SPORT
Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia, prof. Ion Ionescu
«Locul 3 cu un lot atît de tînăr este o realizare!»
Unirea Slobozia a terminat turul cu o înfrîngere în deplasare, 1-2 cu Viitorul Domnești, pe sinteticul de la Buftea. A fost un meci care a înglobat toate neajunsurile din acest sezon: lejeritate în apărare, ineficiență în atac și arbitru pe post de primadonă. Adrian Răduca și-a luat în serios rolul de golgheter și a punctat din nou, pentru a șasea oară în această stagiune. N-a fost suficient pentru a obține puncte, iar ialomițenii termină turul pe locul 3, la 12 lungimi de liderul Metaloglobus. Unirea a evoluat cu Viitorul Domnești în următoarea formulă: Cristică-Drăguț, Călin (Teodorescu), Topor, Bucurică (Marin)-Soare, Adăscăliței-Gherasim, Răduca, Toma-Khalil (Anton). Despre ce s-a întîmplat în această toamnă la Unirea, despre frumusețea promovării juniorilor, dar și despre carențele tinereții ne vorbește antrenorul principal Ion Ionescu. Prin structura lotului, Unirea este a Sloboziei mai mult ca oricînd și, chiar dacă turul a fost sub așteptări, foarte important este că spectatorii au revenit în număr mare alături de echipă, jocul e în ascensiune, iar sezonul viitor ar putea veni și mult rîvnita promovare!
-Domnule Ionescu, 23 de puncte din 39 reprezintă un bilanț pozitiv sau dimpotrivă?
-Fotbalul înseamnă goluri și, cu siguranță, se putea mai mult dacă am fi reușit să fructificăm o serie mai mare din ocaziile pe care ni le-am creat. Totodată, ne-au costat golurile primite pe greșeli individuale.
-Rezultatele au fost influențate și de alți factori, cum ar fi arbitrajul?
-Am fost defavorizați de arbitraj de-a lungul turului! Spre exemplu, cu Astra II, am avut gol anulat eronat la Khalil. La Metaloglobus au fost faze identice, de-o parte și de alta, judecate diferit, nouă refuzîndu-ni-se două penalty-uri clare. Acum, la Viitorul Domnești, maniera de arbitraj a fost strigătoare la cer. Am fost opriți în două rînduri la faze clare gol, unde arbitrul a fost singurul care a văzut ofsaid. Puteam termina la egalitate sau puteam cîștiga, pentru că am făcut o repriză secundă foarte bună. Totuși, n-aș da vina prea mult pe aceste greșeli de arbitraj, cu toate că și ele cîntăresc în rezultatele unei echipe...
-Ce jucători au adus plusuri și care ar fi cei care v-au dezamăgit?
-Tot timpul cer mult și aștept mult de la jucători. Fotbalistul de care sînt cel mai mulțumit este Romeo Soare, care a revenit după o accidentare gravă și a contat foarte mult în angrenajul echipei. A avut un randament bun, a reușit și să înscrie, a fost motorul care impulsionat echipa. Jucători care au avut un randament bun au fost Drăguț sau Macare și Toma. Gherasim a avut o evoluție peste așteptările mele, iar dintre cei veniți în vară Adăscăliței s-a integrat foarte bine. Cei doi atacanți, Răduca și Khalil, au alternat evoluțiile bune cu cele slabe și asta ne-a costat oarecum... Bucurică și Teodorescu s-au comportat sub ceea ce au arătat sezonul trecut, dar sînt tineri și am în continuare încredere în ei. Dintre noii veniți, nu pot spune că sînt mulțumit de Călin și Dumitru... Speram la o comportare mai bună din partea lor mai cu seamă că veneau din Liga a II-a, de la Ceahlăul și Oțelul. De asemenea, sînt nemulțumit de postul de portar. Cristică nu a dat siguranța necesară echipei. Au fost, din păcate, goluri parabile luate de acesta și din cauza asta am pierdut puncte... Nu am avut altă soluție în afara lui Cristică, ceilalți doi portari fiind lipsiți de experiență pentru nivelul Ligii a III-a.
-Sîntem la 12 puncte în spatele liderului Metaloglobus. Realist vorbind, se mai pune problema implicării noastre în lupta pentru promovare?
-Cînd am început campionatul ne-am gîndit, firește, la promovare, cu toate că obiectivul nostru a fost clasarea pe podium. Chiar și acesta, din punctul meu de vedere, este unul îndrăzneț... Nu este ușor să ai, în lotul de 24, 11 juniori plus alți 5-6 abia ce au terminat junioratul și să fii totuși competitiv... Sîntem singura echipă din serie cu această structură. Chiar și Viitorul Constanța apelează la mulți fotbaliști care au căpătat experiență la nivelul primului eșalon. Am început mai slab campionatul, dar am urcat, echipa a început să aibă consistență și au apărut rezultatele. Chiar și în ultimul joc, dacă nu erau erorile de arbitraj și nu am fi evoluat pe acel teren sintetic, rezultatul ar fi fost unul pozitiv. Una peste alta, e greu de remontat diferența care ne desparte de Metaloglobus, pentru că și ei au o echipă foarte bună. Dar eu zic că locul 3 la investiția făcută și cu un lot atît de tînăr este o realizare care ne dă speranțe pentru viitor!
-Ce jucători ne-ar mai putea oferi surprize pentru retur?
-Cum spuneam, Gherasim a avut un parcurs bun. Mădălin Marin a adus un plus, iar Lemnaru, un jucător de 16 ani, a intrat bine, cu mult curaj. Bogdan Săvescu este un copil de viitor, iar din spate vine Costin Anton, un tînăr cu multe calități. Îl aștept să confirme și pe Năstase, un jucător de 17 ani pe care l-am luat de la Traian și am încredere că va crește...
-A picat bine înscrierea în Liga a V-a și renunțarea la Campionatul de Juniori?
-Da, pentru că este un campionat mai în forță, mai dur, care oferă o mai bună pregătire mentală. La juniori, n-ai obiectiv și ai adversari de aceeași forță... Confruntarea cu jucători mai mari decît ei i-a mobilizat și i-a fortificat. Își doresc promovarea în Liga a IV-a și, probabil, o vor obține. E nevoie de acest plus de determinare pentru ca acești copii să poată reprezenta pe viitor soluții alternative pentru fotbaliștii cu experiență din lotul Unirii. Spre exemplu, în meciul cu Astra II, ne-au lipsit patru jucători de bază și acest lucru s-a cunoscut. Dacă i-am fi avut în teren sau soluțiile de rezervă s-ar fi apropiat de nivelul lor, n-am fi pierdut niciodată. Ca o concluzie asupra turului, locul 3 îmi aduce și satisfacția că sîntem în obiectiv, dar am și sentimentul de nemulțumire legat de faptul că prin mai multă atenție puteam termina mai sus.
-Reunirea pentru pregătirea returului va avea loc pe 12 ianuarie 2017. Ce mutări vor apărea în lot pînă atunci?
-E prematur să dau nume dar, cu siguranță, vom renunța la doi-trei jucători. În privința celor ce vor veni ne dorim un atacant, un mijlocaș central, un fundaș central și un portar care să-i asigure o concurență serioasă lui Cristică.
29 Noiembrie 2016, 15:40 (4186 vizualizări - 15 comentarii)
Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!
Unirea Slobozia și-a găsit antrenor cu licență PRO în Liga 2: Ilie Poenaru!
Unirea Slobozia își caută antrenor. Teja, Poenaru sau...?
Binemeritat loc 3 la final de play-out
Victorie zdrobitoare în deplasare











Comentariile cititorilor:
(12 Decembrie 2016, 00:48)
Rusine Ion Ionescu ca ai si aveti tupeul sa mai comentati ca sunteti corecti tot ce faceti la nivel de copii si juniorii se intampla si la cei mari ,va credeti pe mosia voastra tu si cu Prepelita care faceti fotbal pe relatii si cadouri ,faceti un calcul si vedeti cati dintre juniori care jucau pe cadouri si spaga mai joaca fotbal astazi din 92 pana 2007 .Nu va doare ca nu sunt bani vostri in joc vin de la Federatie si............ cu ILIUTA faceti ce vreti ca joaca si copilul lui .Cu Mark ai gasit scuza ca nu a cotizat deloc sarcul .Va credeti cine nu sunteti rusineeeeeeeeee fati meseria corect si nu uita ca si tu ai fost copil dar ai uitat ca si Pepelita care se crede un LUCESCU dar costumatie il tradeaza e bete. LASATI STOUL CA DAIA NU JUCAM NIMIC IN ROMANIA TOTI SUNT CA VOI .DACA NU VA PLACE FA-TI SCOALA SI VEI VEDEA CE CLIENTI AIIIIIIIIII.
(7 Decembrie 2016, 15:04)
Halal Conducere...sa fiim siinceri..sunt multi care au fost respinsi ca nu dau parinti bani sau ca nu au vreo afacere ceva....IONESCU E UN CATEL UMBLA NUMAI DUPA BANI SI DUPA PILE IMI ESTE SCARBA DE CONDUCEREA DIN ACEL CLUB
(7 Decembrie 2016, 14:55)
Au fost portari buni la unirea aici ne referim la juniori....au fost copii buni care mereu aparau si jucau bine...singurul care a promovat a fost Chitoiu...restul ??? De ce ?? A fost Nedelcu a fost Burecu (care se antreneaza cu echipa mare ) dar de ce nu li se dau sanse ? De ce sa aducem altii care cer salarii mari sau cazare si cine stie ce ?? De ce lui Nedelcu si Burecu nu le.a fost data sansa de a confirma ?? Stiu ca Nedelcu a facut antrenament cu echipa mare si se descurca foarte bine era un jucator de perspectiva...ma rog...nu critic...dar se aud vorbe ca Domnul ionescu l.a respins din cauza ca avea cateva kg in plus ...rusine ..halal antrenor...sunt jucatori buni la juniori ...dar nu toti au sansa...sau cand au sansa conducerea nu ii are la suflet....RUSINE ILIE RUSINE IONESCU SI RESTU..!
(3 Decembrie 2016, 00:53)
Eu, mai treci pe la scoala!
(3 Decembrie 2016, 00:51)
Intrebarea era retorica......dar apropo..... de ce trebuia sa o aduca?avea vreo datorie?
(2 Decembrie 2016, 10:26)
Unii pe aici sunteți frustrați rau care comentați ....voi credeți ca antrenorul daca ar avea un copil bun cu calități nu l ar baga sa joace?????va spun eu clar ca ia bagat sa joace pe cei care au meritat......si apropo de ultimul coment cu "oare cine a adus carnea la banchet"a trebuit sa o aducă un fotbalist pentru ca echipa care este a orașului si toti pe aici vorbiți de promovare nu a avut bani nici de o masa la sfârșitul anului.....iar o echipa care se dorește sa se promoveze nu depinde doar de jucatori si antrenori,Depinde de banii care ii au alocați si de mai multi factori,momentan la aceasta echipa nu se vrea promovarea,cu rele cu bune aceasta este realitatea....
(1 Decembrie 2016, 23:27)
Oare cine a adus carnea la banchet?
(1 Decembrie 2016, 23:25)
zattt,bai ilie
(1 Decembrie 2016, 22:41)
Pentru Wolf, se vede ca nu ai urmarit nici un antrenament de la juniori sau republicani, unde portarul făcea antrenamente de jucator de camp, iar despre promovare dacă a reușit o dată nu înseamnă că este singurul care o poate face, mai ales ca are în lot 8-9 jucători care au jucat în liga a II -a.
(1 Decembrie 2016, 14:17)
Numai ''cunoscatori'' de fotbal pe aici,gen suporter,si mai ales un privitor.Voi va auziti ce spuneti,daca antrenorul a fost portar,nu inseamna ca poti sa iei orice junior de pe strada si sa-l faci portar,postul de portar este cel mai greu,daca nu ai talent pe postul acela,degeaba.Si ca sa va aduc aminte,Unirea a avut un portar bun Nicusor Mastacan,dar baiatul a ales in vara aceasta sa se lase de fotbal,din cauza batjocurii cand venea vorba de salariu,si a plecat la munca prin strainatate ...
Revenind la echipa,se vede clar ca lotul mai are nevoie de intariri,nu poti sta doar in 8-9 jucatori de baza,daca lipseste un Macare,Soare,Toma,imediat se vede.Insa,cand echipa a putut sa conteze pe acesti 8-9 jucatori s-a legat seria de victorii care a adus echipa pe locul 3,la egalitate cu locul 2 Viitorul 2.
In incheiere,as vrea sa-i intreb pe unii:Cine a promovat echipa in liga 2,dupa ce vreo 10-15 ani Unirea s-a zbatut in liga 3 ? Raspuns:Actualul antrenor Ion Ionescu.
(1 Decembrie 2016, 11:34)
Dc schimba antrenorul nu mai plătesc abonamentul ca să ajut echipa. Eu am fost jucător în 1999 la Unirea si când jucam prost d l Ionescu ma scotea afara. Este cinstit si corect. De ce trebuie schimbat antrenorul când ești pe locul 3. Toți sunteți antrenori, toti va pricepeti la dat cu părerea.
(1 Decembrie 2016, 11:26)
Năstase de la Traian este talentat ca si tatal sau, dc este serios si disciplinat va ajunge mare fotbalist dc face sacrificii cat este mic. Este mai bun decât amândoi frații Burlacu care i ați avut în lot. Domnul Ionescu cel mai bun antrenor din județul Ialomita si cel mai corect. Succes Unirea
(30 Noiembrie 2016, 20:50)
Ai dreptate "suporter", un antrenor care nu poate antrena o altă echipă că n- ar angaja nimeni un anternor care critică niște copi și care promovează și forțează jucători fără valoare sua pe prieteni.
Era sa uit, un anrenor care a fost portar și a pregătit mulți ani grupele de copi și juniori, nu a reușit să formeze un portar din multitudinea de copi care i-au trecut prin mână, asta spune mult de calitatea lui de meserias. În rest felicit baieți pentru locul din clasament, cu toate că se putea mai mult dar este doar vina antrenorului că nu a găsit formula căștigătoare.
(30 Noiembrie 2016, 07:58)
Felicitări jucătorilor si conducerii !
(30 Noiembrie 2016, 02:34)
Halal antrenor critica niste copii dar de greselile facute de el nu vorbește. Primare daca vrem promovare schimba antrenorul cum ai promis cu unul cu experiență? Tie frica de jucatorii cu experinta sa ii critici te iei de niște copii care si-au sacrificat viitorul pentru tine nulitate. Rusine. Felicitari copii pentru munca depusă.