetică și lansare de carte la Protoieria Urziceni

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, joi, 25 noiembrie 2010, Protoieria Urziceni a organizat o Seara Catehetică cu tinerii cu tema Sfîntul Apostol Andrei-Apostolul ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:45
(10353 vizualizări - 0 comentarii)


Cărțile de muncă, predate

La data de 1 ianuarie 2011 se abrogă dispozițiile Decretului nr. 92/1976, privind carnetul de muncă. Așadar, persoanele care au fost încadrate pe baza de contract individual de muncă la angajatori cu capital ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:20
(13811 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai extinde parteneriatul cu FIFA

Hyundai extinde parteneriatul cu FIFA

Cu numai două săptămîni rămase pînă la stabilirea țărilor-gazdă pentru Cupele Mondiale de Fotbal FIFA 2018 și 2022, Hyundai Motor Company și-a extins colaborarea cu organismul guvernant al fotbalului, ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:10
(11305 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Deșeuri feroase confiscate

Joi, 25 noiembrie a.c., o echipă de polițiști slobozeni a oprit pentru un control de rutină o autoutilitară încărcată cu deșeuri feroase, condusă de un slobozean, de 30 de ani. Potrivit polițiștilor, în ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 15:08
(13264 vizualizări - 0 comentarii)


Recepție oficiată de președintele Ciupercă

Recepție oficiată de președintele Ciupercă

Marți, 30 noiembrie, Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» va găzdui recepția oficială a președintelui Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, oferită cu prilejul sărbătoririi «Zilei Naționale ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 11:07
(11516 vizualizări - 1 comentariu)


Rocadă de consilieri PNL în Consiliul Județean

La începutul săptămînii viitoare, marți, 30 noiembrie, consilierii județeni se întrunesc în ședința lunară de lucru. Potrivit ordinii de zi, executivul județean va dezbate 13 proiecte de hotărîri. Printre ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2010, 10:56
(12099 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
[email protected] în Festivalul Internațional de Folclor «Floare de pe Bărăgan», 15-18 august 2026: Tradițiile lumii, în inima Ialomiței, la cea de a XXVI-a ediție! @ Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Daria în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Mary în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cetatean în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița AlexDan în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Iulia în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Scolar în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Marius în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon garsonieră Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 cetatean în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon Novac Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 Antoine în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...