Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Mădălina, masterand în energie nucleară

Carieră printre atomi

Mădălina, masterand în energie nucleară

Mădălina Georgiana Ioniță este din Slobozia. Face parte din noua generație de specialiști în Energetica Nucleară și Tehnologii Nucleare din România Și, în aprilie, va pleca pentru 5 luni la Tokyo Institute of Technology. «Îmi doresc din suflet să îmi aduc aportul în industria nucleară din România!» ne-a spus ea, într-o zi de week-end, când a acceptat să vorbească despre cariera ei într-o branșă în care femeile pot fi numărate pe degete.

Nimic nu este imposibil
Mădălina are 24 de ani și lucrează la Comisia pentru Controlul Activităților Nucleare din România. Este subțire ca o trestie și pasionată, ne mărturisește, de tot ce înseamnă energie nucleară. Nu a fost dintotdeauna așa... Inițial, Fizica a fost doar o materie de școală, iar Facultatea de Energetică o decizie curajoasă, pe care nici ea nu a înțeles-o prea bine. Totul s-a schimbat însă în anul IV, când a participat la un curs despre inginerie nucleară, la Obnisk, în Rusia: «Cursul s-a numit Engineering Aspects of Nuclear Fuel Fabrication from Initial Raw Materials to Fuel Assemblies și a presupus, printre altele, practica într-o fabrică de combustibili nucleari. Atunci am deschis ochii cu adevărat și am înțeles că vreau să fac asta și că vreau să devin specialist în energie nucleară. Ulterior, am apreciat această experiență pentru că am putut vedea diferențele de tehnologie și proceduri. Și, după părerea mea de novice, atât cât am putut vedea și înțelege, stăm mult mai bine decât ei!». Vizita de la Obnisk a fost doar începutul unui drum lung, presărat cu examene, specializări și participări la conferințe internaționale. Tot acolo, Mădălina a primit și prima ofertă pentru un job în branșă. A refuzat-o și s-a întors acasă să învețe... În 2 ani, Mădălina a învățat pe brânci și a ajuns, spune ea, să bată la porțile unei consacrări la care alți colegi de generație nici măcar nu visează. «Vara trecută am participat la International Conference on Human and Organizational Aspects of Assuring Nuclear Safety. Conferința s-a ținut la Viena și mi-a permis să aleg specializarea finală și, ulterior, să mă angajez. Acum sunt consilier pe probleme de securitate nucleară și... învăț în continuare! Acum, de exemplu, sunt într-un program de pregătire intensivă pentru a deveni inspector în domeniul nuclear. Este o specializare în care sunt foarte puține fete și, ca toată lumea, și eu sunt uimită de faptul că CNCAN m-a acceptat...» ne explică ea candid.

De la Slobozia la Tokio
Poveștile «nucleare» ale Mădălinei sunt nenumărate. Toate au însă un numitor comun. Branșa în care activează ea presupune un mediu controlat care exclude, atât cât este omenește posibil, eroarea umană. «Toată lumea dă exemplul de la Fukushima... Dar acel dezastru este o excepție care confirmă miile de reguli și regulamente pe care le respectăm toți. Nivelul de radiații din clădirea celor două reactoare de la Cernavodă este extrem de mic. Și dacă zbori cu avionul nivelul de radiații este mai mare, vă rog să mă credeți... Știu că afară toată lumea e panicată atunci când vine vorba despre energia nucleară. Și mai știu că reporterii, așa cum sunteți dumneavoastră, obișnuiesc să furnizeze știri alarmante... Dar vă asigur că totul este supus procedurilor până în cele mai mici amănunte și că există scenarii pentru orice potențial dezastru, inclusiv prăbușirea unui avion peste reactorul nuclear. Iar un operator într-o centrală nucleară din România e o enciclopedie. Mi-aș dori și eu să am acum măcar jumate din cunoștințele unui angajat român din acest domeniu. Și sunt zeci, sute de oameni impresionanți prin nivelul de cunoștințe și profesionalism!». Ambițioasă și dornică să exploreze «lumea nucleară» în care a intrat, Mădălina nu se oprește aici. Și a decis să finalizeze lucrarea de masterat la Tokyo Institute of Technology, poate cea mai prestigioasă universitate de profil din Asia. «M-a atras dotarea lor, net superioară. Apoi profesorii... Profesorul cu care voi lucra este o somitate în materie, Hiroshi Sagara. Și nu în cele din urmă țara... E o șansă unică să ajungi la cealaltă margine a lumii pentru a susține lucrarea de dizertație. Nici în cele mai îndrăznețe vise ale mele nu mi-aș fi închipuit că voi învăța într-o universitate care a dat 8 laureați ai premiului Nobel!» ne spune Mădălina radiind. Când nu învață, ceea ce se întâmplă tot mai rar, Mădălina are pasiuni și obiceiuri normale, ca orice om tânăr. Îi place să meargă la film, a făcut o pasiune din jocurile de societate precum monopoly sau scrabble, fuge câte un weekend acasă, când i se face dor de părinți... «Dar în majoritatea timpului încerc să rămân focusată, pentru că totul mi se pare acum o provocare. Îmi doresc din suflet să îmi aduc aportul în industria nucleară din România și sper ca pe viitor situația din România să se îmbunătățească suficient de mult astfel încât eu și ceilalți tineri specialiști să nu fim nevoiți să plecam din țară!».

20 Martie 2017, 15:05 (13514 vizualizări - 48 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Mircea:
(18 Aprilie 2017, 16:00)
Bravo, domnule Profesor !
Ati pus punctul pe I, sunt adevaruri dure ce sunt necesar a fi spuse.
Suntem inconjurati de tot felul de diletanti plasati in functii sau in societate de papusari meschini care trec in derizoriu buna cuvinta si inteligenta daca nu sunt asortate cu putina mocirla de partid. Despre realizarile domnisoarei Madalina nu pot sa-i uram decat  ,,Suces in continuare  !'' si asteptam un  ,,Jurnal de Calatorie - Viata in Japonia'' intr-un nou interviu aici in,  INDEPENDENT.

PETRE:
(2 Aprilie 2017, 13:32)
Multe comentarii patimase pentru acest articol ceea ce inseamna ca simtul civic nu am murit. Tineti-o tot asa !. Cat despre Madalina, Mult succes si multa putere de munca in continuare !
Un Alt Profesor:
(30 Martie 2017, 16:23)
Sunt urâte și meschine anumite comentarii făcute pe seama acestui articol ce denotă prostia și indiferența crasă ce  acaparează pe zi ce trece societate ROMÂNEASCĂ.
Acest exemplu de ,,AȘA DA'' cum numea cineva aici succesul Mădălinei este forma prin care inteligența colectivă, responsabilă,  combate  prăbușirea în derizoriu a unei societăți divizată de interese financiare, de nepotism și cumetrie.
Această tânără masterand intr-un fel sau altul este asimilată nouă, mine, ține cetățean al orașului Slobozia atunci când se prezintă în fața unor somități din mediului academic mondial intr-un oras cu o populație de două ori cât cea a ROMÂNIEI și eu , tu , noi  trebuie să o susținem, să o incurajăm și să o onorăm cu mesaje ONESTE.
Deplasare în Japonia a Primarului și a cetei lui de subalterne devotate în contrapunct cu plecare la studii în aceiași țară a unui tânar / tinere inteligente este o formă de tortură aplicată acelora care au capacitatea de a percepe penibilul unei astfel de situații. Prefer să primesc două palme decât să citesc despre intenția unui BOU de a privii POARTA cea NOUĂ  în cotextul in care obiectivul final este previzibil, adică ZERO, sub nici o formă nu va face pasul înainte. Cu tichie de margăritar cumparată pe banii noștri, ai contribuabililor, PROSTUL se simte împlinit. Mă opresc aici și îi doresc Mădălinei, SUCCES !

IONEL:
(29 Martie 2017, 14:18)
Mare vizionar esti LICA ! Nici nu s-a uscat cerneala de pe comentariul tau si Primar s-a hotarat sa mearga si el in Japonia. Sper sa se duca si el la studii ca domnisoara Madalina. Cum el este fricos o sa ia probabil si ceva juriste din aparatul propriu sa-l apere de ploaie in sezonul musonic.
Succes la studii domn' Primar !  Sunt curios ce profesoara laureata al premiului Nobel va fost repartizat. Bafta ! si va asteptam inapoi peste 3 ani.
Radu:
(28 Martie 2017, 21:56)
Barbule ?  NU il supara pe Stimabilu' ( asa se adreseaza Directoru' colegilor de facultate mi-a spus ulterior un prieten comun) pentru ca face filmari bune. Eu nu am fost coleg cu el dar asa il cunosc sub numele de Stimabilu' de prin 95-96 cand la petrecerea de Craciun de la Directia Agricola prezent fiind cautam pe cineva sa-mi asambleze si mie un calculator iar un coleg la recomandat pe '' Baiatul de la ORSA de la calculatoare ???. Este ala care filmeaza in hora mergi si vorbeste cu el,..mai repara pe la noi pe aici cate un calculator ''. Asa l-am cunoscut pe Stimabilu' care cativa ani mai tarziu a filmat si fotografiat, nunta surorii mele si a facut treaba buna.
Morala, Barbule ! Cea mai buna reclama este aia pe care ti-o faci singur.  Vorba aia ''O singura imagine face mai mult decat o multime de cuvinte''.
Bata fetei si succes in continuare !
Florin:
(28 Martie 2017, 20:44)
Dar curioși și cârcotași sunteți,  frate !  nu vedeți decât conspirații și conspiratori. Cred că titlul și sensul acestui articol a fost denaturat grosolan de anumite comentarii  ce nu își aveau rostul. In esență este vorba de o tanară care a facut ceea ce ar trebui să facă toți cei din generația ei : Să invețe în speranța că normalitatea va reveni pe plaiurile natale pentru a realiza ceva în viață și nimic mai mult. Să inveți la o universitate de top este o realizare pentru toți cei ce au ales această cale iar  meritul este  numai și numai al lor. Indiferent de câti profesori bine intentionați sunt ( au mai ramas )  daca elevul nu se conformează nu ai ce face.  Aceleași obligații se aplică și in cazul familiei .
ROMÂNIA  TREZEȘTE-TE !
Barbu:
(28 Martie 2017, 20:23)
@gicule, i-ai asigurat Reclama fotografului! Să te ții clientelă după Paște! Iar pentru COLIBRI, oricum e degeaba.
GICU:
(28 Martie 2017, 18:46)
Pentru Radu ;  Pe tatal Madalinei il cheama Marian  si  a fost director in asigurari iar de cativa ani are o firma Foto&Video si de asigurari  pe colt cu Restaurantul Colibri, peste drum de blocul nostru.  Din cate stiu eu nu face politica sau nu mai face politica pentru ca din ce povestea el a fost la PRM si a renuntat la politica dupa ce Vadim a aruncat apa dintr-un pahar pe fata unei judecatore prin 2008.
Dar DIRECTORUL cum ia ramas numele de pe vremuri ne-a invatat pe mine si pe alti prieteni de-ai mei cum sa obtinem banii datorati de firmele de asigurare  cu titlu de despagubire si de atunci am ramas cunostinte la care ne incheiem asigurarea. De fiecare data cand mergem la el ne spune despre toate modificarile legislative ce apar in domeniul asigurarilor si ne arata videoclipuri facute de el . Este un baiat de nota 10  cu un singur defect '' Nu bea si vorbeste cam mult ''. Asa ca,  Raducule nu ai nimerit-o ?  Fata nu are pile sau neamuri in politica . Tot ce a realizat pana acum  i se datoreaza in totalitate.  
Inca odata, felicitari, pentru Madalina !
Radu:
(28 Martie 2017, 16:57)
Cine este tatăl acestei fete? Vă rog, cine știe? Ce este și ce funcție are, dacă se poate...
Nicoleta:
(28 Martie 2017, 14:29)
Sa va traiasca fata si sa va bucurati de ea ! Un copil care a inceput sa culeaga roadele muncii neincetate de ani si ani de zile. Succes in continuare !
LICA:
(27 Martie 2017, 17:54)
Vrem si noi la Japonezi !  Vrem si noi ca Japonezi ??  Pe  DON JUAN de Slobozia si Don JUAN de Amara sper sa-i pierdem in Marea Japoniei cat mai aproape de Coreea de Nord.
Felicitari  si mult succes in cariera nucleara domnisoara Madalina !
Vasily:
(26 Martie 2017, 15:03)
Da !  O realizare remarcabila ce trebuie popularizata. Un exemplu de ,,ASA DA '' !  Bravo !  Felicitari ! Respect !
Silvia:
(25 Martie 2017, 11:39)
Felicitări ! Orice parinte își dorește să aibe un copil care să-i aducă bucurii. Tu ești un astfel de copil. Incă odată  FELICITĂRI,  și mult succes în continuare !
VictorB:
(24 Martie 2017, 14:48)
Interesant !  Sunt curios daca stie sa faca mancare ? Suces in Japonia ! Ai grija la cutremure.
Alina:
(23 Martie 2017, 21:58)
Nu este rau ceea ce ai realizat pana acum. Tine-o tot asa , Saratenii sunt de partea ta. Noi iti uram multa bafta si la cat mai multe realizari.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
09 Aug 2026
253 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: «Săptămîna prevenirii criminalității»

În săptămîna 24-28 septembrie a.c., Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară o serie de acțiuni specifice prin care marchează «Săptămâna Prevenirii Criminalității». Sub acest slogan «Săptămîna ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:54
(9844 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fraude de milioane depistate de polițiști

Luni, 24 septembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița au dispus începerea urmăririi penale față de patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 27 și 44 ani, doi ialomițeni, un ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:50
(6750 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 urmăriți internațional, prinși de polițiști

Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, Birourile de Investigații Criminale Slobozia și Fetești, în colaborare cu Secțiile Rurale de Poliție Slobozia și Grivița și Serviciul de Intervenție ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:47
(8915 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: A furat de două ori din aceeași biserică

Polițiștii au reținut vineri, 21 septembrie a.c., un tînăr de 27 ani, din comuna Grivița, cercetat sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. Suspectul a pătruns în noaptea de 19/20 septembrie ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:46
(9416 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la Amara

Incendiu la Amara

O dependință a unei gospodării din localitatea Amara a fost mistuită de flăcări în după amiaza zilei de marți, 25 septembrie. Focul a fost provocat din cauza unei pîini lăsată prea mult la cuptor... Proprietarul ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:11
(8108 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Amara incendiu


Scrimă: Iulian Teodosiu și echipa CSS Slobozia, campioni naționali de juniori la sabie

În perioada 12-16 septembrie 2012, Sala Sporturilor din Iași a găzduit Finalele Campionatului Național de Scrimă-Juniori, în organizarea FRS și DJST Iași. Pentru a doua oară consecutiv, echipa masculină ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2012, 10:11
(11667 vizualizări - 2 comentarii)


Tenis de cîmp: Sorin Iordache, în primii 70 din Europa

Începînd cu 11 septembrie 2012, Sorin Iordache, tenismenul slobozean legitimat la TenisCon Slobozia, s-a aflat la Chișinău, unde a participat la două foarte puternice turnee internaționale de tenis. Într ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2012, 10:10
(24053 vizualizări - 32 comentarii)


AJOFM Ialomița: 53 locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de muncă Ialomița a făcut publică lista locurilor de muncă vacante la data de 21 septembrie 2012. Angajatorii pun la dispozție însă 53 de locuri de muncă... Cele ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2012, 18:17
(7970 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Simpozion pe teme istorice

Baza arheologică de la Orașul de Floci a fost vineri, 21 septembrie a.c., gazda celei de-a XX-a ediție a evenimentului denumit «Zilele europene ale patrimoniului». Astfel, la ruinele fostului oraș medieval ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2012, 18:17
(7271 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Jandarmii vor dona sânge

Ialomița: Jandarmii vor dona sînge

Peste 100 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Județean de Jandarmi Ialomița se vor alătura campaniei «Întinde o mînă-salvează o viață», în cadrul căreia aceștia vor merge la Centrul de Transfuzii ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2012, 17:18
(8009 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se redeschide «Salonul Anual de Carte»

Lumea cărților își redeschide porțile la Slobozia. Mai sînt cel mult două săptămîni și începe «Salonul Anual de Carte». Cel mai important eveniment cultural al Ialomiței a ajuns anul acesta a la cea de ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2012, 19:00
(8552 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Tipografii» de bani falși, trimiși la răcoare

Falsificatorii de bani din Movilița au fost trimși la închisoare. Magistrații Judecătoriei Slobozia au admis cererea procurorilor de arestare preventivă pentru 29 de zile a trei dintre cei 10 suspecți acuzați ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2012, 17:57
(7694 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Două familii de țigani s-au luat la bătaie pentru fier vechi! 35 de persoane, audiate de polițiști!

Scandal de proporții în seara zilei de miercuri, 19 septembrie a.c., la Fetești. Două familii de romi din cartierul Vlașca s-au luat la bătaie din cauza mai multor componente de fier vechi pe care fiecare ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2012, 17:53
(11920 vizualizări - 0 comentarii)


Lăcusteni: Au săpat după cablu telefonic și i-a prins Poliția

Patru «vînători de comori», cu vîrste cuprinse între 17 și 58 ani, din Fetești, au fost prinși în noaptea de 19/20 septembrie a.c. pe un cîmp din apropierea localității  Lăcusteni, în timp ce săpau ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2012, 16:54
(8914 vizualizări - 2 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

19 Septembrie 2012, 18:23


Slobozia: Se redeschide «Salonul Național de Artă Plastică»

Casa de Cultură Municipală din Slobozia va găzdui vernisajul expoziției de pictură «Atitudini Contemporane», în cadrul Salonului Național de Artă Plastică. Evenimentul a devenit deja o tradiție în rîndul ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 18:11
(6592 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Descoperiți cu o bîtă și un cuțit în mașină

În noaptea de luni spre marți, 17/18 septembrie a.c., polițiștii Serviciului de Ordine Publică din cadrul Poliției Slobozia au identificat pe bulevandrul Matei Basarab doi tineri, de 21 și 27 ani, din ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:57
(6356 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Vecina i-a furat poarta!

Poliția a fost sesizată marți, 18 septembrie a.c., de către o femeie de 25 ani, din Fetești, cu privire la faptul că vecina sa i-a sustras poarta de la intrarea în curtea locuinței. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:54
(6974 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident de muncă la Mînăstirea Hagieni

Marți, 18 septembrie a.c., în jurul orei 16,00, Poliția a fost sesizată despre faptul că la Mînăstirea Hagieni un perete a căzut peste trei persoane. Din cercetările efectuate de polițiștii deplasați la ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:52
(10003 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Perimetrul unităților de învățămînt, patrulat de jandarmi

Începînd cu data de 17 septembrie, efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița revin cu misiuni specifice în zona unităților școlare. Patrulările au loc în scopul prevenirii și a contracarării ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:50
(6676 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Tînără de 23 ani, rănită grav într-un accident

Marți, 18 septembrie, în jurul orei 16,00, în afara comunei Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din cercetările efectuate de polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:50
(8845 vizualizări - 3 comentarii)


DGFP Ialomița: Venituri suplimentare de peste 2,860 milioane lei, 6 sesizări la Parchet

În luna august 2012, insepctorii DGFP Ialomița au stabilit venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de peste 2,860 milioane lei, din care aproape 0,654 milioane lei au reprezentat majorări ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:48
(6859 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Vacanță pentru copii defavorizați

Protopopiatul Urziceni: Vacanță pentru copii defavorizați

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a organizat un pelerinaj pentru copiii de la grupul ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:41
(7441 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incendii la Glodeanu Siliștea și Jilavele

Un apel primit la dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență anunța izbucnirea unui incendiu la rezerva de furaje a unui cetățean din localitatea Glodeanu Siliștea. La fața locului s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:29
(8792 vizualizări - 0 comentarii)


Finala Campionatului de tenis de câmp al MAI, câștigată de un jandarm slobozean

Finala Campionatului de tenis de cîmp al MAI, cîștigată de un jandarm slobozean

Finala Campionatului de tenis de cîmp al Ministerului Administrației și Internelor, care s-a desfășurat la Alba Iulia, în perioada 3-07 septembrie 2012, a fost cîștigată la categoria «sub 35 de ani» de ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:27
(7049 vizualizări - 2 comentarii)


Un șofer beat a intrat cu mașina în stîlp la Urziceni, în timp ce un biciclist turmentat a fost acroșat la Fetești

Un bărbat de 52 ani, a aflat sub influența băuturilor alcoolice a provocat joi, 13 septembrie a.c., un accident rutier pe strada 1918 din Urziceni. În fapt, șoferul s-a urcat la volan avînd o îmbibație ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:45
(7349 vizualizări - 0 comentarii)


Scuter furat din București, găsit la Sinești

Joi, 13 septembrie, a.c., în jurul orelor 18,30, polițiștii din cadrul Secției Rurale Coșereni au organizat și executat o acțiune pe raza comunei Sinești pentru depistarea autovehiculelor ce figurează urmărite ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:40
(7371 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bătrîn de 82 ani, înșelat la telefon

În cursul zilei de joi, 13 septembrie a.c., un bărbat de 82 ani, din Fetești, a sesizat Poliția cu privire la faptul că a fost înșelat prin telefon de o persoană necunoscută, care s-a recomandat a fi reprezentantul ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:24
(8238 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Mai puține încasări la bugetul de stat

În luna august 2012 au fost încasate la bugetul general consolidat aproximativ 42,29 milioane lei, cu 13,54% mai puțin decît în aceeași lună a anului trecut. Menționăm că, în luna august 2012, de la bugetul ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:21
(6729 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 28 septembrie 2012, ora 9,00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți». Evenimentul se va desfășura la ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:10
(8058 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Răduță Aurelian-Constantin în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița Antoine în «Suntem în urmă cu pregătirea, dar construim un grup puternic!» ciumpalacul în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița @PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! Mary în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Mary în Memoriu pe tema poluării, depus de Asociația Ecologică Regională-«AER Muntenia Sud» la Prefectura Ialomița #pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...