Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Festin culinar la «Casa Tudorii»

Într-un județ sărac în evenimente, sărbătoarea anuală de la «Casa Tudorii» devine o pată de culoare necesară și așteptată de către ialomițenii interesați. Anul acesta, evenimentul a ajuns la a VI-a ediție și, în ciuda vremii ploioase, s-a bucurat de o prezență numeroasă și entuziastă. Cele 50 de echipe care au concurat, au prezentat juriului peste 500 de rețete tradiționale (și nu numai!), demonstrînd că merită să fie declarați «urmașii Tudorii». S-a dansat pentru a alunga ploaia, s-a mîncat pînă la sațiu, s-a băut cu și fără măsură.... Dar, mai ales, oamenii s-au bucurat unii de ceilalți și de semnificația unui eveniment cu care au ajuns să se identifice.

Sărbătoare de vreme rea Inventat de ex-președintele Silvian Ciupercă, sub sloganul «Ialomița dintotdeauna pentru totdeauna», Festivalul culinar organizat sîmbătă, 8 octombrie 2016, la Tîrgul de Floci de lîngă Giurgeni, a ajuns la a VI-a ediție. Și, în ciuda unei nopți de ploaie cîinească, cele 50 de echipaje de bucătari înscrise în concurs au oferit celor prezenți peste 500 de rețete tradiționale, de la nelipsita fasole cu ciolan la sărmăluțele de pește și de la murăturile artizanale la dulceața de ceapă roșie. Evenimentul a debutat la orele 11,00, cu nelipsitele discursuri ale politicienilor locali... Dar punctul de atracție al manifestării organizate de Muzeul Județean de Istorie Ialomița l-a reprezentat marșul gărzii de lăncieri a Orașului de Floci. Îmbrăcați în costume de epocă, cei 20 de voluntari înarmați pînă-n dinți au fost aplaudați la scenă deschisă și au făcut deliciul zecilor de copii prezenți, dornici să atingă sau să încerce armele cu care voievodul Mihai a scris, acum mai bine de 400 de ani, istoria acestor locuri și a țării...

Nicio masă fără politicieni Marele absent al întîlnirii a fost președintele Consiliului Județean, Victor Moraru, care, spun gurile rele ale organizatorilor, nu și-a dorit să calce pe cărările bătătorite pînă acum de predecesorul său, Silvian Ciupercă. Au fost prezenți, în compensație, deputatul Marian Neacșu, președinte al PSD Ialomița, prefectul Gigi Petre și, într-o apariție episodică, deputatul PNL Gheorghe Tinel. Fiecare dintre ei a făcut turul standurilor de bucate, s-a lăsat omenit acolo unde a fost invitat și a strîns cîte mîini i s-au întins, în speranța că nu vor fi uitați la alegerile parlamentare din decembrie. «Să ajungeți pînă sus de tot, domnule deputat. Vă votăm!» a ținut să îl asigure șoptit pe deputatul Marian Neacșu unul dintre susținători. În cazul deputatului Tinel, a cărui prezență am ratat-o, consemnăm din declarația publică oficială pe care acesta a făcut-o ulterior evenimentului «Am gustat din brînzeturi, din fasolea cu ciolan și voi servi și din preparatele din pește cu care primarul nostru de la Bordușani, Vasile Bobocel, a venit la Festival!».

Cartea de bucate a... Tudorii Nici vremea și nici politicienii nu au putut însă umbri bucuria unei sărbători pe care, după 6 ediții, oamenii au adoptat-o și o consideră, ignorînd festivismul administrativ și politic, a lor și a celor peste 30 de comunități ialomițene pe care le-au reprezentat la Festival. Fiecare dintre bucătarii prezenți merită o fărîmă de atenție și aprecieri pentru bucatele cu care au concurat. Din păcate, spațiul tipografic e insuficient... Însă Florin Vlad, directorul Muzeului Județean de Istorie și organizatorul principal al evenimentului, promite că pînă la ediția a X-a, rețetele tradiționale prezentate de-a lungul anilor vor fi cuprinse într-o carte de bucate specială: «Acest eveniment confirmă tradițiile culinare ale zonei și reprezintă, într-o anume măsură, mărturii ale originilor noastre, confirmate de vestigiile istorice descoperite aici. Avem în vedere ca pînă la a X-a ediție să culegem și să rînduim într-o carte de rețete culinare, rețetele tradiționale și rețetele care au avut succes de-a lungul acestor ani, bucurîndu-ne în egală măsură și inima și papilele gustative!».

Bucătarii... Tudorii
Școlnicu Alexandra are 16 ani și duce mai departe tradiția lipovenească a comunității din Bordușani. A cîștigat anul trecut cu o supă de pui cu tăiței, de-i zice lapșa, iar anul acesta prezintă juriului sarmalele de pește. «Se fac ca sarmalele românești, numai că-n loc de carne pui pește lipovenesc. Adică orice pește care se prinde în apă, că ăla e cel mai bun!» ne spune ea rîzînd. Nicușor Lefter vine pentru al patrulea an la Festival și gătește nesmintit aceași rețetă. «Tochitură țigănească. Adică multă carne, tăiată mare, ceapă, roșii, cîrnați și... suflet! Că fără el niciun fel de bucate nu ies... Dar secretul de-i așa de bun stă în ceaunul ăsta, lucrat de un bunel de-al meu și lăsat moștenire mie...». Au mai fost bucătari ai Tudorii și Adrian Vlase, elev la școala profesională Grivița, care face cea mai bună plăcintă de gutui și o dulceață de dovleac cu care a cîștigat un premiu anul trecut, și Veronica Fusaru, de la Complexul de Servicii Sociale din Țăndărei, care a reînviat în casă tradiția prăjiturilor buzdugan, ca să fie în ton cu evenimentul... Copiii de la Giurgeni, care au dat dovadă de spirit anteprenorial vînzînd cornulețe la bucată mesenilor... Dar pe noi unii ne-a fermecat pelteaua de gutui a Nicoletei Pleșa, de la Ghimpați, care are livadă și știe meșteșugul țuicii de prune ca nimeni alta. «Facem țuică din orice. Corcodușe, gutui, pere, mere... Dar regina e țuica de prună. Ca asta nu-i alta, orice ai bea. Și eu zic că dintr-asta au cinstit și Mihai și-ai lui ca să aibă brațul tare în luptă și să cîștige atîtea bătălii!» ne-a spus ea mîndră.

11 Octombrie 2016, 15:15 (11967 vizualizări - 18 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Guse:
(24 Octombrie 2016, 18:20)
@ Nelu. Auditorul cji este prieten de pahar și nu numai cu Săpăligă, doctorul. Vine, așa, ca intre prieteni, ce să verifice? Cristalul e cristal!
Exponat:
(24 Octombrie 2016, 13:42)
CJI in curtea muzeului face orice altceva da nu controale neanunțate și nearanjate! De gura și ochii lumii! Păi?! Să rupă hora intereselor comune?
Nelu:
(24 Octombrie 2016, 02:23)
Contribuabil si Barbu, Interesele sunt ale celor care participa cu servicii la organizare. Sa se faca controale incrucisate intre judete. La noi in oras toti sunt un clan. Se apara unul pe altul, au legaturi profesionale, etc. Stati ca mai este putin pana la Receptia de la 1 Decembrie (daca se mai continua proiectele Ciuperca).Cine sa se sesizeze ? Auditorul CJI este mereu in curtea muzeului.O fi facand controale inopinante? Poate ne spune cineva!!!!
Barbu, cu taxele la zi:
(17 Octombrie 2016, 19:40)
Trebuiesc verificate cheltuielile și eficiența lor! Nu ne mai putem permite hoțomănii de dragul unui bâlci rudimentar. Aude, vede cineva? Cine are interes material cu LA CASA TUDORII?! De ce ne sfidați inteligența? Acolo se repetă anual afacere de milioane. A cui este afacerea?????
contribuabil:
(17 Octombrie 2016, 14:26)
Gura pacatosului, adevar graieste. Oare este cineva care sa citeasca aceste postari. Ele suna a denunturi si nemultumiri la adresa celor care conduc unitati de Stat. Un control se impune pentru a demonta acuzatiile sau pentru a le certifica. Corpul de control sa nu fie din oras pentru ca urbea-i mica si se cunosc intre ei si chiar daca nu se cunosc se apeleaza la terte persoane cu influienta. Nimeni nu este mai presus de lege.
Cristi:
(14 Octombrie 2016, 19:12)
La Groapă nu se mai lucrează da pentru flocăieli au bani! Vă bateți joc jigodiilor dar mult nu mai aveți! Muzeul județean papă sume enorme și nu ne dă de mâncare! Ne trebuie muzeu să facă Vlazii burtă mare! Lingăii.
Liviu:
(13 Octombrie 2016, 18:01)
Bani aruncați in rahat! Ne mai mirăm de ce s-au îngrășat unele oportuniste, dragele de ele! Nu mai are tipa decăt un tur cât butoiu! Restu, istorie! Mănâncă din pomenile de la FLOCI.
Lorett:
(13 Octombrie 2016, 15:45)
Ce zici domnule Obrejan, te identifici cu bani cheltuiti pe bunul plac si justificati in acte cu acte fictive?! Cand iti dai demisia? Sau astepti sa fi demis, ori admis la "facultate".
flamanzila:
(13 Octombrie 2016, 11:28)
cretinel a infulecat numai la toate standurile cu primari pn(d)l.Cum a ajuns la Tandarei a oprit la farmacie si martori oculari declara ca a inghitit triferment+colebil+ mezym forte.Asta fiindca il astepta Turiga la Dridu la o pastrama. Si se mai mira ca nu se poate incheia la geaca...
Nuța:
(12 Octombrie 2016, 20:31)
Banii?! Cât a costat circu? Cât ne-au costat reclamele personale ale lui Vlad Săpăligă și a lui Cucuvea mov? Câți bani s-au dat, în mare, că suma adevărată nu cred să o vom ști noi, inculții!
Andrei:
(12 Octombrie 2016, 16:54)
Bai, sa te chisi in freza! Vorba unui contemporan. Muzeele sa fie trecute pe autofinantare si atunci pot face tot ce vor ele, inclusiv campanie electorala, daca le da mana, pentru mai marii din conducerea judetului, carora acum le pupa inelul. De chiolhane si petreceri cu lautari suntem satui, ca urbea-i mica si se aude totul. Aici sunt banii dumneavoastra! La casa Tudorii. Sunt niste jeguri.
Ion:
(12 Octombrie 2016, 14:00)
Te amesteci în troacă, te mănâncă porcii!
Valea Măcrișului:
(12 Octombrie 2016, 13:37)
Banii erau foarte folositori pentru altceva, mai urgent și vital! Mare porcărie! idioți, susținătorii!
Țăndărei:
(12 Octombrie 2016, 10:43)
Doctorul Săpăligă n-a plătit chermeza din buzunarul lui de om rupt in cr. Banii celor mai săraci sunt la FLOCI. Felicitări Primarului Mocioniu Adrian dacă a lipsit intenționat, dar cred că nu a putut opri panarama LA CASA PUTORII! Prefect? e ca și cum n-ar fi!
Nelu:
(12 Octombrie 2016, 01:58)
@Adriana ai ffff multa dreptate! Daca pana acum a fost un festival colorat in rosu acum Tinel a incercat si el sa dea cu putin galben. Oare cati bani o fi bagat Sapaliga intr-un astfel de BALCI?

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Marți 11 Aug 2026
247 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA: Sprijin financiar de 83,111 milioane de lei pentru susținerea activității crescătorilor din sectorul bovin

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) efectuează plata ajutorului de stat pentru susținerea activității crescătorilor din sectorul bovin, în anul 2022, în contextul crizei provocate ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2023, 13:35
(3974 vizualizări - 0 comentarii)


Restructurările din administrație, în atenția Prefecturii Ialomița

Restructurările din administrație, în atenția Prefecturii Ialomița

Miercuri, 27 septembrie 2023, prefectul județului Ialomița a prezidat ședința Colegiului Prefectural, precum și pe cea a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița. În cadrul ședinței au fost ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2023, 15:50
(3059 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice

IPJ Ialomița: Acțiuni pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice

Marți, 26 septembrie 2023, polițiștii din cadrul Secției 2 Poliție Rurală Grivița au oprit în trafic, pentru verificări, pe raza comunei Iazu, o autoutilitară condusă de un bărbat 26 de ani, din județul ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2023, 15:40
(3132 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia, oraș candidat la titlul de «Capitala Tineretului din România» în 2025

Slobozia, oraș candidat la titlul de «Capitala Tineretului din România» în 2025

Municipiul Slobozia s-a calificat în finala competiției «Capitala Tineretului din România» pentru anul 2025, program inițiat de Consiliul Tineretului din România, Federația Tinerilor din Cluj, Grupul P ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2023, 18:40
(4999 vizualizări - 0 comentarii)


Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița: Salonul Anual de Carte, a XXXII-a ediție

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia se pregătește de inaugurarea celei de a XXXII-a ediții a «Salonului Anual de Carte». Evenimentul va debuta anul acesta luni, 2 octombrie 2023, și se ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2023, 18:10
(4024 vizualizări - 0 comentarii)


AJPIS Ialomița: A intrat în vigoare majorarea cu 50% a indemnizației de creștere a copilului pentru părinții de gemeni, tripleți sau multipleți

Peste 2100 de familii cu gemeni sau tripleți în componență vor beneficia de majorarea cu 50% a indemnizației de creștere a copilului, după publicarea în Monitorul Oficial nr. 844/19.09.2023 a normelor metodologice ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2023, 18:00
(5896 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Sâmbătă, 30 septembrie 2023, termen-limită pentru depunerea Formularului 398

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor, persoane impozabile care sunt înregistrate în România pentru utilizarea regimului special pentru vânzarea la distanță ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2023, 17:20
(3256 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

ADMET SRL
Șos. Brăilei, nr. 17 bis, Slobozia
angajează
lucrător bucătărie
-spălător vase mari

la Hotel Select
relații la telefon 0745/092.361

26 Septembrie 2023, 17:05


Anchete DIICOT în Ialomița: În vizor, traficanți de droguri și de migranți!

Anchete DIICOT în Ialomița: În vizor, traficanți de droguri și de migranți!

Marți, 26 septembrie a.c., procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița au efectuat 3 percheziții domiciliare și au pus în executare 3 mandate de aducere, pe numele a trei suspecți acuzați că au comercializat ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2023, 16:30
(4820 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Controale în sistem integrat, desfășurate de polițiști

Ialomița: Controale în sistem integrat, desfășurate de polițiști

În ultimele 24 de ore, la nivelul județului Ialomița, s-au desfășurat controale în sistem integrat, în care au fost implicați 44 de polițiști ialomițeni, jandarmi și reprezentanți ai Ocolului Silvic și ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2023, 15:40
(2277 vizualizări - 0 comentarii)


Președintele USR, Cătălin Drulă: «Îl vom împiedica pe Ciolacu! Creșterea taxelor nu va intra în vigoare la 1 octombrie!»

Președintele USR, Cătălin Drulă, anunță că USR va face toate demersurile astfel încât creșterea taxelor să nu intre în vigoare de la 1 octombrie 2023. Atacul la Curtea Constituțională rămâne singura soluție ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2023, 17:25
(4267 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări de TVA de 64,93 milioane de lei, în perioada ianuarie-august 2023

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în perioada ianuarie-august 2023, conform selecției naționale, TVA în valoare de 64,93 milioane ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2023, 16:40
(5287 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se furnizează apă cu program în localitatea Fierbinți-Târg!

Sistemul centralizat de alimentare cu apă din localitatea Fierbinți-Târg a înregistrat în ultima perioadă o creștere considerabilă a consumului, dar și o scădere a nivelurilor hidrostatice și hidrodinamice ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2023, 15:55
(4635 vizualizări - 0 comentarii)


Garaj în flăcări la Urziceni, incendiu la o casă din Gârbovi

În perioada de referință, trei echipaje de pompieri din Urziceni, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, au intervenit pentru lichidarea unui incendiu, produs la un garaj ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2023, 14:15
(3586 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Jilavele și Fetești

Sâmbătă, 23 septembrie a.c., pompierii din Urziceni au intervenit la un accident rutier în comuna Jilavele, fiind implicat un autoturism. În urma evenimentului rutier au rezultat două victime, conștiente ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2023, 14:05
(2987 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Bărbat rănit într-un accident rutier

Sâmbătă, 23 septembrie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit la un accident rutier produs între un autoturism și un camion. În urma evenimentului, un bărbat de aproximativ 35 de ani a fost rănit, rămânând ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2023, 13:00
(3211 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor sărbătorește 30 de ani de la înființare

Episcopia Sloboziei și Călărașilor sărbătorește 30 de ani de la înființare

În anul 2023, Episcopia Sloboziei și Călărașilor sărbătorește 30 de ani de la înființare, Episcopia Sloboziei și Călărașilor fiind prima Eparhie înființată după Revoluția din 1989. În acest context aniversar ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2023, 20:25
(4354 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale privind prezența substanțelor interzise în produsele de origine non-animală

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor demarează controale ample la nivel național care vizează utilizarea sau comercializarea ilegală de substanțe psihoactive, psihotrope ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2023, 16:40
(3855 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dosar penal pentru că și-ar fi lovit soția

Un bărbat de 42 de ani, din Slobozia, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost reclamat la Poliție de către soția sa, o femeie de 40 de ani, pe care ar fi agresat-o. În urma unui conflict spontan, acesta ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2023, 16:20
(3730 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Amenzi de peste 59 mii de lei pentru încălcarea Codului Rutier

Joi, 21 septembrie a.c., polițiștii rutieri din cadrul IPJ Ialomița au continuat activitățile de combatere a indisciplinei în trafic, ca urmare a neregulilor constatate fiind aplicate 271 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2023, 16:00
(8243 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan fără permis de conducere

Un tânăr de 33 de ani, din Fetești, a fost depistat joi, 21 septembrie a.c., conducând pe drumurile publice fără a avea permis. Mai mult, în urma testării cu aparatul din dotare au reieșit indicii cu privire ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2023, 15:50
(2477 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Precizări privind sistemul de monitorizare a suprafețelor agricole

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură aduce clarificări importante cu privire la Controlul prin monitorizare «checks by monitoring» aplicat începând cu Campania 2023. Astfel ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2023, 13:50
(6409 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări la buget de 845,7 milioane de lei, în perioada ianuarie-august 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, de la începutul anului și până la 31 august 2023, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 845,7 milioane ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2023, 20:25
(6438 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Factura electronică protejează mediul înconjurător

RAJA Constanța: Factura electronică protejează mediul înconjurător

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale pentru că sunt simple și ușor accesibile. Factura electronică este o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important, prietenoasă ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2023, 20:10
(6645 vizualizări - 0 comentarii)


Senatorul USR Sebastian Cernic: «Patriotismul economic al lui Ciolacu este o minciună, în condițiile în care prețul produselor tradiționale va crește!»

«Prim-ministrul Marcel Ciolacu minte atunci când vorbește în public de „patriotism economic“, în condițiile în care a decis să crească prețul produselor tradiționale românești prin renunțarea la TVA-ul ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2023, 20:05
(3087 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți de peste 30,325 milioane de lei pentru renta viageră agricolă 2022

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că a efectuat plata sumei de 30,325 milioane de lei cuvenită sub formă de rentă viageră agricolă aferentă anului 2022. Astfel, suma de 11,4 ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2023, 20:20
(3524 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 25 septembrie 2023, termen de depunere a unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 25 septembrie 2023, este termenul de depunere a următoarelor declarații, pentru perioada de raportare încheiată ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2023, 14:30
(8681 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Apă oprită la Dridu pentru lucrări la stația de pompare

Miercuri, 20 septembrie 2023, echipele RAJA Constanța vor executa lucrări de cuplare a conductei de alimentare cu apă de la nivelul Stației de Pompare din localitatea Dridu/Ialomița, la sistemul centralizat ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2023, 17:10
(3972 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Sfântu Gheorghe, reținut de polițiști după ce a agresat o minoră de 15 ani

Polițiștii Secției nr. 6 Ion Roată au reținut duminică, 17 septembrie a.c., un bărbat de 53 de ani, din comuna Sfântu Gheorghe, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «lovire sau alte violențe». În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2023, 17:10
(5432 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 11 permise de conducere reținute, 18 certificate de înmatriculare retrase

În zilele de sâmbătă și dumincă, 16/17 septembrie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la 212 evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Au fost aplicate 404 de sancțiuni contravenționale, iar în urma ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2023, 16:55
(4932 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...