Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Amendă pentru... vânturi!

Slobozia: Amendă pentru... vânturi!

În toamna anului trecut, un cetățean din comuna Săveni-Ialomița a fost sancționat de Poliția Locală a Muncipiului Slobozia pentru... vânturi! Fapta a fost menționată în «actul constatator» și amendată cu suma de 1000 de lei. Potrivit șefului Poliției Locale Slobozia, Laurențiu Abaza, amenda a fost aplicată în concordanță cu prevederile art. 2.1 din Legea 61/1991.

Vânare de... vânturi Pe 22 octombrie 2016, «polițistul Vlad Mihai din cadrul Poliției Locale Slobozia a intervenit pentru constatarea unei contravenții în domeniul rutier, în intersecția Matei Basarab cu Ștefan cel Mare, (...) moment în care un bărbat dintr-un grup de patru persoane, aflat la circa 15 m distanță de ei, a comis fapta menționată în actul de constatare». Deranjat de modul în care bărbatul a ales să-l sfideze, polițistul Vlad Mihai i-a aplicat acestuia o amendă de 1000 de lei, cuantumul maxim prevăzut de lege, precizând negru pe alb în actul constatator natura contravenienței. Povestea ar fi rămas îngropată în analele instituției dacă la începutul acestei luni actul buclucaș n-ar fi urmat calea legală, ajungând la contravenient, tocmai în comuna Săveni, unde acesta domiciliază legal...

Amenda este legală Paradoxal, amenda aplicată are acoperire legală. Potrivit unui comunicat de presă remis publicității de către Poliția Locală Slobozia, art. 2.1 din Legea 61/1991, permite aplicarea de amenzi pentru... vânturi, acestea fiind asimilate «săvârșirii în public de fapte, acte sau gesturi obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare (....) de natură să tulbure ordinea și liniștea publică sau să provoace indignarea cetățenilor ori să lezeze demnitatea și onoarea acestora sau a instituțiilor publice». Mai mult decât atât, se precizează în comunicat, pe lângă... vânturile precizate în actul constatator, bărbatul amendat a adresat polițiștilor «o expresie jignitoare și vulgară, ce nu poate fi reprodusă, repetând în mod ostentativ gestul condamnabil comis inițial».

Poliția Locală reacționează Laurențiu Abaza, șeful Poliției Locale Slobozia, susține că amenda, deși absurdă în aparență, este perfect justificată. «Este de subliniat faptul că formularea din actul de constatare nu a fost cea mai potrivită și inspirată. (...) Însă a surprins fapta în mod frust, succint, ceea ce a oferit posibilitatea, mai mult sau mai puțin justificată, a nașterii unor comentarii nedorite sau a unor interpretări...». Laurențiu Abaza a mai precizat pentru ziarul nostru că bărbatul amendat ar fi declarat polițistului că «are mai mulți ani de pușcărie decât vârsta acestuia» și a atribuit redactarea inoportună a actului constatator lipsei de experiență a polițistului. Vlad Mihai lucrează de aproape 2 ani în cadrul Poliției locale Slobozia și a fost deja mustrat pentru... gafa sa.

27 Februarie 2017, 10:45 (41227 vizualizări - 51 comentarii)

Citiți și:
Controale ale Poliției Locale Slobozia la terasele din oraș
Vandalism urban sancționat de Poliția Locală Slobozia
Judecătoria Slobozia a admis sancțiunile aplicate firmei Taboo Events

Comentariile cititorilor:


Rubens:
(27 Februarie 2017, 21:08)
Bai Rubén diploma de "deștept" cu coronița o meriți tu pentru halul in care masacrezi limba romană! Măcar abține-te sa-ți mai afișezi incultura! De cratima ai auzit? Caută pe Google. Asta se poate invata. Mai greu cu bunul simt, pudoarea, intimitatea si educația. Bazele se pun pana la șapte ani
Cineva:
(27 Februarie 2017, 21:08)
Nu stiu ce sa zic, dar in puii mei, daca am o basina o dau frate. Vorba aia batraneasca, nu stric o copaie de mate pentru o basina .
Ruben:
(27 Februarie 2017, 21:08)
Hei cetatean poate la dat mama lui la scoala la 6 ani si de aia nu are ce 7 de acasa. Mai mult in tarile alea civilizate pe care banuiesc ca le-ai vizitat in poze oamenii dau vanturi,popular basini pe strada si chiar in carciumi pe care nici nu visezi sa intrii. Sa mai stii ca in lumea aia civilizata a te basii este un lucru normal. Sa mai stii inca ceva tot din lumea aia civilizata vazuta de tine in poze ori din auzite. Romanul are de 15 ori mai mult bun simt decat cei laudati de tine. Singura decenta fiind aruncarea gunoiului pe strada si scuipatul care nu o fac si asta din cauza fricii nu ca au o educatie extraordinara. Daca vrei iti pot da zeci si zeci de..... In rest povesti de tugulan. Nea omul amendat ar trebuii sa conteste in instanta batjocura militianului. Decent va castiga. Oricum asazate si dormi in pantofi cetatean
Cetatean:
(27 Februarie 2017, 20:06)
„Cei șapte ani de acasă” –acestă frază ne vorbește foarte multe despre familia, educatia si mediul în care s-a format individul.
Este evident faptul ca, pentru a dezvolta o civilizatie la nivel european se impune corijarea atitudinii unor astfel de persoane.
s-a basit mireasa!!:
(27 Februarie 2017, 19:39)
  Ha!, ha!, ha, v-ati facut de tot rahatul, stirea a fost data la ora 17:00, pe protv. Toata tara stie de traznaia voastra. Domnilor, aveti arme in dotare, dece nu va impuscati?! Ha!, ha!, ha!. Bai! Sunteti criminali de prosti!!!
Nicoleta:
(27 Februarie 2017, 19:23)
Mie mi s-a intamplat sa trec pe langa astfel de nesimtiti care dadeau vanturi, ragaiau zgomotos pe strada si eram si cu copiii. Daca nu au cei sapte ani de-acasa atunci sa plateasca amenzi
Hop si eu:
(27 Februarie 2017, 19:18)
O fi mâncat fasole, da se pare, după cu scrie in articol, că a mâncat și altceva de fata cu comunitaru. Aia e, vorba lui Mircea. Hai noroc.
gogu2:
(27 Februarie 2017, 19:17)
@gogu. Si afirmatiile ulterioare? Intr-adevar, are o problema de buna crestere care din fericire, este prevazuta intr-o lege.
Grigore:
(27 Februarie 2017, 19:16)
Ce ziceți daca ar fi si la noi o opinie publica activa, ca in filmuleț? Poate atunci nu ne-am mai folosi de scuza ca am mâncat fasole si putem da vânturi oriunde ne aflam si ne-am aduce aminte ca trăim totusi in mileniul trei nu in epoca de piatra https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=685063968307419&id=344741449006341
Vlad Mihai:
(27 Februarie 2017, 19:06)
Stimate Domn(observator).Numai cine nu munceste,nu greseste..In loc sa-mi spuneti,sa caut de alt loc de munca.Mai bine repetati gramatica limbii romane..(va-ti = v-ati).
Ruben:
(27 Februarie 2017, 18:57)
Dementa totala sa fii amendat pentru o basina ! De unde si pana unde basina asimilata cu obsenitati ? Ba voi sunteti cu capul rau de tot. Cum probeaza militianul in fata instantei ca omul ia adresat obscenitati ? Ba cbiar va meritati soarta unii dintre voi. Mircea de cate ori so fii basit pe strada nevastata ori ficata si tia spus la vrajeala ca altul o tras vantul ! Jurate bai Mircea ca nu teai basit pe strada ! Ori cand iesi din casa iti bagi dopul scuze coceanul in dos.Sa ma ierte independent dar meritati diploma de destepti.
Cristian:
(27 Februarie 2017, 18:57)
Romanul, are/n-are treaba, stie/nu stie despre ce-i vorba, cunoaste/nu cunoaste legea, e campion la dat cu parerea, comentat, batjocorit, balacarit...Respect, dialog, bun simt, politete, au disparut de mult din educatia, vocabularul, comportamentul romanilor
Gabi:
(27 Februarie 2017, 18:45)
Atât timp cât nu vom învață ca legea trebuie respectata, nu comentata, ca cei puși sa vegheze la aplicarea ei trebuie respectați, sunt in slujba cetățeanului, dar nu preșul, sluga, batjocura acestuia, nu ne vom face bine ca nație, vom rămâne tot la stadiul de popor incult, needucat, necivilizat, asa cum suntem percepuți in prezent
gogu:
(27 Februarie 2017, 18:08)
Ba dar poate a mancat omul fasole la pranz ...sunteti nebuni, poate are o varsta si nu se poate tine , i-a scapat ...in locul lui ii dadeam in judecata si ceream si despagubiri . Una e sa injuri si alta sa nu poti controla ceva ce nu poate fi controlat . Penibili astia de la politia locala. 
procuror:
(27 Februarie 2017, 17:47)
Nu înțeleg cum nimeni nu i-a masuri,asupra acestui flagel din primăria tandarei,unde un grup de psdisti,politisti locali si,alte persoane sus puse au prejudiciat statul cu sume exorbitante,prostii plătesc dările către stat ei le scat cu chitanțe măsluite! Domnilor procurori dormiti sau sunteți complici?

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Sâmbătă 08 Aug 2026
220 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urziceni: Furturile de animale, în atenția polițiștilor

«În cadrul Programului de prevenire a infracțiunilor contra patrimoniului, noaptea trecută, 6/7 septembrie, în intervalul 22,00-02,00, efective din cadrul Poliției Municipiului Urziceni, au desfășurat pe ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2011, 19:12
(6298 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: La furat de floarea-soarelui

Trei tineri cu vîrste cuprinse între 19 și 34 ani sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat. Cei trei au fost prinși în seara zilei de 6 septembrie, la Borănești, după ce furaseră de pe un teren ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2011, 19:03
(12954 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Penalități anulate sau reduse cu 50%

Potrivit unei informări media, pentru obligațiile fiscale restante la 31 august 2011 penalitățile de întîrziere se anulează sau se reduc. Astfel, penalitățile de întîrziere se anulează dacă obligațiile ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2011, 19:00
(7872 vizualizări - 0 comentarii)


Noul sediu al Primăriei orașului Amara, inaugurat

Noul sediu al Primăriei orașului Amara, inaugurat

Noul sediu al Primăriei Amara va fi inaugurat joi, 8 septembrie 2011. Potrivit unei informări a reprezentanților Primăriei, la eveniment sînt așteptați să participe locuitorii orașului, dar și mai mulți ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2011, 10:15
(14950 vizualizări - 5 comentarii)


DGFP Ialomița: Ordinea de stingere a debitelor, modificată

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, potrivit OG nr. 29/2011, pentru modificarea și completarea Ordonanței Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, a fost modificată ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2011, 09:38
(13348 vizualizări - 0 comentarii)


La Urziceni se fură bordurile

În cursul nopții de luni spre marți, 5/6 septembrie a.c., în jurul orei 1.00, o patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Urziceni a oprit pentru control un autoturism care circula pe strada Panduri ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2011, 09:32
(10566 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Beat mangă la volan

Luni, 5 septembrie a.c., în jurul orei 19.45, polițiștii rutieri au oprit pe raza comunei Maia un autoturism condus de un bărbat, de 44 ani, din orașul Fierbinți-Tîrg. Cu ocazia legitimării șoferului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2011, 09:32
(10755 vizualizări - 0 comentarii)


Gimbășani: Tînăr la volan fără permis

În cursul dimineții de luni, 5 septembrie a.c., la Gimbășani, polițiștii au identificat un tînăr, de 22 ani, din localitate, care se deplasa la volanul unui autoturism. În urma verificărilor în bazele de ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2011, 09:32
(15210 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2011, 08:43
(4934 vizualizări - 0 comentarii)


Anunț angajare

Societate Comercială angajează optometrist și reprezentant vânzări pentru cabinet în Slobozia.
Relații la telefon 0758/068.478 sau email [email protected] ...[citește_toată_știrea]

6 Septembrie 2011, 12:08
(6594 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Doi tineri, arestați după ce au tras pe stradă cu un pistol mitralieră și o pușcă de vînătoare!

Luni seara, 5 septembrie, în jurul orei 20.00, doi tineri de 21, respectiv 32 de ani, ambii din Fetești, au fost arestați preventiv pentru 29 de zile, fiind cercetați pentru comiterea infracțiunilor de ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2011, 23:06
(9490 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Doar 48 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 5 septembrie 2011, sînt disponibile doar 48 locuri de muncă vacante. Cele mai multe ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2011, 17:31
(8212 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pompierii donează sânge

Ialomița: Pompierii donează sînge

În perioada 1-30 septembrie 2011, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență derulează, în colaborare cu Centrele Județene de Transfuzii, Campania națională de solidaritate socială «Din inimă pentru ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2011, 16:49
(10313 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Descindere a Poliției în Cartierul Strachina

Efective din cadrul Poliției Țăndărei, în colaborare cu efective din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi și lucrători ai societății de distribuție a energiei electrice, au acționat vineri, 2 septembrie ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2011, 16:44
(12422 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: «Confecționer» de țigarete, prins de polițiști

Polițiști din Urziceni au depistat în noaptea de vineri, 2 septembrie a.c., în jurul orei 01.30, un autoturism condus de un bărbat, de 28 ani, din județul Ilfov, care transporta, în 3 saci, 39,5 kg tutun ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2011, 16:41
(10008 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni țigare


Bordușani: Copil de 11 ani pe bicicletă, acroșat de mașină

Duminică, 4 septembrie a.c., Poliția a fost sesizată prin 112 despre faptul că pe raza comunei Bordușani s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a unei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2011, 16:37
(8476 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Sîmbătă, 3 septembrie a.c., polițiștii au depistat în cadrul acțiunilor desfășurate pe raza județului, trei conducători auto care se deplasau la volanul unor autoturisme deși consumaseră băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2011, 16:32
(11785 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 21 de permise reținute și amenzi de peste 55000 lei

La sfîrșit de săptămînă, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au acționat pe principalele artere din județ, fiind aplicate 291 sancțiuni contravenționale și reținute în vederea suspendării 21 permise ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2011, 16:24
(13253 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Se poate opta pentru depunerea trimestrială a Declarației 112

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii mici (cu cel mult trei angajați și o cifră de afaceri de pînă la 100000 euro) că potrivit OG nr. 30/2011 pot opta pentru depunerea ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2011, 16:19
(7266 vizualizări - 0 comentarii)


Antepenultimul loc pentru pompierii ialomițeni

Antepenultimul loc pentru pompierii ialomițeni

Vineri, 2 septembrie a.c., s-a desfășurat ultima probă din cadrul Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență. În clasamentul general, podiumul a fost ocupat de lotul Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2011, 16:17
(9615 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Femeie la volan fără permis

Vineri, 2 septembrie a.c., polițiști din Slobozia au oprit pentru control un autoturism condus de o femeie, de 59 ani, domiciliată în județul Constanța. În urma verificărilor efectuate de polițiști în bazele ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2011, 16:15
(8751 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Termene la plata obligațiilor fiscale pentru persoane fizice

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomita avertizează că joi, 15 septembrie, este ultima zi pentru efectuarea plăților anticipate aferente trimestrului III 2011 de către contribuabilii persoane fizice ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2011, 11:14
(12646 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: BIBLIONET, la a III-a rundă

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița a participat și la Runda a III-a a programului BIBLIONET, program de implementare a serviciului de acces la internet în bibliotecile publice din Ialomița ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 17:42
(10648 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Arestat după ce a încercat să fure dintr-o locuință

O tînără de 25 ani din Slobozia a alertat polițiștii slobozeni cu privire la faptul că joi, 1 septembrie, în jurul orei 2,00, prietenul ei a surprins în locuință o persoană care încerca să fure bunuri. ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 17:39
(9343 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Fetiță de 11 ani, victimă a unui accident rutier

O fetiță de 11 ani din Slobozia a fost lovită de o mașină în timp ce încerca să traverseze strada prin loc nepermis și fără să se asigure. S-a întîmplat la Slobozia, joi, 1 septembrie. Copila a fost acroșată ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 17:38
(5820 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ion Roată: Nu a acordat prioritate trenului

Joi, 1 septembrie, la Ion Roată s-a produs un accident rutier. Pe scurt, în timp ce o tînără de 20 ani, din Urziceni, conducea o mașină, la trecerea la nivel cu calea ferată simplă, semnalizată prin indicator ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 17:38
(7958 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Furturile de animale, în atenția polițiștilor

«În cadrul Programului de prevenire a infracțiunilor contra patrimoniului, în ziua de 1 septembrie, ofițerii specialiști din cadrul Compartimentului Analiza și Prevenirea Criminalității, împreună cu efectivele ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 17:36
(10594 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Ceapă și cartofi, confiscate de polițiști

Comerțul ilegal cu țigări, legume și fructe a fost ținta polițiștilor din Țăndărei în cadrul unei acțiuni organizate, joi, 1 septembrie, pe raza localității. În cadrul verificărilor polițiștii au aplicat ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 17:35
(6369 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Tîrg: Hoț arestat de polițiști

Un bărbat, în vîrstă de 44 ani, a fost prins de polițiști joi, 1 septembrie. Pe numele individului Judecătoria Urziceni a emis un mandat de arestare pentru furt. Bărbatul, docmiciliat în Fierbinți-Tîrg ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 17:34
(12699 vizualizări - 0 comentarii)


Sport: Cuplul Sorin Iordache (Slobozia)-Călin Manda (Pitești) a cîștigat trofeul «Instirig Cup»

Cuplul Sorin Iordache (Slobozia)-Călin Manda (Pitești) a cîștigat un nou trofeu la tenis de cîmp-dublu, «Instirig Cup», în cadrul turneului internațional U14 desfășurat la Balș. Astfel, după ce a trecut ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 09:32
(9910 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Antoine în «Suntem în urmă cu pregătirea, dar construim un grup puternic!» ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Gigel în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...