Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Stare de legalitate 0» în administrația locală ialomițeană

«Stare de legalitate 0» în administrația locală ialomițeană

Prefectura Ialomița a prezentat publicității un raport privind starea de legalitate din cadrul administrațiilor locale ialomițene, în cursul anului trecut. Potrivit documentelor oficiale, în 2015, 980 dintre hotărîrile adoptate de consiliile locale din județ sau dispozițiile emise de primarii ialomițeni au fost considerate fără temei legal. Cele mai multe dintre acestea au vizat scutirea nejustificată de la plata taxelor și impozitelor locale a contribuabililor.

Un an plin de abateri
Serviciul Juridic și Contencios Administrativ din cadrul Prefecturii Ialomița a făcut verificări amănunțite în ceea ce privește legalitatea actelor emise de autoritățile publice locale din județ. Așa se face că, trimestrial, angajații din cadrul Prefecturii Ialomița au verificat modul în care au fost adoptate hotărîrile în cadrul consiliilor locale ale județului sau dispozițiile emise de primarii ialomițeni. Datele controlului scot în evidență faptul că, deși cu experiență în administrație, foarte puține dintre documentele emise de aleșii ialomițenilor respectă litera legii. Principalele abateri sesizate de reprezentanții Serviciului Juridic și Contencios Administrativ din cadrul Prefecturii Ialomița au vizat scutirea ilegală de la plata impozitelor locale a contribuabililor. De asemenea, în majoritatea cazurilor, impozitele și taxele locale nu au fost stabilite corespunzător. Mai mult, zeci de angajați din primăriile județului au fost sancționați pe nedrept sau le-au fost acordate sporuri salariale, fără ca deciziile să aibă temei legal. În alte cazuri, administrațiile locale din județ au pus în vînzare locuințele sociale sau, după caz, au acordat spații unor asociații și fundații fără ca acestea să declare utilitatea publică a activităților pe care intenționează să le desfășoare în respectivele sedii. Deloc de neglijat au fost și actele administrative care au vizat stabilirea ilegală de taxe sau contravenții, precum și documentele adoptate în baza unor legi care nu mai sînt demult în vigoare. În cele 12 luni de activitate, angajații Prefecturii Ialomița au descoperit că 980 de acte emise de administrațiile locale din județ au fost considerate ilegale. Dintre acestea un număr de 730 au fost revocate sau modificate de către cei care le-au emis.

93 de dosare noi în instanță În ceea ce privește numărul acțiunilor declanșate de către Prefectura Ialomița în instanță, în anul 2015, instituția a trimis spre judecare 93 de dosare noi. Cele mai multe dintre acțiuni, 29 la număr, au vizat constatarea nulității absolute a unor titluri de proprietate, emise, evident, fără a se respecta litera legii.

5 Februarie 2016, 15:45 (16238 vizualizări - 26 comentarii)

Citiți și:
Raport al structurilor MAI după minivacanța de Crăciun
Liniște! Prefectul Tănăsescu lucrează!

Comentariile cititorilor:


Dero:
(8 Februarie 2016, 09:35)
Stai pe locurile voastre.Nu se va intampla nimic.Ce control?Vine finu la nașa,colegul la fosta...sora la cumnata..Toata lumea cunoaste pe toata lumea.Sa vina cineva neutru sa vezi nenorociri si ilegalitati.Asa...O mana spala pe alta si amandoua fața!
kk mak:
(7 Februarie 2016, 16:42)
Cate primarii s-au verificat? Conform Legii transparentei de ce nu se dau toate detaliile si totul este la general? Prefectura ta tonul!Asa prefect asa primari!
erata:
(7 Februarie 2016, 14:27)
"doarme"
Mary:
(7 Februarie 2016, 14:26)
Prefectul doare si viseza. 
Sofica:
(7 Februarie 2016, 02:06)
În județul Ialomița nu mai este DNA. Au fost niște corupți, au încercat pitirea unor dosare și a preluat Bucureștiul tot! Nu este posibil nimic in Ialomița fără hoție. Uite că chiar DNA in persoană a fost descoperit hoț, aici! Județ mai corupt ca asta, poate Vasluiul zicea unu că este. DNA in Ialomița, să facă dreptate, să fie incoruptibil, nu se va exista curând! Tot respectul pentru DNA București care a avut grijă de dosarele MITĂ LA BAC 2012! In Ialomița, le ascunseseră! Dacă nu intra Bucureștiul, se băga toată hoția unică in tară, sub preș!! Respect mare pt. DNA București!!!
CARE CORP: ?:
(6 Februarie 2016, 20:35)
CARE CORP DE CONTROL AL CUI MAI IALOMITENILOR ? LA VOI IN JUDET NU SA INVENTAT ! DNA SAI ADUNE DAR TRBUIE DOUA GARNITURI DE TREN POATE CHIAR TREI SAI POATA ADUNA PE TOTI CORUPTII DIN LAGARUL ROSU.VORBITI DE JENICA VORBITI DE NOVAC SCUIPATI IN SAN SI DATI CU TAMAIE.DATI CU CLOR SI DTT CA SCAPATI DE DAUNATORI. ASTIA SUNT SUDATI DE FOTOLII NUMAI ZORNAITUL CATUSELOR II VA DA JOS.ASTIA AU MULTE PACATE DE SPARGE BUBOIUL EXPODEAZA MAMALIGA.GREU PANA INCEPE SI ATUNCI SA VEDETI DENUNTURI SI DOSARE. CRED IN BUNUL DNA TATAL.AMiN SI DAAA DOAMNE ! CONSTA?NTINE. CONST#ANTINE
to:Independent:
(6 Februarie 2016, 19:33)
Intrebare catre redactia Independent: Puteti publica in paginile acestui ziar un Act FALSIFICAT / MODIFICAT prin care sa obtinut ilegal teren agricol ? Act care a fost pezentat Prefectului Gigi Petre in calitatea sa de Presedinte al comisiei judetene de fond funciar. Presedinte care a vazut actul dar nu considera ca este de datoria comisiei judetene de fond funciar sa faca expertiza grafologica. Culmea este ca pastreaza titlul de propietate eliberat de comisie judeteana fond funciar in baza unui act vizibil grosolan modificat si pe care refuza al denunta organelor de urmarire penala.
Corp de control al prefecturi?:
(6 Februarie 2016, 18:26)
Poate porc de control. Doar DNA-ul, cu specialisti in domeniu, ar mai putea lamuri improprietaririle facute pe spranceana in Ialomita, unde ar mai trebui pamantul din doua judete ca sa acopere cererea urmasilor avand acte"legale"..
Cici:
(6 Februarie 2016, 18:25)
Judetul Ialomita a fost calarit de excroci,hoti si fripturisti pusi pe capatuiala,sa profitat de putere si de naivitatea cetatenilor.Prefectulul actual isi are zilele numarate asteapta cu budigaii in mana evaluarea facuta de guvern. In prefectura ialomita ar trebuii inlocuit si zburat afara de la mopul femeii de serviciu la onor corp de control cu al prefecturii sef compartiment juridic. In ialomita judet prin excelenta cu putere agricola si terenuri fertile este o crunta si nesimtita bataie de joc. Gastile de primari psd au distrus tot.Ca tot se vorbeste si se scrie de retrocedari ilegale din cate am citit si informat lipsesc cca 20.000 ha Sunt tare curioasa sa stiu ce este in capul acestor reprezentanti ai guvernului in teritoriu ce spune prefectul Petre Gigi ? Sa furat aceste 20.000 ha cu sacosa? Are si el vreo sacosa cu teren ascunsa? D.N.A. Trebuie musai sa intre cu bocancii in acest judet.D.le prefect Petre Gigi cetatenii acestui judet au actualmente acte pentru 20.000 ha care nu se gasesc,cum explici dumneata lipsa ? Sau dat altora asa cu scrie cineva mai jos cu acte false aceleasi loturi de teren pe care adevaratii propietari nu le-au putut primii din cauza hotilor de primari din primariile ialomitene. Ori toate acestea cu coplicitatea fostilor prefecti dar si a ta d.voastra d.le Petre Gigi.Sper si sunt sigura ca nu esti lipit de scaunul de prefect cum sper ca odata si odata vei plange la marginea patului din beciul domnesc.Multa amaraciune sa adus cetatenilor acestui judet care platesc taxe si impozite pentru salariu dvoastra. In rest numai de bine
cum putei:
(6 Februarie 2016, 15:34)
De ce nu se scrie  de catre prefectura Ialomita si de cum au fost eliberetae titluri de proprietate care au la baza documente false ! De ce Prefectura ialomita, Prefectul care este presedintele comisiei judetene de fond funciar nu precizeaza  ca in anul 2015 a avut pe biroul domniei sale documente modificate prin care sau obtinut terenuri . Pacat ca nu exista posibilitatea sa va arat documentul modifica pe care prefectul impreuna cu toata hora din prefectura la vazut si la acceptat ,mentinand un titlu de proprietate emis in baza unor documente modificate.
ce legalitate:
(6 Februarie 2016, 12:22)
Da ce te faci cand coprul de control, comisia judeteana de fond funciar constata ca sau facut magarii ca sau dat terenuri pe documente falsificate pe care le au in fata lor si totusi nu face actiune in instanta. Reprezentantii prefectului,el prefectul in calitate de presedinte de comisie judeteana de fond funciar are pe birou un document vizibil modificat si ptefectul il accepta, ba mai mult nu il denunta organelor de urmarire penala.Pentru a nu crea un precedent.Prefectul insasi mentine titluri de propietate eliberate in baza unor acte faslse. a Pentru ei nu exista legea 78/2000 art.23 Despre ce vorbim ? Legalitate ?

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 03 Aug 2026
259 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

«Contestația PSD, doar un joc de imagine»

«Contestarea rezultatului alegerilor din 6 decembrie nu este decît un joc de imagine al PSD, care vrea doar să-și explice eșecul electoral prin faptul că au fost furați la urne» se arată într-un comunicat ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2009, 16:37
(11510 vizualizări - 0 comentarii)


Marea Debarasare, reluată

Marea Debarasare, reluată

Sîmbătă, 5 decembrie 2009, s-a reluat campania națională Marea Debarasare. Campania continuă să transmită populației mesajul inițial, creîndu-se astfel obișnuința de a se debarasa de deșeurile electrice ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2009, 16:21
(12573 vizualizări - 0 comentarii)


APIA eliberează adeverințe

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a eliberat peste 30000 de adeverințe pentru beneficiarii formelor de sprijin gestionate deAPIA și care intenționează să acceseze credite de la băncile ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2009, 15:56
(13873 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea SPORT a fost actualizată!

Nu ratați cele mai noi articole despre sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2009, 18:24
(17423 vizualizări - 0 comentarii)


Bancnote false

Bancnote false

La sfîrșitul lunii noiembrie 2009, la mai multe magazine de pe raza municipiului Urziceni, precum și la cele din Armășești și Bărbulești, s-au pus în circulație bancnote de 100 lei contrafăcute. Asupra ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2009, 14:09
(13777 vizualizări - 0 comentarii)


Exercițiu cu pompieri la Kaufland

Exercițiu cu pompieri la Kaufland

Miercuri, 9 decembrie, orele 10,00, pompierii ialomițeni desfășoară un exercițiu la complexul comercial Kaufland. Exercițiul are drept scop modul de acțiune a sistemului de management și gestionare a situațiilor ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2009, 14:08
(12253 vizualizări - 0 comentarii)


Dezbatere pentru protecția mediului la Pitești

Potrivit unui comunicat de presă, reprezentanții Agenției Regionale pentru Protecția Mediului Pitești anunță participarea la o dezbatere publică organizată, joi, 10 decembrie a.c., la Universitatea Constantin ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2009, 14:06
(14320 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton beat, victimă a unui accident rutier

În ziua alegerilor, duminică, 6 decembrie, în jurul orelor 18,45, prin 112 Poliția a fost sesizată asupra producerii unui accident rutier pe raza comunei Borănești. Astfel, în timp ce un tînăr, de 19 ani ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:52
(11536 vizualizări - 0 comentarii)


A intrat în stîlp

Neadaptarea vitezei la condițiile de drum este cauza unui accident rutier produs sîmbătă, 5 decembrie a.c., în jurul orelor 6,00, în comuna Brazii, eveniment în urma căruia a rezultat vătămarea corporală ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:44
(11560 vizualizări - 0 comentarii)


Prinși la furat de sârmă din gard

Prinși la furat de sîrmă din gard

Sîmbătă, 5 decembrie a.c., în jurul orelor 18,00, Poliția Fetești a fost sesizată prin 112 de către un localnic despre faptul că a surprins doi bărbați în timp ce sustrăgeau plasa de la gardul din spatele ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:40
(12695 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer băut a părăsit locul accidentului

Depistat la scurt timp după ce, implicat într-un accident rutier soldat cu vătămarea corporală a unei persoane, a părăsit locul faptei, pe numele unui bărbat de 32 ani, din Slobozia, polițiștii rutieri ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:38
(15659 vizualizări - 0 comentarii)


A furat o bicicletă și a vândut-o

A furat o bicicletă și a vîndut-o

Polițiștii din Balaciu au fost sesizați de un bătrîn de 80 ani asupra faptului că, în urmă cu cîteva zile, ar fi rămas fără o bicicletă. Polițiștii l-au identificat rapid pe autorul furtului, acesta fiind ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:36
(12015 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț încarcerat

Hoț încarcerat

Vineri, 4 decembrie 2009, polițiștii ialomițeni au încarcerat în Penitenciarul Slobozia un bărbat în vîrstă de 30 ani, din localitate. Pe numele acestuia, Judecătoria Slobozia a emis, la data de 3 decembrie ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2009, 18:32
(13042 vizualizări - 0 comentarii)


Fără infracțiuni electorale în Ialomița

Potrivit ultimelor informații, procesul electoral în județul Ialomița a decurs normal. Astfel, la nivelul județului nu au fost constatate infracțiuni, fiind aplicată o singură sancțiune contravențională ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2009, 20:30
(10621 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu mașina Poliției

Accident cu mașina Poliției

O autoutilitară din dotarea Poliției Fetești a fost implicată într-un accident rutier. Astfel, duminică, 6 decembrie a.c., în jurul orei 16,15, pe raza municipiului Fetești, autovehiculul Poliției a intrat ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2009, 20:24
(10933 vizualizări - 0 comentarii)


«Taxă pe prostie» la Slobozia

«Taxă pe prostie» la Slobozia

Înșelătoria prin metoda ghicitului, metodă veche în județul nostru, revine în actualitate cu o nouă victimă. O tînără de 15 ani a sesizat polițiștii că ar fi fost înșelată de o femeie de etnie rromă, după ...[citește_toată_știrea]

6 Decembrie 2009, 07:32
(10697 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți la 13 ani

Doi copii, de 13 ani, din comuna Grivița sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat, fiind suspectați că, în perioada 20 noiembrie-3 decembrie, au furat din mai multe locuințe, de pe raza comunei ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2009, 08:38
(14217 vizualizări - 0 comentarii)


Suplimentare a forțelor de ordine la alegeri

Suplimentare a forțelor de ordine la alegeri

Pentru buna desfășurare a turului II al alegerilor prezidențiale, la nivelul județului Ialomița au fost luate măsuri de suplimentare a forțelor de ordine, comparativ cu cele implicate în primul tur de scrutin ...[citește_toată_știrea]

5 Decembrie 2009, 07:32
(11576 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Urziceni

Joi, 3 decembrie, polițiștii din Urziceni au desfășurat o razie ce a avut drept scop principal prevenirea unor evenimente stradale comise cu violență. La acțiune au participat polițiști din structurile ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2009, 17:50
(11854 vizualizări - 0 comentarii)


Suspect de trafic cu minori, prins de jandarmi

Suspect de trafic cu minori, prins de jandarmi

Jandarmii Grupei de Intervenție Slobozia au fost solicitați joi, 3 decembrie a.c., în jurul orelor 10,00, de o femeie din orașul Amara. Femeia a solicitat eliberarea fiicei sale, despre care credea că ar ...[citește_toată_știrea]

4 Decembrie 2009, 13:55
(11634 vizualizări - 0 comentarii)


Focuri de armă pentru prinderea unui hoț de tractoare

Focuri de armă pentru prinderea unui hoț de tractoare

Miercuri, 2 decembrie, polițiștii din județul Buzău au solicitat sprijinul polițiștilor ialomițeni pentru identificarea autorului unui furt de tractor agricol. După puțină vreme, mașinăria agricolă a fost ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 19:31
(12803 vizualizări - 0 comentarii)


Cu cuțitul în centrul orașului

Ziua în amiaza mare, un bărbat din Fetești a făcut un scandal monstru în centrul orașului. Pe scurt, miercuri, 2 decembrie, polițiștii feteșteni au fost sesizați asupra situației, bărbatul amenințînd trecătorii ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 19:03
(11105 vizualizări - 0 comentarii)


Fier vechi confiscat la Țăndărei

Fier vechi confiscat la Țăndărei

7 tone de deșeuri. Aceasta este captura polițiștilor din Țăndărei în urma efectuării unei acțiuni ample de verificarea a modului de colectare a fierului vechi pe raza localității. În urma controalelor efectuate ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 18:32
(14301 vizualizări - 0 comentarii)


Bețiv recalcitrant la Slobozia

După ce a băut bine, un bărbat din Bărbulești s-a apucat de spart geamurile unui magazin din Slobozia. Patronul magazinului a solicitat imediat sprijinul polițiștilor, bărbatul, de 40 ani, din Bărbulești ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 18:12
(14153 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor arestat

Miercuri, 2 decembrie, polițiștii l-au încarcerat în Penitenciarul Slobozia pe Constantin I., de 46 ani, din Slobozia. Pe numele bărbatului instanța slobozeană emisese în luna octombrie 2009 un mandat de ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 17:42
(12629 vizualizări - 0 comentarii)


Scandal cu cuțitul din dotare

Scandal cu cuțitul din dotare

De Ziua Națională, marți, 1 decembrie 2009, jandarmii slobozeni au fost sesizați de patronul unui local din Slobozia asupra unui scandal iscat din senin între doi bărbați aflați în stare de ebrietate. ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 16:20
(10826 vizualizări - 0 comentarii)


«Clauzele interzise», în atenția ITM

«Clauzele interzise», în atenția ITM

Potrivit reprezentanților ITM, «libertatea de voință a părților este limitată în negocierea contractului individual de muncă de prevederile art. 38 din Codul Muncii, care prevede că „salariații nu pot ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 11:52
(12223 vizualizări - 0 comentarii)


Incidente electorale

Incidente electorale

În intervalul 23 noiembrie-1 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița au fost semnalate 3 incidente electorale, cîte unul în fiecare din localitățile Slobozia, Amara și Sudiți. Aspectele sesizate au ...[citește_toată_știrea]

3 Decembrie 2009, 11:32
(13610 vizualizări - 0 comentarii)


Identificare online a parcelelor agricole

Pentru a diminua erorile privind identificarea parcelelor agricole, APIA va demara, în luna ianuarie 2010, o campanie de instruire a fermierilor privind modalitatea de identificare online a parcelelor agricole ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2009, 15:10
(17606 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrână accidentată la traversarea străzii

Bătrînă accidentată la traversarea străzii

Traversarea neregulamentară a fost cauza unui accident rutier produs în cursul zilei de marți, 1 decembrie 2009, în jurul orelor 17,30, pe DN2A, în localitatea Stejaru. Victima, o femeie în vîrstă de 8 ...[citește_toată_știrea]

2 Decembrie 2009, 12:04
(11595 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
extrema urgenta în Port modern la Fetești! Cetățean al judetului în Profesorii din Ialomița, procent general de promovare de 41,4% la Titularizare 2026 Mary în Fonduri pentru energie verde, turism fluvial și infrastructură socială în Ialomița Eloise în așteptăm cu aceeași nerăbdare/festivalul cu nănașa mare! Aurora în Majorări de tarife la apă și canalizare în localitățile deservite de Urban SA Slobozia! Mary în Amenzi de peste 6,3 milioane de lei și sesizări penale pentru poluatori Port Călărași în Port modern la Fetești! #pasajladrajna în Majorări de tarife la apă și canalizare în localitățile deservite de Urban SA Slobozia! Di(h)or în Amenzi de peste 6,3 milioane de lei și sesizări penale pentru poluatori Vasile în Port modern la Fetești! Parandarat în Port modern la Fetești! Agora în Majorări de tarife la apă și canalizare în localitățile deservite de Urban SA Slobozia! Amenda în Amenzi de peste 6,3 milioane de lei și sesizări penale pentru poluatori Iulia în IPJ Ialomița: Trei persoane reținute pentru «furt calificat» de combustibil din vagoane-cisternă casă Misleanu în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 22 iulie 2026 Mart în Amenzi de peste 6,3 milioane de lei și sesizări penale pentru poluatori Mary în Majorări de tarife la apă și canalizare în localitățile deservite de Urban SA Slobozia! Mary în Amenzi de peste 6,3 milioane de lei și sesizări penale pentru poluatori vasile în Amenzi de peste 6,3 milioane de lei și sesizări penale pentru poluatori Ioana în Amenzi de peste 6,3 milioane de lei și sesizări penale pentru poluatori

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...