Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Mădălina, masterand în energie nucleară

Carieră printre atomi

Mădălina, masterand în energie nucleară

Mădălina Georgiana Ioniță este din Slobozia. Face parte din noua generație de specialiști în Energetica Nucleară și Tehnologii Nucleare din România Și, în aprilie, va pleca pentru 5 luni la Tokyo Institute of Technology. «Îmi doresc din suflet să îmi aduc aportul în industria nucleară din România!» ne-a spus ea, într-o zi de week-end, când a acceptat să vorbească despre cariera ei într-o branșă în care femeile pot fi numărate pe degete.

Nimic nu este imposibil
Mădălina are 24 de ani și lucrează la Comisia pentru Controlul Activităților Nucleare din România. Este subțire ca o trestie și pasionată, ne mărturisește, de tot ce înseamnă energie nucleară. Nu a fost dintotdeauna așa... Inițial, Fizica a fost doar o materie de școală, iar Facultatea de Energetică o decizie curajoasă, pe care nici ea nu a înțeles-o prea bine. Totul s-a schimbat însă în anul IV, când a participat la un curs despre inginerie nucleară, la Obnisk, în Rusia: «Cursul s-a numit Engineering Aspects of Nuclear Fuel Fabrication from Initial Raw Materials to Fuel Assemblies și a presupus, printre altele, practica într-o fabrică de combustibili nucleari. Atunci am deschis ochii cu adevărat și am înțeles că vreau să fac asta și că vreau să devin specialist în energie nucleară. Ulterior, am apreciat această experiență pentru că am putut vedea diferențele de tehnologie și proceduri. Și, după părerea mea de novice, atât cât am putut vedea și înțelege, stăm mult mai bine decât ei!». Vizita de la Obnisk a fost doar începutul unui drum lung, presărat cu examene, specializări și participări la conferințe internaționale. Tot acolo, Mădălina a primit și prima ofertă pentru un job în branșă. A refuzat-o și s-a întors acasă să învețe... În 2 ani, Mădălina a învățat pe brânci și a ajuns, spune ea, să bată la porțile unei consacrări la care alți colegi de generație nici măcar nu visează. «Vara trecută am participat la International Conference on Human and Organizational Aspects of Assuring Nuclear Safety. Conferința s-a ținut la Viena și mi-a permis să aleg specializarea finală și, ulterior, să mă angajez. Acum sunt consilier pe probleme de securitate nucleară și... învăț în continuare! Acum, de exemplu, sunt într-un program de pregătire intensivă pentru a deveni inspector în domeniul nuclear. Este o specializare în care sunt foarte puține fete și, ca toată lumea, și eu sunt uimită de faptul că CNCAN m-a acceptat...» ne explică ea candid.

De la Slobozia la Tokio
Poveștile «nucleare» ale Mădălinei sunt nenumărate. Toate au însă un numitor comun. Branșa în care activează ea presupune un mediu controlat care exclude, atât cât este omenește posibil, eroarea umană. «Toată lumea dă exemplul de la Fukushima... Dar acel dezastru este o excepție care confirmă miile de reguli și regulamente pe care le respectăm toți. Nivelul de radiații din clădirea celor două reactoare de la Cernavodă este extrem de mic. Și dacă zbori cu avionul nivelul de radiații este mai mare, vă rog să mă credeți... Știu că afară toată lumea e panicată atunci când vine vorba despre energia nucleară. Și mai știu că reporterii, așa cum sunteți dumneavoastră, obișnuiesc să furnizeze știri alarmante... Dar vă asigur că totul este supus procedurilor până în cele mai mici amănunte și că există scenarii pentru orice potențial dezastru, inclusiv prăbușirea unui avion peste reactorul nuclear. Iar un operator într-o centrală nucleară din România e o enciclopedie. Mi-aș dori și eu să am acum măcar jumate din cunoștințele unui angajat român din acest domeniu. Și sunt zeci, sute de oameni impresionanți prin nivelul de cunoștințe și profesionalism!». Ambițioasă și dornică să exploreze «lumea nucleară» în care a intrat, Mădălina nu se oprește aici. Și a decis să finalizeze lucrarea de masterat la Tokyo Institute of Technology, poate cea mai prestigioasă universitate de profil din Asia. «M-a atras dotarea lor, net superioară. Apoi profesorii... Profesorul cu care voi lucra este o somitate în materie, Hiroshi Sagara. Și nu în cele din urmă țara... E o șansă unică să ajungi la cealaltă margine a lumii pentru a susține lucrarea de dizertație. Nici în cele mai îndrăznețe vise ale mele nu mi-aș fi închipuit că voi învăța într-o universitate care a dat 8 laureați ai premiului Nobel!» ne spune Mădălina radiind. Când nu învață, ceea ce se întâmplă tot mai rar, Mădălina are pasiuni și obiceiuri normale, ca orice om tânăr. Îi place să meargă la film, a făcut o pasiune din jocurile de societate precum monopoly sau scrabble, fuge câte un weekend acasă, când i se face dor de părinți... «Dar în majoritatea timpului încerc să rămân focusată, pentru că totul mi se pare acum o provocare. Îmi doresc din suflet să îmi aduc aportul în industria nucleară din România și sper ca pe viitor situația din România să se îmbunătățească suficient de mult astfel încât eu și ceilalți tineri specialiști să nu fim nevoiți să plecam din țară!».

20 Martie 2017, 15:05 (13157 vizualizări - 48 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Titi:
(23 Martie 2017, 19:46)
@gicu. Mai aveți lingăi ca tine, pupa-ți-aș gura? Vezi, să știe precis ,,directoru" cine l-a pupat în cr.
GICU:
(23 Martie 2017, 17:48)
Să-ți trăiască fata, Directore, să te bucuri de realizările ei și să o țină tot așa iar când o fi să fie să ne chemi și pe noi la nuntă.  Baftă  !  fetei iar tu ești bun de cinste, bem noi bere,  tu te ocupi de sticla de suc. Apropo ! sau mai scumpit asigurările ? 
CALMUL:
(23 Martie 2017, 15:45)
Vis-a-vis de comentariul cel incrimineaza pe Stoica si Groapa PSD-ului imi permit sa spun ca ati gresit articolul. Puteti sa-i transmiteti gandurile dumneavoastra de bine PRIMARULUI  in articolul cu '' pomii Gradinitei Grindeanu ''.
Fructificand o astfel de oportunitate sunt mari sanse ca la urmatoarea vizita la PreFecturA  Ialimita a unui inalt demnitar sa astupe si Groapa.
Cat despre subiectul  '' Madalina masterand '' nu pot sa afirm decat.... Bravo !.... si desi poate parea greu de digerat eu imi doresc sa citesc cat mai des despre astfel de subiecte. Orice om normal la cap in sine lui doreste sa se incarce si cu energii pozitive in speta MUNCA unei tinere concitadine.  
F E L I C I T A R I  !
Netocilar:
(23 Martie 2017, 12:33)
Da GROAPA LUI STOICA când se termină? Da gropile cu care genii le astupă? Da mama și tata de ce nu au locuri de muncă decât in Spania? Da eu de ce învăț cu incapabili!? Da de cine depinde un PARC pentru copii? Da.....?! Vă agățați ca înecații de un pai și credeți că aduce salvarea din kkt.
Sabina:
(23 Martie 2017, 12:07)
Am intalnit-o pe Madalina toamna  trecuta la o nunta si un botez cand il ajuta pe tatal ei la filmare si pot spune despre ea ca este o tanara amabila chiar sfioasa dupa parerea mea. Am discutat cu ea atat cat am putut la primul eveniment si mi-a atras atentia  faptul ca era obosita,  tocmai se intorsese de la o conferinta din strainatate si mi-a spus ca a dormit doar  3 ore pentru ca nu a putut sa-l lase pe tata ei singur.
Sa iti ajuti parintele in weekend iar in cursul saptamanii sa mergi la cursuri la facultate, conferinte, denota faptul ca este un copil bun. In rest,  Bafta si mult succes in continuare !
Costina:
(22 Martie 2017, 22:55)
De cum am  auzit ca Madalina a dat un interviu ziarului INDEPENDENT asteptam cu nerabdare sa ajung acasa sa il citesc pentru ca o  stiu pe Madalina de vre-o 19-20 ani de cand o aducea taicasu la serviciu si ma ruga frumos sa o las si pe ea la calculator ''caa tati are acte de facut si nu ma lasa sa ma joc ''.  Era o ''mogaldeata''  care imi punea continu intrebari. De mica a fost curioasa si ambitioasa.
  BRAVOO  EI !  

EMA:
(22 Martie 2017, 21:28)
Felicitari ! Sa ai parte de succes in tot ceea ce iti propui.
Hopa!:
(22 Martie 2017, 19:54)
Mai lăsați o ca se dioache și nu se mai mărita. Gata! Ce e mult prea mult dăunează sănătății. Mai luați și alte succesuri la mâna!
Cherchelitul:
(22 Martie 2017, 19:47)
Ultimele comentarii cu siguranta nu au nimic de-a face cu articolul in cauza.  Vorba aia  '' Nu esti beat ata timp cat poti sta intins pe podea fara sa te sprijini '' c-am asta se aplica aici. Bravo ! Madalino ( sa moara suparata ai cu gramatica ei in ... desi si ea scrie prostii ) .
Si trimite-ne si noua din Japonia o tuica de-a lor.  Succes ! Eu maine ma trezesc dar multi vor ramane la fel.
Nicolae Invidiosul:
(22 Martie 2017, 19:02)
Imi cer scuze  '' Tot o tocilară '' pentru  greseala  evidentiată de dumneavoastră.
Am trimis mesajul de pe telefon și se mai intâmplă. Eu sunt doar un amarât de inginer de 60 ani și nu sunt specialist în sintaxa limbi ROMANE dar cu logica stau bine.
Stiu că substantivul Mădălina este in cazul genitiv și exprimarea corectă  este  Madalinei iar articolul  LUI se foloseste inaintea numelui de persoane de genul masculin precum și a numelui de persoane de genul feminin de origine străină.
Revenind la subiect nu este vina nimanui cu atât mai putin a jurnalistului de la Independent că nu a reușit  INCĂ sĂ scrie despre toti copii destepti.
Ion:
(22 Martie 2017, 18:32)
@ionuț! Ești un dulce care știe ce vrea de la viață, dar nu prea știe să scrie românește! Nu-i bai! Aceia din ,,grupul vesel" vor ajunge milionari în Spania, Italia...Succes și să munciți cinstit!
Tot o tocilară:
(22 Martie 2017, 18:26)
@nicolae Invidiosul. Nu se zice ,,lui Mădălina"! Corect: MĂDĂLINEI! În finalul com. tău ai dat cu bâta-n baltă, ca prostu! Și ce te-ai înfoiat așa că un părinte a vrut să explice că și copilul lui este genial?! Că este fată, băiat....când voi vedea o fată, preot și un băiat, gravid, chiar voi zice că anumite merite acordate pe sexe, trebuiesc popularizate cu surle și trâmbițe! Are dreptate @nicolae! Nu este ,,invidie", este mândria lezată a unui părinte!
D-na Kity:
(22 Martie 2017, 18:25)
Felicitări !  Mădalina, ești un exemplu pentru toți iar din ceea ce am citit in articol nici modestia nu te ocolește cât despre mitocani să auzim cât mai rar.
Bravoo INDEPENDENT că ați ales să promovați și povești de succes. Cu cât mai multe cu atât mai bine. Succes tuturor in continuare. 
Nicolae Invidiosul:
(22 Martie 2017, 17:04)
Domnule Nicolae, nu este frumos sa arunci cu noroi pe munca cinstita a unui om  fie el fiica / fiul  altora sau chiar copilul dumeavoastra. Daca ati fi citi articolul pentru ca  nu ati facut-o cu siguranta , stiti chestia cu genetica, ati fi constatat ca este vorba despre o tanara care prin ambitie si inteligenta ( specifica acestui popor) a reusit sa intre intr-o lume dominata de barbati.
Intrucat am fost intrigat de atitudinea dumneavoastra inainte de a scrie acest comentariu am citit cate ceva despre Institutul Tehnologic din Tokyo si am constatat ca se situeaza printre primele 30 ( intre 7-30 in functie de facultate )  de universitati ale lumii iar in 2014 facultatea de fizica a dat  8 laureati ai premiului Nobel pe cand nici o institutie de invatamant din Romania nu se situeaza in clasament 500.
Daca va convine sau nu  sa fii admis acolo este in sine o realizare. Pentru ca sunt un prieten al familie Ionita va spun ca sunt niste oameni onorabili care au trecut si pe la scoala.
Felicitari fiului  si cu permisiunea dumneavoastra ii urez la fel si  lui  Madalina.
Ionut:
(22 Martie 2017, 13:13)
Madalina a fost cu mine la Liceul de Arte '' Ionel Perlea '' la clasa de matematica-informatica. O fata de treaba dar c-am tocilara, nu chiulea de la scoala nici cand o faceau toata clasa. Ma rog,  nu poti sa le ai pe toate.  Noi cei din grupul vesel ne bucuram pentru tine si iti uram  succes  in continuare.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Sâmbătă 08 Aug 2026
229 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Urziceni: Și-a alimentat mașina și a «uitat» să plătească

Un bărbat de 43 ani, din Ploiești, este actual cercetat de polițiștii ialomițeni după ce și-a alimentat mașina cu carburant și nu a plătit. S-a întîmplat miercuri, 28 septembrie, la Urziceni, unde în jurul ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2011, 17:12
(11058 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: La volan, fără permis

Un bărbat de 37 ani din comuna Bulbucata-Giurgiu a fost prins de polițiști, miercuri, 28 septembrie, în timp ce conducea o mașină deși nu deținea permis de conducere. Individul fost oprit în trafic, la ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2011, 17:10
(8514 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Consumul de etnobotanice, în atenția polițiștilor

«Săptămîna prevenirii criminalității» continuă. Marți, 27 septembrie, timp de două ore, polițiștii ialomițeni au mers la domiciliile mai multor minori unde au înmînat scrisori cu recomandări preventive ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2011, 17:09
(10295 vizualizări - 0 comentarii)


Garda Financiară Ialomița: 15 tone de floarea-soarelui, confiscate

Comisarii Gărzii Financiare Ialomița au confiscat peste 15 tone de floarea-soarelui. Cerealele au fost confiscate ca urmare a ilegalității întocmirii documentelor de proveniență. Cele 15 tone de floarea ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2011, 12:29
(12591 vizualizări - 1 comentariu)


APIA Ialomița: Termen limită pentru depunerea dosarelor la subvențiile în agricultura ecologică

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița reamintește fermierilor ialomițeni că, pentru a beneficia de ajutor specific pentru îmbunătățirea calității produselor agricole ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2011, 12:27
(15372 vizualizări - 1 comentariu)


«Noaptea Bibliotecilor», la Slobozia

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» se înscrie în evenimentul cultural național organizat în noaptea de 1-2 octombrie, denumit strategic «Noaptea Bibliotecilor». Aflat în organizarea Asociației «Excedo ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2011, 12:25
(10223 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Un microbuz de transport persoane a intrat într-un TIR

Bucu: Un microbuz de transport persoane a intrat într-un TIR

Miercuri, 28 septembrie, în apropierea localității Bucu s-a produs un accident de circulație, două persoane fiind rănite. Incidentul s-a produs din cauza imprudenței unui tînăr de 22 ani, din Mangalia, ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2011, 12:24
(11056 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu accident


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2011, 09:02
(5396 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Festivalul «Ion Albeșteanu», la a VIII-a ediție

În perioada 5-7 octombrie 2011, se va desfășura la Slobozia cea de a VIII-a ediție a Festivalului Național de Folclor «Ion Albeșteanu». Aflat în organizarea Consiliului Județean Ialomița, Centrului Județean ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2011, 08:21
(9349 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă în străinătate

Potrivit unei informări a Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la această dată, prin intermediul rețelei EURES, sînt disponibile 43 de locuri de muncă în străinatate. Astfel, Austria ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2011, 08:19
(16665 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Șoferi băuți și fără permise, la volan

Un bărbat de 51 ani, din Slobozia, a fost prins de polițiști în timp ce conducea o mașină deși avea permisul suspendat. Mai mult, în urma testării cu aparatul Drager, dispozitivul a indicat o alcoolemie ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2011, 08:17
(9357 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Hoț prins de polițiști

Luni spre marți, respectiv, 26 spre 27 septembrie, polițiștii din Țăndărei au prins pe o stradă din localitate un tînăr ce se deplasa avînd asupra sa un bagaj voluminos. Fiind suspect, bărbatul a fost oprit ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2011, 08:16
(13722 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Țăndărei furt


Brazii: I-a luat foc mașina

O mașină a fost cuprinsă de flăcări pe raza localității Brazii. Focul s-a aprins ca urmare a unui scurtcircuit la instalația electrică. Pompierii militari de la Secția Urziceni s-au luptat cu flăcările ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2011, 08:09
(12811 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Brazii incendiu


Sfîntu Gheorghe: Bărbat găsit spînzurat în propria curte

Un bărbat de 25 ani a fost găsit spînzurat noaptea trecută, 26 spre 27 septembrie, în locuința sa din localitatea Sfîntu Gheorghe. «Echipajul SMURD de la Secția Urziceni s-a deplasat la fața locului însă ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2011, 08:09
(10349 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Italian prins la braconaj de prepelițe

Sîmbătă, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, în colaborare cu angajați ai Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi, au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2011, 08:30
(10548 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Minor de 11 ani, hoț de exponate

Sîmbătă, 24 septembrie, polițiștii au fost alarmați cu privire la dispariția a mai multor monede expuse în holul Casei de Cultură din Urziceni. Ancheta ulterioară a polițiștilor avea să indice, drept autor ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2011, 08:29
(13215 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt copil


Poliția Rutieră Ialomița: 275 de amenzi pentru șoferi

Sfîrșitul de săptămînă, respectiv sîmbătă și duminică, 24 și 25 septembrie, a adus șoferilor nu mai puțin de 275 sancțiuni contravenționale. În plus, polițiștii aflați în traficul rutier au reținut 15 permise ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2011, 08:14
(9050 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pietonii, victime ale accidentelor

Vineri, 23 septembrie, la Bărbulești s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, în timp ce un tînăr, de 27 ani, din localitate, conducea un autoturism, din cauza neatenției în conducere a virat la ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2011, 08:12
(10985 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 11 arderi necontrolate de miriști

Potrivit unei informări, pompierii ialomițeni au intervenit la sfîrșit de săptămînă pentru stingerea a nu mai puțin de 11 arderi necontrolate de miriști și vegetație uscată. Cel mai mare incendiu s-a produs ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2011, 08:10
(12011 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: 34 de persoane legitimate de polițiști

Peste 34 de persoane au fost legitimate în cadrul unei acțiuni desfășurate în municipiul Urziceni de către polițiștii din localitate sîmbătă, 24 septembrie. Scopul activităților a vizat prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2011, 08:08
(10020 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Vineri, 23 septembrie a.c., la nivel național s-a desfășurat Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți, organizată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Acțiunea dedicată absolvenților ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2011, 08:25
(8727 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița, locul 6 pe țară la capitolul venituri colectate

Potrivit datelor statistice ale Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, în luna august 2011, reprezentanții instituției au emis peste 1280 de somații în valoare de 32,12 milioane lei, încasîndu ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2011, 15:19
(12862 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Modificări la noul cod fiscal

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că a fost stabilit modelul și conținutul formularului privind opțiunea pentru depunerea lunară a declarației privind obligațiile ...[citește_toată_știrea]

23 Septembrie 2011, 15:18
(13473 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: Copil de 10 ani pe bicicletă, lovit de mașina unui șofer beat

Un copil de 10 ani din Cocora a fost grav rănit într-un accident de circulație. Băiatul circula pe bicicletă cînd a fost lovit de o mașină condusă de un bărbat, de 59 ani, din aceeași localitate. Minorul ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2011, 16:46
(13753 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cocora accident


Ialomița: Acțiune pentru prevenirea ilegalităților silvice

Miercuri, 21 septembrie, polițiștii ialomițeni au organizat și executat o acțiune pe raza comunelor Bordușani și Făcăeni pentru prevenirea faptelor de ilegalitate ce se pot comite în domeniul silviculturii ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2011, 16:46
(14600 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Excursie pentru copii în organizarea Protopopiatului Urziceni

Urziceni: Excursie pentru copii în organizarea Protopopiatului Urziceni

Pe perioada vacanței de vară, respectiv 15 iunie-15 septembrie, Biroul de Asistență Socială al Protopopiatului Urziceni a derulat, pentru copiii din comunitate, cea de-a treia ediție a programului «Clubul ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2011, 12:03
(12371 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: I-a furat unei bătrîne 200 lei din buzunar

Poliția a fost sesizată marți, 20 septembrie a.c., în jurul orei 18.00, de către o femeie, de 76 ani, din localitatea Bărcănești, despre faptul că, în timp ce se afla în Piața Agroalimentară din Urziceni ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2011, 11:08
(11676 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiune preventivă în piețe

În cursul zilei de marți, 20 septembrie a.c., în intervalul orar 10,00-13,00, în piața Agroalimentară, piațeta Gară și în zona Fetești, a fost organizată o acțiune preventivă pentru respectarea prevederilor ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2011, 11:08
(13486 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Autoturismele înmatriculate în străinătate, în atenția Poliției

În ziua de 20 septembrie a.c., în intervalul orar 14,00-17,00, la nivelul municipiului s-au desfășurat acțiuni în sistem integrat la care au participat efective ale Inspectoratului de Poliție al Județului ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2011, 11:07
(13417 vizualizări - 0 comentarii)


Tenis de cîmp: Slobozeanul Sorin Iordache, «adoptat» de CSM Bacău la Campionatul Național pe Echipe

Miercuri, 21 septembrie a.c., s-au încheiat jocurile Campionatelor Naționale pe Echipe-14 ani la tenis de cîmp, competiție desfășurată pe terenurile Politehnicii Bucuresti. Slobozia a avut un singur participant ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2011, 18:19
(14932 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Răduță Aurelian-Constantin în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Antoine în «Suntem în urmă cu pregătirea, dar construim un grup puternic!» ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...