EVENIMENT
Consiliul Județean știe, dar nu poate
Spitalul Județean Slobozia are nevoie de «management performant»
Un memoriu transmis recent președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, confirmă situația deplorabilă în care se află Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Potrivit informațiilor prezentate, situația financiară a instituției a evoluat negativ, calitatea actului medical lasă de dorit, iar multe dintre deciziile adoptate de actuala conducere contravin dispozițiilor legale în vigoare. Surse din cadrul Consiliului Județean confirmă faptul că, pînă la acest moment, Victor Moraru nu a identificat o alternativă viabilă de salvare a celei mai mari unități medicale din județ. În lipsa unor soluții, autoritățile suplimentează din bugetul județului fondurile necesare funcționării Spitalului.
O situație ignorată de autorități
Memoriul este adresat personal președintelui Victor Moraru și reia principalele informații mediatizate în ultimii 2 ani în presa locală. El descrie detaliat, în 12 pagini, cu exemple concrete și referințe legale, modul în care instituția a intrat în declin. Astfel, în decursul ultimilor 2 ani, în pofida majorării veniturilor bugetare ale spitalului (de la 48,7 milioane de lei în 2014 la aproximativ 60 milioane de lei, cît este venitul estimat pentru sfîrșitul anului 2016), debitele instituției au crescut de circa 4 ori, de la 253 mii de lei la 1,063 milioane de lei. De asemenea, în condițiile în care numărul de pacienți tratați a fost constant, se mai arată în memoriu, în mod inexplicabil unitatea medicală «a înregistrat o creștere a cheltuielilor cu bunuri și servicii de 15,21%». Și exemplele nu se opresc aici. În acești 2 ani, Spitalul Județean a pierdut aproape 40% dintre medicii specialiști, a încălcat legislația în vigoare organizînd concursuri care ulterior au fost contestate, a făcut achiziții de medicamente inutile sau discutabile... Și enumerările pot continua. Cea mai revoltătoare situație este însă cea care detaliază practica majorării valorii de achiziție a aparaturii medicale cumpărate în acești 2 ani, de la computerul tomograf, acum defect, și pînă la aparatul RMN. Deși se află pe masa președintelui Victor Moraru de aproape 3 săptămîni, memoriul nu a primit pînă la acest moment vreun răspuns oficial.
Vorbe de clacă electorală
Potrivit unor surse din cadrul Consiliului Județean, memoriul nu a fost adresat întîmplător președintelui Victor Moraru. Pe parcursul campaniei electorale din acest an, el s-a remarcat prin campania publică «Porți deschise la PSD Ialomița», în cadrul căreia a lansat un Program județean de dezvoltare durabilă pentru perioada 2016-2026. Printre domeniile declarate prioritare la acel moment, s-a numărat și Sănătatea, Victor Moraru afirmînd că va face eforturi susținute pentru deblocarea situației existente. «Educația, Cultura, Sănătatea și Sportul sînt prioritățile noastre în contractul social pe care îl vom încheia cu cetățenii județului. Avem nevoie de astfel de programe pe care le vom finanța special pentru a crea copiilor noștri cadrul adecvat de viață!» declara acesta la momentul respeciv. După numirea sa în funcție, Victor Moraru a decis să amîne implementarea soluțiilor despre care vorbea în campania electorală. Singura intervenție reală a președintelui, confirmă martorii oculari, a constat în supervizarea directă a toaletării curții interioare a Spitalului Județean. Mai mult decît atît, el a declarat public că orice acuzație adusă conducerii Spitalului Județean poate destabiliza situația. În aceste condiții, o analiză pertinentă asupra situației financiare a Spitalului Județean sau a abuzurilor legislative devine inutilă. Concluzia logică este că administrația județeană cunoaște situația deplorabilă a Spitalului Județean, dar nu este capabilă să identifice soluții viabile de redresare a lui.
Nimeni nu vrea Spitalul Județean Paradoxal, actualul director al Spitalului Județean, Violeta Șapira, nu își dorește funcția de director. Potrivit propriilor declarații, aceasta a demisionat din funcție în nenumărate rînduri, însă demisia nu a fost acceptată. Această stare de fapt nu este nouă, datînd dinaintea alegerilor electorale din 5 iunie 2016. În aceste condiții, înainte de a identifica soluții pentru redresarea economică a Spitalului Județean, se impune identificarea unui manager dispus să-și asume responsabilitatea unei astfel de funcții. Dar de unde nu-i, știm cu toții, nici Dumnezeu nu cere, d’apăi Victor Moraru!
30 August 2016, 15:25 (14823 vizualizări - 21 comentarii)
Spitalul din Slobozia va beneficia de scări exterioare pentru evacuare în caz de incendiu
Consiliul Județean Ialomița cere recepția Ambulatoriului spitalului din Slobozia
Echipamentele noului Bloc Operator al spitalului din Slobozia, recepționate
Unitate de Accidente Vasculare Cerebrale acute, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia
Fonduri publice pentru tratamentul AVC acut la Spitalul Județean de Urgență Slobozia













Comentariile cititorilor:
(31 August 2016, 17:42)
1-externalizati serviciile daca permite legea-nu ma pricep-sau aduceti un manager la conducere, nu un medic, e anormal, ca in toate celelalte domenii, sa fie manageri oameni pregatiti pentru educatie, sanatate, etc..ce viziune poate avea un nespecialist in management??
2-firma aia de paza sa-si faca treaba- la UPU, policlinica, etc. se intra cu tribul de apartinatori care de obicei au o culoare indoielnica si care agreseaza, pun in pericol viata medicilor si a celorlalti pacienti
3-ganditi o strategie-nu avem medici!! cu ce sa faca treaba intr-un spital orice director daca nu are personal?exemplu-oferiti-le ceva ca sunt specialisti-casa, masa, nu stiu, ceva care sa-i motiveze sa stea aici!ANL-ul parca era pentru specialisti?//?cati medici stau aici sau au stat vreodata??sunt cladiri renovate care stau degeaba, pregatiti-le pentru a deveni locuinte pentru specialisti!
4-de la bugetul local sau al judetului taiati toate artificiile-vezi clubul colectiv- si directionati banii spre oameni care s-au pregatit zeci de ani si nu-si pot face meseria
5-si cel mai important-OFERITI-LE RESPECT MEDICILOR! nu oricine poate deveni medic(n.b.-nu-s medic, nu lucrez in domeniu, dar am bunsimt, orice om de bunsimt gandeste asa). daca sunt respectati, pot gandi, pot munci normal-ce alt specialist poate munci in garzile alea infernale atatea ore consecutiv??o sa spuneti ca iau spaga si dorm noaptea, ia mai ganditi-va cum poti dormi ca medic la upu daca in 24 de ore vin zeci de oameni, toti insotiti de alte zeci care fac scandal??
6-lasati scandalul, victimizarea si cereti ajutorul cetatenilor, poate au solutii mai bune
7- promovati voluntariatul!! romania e singura tara in care nu se practica, nu se mediatizeaza voluntariatul-in schimb, toate r..h...turile devin subiect de ancheta jurnalistica!!!!
(31 August 2016, 15:00)
Acolo trebuie o mina de fier,un om care sa nu stea la discutii si sa taie in carne vie,unul care sa mearga prin spital zi de zi nu o data pe an si sa schimbe tot de la radacina nu sa aiba cumetrii cu ei. Nu-l mai plangeti pe Olaru ca daia ati ajuns asa ,nu poti cere disciplina cand bagi in toate buzunarele.. Juristul ala mai este? Ala i-a supt pe toti si a ajuns cel mai tare nu se atinge nimeni de el,Berbece face ordine in gura mare la cabinetul nevestii ,ii jigneste pe amaratii aia care abia se tin pe picioare ca la usa cortului.Pune-ti piciorul in prag d-l Moraru si taiati raul de la radacina ca altfel o sa aveti de furca cu oamenii,suntem de rasul rasului cu judetul asta...
(31 August 2016, 13:36)
'' În acești 2 ani, Spitalul Județean a pierdut aproape 40% dintre medicii specialiști''
Stiam ca e grav, dar nu ma asteptam sa fie chiar asa de grava treaba. E chiar groaznic ce s-a intamplat
(31 August 2016, 01:12)
la care poarta dl vasile?....pai astea nu stiu sa dea cu o matura paianjeni si sa mature semintele care le sparg m..miros unii de zici ca doarme in butoi...aici sunt bani spitalului ..,,,,oare kti bani se platesc ?ca nici pe iei nu-i umple de bani ...vine iarna o sa o luati prin policlinica de zapada ca nu o pot da de unde dorm bea si fumeaza ...ajung ktiva oameni angajati ai spitalului sa faca aceasta treaba ca avem domnule moraru politie comunitara care ii vezi doar la amenzi si atunci doar pana apar ...,,,oameni grei ai... legi''' ca pe urma fug...daca ai ceva personal cu ionel al tau sa sti ca nu faci primavara cu o floare ....cum se fac controalele stiti?stiti cum conytroleaza sanipidul ?daca ar fi un minim de control ar fi fost inkis de mult....stiti cum controleaza organele fiscale ?doar cu oki dupa cei ce au boala ...dupa amarati care muncesc ore in plus si le dau kt 6 bonuri nu vede nimeni nici macar ITM care in momentul controlului .......vezi ca vin cautati si voi vreo doi da-i vostri pt declarati...stiti cum controleaza pompieri ,,,,doar ca nu ai un geam la hidrant sau postere cu indicatoare iar spitalul este predispus 80%de incendiu in ori ce moment.....vrem bani la spital ????...pai nu ne m ai plimbam cu lifturile pana dimineata la tigari ...sau poate m ai montam un lift pt doamna istrate care da jos angajatii sau kear brancardul...avem pretenti la angajati sa se ridice la nivel cu bolnavul european atat timp kt medicina legala au bonuri de masa upu au transfuzia au tbc au ...oare prosti nu merita domnule moraru???doamna sapira este uhn specialist bun dar niciodata un sportiv nu poate ajunge un antrenor bun asa ca ar trebui sa aibe grije de ciocanul iei...si sunt multe dar cred ca le stiu toti dar se fac ca nu vad .....toti astea ar trebui skimbati ....olaru nu a fost bun ca aducea rosiile de acasa pt bolnavi si umbla cu sarumana pe la toate asociatiile dupa un sac de faina ......umbla dupa prune pt gem ...nu era bune gratis acum e bun rahatul cu bani si
(31 August 2016, 00:45)
Daramati abatorul.E infectie generalizata,un buboi care musteste de puroi
(30 August 2016, 23:00)
Dl Moraru nu poate sa faca nimic daca managerul nu schimba magazionerii si sefii de sectii. Se fura mult! Ionel de la magazie este f darnic, dar nu da din ograda lui ci din ograda spitalului. In spitalul ala primeaza ,, moda,, nu raspunderea! Daca nu vine cineva care sa stea zilnic printre ei nu se face nimic. Control la poarta ca pe vremuri!