Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița au rămas fără secretari

Haos în administrația locală

Primăriile din Ialomița au rămas fără secretari

Activitatea administrativă desfășurată în 20 de primării ialomițene este aproape paralizată din cauza lipsei secretarilor instituțiilor. O condiție impusă de Agenția Națională a Funcționarilor Publici face imposibilă numirea în funcțiile vacante a unor noi secretari. «Ne descurcăm cum putem...» declară la unison primarii ialomițeni afectați de această situație.

Condiții greu de îndeplinit
Rolul secretarilor în cadrul primăriilor este destul de important, persoanele angajate în aceste funcții fiind responsabile de toate actele administrative care circulă în cadrul instituțiilor. De aproape un an, 20 de primării din Ialomița au rămas fără secretari, pentru că cei care ocupau aceste funcții fie s-au pensionat, fie au decis să demisioneze, alegînd să desfășoare activități care să le asigure un venit consistent. Cea mai gravă situație se prezintă la nivelul mai multor localități din mediul rural, însă și primării precum Fetești sau Slobozia își caută, fără rezultat, un posibil secretar. Încercarea administrațiilor locale de a ocupa prin concurs funcțiile rămase vacante este însă blocată de cîteva condiții impuse de Agenția Națională a Funcționarilor Publici (ANFP), pe care candidații înscriși la testări nu au reușit pînă în prezent să le îndeplinească. Potrivit ANFP, în funcția de secretar se pot angaja doar persoanele care au studii postuniversitare de masterat, în domenii precum Științele Juridice sau Administrație Publică. De asemenea, tot ANFP cere viitorilor secretari o experiență în domeniul administrativ, pe o funcție similară, de cel puțin 2 ani...

Administrația locală, dată peste cap
În lipsa secretarilor, primarii ialomițeni încearcă să se descurce după posibilități. Primăria Gheorghe Lazăr, de exemplu, își caută un secretar din noiembrie 2015, după ce persoana care ocupa această funcție a ales să demisioneze. În prezent, toate sarcinile de serviciu care-i reveneau secretarului comunei sînt împărțite între puținii funcționari ai administrației locale. «Am împărțit sarcinile între funcționarii pe care îi avem la primărie. A fost singura soluție pe care am putut-o descoperi. Nu e vina noastră că Agenția Națională a Funcționarilor Publici a impus acele condiții, imposibil de îndeplinit de orice candidat...» ne-a declarat Marian Buzea, primarul comunei Gheorghe Lazăr. Administrația locală a organizat deja un concurs pentru ocuparea funcției vacante, însă nimeni nu a îndrăznit să se prezinte. Comuna Miloșești se alătură, la rîndu-i, celor 20 de primării din Ialomița care nu au secretari. Postul din cadrul instituției s-a vacantat anul trecut, după ce secretarul comunei a ieșit la pensie. De atunci nimeni nu a fost interesat să ocupe fotoliul rămas liber. Nelu Chițoiu, edilul comunei dă vina pe salariul extrem de mic: «Este destul de greu pentru noi, dar încercăm să supraviețuim. Cine să vină să lucreze pe un salariu atît de mic, în condițiile în care răspunderea e atît de mare?». Comuna Miloșești este deficitară și la capitolul funcționari publici. În prezent, instituția funcționează doar cu 5 oameni, deși are 10 posturi libere.

11 Octombrie 2016, 20:20 (7075 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Primăriile din Ialomița sfidează Legea Spațiilor Verzi

Comentariile cititorilor:


coco:
(15 Februarie 2017, 22:19)
Da...da. Foarte bine ai zis secre.. , mi se pare absolut corecta remarca dumitale. Ai perfecta dreptate, contabili sunt extrem de perversi, profita domnule, au bugetul pe mana, au primar slab nepregatit, dar rau cat cuprinde si ii face toate placerile...salariale, Ce spune curtea de Conturi despre banii multi cheltuiti anual pe diverse CONTRACTE INCHEIATE CU FIRME CARE  LE FACE TOATA TREABA  (bugetul, executiile, exercitiile financiare, situatiile, salarizare..., etc le dau dosare gata facute si le preda la DGFP) . DACA NU SUNT PREGATI SA FIE DATI AFARA ,,, ei nu lucreaza cu programul FOREXEBUG mai nimic, tot fima le da mura in gura. SUNT BANI CHELTUITI AIUREA  Sa-si faca treaba ca are in fisa postului contabilitate  ... De aceea este contabil, si nu agent agricol de exemplu. . NICIUN ALT SALARIAT DIN PRIMARIE NU ARE ASEMENEA PRIVLEGII DECAT CONTABILITATEA. CURTEA CE CONTURI SA-I FACA POPRIRE PE SALARIUL URIAS PE CARE IL ARE,.... cheltuie banii de la buget pentru binele propriu . VINA IN EGALA MASURA ARE SI PRIMARUL .
zoro:
(22 Octombrie 2016, 08:35)
la bordusani e un hot
Sublim :
(16 Octombrie 2016, 10:32)
În foto l-ați prins pe primarul penal al orașului Tandărei,în așteptarea sentinței definitive s-a coafat corespunzător pentru a intra cu o podoabă capilară corespunzătoare în viitorul domiciliu al domnului puscariabil.Se vede că și din punct de vedere corporal este bine pregătit să aibă de unde da jos.Cu siguranță cei ce au de pierdut sunt locuitorii din Tandărei iar domnul pușcăriabil își cheltuie cu folos banii deturnați prin furt din bugetul local. Culmea democrației Ialomițene,hoții sunt în continuare iubiți de electorat și realeși.Ciudat, numai un electorat anume poate gândii astfel,Electoratul needucat, cel fără școală.Pacat!!
goguta mic cu ochelari:
(13 Octombrie 2016, 23:12)
Turiga de ce nu ai scos la concurs postul de secretar de primarie.Turiga ia spune si noua din ce bani ati platit tu Valentine,Glontaru,Sabina si ex.ul Neacsu daunele din dsarul civil pierdut in favoarea lui D.M. In urma proceselor din anii trecuti. Turiga ia spune si noua satenilor ce inseamna AUTOBUZUL. Turiga uitate pe siteul Primaria Brusturi din jud. Neamt ultimul locuitor sa inveti ce inseamna tramsparenta. O sa vezi ca la fundul pamantului alesul local face si produce pe pemtru ultimul satean, nu ca tine Turiga. De ce platesti dim bani publici mentenanta siteul primariei Dridu daca tot nu faci public nimic,ma primarule.Nu simti ma Turiga un nod in gat ? Dormi ma Turiga pe o parte sa nu te sufoci noaptea in somn fereasca dumnezeu sa-ti inghiti limba si sa te ineci ca tiganul cu bobul de mazare. Hai spargete Turiga si da pe gusa de ce te mai ascunzi. Ca oamenilor le este teama sa lucreze cu tine si fug saracii cate incotro. Ce iai facut lui cocos de a zburat di primarie ma Turiga. Era sa uit. Se pare ca au inceput sa vomite. Pentru cine tii ocupat scaunul de secretar ? Hai AUTOBUZUL
jidergata:
(13 Octombrie 2016, 22:14)
Nu avem secretari de U.A.T. Pentru ca multi nu vor sa devima slugile multor tractoristi deveniti primari. Cum o fii ca un absolvent de drept si masterand sa stea cu caciula in mana si sa execute ordinele unui tractorist ajuns primar ales de desteptii satului. Gluma dar avem astfel de exemple.Cum sa accepti sa fii secretar de U.A.T cand stii ca un vai steua lui de ales local te va monitoriza video-Audio pe holuri si in birou pentru un salariu de cacao.Nu rezisti tentatiei de a nu participa la suteala si parandaraturi alaturi de gospodaru priMar . Numai la o simpla vedere praf
Un posibil candidat:
(13 Octombrie 2016, 21:41)
Azi s-a dat examen pt secretari, cine o fi luat la Perieti? ANFP-ul pune o gramada de  conditii care nu isi au rostul. Master si experienta doi ani, la ce le-o trebui? In loc sa vada unul din tinerii care stiu ceva carte  dar nu au avut posibilitati si timp de master, cine stie ce bosorogi sau babe vor sa angajeze cu facultati facute la Slobozia cu raspunsuri de 1x2. Halal administratie. Apropo, domnul primar Merlea e singurul din judet care e invitat de Parlamentul European? Eu am auzit ca sunt luati toti primarii de o anumita culoare politica si dusi in plimbare pt a se mobiliza la parlamentare. Sa nu mai posteze minciuni.Corect era sa spuna ca impreuna cu colegii de partid pleaca in excursie. Dar asta e alta poveste.
bmusca:
(13 Octombrie 2016, 05:56)
Dridu nu are secretar. Primaul golan vinovat cal obliga pe Florica Glontaru sa faca hotii. Omul a plecat dar Turiga nu a declarat postul vacant la ANFP. O tine pe hoasca mincinoasa si bandita care este gasita in diferite dosare civile si penale alaturi de primar.lasati ca va face cum vrea muschii primarului
consiliera :
(13 Octombrie 2016, 05:45)
In comuna Dridu nu avem secretar de primarie de 1 an. Primarul,Turiga nici macar nu sa sinchisit sa declare postul vacant.Are le acolo una mai batrana Sab...na care este vai steaua ei de parsiva participand de multe ori la distractiile ascunse fiind din clanul,Turiga.Pai cei mai trebuie secretar lui Turiga cand face dictari in fiecare xii cu nevasta postarului consilier.Ce interes are sa-i conoasca manevrele. A facut el ce a facut si la impins afara pe Glontaru,ca se piarda urma hotiilor.De 1 am nu avem sercretar la Dridu,Din cauza primarului Turiga mason facut pe banii prostimi.Bine le face.