Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Tatăl unui elev rom susține că fiul său este jignit de învățătoare

Acuzații de discriminare la Liceul Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia

Tatăl unui elev rom susține că fiul său este jignit de învățătoare

Liceul Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia este implicat într-un scandal public de amploare. Tatăl unui elev rom, înscris în clasa 0, o acuză pe învățătoarea copilului de discriminare. Bărbatul a explicat situația într-o plîngere înaintată atît autorităților din Slobozia, cît și ziarului Independent. «Doamna învățătoare S.O. îl agresează verbal spunîndu-i „creștin penticostal“ sau „țigan“» se arată în plîngerea bărbatului. De cealaltă parte, reprezentanții unității de învățămînt precizează faptul că elevul în cauză este un copil-problemă, mai mulți părinți înaintînd o serie de plîngeri în care reclamă faptul că băiatul și-ar fi agresat colegii de clasă. În acest caz se va face lumină abia la finalul cercetărilor care s-au declanșat. Vorbim despre cercetările Comisiei de Disciplină din cadrul școlii, precum și de cele ale Poliției, instituție care a deschis un dosar penal ce vizează fapte de abuz în serviciu.

«Copilul vine de la școală plîngînd»
Pe unul dintre pereții de la intrarea în Liceul «Matei Basarab» din Slobozia apare următorul moto: «Misiunea noastră este de a asigura dezvoltarea fiecărui elev la potențialul său maxim, punînd accentul pe însușirea valorilor promovate prin filosofia educațională a școlii în vederea dobîndirii de competențe care să asigure servicii educative și să satisfacă nevoile comunității pentru educația permanentă...». Cuvintele de mai sus ascund însă un adevăr dureros despre profesionalismul îndoielnic al cadrelor didactice din această școală. Ziarul Independent a publicat în numeroase ediții o serie de abuzuri comise de profesorii Liceului Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia. De notorietate este cazul educatoarei Marinela Borderiu, care a fost acuzată de mai mulți părinți cu privire la faptul că îi obliga să cumpere, pe bani grei, hainele pe care aceasta le achiziționa, la prețuri modice, din Complexul Dragonul Roșu. În urmă cu o săptămînă, tatăl unui elev de etnie romă din clasa 0 a decis să reclame maniera în care se face educație la Liceul Pedagogic «Matei Basarab». Acesta a înaintat reporterilor Independent o plîngere în care o acuză pe învățătoarea copilului său de discriminare. «(...)Vă declar că minorul C.E. învață la Liceul Pedagogic Matei Basarab, în clasa 0, la doamna profesor învățător S.O. Copilul meu s-a plîns de nenumărate ori de comportamentul foarte dur al învățătoarei și al colegilor. Doamna S.O. îl agresează și verbal, spunîndu-i „creștin penticostal“ sau „țigan“. Copilul de la școală vine cu dureri de cap și speriat, refuzînd să mai meargă la școală din cauza colegilor și al doamnei învățătoare. Mai am de precizat că doamna S.O. l-a obligat pe copil, în timpul orei, să adune gunoiul din clasă cu mîna, de față cu ceilalți copii, acesta venind acasă plîngînd și înjosit, refuzînd să mai meargă la școală. Toți copiii din clasă îl jignesc pe copil, spunîndu-i de față cu învățătoarea „țigan sărac“, aceasta neluînd nicio măsură, chiar încurajîndu-i pe ceilalți împotriva minorului (...)» se arată în plîngerea bărbatului.

Dosar penal în lucru
Întîmplările relatate în respectiva plîngere s-ar fi petrecut în apropierea vacanței inter-semestriale. Adriana Matache, directorul Liceului Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia, susține că documentul a fost înaintat și către administrația școlii. Mai mult, aceasta explică faptul că elevul de etnie romă este un copil-problemă, părinții celorlalți colegi de clasă ai băiatului reclamînd faptul că micuții lor sînt amenințați de acest copil. Mai mult, la nivelul școlii a fost întrunită Comisia de Disciplină, care analizează plîngerea depusă, pentru a se stabili dacă faptele relatate sînt sau nu adevărate. «Este un copil care creează probleme în timpul orelor de curs... Avem o serie de sesizări venite din partea părinților celorlalți colegi de-ai săi, în care aceștia specifică faptul că respectivul elev nu se comportă frumos cu ceilalți elevi. Am instituit Comisia de Disciplină care analizează în momentul de față această plîngere. Nu am trecut cu vederea această întîmplare...» precizează Adriana Matache, directorul Liceului Pedagogic «Matei Basarab». Între timp, cazul învățătoarei a ajuns și la Poliția Municipiului Slobozia. Oamenii legii au întocmit un dosar penal în care fac cercetări cu privire la posibile fapte de abuz în serviciu. «Față de cele relatate în respectiva plîngere, s-a constituit un dosar penal. Cercetările sînt în curs și urmează să fie dată o soluție...» precizează reprezentanții Biroului de Presă al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița.

O învățătoare model De la Poliție, cazul a intrat și în atenția Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Oficialii instituției au efectuat o inspecție tematică pentru a observa maniera în care respectiva învățătoare se comportă cu elevii în clasă. Concluziile inspectorilor au scos însă la iveală faptul că învățătoarea acuzată de discriminare este un cadru didactic model. «Totul depinde de Comisia de Disciplină a școlii. În astfel de cazuri, noi putem să constatăm doar comportamentul la clasă al profesorilor. Noi am dispus o inspecție tematică, în urma căreia s-a constatat faptul că doamna învățătoare este foarte apropiată de elevi...» precizează Luminița Barcari, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

29 Februarie 2016, 13:30 (7937 vizualizări - 30 comentarii)

Citiți și:
Profesor al Liceului Pedagogic «Matei Basarab» Slobozia, infectat cu SARS-CoV-2
Infanteriștii Liceului Pedagogic
Liceul Pedagogic din Slobozia are sală de gimnastică

Comentariile cititorilor:


Mary:
(1 Martie 2016, 22:34)
 Vreau sa stiti ca acest copil cat si tatal lui sunt foarte agresivi, atat verbal cat si fizic. Toti copii din clasa au fost batuti de acest copil. S-a facut o sesizare de catre toti parintii catre inspectoratul scolar in acest sens cu mult inainte ca acesta sa fie facut public. Au refuzat incusiv consiliere psihologica a copilului. V - as ruga sa va verificati sursele inainte sa scrieti un articol care poate face mai mult rau decat bine. Trebuia sa intrebati macar un parinte din acea clasa.
parinte:
(1 Martie 2016, 21:54)
Va conta mult atitudinea parintilor si copiilor din clasa respectiva. Acestia trebuie ascultati. Nu este normal ca o clasa de copii sa fie agresata de un copil care nu se poate integra, asa cum reiese din articol. Daca nu este dorit in acest colectiv trebuie transferat la alta scoala cu pretentii mai... mici. Dar daca profesoara nu a gasit inca o solutie adecvata pentru acest copil?
Don Corleone:
(1 Martie 2016, 20:17)
Total de acord cu Elena, Victor si Profesor.  
mircea:
(1 Martie 2016, 19:09)
@profesor....cred ca mai degraba o sa-i ia locul lui frusin....
PROFESOR:
(1 Martie 2016, 18:49)
Vai de clasa unde va fi dus țâncul! Căci va fi dus! Poate nu in județ, să i se piardă bunul nume! Vă bateți joc de cadre! Pe "profesorii" șpăgari îi premiați și nu discutați de ce au fost în stare! Ani de-a rândul au luat mită la examene, și IȘJ a tăcut mâlc la prima hotărâre judecătorească! Poate se-așteaptă ca la definitivă să iasă curați ca lacrima! Poate a greșit DNA că a cerut APEL! Poate au fost confundați cu alții! Probabil ei n-au habar de niciun grup infracțional! Vom vedea! Exemplarul șmecher de 6 ani, care terorizează o clasă întreagă, e jignit de o învățătoare! I-a zis "țigan"....și trebuia să-i zică rrom. Exemplarul acesta va deveni șmecher al județului. Poate va face politică de performanță sau va candida la Primărie, în puii mei...! Iar învățătoarea va rămâne cu rana sângerândă, pe viață! Și va trebui să intre mâine zâmbind la clasă și să-și dea sufletul ca să învețe carte pe toți țiganii ialomițeni.
victor:
(1 Martie 2016, 18:03)
are dreptate #Elena rromul din imagine este un infractor cunoscut pe strada Lacului, daca nu ma insel locuieste pe str. Trandafirului, langa Penitenciar, loc unde probabil ar trebui sa ajunga. Nu cunosc copilul, dar ce naste din pisica soareci mananca! Nu aparati derbedeii! Nimeni nu si ar dori sa aiba copilul in clasa cu asa specimen! SUNT RASIST!!!!!!!!!!!!!
elena:
(1 Martie 2016, 17:04)
Dragi ziaristi, faceti dintr-un infractor (tatal copilului) o asa zisa victima. Omul isi face veacul pe str. Lacului vanzand parfumuri furate sau contrafacute si atarna pe la casele de pariuri de acolo impreuna cu copilul la care va referiti. Nu ii ofera niciun fel de educatie, in afara de cea a smecheriei si probabil ca acum se foloseste de articolul dvs pt a o extorca pe invatatoare. Nu mai faceti jocurile la toti infractorii de joasa speta, multumiti-va cu politicienii locali. Sper ca nu va e atat de foame incat sa coborati atat de jos.
ADRIANA:
(1 Martie 2016, 15:50)
IȘJ, să te vedem! Ieși la lecție! Comisiile și comisioarele din școli nu fac doi bani! Mai ales cele ,,metodice"! CA are competențe care depășesc cu mult calitatea membrilor din alcătuire! Yesmeni! Sau pentru priceperea și a lor: papagali și executante cocoșate de câte opinii personale au! ROMALINE, la ordin! Iar ȘEFUL DIRECTOR NU ESTE, în orice școală, unul ca Cioboată Dumitru, fie-i numele lăudat!
Vasile:
(1 Martie 2016, 15:48)
Părinții să formuleze o sesizare către Director, semnată de cât mai mulți dintre părinți, și se vor lua măsuri. Dacă respectivul copil nu s-a adaptat colectivului, cel mai bine pentru el este să fie mutat în alt colectiv. Cu siguranță - dacă în clasă erau și copiii domnilor de la ziar, nu ar fi publicat un articol în așa hal, fără o informare prealabilă. De ce nu ați luat și punctul de vedere al celorlalți părinți, ai căror copii sunt victime?
Renata:
(1 Martie 2016, 13:27)
Clasa este sub teroarea "micuțului"! Să și-l ia de-acolo! Să vedem ce învățătoare îl va struni. Întâi pe tată! Ce motivație are bietul învățător ca să-și sacrifice viața lui și a familiei lui pentru un ...??!
Mary:
(1 Martie 2016, 13:16)
       Unii tigani se mandresc cu titulatura de TIGANI, ( vezi Madalin Voicu ) alti se simt jigniti. In mass- media, se vor romani, unii sunt rromi, romi sau tigani. Hotarati-va!! Ce vretisa fiti?! Dar nu umblati cu cioara vopsita. Va rog frumos.
Lm :
(1 Martie 2016, 12:50)
Îmi pare rău ca nu va documentati inainte de a scrie un articol...îmi pare rău ca nu ii întrebați pe colegi copilului cum tremurau în fața lui si cum ne imporau sa.i mutăm în alta clasă daca nu se poate face nimic cu acest copil.
Oprea V.:
(1 Martie 2016, 10:40)
Sunt periculoși țiganii! Trebuie mare atenție cu ei că legi nu sunt! Așchia nu sare departe de trunchi! Ar trebui să aibă școala lor, Învățătorul de etnie. Altfel, un cadru didactic nevinovat poate lua bătaie, în cel mai fericit caz, de la tot neamul.
mihai:
(1 Martie 2016, 09:39)
Cunosc foarte bine aceasta familie sunt cinstiti nu fura nu da in cap la nimeni iar tatal capul familiei se lupta din greu sa creasca copii.Toate religiile de pe acest pamant trebuiesc respectate.z
Ιον:
(1 Martie 2016, 06:56)
Tatal acuzator a fost un repetent, la randul lui. La ce sa ne asteptam? Rasismul este mult mai dur de partea cealalta, cand romanii sunt ,,gagii" fraieri, dar noi nu avem un cadru legal care sa ne apere pentru ca suntem majoritari. Oemenii astia ar trebui integrati si adaptati cumva societatii in care traiesc.