Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Atac opac

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Astra II Giurgiu 0-1

Atac opac

Unirea Slobozia se află într-o perioadă a căutărilor, iar conducerea tehnică pare să bîjbîie după un atacant pentru a-și desăvîrși construcția. Nu l-a găsit la meciul cu satelitul campioanei Astra, disputat sîmbătă, 17 septembrie 2016, și continuă să surprindă discrepanța dintre meciurile amicale și cele oficiale în privința randamentului acestui compartiment. În meciul cu Astra II, Unirea a fost învinsă din fașă, iar scuzele pentru această înfrîngere sînt relativ subțiri. Absențele din varii motive ale lui Toma, Drăguț sau Teodorescu nu pot constitui o justificare. Nici lipsa de experiență a echipei noastre. Adversara Unirii a venit la Slobozia cu un lot de 18 jucători, cel mai vîrstnic dintre ei fiind Cristian Cioran, 24 de ani. La randamentul scăzut al echipei o contribuție ar fi putut avea absența de pe bancă a antrenorului Ion Ionescu, suspendat după ce a fulgerat la Tunari în direcția arbitrilor. Aceasta însă nu poate constitui o acuză pentru «principalul de conjunctură» Enache Costea, cel care și-a îmboldit cît a putut elevii spre o evoluție cît mai bună. Referitor la Costea, acel «Hai, băieți, ne trezim și noi?!» strigat către uniriști în minutul 25 spune multe despre evoluția acestora. Galben-albaștrii au rămas în amorțire după fluierul de start, ceea ce a permis jucătorului Astrei, Mădălin Răileanu să perforeze încă din minutul 3 plasa porții lui Cristică. A urmat o lungă perioadă de uluială, cînd jucătorii noștri s-au străduit în zadar să găsească drumul spre poartă în pădurea de tricouri albe a oaspeților. «I-a numărat cineva pe ăștia de la Astra? Pentru că par vreo 15-16...» spunea un mucalit din tribună. Abia în ultimele 25 de minute Unirea pune probleme serioase la poarta lui Nedelcovici. Macare ratează țința în două rînduri, iar tînărul Săvescu face ca mingea să pupe bara în minutul 87. Unirea a avut totuși și plusuri, iar aici îl putem remarca pe Mihai Adăscăliței, cel care a surprins plăcut prin ruperile de ritm și centrările pe care le-a oferit, și căruia, în minutul 76, i-a fost refuzat un penalty. Și tot la plusuri se încadrează și portarul Iosif Cristică, a cărui intervenție excelentă la șutul lui Valentin Gheorghe a limitat proporțiile înfrîngerii. Astfel, echipa antrenată de eroul Rapidului de la Donețk, Marius Măldărășanu, învinge Unirea cu 1-0. Echipa noastră se prăbușește pe locul 6, dar este abia începutul campionatului și ierarhia este foarte strînsă. Totuși, dacă vrem să fim la final cel puțin pe podium, nu ne mai putem permite luxul de a pierde puncte în acest mod. Iar cei care trebuie să-și revină primii sînt atacanții!
Unirea a evoluat în următoarea formulă: Cristică-Călin, Topor, Soare, Bucurică-Macare, Adăscăliței-Dumitru (Marin, ’22), Răduca, Gherasim-Khalil (Năstase, ’46) (Săvescu, ’68)

Au părăsit și Cupa
Tabloul principal al Cupei României rămîne pentru încă un an doar un vis pentru Unirea Slobozia. În cadrul acestei competiții, echipa noastră a evoluat la mijlocul săptămînii trecute contra divizionarei secunde CS Afumați. După o primă repriză plictisitoare, a urmat o a doua în care Unirea a fost superioară adversarei. Khalil și Răduca în două rînduri au ratat ocazii mari de gol care, în cele din urmă, conform clișeului, s-au răzbunat. Jucătorul împrumutat de Afumați de la Dinamo, Valentin Costache, a împins în poartă (’87) balonul centrat de pe dreapta la o fază care i-a prins nepregătiți pe apărătorii slobozeni. Așa s-a scris istoria acestui meci și a participării echipei noastre în Cupa României, în sezonul 2016-2017. Cu Ion Ionescu pe bancă, Unirea va juca sîmbătă, 24 septembrie 2016, în deplasare, contra Viitorului 2 Constanța.

20 Septembrie 2016, 20:05 (5904 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!
Unirea Slobozia și-a găsit antrenor cu licență PRO în Liga 2: Ilie Poenaru!
Unirea Slobozia își caută antrenor. Teja, Poenaru sau...?
Binemeritat loc 3 la final de play-out
Victorie zdrobitoare în deplasare

Comentariile cititorilor:


haidehaide:
(24 Septembrie 2016, 22:26)
viitorul II-Unirea 3-0!suntem pe antepenultimul loc in clasament...
gore:
(23 Septembrie 2016, 21:34)
Pana cand e finatata echipa? Te pomenesti ca din retur ne uitam pe dolce la dunarea calarasi...Ionascule, doar nu crezi ca scapi dupa ce ai aruncat milioane pe o apa nepotabila, (incapabilule, ar trebui sa fii cuzat de genocid!!!), daca urli sa nu se mai sustina Unirea!
Fost jucator:
(23 Septembrie 2016, 13:12)
Nu mai comparați situația cu cea care am promovat in liga a 2 ,atunci era un lot valoros si alte condiții financiare mult mai bune,acum baietii nici nu joaca pe prime de joc si nici salariile nu sunt unele cu pretenții pentru promovare asa ca eu cred ca sunt pretenții mari si bani putini pentru ce se vrea, dar asa este la Slobozia lumea sa învățat cu rezultate ca atunci cand băteam Rapidul pe unde il prindeam si care rapid ?acela care avea in componenta numai jucatori de liga 1 si antrenor Vio moldovan,asta asa pentru cei ce va dați cu părerea pe aici dar nu știți dedesubturile echipei..
pt olaffson:
(23 Septembrie 2016, 11:10)
Juniorii cu pile joacă!!!!!! Restul viseaza sa intre in grațiile celor care fac echipa.
unu care stie:
(23 Septembrie 2016, 00:32)
Ilie, te cunosti de la o posta cand scrii pe aici!
pro si contra:
(22 Septembrie 2016, 18:14)
Eu zic ca acum cu noii oameni din conducere avem ceva sperante ! Sunt tineri,au experienta fotbalistica si idei bune pentru viitor ! Cuvantul de ordine este acum RABDARE
Olaffson:
(22 Septembrie 2016, 15:36)
@suporter
Omule,inainte de a comenta priveste situatia in ansamblu si invata regulamentul,nu sariti imediat cu gura .In primul rand au intrat pe teren cei numiti de tine fiindca ei sunt juniorii nostri la nivel local,si pentru ca regulamentul FRF iti impune sa joci cu 3 juniori,iar Unirea incearca sa se descurce doar cu ce are pe plan local.Daca erau mai multi bani la club,stai tu linistit ca poate aduceau si alti juniori din alte parti,dar nu vine niciun junior la Slobozia pe saracia actuala de la club,juniorii foarte talentati merg la echipele de liga 2,sau chiar in prima liga.
Apoi,uitati-va la lotul Unirii cat de subtire este,daca  au lipsit 3-4 piese de baza,imediat s-a vazut.
Cam astia sunt jucatorii pe care ii avem,sa-i sustinem cum putem.Deocamadata este doar etapa 3,mai au timp sa revina.Cheia promovarii este la ei,daca bat la Viitorul se redreseaza.
Suproter:
(22 Septembrie 2016, 11:54)
Culeg roadele muncii depuse, domnii ce se ocupa de destinele echipei. 
unu din galerie:
(22 Septembrie 2016, 07:02)
orasul asta nu merita prea mult fotbal , nu merita galerie la fotbal , nu merita mai nimic , primeste atat cat merita si cat interes arata . . .pentru aia 100-200 de insi care inca mai vin la meciuri . . .restul unde sunt ? stie cineva ca petrolul in liga 5 are 5-6 mii de fani pe meci ? sau otelul sau poli ? noi nu suntem macar 500 in liga 3 , si pentru aia care vin,sa ma arate orice prost cu degetul ca ma plateste primaria sa cant ? hahah , si apropo nu va faceti iluzii ca echipa poate promova anul asta  . . .sanatate tuturor
Suporter:
(21 Septembrie 2016, 23:24)
Ce va vaitati Unirea Slobozia , n-aveti atacant pe Khalil ? Nu-i copilul de suflet al domnului Ionescu ? Domnul manager Lemnaru nu si-a bagat fiul in teren la meciul asta? Multa sanatate domnului Prepelita ! 
Messi:
(21 Septembrie 2016, 12:24)
Ziceti mersi ca mai avem echipa...Ca dragii nostri consilieri respinsesera finantarea....cum de s-or fi razgandit?
pro si contra:
(21 Septembrie 2016, 12:15)
Asta cu galeria e doar asa de paravan ! Ne lipsesc multe altele ...
haidehaide:
(21 Septembrie 2016, 00:33)
Ne lipsesc foarte mult si inimosii baieti din galerie nu numai atacantii,clarviziunea si daruirea in joc...

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Miercuri 24 Iun 2026
353 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urziceni: A găsit o borsetă cu 20000 lei într-o benzinărie și a predat-o la Poliție!

Poliția Urziceni a fost sesizată sîmbătă, 14 aprilie a.c., de către un bărbat de 42 ani, din Tîrgoviște, despre faptul că în timp ce se afla în incinta unei benzinării de pe raza municipiului i-a fost sustrasă ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:44
(10597 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Prins la furat din supermarket

Agentul de pază din cadrul unui supermarket din Fetești a sesizat telefonic ofițerului de serviciu al Poliției luni, 16 aprilie a.c., faptul că un bărbat a sustras din incinta unității mai multe produse ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:41
(9182 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferița de 21 ani a pierdut controlul volanului și s-a izbit de un parapet!

Vineri, 13 aprilie a.c., în jurul orei 12,00, pe DJ 212 s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a trei persoane. Din cercetări s-a stabilit că în timp ce o tînără, de 21 ani, din comuna ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:40
(9210 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Un copil de 12 ani a furat o bicicletă din curtea unui consătean

Un bărbat de 42 ani, din comuna Jilavele, a sesizat Poliția vineri, 13 aprilie a.c., cu privire la faptul că persoane necunoscute au pătruns în curtea locuinței sale și au furat o bicicletă. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:38
(8986 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 85 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 17 aprilie 2012, sînt disponibile 85 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:29
(8361 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Prinși la furat sucuri și băuturi alcoolice din magazia unei firme

Poliția Țăndărei a fost sesizată sîmbătă, 15 aprilie a.c., de către administratorul unei societăți comerciale situată pe raza orașului, cu privire la faptul că agentul de pază a surprins mai mulți tineri ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:27
(10031 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei furt


DGFP Ialomița: 25 aprilie 2012, termen limită pentru depunerea declarațiilor

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că pînă miercuri, 25 aprilie 2012, trebuie să depună la administrațiile financiare teritoriale următoarele declarații aferente lunii ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:25
(9108 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Procesiunea aducerii Sfintei Icoane Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului, asigurată de jandarmi

Peste 50 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, în perioada 18-24 aprilie 2012, măsurile de ordine ce se vor impune la manifestare religioasă de mare importanță ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 12:55
(10319 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Alexeni și Valea Măcrișului

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, dormitorul locuinței unui cetățean din localitatea Alexeni a fost cuprins de flăcări. La fața locului s-au deplasat pompierii de la Secția Urziceni ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 12:40
(9797 vizualizări - 0 comentarii)


46 de intervenții SMURD în primele zile de la inaugurarea unităților mobile de la Slobozia și Țăndărei

Solicitările au fost primite la dispeceratul Inspectoratului în intervalul 13.04.2012-17.04.2012 și au vizat urgențe medicale din cele mai diverse, de la traumatisme, la persoane aflate în stare de ebrietate ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 12:40
(11882 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Bătrînă de 78 ani, omorîtă de o căruță!

O femeie de 78 ani, din Căzănești, și-a pierdut viața după ce a fost lovită de o căruță. Astfel, în timp ce aceasta se deplasa pe strada Dispensarului din Căzănești, din curtea unui localnic în vîrstă de ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 10:22
(9606 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: O rudă i-a furat din curte!

Poliția a fost sesizată de către un bărbat de 67 ani, din Slobozia, despre faptul că în perioada februarie-martie 2012, persoane necunoscute i-au sustras mai multe bunuri de uz gospodăresc dintr-o anexă ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 10:15
(7291 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Căzănești furt


Slobozia: Pieton izbit de o mașină

În timp ce un bărbat, de 61 ani, din Slobozia, s-a angajat în traversarea DN21, la baza podului peste rîul Ialomița, prin loc nepermis și fără să se asigure, a fost acroșat de un autoturism condus de un ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 10:09
(8439 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ialomița: Autoturism furat din Spania, restituit proprietarului

Ialomița: Autoturism furat din Spania, restituit proprietarului

Un autoturism reclamat furat în luna septembrie 2011, a fost identificat și restituit proprietarului de drept de către polițiști. Urmare a corespondenței purtate cu Centrul de Cooperare Polițienească Internațională ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 09:41
(8565 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: I-a ghicit în palmă și i-a furat bijuteriile!

O femeie din Slobozia a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de înșelăciune. Victima a fost abordată de o persoană necunoscută, care a spus că îi poate ghici în palmă. Fapta a fost sesizată ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 09:16
(7138 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Fără premis, a intrat cu mașina într-un imobil!

Poliția Orașului Căzănești a fost sesizată cu privire la faptul că un autoturism a intrat direct într-un imobil. Din incident a rezultat vătămarea corporală a «șoferului», un localnic de 42 ani. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 09:10
(11040 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Lemne vîndute în Obor fără documente

În Oborul Municipal Slobozia a fost depistată o femeie de 62 ani, din comuna Sita Buzăului-Covasna, care vindea material lemnos fără a elibera factură fiscală ori bon fiscal. Cea în cauză a fost sancționată ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 09:04
(6610 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Autoturism furat din Italia, identificat și indisponibilizat de polițiști

Ialomița: Autoturism furat din Italia, identificat și indisponibilizat de polițiști

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto, în colaborare cu specialiști ai Registrului Auto Român Ialomița au organizat și executat o acțiune pentru ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 09:04
(9046 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan cu permisul suspendat

O patrulă de siguranță publică a oprit pentru control, pe DJ203E, la intersecția comunei Munteni Buzău cu orașul Căzănești, o autoutilitară condusă de un bărbat de 38 ani, din București. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 08:08
(8166 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Prins beat la volan

Un tînăr de 31 ani, din comuna Ograda, a fost depistat de către un echipaj rutier la volanul unui autoturism în timp ce se afla sub influența băuturilor alcoolice. Acesta a fost testat alcoolscop, rezultatul ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 08:07
(6531 vizualizări - 0 comentarii)


Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului, la Slobozia

În perioada 18 aprilie-24 aprilie 2012, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 13:31
(11698 vizualizări - 0 comentarii)


Patron constănțean cu firmă la Fetești, cercetat pentru evaziune fiscală

Un constănțean de 55 ani, patron al unei firme din Fetești, este cercetat de polițiștii feteșteni pentru că a prejudiciat bugetul statului cu suma de peste 194000 lei. El nu a virat către buget sumele reprezentînd ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 12:56
(5650 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Accident după ce a intrat în automobilul din față

În cursul zilei de marți, 10 aprilie a.c., un bărbat de 34 ani, din Slobozia, a fost implicat într-un accident rutier. Pentru că nu a respectat distanța regulamentară în mers, el s-a ciocnit de un alt autoturism ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 12:53
(8631 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia accident


Urziceni: Hoață de profesie, a încercat să scape de pușcărie

Polițiștii Biroului de Ivestigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au identificat pe străzile orașului, marți, 10 aprilie a.c., o femeie de 38 de ani pe numele căreia Judecătoria Sector 3 din București ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 12:52
(8320 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Săpa în curte și a descoperit un revolver din Al Doilea Război Mondial

Un bărbat de 47 de ani a făcut o descoperire mai puțin obișnuită. În timp ce săpa curtea surorii sale din localitatea Axintele, el a descoprit un revolver ce datează din perioada celui de-al Doilea Război ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 12:46
(9155 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Axintele revolver


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 57000 lei

Conducerea sub influența alcoolului, viteza excesivă, precum și neutilizarea centurii de siguranță au fost principalele abateri descoperite de polițiștii rutieri în perioada 6-9 aprilie a.c. Valoarea sancțiunilor ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 12:45
(5661 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 12:35
(6950 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: O baracă de lemn a căzut dintr-o căruță peste un bătrîn de 67 ani!

Un bătrîn de 67 ani din localitatea Siriu-Prahova, era să-și piardă viața, luni 9 aprilie a.c. Bătrînul a fost lovit de o baracă din lemn care era transportată de un căruțaș. În momentul în care s-a produs ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 11:02
(8400 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Valea Ciorii: Tînăr pus pe scandal, arestat

Polițiștii din Țăndărei au reținut luni, 9 aprilie a.c., un tînăr de 22 ani, din localitatea Valea Ciorii, după ce a băgat spaima în tot satul. El a fost acuzat de comiterea infracțiunilor de furt calificat ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 11:01
(8800 vizualizări - 3 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri de calificare pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița organizează pentru anul 2012 un număr de peste 20 de cursuri de calificare. Cele mai multe din aceste cursuri fac parte din domenii de activitate ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 11:00
(9992 vizualizări - 3 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...