Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Festin culinar la «Casa Tudorii»

Într-un județ sărac în evenimente, sărbătoarea anuală de la «Casa Tudorii» devine o pată de culoare necesară și așteptată de către ialomițenii interesați. Anul acesta, evenimentul a ajuns la a VI-a ediție și, în ciuda vremii ploioase, s-a bucurat de o prezență numeroasă și entuziastă. Cele 50 de echipe care au concurat, au prezentat juriului peste 500 de rețete tradiționale (și nu numai!), demonstrînd că merită să fie declarați «urmașii Tudorii». S-a dansat pentru a alunga ploaia, s-a mîncat pînă la sațiu, s-a băut cu și fără măsură.... Dar, mai ales, oamenii s-au bucurat unii de ceilalți și de semnificația unui eveniment cu care au ajuns să se identifice.

Sărbătoare de vreme rea Inventat de ex-președintele Silvian Ciupercă, sub sloganul «Ialomița dintotdeauna pentru totdeauna», Festivalul culinar organizat sîmbătă, 8 octombrie 2016, la Tîrgul de Floci de lîngă Giurgeni, a ajuns la a VI-a ediție. Și, în ciuda unei nopți de ploaie cîinească, cele 50 de echipaje de bucătari înscrise în concurs au oferit celor prezenți peste 500 de rețete tradiționale, de la nelipsita fasole cu ciolan la sărmăluțele de pește și de la murăturile artizanale la dulceața de ceapă roșie. Evenimentul a debutat la orele 11,00, cu nelipsitele discursuri ale politicienilor locali... Dar punctul de atracție al manifestării organizate de Muzeul Județean de Istorie Ialomița l-a reprezentat marșul gărzii de lăncieri a Orașului de Floci. Îmbrăcați în costume de epocă, cei 20 de voluntari înarmați pînă-n dinți au fost aplaudați la scenă deschisă și au făcut deliciul zecilor de copii prezenți, dornici să atingă sau să încerce armele cu care voievodul Mihai a scris, acum mai bine de 400 de ani, istoria acestor locuri și a țării...

Nicio masă fără politicieni Marele absent al întîlnirii a fost președintele Consiliului Județean, Victor Moraru, care, spun gurile rele ale organizatorilor, nu și-a dorit să calce pe cărările bătătorite pînă acum de predecesorul său, Silvian Ciupercă. Au fost prezenți, în compensație, deputatul Marian Neacșu, președinte al PSD Ialomița, prefectul Gigi Petre și, într-o apariție episodică, deputatul PNL Gheorghe Tinel. Fiecare dintre ei a făcut turul standurilor de bucate, s-a lăsat omenit acolo unde a fost invitat și a strîns cîte mîini i s-au întins, în speranța că nu vor fi uitați la alegerile parlamentare din decembrie. «Să ajungeți pînă sus de tot, domnule deputat. Vă votăm!» a ținut să îl asigure șoptit pe deputatul Marian Neacșu unul dintre susținători. În cazul deputatului Tinel, a cărui prezență am ratat-o, consemnăm din declarația publică oficială pe care acesta a făcut-o ulterior evenimentului «Am gustat din brînzeturi, din fasolea cu ciolan și voi servi și din preparatele din pește cu care primarul nostru de la Bordușani, Vasile Bobocel, a venit la Festival!».

Cartea de bucate a... Tudorii Nici vremea și nici politicienii nu au putut însă umbri bucuria unei sărbători pe care, după 6 ediții, oamenii au adoptat-o și o consideră, ignorînd festivismul administrativ și politic, a lor și a celor peste 30 de comunități ialomițene pe care le-au reprezentat la Festival. Fiecare dintre bucătarii prezenți merită o fărîmă de atenție și aprecieri pentru bucatele cu care au concurat. Din păcate, spațiul tipografic e insuficient... Însă Florin Vlad, directorul Muzeului Județean de Istorie și organizatorul principal al evenimentului, promite că pînă la ediția a X-a, rețetele tradiționale prezentate de-a lungul anilor vor fi cuprinse într-o carte de bucate specială: «Acest eveniment confirmă tradițiile culinare ale zonei și reprezintă, într-o anume măsură, mărturii ale originilor noastre, confirmate de vestigiile istorice descoperite aici. Avem în vedere ca pînă la a X-a ediție să culegem și să rînduim într-o carte de rețete culinare, rețetele tradiționale și rețetele care au avut succes de-a lungul acestor ani, bucurîndu-ne în egală măsură și inima și papilele gustative!».

Bucătarii... Tudorii
Școlnicu Alexandra are 16 ani și duce mai departe tradiția lipovenească a comunității din Bordușani. A cîștigat anul trecut cu o supă de pui cu tăiței, de-i zice lapșa, iar anul acesta prezintă juriului sarmalele de pește. «Se fac ca sarmalele românești, numai că-n loc de carne pui pește lipovenesc. Adică orice pește care se prinde în apă, că ăla e cel mai bun!» ne spune ea rîzînd. Nicușor Lefter vine pentru al patrulea an la Festival și gătește nesmintit aceași rețetă. «Tochitură țigănească. Adică multă carne, tăiată mare, ceapă, roșii, cîrnați și... suflet! Că fără el niciun fel de bucate nu ies... Dar secretul de-i așa de bun stă în ceaunul ăsta, lucrat de un bunel de-al meu și lăsat moștenire mie...». Au mai fost bucătari ai Tudorii și Adrian Vlase, elev la școala profesională Grivița, care face cea mai bună plăcintă de gutui și o dulceață de dovleac cu care a cîștigat un premiu anul trecut, și Veronica Fusaru, de la Complexul de Servicii Sociale din Țăndărei, care a reînviat în casă tradiția prăjiturilor buzdugan, ca să fie în ton cu evenimentul... Copiii de la Giurgeni, care au dat dovadă de spirit anteprenorial vînzînd cornulețe la bucată mesenilor... Dar pe noi unii ne-a fermecat pelteaua de gutui a Nicoletei Pleșa, de la Ghimpați, care are livadă și știe meșteșugul țuicii de prune ca nimeni alta. «Facem țuică din orice. Corcodușe, gutui, pere, mere... Dar regina e țuica de prună. Ca asta nu-i alta, orice ai bea. Și eu zic că dintr-asta au cinstit și Mihai și-ai lui ca să aibă brațul tare în luptă și să cîștige atîtea bătălii!» ne-a spus ea mîndră.

11 Octombrie 2016, 15:15 (11689 vizualizări - 18 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Guse:
(24 Octombrie 2016, 18:20)
@ Nelu. Auditorul cji este prieten de pahar și nu numai cu Săpăligă, doctorul. Vine, așa, ca intre prieteni, ce să verifice? Cristalul e cristal!
Exponat:
(24 Octombrie 2016, 13:42)
CJI in curtea muzeului face orice altceva da nu controale neanunțate și nearanjate! De gura și ochii lumii! Păi?! Să rupă hora intereselor comune?
Nelu:
(24 Octombrie 2016, 02:23)
Contribuabil si Barbu, Interesele sunt ale celor care participa cu servicii la organizare. Sa se faca controale incrucisate intre judete. La noi in oras toti sunt un clan. Se apara unul pe altul, au legaturi profesionale, etc. Stati ca mai este putin pana la Receptia de la 1 Decembrie (daca se mai continua proiectele Ciuperca).Cine sa se sesizeze ? Auditorul CJI este mereu in curtea muzeului.O fi facand controale inopinante? Poate ne spune cineva!!!!
Barbu, cu taxele la zi:
(17 Octombrie 2016, 19:40)
Trebuiesc verificate cheltuielile și eficiența lor! Nu ne mai putem permite hoțomănii de dragul unui bâlci rudimentar. Aude, vede cineva? Cine are interes material cu LA CASA TUDORII?! De ce ne sfidați inteligența? Acolo se repetă anual afacere de milioane. A cui este afacerea?????
contribuabil:
(17 Octombrie 2016, 14:26)
Gura pacatosului, adevar graieste. Oare este cineva care sa citeasca aceste postari. Ele suna a denunturi si nemultumiri la adresa celor care conduc unitati de Stat. Un control se impune pentru a demonta acuzatiile sau pentru a le certifica. Corpul de control sa nu fie din oras pentru ca urbea-i mica si se cunosc intre ei si chiar daca nu se cunosc se apeleaza la terte persoane cu influienta. Nimeni nu este mai presus de lege.
Cristi:
(14 Octombrie 2016, 19:12)
La Groapă nu se mai lucrează da pentru flocăieli au bani! Vă bateți joc jigodiilor dar mult nu mai aveți! Muzeul județean papă sume enorme și nu ne dă de mâncare! Ne trebuie muzeu să facă Vlazii burtă mare! Lingăii.
Liviu:
(13 Octombrie 2016, 18:01)
Bani aruncați in rahat! Ne mai mirăm de ce s-au îngrășat unele oportuniste, dragele de ele! Nu mai are tipa decăt un tur cât butoiu! Restu, istorie! Mănâncă din pomenile de la FLOCI.
Lorett:
(13 Octombrie 2016, 15:45)
Ce zici domnule Obrejan, te identifici cu bani cheltuiti pe bunul plac si justificati in acte cu acte fictive?! Cand iti dai demisia? Sau astepti sa fi demis, ori admis la "facultate".
flamanzila:
(13 Octombrie 2016, 11:28)
cretinel a infulecat numai la toate standurile cu primari pn(d)l.Cum a ajuns la Tandarei a oprit la farmacie si martori oculari declara ca a inghitit triferment+colebil+ mezym forte.Asta fiindca il astepta Turiga la Dridu la o pastrama. Si se mai mira ca nu se poate incheia la geaca...
Nuța:
(12 Octombrie 2016, 20:31)
Banii?! Cât a costat circu? Cât ne-au costat reclamele personale ale lui Vlad Săpăligă și a lui Cucuvea mov? Câți bani s-au dat, în mare, că suma adevărată nu cred să o vom ști noi, inculții!
Andrei:
(12 Octombrie 2016, 16:54)
Bai, sa te chisi in freza! Vorba unui contemporan. Muzeele sa fie trecute pe autofinantare si atunci pot face tot ce vor ele, inclusiv campanie electorala, daca le da mana, pentru mai marii din conducerea judetului, carora acum le pupa inelul. De chiolhane si petreceri cu lautari suntem satui, ca urbea-i mica si se aude totul. Aici sunt banii dumneavoastra! La casa Tudorii. Sunt niste jeguri.
Ion:
(12 Octombrie 2016, 14:00)
Te amesteci în troacă, te mănâncă porcii!
Valea Măcrișului:
(12 Octombrie 2016, 13:37)
Banii erau foarte folositori pentru altceva, mai urgent și vital! Mare porcărie! idioți, susținătorii!
Țăndărei:
(12 Octombrie 2016, 10:43)
Doctorul Săpăligă n-a plătit chermeza din buzunarul lui de om rupt in cr. Banii celor mai săraci sunt la FLOCI. Felicitări Primarului Mocioniu Adrian dacă a lipsit intenționat, dar cred că nu a putut opri panarama LA CASA PUTORII! Prefect? e ca și cum n-ar fi!
Nelu:
(12 Octombrie 2016, 01:58)
@Adriana ai ffff multa dreptate! Daca pana acum a fost un festival colorat in rosu acum Tinel a incercat si el sa dea cu putin galben. Oare cati bani o fi bagat Sapaliga intr-un astfel de BALCI?

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 10 Aug 2026
259 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Incendiu la o casă din Păltinișu

Duminică, 17 mai 2020, în jurul orelor 15,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o casă din satul Păltinișu. La locul solicitării s ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2020, 14:10
(2002 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 321 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Duminică, 17 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 321 cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul Spitalului Municipal «Anghel Saligny ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2020, 16:05
(4475 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat înecat în zona Barajului Dridu

Pompieiri din Urziceni și Slobozia au fost solicitați să intervină în dimineața zilei de vineri, 15 mai 2020, în zona Barajului Dridu, unde un bărbat s-ar fi înecat. Militarii ISU au desfășurat o misiune ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2020, 16:30
(2439 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 319 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 15 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 319 cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul Spitalului Municipal «Anghel Saligny ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2020, 16:20
(3236 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Ion Roată

În noaptea de joi spre vineri, 14/15 mai a.c., spre miezul nopții, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu la o casă din localitatea Ion Roată. La locul solicitării s ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2020, 12:50
(2996 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier în afara localității Căzănești

Joi, 14 mai, a.c., în jurul orelor 19,20, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină la un accident rutier produs în afara localității Căzănești, un autoturism părăsind partea carosabilă și răsturnându ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2020, 12:45
(3375 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Incendiu la o anexă gospodărească

Sărățeni: Incendiu la o anexă gospodărească

Pompierii din Uziceni au intervenit miercuri, 13 mai 2020, pentru stingerea incendiului care a cuprins o anexă gospodărească din localitatea Sărățeni. În urma evenimentului nu s-au înregistrat victime, ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2020, 19:45
(2441 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă desfășurată de polițiștii ialomițeni

Miercuri, 13 mai 2020, polițiștii ialomițeni  au acționat în filtre rutiere și patrule de ordine și siguranță publică în vederea respectării interdicțiilor impuse persoanelor aflate în izolare sau ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2020, 19:40
(3170 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: La volan în stare de ebrietate

Polițiștii din Țăndărei au întocmit miercuri, 13 mai 2020, un dosar penal pe numele unui  bărbat, de 29 de ani, din localitate. Acesta a fost identificat în trafic în stare de ebrietate, având o alcoolemie ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2020, 19:35
(2543 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Tablete pentru elevi

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Tablete pentru elevi

Reprezentanții Episcopiei Sloboziei și Călărașilor au lansat o inițiativă publică menită să-i sprijine pe elevii de clasa a VIII-a și a XII-a, fără posibilități fianciare, care nu pot participa la cursurile ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2020, 19:30
(2061 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 312 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 14 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 312 cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul Spitalului Municipal «Anghel Saligny ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2020, 16:00
(3171 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: A intrat cu mașina într-un gard

Polițiștii ialomițeni au intervenit marți, 12 mai 2020, în cazul unui accident rutier petrecut la Lilieci. Din datele oamenilor legii, un bărbat de 57 de ani, domiciliat în județul Vrancea, a pierdut controlul ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2020, 18:55
(2280 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


Țăndărei: Depistați în trafic cu adeverințe de angajator false

Polițiștii din  Țăndărei, marți, 12 mai 2020, în timp ce executau activități specifice pe linia combaterii COVID-19 în filtrul instituit la ieșirea din oraș către comuna Platonești, au oprit pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2020, 18:50
(4726 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 179 de sancțiuni contravenționale în valoare de peste 73 mii de lei

Marți, 12 mai 2020, polițiștii ialomițeni au continuat seria acțiunilor desfășurate cu scopul prevenirii și reducerii faptelor antisociale. Cu această ocazie au fost aplicate 179 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2020, 18:45
(3487 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 297 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Miercuri, 13 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 297 cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul Spitalului Municipal «Anghel Saligny ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2020, 16:05
(2865 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Înșelată pe internet

O femeie de 40 de ani, din Urziceni, a apelat Poliția luni, 11 mai 2020, după ce și-a dat seama că a fost înșelată pe internet. Aceasta a plătit o sumă de bani pentru achiziția unor articole de grădină ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2020, 19:15
(2489 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A prezentat o adeverință falsă

În timpul misiunilor desfășurate cu privire la respectarea prevederilor Ordonanțelor Militare, polițiștii din Slobozia au oprit mașina condusă de o femeie, de 36 de ani, din localitatea Bucu. În momentul ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2020, 19:10
(3507 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan sub influența alcoolului

Un bărbat de 41 de ani, din Slobozia, s-a ales cu un dosar penal după ce luni, 11 mai 2020, a fost identificat în trafic sub influența băuturilor alcoolice. Acesta avea o alcoolemie de 0,77 miligrame alcool ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2020, 19:05
(3473 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 296 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 12 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 296 cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul Spitalului Municipal «Anghel Saligny ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2020, 16:05
(3345 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de vânt și grindină

Ialomița: Cod Galben de vânt și grindină

Meteorologii Administrației Naționale de Meteorologie au emis un Cod Galben de vânt și grindină pentru mai multe județe din țară, inclusiv Ialomița. Potrivit specialiștilor, local vor fi perioade cu instabilitate ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2020, 14:35
(2912 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 8 mai a.c., polițiștii din Fetești au oprit, pentru control, un autoturism cu numere de înmatriculare provizorii, condus de un bărbat de 32 de ani ce se deplasa pe raza municipiului Fetești către ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2020, 19:10
(3295 vizualizări - 0 comentarii)


Smirna: S-au răsturnat cu mașina într-un șanț

Smirna: S-au răsturnat cu mașina într-un șanț

Doi bărbați, de 54 și 56 de ani, au fost victimele unui accident rutier petrecut sâmbătă, 9 mai 2020, în satul ialomițean Smirna. Șoferul automobilului a pierdut controlul mașinii și s-a răsturnat într ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2020, 18:25
(2400 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Smirna accident


Ograda: Incendiu de vegetație uscată izbucnit într-o gospodărie

Pompierii din Țăndăeri au intervenit duminică, 10 mai 2020, pentru stingerea unui incendiu de vegetație izbucnit în gospodăria unui localnic din Ograda. Celelalte bunuri din gospodărie au fost ferite de ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2020, 18:20
(3098 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ograda incendiu


Ion Roată: Șoferiță implicată într-un accident rutier

O femeie de 36 de ani a avut nevoie de sprijinul paramedicilor SMURD din Urziceni, fiind implicată într-un accident rutier. Șoferița s-a răsturnat cu mașina într-un șanț de pe marginea drumului. Din fericire ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2020, 18:15
(3020 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Măsuri de prevenire a răspândirii virusului gripei aviare

DSVSA Ialomița a dispus informarea tuturor exploatațiilor comerciale de păsări, a tuturor consiliilor locale și a administratorilor fondurilor de vânătoare de pe raza județului, cu privire la măsurile specifice ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2020, 18:10
(3570 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Măsuri de prevenire a răspândirii noului Coronavirus în rândul angajaților

Pentru a preveni infecția cu noul Coronavirus (SARS-CoV-2) trebuie să efectuați deplasările necesare pentru îndeplinirea sarcinilor de muncă în conformitate cu instrucțiunile primite din partea angajatorului ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2020, 18:05
(3096 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: În Ialomița nu s-au înregistrat cazuri noi de COVID-19 în ultimele 24 de ore

Conform Grupului de Comunicare Strategică, în ultimele 24 de ore, la nivelul județului Ialomița nu au fost înregistrate cazuri noi de infecție COVID-19. Astfel, la nivelul județului există 289 de îmbolnăviri ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2020, 16:05
(4404 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 289 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Duminică, 10 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 289 de cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul Spitalului Municipal «Anghel ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2020, 16:05
(3008 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 281 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Sâmbătă, 9 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 281 de cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul Spitalului Municipal «Anghel Saligny ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2020, 16:05
(3664 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Femeie de 69 de ani, moartă din cauza COVID-19

Grupul de Comunicare Strategică informează cu privire la un nou caz de deces cauzat de infecția COVID-19 înregistrat în județul Ialomița. Este vorba despre o femeie de 69 de ani. Pacienta a fost confirmată ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2020, 23:30
(3308 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Dinu M în Consiliul Județean Ialomița: Podul Bucu se închide total pentru 3 luni! Angela în Majorări de tarife la apă și canalizare în localitățile deservite de Urban SA Slobozia! Mary în Port modern la Fetești! Panait în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Baba Dac în Clinica Stomatologică Dr. Ardeleanu din Slobozia s-a extins de la 4 la 7 cabinete Ady în Port modern la Fetești! Drăgan în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Răduță Aurelian-Constantin în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Antoine în «Suntem în urmă cu pregătirea, dar construim un grup puternic!» ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...