Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația Moraru va cheltui 200 milioane de lei în 2017

Ialomița are buget

Administrația Moraru va cheltui 200 milioane de lei în 2017

bonus: Buget de 7,8 milioane de lei pentru un nou sediu

Joi, 23 martie 2017, Consiliul Județean Ialomița va aproba în plen bugetul anului 2017. Conform proiectului de hotărâre, valoarea cheltuielilor estimate pentru anul în curs se ridică la 205 milioane de lei. Ședința Consiliului Județean a fost precedată de o dezbatere publică în care autoritățile locale au prezentat investițiile prioritare ale acestui an. Cea mai controversată investiție rămâne achiziționarea fostului sediu BCR, pentru care au fost rezervate 7,8 milioane de lei...

O administrație care mimează responsabilitatea
Bugetul de cheltuieli al județului Ialomița pentru anul 2017 este estimat la 205 milioane de lei. Joi, 16 martie a.c., în sala cu geometrie variabilă a instituției, oficialii județeni au organizat prima (și singura!) dezbatere publică privitoare la modul în care vor fi cheltuite aceste fonduri. În sală au fost prezenți oficialii instituțiilor subordonate, dar și reprezentanți ai societății civile, interesați de filosofia bugetară a anului în curs. Întâlnirea a fost prezidată de către președintele Consiliului Județean, Victor Moraru, dublat de vicepreședinții Ionel Gae și Cătălin Grigore. «Pentru secțiunea de dezvoltare suntem influențați direct de programele naționale... Avem 18 proiecte de investiții prevăzute pentru anul 2017! Discutăm de reabilitarea și modernizarea infrastructurii de Sănătate (...), reabilitarea patrimoniului public al județului (...), modernizarea infrastructurii de transport, un program foarte ambițios pentru care avem pregătiți, ca și documentație în vederea finanțării, 200 din cei 500 de kilometri de drumuri județene (...) și programul județean de dezvoltare locală, o noutate pentru noi, care permite ca programele care nu sunt finanțate din programele naționale să fie finanțate de noi împreună cu autoritățile locale (...)» a declarat Victor Moraru, printre altele. Explicațiile oferite de oficialii județeni au fost clare și pertinente, președintele Victor Moraru demonstrând pentru prima dată de la preluarea mandatului că poate fi un partener de dialog politicos și responsabil. Dincolo de această poziție publică fără precedent, deocamdată, bugetul Ialomiței pentru anul 2017 va genera polemici aprinse, date fiind ambițiile administrative fără precedent ale administrației Moraru.

Venituri reale și ambițiile bugetare
Conform datelor oficiale, veniturile județene estimate pentru anul 2017 se cifrează la 150,5 milioane de lei. Din această sumă, 118,3 milioane de lei urmează a fi utilizate pentru funcționarea Consiliului Județean și a instituțiilor subordonate acestuia. Restul fondurilor, la care se adaugă 54,9 milioane de lei reprezentând excedentul bugetar din anul 2016, vor fi utilizate pentru dezvoltarea județului. Astfel, circa 30 milioane de lei vor fi utilizate pentru reabilitarea și modernizarea infrastructurii de transport rutier. În cadrul acestui tip de investiții merită nominalizat podul de la Dridu, peste râul Prahova, pentru care se alocă 870 mii de lei din cele 10,4 milioane de lei necesare finalizării lui. Reamintim că, pentru acest obiectiv de investiții, Consiliul Județean a cheltuit în ultimii ani 1,7 milioane de lei! Alte câteva milioane de lei au fost alocate de către oficialii județeni pentru studii de fezabilitate, servicii de expertiză tehnică și documentații care vizează investițiile viitoare ale județului. Printre ele merită reamintite cele în «cultura istorică», respectiv Biserica de lemn «Sfântul Nicolae» Slobozia și Orașul de Floci (15 milioane de lei), investițiile turistice în faleza de la Bordușani și punctul de acostare turistică de la Stelnica (5,6 milioane de lei), precum și investițiile de la Spitalul Județean Slobozia (115 milioane de lei). De asemenea, Consiliul Județean Ialomița a alocat pentru prima dată în istoria instituției o sumă de 50 mii de lei pentru un studiu privind «valorificarea apei cu potențial termal și balnear-resursă naturală din comuna Giurgeni». Surprinzător, pentru cea mai presantă problemă a județului, cea a deșeurilor menajere, lista de investiții a Consiliului Județean Ialomița prevede doar 50 mii de lei. Această sumă  urmează a fi folosită pentru actualizarea Planului Județean de Gestionare a Deșeurilor.

1,2 milioane de lei pentru organizații nonguvernamentale O noutate absolută a bugetului anului 2017 o reprezintă majorarea de 8 ori a sumelor prevăzute pentru finanțarea proiectelor propuse de către societatea civilă. «Vom finanța 4 domenii importante, respectiv Cultura, Cultele, Sportul și Mediul. Este cea mai mare sumă alocată vreodată de instituție până acum, însă am dorit să venim în întâmpinarea societății civile și a organizațiilor nonguvernamentale care propun și susțin astfel de proiecte. Sperăm ca anul viitor, în funcție de cerințe, să putem majora aceste sume!» a declarat Victor Moraru în cadrul dezbaterii publice de săptămâna trecută. Ghidul de finanțare, precum și condițiile concrete în care pot fi accesate fondurile oferite de către Consiliul Județean urmează a fi puse la dispoziția celor interesați pe site-ul instituției.

Buget de 7,8 milioane de lei pentru un nou sediu
Cea mai controversată dintre investițiile Consiliului Județean Ialomița rămâne însă cea legată de achiziționarea fostului sediu BCR. Administrația Moraru a prevăzut în buget pentru acest obiectiv 7,8 milioane de lei. La această sumă se vor adăuga cheltuielile generate de amenajarea acestei clădiri pentru a răspunde necesităților administrative ale instituției... Pe piața imobiliară din Ialomița există clădiri similare al căror preț este de 3 ori mai mic!
Ideea fixă a președintelui Ideea achiziționării unui nou sediu administrativ pentru Consiliul Județean Ialomița a fost lansată în spațiul public încă din toamna anului trecut. Primită cu rezerve de către consilierii județeni, ea a fost reiterată de către Victor Moraru cu fiecare ocazie publică. În cadrul dezbaterii de săptămâna trecută, el și-a nuanțat poziția explicând că, în cazul în care va fi achiziționată, clădirea va avea un dublu rol: «Sunt 9 instituții în subordinea Consiliului Județean care au arhivele pe hol. Mergeți și verificați! Nu există o arhivă centralizată pentru toate aceste instituții, iar spațiile existente sunt sufocate. Achiziționăm acea clădire și pentru acest motiv. Iar în noul sediu, dacă Consiliul Județean va avea spațiu excedentar, îl poate închiria și poate obține venituri... Clădirea în care funcționăm este în proprietatea Guvernului. În opinia mea, activitatea desfășurată acum de către funcționarii instituției se face în spații deficitare, iar ședințele de Consiliu Județean se desfășoară într-un spațiu impropriu! (...)». Intenția de a achiziționa noi sedii nu se reduce doar la clădirea BCR. Victor Moraru a mai precizat că are în vedere achiziționarea unui sediu pentru un centru de îngrijiri paleative: «Dacă am avea bani, n-ar fi rău să achiziționăm diferite obiective pentru servicii publice. (...) Am purtat discuții pentru un alt obiectiv, am putea să-l transformăm într-un centru de îngrijiri paleative (...) și să oferim bolnavilor aflați în faze ultime condițiile cele mai bune, mai ales că discutăm și despre decontarea acestor cheltuieli de către Casa de Sănătate!».
Bani mai puțini pentru spații similare Fixația pe care a făcut-o Victor Moraru pentru fostul sediu al BCR s-a concretizat într-un proiect de hotărâre «cu dedicație». El va fi votat în cadrul ședinței de joi, 23 martie 2017 și conține datele de identificare ale construcției, de la numărul de metri pătrați utili și până la numărul de locuri de parcare. Dincolo de controversa privind alocarea unor fonduri pentru această achiziție și graba cu care acest proiect de hotărâre este aprobat, decizia președintelui Moraru este suspectă și dintr-un alt punct de vedere. Pe piața imobiliară locală există un sediu similar, scos la vânzare încă din anul 2015! Este vorba despre sediul Raiffeisen, aflat la o aruncătură de băț de sediul BCR. Această clădire are o suprafață utilă de 3100 mp și costă de 3 ori mai puțin, respectiv 2,5 milioane de lei. Excluderea acestei soluții de pe agenda instituției este cu atât mai surprinzătoare cu cât etajul 2 al clădirii Raiffeisen este deja «achiziționat» de una dintre instituțiile subordonate Consiliului Județean. Potrivit documentației de vânzare, instituția deține o jumătate din subsolul clădirii, parterul, etajul 1, parțial etajul 2 și o parte din curtea aferentă spațiului. Proiectul de hotărâre care urmează să fie supus votului în plenul ședinței de Consiliu Județean va fi contestat de către consilierii PNL. Unul dintre aceștia, Dragoș Soare, a declarat pentru ziarul nostru: «Este o investiție cusută cu ață albă. Sperăm ca în spatele acestei achiziții să nu se ascundă interese imobiliare oneroase... Oricum, este inadmisibil să cheltuim banii publici fără o minimă responsabilitate față de contribuabilii ialomițeni!». Achiziționarea clădirii este doar prima etapă a investiției. Estimările administrației Moraru avansează cheltuieli de alte 4 milioane de lei pentru creșterea eficienței termice a clădirii și amenajarea spațiilor în scop administrativ!

22 Martie 2017, 16:10 (4407 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Ialomița are buget pentru anul 2022
Buget estimat de 134 milioane de lei la Spitalul Județean de Urgență Slobozia
Consiliul Județean Ialomița a împărțit resursele bugetare
Legile administrației Moraru pentru Ialomița
Ialomița are un buget de investiții de 84,6 milioane de lei

Comentariile cititorilor:


Ciuciu :
(24 Martie 2017, 10:34)
morarule,daca erau banii tai,sigur ii cheltuiai intelept.Fiind vorba de cca 80miliarde lei vechi,normal ca e vorba de o manarie.Banii vor fi doar pentru achizitie.Apoi vei cere pentru modernizare.Ca am invatat poezia voastra nemernicilor.De ce nu luati "raiffazănu"si veti avea bani si de renovare.Ca poate avem si alte nevoi in oras-judet.Trezeste-te ca nu mai esti primar!Fa ochii roata peste intreg judetul! (lary nu este foarte atenta..)
Colhoz:
(24 Martie 2017, 10:21)
Credeti ca pe Moraru il intereseaza, numerosi someri ai judetului ? De de unde atita grandomanie pe el, adica o mare prostie.Sediul BCR este defapt al SC HOLDING domnilor prietenii de suflet ai lui Moraru. De are si el partea leului, tocmai aici este problema.Beneficiari directi sunt SC HOLDING si indirect Moraru............De inteligenta miscare....
Prostii:
(24 Martie 2017, 01:12)
Ce este moraru? Presedinte de ce ? Prosti suntem ialomitenii !!!Cea mai proasta conducere de la revolutie
marius:
(23 Martie 2017, 21:14)
Stiati ca Moraru a pazit oi in Anglia?Amara insa l-a facut om mare!
gicuta:
(23 Martie 2017, 21:07)
Joc de glezne si mers pe burta. Acum daca nuatam putin, interesele ar putea fii mult mai sus si sa fie doar un simplu executant, care trebuie sa multumeasca mai marii...care l-au uns domn cu puteri depline, peste tara Ialomiteana.
bataie de joc !!!:
(23 Martie 2017, 18:03)
Satele ialomitene se prabusesc sub povara datoriilor si se depopuleaza,infrastructura judeteana e sublima iar jaful in administratie chipurile este ``investitie prioritara ``. E halucinant cat dezmat si cat dispret fata de oameni.Si mai apare cate un bou pe aici si ne spune cum ca avem ceva si diriguitorii. Pai uite mai vita incaltata ce se petrece sub ochii tai. Ia si voteaza-i pana iti vine acru daca asta ai vrut !
gigel:
(23 Martie 2017, 17:19)
Eu nu m-as risca cu sediul BCR. Seara, daca aprinzi lumina, se vede tot din strada! :))
Mircea:
(23 Martie 2017, 17:03)
BCR-ul cu banii in cont,iar Ialomita si Slobozia cu o mega  gaura in buget si numerosi someri.Administratia Moraru nu a produs niciun ban si niciun nou loc de munca,ba chiar a produs si mai mai multi someri,dar are grija sa cheltuiasca banii cuveniti  intregului judet si tuturor ialomitenilor pe un sediu mai pompos.Maine poimaine vom auzi ca Moraru si-a pus jacuzzi in birou,ca si-a luat ultimul model de Audi A8  si ca se deplaseaza cu antemergator  de la politia rutiera.Rusine !!!!
@cetatean:
(23 Martie 2017, 15:20)
isi bat joc de noi cu investitia asta!!! sediul raiffeisen e la vanzare cu 2 mil de euro...de ce bcr/? pe cine ajuta si cati beneficiaza din vanzarea asta??pai cu 8 mil de euro cate se pot face in judetul asta??//invit specialistii adevarati sa-i dea cateva exemple de probleme rezolvate cu 8 mil de euro...dar de ce sa-si cumpere alt sediu???? noi stam in palate si ei flamanzesc???sa consulte populatia judetului, altfel il consideram deja abuz in serviciu!!
Valeriu:
(23 Martie 2017, 10:29)
Pai ce credeti ca Moraru putea sa stea fara Larisa, pai pe cine baga inaintare la magariile lui, ce vor urma, adica oamenii de incredere ai lui astia sunt. Dar asta nu este tot, pe linga Larisa a venit si Ionica Baicoianu, secretar al Primariei Amara. Adica la pachet cu Larisa a mai venit o alta. Domnule Moraru nu o luati si pe Jana ca este pacat cita desteptaciune este in asta.
Sau dupa ce achizitionati noul sediu, BCR va lauti cadinele din Primaria Amara, sa le stapiniti sanatos.
Un cetatean:
(23 Martie 2017, 01:31)
Sunt foarte ingusti la minte cei ce ne conduc,orașul este o ruina,sunt străzi neasfaltate si fara canalizare,singurul lucru pe care il doresc celor ce ne conduc este puscaria.
Vasile:
(22 Martie 2017, 23:56)
Dommnul Moraru, apa in orasul Slobozia cand este buna de baut? Va trebuie sediu? Pai ala in care functionati are 2-3 ani e cand l-ati renovat! Va este frica sa nu picati in groapa lui Stoica? Toate investitiile sunt in Bordusani, Floci, Stelnica, apa termala, dar apa de baut si ceva frumos in Slobozia, nu puteti sa faceti? Soselele sunt praf in tot judetul. Maine, poimaine apar tantarii, ati facut licitatia? Sau o faceti ca de obicei in luna august?
cetatean:
(22 Martie 2017, 20:48)
Problema sediului, nu ar fi totusi pretul,desi acesta este exagerat. S_a facut o estimare a cheltuielilor cu intretinerea?Foarte simplu se pot solicita facturile principalilor furnizori.Are nevoie acum Ialomita de asemenea investitie care pare facuta de un om care traieste pe alta lume?Cand mediocritatea conduce este vai de noi!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Vineri 07 Aug 2026
225 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Rădulești: Reținut pentru comiterea infracțiuni de «viol asupra unui minor»

Marți, 24 februarie 2026, polițiștii din Jilavele, sub supravegherea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, au dispus reținerea, pe bază de ordonanță pentru 24 de ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2026, 14:30
(3244 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: «Dor și sărbătoare… miturile iubirii românești»

Muzeul Județean Ialomița: «Dor și sărbătoare… miturile iubirii românești»

Muzeul Județean Ialomița, în parteneriat cu Clubul Seniorilor «Răsărit în Amurg» Slobozia, au organizat evenimentul cultural «Dor și sărbătoare… miturile iubirii ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2026, 15:25
(2972 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia: Expoziția «Mărțișoare și Podoabe»

Cea de-a VIII-a ediție a Expoziției «Mărțișoare și Podoabe», un eveniment dedicat tradiției și creativității, organizat de Centrul Cultural «Ionel Perlea» sub egida Consiliului ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2026, 11:20
(3222 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Autorizare la plată pentru intervențiile PD-02, PD-03 și PD-28  

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în primele două zile de la demararea autorizării la plată a intervențiilor PD-02, PD-03 și PD-28, aferente Campaniei 20 ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2026, 14:20
(5212 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: Risc fiscal ridicat în rândul firmelor cu activități de protecție și pază

Direcția Generală Antifraudă Fiscală (DGAF) din cadrul Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF) a declanșat o acțiune amplă de control la nivel național, care vizează 62 de societăți ce activează ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2026, 13:05
(3610 vizualizări - 0 comentarii)


Viitori jandarmi, stagiu de practică la IJJ Ialomița

Viitori jandarmi, stagiu de practică la IJJ Ialomița

Șapte elevi ai Școlilor Militare de Subofițeri Jandarmi de la Fălticeni și Drăgășani au început stagiul de practică la Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița. Aceștia vor efectua stagiul de ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2026, 12:20
(11062 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Drumuri județene deschise circulației

Potrivit unei informări a Inspectoratului pentru Situații de Urgență, la orele 13,00, mai multe drumuri județene din Ialomița au fost deschise, în urma lucrărilor de deszăpezire efectuate de autorități ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2026, 13:30
(1176 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Lista actualizată a drumurilor închise

Potrivit unei informări a Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, la această oră, din cauza Codului Galben de viscol și ninsori, mai multe drumuri județene sunt în continuare închise ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2026, 10:10
(497 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținut pentru «agresiune sexuală asupra unui minor»

Fetești: Reținut pentru «agresiune sexuală asupra unui minor»

Polițiștii din Fetești au fost sesizați de o femeie cu privire la faptul că fiica sa minoră, de 13 ani, din Fetești, ar fi fost agresată fizic în cursul lunii februarie 2026 de către tatăl său ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2026, 19:20
(1738 vizualizări - 0 comentarii)


ANM: Cod Galben de ninsori și viscol în județul Ialomița

ANM: Cod Galben de ninsori și viscol în județul Ialomița

Administrația Națională de Meteorologie a emis și pentru județul Ialomița o avertizare meteo Cod Galben de ninsori și viscol, valabilă în intervalul 20-22 februarie 2026. În tot acest interval ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2026, 13:00
(2609 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 656 mii de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor efectuate în luna ianuarie 2026

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au finalizat, în luna în luna ianuarie a.c., 8 inspecții fiscale, fiind realizat și un control inopinat la un contribuabil persoană ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2026, 12:30
(10998 vizualizări - 0 comentarii)


MNAR Slobozia: Expoziția «Drumul Lânii» se deschide marți, 24 februarie 2026

Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia vernisează marți, 24 februarie 2026, expoziția «Drumul Lânii». Evenimentul începe la orele 11,00, la sediul instituției, și este organizat ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2026, 10:30
(3365 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Cântec, Joc și Umor de Dragobete», la Sala «Europa»

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița organizează marți, 24 februarie 2026, la orele 18,00, în incinta Sălii «Europa» spectacolul « ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2026, 10:00
(2156 vizualizări - 0 comentarii)


Armășești: Reținuți pentru furt de componente feroviare

Trei bărbați, domiciliați în Bărbulești, cu vârste cuprinse între 36 și 41 de ani, au fost reținuți pentru 24 de ore după ce au furat componente feroviare, din zona stației CFR Armășești ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2026, 12:10
(1680 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 20 februarie 2026, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că vineri, 20 februarie 2026, este termenul-limită de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2026, 12:00
(867 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale în restaurante și fast-food-uri. Amenzi de 174 mii de lei!

În perioada 09-16 februarie 2026, inspectorii DSVSA Ialomița au efectuat 30 de controale în unități de alimentație publică de tip restaurant și fast-food. Acțiunile de control au avut drept ...[citește_toată_știrea]

19 Februarie 2026, 08:30
(2935 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier grav la Ion Roată. Două persoane au murit!

Accident rutier grav la Ion Roată. Două persoane au murit!

Marți,  17 februarie a.c., în jurul orelor 18,30, polițiștii rutieri au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier pe raza localității Ion Roată. La fața locului au fost mobilizate ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2026, 20:30
(7277 vizualizări - 0 comentarii)


ANM: Cod Portocaliu de viscol și ninsori în județul Ialomița

ANM: Cod Portocaliu de viscol și ninsori în județul Ialomița

Administrația Națională de Meteorologie a inclus Ialomița pe lista județelor vizate de avertizarea meteo Cod Portocaliu de viscol și ninsori. Această avertizare va intra în vigoare marți, 17 februarie ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2026, 12:00
(6119 vizualizări - 0 comentarii)


Luna, noul câine de serviciu al Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, își începe pregătirea

Luna, noul câine de serviciu al Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, își începe pregătirea

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița și-a mărit echipa cu un membru special: Luna, o cățelușă energică și curajoasă, aflată la începutul carierei de câine de serviciu. În perioada ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2026, 10:30
(500 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Precizări referitoare la înregistrarea fiscală a punctelor de lucru

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii care au organizate mai multe sedii secundare ca plătitoare de salarii și de venituri asimilate  salariilor, potrivit ...[citește_toată_știrea]

17 Februarie 2026, 10:20
(5427 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA în valoare de peste 18,26 milioane de lei în ianuarie 2026

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna ianuarie 2026, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 18, ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2026, 11:20
(1507 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Focuri de avertisment trase de polițiști pentru a opri un minor aflat la volan

Bărbulești: Focuri de avertisment trase de polițiști pentru a opri un minor aflat la volan

Aflați într-o misiune de monitorizare a traficului pe raza comunei Bărbulești, polițiștii au efectuat un semnal regulamentar de oprire unui autoturism ce se deplasa în localitate. Î ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2026, 08:55
(6050 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Arestat preventiv pentru încălcarea ordinului de protecție

Ca urmare a cercetărilor efectuate într-un dosar penal care vizează săvârșirea infracțiunii de încălcare de către o persoană împotriva căreia a fost emis un ordin de protecție ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2026, 08:30
(582 vizualizări - 0 comentarii)


Registrul Auto Român: Rezultatele acțiunilor de control tehnic în trafic

Inspectorii Registrului Auto Român au verificat în trafic, din punct de vedere tehnic, anul trecut, 92219 vehicule la nivelul întregii țări. În urma controalelor, specialiștii ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2026, 15:40
(2109 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Tânăr reținut pentru comiterea mai multor infracțiuni la regimul rutier

Joi, 12 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier pe DN1D, în afara localității Armășești, soldat cu rănirea unei persoane,șoferul părăsind ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2026, 15:30
(972 vizualizări - 2 comentarii)


AJFP Ialomița: În ce condiții o firmă devine inactivă fiscal din 2026 și ce obligații rămân în vigoare

Obligațiile de declarare și plată a taxelor rămân în vigoare chiar și în situația declarării inactivității fiscale. Începând cu data de 1 ianuarie 2026, firmele pot fi declarate ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2026, 12:25
(9218 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru «amenințare» și «distrugere»

Polițiștii din Urziceni au reținut, pentru 24 de ore, un tânăr de 22 de ani, din Urziceni, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de «amenințare» și «distrugere». ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2026, 12:00
(1025 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Sprijin financiar de urgență pentru sectorul pomicol afectat de înghețul târziu din primăvara anului 2025

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, până la data de 9 martie 2026 inclusiv, primește cereri de acordare a sprijinului de urgență pentru sectorul pomicol afectat ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2026, 10:10
(3680 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Peste 4600 de agenți economici, pe lista contribuabililor bun-platnici

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că ANAF a publicat lista contribuabililor persoane juridice care au declarat și au achitat la scadență obligațiile fiscale de plată și ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2026, 09:00
(2386 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Acțiune de donare de sânge 

Protopopiatul Slobozia: Acțiune de donare de sânge 

Miercuri, 11 februarie 2026, cu ocazia «Zilei Mondiale a Bolnavului», Protopopiatul Slobozia a organizat o acțiune de donare de sânge în cadrul Campaniei naționale «Donează ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2026, 08:35
(3047 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
#pasajladrajna în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Cetatean în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă SPERANȚA în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere as în Curtea de Conturi a României reclamă «slaba gestionare a patrimoniului» la Direcția Județeană pentru Sport Ialomița georgica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere vasilica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere Ilie Palarie în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Anonim în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere PREDA în Episcopia Sloboziei și Călărașilor reclamă, din nou, lipsa de intervenție a autorităților în problema poluării olfactive din Slobozia! gica în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Gigel în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere cetatean în Costul «ipocriziei politice» în opinia deputatului PSD Ștefan Țintă: blocarea fondurilor PNRR din rațiuni de partid! Sindicat în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere antiagatha în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă nemultumitu' în Slobozia: Protest anti-poluare olfactivă Rodica în Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița își desfășoară activitatea operativă în containere

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...