SPORT
Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia a terminat turul pe locul IV
«Lipsa concurenței pe posturi a fost un deficit pentru echipă!»
a declarat antrenorul echipei Unirea Slobozia, prof. Ion Ionescu
Unirea Slobozia a încheiat turul într-o vizibilă scădere de formă. Acest aspect poate fi explicat și prin seria de accidentări și suspendări care au măcinat lotul, în special înaintea ultimei etape, împotriva celor de la Metaloglobus. Astfel, în deplasarea de la București, petrecută vineri, 20 noiembrie, Unirea nu l-a avut în lot pe Lazăr, suspendat, iar Ibrian, Drăguț și Toma au jucat într-un picior. Prin urmare, Ion Ionescu a utilizat următoarea distribuție: Măstăcan-Ibrian, Topor, Hristian, Bucurică-Macare-Pîrvu (Toma), Gherasim (Teodorescu), Alexe, Popescu (Topală)-Khalil (Drăguț). În aceste condiții, victoria gazdelor cu 2-0 (Mitroi, Ghenovici) este una relativ logică. Unirea termină turul pe poziția a IV-a, dar lucrul care supără cel mai mult este diferența de 9 puncte care o desparte de liderul Juventus București, una insurmontabilă în condiții normale. Despre plusuri și minusuri, despre ce a fost în tur și ce poate fi în retur, în interviul cu antrenorul Unirii, Ion Ionescu...
-Domnule Ionescu, cum caracterizați, per ansamblu, evoluția Unirii în acest tur de campionat?
-Am început destul de bine, dar pe măsura trecerii etapelor au apărut oboseala, accidentările și cartonașele la jucătorii folosiți meci de meci. S-a cunoscut, din păcate, lipsa oricărui jucător cu experiență, iar rezultatele au fost în consecință. Spre exemplu, în meciul cu Metaloglobus Lazăr a fost suspendat, iar Toma, Drăguț, Ibrian și chiar Macare nu au fost refăcuți 100% după accidentări.
-Care sînt oamenii care au dat satisfacție și cine se situează la polul opus?
-Greul l-au dus un număr restrîns de jucători din lotul cu care am plecat la drum. Problema e că nici cei care au jucat toate meciurile nu au avut un randament constant bun. Mă refer la jucătorii cu experiență, care atunci cînd au prins o zi mai slabă s-a cunoscut în economia jocului. Sînt mulțumit, în mare măsură, de o parte a jucătorilor tineri. Alexe s-a dovedit un jucător util echipei, cu un randament constant bun. Cu toate micile lui sincope, Bucurică este un cîștig pentru Unirea. Khalil este un jucător pe care mă bazez și aștept să scape de problemele medicale pentru a da randament maxim. Gherasim și Andrei Radu sînt, de asemenea, jucători foarte tineri, cu multe calități, pe care îi aștept să confirme în viitorul apropiat. Din păcate, m-au dezamăgit alți tineri de la care speram să provoace concurență oamenilor cu experiență. Mă refer aici la Șolcănea, Pîrvu, Popescu, Teodorescu sau Topală, la care aveam mari speranțe, dar n-au confirmat...
-Golgheterul echipei este Ibrian, om de linia a doua, cu 8 reușite. Este acesta un semn că avem nevoie de întăriri în atac?
-Fără discuții, avem nevoie de un atacant cu experiență, un marcator veritabil. Oricît ne-am dori noi, Khalil nu poate suplini, deocamdată, lipsa unui atacant!
-Ce alte compartimente v-ați dori să mai întăriți?
-Lipsa concurenței pe posturi a fost un deficit al echipei noastre, iar automulțumirea creează probleme. Astfel, au apărut jocuri mai puțin reușite la unii dintre jucătorii de bază și s-au pierdut puncte. Concret, mi-aș dori un portar, post de care n-am fost pe deplin mulțumit de-a lungul turului. Mi-aș mai dori un coordonator de joc, la mijloc, și, cum am mai spus, cel puțin un atacant.
-Veți continua să mergeți pe promovarea tinerilor localnici?
-Dacă ar apărea jucători de 19 ani foarte buni... Din altă parte, n-aș zice nu! Dar, în general, aș vrea să mergem pe băieții noștri. Ba chiar vreau să extindem acest proiect și să integrăm în pregătirea echipei mari și jucători foarte tineri pe care să-i formăm, iar peste 2-3 ani să ne putem baza pe de-a-ntregul pe ei. De exemplu, la juniori B, avem 4-5 jucători de 16 ani pe care putem începe să-i integrăm în echipa mare încă din această iarnă.
-Care va fi, în continuare, programul echipei?
-Vom continua să ne pregătim împreună pînă la 1 decembrie, după care plecăm în vacanță. Reunirea va fi în jurul datei de 12 ianuarie 2016, urmînd să întreprindem și un program de pregătire centralizată de 7-8 zile. Cu o pregătire bine structurată și cu eventuale întăriri, sperăm la o clasare pe podium la finalul campionatului, care să satisfacă exigențele suporterilor noștri. Știu că aceștia își doreau promovarea încă din acest sezon... Și noi ne-am dorit-o, dar trebuie să înțelegem cu toții că situația nu mai e similară cu cea din urmă cu 4 ani. Aș vrea să le mulțumesc pentru colaborarea excelentă colegilor mei Costea Enache și Adrian Cristea, și pentru sprijin domnilor Constantin Prepeliță și Ilie Lemnaru, din conducerea clubului.
24 Noiembrie 2015, 12:35 (6145 vizualizări - 3 comentarii)
Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!
Unirea Slobozia și-a găsit antrenor cu licență PRO în Liga 2: Ilie Poenaru!
Unirea Slobozia își caută antrenor. Teja, Poenaru sau...?
Binemeritat loc 3 la final de play-out
Victorie zdrobitoare în deplasare











Comentariile cititorilor:
(25 Noiembrie 2015, 10:47)
Cu plusuri si minusuri cam astia suntem . . . Cine credea într-o promovare fara probleme era doar un naiv.Poate doar cativa baieti adunati în peluza care au dus greul la fel ca si echipa în teren merita pe deplin laudati(chiar si de conducere) !Ei chiar au crezut ca se poate! În rest . . . asteptam completarea lotului si reluare campionatului cu forte proaspete !
(24 Noiembrie 2015, 23:59)
Ma lesi mânca ti as garduletele!
(24 Noiembrie 2015, 19:25)
Haide bre ca se putea mai mult , macar acolo intre primii 3. Cu Tulcea a inceput declinul cand am cedat 2 puncte aiurea desi am fost peste ei la toate capitolele. Apoi s-au pierdut impotriva calculelor hartiei puncte cu mai slab cotatele din Modelu, Oltenita, Domnesti. Poate la anu'! Hai Unirea! PS Bravo galeria , a fost la inaltime tot acest tur de campionat!