Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Atac opac

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Astra II Giurgiu 0-1

Atac opac

Unirea Slobozia se află într-o perioadă a căutărilor, iar conducerea tehnică pare să bîjbîie după un atacant pentru a-și desăvîrși construcția. Nu l-a găsit la meciul cu satelitul campioanei Astra, disputat sîmbătă, 17 septembrie 2016, și continuă să surprindă discrepanța dintre meciurile amicale și cele oficiale în privința randamentului acestui compartiment. În meciul cu Astra II, Unirea a fost învinsă din fașă, iar scuzele pentru această înfrîngere sînt relativ subțiri. Absențele din varii motive ale lui Toma, Drăguț sau Teodorescu nu pot constitui o justificare. Nici lipsa de experiență a echipei noastre. Adversara Unirii a venit la Slobozia cu un lot de 18 jucători, cel mai vîrstnic dintre ei fiind Cristian Cioran, 24 de ani. La randamentul scăzut al echipei o contribuție ar fi putut avea absența de pe bancă a antrenorului Ion Ionescu, suspendat după ce a fulgerat la Tunari în direcția arbitrilor. Aceasta însă nu poate constitui o acuză pentru «principalul de conjunctură» Enache Costea, cel care și-a îmboldit cît a putut elevii spre o evoluție cît mai bună. Referitor la Costea, acel «Hai, băieți, ne trezim și noi?!» strigat către uniriști în minutul 25 spune multe despre evoluția acestora. Galben-albaștrii au rămas în amorțire după fluierul de start, ceea ce a permis jucătorului Astrei, Mădălin Răileanu să perforeze încă din minutul 3 plasa porții lui Cristică. A urmat o lungă perioadă de uluială, cînd jucătorii noștri s-au străduit în zadar să găsească drumul spre poartă în pădurea de tricouri albe a oaspeților. «I-a numărat cineva pe ăștia de la Astra? Pentru că par vreo 15-16...» spunea un mucalit din tribună. Abia în ultimele 25 de minute Unirea pune probleme serioase la poarta lui Nedelcovici. Macare ratează țința în două rînduri, iar tînărul Săvescu face ca mingea să pupe bara în minutul 87. Unirea a avut totuși și plusuri, iar aici îl putem remarca pe Mihai Adăscăliței, cel care a surprins plăcut prin ruperile de ritm și centrările pe care le-a oferit, și căruia, în minutul 76, i-a fost refuzat un penalty. Și tot la plusuri se încadrează și portarul Iosif Cristică, a cărui intervenție excelentă la șutul lui Valentin Gheorghe a limitat proporțiile înfrîngerii. Astfel, echipa antrenată de eroul Rapidului de la Donețk, Marius Măldărășanu, învinge Unirea cu 1-0. Echipa noastră se prăbușește pe locul 6, dar este abia începutul campionatului și ierarhia este foarte strînsă. Totuși, dacă vrem să fim la final cel puțin pe podium, nu ne mai putem permite luxul de a pierde puncte în acest mod. Iar cei care trebuie să-și revină primii sînt atacanții!
Unirea a evoluat în următoarea formulă: Cristică-Călin, Topor, Soare, Bucurică-Macare, Adăscăliței-Dumitru (Marin, ’22), Răduca, Gherasim-Khalil (Năstase, ’46) (Săvescu, ’68)

Au părăsit și Cupa
Tabloul principal al Cupei României rămîne pentru încă un an doar un vis pentru Unirea Slobozia. În cadrul acestei competiții, echipa noastră a evoluat la mijlocul săptămînii trecute contra divizionarei secunde CS Afumați. După o primă repriză plictisitoare, a urmat o a doua în care Unirea a fost superioară adversarei. Khalil și Răduca în două rînduri au ratat ocazii mari de gol care, în cele din urmă, conform clișeului, s-au răzbunat. Jucătorul împrumutat de Afumați de la Dinamo, Valentin Costache, a împins în poartă (’87) balonul centrat de pe dreapta la o fază care i-a prins nepregătiți pe apărătorii slobozeni. Așa s-a scris istoria acestui meci și a participării echipei noastre în Cupa României, în sezonul 2016-2017. Cu Ion Ionescu pe bancă, Unirea va juca sîmbătă, 24 septembrie 2016, în deplasare, contra Viitorului 2 Constanța.

20 Septembrie 2016, 20:05 (5854 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!
Unirea Slobozia și-a găsit antrenor cu licență PRO în Liga 2: Ilie Poenaru!
Unirea Slobozia își caută antrenor. Teja, Poenaru sau...?
Binemeritat loc 3 la final de play-out
Victorie zdrobitoare în deplasare

Comentariile cititorilor:


haidehaide:
(24 Septembrie 2016, 22:26)
viitorul II-Unirea 3-0!suntem pe antepenultimul loc in clasament...
gore:
(23 Septembrie 2016, 21:34)
Pana cand e finatata echipa? Te pomenesti ca din retur ne uitam pe dolce la dunarea calarasi...Ionascule, doar nu crezi ca scapi dupa ce ai aruncat milioane pe o apa nepotabila, (incapabilule, ar trebui sa fii cuzat de genocid!!!), daca urli sa nu se mai sustina Unirea!
Fost jucator:
(23 Septembrie 2016, 13:12)
Nu mai comparați situația cu cea care am promovat in liga a 2 ,atunci era un lot valoros si alte condiții financiare mult mai bune,acum baietii nici nu joaca pe prime de joc si nici salariile nu sunt unele cu pretenții pentru promovare asa ca eu cred ca sunt pretenții mari si bani putini pentru ce se vrea, dar asa este la Slobozia lumea sa învățat cu rezultate ca atunci cand băteam Rapidul pe unde il prindeam si care rapid ?acela care avea in componenta numai jucatori de liga 1 si antrenor Vio moldovan,asta asa pentru cei ce va dați cu părerea pe aici dar nu știți dedesubturile echipei..
pt olaffson:
(23 Septembrie 2016, 11:10)
Juniorii cu pile joacă!!!!!! Restul viseaza sa intre in grațiile celor care fac echipa.
unu care stie:
(23 Septembrie 2016, 00:32)
Ilie, te cunosti de la o posta cand scrii pe aici!
pro si contra:
(22 Septembrie 2016, 18:14)
Eu zic ca acum cu noii oameni din conducere avem ceva sperante ! Sunt tineri,au experienta fotbalistica si idei bune pentru viitor ! Cuvantul de ordine este acum RABDARE
Olaffson:
(22 Septembrie 2016, 15:36)
@suporter
Omule,inainte de a comenta priveste situatia in ansamblu si invata regulamentul,nu sariti imediat cu gura .In primul rand au intrat pe teren cei numiti de tine fiindca ei sunt juniorii nostri la nivel local,si pentru ca regulamentul FRF iti impune sa joci cu 3 juniori,iar Unirea incearca sa se descurce doar cu ce are pe plan local.Daca erau mai multi bani la club,stai tu linistit ca poate aduceau si alti juniori din alte parti,dar nu vine niciun junior la Slobozia pe saracia actuala de la club,juniorii foarte talentati merg la echipele de liga 2,sau chiar in prima liga.
Apoi,uitati-va la lotul Unirii cat de subtire este,daca  au lipsit 3-4 piese de baza,imediat s-a vazut.
Cam astia sunt jucatorii pe care ii avem,sa-i sustinem cum putem.Deocamadata este doar etapa 3,mai au timp sa revina.Cheia promovarii este la ei,daca bat la Viitorul se redreseaza.
Suproter:
(22 Septembrie 2016, 11:54)
Culeg roadele muncii depuse, domnii ce se ocupa de destinele echipei. 
unu din galerie:
(22 Septembrie 2016, 07:02)
orasul asta nu merita prea mult fotbal , nu merita galerie la fotbal , nu merita mai nimic , primeste atat cat merita si cat interes arata . . .pentru aia 100-200 de insi care inca mai vin la meciuri . . .restul unde sunt ? stie cineva ca petrolul in liga 5 are 5-6 mii de fani pe meci ? sau otelul sau poli ? noi nu suntem macar 500 in liga 3 , si pentru aia care vin,sa ma arate orice prost cu degetul ca ma plateste primaria sa cant ? hahah , si apropo nu va faceti iluzii ca echipa poate promova anul asta  . . .sanatate tuturor
Suporter:
(21 Septembrie 2016, 23:24)
Ce va vaitati Unirea Slobozia , n-aveti atacant pe Khalil ? Nu-i copilul de suflet al domnului Ionescu ? Domnul manager Lemnaru nu si-a bagat fiul in teren la meciul asta? Multa sanatate domnului Prepelita ! 
Messi:
(21 Septembrie 2016, 12:24)
Ziceti mersi ca mai avem echipa...Ca dragii nostri consilieri respinsesera finantarea....cum de s-or fi razgandit?
pro si contra:
(21 Septembrie 2016, 12:15)
Asta cu galeria e doar asa de paravan ! Ne lipsesc multe altele ...
haidehaide:
(21 Septembrie 2016, 00:33)
Ne lipsesc foarte mult si inimosii baieti din galerie nu numai atacantii,clarviziunea si daruirea in joc...

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Miercuri 24 Iun 2026
290 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 11 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10831, fiind înregistrate 3 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

11 August 2021, 16:10
(1860 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 4 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 10 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10828, fiind înregistrate 4 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

10 August 2021, 16:35
(2130 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bărbat înecat în Lacul Iezer

Slobozia: Bărbat înecat în Lacul Iezer

Marți, 10 august a.c., două echipaje din cadrul Gărzii de intervenție Slobozia au intervenit cu o ambulanță SMURD și o barcă pentru recuperarea unui cadavru care plutea pe apă. Acesta a fost scos la mal ...[citește_toată_știrea]

10 August 2021, 13:20
(2337 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Giurgeni

Accident la Giurgeni

Marți dimineața, 10 august a.c., în jurul orei 7,00, două echipaje de pompieri din Țăndărei au intervenit cu o descarcerare și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în comuna Giurgeni. În eveniment ...[citește_toată_știrea]

10 August 2021, 12:30
(2250 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni accident


Apartament în flăcări la Slobozia

Luni, 9 august a.c., în jurul orelor 16,00, pompierii din Slobozia au intervenit pentru stingerea unui incendiu izbucnit într-un apartament situat la ultimul nivel al unui bloc cu 4 etaje din municipiul ...[citește_toată_știrea]

10 August 2021, 12:20
(2989 vizualizări - 1 comentariu)


Incendii de vegetație uscată la Fetești și Movilița

Luni, 9 august a.c., în jurul orelor 13,00, pompierii din cadrul Stației Fetești au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată produs pe raza municipiului Fetești. ...[citește_toată_știrea]

10 August 2021, 12:15
(2486 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 nou caz de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 9 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10824, fiind înregistrat 1 nou caz de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

9 August 2021, 17:20
(2869 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 8 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10823, fiind înregistrate 2 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

8 August 2021, 16:40
(1671 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 7 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10821, fiind înregistrate 2 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

7 August 2021, 16:55
(2296 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric!

În perioada 9-13 august 2021, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări se vor desfășura în localitățile ...[citește_toată_știrea]

6 August 2021, 18:10
(5542 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 6 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10819, fiind înregistrate 2 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

6 August 2021, 16:15
(1788 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de solicitare a ajutorului de stat pentru susținerea activității crescătorilor din sectorul bovin

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește fermierilor că, până la data de 10 august 2021 inclusiv, pot depune cereri de solicitare a ajutorului de stat pentru susținerea activității ...[citește_toată_știrea]

6 August 2021, 15:10
(7258 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență

Ca urmare a avertizărilor meteorologice de Cod Portocaliu pentru județele Constanța, Călărași, Ialomița și Prahova, emise de Administrația Națională de Meteorologie, manifestate prin averse ...[citește_toată_știrea]

6 August 2021, 14:50
(3305 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Portocaliu de instabilitate atmosferică

Ialomița: Cod Portocaliu de instabilitate atmosferică

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod Portocaliu de instabilitate atmosferică pentru 9 județe din țară, printre care și Ialomița. Avertizarea este valabilă până ...[citește_toată_știrea]

6 August 2021, 14:15
(2615 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier produs pe DN1D, în comuna Bărbulești

Accident rutier produs pe DN1D, în comuna Bărbulești

Pompierii din Urziceni au fost solicitați să intervină vineri, 6 august a.c., cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier în care au fost implicate două autoturisme ...[citește_toată_știrea]

6 August 2021, 12:10
(2817 vizualizări - 2 comentarii)


Jumătate din Ialomița, sub Cod Portocaliu de vijelii puternice, grindină și averse torențiale

Jumătate din Ialomița, sub Cod Portocaliu de vijelii puternice, grindină și averse torențiale

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, jumătate din județul Ialomița va fi sub incidența unui Cod Portocaliu de vijelii puternice, grindină de medii și mari dimensiuni și averse torențiale. ...[citește_toată_știrea]

5 August 2021, 19:10
(5129 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Mandat de executare a pedepsei, pus în aplicare de polițiști

Polițiștii din Ion Roată au desfășurat o acțiune privind identificarea persoanelor care se sustrag de la executarea pedepselor privative de libertate. Cu această ocazie a fost identificat un bărbat, de ...[citește_toată_știrea]

5 August 2021, 17:45
(5965 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorhe Doja: La volan, fără permis de conducere

Un tânăr de 27 de ani, domiciliat în Slobozia, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost prins la volan fără permis de conducere. În ziua miercuri, 4 august a.c., acesta a fost oprit pentru un control de ...[citește_toată_știrea]

5 August 2021, 17:40
(1914 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Acordare plăți în avans-Campania 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, începând cu data de 18 octombrie 2021, va demara Campania de plată în avans pentru fermierii care au depus Cereri unice de plată ...[citește_toată_știrea]

5 August 2021, 16:35
(2460 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 4 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 5 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10817, fiind înregistrate 4 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

5 August 2021, 16:20
(2426 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 3 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 4 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10813, fiind înregistrate 3 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

4 August 2021, 17:35
(2188 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: La furat de lemne

În cursul zilei de marți, 3 august a.c., polițiști din cadrul Secției Rurale Coșereni au depistat, în flagrant, pe raza localității Bărcănești, doi bărbați, în vârstă de 44 și 54 de ani, din Bărcănești ...[citește_toată_știrea]

4 August 2021, 17:25
(3091 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,41%, rata șomajului în iunie 2021

La sfârșitul lunii iunie 2021, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4133 șomeri (din care 1835 femei), rata șomajului fiind de 4,41%, cu 0,07 puncte ...[citește_toată_știrea]

4 August 2021, 14:35
(1488 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Bărbat posibil înecat în râul Ialomița

Intervenție a pompierilor din Urziceni, pe maul râului Ialomița, în zona localității Manasia, în ziua de marți, 3 august 2021. Aceștia intervin în cazul unui bărbat posibil înecat în apele Ialomiței. Se ...[citește_toată_știrea]

3 August 2021, 19:40
(3711 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Doi morți în urma unui accident rutier

Coșereni: Doi morți în urma unui accident rutier

Grav accident rutier petrecut în după-amiaza zilei de marți, 3 august a.c., în zona localității Coșereni. Doi oameni au murit pe loc după ce o mașină s-a lovit puternic de un autocamion. De asemenea, una ...[citește_toată_știrea]

3 August 2021, 19:30
(2394 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 7 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 3 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10810, fiind înregistrate 7 noi cazuri de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

3 August 2021, 16:35
(3160 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 6 agust 2021-termen limită pentru depunerea Formularului 092

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție intracomunitară ...[citește_toată_știrea]

2 August 2021, 18:10
(1785 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 nou caz de COVID-19 în Ialomița

Luni, 2 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10803, fiind înregistrat 1 nou caz de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

2 August 2021, 17:05
(2714 vizualizări - 0 comentarii)


Proiecte edilitare, finanțate prin Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița

Luni, 2 august a.c., în foaierul Sălii «Europa» a Consiliului Județean Ialomița, au fost semnate contractele de finanțare pentru 6 proiecte de utilitate publică, desfășurate prin Planul Județean de Dezvoltare ...[citește_toată_știrea]

2 August 2021, 14:40
(4434 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune comună a polițiștilor din Ialomița, Ilfov și Călărași pe linie rutieră

Luni, 2 august 2021, în intervalul orar 07,00-09,00, polițiștii cu atribuții pe linie rutieră din Ialomița, Ilfov și Călărași, sub coordonarea Direcției Rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliției ...[citește_toată_știrea]

2 August 2021, 14:10
(4890 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...