Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Operațiunea «Adeziunea»

Operațiunea «Adeziunea»

Filialele ialomițene ale partidelor politice se resuscitează. De săptămîni bune fac conferințe de presă, înființează organizații în mediul rural, își caută prozeliți... Noi am avut curiozitatea de a le vizita sediile județene. Am solicitat de fiecare dată o adeziune și un argument pentru a ne înscrie în partid. Și, evident, nu recomadăm această experieță minorilor!

Filiale-fantomă Filiala Partidului Mișcarea Populară e în Ansamblul PECO, peste drum de sediul Poliției. Geamurile sînt acoperite cu afișe, nimeni nu știe ce-i înăuntru. Iar înăuntru e ca-ntr-o văgăună. Nu tu scaune, nu tu mochetă, nu tu var pe pereți... Doar un miros acru de țigări amestecat cu iz de transpirație stătută și alcool trezit prin pahare. Icnim și dăm bună ziua. Ne răspunde doar unul dintre «membri», un tînăr cu statut de homeless. Celălalt ne ignoră superior, în timp ce degustă o cafea la un leu cumpărată de la automatul din colț. Un motiv care să ne convingă nu ne poate oferi nimeni, pentru că președintele, Lecatzas Panaiotis, «vine cînd vrea el, pleacă cînd vrea el, că de-aia e președinte», iar Cristi «Neamțu’», președintele filialei municipale, «nu e în oraș». Homeless-ul e însă amabil și ne arată cele 150 de adeziuni rurale colectate zilele astea. «Sau poate vreți să vedeți adeziunea lui Paros?! E candidatul nostru pentru Primăria Slobozia!». Nu vrem. Ieșim și căutăm alt sediu de partid. La Casa Modei, lîngă «groapa lui Stoica» sînt două, ambele închise. Pe clanța ușii de la Noua Republică e praf de-un deget. PSRO, partidul lui «Mihaela, dragostea mea!», e la etaj. Pe ușă e doar un număr de telefon, fără proprietar. Hotărît lucru, clădirea asta nu priește partidelor politice. Aici au avut sedii și PSD, și PMP și PNºCD și... Următorul sediu vizitat e cel al ALDE. Nu vă mai spunem unde, că oricum e tot timpul închis. A fost însă deschis joi, pe 18 februarie, pentru conferința anuală a deputatului Aurelian Ionescu, noul șef al filialei. Da, da! Avocatul ăla de la Urziceni de l-a făcut tata deputat la PC și a dormit 3 ani și jumătate în Parlament... Ei, bine, joia trecută, deputatul ăsta al nostru a declarat într-o conferință de presă că ALDE nu va face niciodată alianță cu PNL în Ialomița, că are 3000 de membri și că va cîștiga 10% din voturile ialomițenilor. Știm, e strigător la cer, dar România e o țară liberă, iar pe domnul deputat îl și plătim ca să spună astfel de prăpăstii...

Filiale cu pedigree Sătui de plevușcă am decis să țintim o filială mai mare. Ca, de exemplu, cea a domnului deputat Tinel, deschisă în fostul sediu de pe Pokerfest. Intrarea se face prin laterală, că în față e țarcul pentru presă. Și aici miroase de te trăznește. Gurile rele spun că a pușcărie, noi credem că e vorba de un șoarece care a ales să moară în spatele unuia dintre calorifere... Oricum, nu asta e problema, ci adeziunea. Ne credeți au ba, ne-a furnizat-o însuși Gheorghe Tinel, pe care l-am descoperit într-unul dintre birouașe dictîndu-i unei secretare blonde, cu platforme de manechin și fustă de vinilin, ordinea de zi a ședinței de după amiază. Adeziunea are un aer profesionist, viitorul membru trebuie să confirme pe propria răspundere că a citit Statutul PNL, oferă date despre activitatea profesională, statutul social, venituri... De asemenea, una dintre rubrici certifică limbile străine cunoscute, precum și gradul de stăpînire a acestora («ascultare, citire, conversație, discurs oral»), încadrînd viitorii membri la una dintre următoarele categorii de utilizatori: elementar, independent și experimentat. Cît despre motivele pentru care să semnezi o adeziune, deputatul Gheorghe Tinel, copreședintele filialei, ne-a oferit unul care ne-a lăsat cu gura căscată: «pentru că sîntem cel mai serios, cel mai vechi și cel mai românesc partid pe care l-a avut țara asta în ultimii 135 de ani. Iar după ce veți veni printre noi, veți realiza că nu vă veți mai dori să plecați niciodată de-aici!». Cu declarația deputatului Tinel în minte, am bătut la ușa PSD, sediul ăla de pe Chimiei, scos la mezat anul trecut pentru 200 mii de euro. E la fel cum vi l-am mai descris, gol și roșu de-ți sîngerează ochii. Nici aici nu are cine să ne ofere un motiv ca să ne înscriem, dar aflăm că nici nu e nevoie. Întîi pentru că membrii PSD sînt «cîtă frunză și iarbă»... Și-apoi pentru că adeziunea la PSD se face în baza unui document complex, întins pe 4 pagini A4 și încărcat apoi în baza de date națională. Și asta nu în orice condiții, ci numai după ce «subsemnatu’» a fost recomandat de un membru cu ștate vechi, iar hotărîrea a fost aprobată de un Comitet Executiv de Organizației. Parol, fraților, că doar nu vă închipuiați că la partidul mamă și tată al județului se intră așa, ca la cîrciumă...

Filiala relicvelor politice
Am lăsat la urmă filiala lui nea Gabi, UNPR. Adică Uniunea Națională pentru Progresul României. Da, nea Gabi Ionașcu, dar filiala e a lui nea Gabi Oprea, fostul ministru de Interne... Da, ăla care plagiază lucrări de doctorat în familie, alături de fată, ginere, cățel, purcel și peștii din acvariu! Ei, bine, filiala asta județeană a lui e peste drum de sediul Vodafone din Slobozia, că pe ăsta îl știe toată lumea. Iar aici, în această filială modestă, și-a lansat la începutul lunii februarie candidatura Gabi Ionașcu, fostul primar al Sloboziei. Vineri, cînd am intrat noi să cerem o adeziune, în sediu era președintele doar organizației municipale Slobozia, Silviu Puchianu, fost președinte al altei relicve politice, PRM. Și o mîndră care a vrut să se uite urît la noi, dar s-a răzgîndit. Probabil a decis că acest efort e prea mare pentru cantitatea neglijabilă pe care o reprezentăm. Pe masă, pirogravat pe o cană, trona președintele filialei, un alt deputat al ialomițenilor, Ernest Mario Caloianu. Da, știm că știți. E deputatul acela puțin penal, care nici nu mai știe prin cîte partide a trecut pînă a ajuns la UNPR. Dar nu asta contează, noi am căutat adeziunea și un motiv ca să o semnăm. Adeziunea e doar o formalitate, nu merită atenția. Însă declarația lui Silviu Puchianu, care a convins 600 de slobozeni să se înscrie pe listele partidului, e halucinantă: «Sîntem o echipă nou formată, partidul și el este nou, în mai facem 6 ani, avem mulți tineri (...), iar Gabi Ionașcu va cîștiga primăria! Candidatul nostru este cel mai bine plasat, iar sondajul pe cont propriu pe care l-am făcut eu demonstrează că, în opinia oamenilor, el s-a ocupat cel mai bine de administrarea orașului...». Ce spuneți?! Că trebuia să aflăm de ce face astfel de declarații... Păi, am aflat! La întrebarea «Dumneavoastră beți apă de la robinet?» domnul Silviu Puchianu a răspuns curajos: «Da!». Acum înțelegeți de ce face astfel de declarații?

1 Martie 2016, 14:20 (6947 vizualizări - 7 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Cristi 34:
(21 Martie 2016, 17:52)
E plin de tineri!!! De aceea presedintele lor de la tineret si-a cam luat talpasita cand a vazut cu ce fel de oameni are de afaceri. Si tot de aceeea nici pana in ziua de astazi nu au presedinte la tineret nici pe judet si nici pe municipiu. Pe acolo de-a lungul timpului au venit, au stat putin si apoi au plecat in masa tinerii.... De aici denota gandirea comunistilor numiti in frunte cu Gabitza UNPR-isti!!!
ionel:
(2 Martie 2016, 18:44)
Da adeziunea..., adeziunea frate, unde a-ti semnat-o pana la urma ? Curat murdar, dar sa stim si noi daca va mai citim pe viitor !
SECOND:
(2 Martie 2016, 12:11)
Întrucât fostul peremist, Puchianu vinde, prinr-un magazin din piață, articole second hand, e normal să își pună candidați second hand. 
@ionica,:
(2 Martie 2016, 11:42)
ti-e frica sa nu piarda psd alegerile din judet in anul asta? Stai linistit, partidul are nenumarati penali candidati la beciul domnesc, ce ii vor inlocui pe actualii puscariasi-puscariabili,Ciuperca Neacsu, Stoica, Ionascu,Bacanu etc,etc. Ialomita este un judet rosu de 26 de ani si asa va ramane din cauza numarului urias de asistati sociali, ocupand in continuare "fruntasul" loc 3-4 din coada celor 41 de judete ale tarii, la toate capitolele.
SORIN:
(2 Martie 2016, 11:08)
A-nnebunit lupu'! Dacă Ionașcu este cel mai bine plasat în sondaje, înseamnă că aceste sondaje s-au făcut intrauterin pentru a provoca un avort.
maria:
(2 Martie 2016, 10:11)
Asta nu este nimic, pe linga ce se intimpla la Amara, unde Moraru ii da afara de peste tot, evacuarea, se numeste operatiunea, care are curaj sa se inscrie la canditatura, ba chiar le taie si lumina, domnilor, de la independent. va rog cercetati.
ionica:
(1 Martie 2016, 23:51)
daca nu va ti saturat de trait bine votati PMP!!! adica partidul Marea PACALEALA, sau PNL adica Partid Numai de LINGAI Votati ORICE oameni buni ca si asa ati VOTAT un presedinte ce nu s a mai vazut, sunt localitati in Ardealul nostru istoric care au scos un scor la prezidentiale mult sub Urziceni unde primarul de aici este un mare iohanist, asa ca votati in iunie ORICE nu cumva sa schimbati ceva ca sa ne fie bine lasatii tot pe cei cu multe mandate si care au fost la primarie ca la orice serviciu unde nu fac nimic ca sa spuna lumea ca ce ai mai muncit, ca de mai duce un camion cu piatra pe o strada mai asfalteaza o strada mai face un leagan in parc asa ca la Urziceni siii gataaa e bun inca patru ani de chin pentru noi si de bine pentru ei VOTATI romani VOTATIII tot pe EI sa nu moara saracii de foame

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Sâmbătă 27 Iun 2026
265 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Acțiune cu efective mărite la Urziceni și în comunele arondate

Vineri, 5 iulie a.c., polițiștii au organizat în Urziceni și în comunele arondate o acțiune cu efective mărite, având ca scop menținerea și asigurarea unui climat de ordine și siguranță ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2024, 15:50
(1770 vizualizări - 0 comentarii)


Call Center RAJA Constanța

Call Center RAJA Constanța

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul de Call Center pus la dispoziția acestora vine ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2024, 12:25
(3025 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Stupina și un autoturism, în flăcări

Andrășești: Stupina și un autoturism, în flăcări

Duminică, 7 iulie a.c., în jurul orelor 15,00, trei echipaje operative de la Detașamentul de Pompieri Urziceni au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la o stupină tip ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2024, 10:45
(4179 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Slobozia

Accident la Slobozia

Sâmbătă, 6 iulie a.c., în jurul orelor 10,30, dispeceratul Inspectoratului pentru situații de urgență a fost anunțat de producerea unui accident rutier în Slobozia, în eveniment ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2024, 10:40
(3188 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Vedete locale pe «Young Stage» la Festivalul «FreeLand» Slobozia

Vedete locale pe «Young Stage» la Festivalul «FreeLand» Slobozia

Festivalul «FreeLand» Slobozia a intrat în linie dreaptă. La o săptămână până la debutul celor trei zile de spectacole, organizatorii susțin că totul este pregătit pentru ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2024, 10:50
(5317 vizualizări - 0 comentarii)


240 de voluntari la Festivalul «FreeLand» Slobozia

240 de voluntari la Festivalul «FreeLand» Slobozia

Organizatorii Festivalului «FreeLand» Slobozia au anunțat că cele trei seri de evenimente din perioada 12-14 iulie 2024 vor fi animate de prezența a 240 de voluntari. Selectați dintre tinerii ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2024, 19:05
(5870 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Animale moarte din cauza utilizării iresponsabile a unor medicamente de uz veterinar

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița precizează, într-un comunicat de presă, faptul că 5 ovine au murit după ce proprietarii lor le-au administrat un medicament ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2024, 13:50
(9760 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Razie a polițiștilor

Miercuri, 3 iulie 2024, polițiștii au organizat la Fetești o acțiune cu efective mărite, având ca scop menținerea și asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică, prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2024, 16:00
(3176 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținuți pentru «furt calificat»

Miercuri, 3 iulie 2024, un tânăr de 29 de ani și o femeie de 49 de ani au fost reținuți pentru 24 de ore sub acuzația de «furt calificat». Potrivit polițiștilor, în perioada aprilie ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2024, 15:50
(2028 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Și-a falsificat diploma de Bacalaureat și a fost reținut

Un tânăr de 28 de ani, domiciliat în comuna Grădiștea, este principalul suspect al unui dosar privind comiterea infracțiunii de «fals material în înscrisuri oficiale» ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2024, 15:40
(10300 vizualizări - 1 comentariu)


USR: «Declarația de la București a Adunării Parlamentare a OSCE a fost adoptată cu o foarte largă majoritate!»

Astăzi s-a încheiat a 31-a Sesiune anuală a Adunării Parlamentare a Organizației pentru Securitate și Cooperare în Europa (AP OSCE), găzduită de Parlamentul României în perioada ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2024, 13:30
(4982 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: USR Dan Barna


Grupare infracțională organizată, destructurată de polițiștii ialomițeni

Polițiștii Serviciului de Investigații Criminale, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești, au documentat activitatea infracțională a unor persoane bănuite de constituirea unui ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2024, 16:20
(10612 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Națională a Contabilului Român», ediția a XX-a. «Era smart accounting: Contabilitatea, de la A la AI»

Corpul Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România (CECCAR) aniversează, în fiecare an, la 13 iulie, «Ziua Națională a Contabilului Român». 2024 este al ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2024, 19:05
(3438 vizualizări - 0 comentarii)


Reținut pentru «furt calificat» după ce a spart un apartament din Urziceni

Luni, 1 iulie 2024, polițiștii din Urziceni au reținut pentru 24 de ore un tânăr, în vârstă de 16 ani, cercetat pentru comiterea infracțiunii de «furt calificat». Î ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2024, 15:50
(3409 vizualizări - 0 comentarii)


Grindu: Ordin de protecție provizoriu după ce soțul și-ar fi agresat soția

Polițiștii din Urziceni au fost sesizați luni, 1 iulie 2024, cu privire la faptul că o femeie, în vârstă de 56 de ani, din Grindu, ar fi fost agresată fizic de soțul său, un bărbat de 55 ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2024, 15:45
(24981 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

În cursul zilei de luni, 1 iulie 2024, în jurul orelor 15,30, polițiștii din Coșereni au oprit în trafic, în comuna Movilița, un autoturism condus de un bărbat, în vâ ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2024, 15:40
(4234 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,24%, rata șomajului la sfârșitul lunii mai 2024

La sfârșitul lunii mai 2024, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4164 șomeri (din care 1977 femei), rata șomajului fiind de 5 ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2024, 09:55
(4807 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Actualizarea programului de furnizare a apei în localitatea Dridu

În ultima perioadă, în anumite zone de la nivelul ariei de operare RAJA Constanța, s-a înregistrat o creștere considerabilă a consumului de apă potabilă, dar și o scădere a debitului ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2024, 09:15
(7642 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Fiul și-a bătut mama de 88 de ani

Polițiștii din Fetești au fost sesizați vineri, 28 iunie a.c., cu privire la faptul că o femeie în vârstă de 88 de ani, din Fetești, ar fi fost agresată fizic de fiul său, un bărbat de 5 ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2024, 15:25
(6436 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Polițiștii rutieri, în timp ce desfășurau activități pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională la regimul rutier, au oprit pentru verificări doi șoferi, ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2024, 15:20
(1897 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se furnizează apă cu program în localitatea Dridu!

La nivelul sistemului de alimentare cu apă din localitatea Dridu s-a înregistrat în ultima perioadă o creștere semnificativă a consumului de apă. Având în vedere fenomenul de ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2024, 14:15
(7100 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturim în flăcări la Urziceni, incendiu la o casă din Bițina Pământeni

Detașamentul de pompieri Urziceni a intervenit în cursul zilei de vineri, 28 iunie a.c., în jurul orelor 10,00, pentru stingerea unui incendiu produs la un autoturism, în Urziceni. ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2024, 12:30
(7362 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Coșereni

Duminică, 30 iunie a.c., în jurul orei 06,00, dispeceratul ISU Ialomița a fost sesizat cu privire la producerea unui accident rutier în localitatea Coșereni, în eveniment fiind implicate ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2024, 12:25
(3923 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Dosar penal pentru că și-ar fi agresat soția

Polițiștii din Grivița au fost sesizați joi, 27 iunie 2024, de către un bărbat din Reviga cu privire la faptul că sora sa, în vârstă de 52 de ani, ar fi fost agresată fizic de către soțul ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2024, 14:40
(15742 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: La volan în stare de ebrietate

Joi, 27 iunie 2024, polițiștii din Slobozia au oprit în trafic un bărbat, în vârstă de în vârstă de 67 de ani, din Slobozia, în timp ce conducea un autoturism î ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2024, 14:20
(3106 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Actualizarea programului de furnizare a apei în localitatea Fierbinți-Târg

La nivelul sistemului de alimentare cu apă din localitatea Fierbinți-Târg s-a înregistrat în ultima perioadă o creștere semnificativă a consumului de apă. Din acest motiv, pe timpul ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2024, 12:25
(9936 vizualizări - 0 comentarii)


Ordin de protecție emis după ce un feteștean și-ar fi bătut mama

Polițiștii din Fetești au fost sesizați miercuri, 26 iunie a.c., de către o femeie de 65 de ani, din Fetești, cu privire la faptul că fratele său, un bărbat în vârstă de 53 de ani, ar fi ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2024, 15:55
(10998 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Joi, 27 iunie a.c., puțin trecut de miezul nopții, polițiștii din Urziceni, în timp ce desfășurau activități pe linia prevenirii și combaterii faptelor de natură penală sau contravențională la ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2024, 15:50
(3913 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier produs în Slobozia

Accident rutier produs în Slobozia

Joi, 27 iunie 2024, pompierii din Slobozia au intervenit la un accident rutier produs la Slobozia, în care au fost implicate trei autoturisme cu șase persoane pasagere. La locul solicitării au ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2024, 15:10
(7210 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Exercițiu aplicativ, desfășurat de pompieri la Urziceni

Joi, 27 iunie 2024, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a desfășurat un exercițiu combinat de conducere cu forțe și mijloace în teren pentru ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2024, 08:30
(7760 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...