Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița nu are secretari de primărie

Ialomița nu are secretari de primărie

De ani buni, o treime dintre administrațiile locale din Ialomița funcționează fără secretari. Situația este cu atât mai gravă cu cât, în unele cazuri, activitatea Primăriei este paralizată. Mai mult decât atât, din cauza unor condiții restrictive impuse de către Agenția Națională a Funcționarilor Publici, nici posibilii aspiranți la această funcție nu pot fi angajați fără... studii de masterat!

O situație imposibilă
Obligați să desfășoare o activitate administrativă tot mai complexă, primarii localităților ialomițene încearcă de ani buni să obțină o relaxare a condițiilor de angajare a secretarilor de Primărie. La sfârșitul lunii trecute (când Sevil Shhaideh, vicepremierul României, a vizitat Ialomița), una dintre solicitările reluate constant de către edilii prezenți la întâlnirea cu aceasta a fost: «Renunțați la studiile de masterat pentru angajarea secretarilor!». Deși notată ca prioritate, solicitarea primarilor ialomițeni are șanse mici de a fi luată în calcul. Până nu demult, Agenția Funcționarilor Publici din România a permis unor firme de apartament să susțină «cursuri de master» pentru angajații administrațiilor locale interesați să păstreze sau să ocupe funcția de secretar. Mai nou, resuscitarea Institutului Național de Administrație Publică ar reprezenta o soluție de instruire a angajaților și angajare a lor în condițiile legii. Cursurile nu sunt însă gratuite, iar mulți dintre secretari refuză să participe la ele. În aceste condiții, primarii localităților aleg să delege atribuțiile secretarului unuia dintre subordonați. În aceste condiții, susțin oficialii Prefecturii Ialomița, numărul actelor legislative emise fără respectarea legislației în vigoare crește exponențial.

Primarii se descurcă cum pot
Pe lista primăriilor care au funcționat sau funcționează de ani buni fără secretari se numără orașele Amara și Fetești, dar și comunele Andrășești, Bărbulești, Bărcănești, Ciulnița, Cosâmbești, Movilița, Făcăeni, Dridu, Gheorghe Lazăr, Miloșești, Perieți, Roșiori, Traian, Vlădeni, Cocora, Maia, Movila... Și lista poate continua! La Gheorghe Lazăr, de exemplu, autoritățile locale au organizat de două ori concursul și se pregătesc să o facă a treia oară. Primarul Marian Buzea caută un secretar de mai bine de 2 ani, perioadă în care a fost obligat să se descurce singur, cu funcționarii din subordine: «De 17 ani sunt în Primărie și tot de-atunci se discută problema asta! Nu există niciun absolvent cu studii juridice și 2 ani de experiență care să vină pe salariul minim aici... Așa că ne descurcăm cum putem! Toată lumea cere, dar nimeni nu știe cum funcționează, de fapt, administrația...». «Într-o bună zi oamenii vor intra și vor găsi doar zidurile și paznicul!» ne mai explică acesta dezamăgit. La Perieți, funcția de secretar al Primăriei este vacantă din 2012. Primarul Adrian Merlea susține că situația este sub control, dar e nevoie de un secretar. «Doamna de la Registrul Agricol are delegate competențele. Am ținut concursul de 3 ori! Au fost situații când nu s-a prezentat nimeni și situații când au fost 3 persoane... Dar postul tot nu s-a ocupat!» ne spune el.

Secretarul e bun la toate Potrivit art. 117 din Legea 215/2001, privind administrația publică locală, un secretar de Primărie are obligația de a asigura gestionarea relațiilor administrative în relația primarului cu autoritățile județene și Consiliul Local, organizează arhiva, evidența statistică a hotărârilor de Consiliu Local, asigură transparența decizională și procedurile de convocare a Consiliului Local. De asemenea, el are obligația de a prezenta în fața acestui for legislativ local punctul său de vedere cu privire la legalitatea unor proiecte de hotărâre, contrasemnează, în condițiile legii, hotărârile pe care le consideră legale, etc. În lipsa lui, toate aceste decizii, unele vitale pentru bunul mers al administrației locale, atribuțiile sunt delegate unui alt funcționar public din cadrul aparatului primarului. Potrivit datelor statistice prezentate de către Instituția Prefectului Ialomița, în ultimii ani, numărul deciziilor administrative ilegale a crescut exponențial, fapt care demonstrează, în opinia oficialilor instituției, că situația riscă să scape de sub controlul autorităților.

24 Aprilie 2017, 13:20 (4988 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Mai mulți bani la bugetele primăriilor ialomițene
Primăriile din Ialomița au rămas fără secretari
Administrațiile ialomițene refuză insolvența!

Comentariile cititorilor:


Adevarat:
(23 Februarie 2019, 12:49)
Vai de noi,pe de-a repede si de-a gata dl secretar de la Cocora,ivit precum ghioceii primavara,adica din senin,adus de umul din fostii primari ai comunei,sustinut de catre d.na secretar(singur nu se prea descurca, ex.la SMA il sustinea bietul Tache care ii era si nas si pe care mai apoi,in fine d.zeu sa-l ierte pe bietul Tache.Unii am plecat din institutie doar datorita incompetentei acestui om care este chipurile secretar,altii datorita motivelor fabricate de dl secretar,comisii de disciplina facute la comanda,ordine de serviciu dactilografiate de el,procese in instanta alimentate cu minciunile lui puse pe hartie ca de,trebuie sa se remarce si el prin ceva,prezinta una in sedinta si alta trimite la prefectura,face procesele verbale cum ii convine lui,scrie doar ce vrea in ele.Cand un consilier local i-a cerut copii de pe dispozitii acesta a incurcat borcanele dandu-i o dispozitie dubla-una falsa si una adevarata.Probabil adevarul il va spune prefectura xand va cere sa vada care este cea buna si care este cea falsa.
pentru localnic:
(21 Februarie 2019, 22:33)
ei,as,ti-ai gasit sa se teseasca dl secretar,nici pomeneala,dar parca prea se vede,prea este pe fata.Ai
salariu domnule,pune mana si cumpara-ti teren daca vrei si nu-ti ajunge,vorba localnicului de mai sus,de ce iei din locul de joaca al copiilor,da frate drumu la gard,este al tuturor locul ala.

localnic:
(21 Februarie 2019, 22:20)
da dl ,,COCORA,,ai dreptate,este adevarat,d-lui secretar i s-a dat o suprafata de cateva sute de mp din terenul parcului,de fapt si-a insusit-o singur,singurel,are gard ca de....tot a fost amenajat parcul cu bani publici,de ce sa nu profite si el,saracutul,cutu cutu-ca de fapt asta este,multe lucruri rele a facut de cand este ,,la putere,,multe nelegiuiri si foarte multe falsuri,da, am zis bine,cum poti lua din parc?Sa nu cumva sa se creada singur,a mai facut titlu de proprietate si unui batran,ca de,trebuie sa mai aiba pe cineva manjit si murdarit.De ce domnule ti-ai permis sa iei din parc?era al tau?nu.atunci?
trage gardul si reda parcul copiilor si comunitatii,daca vrei,cumpara-ti mai pe unde gasesti si nu-ti mai insusi ce nici macar nu-ti apartine.Il ai trecut in titlu?Repede ai convocat sedinta de indata si ai anulat contractul de concesiune pentru un teren de....tot asa suprafata ca pe cel pe care tu ti l-ai insusit din parc.Acel teren era dobandit legal,cu munca si cu sudoare a fost curatat si ingrijit,ce simplu,ce usor,ce fara pic de inima si suflet.Dar,d-zeu are grija,stai linistit,te vei zvarcoli ca pestele pe uscat,vei avea timp destul sa te gandesti la relele facute.
L.romana decedata:
(26 Aprilie 2017, 10:33)
(N)u dau numele dar la noi in comuna o dududie tinerica a tras lozul cel mare devenind doamna secretar,habar nu are ca i(a) intrat pana la gat in troaca porcului iar cat de curand va fii(fi) halită de godacul avar si neindestlat(neindestulat). Esista(Exista) o singura cale(doua puncte) ori,ori el o face astermit(asternut) si carpă(virgula) ori ea il da repede pe goarna(virgula) cea(ceea) ce eu ma indoiesc.Acu nui(nu-i) bai daca o sai(sa-i) puna in cap si ei cevs(ceva) ca doar trece curand legea amnistiei.Nadajduiam ca va schimba ceva dar sa(s-a) lasat la astermut(asternut) cu popasuri la loc cu verdeata si moteluri(virgula) chipurile trezorerie sau sedinte la prefectura.Pacat de baiat daracul(saracul) cai(ca-i) du(cu) drepti,culcat,salt inainte so(si) ordonati.slugarnicia(Slugarnicia) si sclavele nu au fost abolite in comuna mea.Mare pacat duduiță ca ai calcat asa de repede pe broascs(broasca). Toate cele bune si sincere regrete(virgula) teai(te-ai) nascut decedata (punct)
goe:
(25 Aprilie 2017, 21:15)
La Ograda este un secretar de nota 10. Când îl cauti nu îl gasesti altui spun ca a iesit la pensie.
taurul comunal:
(25 Aprilie 2017, 20:44)
u dau numele dar la noi in comuna o dududie tinerica a tras lozul cel mare devenind doamna secretar,habar nu are ca i intrat pana la gat in troaca porcului iar cat de curand va fii halită de godacul avar si neindestlat. Esista o singura cale ori,ori el o face astermit si carpă ori ea il da repede pe goarna cea ce eu ma indoiesc.Acu nui bai daca o sai puna in cap si ei cevs ca doar trece curand legea amnistiei.Nadajduiam ca va schimba ceva dar sa lasat la astermut cu popasuri la loc cu verdeata si moteluri chipurile trezorerie sau sedinte la prefectura.Pacat de baiat daracul cai du drepti,culcat,salt inainte so ordonati.slugarnicia si sclavele nu au fost abolite in comuna mea.Mare pacat duduiță ca ai calcat asa de repede pe broascs. Toate cele bune si sincere regrete teai nascut decedata
Cocora:
(25 Aprilie 2017, 13:54)
Un exemplu la Cocora! Secretarului i s-a dat ilegal terenul ce APARȚINE parcului comunei și drept mulțumire eterna acesta este sluga primarului. Sa nu uitam ca tot primarul, l-a făcut și secretar, fără studii și din acest motiv ii face jocul primarului, joc și cu iz penal. Slugărnicie pe vecie!
Cori:
(25 Aprilie 2017, 09:24)
Adevarat ca nimeni nu se inghesuie pentru acuparea acestor posturi de secretar,dat fiind ca multi dintre ei stiu foarte bine ca ajung sclavii primarilor, hoti,nesimtiti si incompetenti fiind nevoiti sa accepte presiuni si decizii nelegale. Cel ce ajunge secretar trebuie sa pupe si sa lustruiasca bine nesimtirea si batjocura. Exemple sunt destule.