Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Vivani refuză colectarea deșeurilor menajere

Bombă cu ceas

Vivani refuză colectarea deșeurilor menajere

Negocierile purtate de atoritățile locale și firma Polaris M Holding cu Vivani Salubritate au intrat în impas. Potrivit informațiilor oficiale, începînd cu data de 13 aprilie 2016, operatorul privat de colectare a deșeurilor a refuzat colectarea gunoiului menajer la prețul de pînă acum, respectiv 9 euro/tonă. Autoritățile locale și județene susțin că această problemă este una privată, care vizează relațiile contractuale dintre cele două firme. În realitate însă, Ialomița nu are o soluție alternativă de depozitare a gunoiului menajer, iar creșterea de preț, 16 euro/tonă, se va reflecta în buzunarele beneficiarilor ialomițeni.

Termenul limită a expirat pe 13 aprilie
La jumătatea săptămînii precedente, joi, 7 aprilie 2016, conducerea Consiliului Județean Ialomița a mediat o întîlnire între reprezentații Vivani Salubritate, conducerea Polaris M Holding Slobozia, oficialii Primăriei Slobozia, precum și șefii instituțiilor publice care reglementează și controlează activitatea în acest domeniu. Extrem de tensionată (n.red.: primarul Alexandru Stoica a părăsit iritat sala înainte de finalul întîlnirii), întrunirea nu s-a soldat cu niciun rezultat palpabil. Ștefan Mușoiu, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, a declarat public că poziția reprezentanților Vivani Salubritate a fost inflexibilă. «Noi am avut doar rolul de a media acest conflict. Nu avem nicio responsabilitate directă. Ba, chiar am fost acuzați că susținem interesele firmei Polaris. Nu o facem! Dorim doar o soluție constructivă la o problemă care ar putea afecta întreaga populație...» susține Ștefan Mușoiu. Majorarea de preț solicitată de către Vivani Salubritate pentru depozitarea gunoiului menajer este de 7 euro, de la 9 la 16 euro! Acest preț nu a mai fost indexat din 2007, susțin reprezentanții firmei.

Polaris nu are soluții
Poziția de monopol a firmei Vivani pune în dificultate conducerea Polaris M Holding Slobozia. Mariana Iancu, directorul societății, susține că majorarea de preț nu poate fi acceptată în condițiile în care nu există un memoriu justificativ. «Am tot așteptat o fișă de fundamentare a prețului, un memoriu justificativ în baza căruia să putem lua o decizie... Nu a venit, dar de anunțat, ne-au anunțat că nu mai depozitează deșeurile decît dacă acceptăm prețul impus și plătim în avans. Nu e posibil așa ceva! Contractul nostru expiră... Dar Ordinul 109 prevede clar că altfel nu se poate. Pentru că altfel nu putem, la rîndul nostru, să cerem Primăriei să aprobe o creștere de tarif. În plus, din punctul nostru de vedere, creșterea de tarif nu poate fi mai mare de 20%... Contractul cu Vivani are 1 an și jumătate, nu se pot invoca indexări de tarif anterioare acestei date...». Creșterea de tarif la care face referire Mariana Iancu reprezintă o posibilă soluție pentru deblocarea situației. Concret, reprezentanții Polaris M Holding au propus municipalității să adopte o hotărîre de Consiliu Local care presupune acceptarea unei majorări a tarifului cu 1 leu de persoană, suma fiind considerată acoperitoare pentru majorarea impusă de Vivani Salubritate. Poziția primarului Alexandru Stoica rămîne însă neschimbată. «Nu e problema municipalității, să și-o rezolve singuri!» a declarat acesta în repetate rînduri.

Vina de sub preșul autorităților
Deși oficialii susțin că diferendul dintre Vivani Salubritate și Polaris M Holding nu privește județul, realitatea îi contrazice. Întîi de toate pentru că Vivani Salubritate, deși firmă cu capital integral privat, este partener strategic al Consiliului Județean Ialomița în cadrul Planului Județean de Gestiune a Deșeurilor. Situația este recunoscută oficial în cadrul unui raport remis recent publicității de către instituție. «Funcționarea depozitului a fost concepută în sistem integrat, cuprinzînd colectarea selectivă a deșeurilor prin intermediul celor 4 stații de transfer (Balaciu, Fetești, Țăndărei și Urziceni), transportul și depozitarea la depozitul zonal conform de deșeuri nepericuloase din municipiul Slobozia. În prezent, din cauza situației financiare, SC Vivani Salubritate SA a intrat în insolvență. În acest sens, Consiliul Județean Ialomița a făcut demersuri, prin întîlniri repetate cu operatorul depozitului zonal, SC Vivani Salubritate SA, în vederea găsirii unor soluții pentru continuarea în condiții optime a activității acestuia». Pe de altă parte, autoritățile slobozene nu pot risca, în preajma alegerilor, blocarea serviciilor de colectare a deșeurilor menajere din oraș. În aceste condiții, toți cei nominalizați mai sus, la care se adaugă operatorii de salubritate care deservesc comunitățile rurale, sînt legați ombilical.

30 de zile de grație pentru Slobozia
Administrația locală a Sloboziei mai are la dispoziție 30 de zile pentru a rezolva problema depozitării deșeurilor, colectate la nivelul orașului, în groapa de gunoi a firmei Vivani Salubritate. Potrivit unui comunicat de presă remis publicității de societatea Polaris M Holding, care asigură în prezent salubrizarea orașului, în cadrul unei întîlniri s-a luat în discuție amînarea deciziei de sistare a activității la groapa de gunoi. O nouă dezbatere privind această situație urmează să desfășoare la expirarea termenului.
Problemă rezolvată temporar Reamintim faptul că în data de 13 aprilie 2016, reprezentanții societății Vivavi Salubritate au anunțat public faptul că vor închide groapa de gunoi a Sloboziei. Totul ca urmare a faptului că administrația locală de la Slobozia a refuzat să susțină demersul societății de a majora tarifele pentru colectarea deșeurilor. La scurt timp de la această decizie, operatorul de salubrizare Polaris M Holding a dat publicității un comunicat prin care a explicat faptul că suspendarea activității gropii de gunoi se amînă pentru 30 de zile: «Ca urmare a comunicatului de presă, transmis în data de 13.04.2016, prin care s-a menționat că serviciul de salubrizare va fi sistat din cauza suspendării contractului de depozitare a deșeurilor cu SC Vivani Salubritate SA-în insolvență, compania Polaris M Holding face următoarele mențiuni: În urma ședinței din data de 13.04.2016, orele 13,30, la care au luat parte reprezentanții tuturor părților implicate, s-a hotărît remedierea temporară a situației actuale privind sistarea serviciului de salubrizare. Contractul de prestări servicii de depozitare a deșeurilor, dintre compania Polaris M Holding și SC Vivani Salubritate SA, se va derula pe o perioadă de încă 30 de zile, în aceleași condiții stabilite în contract. În acest interval, propunerea de majorarea a tarifului pentru depozitarea deșeurilor municipale la Depozitul Zonal Conform pentru deșeuri periculoase al județului Ialomița, solicitată de către SC Vivani Salubritate SA, va urma să fie analizată și aprobată de către Consiliul Local Municipal Slobozia la solicitarea operatorului de salubrizare» se arată în comunicatul transmis de Polaris M Holding.

Vivani este protejata sistemului Dincolo de situația explozivă generată de pretențiile hegemonice ale firmei Vivani Salubritate, rămîne problema legalității. Independent a demonstrat că timp de 10 luni Vivani Salubritate a operat fără licență de funcționare din partea Autorității Naționale de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice. Aceasta situație, inadmisibilă în condițiile legii, nu a putut fi justificată nici de către conducerea Vivani Salubritate, care a refuzat să răspundă public întrebărilor noastre, și nici de către conducerea ANRSC. Mai mult decît atît, conducerea ANRSC susține că, fiind operator privat, «Vivani Salubritate nu a avut nevoie de licență de funcționare». Acest răspuns neverosimil a fost oferit conducerii Consiliului Județean Ialomița de către Doru Ciocan, președintele ANRSC. Aceeași instituție s-a grăbit însă să elibereze la începutul lunii aprilie 2016 o nouă licență de funcționare firmei Vivani Salubritate... O altă întrebare rămasă fără răspuns este: unde a dispărut fondul de garanție impus de lege pentru situația în care firma intră în faliment? Potrivit informațiilor oficiale, sumele aflate la începutul anului în acest cont sînt derizorii (n.red.: circa 700 mii de lei) și nimeni nu știe unde au dispărut banii colectați în acest fond înainte de intrarea în insolvență a firmei în 2014. Potrivit informațiilor oficiale, în cazul în care firma își declară falimentul, situație posibilă în contextul dificil prin care trece, pentru intrarea în conservare a depozitului de deșeuri al firmei Vivani Salubritate ar fi nevoie de mai mult de un milion de euro. Acești bani nu există și nici nu vor putea fi recuperați atît timp cît autoritățile locale nu revendică plata acestor sume. Și, în sfîrșit, o altă problemă care ridică semne de întrebare asupra legalității activității firmei este cea a colectării deșeurilor periculoase și toxice. Reamintim că, în perioada 2008-2015, Vivani Salubritate a neutralizat peste 320 mii de tone de deșeuri periculoase. Numai în anul 2015, cantitatea de deșeuri periculoase neutralizată a fost de 41 mii de tone, în condițiile în care capacitatea de ardere anuală a instalației de incinerare este de 23 mii de tone anual. Ce se întîmplă cu diferența? Cum neutralizează firmele satelit ale Vivani Salubritate acest tip de deșeuri? Cine verifică modul în care au fost neutralizate aceste deșeuri? Sînt întrebări fără răspuns. Și vor rămîne așa atît timp cît instituțiile statului și autoritățile publice continuă să accepte monopolul Vivani Salubritate pe piața locală de colectare a deșeurilor menajere.

19 Aprilie 2016, 11:20 (5878 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Vivani are autorizație de construire pentru extinderea gropii de deșeuri periculoase
Bomba cu ceas de la Vivani ticăie: Groapa de gunoi a Sloboziei a luat foc!
Vivani, acuzată public de încălcarea legislației privind mediul
Administrația Mocioniu majorează tariful pentru deșeurile menajere
Vivani Salubritate obligă Polaris M Holding să majoreze tarifele

Comentariile cititorilor:


ionut:
(21 Aprilie 2016, 12:35)
Domnule ziarist face-ti de curiozitate un tur pe la statiile de transfer pe care le-ati enumerat si o sa va apuce groaza! Garda de mediu sau cine dracu ii controleaza pe astia unde  sant,in campanie electorala?
LA DREACU!!!:
(20 Aprilie 2016, 22:25)
DEEP HIDE WAREHOUSING WASTES!!!!
andrei:
(19 Aprilie 2016, 22:53)
Primarica - grenadica pleaca - gunoiul lui ramane. Cum a iesit de la sedinta nu poate iesi si din primarie?

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Vineri 07 Aug 2026
251 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: La volan sub influența alcoolului

Luni, 31 iulie a.c., polițiștii au depistat în trafic un bărbat, de 49 de ani, din Fetești, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu aflându-se sub influența băuturilor alcoolice ...[citește_toată_știrea]

1 August 2023, 16:20
(2800 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură la Muzeul Național al Agriculturii

Luni, 7 august a.c., la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia se va desfășura vernisajul expoziției «Instantanee cromatice». Lucrările sunt semnate de pictorul ialomițean Gheorghe Petre, președintele ...[citește_toată_știrea]

1 August 2023, 14:50
(4209 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,87%, rata șomajului la sfârșitul lunii iunie 2023

La sfârșitul lunii iunie 2023, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3799 de șomeri (din care 1957 femei), rata șomajului fiind de 4,87%, cu 1,15% peste ...[citește_toată_știrea]

1 August 2023, 14:40
(18530 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere la Ciochina și Mihail Kogălniceanu

Duminică, 29 iulie a.c., pompierii au intervenit în cazul unui accident rutier produs pe raza localității Ciochina. Trei persoane au fost rănite în urma impactului dintre 3 autoturisme. Două dintre victime ...[citește_toată_știrea]

1 August 2023, 11:50
(11206 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată

În ultimele 72 de ore, pompierii au acționat pentru localizarea și stingerea a 4 incendii înregistrate la nivel județean. În cazul a 3 dintre aceste intervenții a fost vorba despre incendii de vegetație ...[citește_toată_știrea]

1 August 2023, 11:30
(12867 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Depistați drogați la volan

Polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni specifice și în acest sfârșit de săptămână pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică, prevenirea faptelor cu violență, prevenirea accidentelor ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2023, 19:20
(4177 vizualizări - 0 comentarii)


O nouă autospecială de intervenție în dotarea ISU Ialomița

O nouă autospecială de intervenție în dotarea ISU Ialomița

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița a fost dotat cu o autospecială de intervenție pentru stingerea incendiilor. Autospeciala a fost distribuită de Inspectoratul ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2023, 15:00
(10772 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul USR Cristian Seidler: «Politrucii PSD-PNL de la CCR pun în pericol banii din PNRR!»

Curtea Constituțională a amânat astăzi fără motiv o decizie pe legea PSD-PNL privind pensiile speciale, ceea ce va bloca accesul României la banii europeni din PNRR. Judecătorii CCR, unii dintre ei beneficiari ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2023, 15:25
(14884 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Ședința Colegiului Prefectural

Instituția Prefectului Ialomița: Ședința Colegiului Prefectural

Joi, 27 iulie 2023, prefectul județului Ialomița a prezidat Ședința Colegiului Prefectural și a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița. «(...) Este evident că trebuie să acționăm colectiv pentru a aborda problema instabilității atmosferice. Acțiunile noastre, atât ca indivizi, cât și ca autorități, pot face o diferență semnificativă în atenuarea unor eventuale nenorociri provocate de furtuni și vijelii. Vă încurajez pe toți să rămâneți informați despre problemele climatice și să răspândiți cunoștințele despre măsurile rapide ce trebuie aplicate în cazuri extreme. Este imperativ să fim bine pregătiți și să ne asigurăm că oamenii rămân în siguranță în timpul acestor evenimente naturale. Să rămânem vigilenți și să lucrăm împreună pentru a face față acestor provocări! ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2023, 15:10
(6274 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Ordin de protecție emis de polițiști după ce un tânăr și-ar fi agresat părinții

Polițiștii din cadrul Secției nr. 3 Poliție Rurală Stelnica au fost miercuri, 26 iulie 2023, cu privire la faptul că un tânăr, de 28 de ani, din Făcăeni, și-ar fi agresat părinții. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2023, 18:25
(20966 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiune a polițiștilor

Fetești: Acțiune a polițiștilor

Polițiștii din Fetești au desfășurat acțiuni specifice pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică, prevenirea faptelor cu violență, prevenirea accidentelor rutiere precum și depistarea ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2023, 18:10
(8313 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Arderea miriștilor, strict interzisă!

Într-un comunicat de presă remis publicității, Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița informează faptul că incendierea miriștilor este strict interzisă! Proprietarii terenurilor care nu respectă această ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2023, 12:30
(4130 vizualizări - 1 comentariu)


Ordine de protecție emise pe numele unor slobozeni care și-ar fi bătut concubinele

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au fost sesizați vineri, 21 iulie a.c. cu privire la faptul că un bărbat, de 51 de ani, din Slobozia, ar fi agresat-o fizic pe concubina sa, o ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2023, 18:35
(15187 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

Polițiștii rutieri au depistat sâmbătă, 22 iulie a.c., pe raza localității Bărbulești, un tânăr de 15 ani, din localitate, care circula pe drumurile publice deși nu deținea permis de conducere pentru nicio ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2023, 18:20
(3793 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Broșteni și Alexeni

Accidente la Broșteni și Alexeni

Două echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au intervenit la un accident rutier produs în localitatea Broșteni, în care au fost implicate un autoturism și o autoutilitară, cu ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2023, 14:10
(12197 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Cercetat penal, un bărbat a amenințat că-și dă foc în fața Parchetului Slobozia

Un bărbat de 53 de ani, căruia polițiștii și procurorii i-ar fi suspendat permisul pentru că a încălcat Codul Rutier, a amenințat că-și dă foc în fața Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, acolo ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2023, 13:00
(11761 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Fierbinți-Târg!

Vineri, 21 iulie 2023, a survenit o avarie la nivelul sursei care asigură alimentarea cu apă a orașului Fierbinți-Târg. Pentru remedierea acesteia, echipele RAJA Constanța sistează furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2023, 13:00
(9885 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Intervenții ale polițiștilor în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au fost solicitați să intervină la 108 evenimente, dintre care 102 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112. Au fost sesizate 14 infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2023, 19:50
(5757 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Alege factura electronică, protejează mediul înconjurător!

RAJA Constanța: Alege factura electronică, protejează mediul înconjurător!

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale pentru că sunt simple și ușor accesibile. Factura electronică este și ea o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2023, 19:05
(8618 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: La volan fără permis de conducere

Un tânăr de 27 de ani, domiciliat la Slobozia, a fost despitat de polițiști, pe raza localității Ciulnița, la volanul unui automobil, fără permis de conducere. Acesta s-a ales cu un dosar penal. ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2023, 18:40
(4388 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că începând de joi, 20 iulie 2023, pot investi în Titlurile de Stat «Tezaur», cu maturități de 1 și 3 ani cu dobânzi anuale ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2023, 14:40
(12088 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Clubul de vară» și acțiune de donare de sânge

Protopopiatul Slobozia: «Clubul de vară» și acțiune de donare de sânge

Miercuri, 19 iulie 2023, cu binecuvântarea PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în parteneriat cu Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia, Protopopiatul Slobozia a organizat o acțiune de donare ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2023, 18:30
(4377 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia, candidatură pentru a deveni «Capitala Tineretului din România» în 2025

Slobozia, candidatură pentru a deveni «Capitala Tineretului din România» în 2025

Slobozia/Ialomița și Vaslui/Vaslui sunt orașele candidate pentru titlul «Capitala Tineretului din România» în 2025, un program inițiat de Consiliul Tineretului din România, Federația Tinerilor din Cluj ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2023, 15:05
(19379 vizualizări - 0 comentarii)


O mașină s-a răsturnat între Cocora și Reviga

O mașină s-a răsturnat între Cocora și Reviga

Marți, 19 iulie 2023, în jurul orei 2,00, 3 echipaje de pompieri din Slobozia au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD la un accident ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2023, 14:05
(11053 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: DJ102H accident


Jilavele: A căzut în hazna

Pompierii ialomițeni au intervenit pentru salvarea unei persoane căzută într-o hazna, în localitatea Jilavele. În sprijinul acestora a intervenit și un echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2023, 13:55
(5845 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele hazna


ISU Ialomița: Camion în flăcări la Căzănești

ISU Ialomița: Camion în flăcări la Căzănești

Pompierii ialomițeni au acționat pentru localizarea și stingerea a trei incendii, două dintre acestea reprezentând arderi necontrolate (vegetație uscată și gunoi menajer), fiind afectate aproximativ 2 hectare ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2023, 13:40
(8299 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Sub influența drogurilor, la volan

Polițiștii din Țăndărei au depistat în trafic un tânăr de 35 de ani, din Fetești, în timp ce conducea un autoturism pe drumurile publice sub influența substanțelor psihoactive, rezultatul drugtest indicând ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2023, 12:50
(7802 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni ale polițiștilor

În perioada 15-18 iulie 2023, polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat acțiuni specifice pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică, prevenirea faptelor cu violență, prevenirea ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2023, 12:30
(11350 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Ordine de protecție provizorii emise de polițiști

Polițiștii din Slobozia au fost sesizați cu privire la faptul că un bărbat, de 30 de ani, din Miloșești, ar fi agresat-o fizic pe concubina sa, o femeie de 35 de ani. În urma verificărilor s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2023, 11:35
(13916 vizualizări - 0 comentarii)


Cristina Prună/USR: «România va pierde încă 3 ani până va putea să spere la primele investiții în energia eoliană din Marea Neagră!»

«Proiectul legii privind exploatarea energiei eoliene offshore a fost de abia acum lansat în dezbatere publică de Ministerul Energiei, deși Legea trebuia să fie adoptată până la 30 iunie 2023, conform jaloanelor ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2023, 19:20
(14844 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Gigel în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere cetatean în Costul «ipocriziei politice» în opinia deputatului PSD Ștefan Țintă: blocarea fondurilor PNRR din rațiuni de partid!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...