Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Atac opac

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Astra II Giurgiu 0-1

Atac opac

Unirea Slobozia se află într-o perioadă a căutărilor, iar conducerea tehnică pare să bîjbîie după un atacant pentru a-și desăvîrși construcția. Nu l-a găsit la meciul cu satelitul campioanei Astra, disputat sîmbătă, 17 septembrie 2016, și continuă să surprindă discrepanța dintre meciurile amicale și cele oficiale în privința randamentului acestui compartiment. În meciul cu Astra II, Unirea a fost învinsă din fașă, iar scuzele pentru această înfrîngere sînt relativ subțiri. Absențele din varii motive ale lui Toma, Drăguț sau Teodorescu nu pot constitui o justificare. Nici lipsa de experiență a echipei noastre. Adversara Unirii a venit la Slobozia cu un lot de 18 jucători, cel mai vîrstnic dintre ei fiind Cristian Cioran, 24 de ani. La randamentul scăzut al echipei o contribuție ar fi putut avea absența de pe bancă a antrenorului Ion Ionescu, suspendat după ce a fulgerat la Tunari în direcția arbitrilor. Aceasta însă nu poate constitui o acuză pentru «principalul de conjunctură» Enache Costea, cel care și-a îmboldit cît a putut elevii spre o evoluție cît mai bună. Referitor la Costea, acel «Hai, băieți, ne trezim și noi?!» strigat către uniriști în minutul 25 spune multe despre evoluția acestora. Galben-albaștrii au rămas în amorțire după fluierul de start, ceea ce a permis jucătorului Astrei, Mădălin Răileanu să perforeze încă din minutul 3 plasa porții lui Cristică. A urmat o lungă perioadă de uluială, cînd jucătorii noștri s-au străduit în zadar să găsească drumul spre poartă în pădurea de tricouri albe a oaspeților. «I-a numărat cineva pe ăștia de la Astra? Pentru că par vreo 15-16...» spunea un mucalit din tribună. Abia în ultimele 25 de minute Unirea pune probleme serioase la poarta lui Nedelcovici. Macare ratează țința în două rînduri, iar tînărul Săvescu face ca mingea să pupe bara în minutul 87. Unirea a avut totuși și plusuri, iar aici îl putem remarca pe Mihai Adăscăliței, cel care a surprins plăcut prin ruperile de ritm și centrările pe care le-a oferit, și căruia, în minutul 76, i-a fost refuzat un penalty. Și tot la plusuri se încadrează și portarul Iosif Cristică, a cărui intervenție excelentă la șutul lui Valentin Gheorghe a limitat proporțiile înfrîngerii. Astfel, echipa antrenată de eroul Rapidului de la Donețk, Marius Măldărășanu, învinge Unirea cu 1-0. Echipa noastră se prăbușește pe locul 6, dar este abia începutul campionatului și ierarhia este foarte strînsă. Totuși, dacă vrem să fim la final cel puțin pe podium, nu ne mai putem permite luxul de a pierde puncte în acest mod. Iar cei care trebuie să-și revină primii sînt atacanții!
Unirea a evoluat în următoarea formulă: Cristică-Călin, Topor, Soare, Bucurică-Macare, Adăscăliței-Dumitru (Marin, ’22), Răduca, Gherasim-Khalil (Năstase, ’46) (Săvescu, ’68)

Au părăsit și Cupa
Tabloul principal al Cupei României rămîne pentru încă un an doar un vis pentru Unirea Slobozia. În cadrul acestei competiții, echipa noastră a evoluat la mijlocul săptămînii trecute contra divizionarei secunde CS Afumați. După o primă repriză plictisitoare, a urmat o a doua în care Unirea a fost superioară adversarei. Khalil și Răduca în două rînduri au ratat ocazii mari de gol care, în cele din urmă, conform clișeului, s-au răzbunat. Jucătorul împrumutat de Afumați de la Dinamo, Valentin Costache, a împins în poartă (’87) balonul centrat de pe dreapta la o fază care i-a prins nepregătiți pe apărătorii slobozeni. Așa s-a scris istoria acestui meci și a participării echipei noastre în Cupa României, în sezonul 2016-2017. Cu Ion Ionescu pe bancă, Unirea va juca sîmbătă, 24 septembrie 2016, în deplasare, contra Viitorului 2 Constanța.

20 Septembrie 2016, 20:05 (5902 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!
Unirea Slobozia și-a găsit antrenor cu licență PRO în Liga 2: Ilie Poenaru!
Unirea Slobozia își caută antrenor. Teja, Poenaru sau...?
Binemeritat loc 3 la final de play-out
Victorie zdrobitoare în deplasare

Comentariile cititorilor:


haidehaide:
(24 Septembrie 2016, 22:26)
viitorul II-Unirea 3-0!suntem pe antepenultimul loc in clasament...
gore:
(23 Septembrie 2016, 21:34)
Pana cand e finatata echipa? Te pomenesti ca din retur ne uitam pe dolce la dunarea calarasi...Ionascule, doar nu crezi ca scapi dupa ce ai aruncat milioane pe o apa nepotabila, (incapabilule, ar trebui sa fii cuzat de genocid!!!), daca urli sa nu se mai sustina Unirea!
Fost jucator:
(23 Septembrie 2016, 13:12)
Nu mai comparați situația cu cea care am promovat in liga a 2 ,atunci era un lot valoros si alte condiții financiare mult mai bune,acum baietii nici nu joaca pe prime de joc si nici salariile nu sunt unele cu pretenții pentru promovare asa ca eu cred ca sunt pretenții mari si bani putini pentru ce se vrea, dar asa este la Slobozia lumea sa învățat cu rezultate ca atunci cand băteam Rapidul pe unde il prindeam si care rapid ?acela care avea in componenta numai jucatori de liga 1 si antrenor Vio moldovan,asta asa pentru cei ce va dați cu părerea pe aici dar nu știți dedesubturile echipei..
pt olaffson:
(23 Septembrie 2016, 11:10)
Juniorii cu pile joacă!!!!!! Restul viseaza sa intre in grațiile celor care fac echipa.
unu care stie:
(23 Septembrie 2016, 00:32)
Ilie, te cunosti de la o posta cand scrii pe aici!
pro si contra:
(22 Septembrie 2016, 18:14)
Eu zic ca acum cu noii oameni din conducere avem ceva sperante ! Sunt tineri,au experienta fotbalistica si idei bune pentru viitor ! Cuvantul de ordine este acum RABDARE
Olaffson:
(22 Septembrie 2016, 15:36)
@suporter
Omule,inainte de a comenta priveste situatia in ansamblu si invata regulamentul,nu sariti imediat cu gura .In primul rand au intrat pe teren cei numiti de tine fiindca ei sunt juniorii nostri la nivel local,si pentru ca regulamentul FRF iti impune sa joci cu 3 juniori,iar Unirea incearca sa se descurce doar cu ce are pe plan local.Daca erau mai multi bani la club,stai tu linistit ca poate aduceau si alti juniori din alte parti,dar nu vine niciun junior la Slobozia pe saracia actuala de la club,juniorii foarte talentati merg la echipele de liga 2,sau chiar in prima liga.
Apoi,uitati-va la lotul Unirii cat de subtire este,daca  au lipsit 3-4 piese de baza,imediat s-a vazut.
Cam astia sunt jucatorii pe care ii avem,sa-i sustinem cum putem.Deocamadata este doar etapa 3,mai au timp sa revina.Cheia promovarii este la ei,daca bat la Viitorul se redreseaza.
Suproter:
(22 Septembrie 2016, 11:54)
Culeg roadele muncii depuse, domnii ce se ocupa de destinele echipei. 
unu din galerie:
(22 Septembrie 2016, 07:02)
orasul asta nu merita prea mult fotbal , nu merita galerie la fotbal , nu merita mai nimic , primeste atat cat merita si cat interes arata . . .pentru aia 100-200 de insi care inca mai vin la meciuri . . .restul unde sunt ? stie cineva ca petrolul in liga 5 are 5-6 mii de fani pe meci ? sau otelul sau poli ? noi nu suntem macar 500 in liga 3 , si pentru aia care vin,sa ma arate orice prost cu degetul ca ma plateste primaria sa cant ? hahah , si apropo nu va faceti iluzii ca echipa poate promova anul asta  . . .sanatate tuturor
Suporter:
(21 Septembrie 2016, 23:24)
Ce va vaitati Unirea Slobozia , n-aveti atacant pe Khalil ? Nu-i copilul de suflet al domnului Ionescu ? Domnul manager Lemnaru nu si-a bagat fiul in teren la meciul asta? Multa sanatate domnului Prepelita ! 
Messi:
(21 Septembrie 2016, 12:24)
Ziceti mersi ca mai avem echipa...Ca dragii nostri consilieri respinsesera finantarea....cum de s-or fi razgandit?
pro si contra:
(21 Septembrie 2016, 12:15)
Asta cu galeria e doar asa de paravan ! Ne lipsesc multe altele ...
haidehaide:
(21 Septembrie 2016, 00:33)
Ne lipsesc foarte mult si inimosii baieti din galerie nu numai atacantii,clarviziunea si daruirea in joc...

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Miercuri 24 Iun 2026
322 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 53000 lei, 14 șoferi au rămas fără permise

Peste 260 de amenzi au fost împărțite șoferilor de către polițiștii rutieri în perioada 13-15 ianuarie a.c. Pe lîngă amenzile primite, 4 șoferi au rămas fără certificatele de înmatriculare, iar alți 14 ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 14:38
(9229 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: A lovit mașina din fața sa

Un tînăr de 26 ani a fost rănit după ce mașina pe care o conducea a fost implicată într-un accident de circulație. Incidentul s-a produs vineri, 13 ianuarie, cînd tînărul conducea o mașină în afara localității ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:46
(14251 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


Malu: Trei tineri, prinși în flagrant în timp ce furau motorină din rezervorul unui TIR

Polițiștii au surprins în flagrant vineri, 13 ianuarie a.c., în jurul orei 4.00, în parcarea Malu, trei tineri cu vîrste cuprinse între 24 și 32 ani, toți din Urziceni, în timp ce încercau să sustragă motorină ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:45
(14105 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Patron cercetat penal

În urma unei sesizări a Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, Poliția Fetești îl cercetează pe administratorul unei societăți comerciale din localitate pentru săvîrșirea infracțiunii de reținere ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:44
(13534 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A derapat, a pierdut controlul volanului și s-a izbit de un vehicul de pe contrasens

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 13 ianuarie, un tînăr de 29 ani, din Giurgiu, a provocat un accident de circulație în apropiere de Urziceni. Pe scurt, în timp ce conducea o autoutilitară pe ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:42
(17088 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Slobozia: Taximetriștii, la control

Slobozia: Taximetriștii, la control

Joi, 12 ianuarie 2012, polițiștii Serviciului Rutier au organizat și desfășurat o acțiune ce a vizat verificarea legalității desfășurării transportului rutier în regim de taxi și disciplinizarea traficului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:59
(16567 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A intrat cu TIR-ul pe cîmp

Vineri, 13 ianuarie a.c., un cetățean bulgar de 37 ani, șofer al unui TIR a produs un accident de circulație în apropierea Combinatului Chimic. De fapt, șoferul, ce conducea din direcția Drajna către Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:51
(11948 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Poliția Locală, în alertă din cauza furturilor de capace ale canalizărilor

Deoarece în ultima perioadă s-au semnalat mai multe situații de sustragere de capace de canalizare și de grătare metalice de la gurile de scurgere a apelor pluviale, Poliția Locală a adoptat o serie de ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:48
(12223 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Verificări privind subvențiile la firmele grupului InterAgro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că în urma știrilor de presă apărute, privind posibile nereguli în acordarea subvențiilor către firmele din cadrul grupului InterAgro, în baza ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:42
(15419 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Mașină fără drept de circulație în România depistată în trafic, «șofer» fără permis la volan

Un tînăr de 24 ani, din Movilița, a fost prins conducînd un autoturism deși mașina nu avea drept de circulație în România. Pentru aceasta, mașinii i-au fost luate plăcuțele de înmatriculare, iar șoferului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:41
(14025 vizualizări - 0 comentarii)


Guvernul României: 3750 milioane de lei pentru subvenția pe suprafață

Guvernul a decis, printr-o Hotărîre, alocarea temporară, sub formă de împrumut, de la Trezorerie, a sumei de 3750 milioane de lei Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Fondurile se alocă pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:40
(8910 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Impozitul pe profit, plătit trimestrial

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează plătitorii de impozit pe profit că vor putea declara și plăti impozitul pe profit trimestrial, pentru trimestrele unu-trei, iar definitivarea impozitului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 10:01
(10656 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un tînăr a reclamat dispariția din mașină a unei mari sume de bani. Polițiștii au descoperit că el o furase!

Gestionarul unei firme de pe raza municipiului Slobozia, un tînăr localnic în vîrstă de 24 ani, a sesizat Poliția cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au sustras în ziua de 11 ianuarie a.c., din ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:49
(8830 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Au furat țevi metalice de la o fostă fabrică

O patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Țăndărei a oprit pentru control o căruță care se deplasa pe DN2A. Astfel, în căruță au fost văzute mai multe țevi metalice. Despre acestea polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:48
(12330 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furau din magazine

Trei tineri, cu vîrste cuprinse între 21 și 22 ani, toți domiciliați pe raza municipiului Fetești sînt cercetați sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. În fapt, suspecții au pătruns în seara ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:47
(11690 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Accident la Iazu: 3 mașini implicate, 2 morți și 2 răniți de la un copac căzut pe carosabil!

Miercuri seara, 11 ianuarie a.c., în jurul orelor 21,00, un tragic accident s-a produs la ieșirea din localitatea Iazu spre Brăila. Un autoturism, cu patru pasageri, a intrat frontal într-un copac aflat ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 22:16
(17528 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Iazu accident


Dridu: Cinci tineri au furat peste 150 de metri de cablu telefonic și au fost reținuți de polițiști

Cinci tineri, cu vîrste cuprinse între 21 și 26 ani, au fost reținuți de polițiști pe bază de ordonanță de reținere pentru o perioadă de 24 ore pentru comiterea infracțiunii de furt calificat.
În fapt ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 16:09
(15389 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Modificări la procedura de scoatere din evidență a persoanelor înregistrate în scopuri de TVA

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, începînd cu 1 ianuarie 2012, au fost aduse modificări la procedura de scoatere din evidență a persoanelor înregistrate în scopuri ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 12:35
(21545 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ziua Culturii Naționale-«Dor de Eminescu»

Luni, 16 ianuarie 2012, începînd cu orele 11,00, la Sala Studio a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» va organiza acțiunea «Dor de Eminescu». Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 12:13
(11924 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Salariul minim, 700 lei pe lună

«Începînd cu 1 ianuarie 2012, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată este de 700 lei lunar, reprezentînd 4,13 lei/oră pentru un program complet de lucru de 170 de ore în medie pe lună» informează ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:49
(15153 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: I-au furat țevile din curte

Polițiștii cercetează doi bărbați, de 22 și 61 ani, din comuna Ion Roată, respectiv Manasia, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. În fapt, suspecții, în perioada octombrie 2011-ianuarie ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:37
(10750 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Cu mașina prin sat fără permis

Marți, 10 ianuarie a.c., polițiștii au depistat un tînăr, de 30 ani, din comuna Gheorghe Lazăr, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, fără a poseda permis de conducere. În ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:35
(12223 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 5 intervenții SMURD în 24 de ore!

Echipajele SMURD ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița au fost solicitate să intervină în ultimele 24 de ore la cinci urgențe medicale.
Primul apel telefonic ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:13
(16500 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai Elantra, declarată «Mașina Anului 2012» în America de Nord

Hyundai Elantra, declarată «Mașina Anului 2012» în America de Nord

Un juriu independent, compus din 50 de jurnaliști de specialitate, a evaluat toate mașinile lansate în cursul anului 2011 și a votat Hyundai Elantra drept cîștigătoare. Premiul a fost anunțat în cadrul ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:05
(8026 vizualizări - 1 comentariu)


Ion Roată: Suprins la volan cu dreptul de a conduce suspendat

Marți, 10 ianuarie a.c., polițiștii rutieri au oprit pentru control, în trafic, pe raza comunei Ion Roată, un autoturism condus de un localnic, de 42 ani. În urma verificărilor efectuate în bazele de date ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:03
(10833 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Cei care au înregistrat un venit brut mai mare de 100000 euro, impozitați în sistem real

Potrivit unui comunicat al Finanțelor, în conformitate cu prevederile OUG nr. 125/2011, s-a reglementat obligativitatea contribuabililor impuși la norma de venit (respectiv contribuabilii care obțin venituri ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 19:06
(17393 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 26 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 10 ianuarie 2012, sînt disponibile doar 26 locuri de muncă. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 18:55
(16241 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Taximetriștii își pot alege impozitarea

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița înștiințează transportatorii independenți de persoane și de bunuri în regim de taxi că pot opta, începînd cu 2012, pentru determinarea venitului net anual ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2012, 18:50
(11462 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Patron cercetat penal după ce a emis o filă cec fără acoperire

Un feteștean de 33 ani este cercetat penal pe polițiști pentru săvîrșirea infracțiunilor de emitere a unui cec fără a avea disponibil suficient și cu dată falsă. Potrivit polițiștilor, în cursul lunii decembrie ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 15:07
(15526 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Paznicii au furat porcii

Vineri, 6 ianuarie a.c., la Urziceni, trei tineri cu vîrste cuprinse între 29 și 35 ani, toți din Manasia, au fost prinși în timp ce transportau cu o mașină patru porci, pentru care nu au putut prezenta ...[citește_toată_știrea]

9 Ianuarie 2012, 15:04
(16576 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia furt porc


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...