Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Atac opac

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Astra II Giurgiu 0-1

Atac opac

Unirea Slobozia se află într-o perioadă a căutărilor, iar conducerea tehnică pare să bîjbîie după un atacant pentru a-și desăvîrși construcția. Nu l-a găsit la meciul cu satelitul campioanei Astra, disputat sîmbătă, 17 septembrie 2016, și continuă să surprindă discrepanța dintre meciurile amicale și cele oficiale în privința randamentului acestui compartiment. În meciul cu Astra II, Unirea a fost învinsă din fașă, iar scuzele pentru această înfrîngere sînt relativ subțiri. Absențele din varii motive ale lui Toma, Drăguț sau Teodorescu nu pot constitui o justificare. Nici lipsa de experiență a echipei noastre. Adversara Unirii a venit la Slobozia cu un lot de 18 jucători, cel mai vîrstnic dintre ei fiind Cristian Cioran, 24 de ani. La randamentul scăzut al echipei o contribuție ar fi putut avea absența de pe bancă a antrenorului Ion Ionescu, suspendat după ce a fulgerat la Tunari în direcția arbitrilor. Aceasta însă nu poate constitui o acuză pentru «principalul de conjunctură» Enache Costea, cel care și-a îmboldit cît a putut elevii spre o evoluție cît mai bună. Referitor la Costea, acel «Hai, băieți, ne trezim și noi?!» strigat către uniriști în minutul 25 spune multe despre evoluția acestora. Galben-albaștrii au rămas în amorțire după fluierul de start, ceea ce a permis jucătorului Astrei, Mădălin Răileanu să perforeze încă din minutul 3 plasa porții lui Cristică. A urmat o lungă perioadă de uluială, cînd jucătorii noștri s-au străduit în zadar să găsească drumul spre poartă în pădurea de tricouri albe a oaspeților. «I-a numărat cineva pe ăștia de la Astra? Pentru că par vreo 15-16...» spunea un mucalit din tribună. Abia în ultimele 25 de minute Unirea pune probleme serioase la poarta lui Nedelcovici. Macare ratează țința în două rînduri, iar tînărul Săvescu face ca mingea să pupe bara în minutul 87. Unirea a avut totuși și plusuri, iar aici îl putem remarca pe Mihai Adăscăliței, cel care a surprins plăcut prin ruperile de ritm și centrările pe care le-a oferit, și căruia, în minutul 76, i-a fost refuzat un penalty. Și tot la plusuri se încadrează și portarul Iosif Cristică, a cărui intervenție excelentă la șutul lui Valentin Gheorghe a limitat proporțiile înfrîngerii. Astfel, echipa antrenată de eroul Rapidului de la Donețk, Marius Măldărășanu, învinge Unirea cu 1-0. Echipa noastră se prăbușește pe locul 6, dar este abia începutul campionatului și ierarhia este foarte strînsă. Totuși, dacă vrem să fim la final cel puțin pe podium, nu ne mai putem permite luxul de a pierde puncte în acest mod. Iar cei care trebuie să-și revină primii sînt atacanții!
Unirea a evoluat în următoarea formulă: Cristică-Călin, Topor, Soare, Bucurică-Macare, Adăscăliței-Dumitru (Marin, ’22), Răduca, Gherasim-Khalil (Năstase, ’46) (Săvescu, ’68)

Au părăsit și Cupa
Tabloul principal al Cupei României rămîne pentru încă un an doar un vis pentru Unirea Slobozia. În cadrul acestei competiții, echipa noastră a evoluat la mijlocul săptămînii trecute contra divizionarei secunde CS Afumați. După o primă repriză plictisitoare, a urmat o a doua în care Unirea a fost superioară adversarei. Khalil și Răduca în două rînduri au ratat ocazii mari de gol care, în cele din urmă, conform clișeului, s-au răzbunat. Jucătorul împrumutat de Afumați de la Dinamo, Valentin Costache, a împins în poartă (’87) balonul centrat de pe dreapta la o fază care i-a prins nepregătiți pe apărătorii slobozeni. Așa s-a scris istoria acestui meci și a participării echipei noastre în Cupa României, în sezonul 2016-2017. Cu Ion Ionescu pe bancă, Unirea va juca sîmbătă, 24 septembrie 2016, în deplasare, contra Viitorului 2 Constanța.

20 Septembrie 2016, 20:05 (6066 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!
Unirea Slobozia și-a găsit antrenor cu licență PRO în Liga 2: Ilie Poenaru!
Unirea Slobozia își caută antrenor. Teja, Poenaru sau...?
Binemeritat loc 3 la final de play-out
Victorie zdrobitoare în deplasare

Comentariile cititorilor:


haidehaide:
(24 Septembrie 2016, 22:26)
viitorul II-Unirea 3-0!suntem pe antepenultimul loc in clasament...
gore:
(23 Septembrie 2016, 21:34)
Pana cand e finatata echipa? Te pomenesti ca din retur ne uitam pe dolce la dunarea calarasi...Ionascule, doar nu crezi ca scapi dupa ce ai aruncat milioane pe o apa nepotabila, (incapabilule, ar trebui sa fii cuzat de genocid!!!), daca urli sa nu se mai sustina Unirea!
Fost jucator:
(23 Septembrie 2016, 13:12)
Nu mai comparați situația cu cea care am promovat in liga a 2 ,atunci era un lot valoros si alte condiții financiare mult mai bune,acum baietii nici nu joaca pe prime de joc si nici salariile nu sunt unele cu pretenții pentru promovare asa ca eu cred ca sunt pretenții mari si bani putini pentru ce se vrea, dar asa este la Slobozia lumea sa învățat cu rezultate ca atunci cand băteam Rapidul pe unde il prindeam si care rapid ?acela care avea in componenta numai jucatori de liga 1 si antrenor Vio moldovan,asta asa pentru cei ce va dați cu părerea pe aici dar nu știți dedesubturile echipei..
pt olaffson:
(23 Septembrie 2016, 11:10)
Juniorii cu pile joacă!!!!!! Restul viseaza sa intre in grațiile celor care fac echipa.
unu care stie:
(23 Septembrie 2016, 00:32)
Ilie, te cunosti de la o posta cand scrii pe aici!
pro si contra:
(22 Septembrie 2016, 18:14)
Eu zic ca acum cu noii oameni din conducere avem ceva sperante ! Sunt tineri,au experienta fotbalistica si idei bune pentru viitor ! Cuvantul de ordine este acum RABDARE
Olaffson:
(22 Septembrie 2016, 15:36)
@suporter
Omule,inainte de a comenta priveste situatia in ansamblu si invata regulamentul,nu sariti imediat cu gura .In primul rand au intrat pe teren cei numiti de tine fiindca ei sunt juniorii nostri la nivel local,si pentru ca regulamentul FRF iti impune sa joci cu 3 juniori,iar Unirea incearca sa se descurce doar cu ce are pe plan local.Daca erau mai multi bani la club,stai tu linistit ca poate aduceau si alti juniori din alte parti,dar nu vine niciun junior la Slobozia pe saracia actuala de la club,juniorii foarte talentati merg la echipele de liga 2,sau chiar in prima liga.
Apoi,uitati-va la lotul Unirii cat de subtire este,daca  au lipsit 3-4 piese de baza,imediat s-a vazut.
Cam astia sunt jucatorii pe care ii avem,sa-i sustinem cum putem.Deocamadata este doar etapa 3,mai au timp sa revina.Cheia promovarii este la ei,daca bat la Viitorul se redreseaza.
Suproter:
(22 Septembrie 2016, 11:54)
Culeg roadele muncii depuse, domnii ce se ocupa de destinele echipei. 
unu din galerie:
(22 Septembrie 2016, 07:02)
orasul asta nu merita prea mult fotbal , nu merita galerie la fotbal , nu merita mai nimic , primeste atat cat merita si cat interes arata . . .pentru aia 100-200 de insi care inca mai vin la meciuri . . .restul unde sunt ? stie cineva ca petrolul in liga 5 are 5-6 mii de fani pe meci ? sau otelul sau poli ? noi nu suntem macar 500 in liga 3 , si pentru aia care vin,sa ma arate orice prost cu degetul ca ma plateste primaria sa cant ? hahah , si apropo nu va faceti iluzii ca echipa poate promova anul asta  . . .sanatate tuturor
Suporter:
(21 Septembrie 2016, 23:24)
Ce va vaitati Unirea Slobozia , n-aveti atacant pe Khalil ? Nu-i copilul de suflet al domnului Ionescu ? Domnul manager Lemnaru nu si-a bagat fiul in teren la meciul asta? Multa sanatate domnului Prepelita ! 
Messi:
(21 Septembrie 2016, 12:24)
Ziceti mersi ca mai avem echipa...Ca dragii nostri consilieri respinsesera finantarea....cum de s-or fi razgandit?
pro si contra:
(21 Septembrie 2016, 12:15)
Asta cu galeria e doar asa de paravan ! Ne lipsesc multe altele ...
haidehaide:
(21 Septembrie 2016, 00:33)
Ne lipsesc foarte mult si inimosii baieti din galerie nu numai atacantii,clarviziunea si daruirea in joc...

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Vineri 26 Iun 2026
263 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

ITM Ialomița: Campanie națională de prevenire

Inspecția Muncii pregătește o campanie națională de conștientizare care urmărește informarea, prevenirea și nu sancționarea angajatorilor. Astfel, în perioada 4 decembrie 2017-31 ianuarie 2018, Inspecția ...[citește_toată_știrea]

30 Noiembrie 2017, 10:05
(6514 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Bătrână înșelată în curtea locuinței. I s-au «descântat» bijuteriile!

O femeie de 83 de ani, din Fetești, a fost înșelată de o persoană necunoscută, care i-a «descântat» bijuterii în valoare de 1000 de lei. Fapta a fost sesizată Poliției Fetești, luni, 27 noiembrie 2017, ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:35
(10737 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfârșitul lunii octombrie 2017, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6202 șomeri, din care 899 șomeri indemnizați, respectiv 5303 șomeri ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:25
(4275 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Fetești

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, în noaptea de duminică spre luni, 26/27 noiembrie 2017, polițiștii feteșteni au organizat și desfășurat ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 18:10
(4989 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Pentru a veni în sprijinul semenilor noștri aflați în suferință, luni, 27 noiembrie 2017, în intervalul orar 8,00-12,00, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a continuat acest ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 17:55
(4642 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Costică Acsinte din casele noastre»

Consiliul Județean Ialomița și Asociația Culturală «Atelierele Albe», prin Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea», au vernisat expoziția «Costică Acsinte din casele noastre». Expozița este un proiect al ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2017, 10:55
(3908 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Țăndărei. Femeie acroșată de un autoturism!

Poliția a fost sesizată vineri, 24 noiembrie a.c., cu privire la faptul că pe raza orașului Țăndărei s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce o tânără, de 29 de ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2017, 11:55
(4567 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor

Vineri, 24 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat activități specifice în locurile și zonele de interes operativ de pe raza județului, pentru prevenirea faptelor antisociale și pentru menținerea ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2017, 10:50
(3077 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Ziua Internațională Împotriva Violenței Asupra Femeii»

Ziua de 25 noiembrie reprezintă, la nivel internațional, «Ziua Internațională Împotriva Violenței Asupra Femeii». Cu această ocazie, polițiștii ialomițeni vor desfășura activități ce au ca scop conștientizarea ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2017, 18:20
(4587 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Beat la volan

Un bărbat de 51 de ani, din Țăndărei, a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși consumase anterior băuturi alcoolice. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2017, 18:10
(4290 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor la Fetești

Joi, 23 noiembrie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat activități specifice în locurile și zonele de interes operativ de pe raza de competență, pentru prevenirea faptelor antisociale și pentru menținerea ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2017, 17:55
(3979 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Săptămâna legumelor și a fructelor donate»

În perioada 13-23 noiembrie 2017, Protopopiatul Slobozia a desfășurat Campania «Săptămâna legumelor și a fructelor donate». Scopul acestei activități a fost de a sensibiliza elevii și cadrele didactice ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2017, 15:45
(5894 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Miloșești. «Șoferul» fără permis și beat la volan, a intrat cu mașina în pom!

Miercuri, 22 noiembrie a.c., în jurul orei 17,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în localitatea Miloșești s-a produs un accident rutier soldat cu pagube materiale. Astfel, polițiștii ajunși ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 18:15
(5144 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Arestată pentru «trafic de minori» și «pornografie infantilă»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 17:10
(5982 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție, se opresc gazele!

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Distrigaz Sud Rețele ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 16:35
(4433 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Urziceni și Bărbulești

Razie de amploare la Urziceni și Bărbulești

Polițiștii ialomițeni au organizat miercuri, 22 noiembrie a.c., acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță publică pe raza municipiului Urziceni și a localității Bărbulești, fiind angrenați aproape ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 16:25
(5216 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni de prevenire a delincvenței juvenile și a victimizării minorilor

Miercuri, 22 noiembrie a.c., polițiștii au fost alături de copii și adolescenți, pentru a le transmite sfaturi și recomandări utile pentru prevenirea evenimentelor neplăcute. Astfel, polițiștii Compartimentului ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 15:30
(4425 vizualizări - 0 comentarii)


Prevederi noi în condițiile de admitere și recrutare în cadrul structurilor Inspectoratului General pentru Situații de Urgență

Miercuri, 22 noiembrie a.c., au fost publicate în Monitorul Oficial normele cu privire la introducerea traseului aplicativ pentru proba de verificare a aptitudinilor fizice la concursurile de admitere în ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 15:20
(8580 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu de cooperare la Fabrica de Ulei din Slobozia

Deflagrații, incendii și victime surprinse de suflul exploziilor. Acestea au fost scenariile care au fost puse în practică în cadrul unui exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren, pe amplasamentul ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 13:40
(9190 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ISU Ialomița


ITM Ialomița: Negocierea contractului colectiv de muncă

În data de 16 noiembrie 2017 a fost publicată în Monitorul Oficial nr. 902, Ordonanța de Urgență nr. 82, din 8 noiembrie 2017, pentru modificarea și completarea unor acte normative. Având în vedere că legislația ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 12:20
(5061 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: Arestat pentru «infracțiuni la regimul circulației pe drumurile publice»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 11:35
(9504 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cocora arestare


AJFP Ialomița: Termen scadent la impozitul pentru închirierea camerelor în scop turistic

Luni, 27 noiembrie 2017, proprietarii care închiriază camere în locuințe proprietate personală, cu o capacitate de cazare în scop turistic cuprinsă între 1 și 5 camere, trebuie să plătească cea de-a doua ...[citește_toată_știrea]

23 Noiembrie 2017, 11:05
(5728 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

Subscrisa
ASOCIAȚIA HANDBAL CLUB
MUNICIPAL SLOBOZIA
,
cu sediul social în loc. Slobozia,
str. Aleea Stadionului , nr. 1 ,
jud. Ialomița, CIF 37555418,
prin prezenta își manifestă disponibilitatea
de a colabora cu voluntari,
în temeiul Legii nr. 78/2014

23 Noiembrie 2017, 10:20


IPJ Ialomița: Polițiștii au acționat «în cascadă» pe DN21

5  permise de conducere au fost reținute și 33 de sancțiuni au fost aplicate în urma unei acțiuni naționale de 3 zile desfășurate pentru creșterea siguranței rutiere. Astfel, în perioada 17-19 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 18:25
(4154 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița

În conformitate cu prevederile Programului acțiunilor de supraveghere, prevenire și control, în perioada 02.10-17.11. 2017, consilierii din cadrul DSVSA Ialomița au efectuat 79 controale în unități ce desfășoară ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 16:20
(5279 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Reținut pentru «contrabandă cu țigări»

IPJ Ialomița: Reținut pentru «contrabandă cu țigări»

Un bărbat de 42 de ani din Constanța a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii din Fetești, după ce asupra lui s-au găsit 13500 de pachete cu țigări contrafăcute. Pachetele nu erau timbrate și imitau ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 16:05
(4946 vizualizări - 0 comentarii)


Locuri de muncă sezonieră în agricultură-Portugalia

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, prin serviciul de ocupare EURES România, oferă 330 locuri de muncă vacante în Portugalia pentru munca sezonieră în agricultură la recoltarea zmeurei ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 13:55
(7954 vizualizări - 0 comentarii)


Misiune și filantropie în prag de iarnă la Urziceni

În urma colaborării dintre Parohia «Sfinții Împărați Constantin și Elena» și Școala Gimnazială «Ion Heliade Rădulescu» din Urziceni s-a născut un nou proiect în toamna acestui an. La inițiativa doamnei ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2017, 10:05
(4195 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Bonă cu dosar penal

O tânără de 30 de ani din localitatea Săveni, care avea în grijă 3 bebeluși ai unor familii de romi din Țăndărei, s-a ales cu dosar penal pentru «rele tratamente aplicate minorilor». Potrivit anchetei, ...[citește_toată_știrea]

20 Noiembrie 2017, 11:35
(4971 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 35000 de lei

Sâmbătă, 18 noiembrie 2017, în cadrul activităților desfășurate, polițiștii au aplicat peste 100 de sancțiuni contravenționale, în valoare de peste 35000 de lei. Astfel, au fost verificate 18 localuri publice ...[citește_toată_știrea]

19 Noiembrie 2017, 15:05
(3879 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...