Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Mușoiu și Martin fac legea în Consiliul Județean Ialomița

Ședință festivă la Conacul Manasia

Mușoiu și Martin fac legea în Consiliul Județean Ialomița

Împărțirea discreționară a fondurilor publice continuă să fie una dintre practicile curente ale oficialilor Consiliului Județean Ialomița. Și pentru că Silvian Ciupercă nu mai poate fi făcut responsabil, vina trece automat în cîrca celor doi vicepreședinți, respectiv Ștefan Mușoiu (PSD) și Ioan Martin (PNL). Cît despre bani, ei vin de la Guvern și au fost împărțiți așa cum Independent anticipa încă de la începutul lunii august.

O ședință de luxe
Ședința Consiliului Județean Ialomița de vineri, 25 septembrie, a fost convocată la Conacul Manasia, proprietate particulară devenită celebră în ultimii 2 ani, după ce a fost redată circuitului turistic și economic. Cu o ordine de zi încărcată, sedința a durat mai mult de două ore, oferind același simulacru de dezbatere publică cu care consilierii județeni ne-au obișnuit în ultimele luni. Concret, printre proiectele de hotărîre supuse aprobării (și care ar putea trezi interesul opiniei publice locale) s-a numărat și cel privind rectificarea bugetului Spitalului Județean Slobozia «ca urmare a obținerii unui plus de 953 de mii de lei din contractele încheiate cu Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița (...), precum și a alocării suplimentare a sumei de 1,8 milioane de lei de la bugetul propriu al județului Ialomița pentru achiziționarea unui aparat RMN». Un proiect de hotărîre care a stîrnit controverse a fost cel privitor la încheierea a două convenții de colaborare cu Episcopia Sloboziei și Călărașilor. Ca urmare a numeroaselor solicitări de fonduri din partea Episcopiei, mulți dintre consilieri privesc cu reticență orice formă de colaborare, iar spiritele au fost liniștite abia atunci cînd vicepreședintele Ștefan Mușoiu a precizat: «Semnarea acestor convenții nu presupune din partea Consiliului Județean asumarea unor obligații financiare». Alte două proiecte care ar putea suscita interesul opiniei publice vizează diferite acorduri de colaborare cu administrația județeană din Călărași în vederea reabilitării rețelei de drumuri județene dintre cele două județe. Valoarea acestor investiții s-ar putea ridica, susțin oficialii județeni, la peste 20 milioane de euro în următorii 3 ani.

6,9 milioane pentru fideli
Proiectul care a suscitat însă cele mai vii dezbateri a fost cel privind «repartizarea pe bugetele locale a sumelor defalcate din TVA pentru drumuri județene și comunale în anul 2015». Valoarea totală a sumei repartizate județului a fost de 6,9 milioane de lei (bani primiți prin HG, pe 19 august 2015), însă împărțirea banilor a trenat nejustificat aproape 6 săptămîni sub pretextul «identificării nevoilor fiecărei localități». Într-un final, oficialii Consiliului Județean Ialomița au decis, iar majoritatea a fost de acord, ca banii să fie alocați către 39 din cele 66 de unități administrativ teritoriale din județ, printre care se numără și orașele Fierbinți-Tîrg și Fetești. Înainte de a se supune la vot proiectul de hotărîre, consilierul Nicolae Sitaru a explicat tranșant modalitatea și scopul alocării acestor fonduri: «ca de obicei, banii aceștia se împart în mod discreționar, ei fiind orientați spre primăriile PSD sau primăriile care urmează să fie PSD. Așa a fost făcută împărțirea asta de fiecare dată, iar dumneavoastră (n.red.: vicepreședinții Consiliului Județean Ialomița) ați preluat această moștenire și o duceți mai departe. Din păcate... Iar dacă ne uităm la sumele mai mici din lista asta, toate sînt ale primăriilor PD-L și PNL. Asta e! Cine împarte, parte-și face! Ce drum între sate are Colelia de apare în această listă? Și unde e Manasia, de exemplu? Ea nici măcar nu apare...». În ciuda acuzațiilor făcute, declarațiile oficialilor Consiliului Județean rămîn neschimbate: «Am organizat o consultare publică cu autoritățile locale, preluînd cererile acestora. (...) Solicitările erau mai mari, aproximativ 20 milioane de lei... În această conjunctură, noi avînd asigurată finanțarea pentru întreținerea drumurilor județene, am distribuit integral suma primită prin Hotărîre de Guvern» a declarat vicepreședintele Ioan Martin.
Cele mai mari sume repartizate pentru reabilitarea drumurilor comunale au revenit orașului Fetești (200 mii de lei), Valea Ciorii (450 mii de lei), Rădulești (300 mii de lei), Săveni (470 mii de lei), Gheorghe Lazăr (447 mii de lei), Andrășești, Buești, Valea Măcrișului (cîte 200 mii de lei).

Conacul Marghiloman
La conacul lăudat, să nu duci... Consiliul Județean!
Scopul declarat al organizării ședinței la Manasia l-a reprezentat trezirea interesului oamenilor de afaceri locali pentru achiziționarea și restaurarea unor locații similare de pe teritoriul județului. De la intenții la realitate drumul a fost însă ceva mai lung. Niciunul dintre potentații județului nu a răspuns invitației lansate de Consiliul Județean, iar felicitările, masa, dansul și... deranjul au fost suportate, ca de obicei, din bani publici. În aceste condiții, autoritățile județene apreciază că succesul întîlnirii a fost unul parțial. «Nu cred că a fost o întîlnire ratată. Sînt convins că cei prezenți vor promova această locație și oportunitățile care există la acest moment pentru cei interesați de restaurarea unor edificii de acest gen!» a declarat Ștefan Mușoiu, vicepreședintele Consiliului Județean. Potrivit informațiilor oficiale, județul Ialomița are cel puțin o duzină de locații care pot fi restaurate și introduse în circuitul turistic. Dintre acestea, cel mai cunoscut este Conacul Bolomey, de la Cosîmbești. Există însă și conace de mai mici dimensiuni, precum cele din comuna Bărcănești sau conacul Marghiloman din comuna Sinești, sat Hagiești.

2 Octombrie 2015, 13:40 (11298 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Ialomița are un buget estimat de 150 milioane de lei
Ialomița, județul tandemului Mușoiu-Martin
Ștefan Mușoiu, președinte al Consiliului Județean Ialomița!
Administrația județeană guvernează «extraordinar»

Comentariile cititorilor:


mitu:
(29 Octombrie 2015, 00:15)
Oare cat o fi costat Lexusul lui Musoiu ? In locul japonezilor eu nu le-as da voie neispravitilor sa le cumpere. Mai ales ca sunt din bani nemunciti.
"prieten":
(5 Octombrie 2015, 15:44)
Gek si vrejul de fasole, au pus mana pe ouale de aur si inca mai numara la ouale lu' Nastase, dece nu si pe ale lu Ciuperca. Sa vedem ce fac cu ale lor cand ii va strange baietii de la DNA, mai fac pe smecherii?. Barem fasole a mai facut ceva dar Gek este bata, ocna. Pe mainile cui a ajuns asest oras! ruine! sunt atati oameni competenti cu capul pe umeri si noi dam roata la javrele astea.
vox populis:
(3 Octombrie 2015, 16:06)
《Amintiri din trecut》, stii ce inseamna sa fii mafiot? Sa n-ai nimic si sa te ridici prin forte proprii, ca ei. In rest, ceilalti, ca tine mananca in continuare rahat cu aroma de frustrare si fac gargara despre unul si altul cu ceai de pipi. Sa te duci la ei sa iti dea un parpalac, fiindca cu minte nu te mai poate ajuta nimeni, putoare sociala ce esti! :)))
reamintire din trecut:
(3 Octombrie 2015, 07:23)
inainte de a invata sa vorbeasca Fane si Gek musoiu (mosoiu)cei doi baieti cu parpalace negre pana in pamant din piata mare ,strada ialomitei bloc b35 ,care pe vremuri le purtau unul de la altul,unul mergand la sedintele psd alaturi de dicipolul sau ciuperca,iar Gek la postul local Antena1 sa nu uite de unde au plecat ,ei de familie nu au fost niste bogatani asa cum se cred acum.Lumea din oras stie bine cum s-au ridicat cei doi inculpati, averea lor o-sa apartina peste catva timp D.N.A-ului..................Succesuri baieti!  Aveti grija de voi!
Adi Cosmar :
(2 Octombrie 2015, 17:41)
Musoiu, sa invete sa vorbeasca. Are un accent de taran ajuns, priveste lucrurile de sus si tinde mai sus. Vax albina crema puca, cum zicea Bibanu. Atat poate. Si mai poate face afaceri cu Statul, mai poate da spaga... poate, vrea sa ma contrazica. Nu prea cred!, ca De Nu A dat, astazi nu avea tupeu.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
16 Aug 2026
319 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Instituția Prefectului Județul Ialomița: Întâlnire de lucru referitoare la organizarea proceselor electorale

Prefectul Județului Ialomița, Constantin Marin a demarat seria întâlnirilor de lucru cu autoritățile județene care au atribuții în organizarea proceselor electorale ce vor fi organizate în anul 2024. Astfel ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2024, 13:10
(12992 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Haine contrafăcute, indisponibilizate

Marți, 30 ianuarie 2024, în jurul orei 14,30, polițiștii din Urziceni, în timp ce desfășurau activități pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională la regimul rutier ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2024, 18:05
(21176 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La volan, beat și fără permis

Marți, 30 ianuarie 2024, polițiștii rutieri din Urziceni au acționat pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională la regimul rutier. Astfel, în jurul orei 10,30, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2024, 17:55
(9012 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: 95000 mii de lei amenzi pentru încălcarea normelor de siguranță alimentară

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor continuă acțiunile de îndrumare și control efectuate la operatorii economici ce desfășoară activități în domeniul alimentar. În decursul lunii ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2024, 16:15
(13965 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Ședință a Colegiului Prefectural

Instituția Prefectului Ialomița: Ședință a Colegiului Prefectural

Miercuri, 31 ianuarie 2024, prefectul județului Ialomița a prezidat Ședința Colegiului Prefectural Ialomița. În cadrul întâlnirii a fost aprobat, printre altele, programul acțiunilor de control pentru anul ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2024, 14:55
(11978 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomia: «Ziua Internațională a Nonviolenței în Școli»

IJJ Ialomia: «Ziua Internațională a Nonviolenței în Școli»

Marți, 30 ianuarie 2024, jandarmii ialomițeni au sărbătorit «Ziua Internațională a Nonviolenței în Școli» împreună cu elevii claselor V-VIII de la Școala din Bora. În cadrul acestor întâlniri interactive ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2024, 18:10
(19885 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Material lemnos indisponibilizat în Oborul Slobozia

Polițiștii din cadrul Serviciului de Ordine Publică acționează permanent, în mod activ și implicat, în misiuni preventive de depistare și prevenire a faptelor comise cu violență, combaterea migrației ilegale ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2024, 16:10
(18495 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 31 ianuarie 2024, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că miercuri, 31 ianuarie 2024, este termenul-limită de depunere a Formularului 398-«Declarație ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2024, 12:45
(30016 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiunea «BLOCADA»

Astfel, în cursul nopții de sâmbătă spre duminică, 27/28 ianuarie a.c., în cadrul acțiunii «BLOCADA», desfășurată în sistem integrat, polițiștii din Fetești, împreună cu efectivele din cadrul Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2024, 18:20
(10089 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Fără permise de conducere, la volan

La sfârșit de săptămână, polițiștii rutieri au depistat în trafic doi bărbați, de 25 și 38 de ani, din localitățile Perieți, respectiv Țăndărei, care conduceau autoturisme  pe drumurile publice fără ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2024, 18:10
(11748 vizualizări - 1 comentariu)


Accidente la Jilavele, pe DN2A și la Platonești

Accidente la Jilavele, pe DN2A și la Platonești

Sâmbătă, 27 ianuarie 2024, în jurul orei 7,00, Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD la un accident ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2024, 14:15
(15935 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Incendiu din cauza unui coș necurățat

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la o locuință ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2024, 14:05
(14382 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara incendiu


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: «Întâmpinarea Domnului» la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: «Întâmpinarea Domnului» la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia

Vineri, 2 februarie 2024, cu binecuvântarea PS Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor va sărbători «Întâmpinarea Domnului» la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia, moment aniversar ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2024, 11:50
(17849 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Lemne confiscate de polițiști

Miercuri, 24 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat la Miloșești un tânăr, de 23 de ani, ce transporta cu două căruțe material lemnos din specia salcâm. În urma verificărilor efectuate de polițiști ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2024, 16:50
(10583 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Posibil drogat la volan

În timpul activităților desfășurate, polițiștii din Urziceni au oprit în trafic vineri, 26 ianuarie 2024, un tânăr de 18 ani din orașul Bragadiru. În urma testării antidrog, au reieșit indicii cu privire ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2024, 15:40
(10351 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: La volan, fără permis de conducere

Doi șoferi, în vârstă de 37 și, respectiv, 55 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost opriți în trafic, iar polițiștii au constatat că circulau fără a respecta legislația rutieră. Astfel, șoferul ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2024, 15:30
(3972 vizualizări - 0 comentarii)


Bilanțul activității Jandarmeriei ialomițene în 2023

Bilanțul activității Jandarmeriei ialomițene în 2023

Vineri, 26 ianuarie a.c., jandarmii ialomițeni și-au prezentat bilanțul activității pe care au desfășurat-o anul trecut. Astfel, în 2023, jandarmii au participat la 8800 de misiuni de menținere a ordinii ...[citește_toată_știrea]

26 Ianuarie 2024, 15:20
(10210 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: TVA rambursată de peste 16,67 milioane de lei, în decembrie 2023

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna decembrie 2023, conform selecției naționale, TVA în valoare de 16,67 milioane de lei, cu ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2024, 13:30
(11343 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Granturi directe pentru fermierii din sectorul vegetal

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează potențialii beneficiari că, în perioada 29 ianuarie-08 martie 2024 inclusiv, pot depune cereri de acordare a grantului direct producătorilor ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2024, 13:00
(11615 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: «24 Ianuarie-Mica Unire», la Maia

Muzeul Județean Ialomița, în parteneriat cu Primăria Maia, Școala Gimnazială «Barbu Catargiu» Maia și biblioteca din localitate au organizat miercuri, 24 ianuarie a.c., un eveniment interactiv dedicat împlinirii ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2024, 15:15
(18447 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 150000 de lei, 18 permise de conducere reținute

Polițiștii ialomițeni au intervenit la 129 de evenimente, din care 118 au fost sesizate prin intermediului apelului de urgență 112. În urma activităților din teren, în ultimele 48 de ore au fost aplicate ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2024, 16:45
(21850 vizualizări - 1 comentariu)


Protopopiatul Slobozia: «Românași în sărbătoare», activitate dedicată Unirii Principatelor Române

Protopopiatul Slobozia: «Românași în sărbătoare», activitate dedicată Unirii Principatelor Române

Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Grădinița cu Program Prelungit «Piticot» Slobozia, a organizat marți, 23 ianuarie 2024, o activitate dedicată Unirii Principatelor Române (Mica Unire)-24 Ianuarie ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2024, 16:35
(27136 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 25 ianuarie 2024, termenul-limită de depunere a unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că joi, 25 ianuarie 2024 este termenul de depunere a următoarelor declarații, pentru perioada de raportare încheiată: ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2024, 13:30
(35441 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța în data de 24 ianuarie 2024, Ziua Unirii Principatelor Române!

Miercuri, 24 ianuarie 2024, casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise. Abonații pot folosi soluțiile alternative pentru efectuarea plăților ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2024, 11:30
(18369 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 108,01 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna decembrie 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna decembrie 2023, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 108,01 milioane de lei, cu 17,77 milioane ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2024, 15:20
(13278 vizualizări - 0 comentarii)


Cosâmbești: Incendiu la o casă din cauza jarului căzut din sobă

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit duminică, 21 ianuarie a.c., în jurul orelor 15,20, cu două autospeciale de stingere cu apă și o ambulanță SMURD, pentru ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2024, 14:20
(17851 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Andrășești, Coșereni și Slobozia

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit la un accident rutier produs în localitatea Andrășești, în care au fost implicate un autoturism și un autobuz în care ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2024, 14:10
(11147 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție la Muzeul Național al Agriculturii din România/Slobozia

Muzeul Național al Agriculturii din România/Slobozia vernisează joi, 25 ianuarie 2024, de la orele 11,00, expoziția «Carte veche. Istorie tipărită». Expoziția prezintă cărți vechi de peste 200 de ani ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2024, 12:05
(17251 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: În atenția crescătorilor de animale care beneficiază de subvenții

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de animale despre faptul că, începând cu anul 2023, a fost reglementat Registrul Unic Electronic ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2024, 11:35
(11314 vizualizări - 0 comentarii)


USR: «Ministrul Agriculturii minte ca să acopere combinațiile PSD pentru familia lui Paul Stănescu!»

Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, încearcă să acopere o hoție cu minciuni și spune public că PSD a transformat stuful din Deltă, prin lege, în pajiște care aduce bani din subvenții de la UE pentru că ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2024, 15:10
(38225 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
@ Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Daria în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Mary în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cetatean în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița AlexDan în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Iulia în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Scolar în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Marius în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon garsonieră Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 cetatean în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon Novac Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 Antoine în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 casă Gheorghe Doja în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...