Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Șeful suspendat al Serviciului Rutier Ialomița rămâne în libertate

Comisarul Sorin Goagă, iertat de instanță

Șeful suspendat al Serviciului Rutier Ialomița rămîne în libertate

Tribunalul Ialomița a dat primele sentințe în dosarul agenților Serviciului Rutier din Țăndărei, acuzați de luare de mită și mai multe infracțiuni de fals. Cercetările au scos la iveală faptul că la activitatea infracțională a oamenilor legii ar fi aderat și șeful acestora, comisarul Sorin Goagă. Suspendat din funcția de conducere pe care o avea în cadrul Serviciului Rutier Ialomița, Goagă a primit din partea judecătorilor doar un avertisment și a fost obligat la plata unor cheltuieli judiciare în valoare de 3000 de lei. Nu la fel de blîndă a fost sentința în cazul agenților. Doi dintre aceștia au fost condamnați la 4 ani de închisoare cu executare. Hotărîrea nu este definitivă și a fost atacată cu apel la Curtea de Apel București de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, organele judiciare care au coordonat această anchetă.

Anchetă la Poliția Țăndărei
După imensul scandal iscat la Serviciul Poliției Rutiere Ialomița, procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au ajuns la Poliția Țăndărei. În luna februarie 2015, anchetatorii au efectuat mai multe percheziții la sediul unității, ocazie cu care i-au chemat la audieri pe agenții Costin Rovilian Clinciu, Dan Laurențiu Mihale și Daniel Olteanu. Aceștia erau acuzați de procurori de faptul că în repetate rînduri completau în fals procese-verbale de contravenție, emise pe numele mai multor conducători auto pe care îi opreau în trafic. De asemenea, anchetatorii au stabilit faptul că aceștia cereau șpagă șoferilor contravenienți. După cîteva săptămîni de la debutul anchetei de la Poliția Țăndărei, procurorii Parchetului Județean l-au pus sub acuzare pe comisarul Sorin Goagă, la vremea respectivă șeful Serviciului Rutier Ialomița. În cazul său, anchetatorii au stabilit că «în calitate de ofițer de poliție în cadrul IPJ Ialomița, șef Serviciu Rutier, în timp ce se afla în exercitarea atribuțiunilor de serviciu, a întocmit în fals un înscris oficial, prin atestarea împrejurării necorespunzătoare adevărului referitor la susținerea de către inculpații Clinciu Costin Rovilian și Mihale Laurențiu a testării de evaluare profesională anuală aferentă anului 2014» se arată într-unul din documentele de urmărire penală. Ca urmare a punerii în mișcare a acțiunii penale, agenții Costin Rovilian Clinciu și Daniel Olteanu au fost reținuți preventiv, în timp ce Dan Laurențiu Mihale a fost cercetat sub control judiciar. Măsura controlului judiciar a fost impusă, pe bază de ordonanță a procurorului de caz, și pe numele comisarului Sorin Goagă.

Sentințe date de Tribunalul Ialomița
Dosarul a fost judecat la Tribunalul Ialomița, instanță care a dat recent și primele sentințe. O parte dintre inculpați au fost condamnați la închisoare cu executare, în timp ce alții au fost iertați, primind doar avertismente. Astfel, agenții Costin Rovilian Clinciu și Dan Laurențiu Mihalea au fost condamnați la 4 ani de închisoare cu executare și interzicerea unor drepturi după eliberare pentru o perioadă de 3 și, respectiv, 2 ani. În cazul agentului Daniel Olteanu acesta a primit din partea judecătorilor de la Tribunalul Ialomița doar un avertisment. Aceeași pedeapsă a fost aplicată și în cazul comisarului Sorin Goagă. Mai mult, acesta este în continuare suspendat din funcția de șef al Serviciului Rutier Ialomița. Totodată, judecătorii au stabilit ca agenții de la Țăndărei să plătească cheltuieli judiciare de 9000 lei/persoană, iar Sorin Goagă să achite 3000 lei. Contactat telefonic pentru un punct de vedere, comisarul Goagă a precizat că «deocamdată nu am ce să declar. Aștept ca această hotărîre să fie definitivă. Cu siguranță a fost atacată la Curtea de Apel. Putem discuta după ce se va termina și apelul...». Într-adevăr, sentința dată la Slobozia a fost atacată cu apel la Curtea de Apel București. Procedura a fost efectuată de procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, anchetatorii care au deschis dosarul penal pe numele polițiștilor.

20 Octombrie 2015, 16:10 (6359 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Comisarul Sorin Goagă și trei subordonați, trimiși în judecată
Comisarul Sorin Goagă, urmărit penal într-un dosar al Parchetului Județean
Ialomițenii sancționați de Poliție refuză să-și plătească amenzile

Comentariile cititorilor:


Alo:
(5 Noiembrie 2015, 20:24)
Putine comentari ,strada o sa ajungă si la voi.Are bani din transporturi ilegale si afaceri oneroase.
laurentiu plesa:
(23 Octombrie 2015, 13:14)
Si cu ce ai vrea sa stationeze cu faza lunga??normal ca stationeza cu avariile :D,si mai lasati-ma cu amendatu asta,ca pana la urma toti circulam fara centuri,da ca vezi radaru sau un echipaj de politie si tragi centura repede asta e altceva dar nu imi spui dumneata mie ca pui centura cum te-ai urcat in masina,asta sa i-o spui lu "surdu"...si daca iti suna telefonu imediat raspunzi!!!sa se puna mai des radare pe ruta Bora-Marculesti-Tandarei,aud multi cunoscuti care se plang ca se conduc masini de catre persoane care nu detin permis,se urca beti la volan,nu mai zic de carutasi...in sfarsit nu o sa se faca nimic in tara asta,toti fura pentru ei!!!
Proprietar de rate:
(23 Octombrie 2015, 09:16)
Ba esti nebun? Ala care este sofer pe ambulanta nu de ambulanta, este adevarat sau a scris cineva care sa ne amuze? Cum sa spui despre altii ca sunt analfabeti si tu sa.....! Completati voi.
sofer de ambulanta:
(22 Octombrie 2015, 18:23)
intati tare in analfabeti ca sa umplut strazile cu ei ......................... nu da voie la o ambulanta sa treaca si peste asta mai p\rimim si injuri , de la escroci ................
automobilist:
(21 Octombrie 2015, 16:05)
Daca tot are verde, sa treaca la treaba. Fara mila, amendati toti nesimtiti din trafic care incalca legea. Fara centuri, vorbesc la telefon, dau muzica la maxim, injura, nu dau prioritate, stationeaza cu avariile aprinse, etc. Faceti ordine in acest oras unde se circula ca la tara. Aveti toate pirghiile sa stopati analfabetii cu permis de conducere.