Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Chemgas concediază 450 de angajați

Slobozia: Chemgas concediază 450 de angajați

Chemgas Holding Corporation a anunțat autoritățile că intenționează să concedieze 450 de angajați. Decizia este una surprinzătoare, în condițiile în care firma se află în procedură de revizuire a autorizației integrate de mediu. Perioada încetării contractelor individuale de muncă este 10-22 martie 2016.

Încă o rundă de concedieri Chemgas Holding Corporation are în acest moment un număr de 542 de salariați. Potrivit unei adrese înaintate Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița în 9 februarie 2016, firma își anunță intenția de a concedia un număr de 450 de angajați. O primă notificare în acest sens a fost primită în luna decembrie a anului 2015. Potrivit acesteia, concedierea colectivă ar fi trebuit să aibă loc la sfîrșitul lunii ianuarie 2016. Conducerea firmei a decis însă amînarea cu o lună a acestei decizii. Potrivit înștiințării din 9 februarie, firma anunță că «perioada 23 ianuarie-23 februarie 2016 este perioada emiterii deciziilor de concediere. Menționăm că de la data înmînării acestor decizii se va derula perioada de preaviz de 20 de zile lucrătoare, iar perioada încetării contractelor individuale de muncă va fi 10 martie-22 martie 2016». «În prezent, în cadrul societății comerciale este angajat un număr de 542 de salariați, urmînd a fi disponibilizat un număr de 450 de salariați» se arată în adresa înaintată AJOFM. Decizia firmei de a concedia majoritatea salariaților survine pe fondul demersurilor de revizuire a autorizației integrate de mediu, expirată la 31 decembrie 2014. Potrivit informațiilor oficiale, la acest moment, Comisia de Autorizare Tehnică din cadrul Agenției pentru Protecția Mediului deliberează cu privire la documentația depusă de Chemgas în acest sens, urmînd să se pronunțe pînă la sfîrșitul acestei săptămîni. Reamintim că, pînă în urmă cu cîțiva ani, Chemgas a fost unul dintre cei mai mari datornici ai județului, datoriile sale către buget ridicîndu-se în anul 2013 la suma de 8,5 milioane de lei. O altă problemă majoră cu care se confruntă firma la acest moment este plata datoriilor restante. Angajații aflați în muncă, dar și foștii angajați, acum concediați, susțin că nu și-au primit salariile restante pe ultimele 4 luni...

Angajații plîng de ani buni Decimați de concedierile succesive din ultimii ani, angajații Chemgas s-au împărțit în două tabere. Circa 300 dintre ei, pensionari, au putut supraviețiui grație pensiilor de la stat. Ceilalți însă, dependenți de plata lunară a salariilor trăiesc la limita subzistente. Pe site-ul publicației noastre, unii dintre aceștia explică cum s-a ajuns în această situației. Iată cîteva dintre postările apărute în anii 2014-2015:
«O să ajungem să ne punem juvățul de gît. Stăm la mîna unor nenorociți, foști polițiști corupți cu prieteni în rîndul așa zișilor oameni de afaceri care subminează economia națională și care sînt în stare să-și vîndă și mama și nevasta numai să le iasă lor banul. Directori de doi bani care nu știu decît să amenințe, să șantajeze, să profite de relațiile lor murdare, să se lăfăie în averea care aparține de drept oamenilor (...)».
«Nu s-au luat salariile de 3 luni. Stau ca amărîții cu mîna întinsă să li se dea drepturile și cînd se interesează la contabilitate cînd o fi să primească și ei niște bani, doamna contabilă le răspunde că nu poate să le spună, așa a primit ordin, ce, trebuie să le știe ei pe toate? Se vaită oamenii că n-au cum să-și plătească ratele, să-și achite datoriile. Ba, o doamnă care și-a rupt piciorul, a fost trimisă acasă de la spital pentru că asigurările de sănătate nu fuseseră achitate. Liderul de sindicat să trăiască. Așa știe el să apere interesele tovarășilor lui. L-au cumpărat. Dacă au angajat-o pe nevastă-sa cu 20 de milioane la o secție care nici măcar nu produce nimic, i-au astupat gura. Jos clasa exploatatoare și patronii hulpavi!».
«Pe Andrei Ion, șeful de la pompieri îl știți? 1500 de euro salariu. Fură de pe vremea cînd director general era Dobrescu. Fură și acum. Cot la cot cu adjunctul lui, Prahoveanu Ion, 1000 de euro. Păi, ce să fure? Tradiționalele azotat, fier, motorină. Nu le ajunge. Nu-i mai umflă Dumnezeu. Hoți la drumul mare, oameni buni. Și Călinescu știe și nu le face nimic. De ce? Pentru că are nevoie de ei. Pentru că îi țin de șase, că și el are șmecheriile lui știute de mulți. Numai fraierii trebuie să tacă și să îndure. Că asta sîntem. Niște fraieri și niște proști că le suportăm măgăriile, matrapazlîcurile, hoțiile».

17 Februarie 2016, 16:15 (6585 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Concediere colectivă la Combinatul Chimic Slobozia
Administrația locală se implică în criza concedierilor de la Combinatul Chimic!
Chemgas Holding Corporation începe concedierea colectivă a celor 550 de angajați

Comentariile cititorilor:


FALIMENT:
(24 Februarie 2016, 16:19)
Comfirm faptul ca acest conbinat a inceput sa vanda ce mai este de vandut si este dus la fier vechi.
Mary:
(22 Februarie 2016, 12:41)
      Combinatul chimic cunoscut sub denumirea de "Aminil Slobozia" altadata aspirator de ingineri, maistri si muncitori cu inalta calificare, a ajuns sa se tarasca grav ranit si muribund in lupta de supravituire pe piata ingrasamintelor chimice din tara si din afara. Vandut de Stat si revandut la a doua sau a treia mana isi calauzeste drumul, incet si sigur, la fier vechi. Sfarseste ca multe alte combinate care aveau un cuvant de spus pe plan international, generatori de valuta forte si implicit de plus valoare la bugetul consolidat de Stat. Dece sa produci, cand poti sa consumi dim import. Cand o a ne trezim o sa fie prea tarziu. Vindem tot ce este sursa de venit si resursa energetica. Care este interesul national cu care suntem aburiti in campaniile electorale?! Muntii noastra aur poarta, noi cersim din poarta-n poarta. Apropo, meseria de miner o sa dispara in curand din Romania, tocmai ca exploatarile miniere sa se faca de catre alte corporatii straine, vezi Rosia Montana, un capitol relativ inchis. 
ion:
(18 Februarie 2016, 18:03)
Ar trebui sa nu acceptam preavizele pana nu ne platesc salariile restante.Pe vremuri se mai faceau mitinguri la autoritatile locale, acum ce sa mai facem ca nu ne ajuta nimeni. Slobozia este un oras MORT! Cine sa faca miting....pensionarii? Ei au un venit asigurat pe luna. Pacat ca nimeni nu se implica!
ion:
(17 Februarie 2016, 22:27)
Din curiozitate.cei aproximati 100 de angajati care raman ce salarii au* nu cumva cat cei 450 care pleaca*
sile:
(17 Februarie 2016, 20:12)
Cine e prieten cu Andrei si cu Prahoveanu de la isu mai baieti?cine e angajat acolo la voi in ograda?flacau tanar si cu masini de lux?....bai latrati la luna degeaba,sesizati organele in drept.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 29 Iun 2026
265 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane

IPJ Ialomița: Accident rutier, pe DN2A-E60, între două camioane

La data de 24 iunie 2026, în jurul orei 6,00, polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la producerea unui accident de circulație în care au fost implicate două camioane, pe DN2A ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2026, 13:50
(691 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

24 Iunie 2026, 10:15


S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!

S-a întâmplat la Ograda: Doi minori, înecați în râul Ialomița!

Pompierii ialomițeni au desfă­șurat încă de duminică, 22 iunie 2026, o amplă acțiune de căutare a doi minori, de 13 și, respectiv 17 ani, înecați în apele râului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2026, 08:20
(3339 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Traficant de droguri, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 18:00
(450 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 167,21 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în mai 2026

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna mai a anului 2026, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 167,21 milioane ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 12:10
(264 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă pe mai multe străzi din orașul Țăndărei!

Echipele RAJA Constanța intervin marți, 23 iunie 2026, în intervalul orar 10,00-16,00, pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Venus din orașul Țăndărei. Pe durata desfășurării lucrărilor ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 10:30
(384 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 24 Iunie-«Ziua Internațională a Iei», sărbătorită la Sala «Europa»

Miercuri, 24 iunie 2026, de la orele 18,00, la Sala «Europa» din Slobozia, Consiliul Județean Ialomița, prin Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2026, 09:10
(511 vizualizări - 0 comentarii)


Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Duminică, 22 iunie a.c., în cadrul misiunilor executate cu ocazia desfășurării evenimentului cultural «Drăgaica» din Căzănești, jandarmii ialomițeni au identificat o persoană care comercializa ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 13:15
(510 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 225 mm, de la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei, echipele RA ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 12:40
(422 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie în localitatea Țăndărei!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 350 mm, de pe strada Gării din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2026, 09:55
(558 vizualizări - 0 comentarii)


1097 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în perioada ianuarie-mai 2026

În primele 5 luni ale anului 2026, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 1097 persoane, dintre care 414 femei.  ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2026, 08:25
(504 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

16 Iunie 2026, 18:10


Slobozia: Expoziția de pictură «TEMPO RUBATO», la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Luni, 15 iunie 2026, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» va fi vernisată expoziția de pictură «TEMPO RUBATO-natură și proiect», semnată ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 11:20
(1402 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

Un bărbat de 51 de ani, din Bărbulești, a fost prins în flagrant delict de polițiștii de investigații criminale din Urziceni, imediat după ce ar fi primit 1000 de euro, bani pretinși prin amenințări ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 10:25
(978 vizualizări - 1 comentariu)


Tânăr din Urziceni, reținut de polițiști pentru infracțiuni rutiere

Un tânăr de 28 de ani, din Urziceni, a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii rutieri ialomițeni după ce a fost depistat la volan deși avea permisul de conducere suspendat. Cercetările au ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 17:20
(1173 vizualizări - 0 comentarii)


Call Center RAJA Constanța

Call Center RAJA Constanța

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul Call Center pus la dispoziția acestora vine î ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 12:50
(635 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale și amenzi de peste 132 mii de lei. Peste 1000 kg de produse alimentare, retrase de la comercializare!

În perioada 25 mai5 iunie 2026, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a desfășurat 58 de acțiuni de control în unități din domeniul alimentar, având ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 10:15
(1140 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Căzănești!

Marți, 9 iunie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Prunului din orașul Căzănești. Astfel, în intervalul orar 09,30-13,00, sunt afectați ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2026, 10:20
(585 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni!

Miercuri, 10 iunie 2026, în intervalul orar 09,00-16,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni, pentru realizarea operațiunilor ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 15:05
(1237 vizualizări - 0 comentarii)


«Pe pământ și pe apă: locuitorii Deltei Dunării acum 6500 de ani», expoziție vernisată la Muzeul Județean Ialomița

Muzeul Județean Ialomița invită publicul pasionat de istorie și patrimoniu să participe joi, 11 iunie 2026, începând cu orele 11,00, la vernisajul expoziției «Pe pământ și pe ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 12:50
(1182 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Joi, 4 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au pus în aplicare 5 mandate de percheziție domiciliară în orașul Țăndărei. Activitățile au fost desfășurate în cadrul unui dosar penal î ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:40
(1627 vizualizări - 0 comentarii)


Soluții digitale de la RAJA Constanța

Soluții digitale de la RAJA Constanța

Pe lângă misiunile principale de a aduce apă de calitate la robinetele tuturor utilizatorilor și de a asigura servicii de canalizare eficiente, o preocupare constantă a societății RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:30
(1117 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținut pentru consum de alcool la volan și lipsa permisului auto

Polițiștii din Fetești au reținut pentru 24 de ore un bărbat în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de «conducere a unui vehicul sub influența alcoolului ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:20
(1327 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Mașină de Poliție, vandalizată. Autorii au fost reținuți!

Miercuri, 3 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au reținut, pentru 24 de ore, doi bărbați cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de «distrugere». Din cercetările efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:00
(2511 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,72%, rata șomajului la sfârșitul lunii aprilie 2026

La sfârșitul lunii aprilie 2026, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4487 de șomeri (din care 2114 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 11:30
(1414 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind plata facturilor RAJA Constanța prin rețeaua PayPoint

RAJA Constanța informează clienții societății că, urmare a noilor condiții comerciale și operaționale implementate la nivel național de către procesatorul de plăți PayPoint, la achitarea facturilor prin ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2026, 13:20
(1463 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Luni, 1 iunie 2026, o femeie de aproximativ 70 de ani și un minor de aproximativ 5 ani au fost loviți în plin de trenul InterRegio Constanța-București în timp ce traversau neregulamentar ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2026, 17:00
(3825 vizualizări - 2 comentarii)


Programul RAJA Constanța de 1 Iunie 2026

Casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise luni, 1 Iunie 2026, cu prilejul Zilei Copilului și Rusaliilor. Abonații societății au ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2026, 10:20
(4444 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia/Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:55
(2119 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, au documentat activitatea infracțională a unei persoane, de ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:50
(11539 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
#pasajladrajna în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...