Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Chef Cătălin Stănciulescu, la «Olimpiada Bucătarilor»

Miercuri, 26 octombrie 2016, la Erfurt, în Germania, s-au anunțat cîștigătorii ultimei ediții a «Olimpiadei Bucătarilor». În premieră, la această ediție au participat «18 bucătării echipate pentru competițiile la cald ale echipelor naționale, peste 2000 de bucătari din peste 50 de țări, care au pregătit peste 7000 de meniuri proaspete, transformînd HALL 1 în cel mai mare restaurant din lume!». Din echipa României, tot în premieră, la această competiție a participat și chef Cătălin Stănciulescu, patronul firmei Express Food Delivery din Slobozia, firmă specializată în catering și meniuri premium.

Olimpiadă în toată regula
Pentru cei care încă nu știu, «Olimpiada Bucătarilor» de la Erfurt se află la a 24-a ediție. Potrivit informațiilor oferite de  organizatori și apărute în presa de specialitate, la această ediție «s-au folosit 9360 tacîmuri, 10000 de farfurii, 12900 șervete, aproape 20000 de ouă, 1000 kg de carne, 1200 kg de pește, 700 kg de cartofi și 4600 kg de legume. De la lansare sa în 1900, „Olimpiada Bucătarilor“ a fost întotdeauna port-drapelul bunului gust și a curentelor noi în tehnici de gătire și în prezentare. Echipele României au defilat la parada națiunilor și și-au apărat cu onoare poziția cîștigată în timp, ba chiar și-au depășit-o. Deși nu a avut înscrisă o echipă națională, România a fost reprezentată cu cinste de 3 echipe regionale, de concurenții la secțiunile individuale și de un număr mare de susținători care au venit la Erfurt pentru a se informa, pentru a vedea ce se mai întîmplă în marea familie a bucătarilor, în timpul Olimpiadei!». Echipele românești care au participat s-au întors acasă cu o salbă de medalii, printre care și una de aur, premieră absolută, cîștigată de echipa regională BELVEDERE Brașov, la secțiunea bufet-artă culinară. Incredibil însă, în cadrul celor 3 echipe la această Olimpiadă a fost prezent și Cătălin Stănciulescu, patronul firmei Express Food Delivery din Slobozia.

36 de ore de nesomn pentru perfecțiune
L-am găsit pe chef Cătălin Stănciulescu pregătind o comandă de piept de rață cu vișine. Deși au trecut cîteva zile, oboseala competiției mai lasă urme pe chipul lui. Ne explică relaxat procesul: piept de rață refrigerat, reducție de vin, vișine, un sfert de oră la cuptor și... cuțite speciale care să permită felierea perfectă de la final. În sfertul de oră în care așteptăm să se pătrundă pieptul, «medium, cum îi place clientului», obținem primele impresii «la rece» despre un eveniment care se desfășoară, întocmai ca Olimpiada, din 4 în 4 ani. «Eu am participat la secțiunea cofetărie a bufetului echipei regionale Casa Boierului din Deal, alături de Cerasela Lungu, Laura Mocanu, Gabor Cicean, Kenan Inci, un turc naturalizat în România și care ne-a reprezentat cu cinste... Dar toți bucătarii români care au participat la această ediție a Olimpiadei merită aplauze și respect. Au fost 36 de ore de nesomn, de muncă continuă, precedate de 2 ani de pregătire. Totul în condițiile în care Ministerul Turismului nu este interesat de susținerea bucătarilor români sau a bucătăriei românești la evenimente de acest gen!». Chef Cătălin Stănciulescu poate povesti ore în șir. Despre sculpturile în ouă de struț, preparatele în aspic, adevărate opere de artă, figurinele de zahăr, personajele turnate în ciocolată sau premiile cîștigate de el, în țară, în cadrul concursurilor culinare la care a participat. Dar nu e timp, pieptul de rață e gata... «Pentru mine totul a fost un pas înainte. Mi-am satisfăcut setea de cunoaștere în tainele acestei meserii... Nu se poate descrie în cuvinte nici ce am învățat, nici perfecțiunea produselor prezentate și nici satisfacția pe care am încercat-o participînd la obținerea unui premiu. A fost o experiență unică!».

Bucuriile vieții de bucătar Sub sigla «...ca altădată» by Cătălin Stănciulescu produsele preparate de proaspătul olimpic pot fi comandate și livrate oriunde în Slobozia între orele 10,00 și 23,00. «Consider mîncarea una dintre plăcerile vieții. Îmi place bucătăria italiană și nu refuz să pregătesc niciun fel de preparat. O porție de mîncare proaspătă și bine gătită și un pahar de vin bun te fac să vezi viața cu alți ochi. Iar eu nu-mi refuz niciodată această bucurie!» explică hîtru chef Cătălin Stănciulescu.

varianta video a articolului aici

8 Noiembrie 2016, 17:20 (20985 vizualizări - 18 comentarii)

Comentariile cititorilor:


un alt bucatar..:
(12 Noiembrie 2016, 09:35)
din pacate , citesc comentariile unor oameni frustrati care sub protectia anonimatului, scriu despre lucruri care nu au nici o legatura cu articolul la care fac referire cei de la Independent. Sa numesti " cantinar" pe unul din putinii oameni din Slobozia care se pricepe in meseria asta de bucatar este un exemplu . Omul asta , chef , nechef , sau cum vreti sa il numim , a ridicat ,prin priceperea lui , nivelul sau gradul bucatariei din orasul Slobozia la unul superior. Nu judecam aici pe omul Catalin Stanciulescu, este un articol despre un concurs gastronomic la care acest om a participat , si unde , indiferent de rezultatul obtinut , a demonstrat ca merita sa fie acolo. Deci, indiferent ce probleme personale aveti cu acest om, nu amestecati lucrurile...
ali baba:
(12 Noiembrie 2016, 02:28)
TOATA LUMEA VORBESTE CUM TAIFAS FURA AFACERI PRIN CAMATARIE SI SERVICIILE TAC. DE CE?
Ptr independent:
(11 Noiembrie 2016, 15:01)
De ce nu publicati si comentariile negative despre Bucatarul de cantina Stanciulescu?????
Jantea:
(11 Noiembrie 2016, 08:20)
Catalin atât stie sa faca: mâncare. Insa ce vinde acum, e o mâncare de proasta calitate. Dacă vrea poate să gătească ok. Dar Taifas este un bucătar mai bun, el a gătit nevestele la multi.
Dumitru:
(10 Noiembrie 2016, 21:23)
Dacă nu era și puțin hoț, nu era om bucătar chef in Ialomița! Afaceri, fără șmecherii? Hai că nu suntem toți tăntălăi!!!!
Ptr Independent:
(10 Noiembrie 2016, 18:27)
Nu il mai promovati atata pe acest om. Nu merita nici doi bani. Daca l ati cunoaste mai bine nici nu v ati mai uita la el. E un prefacut si un hot.
ion:
(10 Noiembrie 2016, 13:44)
Dacă era dăștept sau șăf nu-i lua Taifâs afacerea!
bate găina cu lanțul:
(9 Noiembrie 2016, 21:48)
Deh stimate domn Gicu, nu toata lumea e specialista in lingvism.    Dar nimanui nu ii strica sa aiba o fisa de cititor la biblioteca,    Asa ca va asteptam pe toti cu placere la Biblioteca Judeteana Ialomita Stefan Banulescu din Slobozia.  Literatura pentru copii la etajul 1 in dreapta, pentru adulti la acelasi etaj prima usa din stanga. Lectura placuta !
secspir:
(9 Noiembrie 2016, 16:53)
zi-i tata bucatar ca nu-ti pierzi gradele... se intoarce Pruteanu in mormant auzindu-va cum innobilati voi limba romana...
Maestru-bucătar:
(9 Noiembrie 2016, 16:32)
@dictionar de neol. are dreptate! Dl. Stănciulescu C. ar fi mai sărac dacă i s-ar spune ,,maestru bucătar"?! Să fie el om cinstit, să țină afacerile, să crească copii modești, că BUCĂTĂRIA nu este o rușine! Că ești CHEF, CHEL, CHIN....etc., tot lângă oale lucrezi! Succes și demnitate!
@esti tare prost..:
(9 Noiembrie 2016, 12:42)
Multumesc pt apreciere, cunosc limba franceza inca din anii saptezeci, cam din vremea cand tatal tau se pregatea sa-si faca buletin de identitate.
Dictionarul de neologisme,:
(9 Noiembrie 2016, 12:16)
inclusiv www.webdex, www.dexx. Raspuns afisat: Nu am gasit nicio definitie pentru cuvantul "chef". In prefata editiei a III-a a Dictionarului de neologisme al Academiei RSR 1978, acad. Al.GRAUR nota:"astazi sunt mai numerosi cei care se feresc ca de foc de a folosi cuvintele traditionale, pentru ca nu sunt"distinse", de aceea le inlocuiesc cu altele noi, eventual gresit pronuntate sau cu sensuri eronate"..
Draga Lina:
(9 Noiembrie 2016, 11:52)
Felicitări pt Catalin . Are produse bune la cofetărie. Am cumpărat de câteva ori și am primit bon de casa ! 
Pt " bate găina cu lanțul " si " ești prost tare Gicu Claxon " le spun : aveți mare dreptate !
esti prost tare Gicu Claxon:
(8 Noiembrie 2016, 23:28)
Chef vine din lmba franceza, care inseamna Lider, Sef.
bate găina cu lanțul:
(8 Noiembrie 2016, 22:57)
@ Gicu Clapon. Esti pe drumul cel bun Gicule ai descoperit in sfarsit ca exista un dictionar explicativ si culmea e online, asa ca pentru tine nu prostia aia de "Almanahe" groasa cu coperti cartonate unde trebuie sa cauti printre sute de pagini. Totusi Gicule poti sa mai perseverezi si sa descoperi ca exista si dictionar de neologisme (adica cuvinte noi aparute in vocabular) iar acolo vei gasi si sensul acestora, inclusiv sensul lui CHEF, Salutari Gicule de la Flory din Vaslui !

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Sâmbătă 08 Aug 2026
240 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urziceni: Beat cu mașina prin oraș

Pe raza municipiului Urziceni a fost depistat un bărbat, de 44 ani, domiciliat în comuna Alexeni, care a condus un autoturism avînd o alcoolemie peste limita legală. Șoferul a fost testat alcoolscop, rezultatul ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 11:26
(11207 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură a unui deținut

Vineri, 25 noiembrie a.c., o persoană privată de libertate din Penitenciarul Slobozia, Victor Săvilă, va inaugura o expoziție de pictură. Evenimentul, intitulat «Dincolo de prejudecăți», se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 11:22
(12965 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Transporta cu tractorul lemne fără documente

Marți, 22 noiembrie a.c., Formațiunea de Investigare a Fraudelor Țăndărei a organizat și executat o acțiune pe linia identificării transporturilor ilegale de mărfuri. Astfel, au fost legitimate 44 de persoane ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 11:20
(13280 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Prins de jandarmi încercînd să vîndă o cameră video și un mobil

Jandarmii au surprins un prahovean care încerca să facă speculă în Slobozia. Marți, 22 noiembrie.a.c., în jurul orei 14,15, jandarmii l-au surprins Z. FILON, de 33 ani, din comuna Vărbilău-Prahova, în timp ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2011, 11:02
(12726 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2011, 16:38
(4885 vizualizări - 0 comentarii)


Braconaj pe fondul de vînătoare Săveni

Luni, 21 noiembrie, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat pe linia prevenirii și combaterii braconajului cinegetic pe fondul cinegetic Săveni. Astfel, pe o solă cultivată ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2011, 14:47
(17177 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Săveni braconaj


Ialomița: Șoferi băuți și fără permis, la volan

Doi bărbați de 40, respectiv 57 ani, sînt cercetați de polițiști pentru conducere sub influența băuturilor alcoolice. Bărbatul de 40 ani, din Dridu, a fost prins luni, 21 noiembrie a.c., conducînd un autoturism ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2011, 14:44
(11121 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiuni pentru siguranța publică

Polițiștii slobozeni au derulat, în perioada 18-20 noiembrie a.c., o serie de acțiuni ce au vizat siguranța publică. Rezumatul activităților reține că, pe parcursul celor trei zile, polițiștii au legitimat ...[citește_toată_știrea]

22 Noiembrie 2011, 14:41
(11044 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Furau curent electric

În urma unei acțiuni desfășurată în dimineața zilei de vineri, 18 noiembrie a.c. în orașul Țăndărei, 12 gospodării au fost depistate racordate ilegal la rețeaua de distribuție a energiei electrice. Așadar ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 14:59
(19681 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Deși mirosea a alcool, a refuzat testarea alcooltest

Polițiștii slobozeni au oprit, vineri, 18 noiembrie, pentru un control de rutină, o mașină condusă de un bărbat, de 34 ani, din localitate. Potrivit polițiștilor, tînărul emana halenă puternică de alcool ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 14:05
(13657 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Au furat dintr-un bar suc și alcool

Polițiștii cercetează trei tineri, cu vîrste cuprinse între 17 și 24 ani, toți domiciliați pe raza orașului Căzănești, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. În fapt, aceștia, în ziua de ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 14:03
(13880 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Șoferi băuți, la volan

86 km/h este o viteză surprinsă de aparatul radar, sîmbătă, 19 noiembrie, pe raza muncipiului Slobozia. După ce au oprit mașina, polițiștii au stabilit că era condusă de un slobozean, de53 ani, care, în ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 14:02
(15816 vizualizări - 0 comentarii)


Platonești: S-a lovit frontal de o mașină

Sîmbătă, 19 noiembrie, un constănțean de 62 ani a produs un accident de circulație pe DJ212, în apropierea localității Platonești. Cauza principală a nefericitului incident a fost viteza de deplasare neadaptată ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 14:02
(15160 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Doi minori, acuzați de furt

Poliția a fost sesizată joi, 17 noiembrie a.c., de către un bărbat de 60 ani, din comuna Alexeni, despre faptul că persoane necunoscute au pătruns în curtea locuinței sale și i-au sustras dintr-o anexă ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 14:02
(11634 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni furt


Gheorghe Doja: Fără permis și băut, la volan

Un bărbat de 41 ani, din Gheorghe Doja, a fost prins vineri, 18 noiembrie, de polițiști în timp ce conducea o mașină deși nu poseda permis de conducere. Mai mult, pentru că mirosea a alcool, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 14:01
(13201 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru conducere fără permis

Vineri, 18 noiembrie, polițiștii au reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore un bărbat de 41 ani, din Păltiniș, care a fost prins în trafic, în mod repetat, în timp ce conducea fără a poseda ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 13:58
(12424 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 66 mii lei, amenzi aplicate de Poliția Rutieră Ialomița

În perioada 18-20 noiembrie, polițiștii Serviciului Rutier au derulat o serie de acțiuni preventive în traficul ialomițean. Încălcările normelor rutiere au fost sancționate cu 290 de amenzi, 5 certificate ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 13:51
(10715 vizualizări - 0 comentarii)


Locuri de muncă vacante în Germania

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează selecție pentru studenții și masteranzii care doresc să lucreze în Germania în perioada vacanței de vară, anul 2012. Potrivit organizatorilor ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 09:48
(13373 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Încercau să spargă mașinile dintr-o parcare

Trei tineri, cu vîrste cuprinse între 15 și 19 ani, au fost prinși de polițiști în timp ce încercau să deschidă mai multe autoturisme dintr-o parcare din Slobozia. Fapta a fost sesizată polițiștilor de ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 09:38
(10843 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Bătrînă de 70 ani, lovită de mașină

O bătrînă de 70 ani a fost lovită de un autovehicul. Femeia a vrut să traverseze strada în localitatea Alexeni prin loc nepermis și fără să se asigure, fiind lovită de o mașină ce circula regulamentar. ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 09:38
(7340 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni accident


Ialomița: Șoferi beți la volan și fără permis

Un tînăr de 22 ani, șofer al unui autoturism a fost oprit în trafic, pentru un control de rutină, la Ion Roată. În urma verificărilor sumare, polițiștii au constatat că individul nu avea permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

21 Noiembrie 2011, 09:37
(9094 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferul vinovat de producerea accidentului dintre Slobozia și Bucu, soldat cu doi morți, reținut de polițiști

Miercuri, 16 noiembrie a.c., polițiștii au reținut pentru o perioadă de 24 de ore pe bază de ordonanță de reținere pe șoferul vinovat de producerea accidentului dintre Slobozia și Bucu, din data de 7 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2011, 12:29
(13031 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Turc suprins la volan fără a avea permis

Polițiștii au depistat miercuri, 16 noiembrie a.c., pe strada A.I. Cuza din Urziceni, un cetățean turc, în vîrstă de 30 ani, care se afla la volanul unui autoturism, fără a poseda permis de conducere. ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2011, 12:25
(11237 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: A furat cablurile de cupru de la o instalație de irigat

O echipă mixtă de siguranță publică polițist-jandarm a depistat miercuri, 16 noiembrie a.c., un bărbat de 34 ani, din Bordușani, în timp ce transporta cu bicicleta, pe DN2A, cantitatea de 27 kg fire din ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2011, 12:20
(13754 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA a trecut la debranșări: Din cauza datoriilor, trei blocuri din Fetești au rămas fără apă!

RAJA a trecut la debranșări: Din cauza datoriilor, trei blocuri din Fetești au rămas fără apă!

Pentru recuperarea datoriilor de la abonații rău-platnici, SC RAJA SA Constanța este nevoită, în unele cazuri, să aplice măsura drastică de debranșare de la sistemul de alimentare cu apă, deși din punct ...[citește_toată_știrea]

17 Noiembrie 2011, 08:35
(16338 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Autoturism radiat din circulație, identificat în trafic cu numere false

Polițiștii au oprit pentru control în trafic marți, 15 noiembrie a.c., pe strada Calea București din Urziceni, un autoturism la volanul căruia se afla un tînăr, de 21 ani, domiciliat în localitate. În urma ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2011, 13:58
(10625 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Găsit mort într-o parcare

Poliția Fetești a fost sesizată marți, 15 noiembrie a.c., asupra faptului că o persoană este căzută într-o parcare de pe strada Prelungirea Grîușor. Echipa SMURD care a intervenit la fața locului, a executat ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2011, 13:57
(20251 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Polițiștii au sancționat carențele sistemelor de pază

Începînd cu data de 7 noiembrie a.c., efective din cadrul Poliției Slobozia au acționat pe raza municipiului reședință de județ pentru constatarea și eliminarea unor carențe în domeniul sistemelor de pază ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2011, 13:57
(13153 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2011, 11:07
(6310 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: I-a zugrăvit apartamentul și i-a furat bunurile

Un tînăr de 31 ani este cercetat penal după ce a furat mai multe bunuri dintr-o locuință. Polițiștii feteșteni au fost sesizați despre furt luni, 14 noiembrie, de către o femeie, de 41 ani, din localitate ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2011, 11:00
(15546 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Ultimele comentarii
Răduță Aurelian-Constantin în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Antoine în «Suntem în urmă cu pregătirea, dar construim un grup puternic!» ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...