Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Mădălina, masterand în energie nucleară

Carieră printre atomi

Mădălina, masterand în energie nucleară

Mădălina Georgiana Ioniță este din Slobozia. Face parte din noua generație de specialiști în Energetica Nucleară și Tehnologii Nucleare din România Și, în aprilie, va pleca pentru 5 luni la Tokyo Institute of Technology. «Îmi doresc din suflet să îmi aduc aportul în industria nucleară din România!» ne-a spus ea, într-o zi de week-end, când a acceptat să vorbească despre cariera ei într-o branșă în care femeile pot fi numărate pe degete.

Nimic nu este imposibil
Mădălina are 24 de ani și lucrează la Comisia pentru Controlul Activităților Nucleare din România. Este subțire ca o trestie și pasionată, ne mărturisește, de tot ce înseamnă energie nucleară. Nu a fost dintotdeauna așa... Inițial, Fizica a fost doar o materie de școală, iar Facultatea de Energetică o decizie curajoasă, pe care nici ea nu a înțeles-o prea bine. Totul s-a schimbat însă în anul IV, când a participat la un curs despre inginerie nucleară, la Obnisk, în Rusia: «Cursul s-a numit Engineering Aspects of Nuclear Fuel Fabrication from Initial Raw Materials to Fuel Assemblies și a presupus, printre altele, practica într-o fabrică de combustibili nucleari. Atunci am deschis ochii cu adevărat și am înțeles că vreau să fac asta și că vreau să devin specialist în energie nucleară. Ulterior, am apreciat această experiență pentru că am putut vedea diferențele de tehnologie și proceduri. Și, după părerea mea de novice, atât cât am putut vedea și înțelege, stăm mult mai bine decât ei!». Vizita de la Obnisk a fost doar începutul unui drum lung, presărat cu examene, specializări și participări la conferințe internaționale. Tot acolo, Mădălina a primit și prima ofertă pentru un job în branșă. A refuzat-o și s-a întors acasă să învețe... În 2 ani, Mădălina a învățat pe brânci și a ajuns, spune ea, să bată la porțile unei consacrări la care alți colegi de generație nici măcar nu visează. «Vara trecută am participat la International Conference on Human and Organizational Aspects of Assuring Nuclear Safety. Conferința s-a ținut la Viena și mi-a permis să aleg specializarea finală și, ulterior, să mă angajez. Acum sunt consilier pe probleme de securitate nucleară și... învăț în continuare! Acum, de exemplu, sunt într-un program de pregătire intensivă pentru a deveni inspector în domeniul nuclear. Este o specializare în care sunt foarte puține fete și, ca toată lumea, și eu sunt uimită de faptul că CNCAN m-a acceptat...» ne explică ea candid.

De la Slobozia la Tokio
Poveștile «nucleare» ale Mădălinei sunt nenumărate. Toate au însă un numitor comun. Branșa în care activează ea presupune un mediu controlat care exclude, atât cât este omenește posibil, eroarea umană. «Toată lumea dă exemplul de la Fukushima... Dar acel dezastru este o excepție care confirmă miile de reguli și regulamente pe care le respectăm toți. Nivelul de radiații din clădirea celor două reactoare de la Cernavodă este extrem de mic. Și dacă zbori cu avionul nivelul de radiații este mai mare, vă rog să mă credeți... Știu că afară toată lumea e panicată atunci când vine vorba despre energia nucleară. Și mai știu că reporterii, așa cum sunteți dumneavoastră, obișnuiesc să furnizeze știri alarmante... Dar vă asigur că totul este supus procedurilor până în cele mai mici amănunte și că există scenarii pentru orice potențial dezastru, inclusiv prăbușirea unui avion peste reactorul nuclear. Iar un operator într-o centrală nucleară din România e o enciclopedie. Mi-aș dori și eu să am acum măcar jumate din cunoștințele unui angajat român din acest domeniu. Și sunt zeci, sute de oameni impresionanți prin nivelul de cunoștințe și profesionalism!». Ambițioasă și dornică să exploreze «lumea nucleară» în care a intrat, Mădălina nu se oprește aici. Și a decis să finalizeze lucrarea de masterat la Tokyo Institute of Technology, poate cea mai prestigioasă universitate de profil din Asia. «M-a atras dotarea lor, net superioară. Apoi profesorii... Profesorul cu care voi lucra este o somitate în materie, Hiroshi Sagara. Și nu în cele din urmă țara... E o șansă unică să ajungi la cealaltă margine a lumii pentru a susține lucrarea de dizertație. Nici în cele mai îndrăznețe vise ale mele nu mi-aș fi închipuit că voi învăța într-o universitate care a dat 8 laureați ai premiului Nobel!» ne spune Mădălina radiind. Când nu învață, ceea ce se întâmplă tot mai rar, Mădălina are pasiuni și obiceiuri normale, ca orice om tânăr. Îi place să meargă la film, a făcut o pasiune din jocurile de societate precum monopoly sau scrabble, fuge câte un weekend acasă, când i se face dor de părinți... «Dar în majoritatea timpului încerc să rămân focusată, pentru că totul mi se pare acum o provocare. Îmi doresc din suflet să îmi aduc aportul în industria nucleară din România și sper ca pe viitor situația din România să se îmbunătățească suficient de mult astfel încât eu și ceilalți tineri specialiști să nu fim nevoiți să plecam din țară!».

20 Martie 2017, 15:05 (14341 vizualizări - 48 comentarii)

Comentariile cititorilor:


NICOLAE:
(22 Martie 2017, 13:11)
Si baiatul meu a terminat acum citiva ani energetica si are vreo trei masterate pe diferite specialitati dar nu s-a dat in ziar. Nu zi c ca nu o admir dar nu-i singura. Poate singura din neamul ei si li se pare ceva extarordinar dar daca v-as da exempu o familie ati vedea din acestia, muulti...
Profesorul :
(22 Martie 2017, 11:49)
In spatele acestor realizari stau multi ani de muncă pe băncile scolii si in afara lor. Profesor fiind vă pot spune că pentru a atinge un anumit nivel nu este necesar numai să inveți cu meditator sau fară este imperios necesar să și ințelegi. Unde dumenezeu nu dă nimeni nu are dreptul să ceară ! Mult succes in continuare și sper ca și alți tineri să te urmeze în exemplu . Bafta !
Unchiul ei:
(22 Martie 2017, 00:54)
@Mătușă, fata n-a luat meditații! Totul din școală, la lecții, nimic meditații! Munca ei și orele de la școală cu profesor motivat. ($£|) Apropo, unde a terminat liceul?
Marius:
(21 Martie 2017, 22:44)
Excelent ! Un exemplu ce merita urmat.
Aurelia Tache:
(21 Martie 2017, 21:30)
Felicitari !
Ionescu:
(21 Martie 2017, 18:29)
Aveti dreptate '' MatusaEi ''  este necesar sa se spuna si cateva cuvinte despre dascali care au pregatit acest copil destept.  In final iti urez tot binele din lume si la cat mai multe realizari ! 

Mătușa ei:
(21 Martie 2017, 17:27)
Profesorii ei de fizică n-au fost din Slobozia până la final! Dați numele celor care au pregătit-o, merită cinste, onoare, respect, bani. Îi va ierta chiar și fiscul. Să pleci direct în Canada, fată deșteaptă!
SePoate:
(21 Martie 2017, 12:10)
F E L I C I T A R I  !

In primul rand tinere pentru exceptionala realizare. Jos cu Palaria !
In al doilea rand familiei si profesorilor din acest mic orasel care au indrumat-o pe caile fizicii !
In cel de al treile rand si poate cel mai important , FELICITARI ! ziarului -INDEPENDENT- care a ales sa faca cunoscute si lucruri bune ce se vrea a fi urmate de tanara generatie in detrimentul ratingului simandicos de genul '' Sa moara mama , baga o manea ca-ti dau ajutorul social pe  doua luni ''. 

R E S P E C T !
     

Baiat Bun:
(21 Martie 2017, 11:48)
Să facă copii în țară  ?  Doamne ferește !  Exista mari șanse sa iasă deștepți ca ea și in aceasta situație imi pun eu intrebarea ?  ALDE Dragnea  de cine vor mai fi aleși.
Pleacă fată pentru ca aici nu mai este loc pentru  tine !
John:
(21 Martie 2017, 10:56)
Felicitari tinerei domnisoare,foarte bun articolul :) , chiar merita promovata . Un foarte bun exemplu de asa da :D
costel:
(21 Martie 2017, 10:53)
Felicitari mada!!! Ne bucuram pentru tine !! :*:X
Respect!!!!!:
(20 Martie 2017, 22:25)
Jos pălăria, felicitari, RESPECT!
Felicitări:
(20 Martie 2017, 22:19)
Pariu că nu va rămâne în România? Bravo ei! Să nu uite să și trăiască! Să facă copii aici în țară, dar nu prea cred.
munteanul:
(20 Martie 2017, 20:30)
Excelent, felicitari si succes in continuare!
un slobozean:
(20 Martie 2017, 18:59)
Corect anonimus. Nu sti cata dreptate iti dau ( fezi articolul flatulenta si politia locala), dar sa revenim la subiectul "Madalina" - 
Iti doresc mult succes in continuare, multa sanatate si realizarea tuturor proiectelor tale.
Sa fi fericita, la fel si parintii tai, care de altfel cred ca sunt foarte mandri de tine iar la final pot spune ca sunt mandru ca sunt ROMÂN, asa cu si tu sa fi mandră că esti o ROMÂNCĂ isteață si deșteaptă.
Ești un exemplu pentru toti. Mult succes in continuare.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 10 Aug 2026
227 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Accident la Urziceni

Marți, 5 februarie a.c., un tânăr de 18 ani din comuna Axintele, în timp ce conducea un autoturism pe raza municipiul Urziceni, nu a respectat semnificația indicatorului «Oprire» și a pătruns în intersecție ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2019, 19:25
(5674 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Bucureștean arestat la Ion Roată pentru «tentativă de furt»

Polițiștii Secției Rurale Ion Roată au reușit identificarea unui bărbat, de 39 de ani, din București, pe numele căruia Judecătoria Sectorului 2 București a emis un mandat de executare a pedepsei. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2019, 19:10
(5845 vizualizări - 0 comentarii)


Perieți: Dosar penal pentru conducere fără permis

Polițiștii Secției Rurale Slobozia au depistat pe raza comunei Perieți un bărbat, de 31 de ani, din localitate, care se deplasa la volanul unui autoturism pe raza localității de domiciliu deși nu deținea ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2019, 19:05
(5737 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Albești, reținut pentru furturi din locuințe

Polițiștii Secției Rurale Slobozia au reținut un tânăr, de 24 de ani, din Albești. Acesta ar fi sustras mai multe scule electrice și produse accizabile din anexele unor locuințe de pe raza comunei de domiciliu ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 17:25
(4865 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Arestat pentru «distrugere» și «loviri sau alte violențe»

Polițiștii Secției Rurale Grivița au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 17:05
(5421 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița arestare


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă pentru studenți în Germania

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță organizarea selecției pentru studenții care doresc să desfășoare o activitate lucrativă pe teritoriul Germaniei pe perioada vacanței de ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 16:45
(6104 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Șoferi» urmăriți de polițiști

Un bărbat, de 34 ani, din Manasia, care se deplasa la volanul unui autoturism pe raza localității de domiciliu, a încercat să se sustragă controlului polițiștilor. Din verificările efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 16:30
(4816 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor

Polițiști din cadrul Secției de Poliție Rurală Stelnica au depistat doi bărbați, de 45, respectiv 46 ani, ambii din comuna Făcăeni, în timp ce se deplasau cu o căruță, având asupra lor pește din speciile ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 16:25
(5725 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

La sfârșitul de săptămână precedent, polițiștii rutieri au depistat trei bărbați, de 27, 32 și 64 de ani, din Slobozia, respectiv București, care conduceau autovehicule pe drumurile publice, deși au consumat ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2019, 16:15
(4293 vizualizări - 0 comentarii)


Preasfințitul Vincențiu, 25 de ani ca episcop

Preasfințitul Vincențiu, 25 de ani ca episcop

Sâmbătă, 2 februarie 2019, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor va sărbători «Întâmpinarea Domnului» la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2019, 19:05
(11404 vizualizări - 5 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,57%, rata șomajului în luna decembrie 2018

La sfârșitul lunii decembrie, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5268 șomeri (din care 2184 femei), rata șomajului fiind de 5,57%. Comparativ cu luna ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2019, 17:20
(4905 vizualizări - 0 comentarii)


Trei persoane rănite într-un accident rutier produs pe DN21

Luni, 28 ianuarie a.c., în jurul orei 8,40, în timp ce un bărbat de 44 de ani, din județul Giurgiu, conducea un autoturism pe Drumul Național 21, din direcția Slobozia către Brăila, se pare că pe fondul ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2019, 19:45
(6725 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Beat la volan

Polițiștii rutieri au depistat luni, 28 ianuarie a.c., un bărbat de 31 de ani, din Slobozia, care conducea un autovehicul pe drumurile publice, deși anterior consumase băuturi alcoolice. Șoferul a fost ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2019, 19:40
(5375 vizualizări - 1 comentariu)


E-Distribuție Dobrogea: În continuare 22 de localități din Ialomița fără curent!

Potrivit unui comunicat de presă, E-Distribuție Dobrogea informează că marți, 29 ianuarie 2019, la orele 14,00, lipsa energiei electrice afectează în continuare localități din Ialomița. Astfel, localitățile ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2019, 19:35
(8438 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Respectarea măsurilor impuse pentru eradicarea Pestei Porcine Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2019, 12:25
(5330 vizualizări - 0 comentarii)


Radierea din registrul comerțului a persoanelor fizice autorizate (PFA) și a întreprinderilor individuale (II) care nu și-au actualizat obiectul de activitate

Oficiul Național al Registrului Comerțului reamintește faptul că, potrivit prevederilor art. II, alin. (6), din Legea nr. 182/2016, pentru aprobarea Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 44/2008, privind ...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2019, 11:25
(13639 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 28 de mii de oameni sunt fără curent

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița informează că la acestă oră 29 de localități din județ sunt fără energie electrică, fiind afectați peste 28 de mii de oameni. Cele mai multe probleme ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2019, 14:53
(7738 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Din nou Cod Portocaliu de polei!

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, județul Ialomița intră din nou sub incidența Codului Portocaliu de polei. Astfel, începând de vineri, 25 ianuarie 2019, orele 21,30, până ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2019, 23:30
(5004 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 drumuri județene și unul național sunt închise

Potrivit informațiilor oferite de reprezentanții Poliției Rutiere Ialomița, în momentul de față, s-a închis circulația pe Drumul Național 2C Slobozia-Buzău. De asemenea, traficul este suspendat ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2019, 10:40
(9059 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Poleiul a închis 4 drumuri județene

Poliția Rutieră Ialomița informează faptul că la această oră 4 drumuri județene au fost închise din cauza poleiului format pe carosabil. Este vorba despre DJ201 Ciulnița-Ciochina, DJ102H Miloșești-Grindu-Valea Măcrișului ...[citește_toată_știrea]

25 Ianuarie 2019, 00:03
(9032 vizualizări - 0 comentarii)


Orezu: 12 tiruri sunt blocate pe șosea din cauza poleiului. DJ201B este închis!

Vremea de afară dă peste cap traficul rutier. Oficialii Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița anunță faptul că din cauza poleiului depus pe șosele, 12 tiruri sunt în momentul de față blocate ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2019, 18:43
(9095 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Cod Portocaliu de polei

Cod Portocaliu de polei emis pentru județul Ialomița de meteorologii Administrației Naționale de Meteorologie. Avertizarea este valabilă până joi, 24 ianuarie 2019, orele 11,00. Deși până la această oră ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2019, 11:40
(5052 vizualizări - 0 comentarii)


Gripa suspendă cursurile în toate școlile din Ialomița

Potrivit unui ordin al Ministerului Educației, toate unitățile de învățământ din Ialomița își vor suspenda cursurile în data de vineri, 25 ianuarie 2019. Decizia a fost luată în baza unei ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2019, 21:11
(5289 vizualizări - 0 comentarii)


8400 de cereri pentru 290 de posturi scoase la concurs în Poliția Română

Peste 8400 de cereri de înscriere au fost depuse de persoane care vor candida pe unul dintre cele 290 de posturi de ofițeri, agenți și personal contractual, scoase la concurs la nivelul structurilor Poliției ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2019, 20:15
(7685 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 166000 de lei, 18 permise reținute

În perioada 18-20 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 85 de ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2019, 18:35
(5021 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Cinci ialomițeni, cu vârste cuprinse între 23 și 43 de ani, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice, deși au consumat anterior băuturi alcoolice. ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2019, 18:10
(4657 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Hoț din locuințe, identificat de polițiști

Miercuri, 16 ianuarie a.c., polițiștii din Urziceni au identificat un bărbat de 28 ani bănuit de săvârșirea de infracțiuni de «furt calificat». La data de 11 ianuarie a.c., Poliția a fost sesizată de o ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2019, 18:40
(5403 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tâlhărie»

Miercuri, 16 ianuarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au reușit identificarea unui tânăr, de 21 de ani, din județul Bacău, pe numele căruia Judecătoria Onești a emis un ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2019, 18:25
(6206 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Beți la volan

Miercuri, 16 ianuarie a.c., polițiștii rutieri au depistat doi bărbați de 22, respectiv 51 de ani, ambii din Țăndărei, în timp ce conduceau pe drumurile publice, deși anterior consumaseră băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2019, 18:15
(5317 vizualizări - 0 comentarii)


Braconaj piscicol la Valea Ciorii

Miercuri, 16 ianuarie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Platonești au depistat, pe raza comunei Valea Ciorii, doi tineri de 15, respectiv 18 ani, din localitate, în timp ce în timp ce ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2019, 18:10
(5047 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Ady în Port modern la Fetești! Drăgan în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Răduță Aurelian-Constantin în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Antoine în «Suntem în urmă cu pregătirea, dar construim un grup puternic!» ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...