Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația Mocioniu este funcțională

Prima ședință ordinară a noului Consiliu Local Slobozia

Administrația Mocioniu este funcțională

Joi, 22 iulie 2016, s-a desfășurat prima ședință ordinară a noului Consiliu Local Slobozia. Așteptată de mai bine de o lună, întîlnirea a confirmat noile raporturi de forțe din cadrul forului legislativ local. Reamintim că, în mandatul 2016-2020, în Consiliul Local Slobozia vor activa 9 consilieri PSD, 5 PNL, 2 ALDE, 2 UNPR, 2 PMP și un consilier al Partidului Ialomițenilor. Posturile de viceprimari au fost adjudecate de PSD prin Rudolf Gradea, un apropiat al primarului Adrian Mocioniu și Gabriel Mușat, care a ocupat aceeași funcție și în mandatul trecut. Teoretic, raportul de forțe dintre reprezentanții Puterii (PSD+ALDE) și cei ai Opoziției (PNL+UNPR+PMP+PI) este de 11 la 9. În realitate însă, rezultatul votului este unul deschis, el putînd fi dictat de interesele de moment sau de negocierile dintre fracțiunile politice care compun Consiliul Local.

O ședință de tatonare
Moștenitor al unui oraș falimentar și obligat să se confrunte cu un consiliu eterogen, Adrian Mocioniu a abordat prima ședință ordinară a mandatului său responsabil și deschis dialogului administrativ. După o lună și jumătate de mandat el a descoperit că multe dintre problemele administrative cu care se confruntă orașul sînt insurmontabile la acest moment și că fără susținerea plenului Consiliului Local actul de guvernare administrativă poate fi viciat. În acest context, pe ordinea de zi a Consiliului Local s-a aflat un proiect de rectificare a bugetului care a generat numeroase controverse, o serie întreagă de investiții considerate de către autoritatea locală drept «oportune și necesare», precum și controversatul proiect al finanțării AFC Unirea ’04 Slobozia «cu suma de 1 milion de lei de la bugetul local al municipiului Slobozia». Reținut și extrem de atent la reacțiile consilierilor locali, Adrian Mocioniu a dat asigurări plenului că nu mai este dispus să facă concesii și că nu va permite cheltuirea inutilă a fondurilor publice în mandatul său. Pentru eficientizarea activității, primarul municipiului Slobozia a supus spre aprobare o nouă organigramă și un nou ștat de funcții «ale aparatului de specialitate, direcțiilor serviciilor publice de interes local, respectiv aparatului de lucru al Consiliului Local». Adrian Mocioniu a opinat public că, pentru optimizarea activității Primăriei Slobozia, este nevoie de personal calificat. «Trebuie să dăm o șansă tinerilor și celor care au experiența necesară pentru a ocupa aceste posturi. O administrație performantă se face cu oameni pregătiți. Noua organigramă a fost realizată pentru a permite identificarea acestor oameni și  promovarea lor în funcții...». De asemenea, Adrian Mocioniu a inițiat un alt proiect de hotărîre privind retragerea Municipiului Slobozia ca membru cu drepturi depline din cadrul Asociației FC Unirea ’04 Slobozia. Se pune astfel capăt unui scandal public care durează de mai bine de un an. Per ansamblu, ședința Consiliului Local Slobozia de săptămîna precedentă a fost una lucrativă, care a permis deblocarea parțială a sistemului și susținerea unor investiții al căror termen scadent nu mai poate fi amînat.

Consiliul Local relochează bugetul alocat pentru «groapa lui Stoica»
În cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, la propunerea primarului Adrian Mocioniu, consilierii locali au acceptat relocarea a 5,6 milioane de lei (din cele 11 milioane alocate anul acesta pentru reabilitarea Pieței Revoluției) pentru realizarea instalației de iluminat public în Cartierul Gării Noi...
O propunere controversată Deși aprobată fără probleme, rectificarea a suscitat dezbateri în cadrul ședinței. Consilierii locali au fost interesați să afle care este resortul acestei decizii și cum va afecta ea finalizarea investiției. Primarul Adrian Mocioniu a precizat că propunerea a fost făcută ținînd cont de estimarea volumului de lucrări care va fi executat pînă la sfîrșitul anului. «Pînă în prezent, constructorul a realizat lucrări de 10% din bugetul alocat pentru anul acesta... Pentru că sîntem în luna iulie, am realizat o estimare realistă (...), fapt care ne-a permis să diminuăm suma alocată acestei investiții!» a precizat Adrian Mocioniu. În cadrul aceluiași proiect, ex-primarul Gabi Ionașcu, consilier local din partea UNPR, a atras atenția asupra faptului că lucrările sînt executate de firme subcontractoare care întîrzie nepermis derularea lucrărilor conform graficului de execuție. «Dacă aveți astfel de informații, vă rog să ni le furnizați. (...) Eu nu am, dar voi cere precizări în acest sens!» a declarat, în replică, primarul Adrian Mocioniu.

Finanțarea pentru ACF Unirea ’04 Slobozia a fost respinsă unanim
Speriați de scandalul finanțării ilegale a ACF Unirea ’04, consilierii locali au respins acordarea unei alocații bugetare de peste 1 milion de lei. Potrivit informațiilor oficiale, banii urmau să fie alocați pentru «sprijinirea și desfășurarea în bune condiții a activității fotbalistice derulate la nivelul municipiului Slobozia».
Cine se frige cu ciorbă... Consilierii locali ai municipiului Slobozia au respins în bloc proiectul privind finanțarea ACF Unirea ’04. Speriați de scandalul declanșat anul trecut de către raportul Camerei de Conturi Ialomița, aceștia nu s-au lăsat convinși nici de argumentele legale și nici de logica administrativă locală. «(...) În condițiile legii, încă din anul 2015 s-a aprobat un contract de finanțare și sîntem în cadrul acestui contract cu această Asociație... Clubul Sportiv Municipal rămîne în continuare în această Asociație, nu există niciun impediment legal pentru aprobarea proiectului...» a declarat Valentin Tudoran, noul secretar al Primăriei Slobozia. Unul dintre cei mai vehemenți opozanți ai validării acestui proiect a fost Gabi Ionașcu. Acesta a reamintit că nici la acest moment nu există un grafic de recuperare a prejudiciului de 1 milion de euro constatat de Camera de Conturi Ialomița, context în care ar fi «periculoasă» aprobarea unei noi finanțări. Proiectul a fost respins cu majoritate de voturi. Reamintim că scandalul milionului de euro investit de administrația locală din Slobozia a ieșit la iveală în martie 2015, cînd Camera de Conturi Ialomița a verificat contabilitatea Asociației Fotbal Club Unirea ’04 Slobozia. Verificarea Camerei de Conturi Ialomița a vizat perioada 2012-2014, iar datele colectate în urma controlului au scos la iveală că în tot acest interval de timp Asociația Fotbal Club Unirea ’04 Slobozia a beneficiat de sprijin financiar provenit din bugetul Primăriei Slobozia în proporție de peste 90%. Primăria Slobozia a contestat Raportul instituției în instanță și a pierdut. În aceste condiții, Asociația Fotbal Club Unirea ’04 Slobozia este obligată să acopere prejudiciul.

ISU cere demolarea clădirilor din vecinătatea Gării Slobozia
În cadrul ședinței Consiliului Local s-a dezbătut și situația celor două clădiri din Gara Slobozia, respectiv o covrigărie și o brutărie. Potrivit unei informări a Inspectoratului pentru Situații de Urgență, cele două clădiri «ar trebui demolate» pentru a permite funcționarea în condiții legale a sediului Gării Slobozia.
Legea impune demolarea Anunțul privind solicitarea ISU de demolare a celor două clădiri aflate în imediata vecinătate a Gării Slobozia a fost făcut de către secretarul Primăriei, Valentin Tudoran. Acesta a explicat că noul sediu al Gării nu poate fi autorizat din cauza existenței acestor două clădiri. «La acest moment, clădirea nu poate fi autorizată din cauza celor două clădiri aflate în imediata vecinătate, respectiv un magazin din stația de autobuz și un spațiu de producție... Autorizarea Gării este condiționată de demolarea celor două clădiri!» a precizat public acesta în cadrul ședinței de Consiliu Local. Extrem de deranjat de situație, consilierul Sorin Brînză, noul șef al Comisiei de Urbanism, a cerut public explicații funcționarilor Primăriei. «De ce nu s-a respectat autorizația de construcție? Ați făcut recepția fără respectarea autorizației?» a întrebat acesta fără să primească un răspuns valid. Pentru soluționarea situației și intrarea în legalitate a noului sediu al Gării, s-a ajuns la concluzia că este necesară demolarea celor două clădiri și despăgubirea proprietarilor. Suma urmează să fie stabilită în urma unui raport de evaluare care va fi întocmit de către autoritățile locale.
Un scandal fără vinovați Reamintim că Independent a sesizat situația adusă oficial săptămîna trecută la cunoștința Consiliului Local încă din luna septembrie 2015. La momentul respectiv precizam că «recepția finală a fost realizată în primăvara anului 2015, în prezența oficialilor instituțiilor publice locale și a constructorilor, proiectantului și funcționarilor ministeriali. Procesul verbal de recepție întocmit atunci confirmă însă faptul că sediul „proaspăt renovat“ nu corespunde normativului P118, care stabilește nivelul de siguranță la foc a construcțiilor. Concret, brutăria și covrigăria amplasate în fața gării se află la mai puțin de 8 metri (distanța minimă prevăzută în normativul P118) de zidul acesteia, fapt care contravine legii și nu permite autorizarea privind securitatea la incendiu și protecția civilă a gării. (...) Pentru remedierea acestui neajuns, susțin surse autorizate, proiectantul are obligația legală să realizeze o serie de „măsuri compensatorii“. Mai exact spus, proiectantul ar trebui să ridice un zid anti-foc, între cele două construcții și clădirea Gării, fapt care ar permite obținerea autorizației de securitate la incendiu și inaugurarea sediului...».
Barul «Atlantic Studio» va fi inclus în PUZ O altă problemă dezbătură în cadrul ședinței a vizat obligativitatea includerii restaurantului «Atlantic» în Planul Urbanistic Zonal. Secretarul primăriei, Valentin Tudoran, a informat plenul Consiliului că proiectele de hotărîre 61 și 62 din 2007, care au vizat aprobarea Planului Urbanistic Zonal, au fost atacate în instanța de contencios administrativ și, potrivit sentinței, administrația publică are obligația de a include această unitate de alimentație publică în PUZ. Reamintim că litigiul dintre proprietarul Atlantic Studio și administrația locală a devenit public pe 3 octombrie 2008, la momentul cînd administrația locală a decis să redeseneze zona Gării în folosul reprezentanților firmei Plus Discount, un investitor privat, prin încălcarea normelor legislative în vigoare. Atunci, Florin Istrate, concesionarul terenului pe care se află barul, a aflat că nu poate construi în spațiul concesionat de el pentru 49 de ani din cauză că «modernizarea propusă nu se încadrează în reglementările urbanistice aprobate...».

Scandalul din Bazarul Municipal continuă
Comercianții din Bazarul Municipal continuă să protesteze împotriva managementului defectuos al directorului Servicii Publice SRL, Ștefan Costea. Prezenți la ședința de Consiliu Local, aceștia au cerut Consiliului Local să ia măsuri pentru remedierea situației.
Cine a greșit, să plătească Un grup de comercianți din Bazarul Municipal au protestat din nou public împotriva deciziei SC Servicii Publice SRL, firmă subordonată Consiliului Local, de recuperare a prejudiciilor constatate de Curtea de Conturi Ialomița la începutul acestui an. La momentul respectiv, un grup de comercianți au reclamat public majorarea ilegală a tarifelor de închiriere a tarabelor, în condițiile unor contracte valabile pînă în anul 2018. În replică, Ștefan Costea, directorul Servicii Publice SRL a explicat că majorarea este justificată de concluziile unui raport de audit al Camerei de Conturi Ialomița. Potrivit acestora, Servicii Publice SRL a încasat chirii mai mici decît cele stipulate în contractul aprobat de Consiliul Local în februarie 2014. În plenul ședinței, aceștia au reamintit din nou consilierilor locali că nu se fac vinovați de managementul defectuos al directorului Ștefan Costea și că au contracte legale valabile pînă în 2018. «Am fost notificați să dăm banii înapoi. Noi am fost buni platnici și am achitat facturile emise. Nu este vina noastră. Cine a greșit, să plătească!» a explicat din nou unul dintre comercianți. Prezent la ședință, directorul Ștefan Costea a continuat să-și susțină nevinovăția. Primarul Adrian Mocioniu a declarat că va reanaliza situația și va identifica o soluție reciproc avantajoasă. Surse apropiate administrației au confirmat că, în cadrul unei viitoare ședințe a Adunării Generale a SC Servicii Publice SRL, urmează să se dezbată oportunitatea înlocuirii din funcție a directorul Ștefan Costea.

Activitatea DADP va fi externalizată
Potrivit site-ului Direcției de Administrare a Domeniului Public Slobozia, această structură a fost înființată în anul 1995 și are 3 secții de producție. Direcția număra, înainte de organigrama aprobată săptămîna trecută, 192 salariați. Adrian Mocioniu intenționează însă să externalizeze o parte dintre serviciile asigurate de această direcție. Potrivit unor surse interne, decizia a fost luată în discuție în contextul în care DADP nu este autorizată legal să participe la licitațiile pentru deszăpezire. De asemenea, edilul local este deranjat de calitatea lucrărilor de asfaltare asigurate și anul acesta cu ajutorul angajaților DADP. Deși nu a fost adoptată, o decizie finală în acest sens este de așteptat ca Adrian Mocioniu să o adopte pînă la sfîrșitul acestui an, printr-un un proiect de hotărîre. Aceleași surse confirmă faptul că, în cazul în care desființarea DADP este mai avantajoasă din punct de vedere financiar pentru municipalitate, primarul Adrian Mocioniu nu va ezita să propună adoptarea acestei soluții.

5 August 2016, 16:25 (5415 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Administrația Potor vrea un nou front de captare pentru alimentarea cu apă a Sloboziei
Vot cu scandal pentru bugetul Sloboziei, în ședința Consiliului Local
Terenuri concesionate, vândute la prețuri diminuate de administrația locală
Cântecul de lebădă al Consiliului Local Slobozia
Consiliul Local a aprobat bugetul Sloboziei pentru 2020

Comentariile cititorilor:


gica:
(8 August 2016, 10:08)
Țigania aia de statie din fața gării sigur trebuie demolata si făcută alta. Nu am văzut în nici un oraș asa ceva. Păcat de gara
Cetateanul Turmentat:
(6 August 2016, 21:29)
Mi-am adus aminte de Ginutza pardon Dalidutza cand l-am vazut pe primar :)) transferati-o inapoi la Paznici pe agramata :))))
Vali:
(6 August 2016, 19:07)
Doamne ce mutre de parveniți prin poza asta: e clar ne meritam soarta daca ne conduc astia...si apropo eu nu il inteleg pe domnul ionascu de ce este împotriva sportului cand chiar dansul a fost primul care a înființat clubul sportiv municipal atat handbalul cat si fotbalul....ceva se bate cap in cap ori sunt influente politice prea mari...sa fiți sănătoși dar voi in loc sa faceți cv pentru oras se pare ca încercați sa stricați mai mult....cand se ajunge la ciolan fiecare își vede interesul personal se pare nu contează ce vor cetățenii care iau votat si au avut incredere in ei....
alt cetacean:
(6 August 2016, 15:51)
@Cetatean. Primarul nu face de capul lui. Totul se supune la vot, de consilieri tine finalizarea.. Nici eu nu il inghit pe Ionascu, nici cu o caruta de lamai dar trebuie respectata reprezentarea unor tampiti care l-au votat. Invata sa gandesti democratic. Faptul ca unii alesi au fost realesi iar printre ei se numara un gropar al orasului, denota cat de "bine pregatiti" suntem la capitolul alegeri. In concluzie, faptul ca faci referire la familia primarului, imi spune totul despre tine. Mai pe scurt, esti un prost. Sportul de masa are finantare separata prin institutia abilitata sa o faca. Cat priveste echipa de fotbal, sponsorizare se numeste modalitatea de finantare, ori sa o cumpere cineva. 
un castravete:
(6 August 2016, 13:45)
Costea, semianalfabet si incult, astia sunt oamenii promovati de Stoica!Mai este una in primarie si una pe la stadion, cica sunt juriste......vai mama lor.....nici sa scrie nu sunt in stare.!
PIETAR:
(6 August 2016, 13:28)
Dati l pe imbecilul de costea afara! Vagabondu naibi!
leo:
(6 August 2016, 13:25)
vrei sanatate? fa sport!
haidehaide:
(6 August 2016, 00:19)
Ionascule, dupa ce mi-ai otravit rinichii acum imi otravesti si sufletul...O sa ma rog pentru tine negresit ... Cand il salta autoritatile pe acest incapabil si criminal?????
pro:
(5 August 2016, 23:26)
Ce va mai place sa dati in handbal...... asa aruncati mizerii si despre fotbal,ca sunt mercenari si acum jucam cu cucuiati din deal! Mii de spectatori?Vezi sa nu cazi din pat!

Vrem sănătate și educatie...:
(5 August 2016, 22:38)
Fotbalul este sursa prin care se fura multi bani de către pamblicarii care gestionează fenomenul. NU DATI FRATILOR NICI O CENTIMA! Cine are talent va juca si fara bani iar cine habar n.are nu va performanta nici dacă.l plătești cu aur.
Anonim:
(5 August 2016, 21:34)
Primare țineți promisiunile făcute in campanie nu asculta de gunoiul de Ionascu ai grija de copii sloboziei care vor sa facă performanta
Cetatean:
(5 August 2016, 19:35)
Mocioniule ai uitat ce ai promis în campania electorală. Când va vedeți în funcție va i-a Dumnezeu mințile. Daca nu sprijiniți financiar AFC Unirea uitați de cei aproape 200 de copii de la grupele de juniori, uitați si de singura relaxare a sutelor uneori mii de spectatori care vin la stadion atunci când echipa evoluează acasă. Rușine dl.  Primar. Tatăl tău se răsucește în mormânt pentru uciderea sportului de masa din Slobozia. Apropo Ionascule când ne plătești apa pe care ai otravit_o ca un nenorocit. Nu mai ajunge dosarul ala de la DNA pe rol. Pe vremuri pentru ce ai făcut te împușcă. Asta meritai. Rușine. Bine că pompati miliarde în mercenare le de la Handbal unde avem loc 100 de spectatori.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Vineri 26 Iun 2026
282 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Infractor din Fetești, arestat

Un bărbat care se sustrăgea executării unei pedepse privative de libertate a fost depistat de polițiști. Astfel, polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2016, 17:10
(4874 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a Poliției Rutiere în zona Urziceni

În cursul zilei de marți, 11 octombrie a.c., polițiștii rutieri au acționat pe raza municipiului Urziceni pentru prevenirea și combaterea principalelor cauze generatoare de evenimente rutiere, precum și ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2016, 15:35
(5271 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Buget suplimentat pentru «Casa Verde Clasic»

În cadrul programului «Casa Verde Clasic», Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița a înregistrat, pînă la data de 12 octombrie 2016, un număr de 113 dosare, în valoare de 679937lei. Avînd în vedere dispoziția ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2016, 14:05
(4603 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Urmărit pentru «tentativă de omor», arestat

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2016, 12:45
(4726 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfîrșitul lunii septembrie 2016, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6791 șomeri, din care 1074 șomeri indemnizați, respectiv 5717 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2016, 11:20
(5050 vizualizări - 0 comentarii)


Firmă specializată în prelucrarea lemnului, sancționată de Garda de Mediu Ialomița

Comisarii Gărzii de Mediu Ialomița au sancționat o societate specializată în prelucrarea lemnului, cu sediul social în județul Suceava, care funcționa ilegal în incinta fostului CAP din Grivița. Reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2016, 16:20
(11714 vizualizări - 0 comentarii)


SC TRANSMIM SRL

angajează
FUNCȚIONAR ECONOMIC
2 posturi
în următoarele condiții
-studii medii
-vechime minim 3 ani
Relații la telefon
0243/213.390, 0372/721.701

7 Octombrie 2016, 10:40


angajăm

sudori/lăcătuși/muncitori necalificați
pentru șantier București.
Se asigură contract, cazare,
transport și salariu de 10 lei
la ora pontată.

Relații la telefon
0728/872.559
0733/927.239

7 Octombrie 2016, 10:30


anunț angajare

Societate activă din 2007 în Franța căutăm
ajutor/ucenic la asamblare lifturi
Locul de muncă este în Franța
și presupune muncă fizică,
trezire dimineața devreme.
Căutăm o persoană între 18 și 30 de ani,
permisul de conducere ar fi un plus.
Cerințe: harnic, dinamic, serios și motivat.
Salariul este de 900 euro net,
program de lucru de luni pînă vineri,
de la 08,00 la 17,00.
Dacă lucrați de luni pînă sîmbătă,
salariul net este 1050 euro și
orele suplimentare se plătesc
separat. Salariul de bază crește
în funcție de dedicația angajatului.
Trimiteți CV cu poză la adresa
[email protected]
sau SMS (NU SUNAȚI!)
la numărul 0033662802304
și vă vom contacta ulterior.

7 Octombrie 2016, 10:10


IPJ Ialomița: Noutăți în organizarea concursului de încadrare directă ca polițiști

Cei care doresc să se înscrie pe cele 63 de posturi de agent de poliție scoase la concurs de Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița, trebuie să știe că:
-există doar limită minimă de vîrstă ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2016, 16:25
(4888 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «Alături de Oameni... pentru Oameni»

Programul social «Alături de Oameni... pentru Oameni» a fost inițiat în anul 2009 din dorința de a veni în întîmpinarea problemelor resimțite de persoanele din comunitate aflate în dificultate și care din ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2016, 14:05
(3714 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, cinci persoane rănite

La sfîrșitul săptămînii precedente, în perioada 30 septembrie-2 octombrie 2016, pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente rutiere, soldate cu rănirea a cinci persoane. Primul dintre acestea s-a ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2016, 13:15
(3618 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 131500 de lei, 23 de permise reținute

În perioada 30 septembrie-2 octombrie 2016, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2016, 11:35
(4646 vizualizări - 0 comentarii)


Armata angajează

Armata recrutează candidați pentru ocuparea a 2020 de posturi de soldat/gradat profesionist-seria de instruire 2017. Perioada de recrutare este 3 octombrie-25 noiembrie 2016. Soldații și gradații profesioniști ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2016, 10:20
(5865 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Noi concursuri pentru încadrările din sursă externă

Începînd cu data de 3 octombrie 2016, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița organizează noi concursuri pentru încadrarea în funcțiile de agent de poliție din sursă externă. Potrivit informațiilor ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2016, 19:20
(7701 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Acțiune umanitară la Centrul de Îngrijire Socială și Asistență Socială

Reprezentanții Protopopiatului Slobozia au marcat «Ziua Internațională a Persoanelor Vîrstnice», celebrată în fiecare an pe 1 octombrie, printr-o acțiune umanitar-filantropică desfășurată la Centrul de ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2016, 16:50
(5038 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Mașini noi pentru Postul de Jandarmi Amara

Cu ocazia împlinirii a unui an de activitate, jandarmii din cadrul Postului de Jandarmi Amara au beneficiat de dotări noi. Deschisă la data de 24 septembrie 2015, unitatea a primit 2 autoturisme marca ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2016, 15:15
(6425 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Locurilor de Muncă dedicată Absolvenților

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița organizează în data de 20 octombrie 2016 o Bursă a Locurilor de Muncă destinată Absolvenților care și-au terminat studiile anul acesta. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2016, 14:45
(5876 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Incendiu într-o gospodărie

Pompierii din cadrul Gărzii Slobozia au fost solicitați să intervină joi, 29 septembrie 2016, pentru a stinge incendiul care a cuprins locuința unui cetățean din comuna Bucu. Din primele informații se pare ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2016, 14:40
(4872 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu incendiu


DSVSA Ialomița: A început vaccinarea antirabică a vulpilor

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță debutul celei de-a opta campanie de vaccinare antirabică a vulpilor, prin folosirea momelilor cu vaccin antirabic. Pe această ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2016, 13:25
(3418 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Obligațiile angajatorilor

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița atrage atenția angajatorilor cu privire la obligativitatea declarării locurilor de muncă disponibile, în termen de 5 zile de la vacantare. În cazul ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2016, 12:10
(2690 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Prins în flagrant în timp ce încerca să spargă un magazin

În timp ce se aflau în exercitarea serviciului de patrulare, pe timp de noapte, polițiștii de Ordine Publică au surprins în flagrant un tînăr, de 24 de ani, în timp ce încerca să pătrundă într-o societate ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2016, 19:20
(6460 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 75000 de lei, 21 de permise reținute

În acest sfîrșit de săptămînă, 23-25 septembrie 2016, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2016, 16:20
(3848 vizualizări - 1 comentariu)


40 de zile de rugăciune neîntreruptă la Catedrala din Urziceni

Pe 24 septembrie 2016 s-au împlinit 3 ani de cînd o părticică din moaștele Sfîntului Nectarie a fost dăruită comunității de credincioși din Urziceni. Iar în fiecare an, înainte de ziua sa de prăznuire, ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2016, 14:40
(3539 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale la carmangerii

În perioada 19-26 septembrie 2016, conform programului național de supraveghere, consilierii DSVSA Ialomița au verificat 5 unități tip carmangerie/măcelărie. În urma acestor acțiuni s-a confiscat dintr ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2016, 13:15
(5691 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Arestați pentru că au agresat un polițist

Un tată și fiii acestuia, domiciliați în comuna Sălcioara, au fost arestați preventiv după ce l-au bătut pe polițistul din localitate. Numiții Ștefan, Aurel și Ion Anghel au fost anchetați de procurorii ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2016, 21:10
(4953 vizualizări - 3 comentarii)


Thriller-ul românesc «Cîini» rulează la Slobozia

Duminică, 25 septembrie 2016, de la ora 19,00, cinefilii sînt invitați la film. La Casa Municipală de Cultură din Slobozia rulează thriller-ul românesc «Cîini». În regia lui Bogdan Mirică, pelicula a fost ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2016, 18:35
(2920 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Pentru săptămîna în curs, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția șomerilor din Ialomița 335 de locuri de muncă. Cele mai multe dintre acestea, în număr de 270, sînt ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2016, 17:25
(4967 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractor, trimis după gratii

Polițiștii din Ialomița au reușit să identifice un bărbat, de 48 de ani, din Urziceni, care se sustrăgea executării pedepsei cu închisoarea. El a fost reținut și încarcerat la Penitenciarul Slobozia. Inculpatul ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2016, 16:10
(3277 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni ale polițiștilor

În ultimele 3 zile, polițiștii de la Rutieră și Ordine Publică, din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, au organizat acțiuni pe raza județului, pentru creșterea climatului de siguranță ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2016, 18:25
(2932 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...