Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Mușoiu și Martin fac legea în Consiliul Județean Ialomița

Ședință festivă la Conacul Manasia

Mușoiu și Martin fac legea în Consiliul Județean Ialomița

Împărțirea discreționară a fondurilor publice continuă să fie una dintre practicile curente ale oficialilor Consiliului Județean Ialomița. Și pentru că Silvian Ciupercă nu mai poate fi făcut responsabil, vina trece automat în cîrca celor doi vicepreședinți, respectiv Ștefan Mușoiu (PSD) și Ioan Martin (PNL). Cît despre bani, ei vin de la Guvern și au fost împărțiți așa cum Independent anticipa încă de la începutul lunii august.

O ședință de luxe
Ședința Consiliului Județean Ialomița de vineri, 25 septembrie, a fost convocată la Conacul Manasia, proprietate particulară devenită celebră în ultimii 2 ani, după ce a fost redată circuitului turistic și economic. Cu o ordine de zi încărcată, sedința a durat mai mult de două ore, oferind același simulacru de dezbatere publică cu care consilierii județeni ne-au obișnuit în ultimele luni. Concret, printre proiectele de hotărîre supuse aprobării (și care ar putea trezi interesul opiniei publice locale) s-a numărat și cel privind rectificarea bugetului Spitalului Județean Slobozia «ca urmare a obținerii unui plus de 953 de mii de lei din contractele încheiate cu Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița (...), precum și a alocării suplimentare a sumei de 1,8 milioane de lei de la bugetul propriu al județului Ialomița pentru achiziționarea unui aparat RMN». Un proiect de hotărîre care a stîrnit controverse a fost cel privitor la încheierea a două convenții de colaborare cu Episcopia Sloboziei și Călărașilor. Ca urmare a numeroaselor solicitări de fonduri din partea Episcopiei, mulți dintre consilieri privesc cu reticență orice formă de colaborare, iar spiritele au fost liniștite abia atunci cînd vicepreședintele Ștefan Mușoiu a precizat: «Semnarea acestor convenții nu presupune din partea Consiliului Județean asumarea unor obligații financiare». Alte două proiecte care ar putea suscita interesul opiniei publice vizează diferite acorduri de colaborare cu administrația județeană din Călărași în vederea reabilitării rețelei de drumuri județene dintre cele două județe. Valoarea acestor investiții s-ar putea ridica, susțin oficialii județeni, la peste 20 milioane de euro în următorii 3 ani.

6,9 milioane pentru fideli
Proiectul care a suscitat însă cele mai vii dezbateri a fost cel privind «repartizarea pe bugetele locale a sumelor defalcate din TVA pentru drumuri județene și comunale în anul 2015». Valoarea totală a sumei repartizate județului a fost de 6,9 milioane de lei (bani primiți prin HG, pe 19 august 2015), însă împărțirea banilor a trenat nejustificat aproape 6 săptămîni sub pretextul «identificării nevoilor fiecărei localități». Într-un final, oficialii Consiliului Județean Ialomița au decis, iar majoritatea a fost de acord, ca banii să fie alocați către 39 din cele 66 de unități administrativ teritoriale din județ, printre care se numără și orașele Fierbinți-Tîrg și Fetești. Înainte de a se supune la vot proiectul de hotărîre, consilierul Nicolae Sitaru a explicat tranșant modalitatea și scopul alocării acestor fonduri: «ca de obicei, banii aceștia se împart în mod discreționar, ei fiind orientați spre primăriile PSD sau primăriile care urmează să fie PSD. Așa a fost făcută împărțirea asta de fiecare dată, iar dumneavoastră (n.red.: vicepreședinții Consiliului Județean Ialomița) ați preluat această moștenire și o duceți mai departe. Din păcate... Iar dacă ne uităm la sumele mai mici din lista asta, toate sînt ale primăriilor PD-L și PNL. Asta e! Cine împarte, parte-și face! Ce drum între sate are Colelia de apare în această listă? Și unde e Manasia, de exemplu? Ea nici măcar nu apare...». În ciuda acuzațiilor făcute, declarațiile oficialilor Consiliului Județean rămîn neschimbate: «Am organizat o consultare publică cu autoritățile locale, preluînd cererile acestora. (...) Solicitările erau mai mari, aproximativ 20 milioane de lei... În această conjunctură, noi avînd asigurată finanțarea pentru întreținerea drumurilor județene, am distribuit integral suma primită prin Hotărîre de Guvern» a declarat vicepreședintele Ioan Martin.
Cele mai mari sume repartizate pentru reabilitarea drumurilor comunale au revenit orașului Fetești (200 mii de lei), Valea Ciorii (450 mii de lei), Rădulești (300 mii de lei), Săveni (470 mii de lei), Gheorghe Lazăr (447 mii de lei), Andrășești, Buești, Valea Măcrișului (cîte 200 mii de lei).

Conacul Marghiloman
La conacul lăudat, să nu duci... Consiliul Județean!
Scopul declarat al organizării ședinței la Manasia l-a reprezentat trezirea interesului oamenilor de afaceri locali pentru achiziționarea și restaurarea unor locații similare de pe teritoriul județului. De la intenții la realitate drumul a fost însă ceva mai lung. Niciunul dintre potentații județului nu a răspuns invitației lansate de Consiliul Județean, iar felicitările, masa, dansul și... deranjul au fost suportate, ca de obicei, din bani publici. În aceste condiții, autoritățile județene apreciază că succesul întîlnirii a fost unul parțial. «Nu cred că a fost o întîlnire ratată. Sînt convins că cei prezenți vor promova această locație și oportunitățile care există la acest moment pentru cei interesați de restaurarea unor edificii de acest gen!» a declarat Ștefan Mușoiu, vicepreședintele Consiliului Județean. Potrivit informațiilor oficiale, județul Ialomița are cel puțin o duzină de locații care pot fi restaurate și introduse în circuitul turistic. Dintre acestea, cel mai cunoscut este Conacul Bolomey, de la Cosîmbești. Există însă și conace de mai mici dimensiuni, precum cele din comuna Bărcănești sau conacul Marghiloman din comuna Sinești, sat Hagiești.

2 Octombrie 2015, 13:40 (11380 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Ialomița are un buget estimat de 150 milioane de lei
Ialomița, județul tandemului Mușoiu-Martin
Ștefan Mușoiu, președinte al Consiliului Județean Ialomița!
Administrația județeană guvernează «extraordinar»

Comentariile cititorilor:


mitu:
(29 Octombrie 2015, 00:15)
Oare cat o fi costat Lexusul lui Musoiu ? In locul japonezilor eu nu le-as da voie neispravitilor sa le cumpere. Mai ales ca sunt din bani nemunciti.
"prieten":
(5 Octombrie 2015, 15:44)
Gek si vrejul de fasole, au pus mana pe ouale de aur si inca mai numara la ouale lu' Nastase, dece nu si pe ale lu Ciuperca. Sa vedem ce fac cu ale lor cand ii va strange baietii de la DNA, mai fac pe smecherii?. Barem fasole a mai facut ceva dar Gek este bata, ocna. Pe mainile cui a ajuns asest oras! ruine! sunt atati oameni competenti cu capul pe umeri si noi dam roata la javrele astea.
vox populis:
(3 Octombrie 2015, 16:06)
《Amintiri din trecut》, stii ce inseamna sa fii mafiot? Sa n-ai nimic si sa te ridici prin forte proprii, ca ei. In rest, ceilalti, ca tine mananca in continuare rahat cu aroma de frustrare si fac gargara despre unul si altul cu ceai de pipi. Sa te duci la ei sa iti dea un parpalac, fiindca cu minte nu te mai poate ajuta nimeni, putoare sociala ce esti! :)))
reamintire din trecut:
(3 Octombrie 2015, 07:23)
inainte de a invata sa vorbeasca Fane si Gek musoiu (mosoiu)cei doi baieti cu parpalace negre pana in pamant din piata mare ,strada ialomitei bloc b35 ,care pe vremuri le purtau unul de la altul,unul mergand la sedintele psd alaturi de dicipolul sau ciuperca,iar Gek la postul local Antena1 sa nu uite de unde au plecat ,ei de familie nu au fost niste bogatani asa cum se cred acum.Lumea din oras stie bine cum s-au ridicat cei doi inculpati, averea lor o-sa apartina peste catva timp D.N.A-ului..................Succesuri baieti!  Aveti grija de voi!
Adi Cosmar :
(2 Octombrie 2015, 17:41)
Musoiu, sa invete sa vorbeasca. Are un accent de taran ajuns, priveste lucrurile de sus si tinde mai sus. Vax albina crema puca, cum zicea Bibanu. Atat poate. Si mai poate face afaceri cu Statul, mai poate da spaga... poate, vrea sa ma contrazica. Nu prea cred!, ca De Nu A dat, astazi nu avea tupeu.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 17 Aug 2026
338 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: 5 cazuri noi de COVID-19

Joi, 17 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29783, fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de miercuri, 16 noiembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2022, 15:15
(2736 vizualizări - 0 comentarii)


Granturi de până la 500000 de euro pentru sprijinirea operatorilor din industria de fabricare a produselor de morărit, a uleiurilor și grăsimilor, a produselor lactate și a preparatelor pentru hrana animalelor de fermă

În ședința de Guvern din 16 noiembrie 2022 a fost aprobată o Ordonanță de Urgență prin care se instituie o schemă ce are ca obiectiv acordarea unui grant financiar operatorilor din industria de fabricare ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2022, 13:30
(21048 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 1 caz nou de COVID-19

Miercuri, 16 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29778, fiind înregistrat 1 caz nou față de ziua de marți, 15 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2022, 15:05
(2685 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în mai multe zone din Fetești!

În vederea executării lucrărilor de conectare a noilor rețele de alimentare cu apă potabilă la sistemul centralizat din orașul Fetești, se va întrerupe furnizarea apei de joi, 17 noiembrie 2022, orele ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2022, 11:10
(5511 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Educație Rutieră pentru prevenirea accidentelor de circulație

IPJ Ialomița: Educație Rutieră pentru prevenirea accidentelor de circulație

Elevii Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia au aflat marți, 15 noiembrie a.c., într-un dispozitiv care simulează un accident rutier, ce înseamnă un impact frontal. Acțiunea, desfășurată ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2022, 17:50
(5634 vizualizări - 0 comentarii)


Continuă proiectul ANAF în universitățile din România

În această săptămână, Academia de Studii Economice, Școala Națională de Studii Politice și Administrative și Universitatea «Transilvania» Brașov vor fi gazdele proiectului ANAF de creștere a gradului de ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2022, 15:30
(12302 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 9 cazuri noi de COVID-19

Marți, 15 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29777, fiind înregistrate 9 cazuri noi față de ziua de luni, 14 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

15 Noiembrie 2022, 15:20
(3138 vizualizări - 0 comentarii)


Transportul de persoane, în atenția polițiștilor ialomițeni

În dimineața zilei de luni, 14 noiembrie a.c., în întervalul orar 6,00-9,00, polițiștii rutieri din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat, pe drumurile publice din județ, acțiuni pentru verificarea modului ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 18:10
(5655 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Luni, 14 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29768, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de duminică, 13 noiembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 15:20
(3613 vizualizări - 0 comentarii)


Explozie a unei butelii la Smirna, casă în flăcări la Fetești

Explozie a unei butelii la Smirna, casă în flăcări la Fetești

Duminică, 13 noiembrie a.c., în jurul orelor 18,45, un echipaj operativ din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia a intervenit în urma exploziei unei butelii de aragaz în locuința unui cetățean din ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 15:10
(9435 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Gura Ialomiței, Movilița și Țăndărei

Două echipaje de pompieri din Țăndărei, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit la un accident rutier produs pe raza localității Gura Ialomiței. În nefericitul eveniment ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 14:50
(6530 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Conferința de premiere a Festivalului Național de Mentorat «Ion Ghelu Destelnica»

În organizarea Consiliului Județean Ialomița și a Centrului Cultural «Ionel Perlea» Slobozia, marți, 15 noiembrie 2022, de la orele 11,00, se va desfășura conferința de premiere a Festivalului Național ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 12:40
(5434 vizualizări - 0 comentarii)


Educație Rutieră la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia cu instructori de la Academia «Titi Aur»

Fundația «Malama Cristiana-Cosmina», cu sprijinul echipei de profesioniști ai Academiei «Titi Aur» și cu sprijinul Poliției Rutiere din cadrul IPJ Ialomita, desfășoară în perioada 15-16 noiembrie 2022, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 11:20
(12321 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Duminică, 13 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 29766, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 12 noiembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2022, 15:25
(2539 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Sâmbătă, 12 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 29766, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de vineri, 11 noiembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2022, 15:10
(2697 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 cazuri noi de COVID-19

Vineri, 11 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29766, fiind înregistrate 4 cazuri noi față de ziua de joi, 10 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2022, 15:15
(3916 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni sprijină Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia

Activitatea jandarmilor ialomițeni nu se rezumă doar la a veghea siguranța publică, ci și de a ajuta semenii aflați în nevoie. Astfel, în ultimele luni, reprezentanții Inspectoratului de Jandarmi Județean ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2022, 13:45
(5813 vizualizări - 0 comentarii)


Caravana SMURD «Fii pregătit!» ajunge la Fetești

În perioada 15-17 noiembrie a.c., Caravana SMURD «Fii pregătit!» și Centrul mobil de instruire a populației pentru răspuns la situații de urgență vor fi prezente în Fetești, în incinta Liceului Teoretic ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2022, 13:00
(2774 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Venituri de 101,34 milioane de lei, colectate în luna octombrie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna octombrie a anului 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 101,34 milioane de lei. ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 18:05
(9985 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Stimulente financiare pentru rezultatele excepționale obținute de elevi la Examenele Naționale

În acord cu Hotărârea Guvernului nr. 1282/2022, privind aprobarea acordării de stimulente financiare absolvenților care au obținut media 10 la Evaluarea Națională pentru absolvenții clasei a VIII-a, sesiunea ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 17:10
(7368 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident rutier provocat de un șofer băut

Miercuri, 9 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier, pe DC15A Răsimnicea-Maia. Oamenii legii ajunși la fața locului au stabilit că un bărbat ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 16:30
(3220 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan, sub influența băuturilor alcoolice

Polițiștii din cadrul Biroului Rutier Fetești au depistat în trafic, miercuri, 9 noiembrie a.c., un bărbat în vârstă de 63 de ani în timp ce conducea un autoturism aflându-se sub influența băuturilor alcoolice ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 16:15
(3790 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor pe străzile din Fetești

Acțiune a polițiștilor pe străzile din Fetești

Efective mărite din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județuli Ialomița au acționat miercuri, 9 noiembrie a.c., sprijiniți de luptătorii Serviciului pentru Acțiuni Speciale, pentru prevenirea faptelor ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 16:10
(3947 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Joi, 9 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 29762, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de miercuri, 9 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 15:15
(2662 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: Obiecte din pietre și metale prețioase, scoase la licitație

ANAF organizează, în perioada imediat următoare, licitații publice pentru vânzarea de obiecte din metale și/sau pietre prețioase care au un preț cumulat de pornire a licitațiilor de aproape 2 milioane de ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 12:15
(8560 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciile de mentenanță ale portalului ANAF se amână pentru luna decembrie 2022

Serviciile de mentenanță ale portalului ANAF, anunțate anterior, se amână pentru luna decembrie 2022. Unul dintre obiectivele principale ale ANAF este de a asigura pentru contribuabili cadrul optim de îndeplinire ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 12:00
(17782 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 3 kg de aur au fost confiscate de către inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală

Pentru prevenirea și combaterea fraudei fiscale și vamale, inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală din cadrul ANAF au verificat în ultima perioadă activitatea a 86 firme specializate în creditare ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 11:44
(13449 vizualizări - 0 comentarii)


Iazu: Convoi militar, implicat într-un accident rutier

Potrivit unui comunicat de presă al Ministerului Apărării Naționale, miercuri, 9 noiembrie a.c.,  un convoi format din opt camioane militare a fost implicat într-un accident rutier în zona localității ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2022, 19:15
(3320 vizualizări - 0 comentarii)


Portalul ANAF, în mentenanță vineri, 11 noiembrie 2022

Unul dintre obiectivele principale ale ANAF este de a asigura pentru contribuabili cadrul optim de îndeplinire a obligațiilor fiscale, prin adaptarea la mediul în permanentă schimbare și la tehnologiile ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2022, 15:35
(9960 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Miercuri, 9 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29762, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de marți, 8 noiembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2022, 15:20
(2937 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
[email protected] în Festivalul Internațional de Folclor «Floare de pe Bărăgan», 15-18 august 2026: Tradițiile lumii, în inima Ialomiței, la cea de a XXVI-a ediție! @ Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cristi în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Daria în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Mary în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița Gino V în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Cetatean în Rectificare bugetară și actualizări majore pentru drumurile și podurile din Ialomița AlexDan în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Iulia în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Scolar în A fost semnat contractul de finanțare de 5 milioane de euro pentru modernizarea Școlii Gimnaziale «George Vâlsan» Amara Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Punct de vedere în Reorganizare eficientă la Poliția Locală Slobozia Marius în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon garsonieră Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 cetatean în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon Novac Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026 Antoine în Unirea Slobozia sau startul «fals» de sezon casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 12 august 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...