Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Mădălina, masterand în energie nucleară

Carieră printre atomi

Mădălina, masterand în energie nucleară

Mădălina Georgiana Ioniță este din Slobozia. Face parte din noua generație de specialiști în Energetica Nucleară și Tehnologii Nucleare din România Și, în aprilie, va pleca pentru 5 luni la Tokyo Institute of Technology. «Îmi doresc din suflet să îmi aduc aportul în industria nucleară din România!» ne-a spus ea, într-o zi de week-end, când a acceptat să vorbească despre cariera ei într-o branșă în care femeile pot fi numărate pe degete.

Nimic nu este imposibil
Mădălina are 24 de ani și lucrează la Comisia pentru Controlul Activităților Nucleare din România. Este subțire ca o trestie și pasionată, ne mărturisește, de tot ce înseamnă energie nucleară. Nu a fost dintotdeauna așa... Inițial, Fizica a fost doar o materie de școală, iar Facultatea de Energetică o decizie curajoasă, pe care nici ea nu a înțeles-o prea bine. Totul s-a schimbat însă în anul IV, când a participat la un curs despre inginerie nucleară, la Obnisk, în Rusia: «Cursul s-a numit Engineering Aspects of Nuclear Fuel Fabrication from Initial Raw Materials to Fuel Assemblies și a presupus, printre altele, practica într-o fabrică de combustibili nucleari. Atunci am deschis ochii cu adevărat și am înțeles că vreau să fac asta și că vreau să devin specialist în energie nucleară. Ulterior, am apreciat această experiență pentru că am putut vedea diferențele de tehnologie și proceduri. Și, după părerea mea de novice, atât cât am putut vedea și înțelege, stăm mult mai bine decât ei!». Vizita de la Obnisk a fost doar începutul unui drum lung, presărat cu examene, specializări și participări la conferințe internaționale. Tot acolo, Mădălina a primit și prima ofertă pentru un job în branșă. A refuzat-o și s-a întors acasă să învețe... În 2 ani, Mădălina a învățat pe brânci și a ajuns, spune ea, să bată la porțile unei consacrări la care alți colegi de generație nici măcar nu visează. «Vara trecută am participat la International Conference on Human and Organizational Aspects of Assuring Nuclear Safety. Conferința s-a ținut la Viena și mi-a permis să aleg specializarea finală și, ulterior, să mă angajez. Acum sunt consilier pe probleme de securitate nucleară și... învăț în continuare! Acum, de exemplu, sunt într-un program de pregătire intensivă pentru a deveni inspector în domeniul nuclear. Este o specializare în care sunt foarte puține fete și, ca toată lumea, și eu sunt uimită de faptul că CNCAN m-a acceptat...» ne explică ea candid.

De la Slobozia la Tokio
Poveștile «nucleare» ale Mădălinei sunt nenumărate. Toate au însă un numitor comun. Branșa în care activează ea presupune un mediu controlat care exclude, atât cât este omenește posibil, eroarea umană. «Toată lumea dă exemplul de la Fukushima... Dar acel dezastru este o excepție care confirmă miile de reguli și regulamente pe care le respectăm toți. Nivelul de radiații din clădirea celor două reactoare de la Cernavodă este extrem de mic. Și dacă zbori cu avionul nivelul de radiații este mai mare, vă rog să mă credeți... Știu că afară toată lumea e panicată atunci când vine vorba despre energia nucleară. Și mai știu că reporterii, așa cum sunteți dumneavoastră, obișnuiesc să furnizeze știri alarmante... Dar vă asigur că totul este supus procedurilor până în cele mai mici amănunte și că există scenarii pentru orice potențial dezastru, inclusiv prăbușirea unui avion peste reactorul nuclear. Iar un operator într-o centrală nucleară din România e o enciclopedie. Mi-aș dori și eu să am acum măcar jumate din cunoștințele unui angajat român din acest domeniu. Și sunt zeci, sute de oameni impresionanți prin nivelul de cunoștințe și profesionalism!». Ambițioasă și dornică să exploreze «lumea nucleară» în care a intrat, Mădălina nu se oprește aici. Și a decis să finalizeze lucrarea de masterat la Tokyo Institute of Technology, poate cea mai prestigioasă universitate de profil din Asia. «M-a atras dotarea lor, net superioară. Apoi profesorii... Profesorul cu care voi lucra este o somitate în materie, Hiroshi Sagara. Și nu în cele din urmă țara... E o șansă unică să ajungi la cealaltă margine a lumii pentru a susține lucrarea de dizertație. Nici în cele mai îndrăznețe vise ale mele nu mi-aș fi închipuit că voi învăța într-o universitate care a dat 8 laureați ai premiului Nobel!» ne spune Mădălina radiind. Când nu învață, ceea ce se întâmplă tot mai rar, Mădălina are pasiuni și obiceiuri normale, ca orice om tânăr. Îi place să meargă la film, a făcut o pasiune din jocurile de societate precum monopoly sau scrabble, fuge câte un weekend acasă, când i se face dor de părinți... «Dar în majoritatea timpului încerc să rămân focusată, pentru că totul mi se pare acum o provocare. Îmi doresc din suflet să îmi aduc aportul în industria nucleară din România și sper ca pe viitor situația din România să se îmbunătățească suficient de mult astfel încât eu și ceilalți tineri specialiști să nu fim nevoiți să plecam din țară!».

20 Martie 2017, 15:05 (13783 vizualizări - 48 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Titi:
(23 Martie 2017, 19:46)
@gicu. Mai aveți lingăi ca tine, pupa-ți-aș gura? Vezi, să știe precis ,,directoru" cine l-a pupat în cr.
GICU:
(23 Martie 2017, 17:48)
Să-ți trăiască fata, Directore, să te bucuri de realizările ei și să o țină tot așa iar când o fi să fie să ne chemi și pe noi la nuntă.  Baftă  !  fetei iar tu ești bun de cinste, bem noi bere,  tu te ocupi de sticla de suc. Apropo ! sau mai scumpit asigurările ? 
CALMUL:
(23 Martie 2017, 15:45)
Vis-a-vis de comentariul cel incrimineaza pe Stoica si Groapa PSD-ului imi permit sa spun ca ati gresit articolul. Puteti sa-i transmiteti gandurile dumneavoastra de bine PRIMARULUI  in articolul cu '' pomii Gradinitei Grindeanu ''.
Fructificand o astfel de oportunitate sunt mari sanse ca la urmatoarea vizita la PreFecturA  Ialimita a unui inalt demnitar sa astupe si Groapa.
Cat despre subiectul  '' Madalina masterand '' nu pot sa afirm decat.... Bravo !.... si desi poate parea greu de digerat eu imi doresc sa citesc cat mai des despre astfel de subiecte. Orice om normal la cap in sine lui doreste sa se incarce si cu energii pozitive in speta MUNCA unei tinere concitadine.  
F E L I C I T A R I  !
Netocilar:
(23 Martie 2017, 12:33)
Da GROAPA LUI STOICA când se termină? Da gropile cu care genii le astupă? Da mama și tata de ce nu au locuri de muncă decât in Spania? Da eu de ce învăț cu incapabili!? Da de cine depinde un PARC pentru copii? Da.....?! Vă agățați ca înecații de un pai și credeți că aduce salvarea din kkt.
Sabina:
(23 Martie 2017, 12:07)
Am intalnit-o pe Madalina toamna  trecuta la o nunta si un botez cand il ajuta pe tatal ei la filmare si pot spune despre ea ca este o tanara amabila chiar sfioasa dupa parerea mea. Am discutat cu ea atat cat am putut la primul eveniment si mi-a atras atentia  faptul ca era obosita,  tocmai se intorsese de la o conferinta din strainatate si mi-a spus ca a dormit doar  3 ore pentru ca nu a putut sa-l lase pe tata ei singur.
Sa iti ajuti parintele in weekend iar in cursul saptamanii sa mergi la cursuri la facultate, conferinte, denota faptul ca este un copil bun. In rest,  Bafta si mult succes in continuare !
Costina:
(22 Martie 2017, 22:55)
De cum am  auzit ca Madalina a dat un interviu ziarului INDEPENDENT asteptam cu nerabdare sa ajung acasa sa il citesc pentru ca o  stiu pe Madalina de vre-o 19-20 ani de cand o aducea taicasu la serviciu si ma ruga frumos sa o las si pe ea la calculator ''caa tati are acte de facut si nu ma lasa sa ma joc ''.  Era o ''mogaldeata''  care imi punea continu intrebari. De mica a fost curioasa si ambitioasa.
  BRAVOO  EI !  

EMA:
(22 Martie 2017, 21:28)
Felicitari ! Sa ai parte de succes in tot ceea ce iti propui.
Hopa!:
(22 Martie 2017, 19:54)
Mai lăsați o ca se dioache și nu se mai mărita. Gata! Ce e mult prea mult dăunează sănătății. Mai luați și alte succesuri la mâna!
Cherchelitul:
(22 Martie 2017, 19:47)
Ultimele comentarii cu siguranta nu au nimic de-a face cu articolul in cauza.  Vorba aia  '' Nu esti beat ata timp cat poti sta intins pe podea fara sa te sprijini '' c-am asta se aplica aici. Bravo ! Madalino ( sa moara suparata ai cu gramatica ei in ... desi si ea scrie prostii ) .
Si trimite-ne si noua din Japonia o tuica de-a lor.  Succes ! Eu maine ma trezesc dar multi vor ramane la fel.
Nicolae Invidiosul:
(22 Martie 2017, 19:02)
Imi cer scuze  '' Tot o tocilară '' pentru  greseala  evidentiată de dumneavoastră.
Am trimis mesajul de pe telefon și se mai intâmplă. Eu sunt doar un amarât de inginer de 60 ani și nu sunt specialist în sintaxa limbi ROMANE dar cu logica stau bine.
Stiu că substantivul Mădălina este in cazul genitiv și exprimarea corectă  este  Madalinei iar articolul  LUI se foloseste inaintea numelui de persoane de genul masculin precum și a numelui de persoane de genul feminin de origine străină.
Revenind la subiect nu este vina nimanui cu atât mai putin a jurnalistului de la Independent că nu a reușit  INCĂ sĂ scrie despre toti copii destepti.
Ion:
(22 Martie 2017, 18:32)
@ionuț! Ești un dulce care știe ce vrea de la viață, dar nu prea știe să scrie românește! Nu-i bai! Aceia din ,,grupul vesel" vor ajunge milionari în Spania, Italia...Succes și să munciți cinstit!
Tot o tocilară:
(22 Martie 2017, 18:26)
@nicolae Invidiosul. Nu se zice ,,lui Mădălina"! Corect: MĂDĂLINEI! În finalul com. tău ai dat cu bâta-n baltă, ca prostu! Și ce te-ai înfoiat așa că un părinte a vrut să explice că și copilul lui este genial?! Că este fată, băiat....când voi vedea o fată, preot și un băiat, gravid, chiar voi zice că anumite merite acordate pe sexe, trebuiesc popularizate cu surle și trâmbițe! Are dreptate @nicolae! Nu este ,,invidie", este mândria lezată a unui părinte!
D-na Kity:
(22 Martie 2017, 18:25)
Felicitări !  Mădalina, ești un exemplu pentru toți iar din ceea ce am citit in articol nici modestia nu te ocolește cât despre mitocani să auzim cât mai rar.
Bravoo INDEPENDENT că ați ales să promovați și povești de succes. Cu cât mai multe cu atât mai bine. Succes tuturor in continuare. 
Nicolae Invidiosul:
(22 Martie 2017, 17:04)
Domnule Nicolae, nu este frumos sa arunci cu noroi pe munca cinstita a unui om  fie el fiica / fiul  altora sau chiar copilul dumeavoastra. Daca ati fi citi articolul pentru ca  nu ati facut-o cu siguranta , stiti chestia cu genetica, ati fi constatat ca este vorba despre o tanara care prin ambitie si inteligenta ( specifica acestui popor) a reusit sa intre intr-o lume dominata de barbati.
Intrucat am fost intrigat de atitudinea dumneavoastra inainte de a scrie acest comentariu am citit cate ceva despre Institutul Tehnologic din Tokyo si am constatat ca se situeaza printre primele 30 ( intre 7-30 in functie de facultate )  de universitati ale lumii iar in 2014 facultatea de fizica a dat  8 laureati ai premiului Nobel pe cand nici o institutie de invatamant din Romania nu se situeaza in clasament 500.
Daca va convine sau nu  sa fii admis acolo este in sine o realizare. Pentru ca sunt un prieten al familie Ionita va spun ca sunt niste oameni onorabili care au trecut si pe la scoala.
Felicitari fiului  si cu permisiunea dumneavoastra ii urez la fel si  lui  Madalina.
Ionut:
(22 Martie 2017, 13:13)
Madalina a fost cu mine la Liceul de Arte '' Ionel Perlea '' la clasa de matematica-informatica. O fata de treaba dar c-am tocilara, nu chiulea de la scoala nici cand o faceau toata clasa. Ma rog,  nu poti sa le ai pe toate.  Noi cei din grupul vesel ne bucuram pentru tine si iti uram  succes  in continuare.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
09 Aug 2026
233 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Reviga: Mașină răsturnată într-un șanț

Pompierii din Slobozia au intervenit duminică, 29 noiembrie a.c., pentru acordarea primului ajutor victimei unui accident rutier. Evenimentul rutier s-a produs pe drumul care leagă localitățile Reviga și ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2020, 10:45
(2275 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Reviga accident


Axintele: Beat la volan a rănit un pieton

Un bărbat, de 46 de ani, din Axintele, a ajuns la spital în seara zilei de sâmbătă 28 noiembrie a.c., după ce a fost lovit de o mașină. Automobilul era condus de un  taximetrist care, potrivit polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

29 Noiembrie 2020, 10:00
(3212 vizualizări - 0 comentarii)


Terapie cu plasmă convalescentă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost inclus în Programul și în Studiul de eficiență al tratamentului monitorizat pentru pacienții critici COVID-19 cu plasmă de la donatori vindecați. Astfel, unitatea ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2020, 15:30
(2791 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 66 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 28 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 4497, cu 66 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

28 Noiembrie 2020, 15:15
(2883 vizualizări - 0 comentarii)


DIICOT Ialomița: Bărbat arestat după ce ar fi obligat o tânără de 17 ani să se prostitueze!

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurori DIICOT-BT Ialomița, au efectuat 2 percheziții domiciliare, într-un dosar de «trafic de minori». Un bărbat ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2020, 19:50
(4901 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Cetățean algerian fără ședere legală, descoperit de jandarmi

Slobozia: Cetățean algerian fără ședere legală, descoperit de jandarmi

Jandarmii ialomițeni au descoperit în ziua de vineri, 27 noiembrie a.c., pe străzile din Slobozia un cetățean algerian. Bărbatul nu avea drept legal de ședere pe teritoriul României și a fost predat  ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2020, 18:55
(2423 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 151 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 27 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 4431, cu 151 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2020, 15:25
(2380 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale ITM Ialomița

În perioada 11-24 noiembrie 2020 s-a desfășurat, la inițiativa Inspecției Muncii, Campania națională pentru verificarea modului de aplicare a prevederilor legale privind munca la domiciliu, telemunca, decalarea ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2020, 15:10
(1638 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Ilfovean cercetat penal după ce a furat o autoutilitară, a fost prins la volan băut și fără a avea permis!

Joi noaptea, 26 noiembrie a.c., în jurul orelor 23,00, polițiștii din cadrul Posturilor de Poliție Adâncata și Armășești au depistat un tânăr, de 24 de ani, din județul Ilfov, în timp ce conducea un autovehicul ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2020, 15:05
(3381 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de 26000 de lei

Pe fondul numărului de cazuri de COVID-19 înregistrate, pentru prevenirea și combaterea infectării, sub autoritatea Instituției Prefectului, polițiștii din cadrul IPJ Ialomița, împreună cu celelalte forțe ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2020, 14:55
(2542 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Călcată de un motostivuitor

Slobozia: Călcată de un motostivuitor

În timp ce manevra un motostivuitor, angajata unui supermarket din Slobozia a lovit o bătrână de 75 de ani. Accidentul s-a petrecut la Slobozia, vineri, 27 noiembrie 2020. Victima a fost transportată la ...[citește_toată_știrea]

27 Noiembrie 2020, 13:30
(3580 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA în perioada sărbătorilor de Sfântul Andrei și Ziua Națională a României

RAJA Constanța aduce la cunoștința tuturor abonaților că, în perioada sărbătorilor de Sfântul Andrei și Ziua Națională a României, activitatea structurilor care asigură continuitatea serviciilor de alimentare ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2020, 19:20
(3573 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Magazinele ENEL sunt închise în mini-vacanța de 1 Decembrie

Magazinele ENEL din județul Ialomița vor fi închise luni și marți, 30 noiembrie/1 decembrie 2020, zile libere legale. În celelalte zile, magazinele ENEL vor funcționa după programul obișnuit: de luni până ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2020, 19:15
(3279 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Dosar penal pentru 3 infracțiuni

Stelnica: Dosar penal pentru 3 infracțiuni

Un bărbat de 51 de ani, din comuna Stelnica, este cercetat penal de polițiștii ialomițeni pentru furtul unei ambarcațiuni pescărești, tăiere ilegală de arbori din fondul național și furt de lemne. Miercuri ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2020, 18:30
(2638 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Mandat de executare a pedepsei, pus în aplicare de polițiști

În ziua de miercuri, 25 noiembrie a.c., polițiștii din Fetești au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2020, 17:45
(5164 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 115 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 26 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 4280, cu 115 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2020, 15:25
(1799 vizualizări - 1 comentariu)


Scânteia: Șură de coceni cuprinsă de flăcări

Pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină miercuri, 25 noiembrie a.c., pentru stingerea unui incendiu ce se manifesta la o șiră de coceni de porumb în gospodăria unui cetățean din comuna Scânteia ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2020, 14:30
(3541 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Rănit într-un accident rutier

Un tânăr de 30 de ani a ajuns la spital după ce a fost rănit într-un accident rutier produs în dimineața zilei de joi, 26 noiembrie a.c., în jurul orei 6,00. Acesta se afla la volanul unei mașini, moment ...[citește_toată_știrea]

26 Noiembrie 2020, 14:15
(2400 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități preventive ale polițiștilor

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au desfășurat ample activități de prevenire a răspândirii noului Coronavirus. Au fost controlate 30 de societăți comerciale/persoane fizice autorizate, și 2 ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2020, 17:15
(2461 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Identificat pe raza orașului cu adeverință de angajator falsă

Un tânăr, de 30 de ani, din Focșani/Vrancea, s-a ales cu un dosar penal după ce a încercat să intre în Slobozia având o declarație de angajator falsă. Marți, 24 noiembrie a.c., acesta a fost oprit la filtrul ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2020, 17:00
(4320 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Găsit fără viață în propria locuință

Un bătrân de 76 de ani a fost descoperit mort în propria locuință de către pompierii din Slobozia. Miercuri, 25 noiembrie a.c., militarii ISU au fost solicitați să intervină pentru a debloca ușa apartamentului ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2020, 16:30
(2278 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 92 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 25 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 4165, cu 92 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2020, 15:30
(2307 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale ITM Ialomița: Munca «la negru», în vizor

Controale ale ITM Ialomița: Munca «la negru», în vizor

În luna octombrie 2020, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița, în domeniul Relațiilor de Muncă, și-a desfășurat activitatea în conformitate cu Programul Cadru de Acțiuni aprobat de Inspecția Muncii ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2020, 14:40
(2295 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Pieton lovit de o mașină

În seara zilei de marți, 24 noiembrie a.c., un bărbat de 36 de ani din localitatea Manasia, a fost implicat într-un accident rutier. Acesta a traversat strada prin loc nepermis, moment în care a fost lovit ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2020, 13:45
(2800 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: Incendiu la o groapă de gunoi

Marți, 24 noiembrie a.c., pompierii au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu de gunoi menajer produs în comuna Mărculești. Pentru stingerea acestuia au intervenit mai bine de 3 ore ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2020, 13:30
(1835 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Gospodărie cuprinsă de flăcări

Ion Roată: Gospodărie cuprinsă de flăcări

Incendiu de proporții în curtea unui localnic din localitatea Ion Roată. Pompierii din Urziceni au intervenit în ziua de marți, 24 noiembrie a.c., pentru a stinge flăcările care au curpins o anexă gopodărească ...[citește_toată_știrea]

25 Noiembrie 2020, 13:00
(2066 vizualizări - 0 comentarii)


Incidență crescută în continuare a cazurilor COVID-19 la Slobozia. Se pregătesc alte 14 zile de carantină!

Potrivit unei statistici a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița, rata incidentă a cazurilor COVID-19 în ultimele 14 zile la Slobozia se menține crescută. Astfel, în ciuda Carantinei ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2020, 20:50
(5295 vizualizări - 3 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 102 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 24 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 4073, cu 102 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2020, 15:15
(3309 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amendați pentru că nu purtau măștile de protecție

Polițiștii ialomițeni au continuat seria acțiunilor preventive ce au ca scop responsabilizarea populației în privința respectării măsurilor de protecție sanitară. Astfel, au fost organizate 7 activități ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2020, 13:15
(1709 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tânăr implicat într-un accident rutier

Paramedicii SMURD din Fetești au intervenit luni, 23 noiembrie a.c., pentru acordarea primului ajutor în cazul unui accident rutier petrecut în zona Autostrăzii Soarelui. Aceștia au transportat la spital ...[citește_toată_știrea]

24 Noiembrie 2020, 12:30
(1320 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Răduță Aurelian-Constantin în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Antoine în «Suntem în urmă cu pregătirea, dar construim un grup puternic!» ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...